SGK

GSS primi ne kadar?

Genel sağlık sigortası ülkedeki herkesi sigorta kapsamına almayı hedefleyen ve çok küçük bir kesim hariç, herkesin zorunlu olarak katıldığı bir sistemdir. Peki ama genel sağlık sigortası prim borcu 2022 yılı için ne kadar?

Genel sağlık sigortası nedir?

Genel sağlık sigortasının ne olduğunu daha önce açıklamıştık: mustafabaysal.com/genel-saglik-sigortasi-nedir-ve-kimleri-kapsar/

Özetlemek gerekirse; işçi, memur ya da bağkurlu olarak çalışan veya emekli maaşı gibi sürekli gelir elde edenler otomatik olarak GSS kapsamında prim öderken, hiçbir geliri olmayan ve çalışmayanların da sisteme katılımı zorunlu tutulmuştur.

Böyle olunca, bir yerde çalışmayan ve başka bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında yer almayan herkes ya gelir testine girmek ya da GSS primi ödemek zorundadır: mustafabaysal.com/isten-ayrildiktan-sonra-gelir-testi-yaptirmak-zorunlu-mu/

Genel sağlık sigortası primi

Bu primi ikiye ayırarak belirlemek gerekir. Öncelikle halihazırda çalışmakta olan ya da emekli maaşı gibi gelir elde edenleri düşünelim. Bunların gelirlerinden otomatik olarak GSS primi kesintisi zaten yapılmaktadır.

Bunun dışında örneğin oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayanların ödeyeceği aylık GSS primi 2022 yılı için brüt asgari ücretin iki katının %12’si olan 1.200,96 TL iken, ülkemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin ödemesi gereken aylık GSS primi brüt asgari ücretin üçte birinin %12’si olan 200,16 TL’dir. 

gss primi ne kadar?

Ya da avukatlık Kanunu uyarınca avukatlık stajı yapmakta olanlar için Türkiye Barolar Birliğinin ödeyeceği aylık GSS prim tutarı ise brüt asgari ücretin %6’sı olan 300,24 TL’dir.

Yazımızın konusu olan ve hiçbir yerde çalışmadığı için kendisine otomatik olarak prim borcu çıkarılan kişiler için belirlenen aylık GSS prim borcu ise brüt asgari ücretin %3’ü olan 150,12 TL’dir.

SONUÇ

Genel sağlık sigortası primi ne kadar? Bu soruyu soran kişi, büyük ihtimalle sisteme otomatik olarak girişi yapılan bir vatandaştır.

Bu vatandaş, çalışmıyor olsa da SGK tarafından otomatik şekilde GSS’li yapılmaktadır ve her ay belirli bir miktar borçlanmaktadır.

İşte çalışmadığı ve bir geliri olmadığı için kendiliğinden genel sağlık sigortalı sayılan kişi için aylık GSS prim borcu 2022 yılında 150,12 TL olacaktır.

genel sağlık sigortası prim tutarı

Böylece bu vatandaş, gelir testi yaptırıp da bu primi de ödeyecek durumda olmadığını ortaya koymadıkça, her ay hanesine 150,12 TL borç yazılacaktır.

Şunu özellikle hatırlatmak isterim ki; örneğin çalışmayan bir aile babası, aylık sadece 150,12 TL GSS primini ödemeye devam ederek; hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri için sağlıktan yararlanmaya devam edebilecektir.

Ayrıca belirttiğim aylık GSS prim borcundan, gelir testi yaptırmadıkça, kurtuluş yoktur ve sistemden çıkmam mümkün değildir. Gelir testinin nasıl yapıldığını öğrenmek için şu yazımıza bakabilirsiniz: mustafabaysal.com/gelir-testi-nasil-yapilir-nereye-basvurulur/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu