SGK

Deneme süresinde sigortasız çalışılabilir mi?

Deneme süresinde sigorta olur mu?

Deneme süresi denince, işçiye daha az ücret ödendiği ya da işçinin bazı haklardan mahrum edildiği bir dönemin anlaşılmaması gerekir. Bu sadece, işçi ile işverenin birbirini tanıması ve devam edip etmeme kararı alması için öngörülmüş bir süredir. O halde işçinin sigortasının da bu dönemde yapılması şarttır.

Deneme süresi kaç ay olabilir?

İş Kanunu deneme süresini bir hak olarak hem işçiye hem de işverene tanımıştır. Bu sürenin önemi ise, normal şartlar altında ödenmesi gereken ihbar tazminatının gündeme gelmemesidir. Aynı şekilde deneme süresinde işten ayrılan işçinin ya da işçisini çıkaran işverenin bildirim sürelerine uyma zorunluluğu da yoktur. İş sözleşmesini sona erdirmek isteyen taraf bunu beklemeksizin yapabilir. İşyerinde toplu iş sözleşmesi varsa ve TİS’te buna ilişkin hüküm bulunursa deneme süresi 4 aya kadar belirlenebilir. Toplu iş sözleşmesi uygulamasının olmadığı bir işyerinde ise deneme süresi en çok 2 ay olarak belirlenebilmektedir.

Deneme süresinde sigortasız çalışılır mı?

Sosyal güvenlik hakkı, dayanağını Anayasadan alan bir haktır. Hatta aynı zamanda bir sorumluluk olduğu da söylenebilir. Öyle ki mevzuatımız işçiye, sigorta girişinin yapılmaması halinde SGK’ya durumu bildirme yükümlülüğüne vermiştir. Öyleyse her işçinin sigortasının yapılması gerektiği açıktır. Bu girişlerin ne zaman yapılması gerektiğine dair daha önce yazmış olduğum şu makaleme göz atabilirsiniz.

Her hangi bir çalışmanın sigorta kapsamı dışında olduğunu söyleyebilmemiz için, bunun dayanağının cari mevzuatımızda yer alması gerekir. Deneme süresi bakımından da böyle bir istisna öngörülmemiştir. Deneme süresi; işçiye ücret ödenmediği veya daha az ödenebildiği, işçinin işyerindeki haklardan yararlanamadığı, sigortasız çalıştırılabileceği bir süre değildir.

SONUÇ

deneme süresi sigortasız

İşçinin; deneme süresi içinde ücret ödemeden çalıştırılması mümkün olmadığı gibi sigortasız çalıştırılması da mümkün değildir. Deneme süresini, tarafların haklarının askıya alındığı bir dönem olarak değil; iş sözleşmesini devam ettirip ettirmeme kararı verecekleri bir süre olarak algılamak gerekir.

Deneme süresi içinde işçinin bir gün dahi sigortasız çalıştırılması yasaktır. Bunun tespiti halinde işverene yüksek miktarda idari para cezası kesilecektir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 Yorum

 1. Merhaba ben Elif Erol..25 Ağustos 1999 da ise başladım fakat sigorta baslangicim 10 10 1999 0ldu . Aynı iş yerinde 8 yıl aralıksız çalıştım evlilik nedeniyle ayrıldım . Şuan 23 yılı çalışıyorum 6800 günüm var .ben eyt den yararlamak istiyorum mağdur oldum varmıdır bir çaresi ????hizmet tesbit davası açabilir miyim.tesekkurederim

 2. Hocam merhaba. 13.08.1999 tarihinde kurumsal bi markette kasiyer olarak işe başladım. Fakat 28.09.1999 tarihinde sigorta kartımı teslim ederek sigortam başladı dedi yetkilimiz. 45 gün deneme sürem varmış ondan geç başlamış. Yıllar sonra bunun önemini çok iyi anladım. 7000 günden fazla sigortam var ve 24 yıllık sürem oldu. Ama eyt ye giremedim. Bunun için ne yapabilirim. Zaman aşımı olmuş mudur. Değerli bilgileriniz için şimdiden tşk ederim

 3. Merhaba, bir sorum olacaktı. Bir işyerinde 1 gün süreyle çalıştım ama tabi ki ne 1 günlük param verildi ne de sigortam yatırıldı. Para konusunda ise deneme süreci dendi. O gün orada sigortasız çalıştığımı nasıl ispat edebilirim, ispat edersem şikayet hakkım var mıdır? Mesela kurum içindeki kameralar ya da çevredeki kameralar ile içeri giriş saatlerim çalıştığımı ispat eder mi?

 4. Değerli hocam Babam esnaflık yapıyordu bende yanında çalıştım sigortam yapamadı babam bununla ilgili geriye dönük dava açma hakkım var mı babama başlangıcım olsa idi eyt yasasından yararlanır olacaktım

 5. Merhaba, işe 1.9.22 tarihinde başladım ama sigortam 5.10.22 tarihinde başlamış gözüküyor, 2 aylık deneme süresi hangisinde başlamış oluyor ve dolayısıyla ben en geç 1.11.22(*veya 30.10.22 mi?) tarihine kadar mı istifa edebilirim yoksa 5.12.22(*veya 4.12.22 mi?) tarihine kadar mı? Teşekkür ederim yanıtınız için…

  1. Merhaba. Deneme süreniz, iş fiilen hangi gün başlamışsanız, tam olarak o gün başlar. Tabi iş sözleşmenizin olduğunu varsayıyorum. Yoksa, işveren sigorta başlangıcınızın işe başlama tarihi olduğunu iddia edebilir. En doğrusu, bu sorunuzu, en geç kasım sonunda işverene bizzat sormanızdır.

   1. Yanıtınızçin teşekkür ederim Mustafa Bey, sözleşme yapmadık, işe girmeden önce 1 ay deneme süreci yapalım dedi asgari ücret olarak. Ben sigorta da yapacak zannettim ama yapmamış. Şimdi de muhasebeye sigorta için mail attığım evrakların orijinalini götürmemi istedi, galiba sözleşme olmaksızın, 2 ay inde verilmesi gereken iş şartlarını belirtir belgeyi vericekler bana. Bu belgeyi almamda sıkıntı var mı ihbarsız istifa etmek isteyen biri olarak? Sözleşme yapmadığımıza göre fiili başlangıcım resmi olarak 5 10.22 yani sigortamın girildiğğ gün sayılacak galiba?

    1. Tekrar merhaba, hangi belgeyi size vereceklerini ve bunun muhteviyatını bilemediğim için, yorum yapmam doğru olmaz. Bazen, takdir edersiniz ki, çok somut sorulara cevap vermek mümkün olmayabiliyor.

 6. Is veren 29. Kodla işten çıkardı. Öncesinde tartışmıştık. Ve onları şikâyet edeceğimi söyleyince bu yola baş vurdu öncesinde çıkışını imzalarsan seni bu şekilde çıkarmam dedi ve bende imzaladım. Ama yinede o şekilde çıkarmış. Ben şunu anlamadım ben birdaha hiç işsizlik ödeneği alamayacak mıyım

  1. Seda hanım, işyerinizde kaç aydır/yıldır çalışıyorsunuz, çıkışa sebebiyet veren konu neydi? vb. detayları bilmeden yorum yapmak zor olur. Ama şuna netlik getireyim; bir daha işsizlik ödeneği almayacaksınız diye birşey yok, her yeni iş yeni bir başlangıçtır.
   29 koduyla ilgili olarak da şu yazımızı incelemenizi şiddetle öneririm>>> https://mustafabaysal.com/29-kodu-ile-isten-cikarilan-iscinin-haklari/

Başa dön tuşu