SGK

Rapor parası ya da geçici iş göremezlik ödeneği nedir?

Rapor parası nedir ve kimlere ödenir?

İşçilerin bazı durumlara SGK’dan rapor parası alabildiğini biliyoruz. İşçinin çeşitli nedenlerle çalışamadığı durumlarda aldığı bu para, hayatını devam ettirebilmesi açısından önem arz etmektedir. Peki ama rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği kimlere ve hangi durumlarda ödenir? Miktarı ne kadardır? Ne kadar süreyle ödenmektedir? Bu soruların cevaplarını hep birlikte bulalım.

Geçici iş göremezlik ödeneği nedir?

Uygulamada rapor parası olarak anılan bu ödeme; çeşitli nedenlere sağlık raporu alan ve çalışamayan sigortalıya ödenen parayı ifade etmektedir. Bu durumda işçi istirahat etmekte ancak belirli bir miktar para almaya devam etmektedir. Bu para da işçiye SGK tarafından ödenmektedir.

Kimlere rapor parası ödenir?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Aşağıda belirttiğim sigortalılar geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkına sahiptir:

 • İş kazası geçiren sigortalı
 • Meslek hastalığına yakalanan sigortalı
 • Doğum yapan sigortalı
 • Hastalanan sigortalı

Rapor parasının şartları neler?

Yukarıda belirttiğim çalışanlara rapor parası ödenmesi belirli şartlara bağlanmıştır. Gelin, bunları da kısaca belirtelim:

 • Belirtilen durumlardan birisi nedeniyle çalışan, geçici iş göremezliğe uğramış olmalıdır. Bunun için de SGK tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu alınmış olması gerekir.
 • Sağlık raporunun alındığı tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi bildirilmiş olmalıdır.

Ancak yukarıda belirtilen şartları her durum için ayrıca değerlendirmek gerekir. Bu nedenle, sağlık raporunun türüne göre tek tek değerlendirme yapmak saha doğru olacaktır.

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle rapor parası

Eğer işçi iş kazası geçirdiği ya da meslek hastalığına tutulduğu için rapor almışsa; geriye dönük son 1 yılda 90 gün prim şartı aranmamaktadır. Yani bu işçi için isterse sadece bir gün bile sigorta primi yatırılmış olsa bile, yine de ona rapor parası verilmektedir. Ayrıca bu durumdaki işçiye rapor parası, sağlık raporunu aldığı ilk günden itibaren ödenmektedir.

Hastalık nedeniyle rapor parası

Eğer işçi hastalanmış ve doktora giderek rapor almışsa; bu işçiye rapor parası ödenmesi için, öncelikle işçinin rapor aldığı tarihten itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün priminin SGK’ya bildirilmiş olması gerekir. Eğer işçi bu şartı sağlıyorsa rapor parası, işçinin raporlu olduğu ilk 2 gün ödenmez; ancak 3. günden itibaren ödenir.

Doğum / Analık nedeniyle rapor parası

geçici iş göremezlik parası

Üçüncü bir durum ise, kadın işçinin doğum yapması nedeniyle ona geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesidir. Bunun için de ilk olarak; kadın işçinin doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün priminin SGK’ya bildirilmiş olması gerekir. Böyle bir durumda kadın işçiye doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca her gün için rapor parası ödenir. Çoğu gebelik varsa, doğumdan önceki 8 haftalık süre 10 hafta olarak uygulanır.

Eğer sigortalı kadın, erken doğum yapmışsa ve doğumdan önceki 8 haftalık istirahat süresinin tamamını kullanamamışsa; kullanamadığı bu süreler doğum sonrasına eklenir ve bunların rapor parası da ayrıca ödenir. Benzer şekilde kadın sigortalı; doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmak ister ve doktor da bunu onaylarsa, kadının doğum öncesi kullanamadığı bu istirahat süreleri de doğum sonrasına aktarılır ve yine bu sürelere ait rapor parası da SGK tarafından ödenir.

Rapor parası ne kadar?

Üstte açıkladığım gibi; iş kazası ve meslek hastalığı geçirenlere, istirahatli oldukları tüm günler için, analık durumunda da istirahatli olunan tüm günler için ve hastalık durumunda ise istirahatli olunan 3. Günden itibaren rapor parası ödenmektedir. Peki ama ödenecek miktar nedir?

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; herkes için belirlenmiş sabit bir rakam bulunmamaktadır. Her bir sigortalı için ödenecek rakam farklılık göstermektedir. Sigortalının iş göremez hale geldiği yani rapor aldığı tarihten önceki son 3 aylık prime esas kazançları toplanmakta ve yine bu dönemdeki prim ödeme gün sayısına bölünmektedir. Çıkan rakam günlük kazancı vermektedir.

İşte sigortalı raporlu olduğu günlerde; eğer yatarak tedavi olmuşsa bu rakamın yarısını ve ayakta tedavi görmüşse 2/3’ünü rapor parası olarak alacaktır.

SONUÇ

Daha anlaşılır olması bakımından kısa bir özet yapmak istiyorum.

Eğer hastalanmışsanız ve bir sağlık kuruluşuna giderek rapor almışsanız ve rapor tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminiz varsa;

 • Raporunuzun 3. gününden itibaren rapor parası alabilirsiniz.
 • Raporlu olduğunuz süre içinde yatarak tedavi görmüşseniz, günlük kazancınızın yarısı kadar rapor parası alırsınız. Ayakta tedavi görmüşseniz üçte ikisi kadar rapor parası alırsınız.

Eğer doğum / analık nedeniyle rapor parası alacaksanız ve doğumdan önceki son 1 yılda en az 90 gün sigorta priminiz varsa;

 • Doğum mutlaka gerçekleşmiş olmalıdır. (Ölü ya da diri)
 • Doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta boyunca rapor parası alabilirsiniz.
 • Bu süre zarfında yatarak tedavi gördüğünüz günler için günlük kazancınızın yarısı kadar ve ayakta tedavi gördüğünüz günler için de günlük kazancınızın üçte ikisi kadar rapor parası alırsınız.

