SGK

Bağkur prim borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi?

5510 sayılı Kanunun 4/b maddesine tabi olanlar yani eski deyimiyle bağkurlular sağlık yardımından faydalanabilmektedir. Peki ama bağkur borcu olan bir vatandaş, SGK’nın sunduğu sağlık hizmetinden faydalanabilir mi? Bir başka deyişle, bağkur borcu varken hastanede muayene olunabilir mi?

Bağkurlu ne demektir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasıyla birlikte Bağkur denildiğinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile köy ve mahalle muhtarları anlaşılmalıdır.

Bunların temel özelliği kendi işlerini yapmaları ve sigorta primlerini de yine kendilerinin ödemesidir.

Bağkur prim borcu ödenmediğinde ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım: mustafabaysal.com/bagkur-prim-borcu-odenmezse-ne-olur/

Bağkur prim borcunun ödenmemesi

Bağkur prim borcu bizzat ilgili tarafından yatırılacağı için, dönem dönem aksayabilmektedir. Bu durumda önemli olan aksamanın süresi olup belirli bir müddet sonra sağlıktan yararlanmak mümkün olmamaktadır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bağkurlulular için sağlıktan yararlanma koşulu

Yazımızın konusu, bağkur borcu bulunması halinde sağlıktan yararlanma hakkının ne olacağına ilişkin olsa da; bundan önce, sağlıktan faydalanmak için gereken ön şartı belirtmek gerekir.

İlk defa bağkurlu olan birinin sağlıktan faydalanması için, hastaneye ya da sağlık kuruluşuna başvurduğu tarihten geriye doğru son bir yıl içinde en az 30 gün prim ödemiş olması gerekir.

Bu şart sağlanmadan zaten sağlıktan yararlanılamaz. Bu şartı sağlamasına rağmen sonradan prim borcu biriken ve ödemeyen bağkurlunun durumunun ise ayrıca değerlendirilmesi gerekir.

bağkur prim borcu sağlık

Bağkur borcu en çok ne kadar gecikmeli?

5510 sayılı Kanunun 67nci maddesinde, Bağkurluların sağlıktan yararlanma şartı açıkça belirtilmiştir. Buna göre bağkurlunun “Sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması” gerekir.

Ancak “21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre Bağkur borcu tecil ve taksitlendirilmişse, tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler için” bu hüküm uygulanmaz.

bağkurlu borç sağlık hizmeti

SONUÇ

Bağkur borcu olanların sağlıktan faydalanıp faydalanamayacağını 3 somut örnekle açıklayalım:

 • Bağkurlunun ödenmemiş prim borcu 60 gün ve daha az ise, bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan faydalanabilir.
 • Bağkurlunun ödenmemiş prim borcu 61 gün ve daha çok ise ama bu borçlar taksitlendirilmişse ve taksit ödemelerinde sorun yoksa, kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yine sağlıktan faydalanabilir.
 • Bağkurlunun ödenmemiş prim borcu 61 gün ve daha fazla ise ve kişi bu konuda tecil/taksitlendirme gibi hiçbir işlem yapmadıysa, artık ne yazık ki hem kendisinin hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlıktan faydalanması mümkün değildir.

Bu nedenle bağkurlu vatandaşlarımızın ödenmemiş prim gün sayısını 60’ın üzerine çıkarmamaları ve çıkarsa da bunu taksitlendirmeleri önem arz etmektedir.

ÖNEMLİ NOT: 2021 yılı sonuna kadar, prim borcu olanlar da sağlık hizmetinden faydalanabilecek. 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 3432 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince; prim borcu bulunan Bağkurlular ile GSS prim borcu olanlar, 31/12/2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Bkz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/01/20210123-1.pdf

Ancak bunlar devlet hastanelerinden, sağlık ocaklarından ya da devlete ait üniversite hastanelerinden yararlanabilecek. Bir başka deyişle; prim borcu bulunan kişilerin özel hastanelerden faydalanması mümkün olmayacak.

2022 yılı itibariyle yukarıdaki gibi bir uzatma olmadığı için Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanamayacak. Bu nedenle ilgili bölümlerin üstünü çizmeyi tercih ettim. Yeni bir gelişme olursa yazıyı güncelleyeceğim.

GÜNCELLEME (10/01/2022): 2022 itibariyle de yukarıda bahsettiğim hak Bağkurlulara tanındı ve prim borcu olan Bağkurlular devlet hastanelerinden, sağlık ocaklarından ve devlete ait üniversite hastanelerinden, prim borçları bile olsa, 31/12/2022 tarihine kadar yararlanmaya devam edebilecek: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/01/20220111-3.pdf

SON GÜNCELLEME: Bu hak 2023 yılında da Bağkurlulara tanındı ve 31/12/2023 tarihine kadar Bağkurlular prim borcu olsa bile devlet hastanelerinden, sağlık ocaklarından ve devlete ait üniversite hastanelerinden yararlanmaya devam edebilecek: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/12/20221229-29.pdf

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

32 Yorum

 1. İyi günler herkese.. Yeni evlendik ben sgk lıyım eşim yıllar önce açtığı şirketi kapatmasına rağmen hala açık görünüyor ve sağlık kapsamında benden yararlanamıyor şirketi kapatmaya gidiyoruz göremiyoruz diyorlar , ama şirket açık görünüyor eşim hamile ve acilen çözmem gerekiyor var mıdır konuyu bilen eden

 2. Benim sorum konuyla alakalı değil ama gerçekten yardıma ihtiyacım var. eyt yasasından yararlanmak için tüm şartları karşılıyorum. 1 mart 2023 de e devlet üzerinden başvuru yaptım. yasa 3 mart 2023 te onaylandı biliyorum ama yasa çıkmadan çığırtkanlık yapıp siz dilekçenizi verin, yasa onaylanınca işleme alınacak diyenlere inanıp güvenerek verdim dilekçemi. mayıs 2023 sonuna kadar bekledim ama hiçbir haber çıkmadı. ve birkaç kişinin dilekçeyi erken verdiğimi söylemesi üzerine 28 mayıs 2023 te tekrar e devlet üzerinden dilekçe verdim. ama yine haber yok. ne yapabileceğimle ilgili bir yorumunuz varsa yazarsanız memnun olurum. iyi çalışmalar.

 3. Merhaba ben 4a 1650 gün 4b 2700 günüm var ve halen daha isteğe bağlı ödüyorum ilk sigorta girişim 01.11.1997 ben nereden ve ne zaman emekli olabilirim ne kadar daha prim yatırmak zorundayım şuan yurt dışında yaşıyorum bundan dolayı Bağkur isteğe bağlı prim yatırıyorum doğrumu yapıyorum bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 4. Arkadşımı halkalı baba devlet hastanesine 2 kere götürdüm ilk seferde herşeye ücret aldılar 260 tl ödedim ikinci seferde 380 tl ücret aldılar bağkuru ödenmedigi içinmiş ama istanbulda acile vede polikılinige götürdüm sadece 7 tl aldılar ordaki sistem başkada akcaabattaki farklımı neden böyle oluyo annamıyorum bilen varsa bana anlatsın ruca ediyorum

 5. Merhaba Mustafa bey bağkur borcumu taksitlendirmesi istiyorum ancak çevremden taksitlendirme taksitler bitmeden sağlıktan yararlanamayacagim söylendi. Kaç taksit ödedikten sonra sağlıktan yararlanabilirim

 6. Ben bagkurluyum bagkur borcum var özel hastanede ameliyat olmam lakin bakur aktif olmadığı için mebla baya yükseldi bagkurumu taksitlendirdim fakat özel hastanede bagkurumdan faydalana bilirmiyim tsk

  1. Merhaba, bağkur borcunuz sistemde görünmediği müddetçe sıkıntı olmaz. Bu sorunun cevabını hastaneye sorarak öğrenebilirsiniz, onlar sistemde görecektir. Geçmiş olsun.

 7. Merhaba ben 03.01.1991 doğumluyum 2008 de sigorta girişim oldu fakat hizmet dökümümde bu günler yansımıyor ve iptal yazısı gözüküyor (iptal asıl ) diyerek yazılmış ve gün sayıma yazılmamış bu konu hakkında ne yapmalıyım.

 8. Mustafa Bey merhaba,
  02.04.1978 doğumluyum .ilk 4a tescilim kasım 1993. uzun vade başlangıç tarihim 10/07/1994.
  18 yaşıma da 02.04.1996 tarihinde doldurmuş oluyorum.
  benim 1994 yılına ait 138 gün pirim ödemem var. ancak kasım 1994 yılında çalıştığım yer çıkışımı yaptı.
  Benim bu dönemden sonra ilk pirim ödemem mart 2000 de.
  Bu durumda benim eyt ile ilgili bir sorun olur mu: 18yaşımdan sonra ve 1999 öncesi pirim ödemesi yapılmadığı için.
  (Çalışma hayatımda pirim gün sayısı ve hizmet yılı %100 ve kanun çıkınca yaş durumu kaldırılmış)

 9. Ek6 prim borcum var (taksi) bir başka araçta veya işyerinde SSK li olursam sağlık hizmetinden yararlanabilirmiyim
  Teşekkürler

 10. Hocam merhabalar ben sgklıyım eşimin bağkur borcu var benim üzerimden sağlıktan faydalanabilirmi?

 11. Merhaba..1982 dogumluyum. Sıgorta girişim 01.10. 1998 uzun vade sıgorta 20 yıl tmm gün 4559 eytli oluyormuyum? Tesekkur ederım ?

 12. Merhaba 82 Mart doğumluyum 98 de staj girişim 99 Haziran 16 dada uzun vade SGK var 5182 primim var ben eyt limiyim acaba

 13. Merhaba,
  En sonda yazdığınız, geçen seneki kararın tarihinin bu sene için güncellendiğini ve PDF i okudum. Benim de Bağkur borcum var çoğu esnaf gibi. Kronik rahatsızlığımdan dolayı Cerrahpaşa Araştırma Hastanesinden raporum da var ve ücretsiz faydalanabiliyordum. 2 gün önce randevuma gittiğimde benden 400 TL para istendi. Bağkur primlerimle ilgili sorundan dolayı olduğu söylendi.
  Eğer bu süre uzatıldıysa neden ücretli oluyor bu? Otomatikman bu kanunun devreye girmiş olması gerekmez mi? Sizce nedeni ne olabilir?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Evet, yıl sonuna kadar muayene olabilmeniz gerekir. Belki de benim gözümden kaçan bir yenilik yapılmış olabilir, lütfen Alo 170’i arayarak sorunuz.

   1. Merhaba Mustafa Bey,
    Burada cevap arayan insanlara da yardımcı olabilir diye sonucu yazmak istedim. Önceki gün Bağkur Şişli Merkeze gittim cevap alabilmek için ısrarla Müdüre kadar ulaştım. Müdür Yardımcısı hanımefendi çok yardımcı oldu. Tavsiyem sorun yaşayanlar muhakkak bağlı oldukları Bağkur merkezine gidip yüz yüze konuşsunlar. Şöyle ki (benim özel durumuma bakıldı) pandemi sırasında çıkarılan bir kanundan faydalanıp borçlu olduğum bir kısım pirim günümü (ayımı) sildirmiştim ben. Bunu aftan yararlanmış olarak sistem gördüğünden bana bu sene başına kadar ücretsiz yararlanma hakkı vermiş. Ama bu ücretsiz yararlanabilir yasasının içeriğinde son 2 aydan öncesinde borcu olmayanları kapsadığına dair bir yanıt aldım. Geçen sene yararlanabilmem de o nedenle olmuş söylediklerine göre. Aynı problemi yaşayan varsa umarım buraya yazar ve teyit etmiş oluruz bu bilgiyi.

    Çok uzun yazdım kusura bakmayın 🙂 umarım birilerine faydası olur. Bu bilgiye ulaşmak bu kadar zor olmamalı kanısındayım ama işte maalesef… 🙂

    1. Şunu yazmayı unuttum. Kronik hasta da olsak eğer primlerimizi yatıramıyorsak kendi başımıza kalıyoruz. Ölüme terkediliyoruz yani anlayacağınız.

     Sözüm ona bas bas bağırılıyor pirim borcu olan ücretsiz yararlanabilir diye ama yalan!

    2. Çok teşekkür ederim, sayenizde ben de bir şey öğrenmiş oldum. Böylece bu bilgi belki başkalarının da işine yarayabilir.

 14. Hemen hemen herkesin borcu var bağkurluların neden biryıl madem böyle kanun çıkabiliyo neden kalıcı deyil gerçekten çok zor şartlar altında yaşıyoruz bende küçük esnafım bende ödüyemiyorum eşim ve çocuklarım neden faydalanamıyor bu devlet hepimizin.

 15. Mrb. Benim 5 bin lira civarı Bi bağkur borcum var yıl sonuna kadar devlet üniversitesinde sağlık hizmetinden faydalanabilirmiyim

 16. Merhaba bağkur borcum var hastanede 7 tl ödeyerek muayene oldum fakat eczanede yararlanamadım iş yerim halen aktif fakat borcumu ödeyemiyorum gss faydalanabilirmiyim

  1. Merhaba, işyeriniz aktif oldukça Bağkur üzerinden ancak faydalanabilirsiniz. İşyerini kapatmadan, bildiğimiz anlamda aylık 70 lira civarında GSS primi ödeyerek sağlıktan faydalanmanız mümkün olmaz.

 17. Mrblar benim bağkura borcum var devlet hastanesine gittim 6 TL para ödedim muane oldum ve fizik tedaviye gönderdi doktor ama rapor çıkartamıyor bu yüzden fizik tedaviye de gidemiyorum yardımcı olurmusunuz

 18. Hocam merhabalar, İş yerimi kapattım artık bağkurlu değilim, bağkurluluğum durduruldu anca 4 bin civarı bağkur borcum var
  artık gss ödeyerek sağlık ve ilaç hizmetlerinden faydalanabilirmiyim yoksa bağkur borcum olduğu için gss ödesem dahi sağlık ve ilaçtan faydalanamaz mıyım ?

 19. iyi çalışmalar 31.12.2019 tarihine kadar bağkur ve gss borcu olanlar sağlık bakanlığına bağlı devlet hastanesi veya üniversitesinden ücretsiz bir şekilde faydalanılacağı söylendi fakat 22.04 tarihinde devlet hastanesine gittim fakat sağlık hizmeti alamadım ne yapmam gerekiyor acaba bilgi verirseniz memnun olurum

  1. Merhaba. Başka bir nedeni olmasın? SGK’ya bizzat sormanız en doğrusu olacaktır. Belki prim borcu dışında bir sebep olabilir.

  1. Murat bey, bu konuda net bir bilgi yok. Çıkarılması gereken tebliğ de henüz çıkarılmadı. Bu nedenle bilgimiz yok.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu