SGK

Sigorta hizmet tespit davasında hak düşürücü süreler

SGK sigorta primleri zamanaşımı

İşçiler ne yazık ki çeşitli sebeplerle sigorta yapılmadan ya da sigortaları eksik bildirilerek çalıştırılabilmektedir. Çalışırken bu durumda itiraz edemeyen işçilerin, işten ayrıldıktan sonra hizmet tespit davası açmaları ve geriye dönük sigortalarının yatırılmasını sağlamaları mümkündür. Ancak burada devreye zamanaşımı kavramı girmektedir. Sigortasız çalışan bir işçi, en geç hangi tarihe kadar dava açabilir?

İşçinin sigortasız çalıştırılması

Daha önce de yazdığımız gibi, işçinin sigortasız çalıştırılması mümkün değildir. Bu durum hem önemli idari para cezalarıyla yaptırım altına alınmıştır hem de olası bir iş kazası durumunda, işverenin sorumluluğu azami seviyeye çıkmaktadır.

Buna rağmen halen sigortasız işçi çalıştıran işverenler olduğunu biliyoruz. Bu durumda işçiler çoğu zaman, işlerini kaybetme korkusuyla ses çıkarmamakta ve bazen de işveren tarafından oyalanmaktadır. Sebep ne olursa olsun, işçi işten ayrıldıktan sonra dava açarak, sigortasız çalıştırıldığı bu sürelerin tespitini iş mahkemesinden isteyebilir.

Geriye dönük sigorta davasında zamanaşımı

İşçiler bakımından zamanaşımı süreleri nettir. Örneğin maaşını ya da fazla mesaisini alamayan bir işçi, 5 yıl içinde dava açmazsa, alacağı zamanaşımına uğrar. Ama bu netlik, SSK primleri bakımından yoktur. Başka bir deyişle; SGK primleri açısından zamanaşımı 5 yıl olsa da, bazı hallerde zamanaşımı işletilmemektedir. Gelin, bunları aşağıda açıklayalım.

Sigorta primlerinde 5 yıllık hak düşürücü süre

Geriye dönük SSK hizmet tespiti davasında bilinmesi gereken ilk süre budur. Buna göre;

 • İşten ayrılan işçi, işten ayrıldığı yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde, bildirilmeyen sigorta primleri için dava açmak zorundadır.
 • Bu süre hak düşürücü bir süre olup, dava açılması durumunda mahkeme tarafından resen dikkate alınmaktadır.
 • Eğer işçinin sigortasız çalışması kesintisiz sürmüşse; geriye dönük tamamı için 5 yıl içinde dava açılabilir. Örneğin; 2014 yılında işten ayrılan ve ondan önce kesintisiz olarak 4 yıl boyunca sigortasız çalışan işçi, 2019 yılı sonuna kadar bu 4 yıllık sürenin tamamı için dava açabilecektir.

Sigorta primlerinde 5 yıllık hak düşürücü sürenin dikkate alınmadığı durumlar

Başlığın biraz uzun olduğunun farkındayım; ancak biraz karışık olan bu hususu ancak böyle ifade edebiliriz. Buna göre; aşağıdaki hallerin varlığı söz konusu ise; artık 5 yıllık hak düşürücü süre yoktur. Yani, aradan ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, hizmet tespit davası açılabilir:

 • İşçi için sigortalı işe giriş bildirgesinin SGK’ya verilmiş olması
 • İşçi için aylık sigorta primleri bildirgesinin SGK’ya verilmiş olması
 • İşçi için dört aylık sigorta primleri bildirgesinin SGK’ya verilmiş olması
 • İşyerindeki çalışmanın sigorta müfettiş ya da denetim raporuyla kayıt altına alınmış olması

Hizmet tespit davasında zamanaşımı bakımından özel durumlar

ssk zamanaşımı

Bunu örneklerle açıklamak daha doğru olacaktır. Birinci örneğimizde; işçi 2003-2007 tarihleri arasında sigortasız çalışmış olsun. Bu işçi için işe giriş bildirgesi verilmemiş ya da bir günlük bile prim bildirilmemiştir. İşte bu işçi için 5 yıllık hak düşürücü süre, 2012 yılı sonunda dolacak ve işçi bundan sonra, bildirilmeyen sigorta primleri için dava açamayacaktır.

İkinci örneğimizdeki işçi de 2003-2007 tarihleri arasında çalışmış olsun. Ancak bu işçi için, işe ilk girdiğinde yani 2003 yılında işe giriş bildirgesi verilmiştir. Bundan sonra da sigortası hiç yapılmamıştır. İşte, bu işçi için sigortalı işe giriş bildirgesi verildiğinden, artık hak düşürücü süre söz konusu olmaz. İşçi, dilediği zaman, eksik sigorta günleri için hizmet tespit davası açabilir.

Üçüncü örneğimizdeki işçi 2003-2013 yılları arasında kesintisiz çalışmış olsun. Bu işçinin 2003-2007 arasında sigortası yapılmamış; ancak 2007’den sonra sigortası yapılmış olsun. İşten bu işçinin sigortasız çalıştığı son tarih 2007 olsa da, çalışması kesintisiz olarak devam ettiği için, en son işten ayrıldığı tarih olan 2013’ten itibaren 5 yıl içinde, yani en geç 2018 sonuna kadar dava açması gerekir.(Yargıtay 10 Hukuk, 2016/4101 E.)

Dördüncü örneğimizde işçi sigortasız ve mevsimlik çalışmış olsun. Bu işçi her sene 11 ay çalışmakta ve 1 ay sözleşmesi askıda kalmaktadır. 2003-2007 yılları arasında çalışan bu işçi için, çalışmaları kesintisiz olmadığından, her yıl için tek tek zamanaşımı hesaplamak gerektiği düşünülebilir. Örneğin 2003 yılı sigortasız çalışması için en geç 2008 sonuna kadar ya da 2007 çalışması için 2012 sonuna kadar dava açabileceği iddia edilebilir. Ancak bu yaklaşım doğru değildir. Yargıtay’a göre; mevsimlik çalışma yıllar boyunca devam etmişse, işçinin çalışmadığı süreler askıda değerlendirilir ve işçinin en son çalışması hangi yıl ise, o yıldan itibaren hak düşürücü süre başlar. Örneğimizde bu işçi, 2002 yılının sonuna kadar dava açabilir. (Yargıtay 21 Hukuk, 2015/10202 E.)

hizmet tespiti hak düşürücü süre

Beşinci örneğimizde işçi 2003-2004 ve 2006-2007 yıllarında sigortasız çalışmış olsun. Aradaki boşlukta, zorunlu askerlik görevini yerine getirmiştir. Bakıldığında; bu işçi için de kesintisiz çalışma olmadığı ve bu nedenle 2004 ve 2007 yıllarının ayrı ayrı hak düşürücü sürelere tabi olduğu düşünülebilir. Ama Yargıtay’a göre, zorunlu askerli görevi için işten ayrılmak, kesinti olarak görülmemektedir. Yani bu işçi, 2003-2007 yılları arasında kesintisiz çalışmış kabul edilecek ve 2007 yılı sonundan itibaren 5 yıl içinde hizmet tespit davasını tüm sigortasız süreleri için açabilecektir.

Altıncı örneğimizde işçi 2003-2004 ve 2012-2013 yıllarında sigortasız çalışmıştır. İşçinin çalışmaları arasında kesinti olduğundan; ilk dönem yani 2003-2004 için dava açma süresi en geç 2009 sonu ve ikinci dönem yani 2012-2013 için dava açma süresi en geç 2018 sonu olacaktır.

SONUÇ

Yazının uzun olduğunun farkındayım. Ancak böyle önemli bir konuyu anlatmak için yukarıdaki örneklere yer vermem şarttı. Kısaca özetlemem gerekirse şunları söyleyebilirim.

İşyerinde sigorta girişiniz hiç yapılmamışsa, yani tamamen kayıt dışı çalışmışsanız işiniz zor. Bu durumda; işten ayrıldığınız yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde hizmet tespiti için dava açmanız gerekiyor. Bu süreden sonra ne yazık ki dava açamazsınız.

Ama işyerinde bir gün bile olsa sigortanız yatmışsa ya da işe giriş bildirgeniz SGK’ya verilmişse o zaman işiniz kolaylaşıyor. Böyle bir durumda artık 5 yıllık hak düşürücü süre söz konusu değil. İsterse 1979 yılında sigortasız çalışmış olun; eğer yukarıdaki şartı sağlıyorsanız, dilediğiniz zaman dava açabilir ve sigortanızı saydırabilirsiniz.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

188 Yorum

 1. Merhabalar Benim sorum ben 1996 da işe girdim ama Sigorta girişim 1999 kasım ayında oldu. 1 ay sigortam ödenmiş Ben bu ödenmeyen günlerimi ödettirebilirmiyim bunu ögrenmek istiyorum mahkemeye dava açsam kazanırmıyım? Ayrıca işyeri sahibim hayatta degil oglu için dava alabilirmiyim

  1. Veysel bey dava açabilirsiniz; ancak baba-oğul ilişkisi açısından net cevap almak için bir avukata danışmanızı öneririm.

 2. 1988-1989 yillari arasinda ısparta / egirdir ‘de kamuda cocuk isci olarak calistim benimle beraber calisan tum arkadaslarin sgk kurumundan ve calistigimiz kurumun arasivinden kayitlari cikiyor ancak benimki hicbiryerde bulunamiyor ne zaman yapmam lazim…calistigim kamu kurumuna muracaat ettim bizde kaydiniz yok deniliyor ancak beraber calistigimiz arkadaslarin hemen hemen hepside sahit

  1. Ahmet bey, hiç kaydınız / işe girişiniz yoksa, ne yazık ki zamanaşımı süresi geçmiş demektir. Şahitlerinizin olması, sonucu değiştirmez.

   1. İşyeri gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı kamu dairesi bu nedenle devlet dairelerinde zaman aşımı uygulanmamaktadır demişlerdi bana …. eğer zaman aşımı süresi uygulaması yok ise nasıl bir yol takip etmem gerekli

    1. Ahmet bey, zamanaşımı süresi devlet daireleri için de uygulanmaktadır. Yine de bir avukattan yüz yüze bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba. Ben 1999 Yılı Temmuz ayında bir işyerinde çalışmaya başladım. Ancak sigortamı 01.01.2000 yılında yapmışlar. İşyerinde 2 yıl sürekli olarak çalıştım ve toplamda 444 gün sigorta pirimim yatırılmış olarak görünüyor. 1999 yılında işe başladığım halde 2000 yılında sigorta girişim olduğu için, sigorta pirim günü 5000’den 7000 güne çıkmış oluyor. O işyerinde çalıştığıma dair, birlikte çalıştığım ve sigortası işyeri tarafından yapılmış olan bir arkadaşımda şahidim var. Sorum şu: Şuan o işyerine dava açsam, 1999 yılında yapılmamış olan sigortam için 1 gün dahi olsa işe giriş işlemi yaptırabilir miyim?

 4. Merhaba,

  1978 doğumluyum. İlk sigortalı işime 2002 yılında mühendis olunca başladım.

  Çıkan yasa gereği, 2000 yılından sonra sigortalı olan çalışanlar için bilindiği gibi emekli olma yaşı arttırıldı. Dolayısıyla, 2000 öncesinde fiilen birkaç firmada çalışmış olmama rağmen, sigortam başlatılmadığı için emeklilik yaşım yükselmiş oldu. Eminim benimle benzer durumda birçok vatandaşımız vardır.

  Örneğin, 1997 yılında bir Asansör firmasında yaklaşık 1 yıl sigortasız çalıştım. Daha sonra üniversite sınavlarını kazanarak 1998’de işten ayrıldım. Bu firma şu an kapanmış durumda. Fakat sosyal medyada (Linkedin) eski patronumu bularak kendisiyle mesajlaştım, kendisi de o günleri hatırlayarak samimi bazı cevaplar yazdı.

  Bu konuda eski sigortalılık tescili için bir dava açma şansımız var mıdır? Danışmanlık veriyor musunuz?
  Bilgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz dönemde sigorta girişiniz yapılmadıysa ya da hakkınızda sigorta giriş bildirgesi vs. verilmemişse, 5 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu için, geriye dönük sigorta girişi yaptıramazsınız.

  2. İyi akşamlar ben bir Teks til fabrikasında 8 yıl çalıştım 94 yılında Eylül ekim gibi girdim ama 95 ocak ayında başlat mışlar buna dava edilebilir mi 10 arkadaşım la beraber girmistik onların sigorta giriş leri baska firmada yapildigi icin 94 senesinden aynı aydan devam etmiş bende emeklilik te yasa takıldım 2yil fazladan yaş beklicem 😯 şimdiden tesklr

 5. selamlar. 1990 ve 1997 yılları arasında calıştıgım firma aylık primlerimi 15 gün üzerinden göstermiş. arada giriş çıkıs yapılmış. üstelik firma kapandığı için 1997 yılında isten ayrılmıştım. şimdi emeklilik için günlerimi toplattırdıgımda ögrendim. maalesef yas ve yıl doldugu halde gün eksigim çıkıyor ve emekli olamıyorum. ne yapabilirim

  1. Yasemin hanım, bu durumda hizmet tespit davası açarak, bildirilmeyen günlerin tespitini istemeniz gerekir.

 6. Merhaba Zeynel bey 9 sene ücretli öğretmenlik yaptım Devlet okulunda(2008- 2017 ) eksik yatan sigorta günlerimle ilgili bir hak talep etme şansım var mı?

 7. Merhaba. Annem 2004 yılından 2014 yılına kadar özel bir şirkette kesintisiz olarak 10 sene boyunca çalıştı, 1 gün bile sigortası yatırılmadı. Zaman aşımı süresi devam ediyormu bu 10 sene için dava
  açabilirmiyiz. Çalıştığı iş yeri tamamen kapandı. Kanıt olarak sadece aynı iş yerinde çalıştığı arkadaşları var onların sigortası yatmış, ne yapabiliriz. Teşekkürler.

  1. Tamer bey, zamanaşımı süresi, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde dolar. Bir an önce bir avukatla görüşerek dava açmanızı öneririm.

 8. İyi günler , 2003 yılında çalışmaya başlamış olduğum işyerim 2012 – 2014 yılları arasında mali krize girdi bu süreç içerisinde sigortamız ve maaşımız rızamız olmadan 1/3 olarak yatırıldı ,2014 kasım ayında işten çıkartıldım tazminatımı aldım ve tazminatım eksiksiz olarak ödendi fakat geriye dönük hesap yaptığımda toplamda 1 yıl sigortam eksik yatmış ve 1 yıllık maaşım eksik yatırılmış, bu kesintileri iş yerinden ve SGK dan talep edebilirmiyim, zaman aşımı süresi nedir. Teşekkürler.

  1. Şenol bey, çalışmanız kesintisiz olarak devam ettiyse ve 2014 yılında çıktıysanız, 2019 yılı sonuna kadar hizmet tespit davası açabilirsiniz.

 9. Kolay gelsin. Halen devam ettiğim kamu kurumunda ilk göreve başlama tarihim 21/12/1998 di. Fakat sigortalılık tarihim 01.02.2000. Aradaki fark için mahkemeye şu anda başvuru yapamam çünkü halen çalışmaya devam etmekteyim. Eğer ileriki zamanlarda işten çıkarsam şayet mahkemeye başvurma zaman aşımı sürem 5 yıl olarak hesaplanacak değil mi? Yani işi bıraktıktan sonraki 5 yıl içinde dava açabiliyorum anladığım kadarıyla.

  1. Arzu hanım arada hiç boşluk yoksa, yani kesintisiz devam etmişseniz hak düşürücü 5 yıllık süre, işten ayrıldığınızda başlayacaktır.

 10. merhaba kolay gelsin. ben 1997 yılında bir işyerinde 6 ay süreyle çalıştım fakat sigorta girişim hiç yapılmadı. yazınızdan da anlaşıldığı üzere dava açma sürem geçti biliyorum fakat sormak istediğim şu. o zamanki işverenimle hala görüşüyorum ve onunda rızası ve şahitliği ile o zaman aralığında çalıştığımı ve sigortamın yapılmadığını ispatlar isem sigorta girişimi onaylatabilir miyim? malum emeklilik yaşına epey bi etki ediyor.

  1. Mehmet bey, SGK bu durumu hiçbir şekilde kabul etmemektedir. Ne yazık ki, yapılabilecek bir şey yok.

   1. Ben adana sosyal hizmetlerde 1995dan 1998 kadar sgk sız çalıştım arkadaşlarım 5 yıl içinde dava açıp kazandılar bende emsal dava olarak gösterip alabilirmiyim resmi kurumda sigortasız çalışmak devletin kurumu ayrıca sgk da dava alabilirmiyim teşekkür ederim

 11. Kolay gelsin Zeynel bey benim de küçük bir sorum olacaktı babam adına; Babam 1993-1999 yılları arasında kesintisiz olarak işveren yanında çalıştı. bu çalışmalar da 3-4 ayda bir iki gün üç gün şeklinde sigortası yapılmıştı ve arada girdi çıktı gösterilmişti. Zamanaşımı ve hak düşürücü süre sorunu bizim olayımızda da var mı acaba. Teşekkür ederim..

 12. Merhabalar

  Ben 1996 yılında yani 14 yaşım da işe başladım ve sigortam 1997 yılının şuat ayın da yapılmıl olup iki defa giriş çıkış yapılarak toplamda 2002 ye kadar olan süre zarfın da 134 gün yatırılmış. Şahitlerim var o döneme ait. Yalnız 18 yaş altı hizmet tespşt davası açılıyor mu? Ve girişimi 96 yılından gösterebilirmiyim yoksa 97 giriş mi esas alınır.

 13. Merhaba ben bir iş yerinde10, 10 2001 yılında işe girdim fakat sigorta girişim 10,03,2002 Yılında yapıldı hizmet tespit davası açabilirmiyim

  1. Varol bey, halen aynı işyerinde ve kesintisiz çalışıyorsanız dava açabilirsiniz. Ayrıldıysanız, ne zaman ayrıldınız?

 14. Selamlar 08.05.2012 tarihinde sigortam yapılmış 2 aylık Toplam 49 gün ben ise 4 yıla yakın çalıştım ve zaman Aşımı Beş (5) yılı geçti şu anda dava açabilir,miyim ve dava açarsam sadece ssk da görünen döküman ve 1 şahit yeter,mi çünkü iş yeri kapanmış.Ancak iş sahibi Çalıştığım Günleri inkar etmiyor , Bana cevap verirseniz çok sevinirim,Teşekkür eder Hayırlı Çalışmalar Dilerim. Cemal Polat

  1. Cemal bey işten ayrılalı 5 yılı geçti mi? O halde hak düşürücü süre geçerli olur.

 15. Merhaba;
  1996 yılından staj ile sigorta numaram var.1997-2000 arasında bir işyerinde çalıştım.Bugün yarın derken sigortamı hiç yapmamışlar.O zamanlarda böyle kontrol etme imkanımızda yoktu.2000 Yılından sonraki çalışmalarımda sigortalarım görünmekte.Ben ve benim gibi birçok kişi başlangıç tarihi için sigorta kartımızdaki tarihi biliyorduk fakat bunlar Emeklilik için başlangıç tarihi sayılmıyormuş.Şimdi geriye dönük 97 yılındaki çalıştığım yere hizmet tespiti davası açabilirmiyim?İşyeri şuanda kapanmış olup patronlarımla zaman zaman görüşmekteyim.Çalıştıklarımı inkar etmeyeceklerdir. Mahkemedede sgk yapmadıklarını kendileri itiraf ederlerse ne yönde karar çıkar acaba? İşyerine ne kadar cezası olur?Başlangıç tarihim olarak 97 yılı geçerli sayılabilirmi? Sayılırsa emeklilik yaşımda 5 yıllık fark olacaktır.
  Teşekkürler..

  1. Merhaba, bahsettiğiniz dönem için hiç sigorta girişiniz yoksa, işveren kabul etse de etmese de, hak düşürücü süre nedeniyle bir hak elde edemezsiniz.

 16. merhabalar .ben 2007 yılında bir işyerinde çalışmaya başladım ama ücretim asgari ücretin altındaydı ve sigorta girişim 5 yıl yani 2012 yılına kadar da yapılmadı ayrıca elımde her aya dair maaş aldığıma dair evrağım var. nisan 2018 de hizmet tespit davası açtım . suanda o iş yerınde calışmıyorum.2015 yılında hiç bir hak ver vermeden işten cıkartıldım. benım acmıs oldugum hizmet tespit davasını kazanma olasılıgım nedır.saydılarımla.bana mail olarak atarsanız cevabınızı cok sevınırım.

  1. Özgül hanım, bunu bilmemiz mümkün olmaz. Dava dosyasını görmeden yorum yapamayız.

 17. Merhaba benim eşim 11 ay sigortasız çalıştı sonradan işten çıkartılar dava açmak istiyoruz ama şahidimiz yok ne yapabiliriz

  1. Selçuk bey, eşinizin o işyerinde çalıştığını bir şekilde kanıtlamanız gerekir. Yoksa dava için yaptığınız harcamalar ve emek boşa gidecektir.

 18. 1973 doğumluyum 1992 tarihinde kurulan anonim şirkete ortak olmuşum bu tarihte anonim şirketlerin ortaklarının Bağ-Kur’lu olarak sayılsa da primlerim ödenmemiş ,geriye yönelik bu primleri nasıl ödenerek başlangıcı sağlayabilirim

  1. Bunun için öncelikle SGK’ya yazılı olarak başvurmanız ve olumsuz cevap gelirse dava açmanız gerekir Gonca hanım.

 19. merhaba ben bir şirkette 4 yıl sigortasız çalıştım 4 yıl sonunda şirket taşındı ve şirketi kardeşi devraldı 1 yılda orda çalıştım 5 ay önce çıktım bu durumda nasıl bir dava açılabilir.

  ilk 4 yıl çalıştığım şirket devredilmiş gibi görünmezmi bilgilendirseniz sevirim .

  1. Cumali bey, sigortasız çalıştığınız dönemler için eski işveren aleyhine hizmet tespit davası açabilirsiniz. Henüz hak düşürücü süre dolmamış.

 20. Elinize sağlık çok güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş.
  Severek takip ediyoruz…. Açılış sayfalarından birisi yaptık…
  Kolay gele…

  1. Çok teşekkür ederim. Böyle yorumlar, çalışma şevkimizi artırıyor ve bizi mutlu ediyor.

 21. ssk girişim 1992.2001 2004 yılları arasında sigorta girişim hiç yapılmadan 2.5 yıl çalıştım.ödenmeyen primlerimi alabilir miyim.zaman aşımına uğrar mı.ssk girişim hiç yapılmamış ne yapabilirim.saygılar sağolun

 22. Meraba ben 2004 te ise girdim 4 sene sigortasiz calistim 2007 de giris yapildi ve 3 ay sonra isten cikarildim suan 4 yilim icin bisey yapabilirmiyim

  1. Funda hanım, kanaatimce hak düşürücü süre geçmiş. Yine de bir avukata ayrıca danışabilirsiniz.

 23. 1999, 2001 yılları arasında bi restorantta çalıştım sigorta girişim veya calistigima dair herhangi bi resmi belgem yok ancak orda beraber çalıştığım arkadaşlarım var şahit oluyorlar bende şu anda engelli olarak çalışıyorum sigorta girişim geç olduğu için (2007) emekli olamiyorum dava açma hakkım varmı..

  1. Yusuf bey, bahsettiğinize göre ne yazık ki, hak düşürücü süre dolmuş. Dava açamazsınız.

 24. Mrb ben 2011 ocak. işe giriş tarıhım 2013 eylül tarihleri arasında asıl iş yaptığım halde beni süreli kadroya alıcaz vaatleriyle kandırmış bulundular bende 2017 aralık ta alt iş veren ve üst iş vereni mahkem ye verdim süreç başladı alt iş veren zaman aşımı olarak itiraz etti bu davanın gidişatı nasıl olur bilgilendirir deniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 25. Selamu aleykum ben 20.09.1995 ve 04.01.1997 bu sure zarfinda sadece 1997 de 4 ay ssk yatirmi sirket rusyaya isci bulma kurumu kanaliylan gitim sözlesmem maas bodrolarim butun resmi evraklarim mevcut dava acabilirmiyim birkac gun icinde dava acmayi dusunuyorum calistigim eski sirket daha aktif duruyor bana istedigin yere sikayet et diyiyorlar

  1. Mustafa bey, cevap vermek için evrakları görmek gerekir. Neden bir avukata giderek bizzat sormuyorsunuz?

 26. merhaba Zeynel bey…
  01/06/2017 tarihinde işe başladım… şuan 1 yılı doldurdum zam istedim yıllık izin istedim… patron bir yılın olmadı dedi… meğerse sigortam 24/08/2017 de başlamış… yaklaşık 2.5 ay sonra… zam da vermiyor yıllık izin de vermiyor..elimde çalışırken ürün teslim alırken imzaladığım fatura var en erken tarih 05/06/2017 tarihli… işten çıksam zam ve yıllık izin vermiyor diye haklarımı tam olarak alabilir miyim… ihbar tazminat ve yıllık izin parasını?

  1. Recep bey ihbar tazminatı alamazsınız ama kıdem tazminatı ya da izin parası alabilirsiniz. Ama unutmayın, işyerinde fiilen 1 yılınız dolduğunu bir şekilde ortaya koyabilmeniz gerekir.

   1. çok teşekkür ederim…peki işten bu yüzden çıktığım için… işsizlik sigortasından yararlanabilir miyim … Bir de anlamadığım konu şu … mağdur olduğum halde neden ihbar alamıyorum… işten kendi rızamla çıkmıyorum… sigortam eksik yatmış ve yıllık izin hakkımı vermiyor…

 27. 1976 ise giriş tarihim 1992 çıkış tarihin ben ilkokul mezunuyum yurtdisindaydim ve geldim burada emekli olmak için skk baktimki günüm yaptırılmamıştır. 14 sene içinde 7 sene calisdim ama mevsimlik boru odunu prima yapiyorduk günüm eksik yatırılmıştır.695 gün bu konuda ne yapabilirim şimdiden tesekkurler

  1. Bülent bey, sorunuza cevap verebilmek için evraklarını görmek gerekir. Bir avukata yüz yüze danışmanız daha doğru olacaktır.

   1. Zeynel bey merhabalar. Lütfen bir cevap… 18 yaş altı prim günler talep ediliyor mu? Girişim ve 134 günüm var.

 28. 2016da bir yerde çalıştım. İkinci ayda sigorta yapıcam dedi yapmadı. İsler kötü diye maasımi ertedi. Okul kazanıp başka sehre gittim almam gereken 3000 tl kaldı. Arıyorum vericem para gelicek deyip duruyo. Sigortam olmadığı için dava açmaya korkuyorum. Birkaç ses kaydı var elimde. Birde şahiltle spatlayabilimiyim?

 29. Merhaba, babam 3 yıl önce akciğer kanser hastalığına yakalandığı icin işinden ayrılmıştı. 17 yıl şoför olarak çalıştığı iş yerinde sgk primleri eksik gösterilerek asgari ücret üzerinden ödendi. Ve bu durumda da alması gereken tazminatı ve emekli maaşını alamadı. O Zaman ki patronu durumu düzelteceğini babama söylemişti fakat hiç bir şey yapmadı. Babamda bizde hastalığı ile uğraşmaktan mahkeme yoluna gidecek vakit enerji ve maddi durumumuz olmadı. Babamı yakın Zamanda kaybettim. Emekli maaşı anneme yatacak bundan sonra. Öğrendiğime göre firmada kapanmış. Ben babamın yerine bu kapanmış firmaya dava açma Hakkına sahip miyim ? Şimdiden tesekkürler

 30. Zeynel bey merhaba, ben 1982 dogumluyum. 1997 de bir işyerinde yani 15 yaşım da işe başladım 3 sene çalıltım iki defa giriş çıkış yapılmış ve toplam 133 gün ssk yatmış. %63 engelyim. Günlerim için dava açma hakkım var mı? 18 yaş altı olduğu için çünkü günlerimi alırsam emekli olucam. Teşekkürler

 31. 1987 yilinda bankada staj yaptim 2 yil devlet bankasinda 15 tatilde ve uc ay tatilde calistim okul bittikten sonrada kisa bir sure calistim daha sonra biraktim 1 gun bile normal sigortam yok hizmet tespit davasi acabilirmiyim?Bankalar kapandi (emlak bankasi ve turk ticaret bankasi)

  1. Lale hanım, hiç sigorta girişi vb. resmi bir belge yoksa, hizmet tespit davası açma hakkınız düşmüş demektir.

 32. 2 yil sigortasiz calistirmislar tazminat davasini kazandim ama zaman asimindan alamadim sigorta davasindada zaman asimina giriyormu

 33. Zeynel bey merhaba..

  Çok kısa bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

  1982 doğumluyum. 1997 yılı 15 yaşım da bir iş yerin de 3 sene çalıştım. 2 defa sigorta giriş çıkışı yapılmakla birlikte toplam 134 gün prim yatırılmış. Ben o döneme ait hizmet tespit davası açabilirmiyim..? Yani 18 yaş öncesi prim günleri talep edilir mi? Teşekkürler

 34. merhabalar bn 2002 iş başladim sgk girişim 2004 yapilmis sadece bir ay gosterilmis ve 2008 mayis ayina kadar ay yerde calistim bunn icinde askerede gitim geldim devam ettim 2002 ile 2008 askerlik dahil 6 sene calistim sadece 150 gun pirim yatirilmis 2004 giris 2007 2008 gosterilmis 10 seneyi yeni gecmis simdi bisey yapabilirmiyz

 35. Merhabalar bende birşey soracaktim ben 1999 yılinda bir fabrikada çalistim ama benim sigortami yatirmamislar sadece giriş yapmislar 2016 yılinda sgk gittigimde bana sgk dan dediler senin 1999 yilinda girişin var ve bana dedilerki dava aç 2 tane şahit bul 10 sene geriye atar 10 sene sigortali görünürsün dediler bende pek unuttum gittim ve benim soracagim soru şu zaman aşımı olmuşmudur iş mahkemesine başvurcamada sizlerden bilgi almak istedim

  1. Perihan hanım, eğer işe girişiniz o dönem yapılmışsa, artık zamanaşımı işlemez. Dilediğiniz zaman davanızı açabilirsiniz.

 36. Merhabalar ben 2004 yilinda ise girdim 2010 yilinda isten ciktim fakat beni sigortasiz calistirdilar 2008 ocak ayinda sadece 15 günlük sigorta yatirip tekrar cikisimi yapmislar.Ben calistigim firmaya hak talep bunabilir miyim?

 37. Merhabala ben 2006 yilinda ise girip 2010 yilinda isten ciktim fakat 2008 ocak yilinda sadece bana 15 gunluk prim yatmis diger kalan gunlerimide hak talep edebilir miyim?

 38. merhabalar , 1973 doğumluyum.sigorta başlangıç tarihim ise 2001.
  daha öncesinden 1991 yılında kuşadasında bir otelde bir sezon çalıştım. o zamanlar ekrak istediler sigorta girişi için götüremedim ve yapılmadı. diğer arkadaşlarımın sigorta girişleri yapıldı.
  geçen tv de izlediğim bir programda seninle birlikte çalışıp sgk sı yapılmış olan bir inin ifadesiyle geriye dönük giriş yapılabileceği söylendi. ne kadar doğru öğrenebilirmiyim.
  o dönemler beraber çalıştığım arkadaşla görüşüyorum. onun beyanıyla sigorta giriş tarihimi geriye çekebilirmiyim. teşekkürler.

  1. Ahmet bey yazımızda da açıkladığımız üzere o dönem hiç sigorta girişi ya da başlangıcı olmadıysa, 5 yıllık hak düşürücü süre geçmiş demektir ve geriye dönük sigorta girişi hiçbir şekilde yapılmaz.

 39. Zeynel Bey Merhaba;

  Babam 2007 ve 2008 yılları arasında bir özel firmada 12 ay boyunca çalıştı. Babamın firmaya girişi 01.01.2007 ama sigorta girişi 01.07.2007 olarak görünüyor. Babam Nisan 2018 yılında vefat etti. Anneme aylık bağlana bilmesi için 4a dan 900 4a+4b den 1800 gün istiyorlar. bizde 4a dan 535 ve 4b den 490 gün var. Askerliğide borçlandığımız zaman 175 gün açığımız kalıyor. Biz 2007 yılından yatırılmayan 6 ay için dava açabilir miyiz? Açarsak kaç ay sürer acaba sonuçlanması bilgi verirseniz çok sevinirim. Çünkü ona göre avukat ayarlayıp mahkeme açıcaz.

  1. Tuğba hanım kanaatimce 5 yıllık hak düşürücü süre 2013’te dolmuştur. Ama siz yine de bir avukatla mutlaka görüşün ve ona göre karar verin.

 40. İyi günler Zeynel bey, SSK kartımda ilk işe giriş tarihi 11/09/1991 çıraklık eğitimden başlangıç var ama prim ödemesi yok, 1991 den 2017 yılına kadar aynı iş yerinde çalıştım, fakat prim ödemesi 2004 ün 6.ayında başladı, eski iş yerime dava açsam SSK başlangıcı geriye düşermi, düşer isede başlangıç olarak hangi tarihe kadar geri gidebilir, 18 yaşını doldurduğum günemi, yoksa 1991 yılına kadar gidebilirmi, teşekkürler

 41. 2006 ecz çalıştım 2009 çıktım sigortasız çalıştım sigorta isteyince kapı dışı edildim şimdi geriye dönük sigorta primi olabilirmi nereye şikayette bulunucum

  1. Sibel hanım sigorta girişiniz hiç yapılmadıysa, ne yazık ki 5 yıllık hak düşürücü süre sona ermiş demektir ve yapılabilecek bir şey yoktur.

 42. Ben orman işletmesinde 1995 yılında 4 gün ağaç temizlenmesinde çalıştım 4 gün çalışma karşılında işletmenin resmi defterine imzamı atıp ücretimi aldım.sorum bu 4 günlük çalışma için sgk girişim yapılmamış dava açabilirmişim.?

  1. Necati bey hal düşürücü süre geçmiş olabilir. Ama ortada bir resmî evrak varsa, mutlaka bir avukatla görüşün ve ona göre karar verin. Davayı kazanma ihtimaliniz de mevcuttur. Sizin yerinizde olsam bir şekilde şansımı denerdim. En çok biraz maddi kaybınız olacaktır.

   1. Zeynel bey ali tezel in bir yazisinda okumustum dava acilacak isletme resmi kurum oldugu icin yani orman isletmesi durum farkli imis hak dusurucu sure ortadan kalkar diyor.sizce son durum nedir?

    1. İşte tam da bu nedenle bir avukatla görüşün dedim. Tahminimce, olumlu bir cevap alabilirsiniz. Bu konuyu araştırdıktan sonra yorumu sizin için güncelleyeceğim.

 43. İyi akşamlar bir x firmada ağustos 1995 yılında işe başladım sigortam aralık 2001 de yapıldı 2003 de askere gittim.95 ve 2001 arası sigortasiz çalıştım şu an aynı firmada çalışıyorum ileride cikarsam dava açma hakkım olur mu?cevaplarsaniz sevinirim…

 44. Zeynel bey merhabalar,

  2011-2016 yılları arasında çalıştığım firmada maaşımın 1150 tl den 2200 tl ye çıkartılması sonucu giriş çıkış yaptırıp eski maaşımdan primimi verdiler İlk 3 yıl için. daha sonra 2 yıl daha çalılıp kendi isteğimle işten ayrıldım 2 yıllık tazminatımı almadan. Çalıştığım süre boyunca maaşın bir kısmı elden birkısmı bankadan yatırıldı ayrıca satışlardan aldığımız primlerde elden verildi. Geriye dönük bu primler için dava açma hakkım var mıdır acaba?

  1. Evet, size ödenen ama SGK’ya bildirilmeyen ücretleriniz varsa, bunları için sigorta hizmet tespit davası açma hakkınız elbette vardır.

 45. Ben 1982 yılında çalışmaya başladım o zaman 1 sene çalıştım ve ayrıldım. Geçmiş yıllarda bilgisayar sisteminden yararlanıp bakamıyorduk.isveren ssk girişimi bile yapmamış. Şimdi yaşı bekliyorum .avukatla görüştüm eğer işveren kabul ederse veya şahit bulursan dava açabilir geriye dönük giriş yapılır dedi .ne yapmam gerek veya kazanabilirmiyim davayı

  1. Ümit bey, o dönemde o işyerinde HİÇ kayıt-giriş vb yoksa, yani tamamen sigortasız ve sigorta girişiniz dahi yapılmadan çalışmışsanız, işveren kabul de etse sonuç değişmez. Bir hak elde edemezsiniz.

   1. Bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim.insanların sorunlarına bir çözüm bulup cevap verdiğiniz çok teşekkür ederim

 46. Merhaba
  Işe girişim 01.04.1992 cikis 09.06.1995 dir.
  İşveren aralarda girdi çıktı yapmış bu nedenle sigortam eksik olarak ödenmiş eksik olan pirimlerimi hizmet tespit davası acabilirimiyim aradan uzun yillar geçmiş bunun için ne yapabilirim yardimci olup cevap verirseniz sevinirim tsk ederim.

 47. Merhabalar 1979 doğumluyum, 19.07.1999 yılında işe bir arkadaşımla birlikte başladık fakat sigortamızı 01.05.2000 yılında yaptılar. En az 2 şahidim var. Sigorta başlangıcımı 19.07.1999 tarihine çekmek için dava açabilir miyim? Zaman aşımı var mıdır benim için?

 48. 1977 doğumluyum, 1994 yılı haziran ve eylül arası çalıştığım işyerinden sigortamı yaptıramadığım için ayrıldım, o tarihte sigortalı çalışan 4-5 kişi şahit bulabilirim, geriye dönük sigorta başlangıcı alabilirmiyim.

 49. 01.08.2000 de işe girdim 20.02.2004 de sigorta başlangıç aynı işyerinde geriye dönük nasıl dava açarım işveren öldü işyeri kapandı

  1. Bu durumda işten ayrıldığınız tarihten 5 yıl sonra yani 2010’da hak düşürücü süre gerçekleşmiş demektir. Geriye dönük dava açamazsınız.

  1. Önder bey bir avukattan de destek almanızı öneririm. Ancak yazı içindeki üçüncü örnek kısmına bir daha bakmanızı öneririm. Daha anlaşılır olacaktır.

 50. Degerli yazar arkadaşlarım. Konu çık dalı budak olduğundan sormak durumunda kaldım. 1993 yılında ise girişim yapıldı. O tarihten 2005 yılına kadar kesintisiz bü is yerinde çalıştım. Fakat benim sigorta primlerimin tamamı eksik. Ya giriş çıkış yapılmış. Ya yarım gün ya da ayda 10-15 gün çalışmış olarak yatırılmış. Emekliliği geldi ama bu 11 yıllık süremde yaklaşık 1500 günüm eksik. Dava acmayi dusunuyorum. Zaman aşımı uygulanır mi? Ne yapmam gerekli? Bir yol gosterirseniz cok memnun olurum.

  1. Ahmet bey, hak düşürücü sürenin geçerli olduğunu düşünüyorum. Yine de bir avukata mutlaka sormalısınız.

 51. Bende bir madurum 1980 doğumluyum 1996 tarihinden 1998 tarihine kadar calistim tabi sigorta yapmadılar sonra 98 den askere gidene kadarda biyerde çalıştım çok cahillik ettim hep sigortasis calistim ve Sigorta istediğimizde kapıyı gösterdiler ve şuan bu çalıştığım yerler hala aktif bunlar la ilgili bir yol izleye bilirmiyiz sigorta istedik askerliği bahane etdiler varsa yapılacak birşey yaparım

  1. Merhaba. Soner bey, eğer bu işyerlerinde hiç sigorta bildirimi yapılmadıysa ya da işe giriş bildirgesi vs. verilmediyse, ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok demektir.

 52. Hocam iyi günler benim sigorta girişim 01.06.1991.elimdeki SGK giriş kartımla kuruma gittiğimde Birğün bile primim ödenmediği söylendi iş yerimin ismi kaydı her şey çıkıyor bende geriye dönük dava açabilirmiyim. Patronum hala hayatta fakat iş yerini babasının adına açmış babasıda rahmetli oldu bunun bir sıkıntısı olurmu. Çünkü aynı dönem çalıştığım arkadaşlarım var bunlara bir ayda olsa prim ödenmiş bu arkadaşların şahitliğide var dava acarsam kazanabilirmiyim Teşekkürler…

  1. Merhaba. Elinizde nasıl bir belge olduğunu bilemiyorum. Ancak yazıda belirttiğimiz türden bir belge ise, zamanaşımı işlemeyecektir. Bu nedenle bir avukatla görüşerek bilgi almanızı öneririm.

 53. Zeynel bey benim pirimlerim yaklaşık 8000 ğün var. İlk sgk ya giriş kaydım 01-06-1991 de yapılmış fakat ilk iş yerim girişimi yapmasına rağmen hiç pirimimi ödememiş,askerden gelinçe bir fabrikaya iş başı yaptım ve 01-06-1996 da ilk pirim ödenmesi bu tarihte başlamış.Benim sorum ilk iş yerime dava açarsam sigorta girişimi 91 yılına cekebilirmiyim emekliliğimi öne cekebilirmiyim teşekkürler..

  1. Merhaba. İşe giriş bildirgenizin verilmiş olması, hak düşürücü süreyi ortadan kaldırabilir. Bir avukatla yüz yüze görüşerek bilgi almalısınız.

 54. Merhaba benim babam ve amcam ortak fırın çalıştırdı.ikiside vefat etti.işcisi biz varislerine dava açmış. 1982 ve1984 yılları arasında SSK giriş yapılmış ama hiç ödeme olmamış.sonra askere gitmiş.işyeri1992 kapandı babam 2006 vefat etti.şimdi bize hizmet tespit davası açtı.iş mahkemesinde bozuldu.sgk mahkemesinde görülecek ne yapmamız gerekiyor

  1. Merhaba. Yapabileceğiniz bir şey yok. Avukatınız aracılığıyla davayı takip edebilirsiniz. Sonucu mahkeme belirleyecektir.

 55. Merhaba 2004 ise başladım 2011 de 9 gün sigortalı göstermişler 2013 işi bıraktım hak düşürücü süre bende geçerli

 56. Merhaba,
  90’lı yıllarda Libya’da bir Türk firmasının şantiyesinde mühendis olarak çalışıyordum. Eşim de benimle birlikte bulunduğu dönemde, 1993 yılında aynı işyerinde yaklaşık 3 ay çalıştı. Aynı dönemde benim sigortam yatırılmış, eşimin ise yatırılmamış. Herhangi bir işe giriş bildirgesi olduğu bilgisine ulaşamadık. Elimizde eşimin çalışmasını gösteren şirketin bordroları var. Pasaport ve oturumlarımız var. Şahitlik edebilecek insanlar var.
  Sonraki yıllarda, eşime isteğe bağlı olarak 2008 yılında giriş yaptık. 90’larda benimle beraber bulunduğu 4 yıllık süreyi yurtdışı ev hanımlığı kapsamında borçlandık ve ödedik. Ancak bu 2008’deki girişini 2004’e geri çekmeye yarıyor. Başlangıcı 1993’e çekmek için dava açabilir miyiz? Bizim durumumuzda da zamanaşımı işler mi?
  Saygılar

  1. Merhaba. Evrakları görmeden net konuşmak zor; ancak bahsettiğinize göre zamanaşımı işlemez gibi görünüyor. Bir avukata danışarak nihai kararınızı vermelisiniz.

 57. 2011 yılında ayrıldığım özel şirket ssk primlerimizi düşük yatırdı. Bu durumda hak kaybının telafisi mümkün mü acaba?

 58. Merhabalar 1999 yılının 11 ayı sigorta girişi olarak gözüküyor.ama benim işe başlama sürem 1999 7. Ayı işyeri kapandı tabi şuan bununla ilgili ne yapabilirim. Yanı sigorta başlangıcını 4 ay öncesine çekebilirmiyim.

 59. Merhaba Zeynel Bey
  2011-2015 döneminde bir pastanede çalıştım ama sigortamı sadece 2015’in son 3 ayında yatırılmış diğer geri kalan yılların hiçbiri yatırılmamış 2015 ağustos ayında işten atıldım hiçbir gerekçe göstermeden çıkartıldım ve bana birkaç evrak imzalatıldı aradan 3 yıl geçti o işten çıkartıldığıma bu gibi durumlarda ne yapabilirim ödenmeyen sigortam için daha açabilir miyim? Işten çıkartıldığım içinde tazminat alabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Sorularınıza cevabım olumlu; ancak sonucu şimdiden kestirmek zor. Bir şekilde, arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatmanız gerekiyor. Sonrası ise, mahkemenin takdirinde olacaktır.

 60. ben bir iş yerinde 3 yıl çalıştım ama 1 gün bile sigortam yatmadı üzerinden 5 yıl geçti sadece şahitlerim var hak talep edebilirmiyim

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız tarihin üzerinden 5 yıl geçtiyse, hak düşürücü süre nedeniyle talep edemezsiniz.

 61. Merhabalar 1992_1995 arası bir sürücü kuşuna 3 yıl boyunca tam gün mesai yaparak çalıştım fakat daha sonra sigorta girişimin bile yapilmadigimi farkettim fakat maddi imkansızlıklar dolayısıyla dava açıp hakkımı arayamadım daha sonra milli eğitimden hizmet dökümünü istedim orada 1 yil (1992_1993)boyunca stajer direksiyon öğretmeni olarak çalıştığım resmi belgede gozukuyor şu anda 5513 günüm var fakat girişim 1995 olarak gözüktüğü için 55 yaşında 5750 gunde emekli olabiliyorum fakat girişim 1992 olsa 51 yaş 5350 günde emekli olabiliyorum bu konuda ne yapabilirim bana lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 62. merhaba 2012 basından 2013 ılk ayına kadar calıstım benım calıstıgımı sıstemden goruyorum ısveren ıkı ay yatırımıs ama eksık bırde calıstıgım yer … cam adında ama yatan prım … adına kayıtlı bu adam ısverenın muhasebecısıydı edevletten gozukuyor bunu ısım farklılıgından ıspat edebılırmıyım sahıtlerım mevcuttur tessekkurler ıyı aksamlar

 63. Merhaba.2002 yaz ayında öğrencilik dönemimde Bodrumda otelde 2 ay sigortalı olarak supermarketinde işçi olarak çalıştım.e devlet üzerinden yaklaşık 1.5 yıl öncesinde sorgulama yaptığımda sgk hizmet dökümünde görebiliyordum.Fakat şu an nedense sgk tescil kaydınız bulunmamaktadır uyarısı yer almaktadır.Bu konuda ne yapabilirim?elimde otel ile imzaladığım sezonluk iş sözleşmesi bulunmaktadır fakat maaş bordrosunu bulamadım.

  1. Merhaba. Bugüne kadar görüyorsanız ama artık yoksa, öncelikle SGK’ya başvurmalı ve nedenini sormalısınız. Buna göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

 64. 10 yıldır halı yıkama firmasinda calısıyorum son 3 yıldır sigortam yatıyor ama eksik yatiyor mart ayında ise başlıyoruz haziran ayında sigortam başlıyor isi bıraktim isveren bana alacagım olmadıgına dair imza attırdı ne yapmam lazım yardimci olabilirmisiniz

   1. Sigortali calistigim yillarin imzasini attim günde 15 16 saat calisiyorduk dava acsam tüm haklarimi alabilirmiyim

    1. Size kesin bir cevap veremeyiz. Evraklarınızla birlikte bir avukata danışırsanız daha doğru bilgi alabilirsiniz.

 65. Merhaba; Ben Liseyi bitirdikten sonra 1996 yılının 10 ayında işe başladım ancak işveren sigortamı iki yıl sonra yani 1998 Eylül ayında başlattı , bir iki ay yatırdıktan sonra tekrar çıkış vermiş , askerlik dolayısı ile 1999 da ayrıldım sonra askerlik derken özel sektörde bankacılığa başladım şu an dava açsam 1996 ile 1998 arası için hak elde edebilirmiyim, teşekkür ederim,iyi günler.

 66. Merhaba; Ben özel bir şirkette 2008 senesinde işe başladım fakat sigortam 2010 senesinde başladı 2013 senesine kadar kesintisiz devam ettim 2013 2014 senelerinde askerlik görevimi gerçekleştirdim devamın da aynı firmaya tekrar giriş yaptım ve 2018 yılında tamamen çıkış gerçekleştirdim 2008 ila 2010 senesi için dava açma sandım varmıdır.

  1. Merhaba. Askerlikle ilgili örneği gözden geçirmenizi öneririm. Buna rağmen sorunuz olursa, cevap vermeye çalışırım.

 67. Merhaba ben 2006 yılında ticari bir araçta şöför olarak işe başladım araç sahibi olan şahsın yeğeninin üzerine kayıtlıydı 2008 yılında kendi üzerine kayıtını aldı 2013 yılı10 Cu ayında işi sigorta girişim çalıştığım tüm süre boyunca yapılmadığı için bıraktım burada nasıl bir yol izleyebilirim (ayrı bir sorum olacak)zaman aşımı iş bıraktıktan sonra 5 yılmı yoksa sigorta yapılmayan süreden sonramı 5 yıl ilginiz için teşekkürler

  1. Merhaba. Çalışmanız kesintisiz devam etmişse, işi bıraktığınız andan itibaren hak düşürücü süre işlemeye başlar.

 68. Zeynel bey merhaba.1987-1989 ticaret lisesi zorunlu staj.1990-üniversite 90 gün garanti bankasında gönüllü staj.1991-Yapı kredi bankasında 90 gün gönüllü staj.Zorunlu staj sigorta başlangıcının emeklilik başlangıcı sayılmadığını yıllar sonra öğrendik.Üniversitede 2 yıl boyunca toplamda 180 gün gönüllü staj yaptım.e-devlette bu 1990 ve 1991 yılları giriş olarak görünmüyor.1992-1994 Muhtelif işyerlerinde çalıştım.Şirketler arşiv verilerine ulaşamıyormuş.İmha edilmiş.Askerliği 1994 yılında tamamladım.1996 yılı ilk sgk prim ve başlangıç olarak görünüyor.Gönüllü Üniversite stajı için hizmet tespit davası açılabilir mi?Hak düşürücü süre burda da mı işliyor?Hiç mi zaman aşım süresi 5 yılı durduran bir sebep yok?Askerlik borçlanması yapılıp sgk giriş tarihi öne çekilebilir mi?Cevaplarsanız Memnun olurum.Saygılarımla,

  1. Merhaba. Askerlik borçlanması hakkında şu yazıdan gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz, sigorta başlangıcını geriye çekecektir: mustafabaysal.com/askerlik-borclanmasi-nedir-ve-nasil-yapilir
   Hizmet tespiti konusunda ise staj ya da hangi adla olursa olsun, yazıda belirttiğimiz istisnai durumlar yoksa, karşı taraf ikrar bile etse hak düşürücü süre kendiliğinden dikkate alınacaktır.

 69. 1990 yılında 2001 e kadar çalıştığım yer sigortamı eksik yatırmış şimdi dava açsam olurmu?

 70. 1973 yılında kurulmuş şahıs firmasıyız.2004 yılında firma sahibi vefat etmiş olup 2005 yılında mirasçıları ltd.şti olarak faalıyetıne devam ediyor.1996 yılından aralıksız sigorta girişli çalışan 2017 aralık ayında işten ayrılıyor ve hizmet tespiti davası açıyor 1992 ve 1996 yılları arasında da çalıştıgını iddaa ediyor bu davadan ceza gelirmi gelen ceza mirascıları baglar mı?

 71. Merhaba, 1998 yılında şahıs firmasında calismaya başladım. İlk sigorta girişim 0cak/2003 yılında yapıldı. Nisan/2014 yılında çıkışım yapılarak 0cak/2004 yılında yeniden girişim yapıldı. Aralık/2014 yılına kadarda aynı işveren yaninda sigortam devam etti. (İşveren mesleki faaliyetine son verdiginden vergi kaydini kapatti) Sigortasız çalıştığım ilk 4-5 yıl icin dava açma hakkım var mi?

 72. Eskiden sigortami yapıyorlardı denetleme yoktu ister çalış ister çalışma diyolardi hele 2000 öncesi 1998 ise girdim 2000 yaptılar aradan 19 yıl geçmiş kime dert yanalim 1 yıl yüzünden 15 yıl değilde 25 yıl ayıp be kardeşim duzeltin şu uygulamayı. Herkes mağdur

 73. Merhaba, 1999 yılında Mart ayında bir otelde çalışmaya başladım fakat şirket sigorta girişimi eylül 2000 yılında yapmış. Sigorta primini 2001 yılında yatırmaya başlamış. 2003 yılında askere gidip 2005 yılında tekrar aynı firmaya başladım ve halen devam ediyorum. Bu işyerinden ayrıldığımda 5 sene içerisinde dava açıp sigorta giriş tarihimi öne çekip, eksik yatan prim günlerini hak kazanabilir miyim? Maaş bordrosu ve şahitlerim mevcut. Teşekkürler.

  1. Tamer bey, aradaki boşluğun tamamı askerlikse işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde 1999’daki sigortasız çalışmalarınız için dava açabilirsiniz. Ama askerlik haricinde de boşluğunuz varsa, kanaatimce 5 yıllık hak düşürücü süre dolmuş demektir.

 74. Merhabalar. Annem 2001-2003 yılları arasında tuhafiye dükkanında çalıştı. Bu sürede hiç sigortası yatırılmadı. Şimdi 58 yaşında olan annem sigorta pirim borcunun ödeyerek emekli olmak istiyor ama sigortası ödenmediği için emeklilik hakkını elde edemiyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba. Annenizin o dönemde, yazıda belirtilen şekilde bir sigorta girişi vs. olmamışsa, hukuken yapılabilecek bir şey kalmamış demektir.

 75. Merhaba.15.09.1998 yılında öğrenci olarak staja başladığım iş yerinde 14.06.1999 yılında stajımı bitirerek normal işçi olarak çalışmaya devam ettim.dönem şartlarına bağlı olarak biraz da tecrübesizlikten önemsemeyip takip etmedim fakat normal işçi olarak sigorta girişim aynı şirkette 26.04.2000 gözüküyor.bir iki yıl çalışıp ayrıldım.2007 yılında firma kapanışını vermiş.sahibi de vefat etmiş.o dönemde bana şahitlik yapabilecek onlarca iş arkadaşım mevcut.elimde her hangi bir belge ya da resmi kayıt bulunmamakta.geçmişe dönük hizmet tespit davası açabilir miyim?açsam dahi kazanma ihtimalim var mıdır?malum 08.09.1999 tarihinden önce ki şartlara tabi olma ihtimalim olabilir mi?

 76. iyi gunler benim 1995 ssk girisim var 2000 yilina kadar calistigim kurum beni kismi ssk li yapmis ornegin 3 ay calistirip cikis yapmis tekrar yapip cikarmis bu 2000 yilina kadar devam etmis 95 ila 2000 arasinda 800 gun prim gozukuyor ben bu yillar arasi icin dava acabilirmiyim eksik primlerim icin tesekkur ederim..

  1. Merhaba. Kanaatimce, sigorta girişiniz olduğu için açabilmeniz gerekir. Yine de bir avukata yüz yüze danışmanız çok daha doğru bir adım olacaktır.

 77. Merhaba;
  23.02.2019 tarihinde bir şahısa ait küçük bir giyim mağazasında işe başladım, fakat yaklaşık 1 ay sonra muayene olmak istediğimde sigorta başlangıcımın yapılmadığını farkettim. işyeri sahibiyle görüşüp sigorta başlangıcımın yapılmamış olduğunu söyledim. tabiri caizse; daha deneme süresi, dur bakalım daha kaçgün oldu başlayalı, sigortanı yapıcaz gibi cümlelerle bir de fırça yedim. doğal olarak sigortanın yapılmasını bekledim. kendi araştırmalarım sonucu ilk işe başlayış tarihimden 46 gün sonra yani 10.04.2019 tarihinde sigorta başlangıcı yapıldığını öğrendim. 20.05.2019 tarihinde ise sözel olarak işime son verdiğini Haziran 01-05 tarihleri arasında Mayıs maaşı ve Nisan prim alacağımın hesaplanıp tam olarak hesabıma yatacağımı söyledi. Bugün (10.06.2019) halen maaşım ödenmemiş durumda.
  İşverene, hem sigortamı zamanında başlatmadığı, hem de maaş ve prim alacağımı ödemediği için dava açacağım. Yol göstermek adına bilgi verebilir misiniz.
  Teşekkür ederim.

 78. Merhabalar, 1998 yılında bir firmada çalışmıştım sigorta işe bildirgem yapılmış elimde ıslak imzalı belgelerim mevcut lakin muhasebeci 4 aylık dönem bordosunu yapmamış sigortayı giriş yapmamış, işveren ve çalışanlar çalıştığıma dair şahitlik yaparım diyorlar ne yapmalıyım???

  1. Merhaba. Tanıklar hak düşürücü süreyi kesmez. Islak imzalı evraktan öte, yazıda açıkça belirttiğimiz evraklardan birisi varsa dava açabilirsiniz. Aksi takdirde hak düşürücü süre nedeniyle dava reddolunacaktır.

 79. merhabalar ilk işe giriş tarihım 1 5 1993 bır ay gğsterıp cıkış vermışler 97 senesınde gösterıp 2010 kadar aynı terde calışt
  ştım. 93 ve 97 senesı arası yok o boşlüğü alabilirmiyim iş yeri halen faal

  1. Merhaba. 5 yıllık hak düşürücü süre geçmiş olabilir. Yine de en doğru bilgiyi, yüz yüze görüşerek bir avukattan alabilirsiniz.

 80. Mrh 12 ay çalıştığım iş yeri sigorta girişimi yapmamış ve bana hiç bir şekilde tazminat ödenmedi arabulucu kanalıyla görüştük anlaşamadık. Nasıl bir yol izlemeliyim ve arabulucukra ssk prim için para isteyemeyecegimi söylediler.Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu durumda iki ayrı dava açmanız gerekebilir. Birisi alacaklarınız için, diğer ise sigortalarınızın işlenmesi için. Bir avukattan yardım almanızı öneririm.

 81. Merhaba .2007 yılının sonunda sigortasız işe alındım 2011 yılının 7. Ayına kadar sigortasız çalıştırıldım. Sigorta giriş tarihim 11.07.2011 olarak görünüyor . 29.11.2012 tarihinde askerlik sebebiyle çıkışım yapıldı. Askerlik sonrası 19.09.2014 tarihinde işe askerlik sonrası işe devam ettim .ve iki gün önce işten çıkarıldım tazminatsız olarak. Şimdi ben eskiye yönelik sigortasız çalıştırıldığım dönemlere dair dava açabilirmiyim ?

  1. Muhammet bey, açabileceğiniz kanaatindeyim. Ama bir avukatın tüm bu süreleri be boşlukları tek tek irdelemesi de gerekir. Bu nedenle yardım almanızı öneririm.

 82. merhaba 12 yasında calısmaya basladım işe giris belgem ssk da mevcut ama 1 gün bile prim yatmamış bu durum emeklilik durumumu etkiliyor dava acsam sonuç olumlu olabilirmi.

 83. Emekli bekçi olarak çalışan bisey geriye benden 5 yıllık alacaklarını istiyor. Mesai tazminatını bu arkadaş ise girerken emekliyim zaten sigortaya gerek yok dedi ve yapılmadı ve ihtarname çekti bu konuyla ilgili ne yapilabilir

  1. Kerem bey %100 kusurlusunuz. Emekli de olsa her işçi SGK’lı çalıştırılmalıdır. Kendi isteği de yok hükmündedir bu konuda.
   Neticede görüyorsunuz, böyle kötüye kullanımı da olabiliyor. Kaçak istihdama giriyor ayrıca.
   Kendisi ile görüşüp bir hukukçu desteği de almanızı öneririm, yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 84. Merhabalar 1998 den baslayarak bi is yerinde calistim.2001 subata kadar okul aralari dahil olmak uzere 17 ay isten cikinca isyerini sikayet ettim.mufettis geldi pattonla beni anlastirdi o zamanin sartlarinda tazminatimi elden odediler.ama sigortam baslamadi gecenlerde sirket ssk dosyasinin icinden dilekcem ve mufettis raporunu aldim sigortali oldugu tespit edilememistir.diyo geriye donuk sadece sigorta tescilimi yapmak icin dava acabilirmiyim.bana elden para veren benle o donem calisanlar sirket sahibi hayatta

  1. Merhaba, bunu ispatlarsanız dava açtığınızda elinizi güçlendirir tabiki. (O iş yerinde çalıştığınızı delillerle kanıtlamalısınız)

 85. Merhaba ben 2002 yılında özel bir okulda part time öğretmen olarak işe girdim. Haftada 13 saat şeklinde eylül 2002 de başlayıp haziran 2003 te biten bir sözleşmem var .daha sonraki yıl eylul 2003 haziran 2004 Arası tam zamanlı çalıştım. Bugün sgk hizmet dökümünü incelediğimde 2002 sgk primlerim yok. 2003 sgk primlerim 150 gün 2004 primlerim 40 gün şeklinde yatırılmış. Primlerimin eksik yatırıldığını düşünüyorum. Ne yapabilirim.

 86. Merhaba ben çeşitli spor klüplerinde profosyonel futbol oynadım ve şu anda birçok kulüpte antrenörlük yaptım. Benim sgk primlerim hem futbolculuk hemde antrenörlük döneminde ödemeyen kulüpler var. Bu kulüplerde oynadığımı ve hocalık yaptığımi tff kayıtlarından ispat edebiliyorum sgk primlerimin yatırılması için ne yapabilirim.

 87. 2009/2011 yıllarında … büyük şehir belediyesinin Taşören bir firmasında çalıştım her 5 ayda bir girdi çıktı yapmış ayrıca 3 yıl içinde her ay olmasada 2 aya bir sigorta günlerimi 11gün 21 gün 1 gün 7 gün ve buna benzer hep eksik yatırmış hizmet dökümüme baktığımda puantaj yazıyor eksik günlerin olduğu aylarda

 88. mrb ben 2008 yılında emekli oldum ama maaşım aldıgım paradan düşük gösterildiği için düşük maaş bağlandı aradan 11 yıl geçti şuan halen aynı işyerinde çalıştığım için çalışmak zorunda kaldığım için ses çıkaramadım şuan hukuksal olarak maaşıma itiraz etsem bi hak alabilirmiyim maaşım düzenlenirmi tekrar

  1. Merhaba. Emekli maaşınıza itiraz etmekten mi bahsediyorsunuz? Bu saatten sonra bunun bir anlamının olacağını zannetmiyorum. Yine de SGK’ya giderek böyle bir itirazın mümkün olup olmadığını bizzat sormanız en doğru seçenek olur.

 89. 1999 Haziran işe başladım. İle veren 2000 şubatta SGK girişi yaptı. SGK tescil davası ile SGK başlangıcını ilk işe başlama tarihi olarak geri kazınırmıyım. İş veren suçunu kabul ederse lehime bir sonuç alırmıyım?

  1. İşe giriş tarihiniz, işyerinde çalışan sayısı, iş yerindeki kıdem yılınız nedir?

   1. *Pardon Polat bey, yukarıdaki soruyu dikkate almayın, yanlış yere yazdım.
    Sizin sorunuza gelince, bu ancak yüce mahkemenin takdiridir. Süre zaman aşımından bi kaybınız oluşmazsa ve kanıtlarınız da yeterince varsa elbette lehinize sonuçlanabilir. (Yüksektir ihtimali)

 90. Merhaba Ekim 2019’da işe başladım 3 gün sonra işten çıkarıldım. Bu süre zarfında sigortam yapılmadı herhangi bir hak talep edebilir miyim? Dava açabilir miyim?

 91. Sayın Zeynel Bey,
  Devlet memurluğundan emekli karı kocayız.Eşimin babasından dolayı SGK ile ilgili bir sorunumuz oluştu.
  Eşimin babası serbest inşaat işleri ile bireysel olarak uğraşan bir kişi idi. Arada yanında yardımcı olamak üzere günlük eleman çalıştırır imiş.
  Eşimin babası, bireysel işlerde çalıştıktan, isteğe bağlı prim yatırdıkdan ve son yıllarda Bağ kur lu olarak prim ödedikten sonra 1990 lı yılların başında emekli oldu. 2012 yılında vefat etti..
  Günlük çalışanlardan bir kişi emekli olamadan 2005 yılında vefat etmiş. Bu çalışanın kızı 2018 yılında ,babasının 1969 – 1983 yıllarında çalışma yerleri ve prim günlerinin belirlenmesi için SGK na dava açmış.
  2019 yılında bir dilekçe daha vererek babasının, eşimin babasının yanında çalıştığını iddia ederek (zaman ve süre yok ) , eşimin babasını dahili davalı olarak kabul edilmesini istemiş. Eşimin babası 2012 yılında vefat ettiğinden dolayı veraset ilamlarından yola çıkarak eşim ve iki kardeşinin daha davaya dahil olmasını istemiş.
  19.12.2019 tarihinde iş mahkemesinde yapılan duruşma sonunda,
  1. SGK dan kayın pederin iş yeri tescil evraklarının ve bordolarının dökümünün istenmesine,
  2. Eşim ve iki kardeşinin dahili davalı olarak kabul edilmesine karar verilerek duruşma Nisan ayına ertelenmiş.

  Sonuç olarak, bizim açımızdan , olayla yakından uzaktan bilgimiz olmamasına rağmen mirasçısı olarak davaya dahil edildiğimiz için, sorumluluklarımız açısından
  Zaman aşımı ve hak düşürücü konusunda itiraz hakkımız var mı dır ?
  Bu tarihin başlangıçı çalışanın çalışmadan ayrıldığı tarihten itibaren mi ? ( Bu tarih bilinmiyor ) ,
  Çalışanın vefat ettiği 2005 yılından itibaren mi ?
  Kayın pederin vefat ettiği 2012 yılndan itibaren mi ? başlar.

  Not : Babamızın, bu kişinin çalıştığı iddia edilen 1969-1983 tarihleri arasında SGK na bildirge, bordro v.b. evrak verdiğine dair bilgimiz yok.
  Ayrıca 1990 yılları başında emekli olduğunda emeklilik işleminin tamamlanması için tüm resmi kurumlara, (Vergi dairesi, esnaf odaları, ve bağku , Sigorta kurumlarına ) borçlarımızı ödedik. Emekli oldu.

  Sayın Zeynel Bey , yazı uzun oldu biliyorum ama sorunu tam olarak anlatmak istedim. İlginiz için şimdiden teşekkür eder kolaylıklar, iyi günler dilerim. 15.01.2020 İzmir

  1. Merhaba. Sorunuz uzun ve cevap beklediğinizi de tahmin ediyorum. Ancak bu kadar çok detayın olduğu bir konuda yorum yapmak sizi yanlışa götürebilir. Konuyu muhakkak avukatla istişare etmeli ve profesyonel destek almalısınız. İnternetten yapacağınız araştırmaların size bir katkı vermesi çok zor olacaktır.

 92. merhaba 29 mart 1968 dogumlu bayanım ssk girişim 09-09-1986 şu an prrim günüm 3030 ayrıca 400 gün de dogumdan hak kazanıyorum. yani toplamda 3430 sormak istediim ne zaman emekli olabilirim.çalışmakta oldugum iş yerinde 2005 işe başladım.fakat sigorta ödemem 2013 ten bu güne kadar geriye dönük hak talep edebilirmiyim.tesekkur ederim

  1. İlk sigorta girişinize göre 42 yaş ve 5075 güne tabisiniz. Dolayısıyla 5075 günü tamamladığınız anda emekli olabilirsiniz.

 93. abi 1998 den 2001 e kadar toplam 14 ay bir is yerinde calistim isverenle anlasamadik bolge calismaya sigortasiz calistigimi sikayet ettim.isverenle beni bolge calismaya cagirdi mufettis orda anlastik biz diye karsilikli imza attik ve bana elden tazminatimi verdi fakat sigorta gorisim yapilmadi.bu sene sgk dan sikayet dosyami istedim sadece arsivden isveren dosyasindan mufetisin isyerinde calismamistir gorus yazisi ve benim dilekce ornegim cikti..ama mufetisin isyerine gidip calisma arkadaslarimin imzasini veya benim orda calisip calismadigima dair herhangibir yazi veya tespit yapilmamis.sorum su olacak 1998 de ilk sigorta gorisim yapulmadigi icin cok buyuk hak kaybina ugradim suanki gorisim 2004 suan sirket calisiyor isveren ve eski calistigim her kes hayatta sigorta tespit davasi acma hakkim varmidir. saygilarimla

 94. Merhaba ;
  2007 de işe girdim 15/16 yaşlarında 2011/2012 askerlik geldiğim gibi aynı iş yeri devam ettim 2020 deyiz ve halen aynı iş yerindeyim kesintisiz çalıştım askerlik hariç o zamanlar sigortanın bile ne olduğunu bilmiyordum 2007 / 2008 yılları sigortam yatmamış 2013 yılından itibaren farketim yaklasik 15. Yıkıma girmem gerekirken yasal olarak sigorta girişi 2009 gösteriyor ve askere giderken de hiç bir ödeme alamdim cvp verirseniz sevienirm Teşekkürler

  1. Yazımızda da göreceğiniz üzere, zorunlu askerlik görevi hizmet tespit davası bakımından kesinti sayılmaz. Fakat size kesin cevap vermemiz doğru olmaz. Yerinizde olsam bir avukatla görüşür ve detaylı bir inceleme sonucunda avukatta oluşacak hukuki kanaate göre hareket ederdim.

 95. Mustafa bey 2018 yılında 8 yıl çalıştığım işyerinden emekli oldum bu sürede sigorta primlerim aldığım maaş üzerinden değil asgari ücretten yattı tazminatlarımıda asgariden hesaplayıp verdiler halen aynı iş yerinde çalışıyorum bu haklarımı almak için ne yapmalıyım zaman aşımı varmı hizmet tespit davası son 5 yıl içinmi yoksa hizmete başladığım 2010 yılındanmı hesaplanır teşekkür ederim

  1. Merhaba, işten ayrıldığınız günden itibaren 5 yıllık hak düşürücü süre başlar Mustafa bey.

 96. Merhaba, Ben 1.1.1990 yılında işe girdim, 1996 yılında ayrıldım. İşveren ilk 4 aylık sigortamı yatırmış. Sonrasında hiç sigortam yatmamış. Bu durumda işvereni mahkemeye verip kıdem tazminatı alabilirmiyim? Zaman aşımına uğramış mıdır?

 97. Merhabalar 1993 senesinde izmir selbest bölgesinde kot fabrikasında çalıştım sigorta yapılıp yapılmadığını nasıl ögrenebilirim selbest bölgenin kapısında imza atıyordu yardımcı olursanız sevinirim

 98. Merhabalar 1993 senesinde izmir selbest bölgesinde kot fabrikasında çalıştım sigorta yapılıp yapılmadığını nasıl ögrenebilirim selbest bölgenin kapısında imza atıyordu yardımcı olursanız sevinirim çalıştığım dair şahitlerim var

 99. Merhaba
  2008-2009-2010-2011-2012 yıllarında toplam kırk ay maaşım SGK ya net 3500 tl/ay bildirilmesi gerekirken 1000 tl/ay gösterildi. 2013 yılında tüm haklarımla birlikte kardeş firmaya naklim yapıldı ve firma kapandı. Nakil yapılan firmadandan 31 mayıs 2016 da ayrıldım… Hizmet tespit davası için 2021 yılı sonuna kadarmı dava açabilirim yoksa , 31 mayıs 2021 e kadarmı ? Ayrıca firmanın kapanması hak kaybıma yol açarmı ? (Her iki firmanın sahibide aynı )

 100. Merhabalar . Ben 1996 yılından beri bir apartmanda temizlik görevlisi olarak calışıyorum. 2010 yılinda sgk lı oldum aynı yerde. Başlangıç yılımı 1996 ya alabilmek için 1996 yılında 1 ve 2 aylık sigortalılık davası açabilirmiyim. İkinci olarak apartman yönetimi kendisi başvurup sgk girişim için 1996 yılında 2 aylık sigorta yapmak için başvurbilir mi? Teşekkür ederim.

 101. hizmet tespit davasında noter yoluyla gönderilen ihtarname zaman aşımını kesermi şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

 102. 1998 yilinda konya da karatay kooperatiflerinde çalıştık orada komiklerimizi topladılar ssk yaptıracağız diye ama iki arkadaşlarım kayıtları bulunuyor benim hiç kanıyım bulunmuyor o dönemde çalıştığım iş yerini ve kooparatif başkanın ismini vede benimle birlikte çalışan arkadaşları şahit göstersem dava aça bilirmiyim açma hakkım varmı bir yol göstere bilirmisiniz saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu