SGK

Sigorta girişi internette ne zaman görülür?

İşçi işe girdiğinde ya da işten ayrıldığında, sigortalılık durumunu ve kaç gün sigortalı gösterildiğini e-devlet üzerinden görmek isteyebilir. Böyle bir durumda sigorta girişi internette ne zaman gözükür? Sigorta primleri sistemde ne zaman görülür?

Sigorta girişi neden önemli?

İşe başlayan her işçinin sigortalı olması yasal bir zorunluluktur. Uygulamada genelde, işçiye sigorta girişinin yapıldığı söylenir ve işçi de çalışmaya başlar. Ancak işçi yine de sigortasının gerçekten de bildirilip bildirilmediği merak edebilir.

Çünkü işçinin sigortalılığının başlatılması hem kısa vadede sağlıktan yararlanmasını etkiler hem de uzun vadede emekliliğine mutlaka etki eder.

İşten ayrılan ya da işe başlayan bir işçinin sağlık hizmetinden faydalanma hakkını daha önce yazmıştım, şu yazıdan bilgi alabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/ise-girdikten-ne-kadar-sonra-sagliktan-yararlanilabilir/

İşe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar?

Sigorta girişi kural olarak, işçi işe başlamadan yapılır. Evet, yanlış duymadınız; sigortasız işçi çalıştırılmasının önüne geçmek amacıyla getirilen bu kural sayesinde; örneğin işyerinde sigortasız çalışırken iş kazası geçiren bir işçinin aynı gün sigortalı yapılması gibi birtakım işlerin önüne geçilmek istenmiştir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Ancak bu kuralın da bazı istisnaları vardır ve niteliği gereği işçi işe giriş çıkışlarının yoğun olduğu bazı sektörlerde, sigortanın işçinin işe başladığı gün yapılması mümkündür: https://mustafabaysal.com/iscinin-sigorta-girisi-en-gec-ne-zaman-yapilmalidir/

Unutulmamalıdır ki; sigorta girişi bir tercih değil yükümlülüktür ve işçi deneme süresinde bile olsa sigorta girişinin yapılması gerekir: https://mustafabaysal.com/deneme-suresinde-sigortasiz-calisilabilir-mi/

e devlet sigorta sorgulama

Sigortalı işe giriş bildirgesi

İşçinin sigortalılığı, işveren tarafından SGK’ya verilen sigortalı işe giriş bildirgesiyle başlatılır. Böylece işçinin işe giriş tarihi ve işverenin kimlik bilgileri belirlenmiş olur.

İşe giriş bildirgesinin ne zaman verilmesi gerektiğini ve zamanında verilmediği takdirde uygulanacak cezayı da daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/sigortali-ise-giris-bildirgesinin-zamaninda-verilmemesinin-cezasi

Sigorta bildirimi nasıl yapılır?

İşverenler, işçinin sigorta bildirimini aylık hizmet ve prim belgesi ile yapar. Aylık hizmet ve prim belgesi, ait olduğu ayı takip eden ay içerisinde elektronik ortamda gönderilir.

Bu belge ile işçinin o ay içinde kaç gün sigortalı olduğu, eksik günleri varsa bunun nedenleri ve prim tutarı belirlenmiş olur.

Aylık prim ve hizmet belgesi verme süresi

Bu belge, ait olduğu ayı takip eden ayın 26’ncı gününe kadar SGK’ya bildirilmek zorundadır. Dolayısıyla, örneğin temmuz ayı prim ve hizmet belgesi, ağustos ayının 26’sına kadar SGK’ya verilir.

İşçi sigorta bilgilerini ne zaman kontrol edebilir?

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere, örneğin temmuz ayı sigorta primlerinin durumu işçi tarafından ancak ağustos ayının 26’sındann sonra sistem üzerinden görülebilir.

E-Devlet’te görünmeyen sigorta

Tam bu noktada okuyucuların aklına şu soru gelebilir: Bir sonraki ayın 26’sından sonra bile sigorta girişim e-devlet üzerinden görünmüyorsa bu ne anlama gelir?

Bunun anlamı çok büyük ihtimalle, sigorta girişinizin yapılmadığıdır. Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, SGK sisteminde yaşanan bir aksaklık söz konusu olabilir. Böyle bir durumda önce işvereninize başvurmanız ve duruma göre de SGK’ya bu durumun sebebini sormanız en doğrusu olacaktır.

sigorta girişi ne zaman gözükür

E Devlet üzerinden SGK sorgulaması nasıl yapılır?

E devlet üzerinden sigortalılık durumunuzu sorgulamak için, sistem içindeki arama bölümüne “4a hizmet dökümü” yazabilir ve çıkan sonuçlardan ilkine tıklayabilirsiniz.

Ya da dilerseniz şu bağlantıya tıklayarak doğrudan sorgulamayı yapabilirsiniz. Tabi bu bağlantıdan bilgi almak için e devlet şifrenizin olması gerekecektir: https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

Yukarıdaki bağlantı ile hizmet dökümünüzün tamamını görebilirsiniz; burada gerekli bilgiye ulaşamazsanız bir de şu bağlantıyı denemenizi öneririm: https://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi

SMS ile sigorta giriş ve çıkışı öğrenme

Yukarıda açıklandığı üzere E-Devlet üzerinden işe giriş ve çıkışlarınızı her zaman görme imkanınız olsa da bunun aslında çok daha kolay bir yolu vardır.

E-Devlet üzerinden telefon numaranızı tanımladıysanız, sigorta girişiniz yapıldığında ya da sigorta çıkışınız gerçekleştiğinde SGK tarafından size otomatik olarak SMS – kısa mesaj gönderilecektir.

Telefon numaranızı tanımlamak için öncelikle şu adrese giderek telefon numaranızı girmeli de doğrulamalısınız: https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri

Ardından şu bağlantıya giderek gerekli işlemleri yapmalısınız: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra; artık sigorta girişi ve çıkışı gibi bazı olaylar gerçekleştiğinde, SGK size SMS göndererek bilgi verecektir.

Sigorta çıkışı ne zaman gözükür?

Bir işçi işten çıkarıldığında işverenin bunu SGK’ya bildirmek için 10 gün süresi vardır. Bu 10 günlük süre içinde işveren, önceden verdiği işten ayrılış bildirgesini düzeltme hakkına da sahiptir.

Haliyle, sigorta çıkışının gerçekleşip gerçekleşmediğini merak eden çalışan; işverenin işten ayrılış bildirgesini vermesini bekleyecektir.

İşveren bu bildirgeyi hemen verirse, birkaç gün içinde sistemde de gözükecekken; işçinin beklemesi gereken azami süre de 10 gün civarında olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz ve işçinin e-devlet üzerinden sorgulama gerçekleştirebildiği bağlantılardan, işçinin işten çıkış bilgisi de sorgulanabilir.

SONUÇ

İşe yeni giren bir işçi, sigortasının yapılıp yapılmadığını kolaylıkla öğrenebilir. Bunun için, SGK sisteminde kayıtlı bir telefon numarasının olması yeterlidir.

Çünkü işçi için işe giriş bildirgesi verildiğinde, SGK işçinin telefon numarasına SMS göndererek, işe girişinin yapıldığı ya da çıkışının gerçekleştirildiği bilgisini vermektedir.

Ay içinde kaç gün sigortalı gösterildiğini ya da ne kadar sigorta primi yatırıldığını merak eden veya sistemde kayıtlı telefon numarası olmayan işçi ise, bunu öğrenmek için bir sonraki ayı beklemek zorundadır.

Sigorta gün sayısı ve primleri, çalışmanın yapıldığı ayı takip eden ayın EN GEÇ 26’sından sonra e-devlet üzerinden görülebilmektedir.

Not: Ayın 26’sı hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelirse, ancak takip eden iş gününden sonra görülebilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

91 Yorum

 1. Merhaba başka bi işe girmek için işten çıktım çıkma sebebimi başka bi şey söyledim. Yeni iş yerindeki sigorta girişimi görebilirler mi

 2. 21.06 2023 sigorta girişim oldu 23.07 2023 çıkış yapıldı ve 10 gün sigortalı görünüyor e devlette bunun sebebi be olabilir yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 3. Merhaba 6 Şubat 2023 de sigortam girilmişti, aynı gün için de sigorta çıkışım yapıldı 4 gün önce başka bir işe girdim ve yeni sigorta girişi için 6 ayın dolmasını beklemek zorundasın dedi kanunca böyle bir hakları varmı

  1. İş kur üzerinden girenler için 6 ay durumu var diye biliyorum ama onun çözümü de vardı sanırım da tam hatırlamıyorum

 4. Merhaba ben sezonluk bir yayla turizm otelinde temizlikçi olarak çalışıyorum patron 2 hafta deneme süresinden sonra sigorta yapacağını ve her yerde böyle olduğunu söyledi bu doğru mu? Yapsa bile ayın 26 sından sonra görünecekse yapmadığında ortada kalmış olurum sigortamın olup olmadığını hızlıca anlayabileceğim bir yol var mı

 5. Eşimin Ağustos ayı devam ederken ağustos ayına ait SGK dökümünü sistemden almak istiyorum çünkü eş durumu tayini için buna mecburum. Dilekçe ile bulunduğum ayın SGK dökümünü alabilir miyim ?

 6. Merhaba ben laborant ve veteriner sağlık teknikeriyim fakat çalıştığım yerde iş kolu olarak veteriner hizmetleri işçisi adı altında görünüyorum bunu değiştirtmeme gerek var mı benim emekliliğime bir zarar verir mi maddi açıdan veya süreden

  1. Merhaba, Alo 170’i arayarak bu iki unvandan herhangi birisi için fiili hizmet zammının geçerli olup olmadığını sorun. İkisi için de yoksa, aralarında bir fark yok demektir.

 7. Merhaba, hizmet dökümüm e devlete geç düşüyor. Şimdi de hizmet dökümüne ihtiyacım var ama eksik gözüktüğü için işimi halledemiyorum. Son 2 ayım da eksik gözüküyor, bugün itibariyle de işten çıktım o da gözükmüyor. Napabilirim canımı da sıkıyor bu durum.

 8. Merhaba

  doğum borçlanması öedemesi yapıldıktan sonra ne zman sistemden gözükür acaba ? teşekkürler

 9. 20.03.2023 işe başlama tarihi işten çıkış 31.03.2023 izinliydim ama tekrar 03.04.2023 giriş yapmışlar .son çıkış 31.03.2023 iptali olurmu? 31.03.2023 iptal olupda tekrar 20.03.2023 devam edermi? Yani 20.03.2023 aynen devam olmazmı arada 03.04.2023 söz konusu olmasa olurmu?

 10. 5310 GUN PRİMİM VAR 24/11/1997 SSK GİRİŞİM ASKERLİGİMİ 18 AY SGK GİRİSİMDEN ONCE YAPTIM 5900 OLAN KADEMELİ PRİM GÜNÜMÜ 515 GÜN ASKERLİK BORCLANMASİ YAPARAK 5825 GÜNE ÇEKİP EMEKLİ OLABİLİRMİYİM

 11. Merhaba ,

  Eyt den emekli olacağım fakat 2003 yılında calıstıgım iş yeri şu şekilde odeme yapmış ,Eger dogruyda emeklı olabılıyorum fakat 180 gun gorunuyor eger yanlışsa 2 ay daha calısmam gerekıyor .Bunu ne sekılde ogrenebılırım
  4a 1001 2003//01 01.01.2003 30 330,000,000.00
  4a 4801 2003//02 A 120 1,708,031,640.00 1
  4a 1001 2003//02 30 330,000,000.00 28.02.2003

 12. Merhaba, 1998 ssk başlangıcım, 4a 6350 gün aralıksız ödenmiş primim var. Daha sonra 2016 kasım da şirket kuruluşum var. bağkur hiç ödemedim. E devlet de bağkur tescili görünmüyor, çalışma hayatımda sadece 4a bilgilerim var. Bu durumda ben EYT den yararlanabiliyor muyum? EYT kapsamında ssk dan emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim. Çok teşekkür ederim.

 13. Merhaba
  1996 ssk girişim ve 2007 bağkurlu oldum. 6974 gün olan primimi 9000 güne tamamlamaya destek olması için
  31.12.2022 tarihinde 4b Askerlik borçlanması müracatı yaptım 2000-2001 yılı için asgari x 3.4 kat (2022) yılı fiyatı ile 127 bin lira ödeme yaptım. 1Hizmet dökümünde günler gözükmekte lakin prime esas kazanç 0 gözükmekte. benim gibi askerlik borçlanmasi ödeyen arkadaşların kazançları gözüküyor benim gözükmüyor. Bu durum için nasıl yol izlememiz gerekmektedir. Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 14. Mustafa bey 11.25 022 özel sektörde ise girdim benim girişimi 07 12.2022 de yapmışlar ayrıca yeni gelen asgari ücret zammını 1 marttan itibaren uygulanacağını söylediler bizde iki arkadaş kabul etmeyip yılbaşında ayrıldık bize herhangi bir bildirim yapmaksızın 1 aylık çalışma suremizden 15 günümüzü kestiler nasıl herhangi bir imzamızı yoktur nasıl bir hak talep edebilir nereye basvurabiliriz lütfen bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. İmkanınız varsa avukata danışın, yoksa hata yapma ihtimaliniz yüksek olur.

   1. Slm hocam sigorta prim gun sayim 30 ocakta doldu 2 şubatta dilekçe verdim fakat 30 gun daha eksiğin var dediler ocak ayi prim e devlette gorunmuyormu acaba muhasebe şubat 24 de gorunur dedi

 15. Mrhb.19.06.1997 4a tescil kaydım var ama primim sıfır gözüküyor o zamanki çalıştığım şirkette 3 yıl çalıştım.ama prim günümü yatırmamışlar.ayrıca bana sigorta yapan şirketi ve sahibinin bilgilerini nasıl öğrenirim.teş

 16. Merhaba

  E devletten aldığım hizmet dökümde 27.01.1998 olan işe giriş tarihim 27.97.1999 olarak değişmiş nedenini öğrenemedim SGK sistemsel hata diyor doğruluğu nedir?

  Teşekkür ederim

 17. Merhaba, birşey danışmak istiyorum. Cevap vermenizi rica ediyorum. 28.08.1984 doğumluyum. Temmuz 1999 yılında sanayide 2 ay çalışmıştım. O zaman SGK kartı da verilmişti (pembe-turuncu renkli). Ancak e devlet SGK dökümünde görünmüyor. EYT den yararlanabilirmiyim? Ne yapmam gerekir?

  Saygılarımla…

 18. Merhaba ben 2 sene bir yerde sigortali çalışıyorum iş yerine bağlı sıkıntılardan dolayı beni işten kendi isteğimle çıkmama zorladılar bende ayrılmak zorunda kaldım herhangi bir hak talep etme hakkım varmı.
  Gereken yerlere başvurmam için gerçek bir cevap lazım bana teşekkürler

 19. Merhaba iyi akşamlar işe girişim 31.10.2022 güne bakıyorum 1 gözüküyor basamak değeri 215.70 ben izin yok Tam çalışıyorum

 20. Merhaba benim1999 yılı temmuz ayında sgk 4a dan prim ödeme yapılmış olup işe giriş tarihi ve uzun vade başlangıç tarihi temmuz 1999 gözüküyor. Ama sgk sicil numaram 2000 yılında verilmiş.(sicil no 41012000 diye devam ediyor.)Yani sgk sicil numaram olmadan sgk açılış yapılmış ve prim ödenmiş bu durum hakkında bilgi rica edecektim sizden bir sorun oluşturur mu acaba böyle durumlar olabilir mi normal mi acaba

  1. Merhaba. 1999’da 18 yaşın altında iseniz, bu nedenle başlangıcınız 2000’de görünebilir. Yine de böyle durumlarda, en doğrusu, SGK’ya giderek bizzat sormak olacaktır Erkan bey.

   1. Mustafa bey Sicil numaram olmadan prim ödemesi yapılması normal bi durum mu prim ödenmesi için önce sicil no olması gerekmez mi o dönem verilen bordro da adım yazılmış sadece öğrendiğim kadar sicil numaram da 2000 yılında verilmiş yani sicil numaram yokken prim ödenmiş gözüküyor bu durum olabilen bi şey midir başka örnekleri var mıdır diye merak ettim de sgk dan tam bilgi alamadım çünkü hak düşürücü bi durum oluşur mu diye teşekkür ederim ilginiz için

    1. Erkan bey; uygulamaya bu detayda hakim değilim. Öyle ya da böyle size en doğru cevabı verecek olan yer SGK olacaktır.

 21. Merhaba, yaşım 45 1999 öncesi bir çok firmada çalıştım ama sigorta girişim nisan 2001, 1999 öncesi çalıstığım firmalara da sigortam olmuş olabilir mi nasıl araştırabilirim.

 22. Merhabalar ben kamu kurumunda 11 yıldır çalışıyorum ücretsiz izne çıktım sigortan pasif gözüküyor bunun normal midir aktif gözükmesi gerekmiyor mu

  1. Elif hanım, pasiften kastınızın ne olduğunu bilmiyorum; fakat işçi ücretsiz izne çıktığında, sigorta primi bildirilmez.

 23. İyi günler ben işsizlik maaşı alıyordum bitti eşim onkoloji hastası sigortayı bugün baslatsam bir sonraki kemoterapi ye yetisirmi

  1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Sigorta süreniz bitse bile zorunlu GSS kaydınız başlar ve eşiniz bundan yararlanabilir Ünal bey. 2022 sonuna kadar, GSS prim borcu olsa bile devlet hastanelerinden faydalanmak mümkün. Ayrıca gelir testi yaptırarak prim borcu ödemekten de kurtulabilirsiniz: Gelir testi zorunluluğu kaldırıldı mı?

 24. Mustafa Bey merhaba,
  Ben kısa süreliğine bir yakınımın yanında sigortalı olarak işe başlayacağım. Fakat beklediğim başka bir iş var.
  İkinci işin olması durumunda ilk işimden istifa edeceğim.
  Sigortalı olduğum için diğer işe girme durumunda girer girmez sigortam başlar mı yoksa ilk birkaç ay prim yatırmama gibi bir durum oluşur mu? Çünkü kardeşim kendi iş yerinde çıkış-giriş yaptığında üç ay kadar beklemenin ardından sigortası başlatılmıştı. Aynı durum bende de olur mu diye endişelendim.
  Şimdiden teşekkür ederim:)

  1. Merhaba, aynı anda on işyerinde bile sigortalı olabilirsiniz. Haliyle iki iş arasında bekleme süresi diye bir şey olmaz.

 25. Merhaba benim sorunum 14.06.2022 de iş başı yaptım ve 1 hafta deneme süresi var denildi 1 hafta sigorta yapilmayacakti fakat 16.06.2022 de iş yerine SGK dan görevliler geldi ve işe yeni girenleri yanlarına çağırıp ne zaman girdikleri soruldu ve bilgileri alındı imzaları alındı.Ancak ben sistemde göremiyorum gorebilmem için üzerinden ne kadar süre geçmiş olması lazım.Birde işyerine işkur aracılığı ile giren bir arkadaşım var ve her ay 800 tl parası kesiliyormus bu parayı işkur mu kesiyor yoksa işveren mi kesiyor sorularıma cvp verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, sistemden kastınız prim olarak görmek ise, bu ancak SGK’da denetim raporunun tamamlanması ve ilgili işlemlerin yapılması sonucunda olur ki bu aylar alabilir. İşkur’un para kesmesi konusunu ise anlayamadım. İşkur işçinin maaşını kesmez, bu nedenle kesintinin kaynağının dikkatli araştırılması gerekir.

 26. 20.04.2022 tarihinde bir kurumsal firmada işe girdim 2 ay deneme sürem vardı ve ben bu firmadan memnun kalmadım 41 günlükken istifa ettim. mesai kaldığımiz için para değilde tatil veriliyordu 4.5 gün tatil içeriden alicagim varmış. Sormak istediğim husus hala sigorta çıkışım yapılmamış ve başka bir firmada iş başı yapicam beni olumsuz etkilemesinden endişe ediyorum.

  1. Sormak istediğim tam husus acaba 4.5 gün alicagim tatil mi izin olaraktan? Şuanda gösteriliyor

  2. Merhaba, fazla mesaiden bahsediyorsanız, kaç saat fazla mesainiz varsa bunun 1,5 katını ücret olarak almanız gerekir. Ancak ayrıntıları bilmediğim için, kesin bir şey söyleyemiyorum. Sigortanız sona erdirilmese bile, başka firmadan sigortanız başlatılabilir.

 27. Merhaba, ben bir kurumda 28 temmuz itibari ile sigortali olarak başladım. Benim 360 gün çalışma şartı ile eşimin yanıma gelmesi söz konusu. Bunun için 360 günü gösteren belge gerekli ancak e devlet üzerinden 1 ay sonra göründüğü için temmuz 2022 de 330 gün olarak görünecek sanırım. Ama o tarihe kadar aslında 360 gün olarak çalıştım fakat belge almam gerektiğinde eksik görünecek. Bunu sgk den tam gün belge olarak alabilir miyim. Yani 360 gün eksiksiz çalıştığımı gösteren belgeye ağustosun 26 sini beklemeden nasıl ulaşabilirim.

  1. Merhaba, eğer SGK’ya bildirilmişse bizzat giderek SGK’dan alabileceğinizi zannediyorum. Yine de işveren geç bildirirse, sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ben olsam, bu durumu hem takip eder hem de en doğru bilgiyi doğrudan SGK’dan alırdım.

  2. Aynı durum bendede mevcut 14 temmuz 2021 ise giris es durumu tayini yapicam ama bu 1 ay primin geriden gelmesi mağdur etmesinden korkuyorum

  3. Bu sorunu nasıl çözdünüz aynı sorun bizde de var cevaplayabilir misiniz lütfen

 28. merhaba,
  ek-9 kapsamında ev hizmetlisi olarak 3,5 yıl çalıştım. 1 mart 2022 işten çıkışım verildi.
  problem şu: tam 3,5 yıldır her ayın başında (en fazla 2 gün oynar) geçen aya ait primin gözüküyordu. yani şubat ayı 30 günlük pirimim mart’ın 2 sine kadar e devlete gözüküyordu… (sanırım ek9 kapsamıyla ilgili) yani diğer 4a lılar gibi önümüzde ki ayın 24 beklemiyorum. ama şubat 2022 pirim ödememi göremiyorum. bu gün martın 8 oldu ve şubat ayına ait hizmet hala yok. bunun 1 martta işten çıkışla ilgisi olabilir mi?
  işin kötü tarafı işkur’a başvurdum. işkur son 120 günü baz aldığından benim şubat ayı görünmediği için işkur’da işsizlik ödeneği vermeyecek.
  not 1: prim ödemesi yapıldı dekontlar var.
  not 2: ilgili sgk fiziken gidildi. onlarda olayı çözemedi. biraz daha bekleyin sonra gelin olmazsa ankara’ya bir yazı yazalım dediler.
  sizin fikriniz nedir ?

  1. Merhaba, keşke cevap verebilsem; ancak siz zaten gereken girişimleri yapmışsınız. Artık beklemeniz gerekir. Umarım en kısa zamanda hallolur.

 29. Merhaba Mustafa bey Ben 15 Ekim ise başladım fakat e devlette 3 Kasım başlama tarihi olarak gözüküyor Şirket böyle bir şey yapması dogrumudur

  1. Merhaba, elbette yanlış. Tam olarak hangi gün başlamışsanız, o günün bildirilmesi gerekir.

 30. Bir bankada çalışan yakınım edevlet/SGK üzerinde çalışma günlerini göremiyor ve SGK’sı da aktif görünmüyor. Bu nasıl olabilir. Bankadan uygulama böyle demişler.

  1. Asım bey açıkçası ilk defa duydum, en doğrusu SGK’ya giderek bizzat sormak olsa gerek.

 31. Ben bugün sigortalıya başlangıcını yaptım benim kaç gün çalışmam lazım emekli olabilmek için e-devlet’te bu ay başladığım için bir dahaki ay 20 üçünden sonra e-devlet’ten gözüktüğünü söylüyorsunuz mesajlarını da okudum benim merak ettiğim bir şey kaç yaşında emekli olacağım kaç gün çalışmam lazım

  1. Merhaba Kadriye hanım, şu yazımdaki tablolardan bunu bulabilirsiniz. Yine de anlayamazsanız, tekrar ulaşabilirsiniz.

 32. Nisan 10da işten çıkışım verildi nisan 19 da işsizliğe başvurdum fakat e devlette nisan ayına ait prim görünmüyor buna dayanarak işsizlik maaşına yeteri prim işlemi olur mu

 33. Merhaba ben bir işyerinde 6 ay sigortasız çalıştım sürekli oyaladılar en son maaş alamayınca işi bıraktım son 45 günde aldığım ücret 1300 tl diğer aylardan da alacağım var hesabımı kesin diye işverene gittiğimde alacağın yok git nereye şikayet edersen et denildi benimle birlikte iki kişi daha sigortasız ve watsaptan yazışmalarimız var bunu ve banka dekontlarını delil olarak gösterebilirim.sizce nereye şikayet etmeliyim

 34. Merhaba
  12/03/2021 tarihinden istifa ettim işten çıkış bildirgem gözüküyordu şimdi ise e devlette gözükmüyor ne zaman gözükür? Hizmet dökümünde

 35. Merhaba 15.02.2021 tarihinde işe başladım. A4 işten çıkış bildirgemde 28.02.2021 tarihi görünmektedir. Fakat iş yerinden fesih tarihim 17.03.2021 tarihinde verilmiştir. Bugün 24.03.2021 olduğuna göre bu kurum işten çıkışımı güncelleyebilir mi? Güncellese bile eski işten çıkış tarihim (28.02.2021) hakkında hak iddia edebilir miyim?

 36. Eşimin 14 nisanda 720 sigorta günü tamamlanınca ve e devlette görününce tayin dilekçesi verilebiliyor.her ayın sigortasının E devlete yansıması diğer ayı buluyor demiştiniz. Çalıştığı kurum yardımcı olup 15 nisanda Mart ayının ve 15 günlük nisan ayının sigorta girişini topluca yaparsa e devlete direkt yansır mı. Yoksa nisan ayının yinede diğer ayı mı bulur.

 37. Merhabalar Benim SSK ayın 09.12.2020 de e devlette girişim oldu ve bir sonraki ay e devlet üzerinden sadece 1 gün yatırılmış diye gördüm ful çalışmama rağmen ne yapmalıyım ne kadar alacaklıyim

 38. Merhaba ben işyerinden çıktım başka işyerine başladım tekrar işe başladığımı SSK üzerinden girişimi eski iş yerim görebilir mi
  Çünkü onlara çalışma
  yacağımı söylemiştim

 39. Mrb. Benim 07.01.2021 girişim oluşmuş ama işkura bildirmişlrr işkura iş başvuran olrk kaydetmişler eğitim durumu.v.s
  Pki e devltten takip ediyordum henüz sistemde görünmüyor. Bilgi verirsenz tşkrlr.

 40. HOCAM MERHABA 01.02.2021 DE İŞE BAŞLADIM E DEVLETTE HENÜZ GÖRÜNMYOR . BU SİGORTA YAPILMADIĞI ANLMINA MI GELİR

  1. Hayır, bir sonraki ayın 24’ünde görülebilir. Bu arada Alo 170’i arayıp sorabilirsiniz Elif hanım.

   1. Merhaba
    12/03/2021 tarihinden istifa ettim işten çıkış bildirgem gözüküyordu şimdi ise e devlette gözükmüyor ne zaman gözükür?

  1. Bende de gözükmüyor işten çıkışım daha sonra sizin gözüktü mü?

   12/03/2021 de istifa ettim benim de gözükmüyor

 41. Ben sigortalı işte 38 gün çalıştım ama kaymakamlik sitesinden nezaman düşer bana bilgi veririrmisiniz

  1. Merhaba, işe girdiğiniz aydan sonraki ayın 24’ünden itibaren e-devletten kontrol edebilirsiniz.

  1. E devlete yansıması en erken, işe girdiğiniz ayı takip eden ayın 24’ünde görülür.

 42. MERHABA TEMMUZ 07.20.2020 sinde giriş yaptım.05.09.2020 E devletten nezaman görünür.Teşekkürler

 43. O1.7 2020 de işe girdim ancak bildirge 29.7 de verilmiş e devlet te ne zaman görürüm sigortamın yattığını teşekkür ler

   1. Nisan 10da işten çıkışım verildi nisan 19 da işsizliğe başvurdum fakat e devlette nisan ayına ait prim görünmüyor buna dayanarak işsizlik maaşına yeteri prim işlemi olur mu

 44. Ben hastaneye cikacam mesela is yerinden de sigortanin basladigini soyluyorlar hastaneye gitmis oldam sigortadan yararlanabilirmiyim?

   1. Merhabalar Mustafa Bey, eş durumu tayini için sigortam 1 haftadır ödenmeye başladı 5 Agustosa kadar evraklarımı tamamlayıp teslim etmem gerekiyor sorum şu: sigorta ayın 24nden sonra e devlete düşeceği için ben sigortalı olduğumu gösterir belgeyi nereden temin edebilirim acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Merhaba, açıkçası bu soruya daha önce de benzer cevap vermiştim. Bildiğim bir uygulama alanı değil, en doğrusu bir an önce SGK’ya giderek sormak olmalıdır.

Başa dön tuşu