Eğer iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle rapor almak durumunda kalmışsanız;

 • Son 1 yıl içinde 90 gün prim şartı aranmaz.
 • Sağlık raporunun birinci gününden itibaren rapor parası almaya başlarsınız.
 • Yatarak tedavi gördüğünüz günler için günlük kazancınızın yarısı tutarında ve ayakta tedavi gördüğünüz durumlarda üçte ikisi kadar rapor parası alırsınız.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

178 Yorum

 1. İyi günler ben sürekli işçi olarak görev yapmaktayım 5 gün rapor aldım ve iki günü komple kurum tarafından kesildi bu yapılanın doğruluğu nedir bilgi alabilir miyim rica etsem

 2. Merhaba,
  Çalışanımız devletin uygulamış olduğu mesem ustalık telafi programına kayıtlı.Kayıtlı olduğu kurum Meslek Lisesi..Okul çalışanımıza sağlık sigortası yapıyor. Çalışanımız iş kazası geçirdi rapor okul sistemine düşüyor.Okuldaki yetkili onay verdiğini herhangi bir sorun olmadığını söyledi.Ben şimdi iş kazası bildirimini yapacağım.Fakat rapor şirketin siteminde gözükmediği için ben personeli bordroda raporlu mu göstermeliyim.

 3. Merhabalar.46 gündür sigortalılık durumum var, ameliyat oldum ve 10 gün raporum var, belirttiğiniz açıklamalarda 90 günü geçmediği için ödenen prim süresi ücret alamayacağım sanırım ama ben engelliyim bu durumda değişen birşey olur mu?

 4. Merhaba. Öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Şöyle bir sorum var; Motorsiklet ile trafik kazası geçirdim ve ayağım kırıldı, 1 ay kadar rapor aldım. SGK, geçici iş göremezlik (rapor parası) ödemesi yapacak mı? Bu hakkımı nereden temin edebilirim?

  1. Merhaba. Bu yazıda belirtilen şartlar sizin için de geçerli. İlgili kısımları tekrar okumanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 5. Merhaba benim yanımda çalışan usta 15 gün rapor aldı burun ameliyatı oldu fakat amaliyat olurken aynı zamanda estetik de yaptırdı raporu muhasebeye verdik şimdi ben bunun maaşını nasıl hesaplayip ödemem gerekiyor ayrıca burun estetiği keyfi bir şey nasıl olacak bilgi verirseniz sevinirim

 6. Eşim ayağını kırdı raporlu şuanda evde tedavisi devam ediyor bu durumda yatarak mı geçiyor yoksa ayakta tedavi olarak mı geçiyor acaba bilgi verebilir misiniz ?

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Yatarak tedaviden kasıt, hastanede kalmaktır Gülhan hanım. Eşinizin durumu ayaktan tedaviye girer.

 7. merhaba mustafa bey asgari ücretli çalışanımız 2 gün rapor aldı yazınızda maaşından kesinti yapılmayacak demişssiniz. bu bir kanuna dayanıyor mu iş kanununda tam bir madde bulamadım. amirime bir dayanak ile sunmak istiyorum onu. biz 2 günü kesinti yapmayı düşünüyo idik. çünkü eğer yapmaz isek kişinin raporunu eviziteden onaylarsak kişi hem sgk hem de bizden maaş almış olur o zaman sıkıntı olmaz mı. yardım ederseniz çok sevinirm. şimdiden teşekkürler

 8. Merhaba özel sektörde çalışıyorum yeni girdim 20 gün çalıştım iş kazası geçirdim doktor 20 gün rapor verdi maaşım yine yaticak mi kesilecek mi

  1. Merhaba, maaşınız kesilir; fakat iş kazası olarak kayıtlara geçmişse, raporp parasını tüm raporlu günler için alabilirsiniz.

 9. Merhaba gerekli şartları taşırken rapor aldım 2 gün verildi pazar gününe girildiği için ertesi gün tekrar rapor aldım tekrar 2 gün verildi.Devlet sanırım kesintiye 4 gün uğratıyor ancak şirketimizin işleyişi karar olarak devlet kesiyor ise 2 günü şirketimiz kesmiyor.Ancak burda 2 günden ayrı 2 rapor var ve bir 2 günü kesip diğer 2 günü kesmemmişler.Uygulama doğru mudur?

  1. Merhaba, bu durum tamamen işyerinizle ilgili bir işleyiş olduğu için, benim bir yorum yapmam doğru olmaz. Bu hususu size işvereninizin açıklaması gerekir.

 10. Iyi günler ben özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım covid olduğum için 1 hafta rapor verildi (bu kurumda da 2 yıldır çalışıyorum) bu bir haftalık raporda Sgk yaklaşık 680 TL ödeme yaptı bana ama maaşımdan çalıştığım kurumda 320 TL kesinti yapmış nedenini sorduğumda e-bodro böyle çıktı felan dediler. Kurumun kesinti yapması yasal mı ve neye göre bunu yapıyor? Okulda bir çok öğretmenin maaşından bu şekilde kesintiler olmaktadır

  1. Merhaba, raporlu olduğunuz günlerde siz SGK’dan rapor parası alırken işverenin de sizden ücret kesmesi normaldir. Yine de kesintinin mahiyetini ve nedenini en doğru şekilde okulunuzdan öğrenebilirsiniz. Bunun üzerine, bir yanlışlık varsa ortaya çıkacaktır.

 11. Iyi günler kolay gelsin ben serbest meslekte calistigim için sigortam yatmiyor du fakat aylıkci ise girdim 45 gün falan oldu ve arkadaş kovid oldu bana karantina verdiler 10 gün ve 10 günün bitiminde kayincom dan verildi sonrasinda ise kaynanamdan toplamda 27 gün dür evdeyim SGK yi aradim 90 gün pirimim olmadığı için bu parayi alamadigimi soylediler sonucta beni devlet eve kapattı iş yerim de yatirmadi parami ne yapmam gerek ?

 12. Merhaba ben işe yeni başlamıştım ama ertesi gün temaslı olduğum için karantinaya alındım 90 günlük orda mı çalışmam gerekiyor rapor parası alabilmek için yoksa 90 günlük her hangi bir sigortalı iş mi

 13. Merhaba,
  Kemoterapi sebebi ile 3 kez 3er aylık heyet raporu verildi. İlk 6 ay rapor parası brüt maaşın 2/3 ü üzerinden yattı. Maaş asgari ücret üzeri. Ancak 7.ay rapor parası asgari ücretin 2/3 ü olarak yattı.
  6.aydan sonra rapor ödemelerinde gerçek maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden mi ödeme yapılıyor?

  1. Merhaba, hayır böyle bir uygulama yoktur. Bunun başka bir sebebi olmalı, SGK’ya sorarsanız kesin cevabı da almış olursunuz.

 14. Ben 18 yaşındayım sigortam yeni başladı.
  Rapor parası almam için 90 gün prim gerekiyormuş o nasıl olacak. TEŞEKKURLER…

 15. Merhaba,
  Covid testi oldum 5 gün rapor verdi doktor. İşsizlik ödeneği ücreti almam için son 1 yılda en az 90 gün sgk primi olması gerekiyormuş. Ben bu işe başlayalı 2 ay oldu. Bir önceki iş yerimden çıkalı da 10 ay oldu. Aralık 2019 da çıkmıştım. SGK parası alabilecek miyim?

  1. Merhaba, rapor parası almak için son bir yıl içinde en az 90 gün priminizin olması gerekir. Varsa alabilirsiniz, yoksa alamazsınız. Gün sayısını kontrol etmek için e devlet üzerinden SGK bilgilerinize bakabilirsiniz.

 16. Merhabalar ben normalde 19 eylülde izne ayrıldım ama ondan önce çalışabilir raporu aldım 37.haftamda 19eylülde doluyordu ama ben 23 ekime kadar çalıştım arada 4 gün fazla çalışmışlığım var şirket raporda çalışmış gösterdiği için sigorta bana il veren aradaki günü düzeltsin diyor yoksa rapor parası alamazsınız diyor 4 gün için tüm rapor paramı alamayacak mıyım aynı şirkette 5 yıldır düzenli çalışıyorum ama o arada 3 gün çalışmışım diye parayı veremeyiz diyorlar napmalıyım

  1. Merhaba ben iş kazası geçirdim ayağım kırıldı raporlu olarak 3 aydır evde yatıyorum maaşım kesintisiz olarak yattı
   Ve bana geçici iş göremezlik parası yatmış bu parayı alma hakkım var mı alırsam iş veren benim maaşımdan kesermi

   1. Merhaba. Bu paranın size yatması ve almanız tamamen yasaldır. Ancak işveren sizden bu rapor ücretini vermenizi isteyebilir. Normalde size maaş ödemek zorunda olmadığı halde ödeyen işverenin, bu ücreti istemesi hakkıdır ve isterse vermeniz gerekir.

 17. Merhaba özel sektörde çalışıyorum Doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izindeyim ayağımı kırdım rapor parası alabilir miyim?

 18. Merhaba özel sektörde çalışıyorum Doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izindeyim ayağımı kırdım rapor parası alabilir miyim?

 19. Merhaba. Ben ameliyat oldum ilk 10 gün için rapor aldım ve şimdi tekrar bi 10 gün daha alacam bu ikinci raporu yine aynı doktorunmu vermesi gerekiyor farklı doktor verdiği zaman rapor parasını almamda problem olurmu

 20. Merhabalar eşim şuan 3ay10gunluk hamile iş değişikliği yapsak ssk doğum parasını alabilirmiyiz 2ci sorum 4ve5ciaylarda iş bulamayıp 6cı ayda işe başlarsa doğum parası alabilirim ve maksimum ne kadar alır

  1. Merhaba. Doğum parasından kastınız rapor parası ise, şartlarını yazımızda bulabilirsiniz. Bu şartlara göre durumunuzu değerlendirmenizi öneririm.

 21. Merhaba Ben iş kazası gecirdim ayagımı kırdım ve amaliyet olacam pilatin takılacak ayagıma Ben ne yapmalıyım

 22. mrb. 15 ocak bitiş tarihli raporun hemen ardından 16 ocakta rapor alınması durumunda işveren tarafından verilen 2 günlük rapor ücreti verilmiyor mu?.

  1. Merhaba Rapor ücreti zaten işveren tarafından ödenmemektedir. Sorunuzu daha detaylı sorarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.

 23. Iyi akşamlar ben 6aylik hamileyim 6 aylık sözleşme imzalattılar martin 7disinde sözleşme bitiyor iş veren sözleşmeyi yenilemek istemiyor başka yerde işe girsem rapor parası alabilirmiyim nisan 20sinde izine ayrilsam

  1. Merhaba. Almanız mümkün olabilir; ancak bunun için rapor süreniz boyunca da işverenin çıkışınızı vermemesi gerekir. Verirse, en çok 10 güne kadar daha rapor parası alabilirsiniz.

 24. İyi akşamlar merhaba ben doğum raporundayken iş veren bana yanlışlıkla çıkış yapmış ve düzeltme tarihini geçirdiği için düzeltme yapamadılar çıkışımı geriye dönük vermişler 01.01.2019 ama iş veren işlemi 08.02.2019 da gerçekleştirmiş benim sorum ise ben doğum öncesi rapor parasını aldım doğum da 07.01.2019 tarihinde gerçekleşti ve dogum sonrası iznim 17.03.2019 tarihinde bitiyo işveren geriye dönük tekrar giriş yapıcak 01.01.2019 tarine yani çıkış verdiği tarihe tekrar giriş yapıcak bu durum benim rapor paramı almamı etkilermi lüyfen bana yardımcı olun cevap bekliyorum şimdiden tesekkürler.

 25. 2016 yılında doğum gerçekleşti. SSK çalışanıyım Doğum iznine ayrılmak için rapor almadım. Doğum izni kullanmadım. Haliyle 20 haftalık yardımdan istifade etmedim. Bu hakkı kullanma yahut kaybetme süresi var mı? Örneğin şu anda böyle bir hakkım var mı?

  1. Merhaba. Bu bir haktan öte, sağlık raporu olarak kullanılan bir hastalık izni türüdür. Bu nedenle, geriye dönük kullanılması mümkün olmaz.

  1. Merhaba. Yazıda belirtilen tüm şartları birlikte sağlamadıktan sonra alamazsınız.

 26. Merhaba ben düşük riski için doktorun bana 10 günlük istirahat verdi. Ve kadroya yeni geçtim 15 gün falan oldu rapor parası alamiyorumuyum ?

  1. Merhaba. Yazıda şartları zaten açıkladık. Bu şartları taşıyorsanız alabilirsiniz. Kadroya yeni geçmiş olmanız bir şeyi değiştirmez.

 27. Ve kendim işten cıkarılmıs gibi göstermek içinde ücret yetersiz geldigi için ayrılmak istiyorum diye yazı yazdırdılar

 28. Merhaba kız arkadasım …’de calısmaya basladı 2 3 ay sonra motor kazası gecirdi ve rapor aldı ilk 10 gün aldı sonra agrıları gecmeyince 5 gün daha aldı . ikinci kez rapor aldıktan sonra yetkili kişi işten cıkardı . normal calıstıgı günler hesabına yatırıldı ama rapor parası verilmedi . E devletten baktık raporu bile gözükmüyor . sizce nasıl hakkını aramalıdır ?

 29. Merhaba. Rahatsızlığımdan dolayı Yaklaşık 1 aydır raporluyum. Yeni rapor alacağım. 2. Raporun süresi bitmeden sgk işgörmezlik ödemesi yaparmı acaba. Bilginizi bekliyorum..

  1. Merhaba. Raporunuzda bir sıkıntı olmadıkça, diğeri bitmeden de ödeme yapılabilir.

 30. Eşim işkurdan typ kapsamında 6 aylık çalışıyor.28 haziranda süresi doluyor.20 haziranda da hamileliğinin 32.haftası doluyor ve izin hakkı başlıyor.28 haziranda çıkışı verileceği için doğum rapor parası alamayacak bildiğim kadarıyla.cikisini takip eden gün başka bir işte ssk li işbaşı yapsa ve doğum iznine ayrılsa doğum parası alabilirmi ve doğum iznine eski isindeykenmi yoksa yeni işinde işbaşı yaptıktan sonramı alması lazım.birde bunların arasında birkaçgün boşluk olması problem olurmu.

 31. Merhabalar şuan 7 haftalık hamileyim ve Mayıs ayında çalışmaya başlayacağım.dogum Ağustos sonunda olacak.acaba işgöremezlik ödeneği almaya hak kazanır miyim.suan işsizlik ödeneği alıyorum o hakkım kaybolmasin diye Mayıs’ta baslayacagim.calisamaz raporu aldıgimda geriye dönük 90 gün pirim mi olması gerekiyor yoksa 32.haftada mı o şartı sağlamak gerek.32 den sonrada çalışmaya devam edeceğim.lutfen yardımcı olur musunuz .

  1. Merhaba. 90 gün şartını, sağlık raporu aldığınız gün itibariyle sağlamanız gerekir.

   1. Yani 32.haftada çalışabilir raporu aldıgimda 90 gün pirim olması gerek diyorsunuz öyle mi

    1. Kusura bakmayın, yanlış bilgi vermişim. Doğrusu şu olacak: Kadın işçinin doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün prim olması gerekir.

 32. Bir içinde 90 gün çalışılmalı diyor aynı işyeri mo farklı işyerleri olabilirmi sonuçta işyerleri farklı olsada ssk pirimi ödeniyor son 1 bir yılda 3 iş yeri değiştim…şuanda raporlayım rapor parası alabilirmiyim

  1. Merhaba. Elbette, işyerleri farklı olabilir. Bu durum bir engel teşkil etmez.

 33. Eşim çalışıyor 32 hafta raporundan sonra 37 çalışır aldı 37 almaya gitdiğimizde 38 olmuş diye raporu vermediler ne yapmamız gerekiyor

 34. Merhaba

  4 aydir sigortali olarak çalışıyorum primlerim tam olarak yatıyor.Ameliyat olmam gerekiyor aldığım raporun parasını alabilirmiyim.

  Saygılarımla

 35. Merhaba yine bir sorum olucak. 2 gun raporum var. Bitiminde tekrar 2 gun rapor alsam rapor parasindan faydalanabilrmiyim.

  1. 2 gün rapor alan işçiye rapor parası ödenmez. Sonrasında 2 gün rapor alırsanız, bu da ödenmeyecektir.

 36. Merhaba ben hastalik sebebi ile 4 gun rapor alicam rapor parasi almam icin hastanrnin bagli bulundugum sgkya mi bildirmesi gerekiyor.

  1. Merhaba. Sistem zaten otomatik olarak bildiriyor, hastanenin öze bir şey yapmasına gerek kalmıyor Gizem hanım.

 37. ben hastaneye yattıktan sonra işyeri ücretsiz izne çıkmış amaliyat oldum sskadan istirahat parasını alabilirmiyim

 38. Merhaba ben iskurdan ise basladim fakat 7 inci gun is kazasi gecirdim parmagim kopma durumuna geldi ameliyatla dikildi fakat suan icin 74 gunluk raporum var iskur tarafindan cikis verildigi icin sadece 7 gunluk rapor ucretim yatti diger rapor ucretlerim yatmayacakmis cikis verildigi icin madur edildim is yeride maas vermedi yani parmagin koptuguyla kaldi nasil bir yol izlemem gerekiyor alabilmem icin simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. Rapor parası ödenmez ama siz de maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 39. Benim kiz kardesimin %70 engel raporu var ve engelliler mola disinda sadece 7 bucuk saat calistirilabiliyor 4yildir bu sekilde gunde 9 saat calisiyordum. Fakat bugun is verenim bana yeni yasa cikti artik 11 saat calisacaksin dedi engelliler icin cikan bu yasadan haberiniz var mi dogrulugunu nasil ogrenirim

  1. Merhaba. Engelli işçilerin çalışma süreleri için özel bir düzenleme yoktur. Onlar da, diğer işçilerle aynı çalışma sürelerine tabidir.

 40. Bel fitigindan ameliyat oldum ama rapor ödeneğin yatmadı 2018 den 160 günüm var şirketim bana cıkış vermediği halde 9 ayın 16 sında amaliyat oldum kurum bana 9 ayda 10 gün sigorta yatmadığı için rapor ücreti alamazsın dedi geriki aylarda hepsinde pirimim var neyapmam lazım inşaat işi yapıyorum 45 artı 30 gün rapor aldım 12 ayın 3 ne kadar raporlu gorunuyorum

 41. mrblar benim dogum iznim aralik sonunda bitiyor ve tekrar ben 1ay heyet ve daha sonra 15gun rapor alcam tekrar bi operasyon gecirmem gerekiyor fakat alacagim bu rapor 6aylik ucretsiz iznimi etkiler mi ve is verenim sorun yaratma hakki var mi

  1. Merhaba. Evet, etkiler. Çünkü 6 aylık ücretsiz izin süresi, analık iznini müteakiben başlar. Geç başlasanız bile, en çok 6. aya kadar kullanabilirsiniz.

 42. Mrb ben kismi zamanli caliyorum cocuk ilk okula gidinceye kadar olan hakkimi kullaniyorum fakat suan hamileyim hamileligim.kismi calismama engel olur mu

 43. Mrblar suan hamileyim 32 hafta raporunu isyeri verdim. Size bi sorum olacakti son 3 ay da ben rahatsiz oldugum icinde 2 hafta ve 10 gun rapor aldim yani son 3 ayda bana agustosta 1000lira eyylulde 900 lira yatti ekimde de 1000 lira yatar bu durum alacagim dogum rapor parasini etkiler mi

 44. Merhaba
  Hocam yaklaşık 10 günlük İş göremezlik raporu aldım . Size 3 sorum olacak
  1) İs göremezlik ödeneğini almak için bi yerlere başvurmam gerekir mi ?
  2) İs göremezlik ödeneğini hangi kurumdan alacağım ?
  3) gidip bizzat elden mi almam gerekir yoksa hesabıma otomatik yüklenir mi?
  (Şimdiden teşekkür ederim)

 45. ben 15 gün hastanede yattım. daha sonra on gun istirahat verdiler. sonra kontrole gittim . ondan sonra işi bıraktım. kontorlün üzerine bir ay oldu yatmadı para. 170i aradım. orasıda net bilgi vermedi neden oalabilir acaba

 46. Mrb 28 haftalık hamileyim geriye donuk 90 günden fazla primim var su an calismiyorum,32.hafta rapor almadan önce primimi kendim yatırıp rapor alabilir miyim bu yasal midir?kamu hakkına görmek istemem,çok acil cevap lutfen

  1. Merhaba, isteğe bağlı sigorta yatıracaksanız, ne yazık ki rapor parası ödenmeyecektir.

    1. İşsizlik maaşı alınırken İşkur SGK primi yatırsa da, SGK bu primi rapor parası açısından kabul etmemektedir. Yani işsizlik maaşı alırken rapor alırsanız, SGK rapor parası ödemez.

 47. Merhaba benim sigortam en yüksekten ödeniyor 29 günlük rapor parası ne kadar alırım kolay gelsin

  1. Batuhan bey bu konuda net bir bilgiye ulaşamadık. Daha önce bu şekilde almış ziyaretçilerimiz varsa ve yorum ile sonucu belirtirlerse memnun oluruz.

 48. merhaba zeynel bey ben 22 haftalık hamileyim bebeklerim ikiz 10 hafta doğumdan önce 10 hafta doğumdan sonra rapor alabiliyorum fakat merak ettiğim bi konu var bu rapor süresince işyerim benim sigortamı yatırmaya devam edecek mi yükümlülüü ne olacak çalıştığım yerin ben doğumdan sonra aynı işyerinde çalışmayı düşünmüyorum rapor süresi bitene kadar sigortamı yatırmak zorunda mı şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için..

  1. Merhaba, işçi raporlu olduğu sürece işveren sigorta yatırmakla mükellef değildir.

 49. 29 06 2018 tarihinde beyin ameliyatı geçirdim ardından 24 7 2018 06 9 2018 tarihleri arası rapor verdiler fakat 27 6 2018 tarihinde sigortadan çıkışım verilmiş bu şartlarda rapor parası hakedermiyim

  1. Halil bey, çıkışınızın verildiği tarihten itibaren en çok 10 güne kadar daha rapor parası ödenir, sonrası ise ödenmez.

 50. Zeynel bey kolay gelsin eski iş yerimden 31.12.2013 te ayrıldım ve yeni işe başladım eski işyerimden sigorta çıkısım sistemde görünmüyor yeni iş yerimdede sigorta girişim henüz yapılmamıştı. yeni iş yerinde çalıştıgım sırada 24.01.2014 tarihinde trafik kazası gecirdim.24.01.2014 tarihinden itibaren 31.03.2014 e kadar sağlık kurulu raporum var. Geriye dönük alma imkanım var mı ?

 51. hocam iyi gunler beni aydınlatırsanız cok sevinirim.şimdi eşim 2017 yılı boyunca sigortalıydı ve aralık ayında işine son verildi.bu esnada gebeliğimiz başladı ve biz temmuzdan beridir sigortalı iş bulduk .şimdi dogum tarihimiz itibari ile bizim rapordan geriye 60 gün ama 1 yıl içinde 6 ay sigortamız var .bana İŞ GÖRMEZLİK ödeneği alamassın dediler.1 yıl içinde 6 ay ssk mız mı önemli rapordan önce 3 ay mı ? ne yapacagımızı şaşırdık

  1. Merhaba. İkisi de değil; doğum nedeniyle alınacak rapordan önceki son 1 yılda en az 90 gün priminizin olması yeterlidir.

 52. Merhabalar 1 hafta rapor aldım geçen ayın 2 de 35 günü geçti rapor param e devlete. Bakıyorum yatmamış SGK yeterince bilgi vermiyor nezaman yatar

 53. Bir yıl içinde Yedigün sikortamvar şirkette gıda zehirlenmesi olduk beğen rapor aldım rapor parası alabilirmiyim

 54. Burnumda kırık ve et var özel hastanede estetik plastik cerrahiye ameliyat olucam önümüzdeki ayın 8 nde rapor parası alabilirmiyim sigortamda 2 aylık yatıyor ama estetik olduğu için alamazsin diyorlar

  1. Merhaba, rapor parasının hangi tür ameliyat olduğunuzla ilgisi yoktur. SGK’nın anlaşmalı olduğu bir sağlık kuruluşundan alındıysa ve yazıda belirtilen gün şartları taşınıyorsa, rapor parası ödenecektir.

 55. Öncelikle herkese geçmiş olsun ben belden ameliyat oldum 2 kırık vardı 4 civata attılar ve bana açık raporu 30 gün verildi sonrasında tekrar muayene oldum 10 gün daha verdiler ve açık rapor kapandı 10 gün sonunda gene muayene oldum bi 10 gün daha verdiler 128 sigorta günüm var ve iş başı yapalı 2 hafta oluyor ama haylana rapor parası yatmadı ne zamana kadar yatarmı acaba

  1. Doğukan bey geçmiş olsun, SGK’ya gitmeniz mümkünse, gidip bizzat sormanızı tavsiye ederim.

 56. İyi çalışmalar herkeze geçmiş olsun öncelikle ben evde kaza geçirdim 1 ay rapor parasi aldim şu an issizimde tekrardan bana rapor verilirmi çalışmıyorum ve çalışmama engel sağlık problemim var.

  1. Ali bey, çalışmıyorsanız ve yeni bir rapor alırsanız ne yazık ki rapor parası ödenmez.

 57. Merhabalar ben bir is kazası geçirdim kolunda ezilmeler var çok ciddi derece de 10 günlük bi raporum var kontrollü ben ne kadar rapor parası alırım .

 58. İşe gireli20 gün oldu acil ameliyat olmam lazım ve son 1 yıl içinde çeçitli şirketlerden sigorta pirimim var 100 gün rapor parası alabilirmiyim

 59. Merhaba, 6 aylık heyetten işgörmezlik raporu alındığında;

  – 6 ay sonra tekrar rapor verebiliyorlar mı?
  – 6 ay boyunca her ay iş görmezlik ödeneği alacak mıyım?

  Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Emir bey 6 ay sonra tekrar rapor verilip verilemeyeceğini bilemem. Ama verilirse, bunun iş göremezlik ödeneği elbette alınabilir.

 60. MERHABA HOCAM, AMELİYAT OLDUM VE 40 GÜN RAPOR VERİLDİ. BELLİ ARLIKLARLARLA MUAYENE OLDUM. SON MUAYENEDEN SONRA DOKTOR 15 GÜN SONRA GEL DEDİ BUDA 11 TEMMUZA DENK GELDİ. BENDE GİTTİM. ANCAK RAPORUM 10 TEMMUZA BİTİŞİ DENKGELDİĞİ İÇİN SSK BANA 10 TEMMUZDA GİTMEMİŞSİN DEDİ. NE YAPMALIYIM. TEŞEKKÜR EDERİM

 61. Ben 1 gün rapor aldım sonra ardından 2 gün daha rapor aldım ssk dan para alır mıyım ?

 62. Merhabarlar ben ucretli ogretmen olarak meb bunyesinde calismakyaydim hamileyken 32. Hafta da rapor aldim ve kuruma teslim ederek işten ayrıldım .ancak okul idaresi sigorta cikisimi yaptığı için 10 günden fazla para alamiyorum .bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.

 63. Öncelikle merhaba. Ben 20.06.18 de rapora ayrıldım. Son 1 yıl içinde 90 gün primim var ama bu iş yerinde 90 gün primim yok alabilir miyim ?

 64. Merhabalar esim bir is yerinde calisiyorken iş yeri kapandi ve issizlik ödeneği almaya başladı daha sonra baska bir is yerine girdi yanlız bu isyerine basladiktan 1 hafta sonra hamile olsugunu öğrendi ve yuksek riskli gebelik teshisi konularak yatma istirahati verildi bu durumda sgk dan maaş alma durumu var mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Murat bey, eşinizin son 1 yılda en az 90 gün primi varsa, rapor parası alması da mümkündür.

 65. Merhaba, 6 Haziranda bir operasyon geçirdim, sonrasında hastanede 22 gün sağlık raporu verdiler. SGK ile yaptığım görüşme neticesinde son 1 sene içinde 90 gün prim yatırılmadığı için iş göremezlik ödemesi alamayacağımı söylediler. Ancak bahsedilen son 1 senelik süreçte yedek subay olarak askerlik yaptım. Bu sebepten dolayı SGK’ya primlerim yattı. Bu şartlar altında iş göremezlik ödemesi almam gerekmez mi ? Teşekkürler

  1. Emre beyi priminizin 4a statüsünde yani işçi olarak yatırılması gerekir. Bu nedenle alamadığınızı düşünüyorum.

 66. Merhaba 17 yaşında oğlum paket serviscisi olarak çalışıyor. 01.06.2018 de ise başladı 12.06.2018 de yaralanmalı motor kazası geçirdi 5 +5 gün rapor alındı.. rapor parası alabilir mi? Ilk sigorta giriş tarihi de 01.06.2018
  Teşekkürler

  1. Tülay hanım, eğer kaza iş kazası olarak bildirilmişse alacaktır. Ama öyle bildirilmediyse ve son 1 yılda 90 gün primi yoksa, rapor parası ödenmez.

 67. Ben çalışan bir emekliyim bayramın 1 ci günü işyerinde değil dışarda bir kaza geçirdim düştüm ve sol ayağımın üstüne iki çatlak varmış doktara gittim 1 ay rapor verdi ve evde yatıyorum bu arda ben rapor parası alabilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba. Yazıda belirtilen şartları sağlıyorsanız, dışarıda kaza geçirmeniz buna engel değildir.

 68. Merhaba 24 Nisan ve 3 Mayıs arasında rapor aldım ve rapor parası yatmadı 1yil içerisinde 90 gün sigortam var ama başka işyerinden de var içinde rapor parası alabilirmiyim

 69. Merhaba, 32.haftada doğum öncesi çalışamaz raporu aldım ve işveren mayıs ayı bildirgesinde 01 kodu ile raporu işledi, doğum öncesi rapor parasını parça şeklinde alabilir miyim??

  1. Semra hanım, rapor parası parça parça ödenmez. SGK raporu onayladığında, ücretini ödeyecektir. Ama ne zaman ödeyeceğini açıkçası bilemeyiz.

 70. Ben 01.03.2018 de iş başı yaptm 01.05.2018 de ameliyat olup 30 gün rapor aldm önceden 1 yıl içinde çalışmış sigortam yok rapor parası alabilcekmiyim

  1. Mehmet bey, rapor aldığınız tarihten geriye doğru son 1 yılda 90 gün priminiz yoksa, ne yazık ki alamazsınız.

 71. Merhabalar..Bu yılın Ocak ayından,nisan ayının 21ine kadar tarım sigortalısıydım.3 mayısta normal sigortalı olarak bir işletmede çalışmaya başladım.Ancak işletmedeki bazı sıkıntılardan kaynaklı ücretsiz izine ayırdılar.Hastalık nedeni ile rapor aldım.Bu durumda rapor parası ödenir mi?Not:3000 üzerinde prim var…

  1. Rabia hanım hangi şartlarda rapor parası ödeneceğini yazımızda açıkladık. Ona göre karar verebilirsiniz.

 72. Merhabalar
  Zeynel Bey ben benim bacagim kirildi ve 45 gun rapor aldim hastane parami alabilmem icin raporumun 1 nushasini aldi. sgk dan ucret alabilmem icin benim veya isyerimin ayriyeten yapmasi gereken baska bir sey varmidir. Internette isyerine raporu goturmem gerektigi ve isyerimin raporlu oldugumu bildirmesi gerektigi yaziyor. Tesekkur ederim..

  1. Serkan bey, raporu işverene götürürseniz iyi olur. Ama götürmeseniz bile, raporlar artık sistem üzerinden online şekilde SGK’ya iletilmektedir.

 73. Merhaba, 30 nisan – 4 mayıs tarihine raporlu idim. 3 ve 4 mayıs’ta işe geldim. 1 mayıs resmi tatil, 5 gün raporlu olmama rağmen 1 mayıs resmi tatil olduğundan işe 2 gün gelmemiş oluyorum. Bunun maaşıma etkisi ne olacaktır yardımcı olursanız çok sevinirim.

 74. Merhabalar eşim 22.04.2017 tarihinde doğum yaptı.04..04.2017 tarihinden 22.07.2017 tarihine kadar ücretli doğum iznini kullandı.Daha sonra 6 aylık ücretsiz iznini kullandı.İlave olarakta işyeri 1 aylık ücretsiz izin göstermiş 22.01.2018 ile 23.02.2018 tarihleri arasında.24.02.2018 tarihinde 30 günlük rapor aldı eşim fakat sgk ücreti ödemedi gerekçe olarak işyerinin ocak 2018 ile şubat 2018 arası ücretsiz izin göstermesi ve rapor tarihinden 1 yıl geriye doğru 90 sigorta görmemeleri oldu.ücretli doğum izninde eşim sigortalı gözükmez mi?ayrıca yapacağımız itirazlarla rapor parasını alma şansımız varmıdır.

  1. Onur bey, analık iznindeyken işçinin sigorta priminin yatırılması gerekmez. 90 gün şartını taşımıyorsanız, ne yazık ki rapor parası alamazsınız.

 75. Rapor parasi almak icin ayni isyerindenmi sabit 90 gun sigorta olmasi gerekir yoksa bir sene icindemi 90 olmasi yetiyomu cunku ben bir bucuk aydir sigortliyim 10 gunluk raporum var rapor parasi alabilecekmiyim acaba

 76. Merhaba ben iki iş yerinde çalışıyorum.Ikisinden de sigortam yatıyor.Dogum iznindeyim ve rapor paramı düşük olan sgk ya göre mi yatırırlar yoksa ikisinin toplamına göre mi ? Ilgilendiginiz için tesekkurler.

 77. iyi gunler.rapor alıp dogum iznine ayrıldıgımda calıstıgım yerın sigortamı ödeme zorunlulugu var mı.ve rapor parası dogum yapıldıgında mı yoksa rapor bitip işe basladıgımızda mı ödeniyor.?

 78. merhabalar bir şirkette sekteter olarak calısıyordum hamileydim içeride 90 günüm dolmuştu çalışamaz raporum 4 ocakta basladı yanlız iş verenim beni 31 aralıkta işten cıkarttı göstermiş daha sonra farklı biryerde işe basladım sigortam devam etti bu durumda rapor ödeneği alababiliyormuyum 11 gün digorta boşluğum var aöa doğum esnasında raporlu oldugum süre içerisinde sigortalıydım

 79. Merhabalar 12/03 de ameliyat geçirdim ve 10 gün rapor verdiler. Fakat ben raporu istemedim ve çalışmaya devam ettim. Ama çalıştığım yer maaşımı eksik yatırmış sistem rapor gozukuyormus. Müdür de bana sskdan git al paranı dedi. Daha sskya gitmedim. Internette raporu isyerine teslim etmem gerektiği yazıyor ama ben teslim etmedim. Nasıl bu sorunu çözebilirim. Teşekkürler

  1. Oktay bey, raporu işverene teslim etmiş olmanız gerekmez. Raporunuz otomatik olarak SGK’ya gönderilmektedir.

 80. merhaba.ben su an calısmıyorum.2017 9 eylulde ısten ayrıldım.30 haftalık gebeyım.dogum parası alabılmek ıcın calısıyor olmam gerek ve son 1 yıl ıcınde 90 gun prımım olması.bu 90 gun dogumdan once mı 32 hafta yada dogum ıznıne ayrıldıgım tarıhten once mı?dogumum temmuz bası 2017 temmuz agustos ve eylulun 9 gunu sıgortam yattı.farklı ıs yerlerı ve tarıhlerı ıle 90 gun tamamlandıgında oluyorsa doguma kadar 1 ay daha calısıp gunumu tamamlayıp dogum parasından faydalanmak ıstıyorum.sgkdan net bılgı alamadım yardımcı olursanız sevınırım

  1. Hande hanım, analık izninizin yani raporunuzun başladığı tarihten tam olarak geriye doğru 1 yılı esas almalısınız. Ama SGK artık, işten ayrılan işçiye en çok 10 gün için daha rapor parası ödüyor. Bir başka deyişle, rapor başladıktan sonra işveren çıkışınızı vermemelidir.

   1. çok teşekkür ederim.peki işveren çıkışımı vermezse sigortamı ödeme zorunlulugu var mı yoksa raporlu oldugum için ödeme yapmasada oluyor mu?birde rapor parası dogum yapıldıgı zaman mı odenıyor,yoksa rapor suresi bitip işe basladıgımızda mı?

    1. İşveren, rapor süresince prim yatırmak zorunda değildir. Rapor parası ise, rapor bitmeden de ödenebilir. Bu durum biraz da SGK’ya bağlı.

 81. Merhaba. Ben cerrahi bir operasyon geçirdim doktorum iki gün rapor verdi üçüncü gün kontrole gittiğimde de bir gün verdi. Toplam üç gün raporum var ama 2+1 şeklinde oldu bunun parasını alabilir miyim

 82. Ben 1 sene önce işe sağlık raporsuz başladım. Ofiste çalışıyorum. Özel sigortam var. İlla sağlık raporu almam şart mı. Ceza yer miyim

 83. Mrb ben iskurda calisiyordum 32. Haftada calisir raporu aldim 37.haftada calisamaz raporu aldim fakat bize iskurda olanlara 13gunluk rapor parasi alirsin 14.gun cikisini veririz dediler ole oluyomus heralde dogrumu acaba bbilgilendirirseniz sevinirim

 84. 4a da sigortam yatıyor ve ameliyat oldum 90 günlük prim ödemesi olmasi e devlet e görünen sigorta dökümünde ki gün sayısı mıdır?

 85. 04.04.2018 tarihinde isyerinde dusme sonucu kolumda 1, kaval kemigimde de 4 kirik meydana geldi, ayagima operasyonla platin takilip 5 gun hastanede yattiktan sonra ilk etapta 45 gun heyet raporuyla taburcu oldum. Hic bir sekilde ayaga kalkamiyorum, sorum su, ben bu durumda yatarak tedavi yemi giriyorum yoksa ayakta tedaviyemi.

  1. Mehmet bey, yatarak tedaviden kasıt, hastanede yatış yapılan günlerdir. Dolayısıyla 5 gün için 1/3, sonrası için 2/3 oranında rapor parası alırsınız.

 86. Merhaba hocam benim anlamadigım calıştigım kurum benim iş hakkımı fes ettigi günden sonra 7ci günü tekrar kotrole gittim doktor heyetli rapor verdi 55 günlük ve iş başı yazdı .siz bu raporun 10 gününün ödemesini alırsınız diyorsunuz dogrumu anladim teşekkür ederim..

 87. Merhaba ben bir aneliyat gecırdim -13.03.2018 tarıhınde 12.04.2018tarihine kadar raporluyum rapor paramı nezeman alabilirim ssk yı aradıgımda işverenimin sigortamı yatırdıgı zaman alabilcegim soylendı mayıs ayında eğer pirim yatmassa alamazmıyım paramı onayladını soyledıler incelemede ama pirim odenmezse alamıcakmısım yardımcı olursanız sevinirim tesekurederım…

  1. Göksel bey, ilk defa böyle bir şey duydum. Size söylenen büyük ihtimalle prim borcu değil, priminizin bildirilmesinden ibarettir.

 88. Merhaba benim sizlere bir sorum olcak ben işkazası gecirdim 15 aydır raporluydum her ay kontrolum oluyordu iki ameliyat.gecirdim raporluyken işyeri bana cıkış verdi cıkış tarihinden 9 gün icinde 7 gunü 55 gun daha heyetli rapor verdi doktor ben bu rapor parasını alabilirmiyim ssk alamassın diyor ama sgk da yasa ödenir diyor ..teşekkür ederim

  1. Mehmet bey, çıkışınız verildikten sonraki 10 gün daha rapor parası alırsınız. Kalanı ödenmeyecektir.

 89. Kasım da işe başladım kasımdaki sigortamı yatırmışlar iptal etmişler sonra düzeltmemişler. Şimdiye kadar şubata kadar hep oynanmış iptal asıl yapılmış ama kasım düzeltilmemiş. Rapor aldım ben Mart’ta hep. şubatın sonundan itibaren başladı raporum 26 sından itibaren kasım aralık ocak 83 de kalıyor prim kasım iptal edildiğinden 9 gün ve bu nedenle rapor parasını alamadıgımı söylediler şubatın sıgortasıyla 109 oldu prim sayım ama etki etmedi bu durumda mağduriyetim nasıl gider? İş yerinin suçu kasımı iptal etmişler düzeltmemişler?

  1. Açıkçası bu durumu düzeltmek için artık geç Dava açarak ancak mağduriyetinizi gidermeye çalışabilirsiniz ama bunun da garantisinin olmadığını söylemeliyim.

 90. Merhaba,

  Toplamda yaklaşık 5000 gün prim ödemem var, fakat son 1 sene içerisinde 90 gün prim şartını doldurmadığım için işgöremezlik ödeneği alamayacağım söylendi. Bu durumda mağduriyetimi giderebilmek için herhangi bir yol varmıdır ? Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Can bey ne yazık ki bu durumda yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 91. Merhaba 26 haftalık hamileyim 8 aydır işkurlu olarak çalışıyorum 2 hafta sonra isim sona erecek ben 28 haftalık olacağım.32 haftaya tamamlamak için 4 hafta başka bir yerde sigortalı calissam rapor parası alirmiyim?bide prim borcum gözüküyor sorun olurmu?

  1. Merhaba. Başka bir işe girip orada çalışırken rapor alırsanız, evet rapor parası almanız gerekir. Önemli olan, son 1 yılda en az 90 gün priminizin bildirilmiş olmasıdır.

 92. 18merhabalar benim bir sorum olucak size ben eylül 18 de raporluydum ve 28 eylülde iş başı yaptım yanlız raporumda tehşiz konulamdığı için rapor paramı alamayacağımı söylentisi oldu bu ne kadar doğru ne kadar yanlış beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ….

  1. Merhaba. Böyle bir şey olmaz. Raporunuz varsa ve sisteme girilmişse, rapor parası alırsınız.

Başa dön tuşu