SGK

Bağkur prim borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi?

5510 sayılı Kanunun 4/b maddesine tabi olanlar yani eski deyimiyle bağkurlular sağlık yardımından faydalanabilmektedir. Peki ama bağkur borcu olan bir vatandaş, SGK’nın sunduğu sağlık hizmetinden faydalanabilir mi? Bir başka deyişle, bağkur borcu varken hastanede muayene olunabilir mi?

Bağkurlu ne demektir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasıyla birlikte Bağkur denildiğinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile köy ve mahalle muhtarları anlaşılmalıdır.

Bunların temel özelliği kendi işlerini yapmaları ve sigorta primlerini de yine kendilerinin ödemesidir.

Bağkur prim borcu ödenmediğinde ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım: mustafabaysal.com/bagkur-prim-borcu-odenmezse-ne-olur/

Bağkur prim borcunun ödenmemesi

Bağkur prim borcu bizzat ilgili tarafından yatırılacağı için, dönem dönem aksayabilmektedir. Bu durumda önemli olan aksamanın süresi olup belirli bir müddet sonra sağlıktan yararlanmak mümkün olmamaktadır.

Bağkurlulular için sağlıktan yararlanma koşulu

Yazımızın konusu, bağkur borcu bulunması halinde sağlıktan yararlanma hakkının ne olacağına ilişkin olsa da; bundan önce, sağlıktan faydalanmak için gereken ön şartı belirtmek gerekir.

İlk defa bağkurlu olan birinin sağlıktan faydalanması için, hastaneye ya da sağlık kuruluşuna başvurduğu tarihten geriye doğru son bir yıl içinde en az 30 gün prim ödemiş olması gerekir.

Bu şart sağlanmadan zaten sağlıktan yararlanılamaz. Bu şartı sağlamasına rağmen sonradan prim borcu biriken ve ödemeyen bağkurlunun durumunun ise ayrıca değerlendirilmesi gerekir.

bağkur prim borcu sağlık

Bağkur borcu en çok ne kadar gecikmeli?

5510 sayılı Kanunun 67nci maddesinde, Bağkurluların sağlıktan yararlanma şartı açıkça belirtilmiştir. Buna göre bağkurlunun “Sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması” gerekir.

Ancak “21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre Bağkur borcu tecil ve taksitlendirilmişse, tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler için” bu hüküm uygulanmaz.

bağkurlu borç sağlık hizmeti

SONUÇ

Bağkur borcu olanların sağlıktan faydalanıp faydalanamayacağını 3 somut örnekle açıklayalım:

 • Bağkurlunun ödenmemiş prim borcu 60 gün ve daha az ise, bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan faydalanabilir.
 • Bağkurlunun ödenmemiş prim borcu 61 gün ve daha çok ise ama bu borçlar taksitlendirilmişse ve taksit ödemelerinde sorun yoksa, kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yine sağlıktan faydalanabilir.
 • Bağkurlunun ödenmemiş prim borcu 61 gün ve daha fazla ise ve kişi bu konuda tecil/taksitlendirme gibi hiçbir işlem yapmadıysa, artık ne yazık ki hem kendisinin hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlıktan faydalanması mümkün değildir.

Bu nedenle bağkurlu vatandaşlarımızın ödenmemiş prim gün sayısını 60’ın üzerine çıkarmamaları ve çıkarsa da bunu taksitlendirmeleri önem arz etmektedir.

ÖNEMLİ NOT: 2021 yılı sonuna kadar, prim borcu olanlar da sağlık hizmetinden faydalanabilecek. 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3432 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince; prim borcu bulunan Bağkurlular ile GSS prim borcu olanlar, 31/12/2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Bkz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/01/20210123-1.pdf

Ancak bunlar devlet hastanelerinden, sağlık ocaklarından ya da devlete ait üniversite hastanelerinden yararlanabilecek. Bir başka deyişle; prim borcu bulunan kişilerin özel hastanelerden faydalanması mümkün olmayacak.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Murat bey, bu konuda net bir bilgi yok. Çıkarılması gereken tebliğ de henüz çıkarılmadı. Bu nedenle bilgimiz yok.

 1. iyi çalışmalar 31.12.2019 tarihine kadar bağkur ve gss borcu olanlar sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanesi veya üniversitesinden ücretsiz bir şekilde faydalanılacağı söylendi fakat 22.04 tarihinde devlet hastanesine gittim fakat sağlık hizmeti alamadım ne yapmam gerekiyor acaba bilgi verirseniz memnun olurum

  1. Merhaba. Başka bir nedeni olmasın? SGK’ya bizzat sormanız en doğrusu olacaktır. Belki prim borcu dışında bir sebep olabilir.

 2. Hocam merhabalar, İş yerimi kapattım artık bağkurlu değilim, bağkurluluğum durduruldu anca 4 bin civarı bağkur borcum var
  artık gss ödeyerek sağlık ve ilaç hizmetlerinden faydalanabilirmiyim yoksa bağkur borcum olduğu için gss ödesem dahi sağlık ve ilaçtan faydalanamaz mıyım ?

 3. Mrblar benim bağkura borcum var devlet hastanesine gittim 6 TL para ödedim muane oldum ve fizik tedaviye gönderdi doktor ama rapor çıkartamıyor bu yüzden fizik tedaviye de gidemiyorum yardımcı olurmusunuz

 4. Merhaba bağkur borcum var hastanede 7 tl ödeyerek muayene oldum fakat eczanede yararlanamadım iş yerim halen aktif fakat borcumu ödeyemiyorum gss faydalanabilirmiyim

  1. Merhaba, işyeriniz aktif oldukça Bağkur üzerinden ancak faydalanabilirsiniz. İşyerini kapatmadan, bildiğimiz anlamda aylık 70 lira civarında GSS primi ödeyerek sağlıktan faydalanmanız mümkün olmaz.

 5. Mrb. Benim 5 bin lira civarı Bi bağkur borcum var yıl sonuna kadar devlet üniversitesinde sağlık hizmetinden faydalanabilirmiyim

 6. Hemen hemen herkesin borcu var bağkurluların neden biryıl madem böyle kanun çıkabiliyo neden kalıcı deyil gerçekten çok zor şartlar altında yaşıyoruz bende küçük esnafım bende ödüyemiyorum eşim ve çocuklarım neden faydalanamıyor bu devlet hepimizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu