SGK

Sigorta girişi internette ne zaman görülür?

İşçi işe girdiğinde ya da işten ayrıldığında, sigortalılık durumunu ve kaç gün sigortalı gösterildiğini e-devlet üzerinden görmek isteyebilir. Böyle bir durumda sigorta girişi internette ne zaman gözükür? Sigorta primleri sistemde ne zaman görülür?

Sigorta girişi neden önemli?

İşe başlayan her işçinin sigortalı olması yasal bir zorunluluktur. Uygulamada genelde, işçiye sigorta girişinin yapıldığı söylenir ve işçi de çalışmaya başlar. Ancak işçi yine de sigortasının gerçekten de bildirilip bildirilmediği merak edebilir.

Çünkü işçinin sigortalılığının başlatılması hem kısa vadede sağlıktan yararlanmasını etkiler hem de uzun vadede emekliliğine mutlaka etki eder.

İşten ayrılan ya da işe başlayan bir işçinin sağlık hizmetinden faydalanma hakkını daha önce yazmıştım, şu yazıdan bilgi alabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/ise-girdikten-ne-kadar-sonra-sagliktan-yararlanilabilir/

İşe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar?

Sigorta girişi kural olarak, işçi işe başlamadan yapılır. Evet, yanlış duymadınız; sigortasız işçi çalıştırılmasının önüne geçmek amacıyla getirilen bu kural sayesinde; örneğin işyerinde sigortasız çalışırken iş kazası geçiren bir işçinin aynı gün sigortalı yapılması gibi birtakım işlerin önüne geçilmek istenmiştir.

Ancak bu kuralın da bazı istisnaları vardır ve niteliği gereği işçi işe giriş çıkışlarının yoğun olduğu bazı sektörlerde, sigortanın işçinin işe başladığı gün yapılması mümkündür: https://mustafabaysal.com/iscinin-sigorta-girisi-en-gec-ne-zaman-yapilmalidir/

Unutulmamalıdır ki; sigorta girişi bir tercih değil yükümlülüktür ve işçi deneme süresinde bile olsa sigorta girişinin yapılması gerekir: https://mustafabaysal.com/deneme-suresinde-sigortasiz-calisilabilir-mi/

e devlet sigorta sorgulama

Sigortalı işe giriş bildirgesi

İşçinin sigortalılığı, işveren tarafından SGK’ya verilen sigortalı işe giriş bildirgesiyle başlatılır. Böylece işçinin işe giriş tarihi ve işverenin kimlik bilgileri belirlenmiş olur.

İşe giriş bildirgesinin ne zaman verilmesi gerektiğini ve zamanında verilmediği takdirde uygulanacak cezayı da daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/sigortali-ise-giris-bildirgesinin-zamaninda-verilmemesinin-cezasi

Sigorta bildirimi nasıl yapılır?

İşverenler, işçinin sigorta bildirimini aylık hizmet ve prim belgesi ile yapar. Aylık hizmet ve prim belgesi, ait olduğu ayı takip eden ay içerisinde elektronik ortamda gönderilir.

Bu belge ile işçinin o ay içinde kaç gün sigortalı olduğu, eksik günleri varsa bunun nedenleri ve prim tutarı belirlenmiş olur.

Aylık prim ve hizmet belgesi verme süresi

Bu belge, ait olduğu ayı takip eden ayın 23üncü gününe kadar SGK’ya bildirilmek zorundadır. Dolayısıyla, örneğin temmuz ayı prim ve hizmet belgesi, ağustos ayının 23’üne kadar SGK’ya verilir.

İşçi sigorta bilgilerini ne zaman kontrol edebilir?

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere, örneğin temmuz ayı sigorta primlerinin durumu işçi tarafından ancak ağustos ayının 23’ünden sonra sistem üzerinden görülebilir.

E-Devlet’te görünmeyen sigorta

Tam bu noktada okuyucuların aklına şu soru gelebilir: Bir sonraki ayın 23’ünden sonra bile sigorta girişim e-devlet üzerinden görünmüyorsa bu ne anlama gelir?

Bunun anlamı çok büyük ihtimalle, sigorta girişinizin yapılmadığıdır. Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, SGK sisteminde yaşanan bir aksaklık söz konusu olabilir. Böyle bir durumda önce işvereninize başvurmanız ve duruma göre de SGK’ya bu durumun sebebini sormanız en doğrusu olacaktır.

sigorta girişi ne zaman gözükür

E Devlet üzerinden SGK sorgulaması nasıl yapılır?

E devlet üzerinden sigortalılık durumunuzu sorgulamak için, sistem içindeki arama bölümüne “4a hizmet dökümü” yazabilir ve çıkan sonuçlardan ilkine tıklayabilirsiniz.

Ya da dilerseniz şu bağlantıya tıklayarak doğrudan sorgulamayı yapabilirsiniz. Tabi bu bağlantıdan bilgi almak için e devlet şifrenizin olması gerekecektir: https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

Yukarıdaki bağlantı ile hizmet dökümünüzün tamamını görebilirsiniz; burada gerekli bilgiye ulaşamazsanız bir de şu bağlantıyı denemenizi öneririm: https://www.turkiye.gov.tr/4a-tescil-kaydi

SMS ile sigorta giriş ve çıkışı öğrenme

Yukarıda açıklandığı üzere E-Devlet üzerinden işe giriş ve çıkışlarınızı her zaman görme imkanınız olsa da bunun aslında çok daha kolay bir yolu vardır.

E-Devlet üzerinden telefon numaranızı tanımladıysanız, sigorta girişiniz yapıldığında ya da sigorta çıkışınız gerçekleştiğinde SGK tarafından size otomatik olarak SMS – kısa mesaj gönderilecektir.

Telefon numaranızı tanımlamak için öncelikle şu adrese giderek telefon numaranızı girmeli de doğrulamalısınız: https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri

Ardından şu bağlantıya giderek gerekli işlemleri yapmalısınız: https://www.turkiye.gov.tr/sgk-cep-telefonu-bilgisi-beyan

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra; artık sigorta girişi ve çıkışı gibi bazı olaylar gerçekleştiğinde, SGK size SMS göndererek bilgi verecektir.

Sigorta çıkışı ne zaman gözükür?

Bir işçi işten çıkarıldığında işverenin bunu SGK’ya bildirmek için 10 gün süresi vardır. Bu 10 günlük süre içinde işveren, önceden verdiği işten ayrılış bildirgesini düzeltme hakkına da sahiptir.

Haliyle, sigorta çıkışının gerçekleşip gerçekleşmediğini merak eden çalışan; işverenin işten ayrılış bildirgesini vermesini bekleyecektir.

İşveren bu bildirgeyi hemen verirse, birkaç gün içinde sistemde de gözükecekken; işçinin beklemesi gereken azami süre de 10 gün civarında olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz ve işçinin e-devlet üzerinden sorgulama gerçekleştirebildiği bağlantılardan, işçinin işten çıkış bilgisi de sorgulanabilir.

SONUÇ

İşe yeni giren bir işçi, sigortasının yapılıp yapılmadığını kolaylıkla öğrenebilir. Bunun için, SGK sisteminde kayıtlı bir telefon numarasının olması yeterlidir.

Çünkü işçi için işe giriş bildirgesi verildiğinde, SGK işçinin telefon numarasına SMS göndererek, işe girişinin yapıldığı ya da çıkışının gerçekleştirildiği bilgisini vermektedir.

Ay içinde kaç gün sigortalı gösterildiğini ya da ne kadar sigorta primi yatırıldığını merak eden veya sistemde kayıtlı telefon numarası olmayan işçi ise, bunu öğrenmek için bir sonraki ayı beklemek zorundadır.

Sigorta gün sayısı ve primleri, çalışmanın yapıldığı ayı takip eden ayın EN GEÇ 23’ünden sonra e-devlet üzerinden görülebilmektedir.

Not: Ayın 23’ü hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelirse, ancak takip eden iş gününden sonra görülebilir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Ben hastaneye cikacam mesela is yerinden de sigortanin basladigini soyluyorlar hastaneye gitmis oldam sigortadan yararlanabilirmiyim?

 2. O1.7 2020 de işe girdim ancak bildirge 29.7 de verilmiş e devlet te ne zaman görürüm sigortamın yattığını teşekkür ler

   1. Nisan 10da işten çıkışım verildi nisan 19 da işsizliğe başvurdum fakat e devlette nisan ayına ait prim görünmüyor buna dayanarak işsizlik maaşına yeteri prim işlemi olur mu

 3. MERHABA TEMMUZ 07.20.2020 sinde giriş yaptım.05.09.2020 E devletten nezaman görünür.Teşekkürler

  1. E devlete yansıması en erken, işe girdiğiniz ayı takip eden ayın 24’ünde görülür.

 4. Ben sigortalı işte 38 gün çalıştım ama kaymakamlik sitesinden nezaman düşer bana bilgi veririrmisiniz

  1. Merhaba, işe girdiğiniz aydan sonraki ayın 24’ünden itibaren e-devletten kontrol edebilirsiniz.

   1. Merhaba
    12/03/2021 tarihinden istifa ettim işten çıkış bildirgem gözüküyordu şimdi ise e devlette gözükmüyor ne zaman gözükür?

  1. Bende de gözükmüyor işten çıkışım daha sonra sizin gözüktü mü?

   12/03/2021 de istifa ettim benim de gözükmüyor

 5. HOCAM MERHABA 01.02.2021 DE İŞE BAŞLADIM E DEVLETTE HENÜZ GÖRÜNMYOR . BU SİGORTA YAPILMADIĞI ANLMINA MI GELİR

  1. Hayır, bir sonraki ayın 24’ünde görülebilir. Bu arada Alo 170’i arayıp sorabilirsiniz Elif hanım.

 6. Mrb. Benim 07.01.2021 girişim oluşmuş ama işkura bildirmişlrr işkura iş başvuran olrk kaydetmişler eğitim durumu.v.s
  Pki e devltten takip ediyordum henüz sistemde görünmüyor. Bilgi verirsenz tşkrlr.

 7. Merhaba ben işyerinden çıktım başka işyerine başladım tekrar işe başladığımı SSK üzerinden girişimi eski iş yerim görebilir mi
  Çünkü onlara çalışma
  yacağımı söylemiştim

 8. Merhabalar Benim SSK ayın 09.12.2020 de e devlette girişim oldu ve bir sonraki ay e devlet üzerinden sadece 1 gün yatırılmış diye gördüm ful çalışmama rağmen ne yapmalıyım ne kadar alacaklıyim

 9. Eşimin 14 nisanda 720 sigorta günü tamamlanınca ve e devlette görününce tayin dilekçesi verilebiliyor.her ayın sigortasının E devlete yansıması diğer ayı buluyor demiştiniz. Çalıştığı kurum yardımcı olup 15 nisanda Mart ayının ve 15 günlük nisan ayının sigorta girişini topluca yaparsa e devlete direkt yansır mı. Yoksa nisan ayının yinede diğer ayı mı bulur.

 10. Merhaba 15.02.2021 tarihinde işe başladım. A4 işten çıkış bildirgemde 28.02.2021 tarihi görünmektedir. Fakat iş yerinden fesih tarihim 17.03.2021 tarihinde verilmiştir. Bugün 24.03.2021 olduğuna göre bu kurum işten çıkışımı güncelleyebilir mi? Güncellese bile eski işten çıkış tarihim (28.02.2021) hakkında hak iddia edebilir miyim?

 11. Merhaba
  12/03/2021 tarihinden istifa ettim işten çıkış bildirgem gözüküyordu şimdi ise e devlette gözükmüyor ne zaman gözükür? Hizmet dökümünde

 12. Merhaba ben bir işyerinde 6 ay sigortasız çalıştım sürekli oyaladılar en son maaş alamayınca işi bıraktım son 45 günde aldığım ücret 1300 tl diğer aylardan da alacağım var hesabımı kesin diye işverene gittiğimde alacağın yok git nereye şikayet edersen et denildi benimle birlikte iki kişi daha sigortasız ve watsaptan yazışmalarimız var bunu ve banka dekontlarını delil olarak gösterebilirim.sizce nereye şikayet etmeliyim

 13. Nisan 10da işten çıkışım verildi nisan 19 da işsizliğe başvurdum fakat e devlette nisan ayına ait prim görünmüyor buna dayanarak işsizlik maaşına yeteri prim işlemi olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu