İşsizlik MaaşıSGK

İşsizlik maaşı alırken rapor parası alınır mı?

İşsizlik maaşı alırken rapor parası alınabilir mi?

İşsizlik maaşı alan kimse, işsiz kaldığı süre boyunca devletten maddi bir destek almaktadır. Ancak ödenen maaş kadar, kişinin SGK tarafından sunulan ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanması da önem arz etmektedir. O halde, işsizlik maaşı alırken hastalanan ve rapor alan bir işçi; SGK’dan rapor parası da alabilir mi?

İşsizlik maaşının ödenmesi

İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün primi bulunan ve son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Ancak bunun için bir de işçinin, kusuru olmadan işten çıkarılması ya da haklı bir nedeni varken işten ayrılması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alırken sigortanın yatırılması

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşkur işsiz kalanlara maaş bağlamakta ancak bunların uzun vadeli sigorta primlerini yatırmamaktadır. Ancak işsizlerin kısa vadeli sigorta primlerinden hastalık ve analık sigorta primlerini yatırmaya devam etmektedir. Böylece; işsiz kalan işçinin sigortası yatmasa da, sağlıktan faydalanması mümkün olmaktadır.

Rapor parası ya da geçici iş göremezlik ödeneği

Halk arasında rapor parası olarak bilinen geçici iş göremezlik ödeneği ise; hastalanan sigortalının sağlık raporu alması ve istirahat etmesi halinde, belirli şartların da varlığı halinde, raporunun 3üncü gününden itibaren sigortalıya ödenen bir paradır.

işsizlik maaşı rapor parası

O halde; işsizlik maaşı alan bir işçinin de hastalanması ve işsizlik maaşı alırken rapor parası alması da gündeme gelebilir. Bu durumda ne olacaktır?

İşsizlik maaşı alırken rapor parası alınır mı?

İşsizin hastalık primleri İşkur tarafından yatırıldığına göre, rapor parası alması da pekala mümkündür. Ancak burada önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Rapor parası alan işçinin, rapor parası aldığı süre boyunca işsizlik maaşı durmakta ve raporun bitiminden itibaren ödenmeye devam edilmektedir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı alan kimse, İşkur tarafından hastalık sigorta primi yatırıldığı için, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Bu durumda olan biri, elbette hasta olabilir ve sağlık raporu almak zorunda kalabilir. Böyle bir durumda, rapor parası almak da onun en doğal hakkıdır.

Ancak rapor parası ve işsizlik maaşı bir arada ödenmemektedir. Sağlık raporu alan işsiz kimseye, raporun 3. gününden itibaren rapor parası ödenecek ve işsizlik maaşı da raporun sonuna kadar duracaktır. Raporun bitiminden itibaren işsizlik maaşı kaldığı yerden devam edecek, rapor parası alınan süreler de işsizlik maaşının alınacağı sürenin sonuna eklenecektir.

DÜZENLEME: Yukarıdaki yazıyı kaleme alırken esas aldığım mevzuat İşkur tarafından çıkarılan ve 30/01/2002 tarihli resmi gazetede yayımlanan 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğin 13üncü maddesiydi.

Bu maddede; “Hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsizlerin işsizlik ödenekleri, bu durumların devamı süresince durdurulur.” denilmektedir.

Ancak daha sonra SGK mevzuatını araştırdığımda SGK’nın 2011 tarihli “Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları” başlıklı genelgesine denk geldim. Bu genelgenin 8.4 “işsizlik maaşı alanlar” kısmında ise şöyle denilmektedir:

“İşkur’da işsizlik maaşı alanlar kanuna göre sigortalı ve genel sağlık sigortalı sayılmakla beraber, kısa vadeli sigorta kollarına tabi olmamaları nedeniyle, işsizlik maaşı alanlara kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümler uygulanmayacaktır.”

Rapor parası almak için ilk şart, kısa vadeli sigorta primine tabi olmak olduğu için de, işsizlik maaşı alırken rapor alan kişilere rapor parası ödenmeyeceğini söylemem gerekir.

Yani iki hüküm birbiriyle çelişse de SGK mevzuatını esas almak gerekir ve işsizlik maaşı alırken prim İşkur tarafından yatırılsa da, bu prim rapor parası bakımından kabul edilmemektedir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 Yorum

 1. Meraba ben işten ayrildim 7 ay oldu işsizlik ödeneği alıyorum bı ay önce ameliyat geçirdim tekrar ameliyat olmam gerekiyor rapor alabilirmiyim alırsam rapor ödemesi yapılır mı

 2. Mrh 2008 yılında çalıştığım firma kapandı yaklaşık 8 senelik sigortam yattı firma ile mahkemelik olduk issizlik maasi alamadım 12 yil sonra 2021 yılında Sigortalı ise girdim 8 aydır sigortam yatıyor bu isyerinden ciksam issizlik maasi alabilirmiyim

  1. Abdullah bey, işsizlik maaşınız ile önceki işyerinizdeki durumunuzun alakası, toplam sigorta gününüzle ilgilidir. İşsizlik maaşı almak için gereken şartları taşıyorsanız, maaşı da alırsınız. Öncesinde hiç işsizlik maaşı almadıysanız bile önemli olan son 3 yılda kaç gün priminiz olduğudur.

 3. İşsizlik maaşı alıyorum ama sağlıktan yararlanamıyorum neden olur işsizlik maaşı alırken Bağkur yakalarmı

 4. merhaba hocam agustos 17 sinde bititi eylul 1nde isbasi yapacam sigortali ..issizlik maasim yanarmi.eylul 6sinda

 5. Ben 4 ay hem işsizlik odengi aldım hemde rapor parası aldım şimdide o 4ay almış olduğum işsizlik maaşını geri istiyor devlet napabilirim itiraz etme şansım yok mu

 6. Mustafa bey ben 2016 senesinde işsizlik ödemesi 40 günlük aldım işe girdim ve durdurdum 2021 de işten kendi isteğimle ayrıldım eski işsizlik maaşımı alırmıyım

 7. Mrb ben tekstilde çalışıyurum işten dulayı rahatsızlığım oldu buynumda hem fıtık hem kemik eyilmesi var doktur iş görmez rapuru veriyu ama iş veren yardımcı olmıyu ne yapmam lazım işsizlik maaşı mı nasıl ala bilirim yardımcı olur musunuz?

 8. Mrb ben tekstilde çalışıyurum işten dulayı rahatsızlığım oldu buynumda hem fıtık hem kemik eyilmesi var doktur iş görmez rapuru veriyu ama iş veren yardımcı olmıyu ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

 9. Merhabalar işssizlik maaşını hakettim 1 ay sonra işsizlik öedemesi alacagım bundan önce parmagımda olan rahatsızlık için küçük ameliyat geçirecegim bundada 15 gün işgöremez raporlu gözücem rapor bittikden sonra çıkış alırsam prim olarak işsizlik öedemesindeki rakam düşermi

 10. Merhaba,32 haftalik hamileyim tam 32.haftamda işten cikartildim rapor parasi alabilirsin dediler ,ancak ben issizlik maas sartlarinin hepsini sagliyorum hem rapor parasi hemde issislik alabilirmiyim

 11. Merhaba işten çıkarıldım ve o arada hamile olduğumu öğrendim. İşsizlik için başvuruda bulundum.size sorum şu olacak.10 ay .işsizlik maaşı alırken 6 ay sonra Doğum gerçekleşecek acaba Doğum parasından yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba. Doğum parasından kastınız, analık nedeniyle alınan 16 haftalık rapor parası ise, hayır bu rapor parasını almanız mümkün olmaz.

 12. Zeynel Bey merhaba,
  29/01/2018 tarihi ile gecirdigim bir dizi ameliyat nedeni ile kullandigim rapor sureleri ihbar suremi 6 hafta gecmesi sebebi ile isten cikarildim, cikarilmam uzere issizlik maasi icin basvuruda bulundum ve issizlik maasim baglandi, yazinizda gecen konu hakkinda mevcut bulunan raporlarimla ilgili olarak Tuzla SGK yi aradim fakat bu sekilde bir rapor parasi odemesi yapilmadigi bilgisini aldim. Issizlik maasi alirken is goremezlik raporu nedeni ile rapor parasi alinabilecegi ile ilgili kanunu iletmenizi rica ederim.

  1. Merhaba. Yazıyı dikkatli okursanız, hem rapor parası hem de işsizlik maaşının birlikte ödenmeyeceğini zaten yazmıştık. İşsizlik maaşı alırken rapor alırsanız rapor parası ödenir ve işsizlik maaşı durur ama bu tamamen farklı bir durumdur.

   1. Zeynel Bey,
    Ben ikisini birden almak istemiyorum, agustos ayi basinda yeni bir ameliyat oldum ve bu ameliyat sebebi ile raporlarim var, agustos ayi issizlik odenegimi almadim bu raporlar icin rapor parasi almak istedigimi sgk ya ilettigimde boyle bir odemenin bugune kadar yapilmadigi bilgisini verdiler, ilgili kanunu iletebilirseniz ona dayanarak tekrar gorusmek istiyorum.

    1. 30/01/2002 tarihli resmi gazetede yayımlanan 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğin 13üncü maddesinde şöyle denmektedir: “hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsizlerin işsizlik ödenekleri, bu durumların devamı süresince durdurulur.”
     Yukarıdaki hükme istinaden alınabileceğini yazmıştım. Ancak bu mevzuat İşkur’a aittir.
     Sorunuz üzerine SGK mevzuatını araştırdığımda SGK’nın 2011 tarihli “Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları” başlıklı genelgesine denk geldim. Bu genelgenin 8.4 “işsizlik maaşı alanlar” kısmına göre ise işsizlik maaşı alanlar için yatırılan sigortanın rapor parası için geçerli olmayacağı ifade ediliyor.
     Yani iki hüküm birbiriyle çelişse de SGK mevzuatını esas almak gerekir ve işsizlik maaşı alırken prim İşkur tarafından yatırılsa da, bu prim rapor parası bakımından kabul edilmemektedir.

 13. Zeynel bey bypass ameliyatı geçirdim esansiyel hipertansiyon kolesterol ve 6aydir tip 2 diyabet hastasıyım vergi indirimi hakkından yararlanıp emekli olabilir miyim 4000 gün ödenmiş sigortam var ise giriş tarihi 18 06 1988

 14. Merhaba
  Hamile olduğum için işyerim beni işen çıkardı ve şartlarım uygun olduğu için işsizlik maaşını hak ettim işsizlik maaşı alıyorum şu an. Sorum şu ben doğum rapor parası (geçici iş görememezlik ödeneği) nden de yararlanmak istiyorum.Doğumum yaklaştı yararlanabilir miyim ne yapmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 15. merhaba doğum izin süremin bitiminde işten çıkarıldım hiç işe başlamadan işssizlik maaşını alabilir miyim?

 16. Merhaba. Eşim 3 yıldır aralıksız ozel bir sektörde çalışıyor. Dogum iznine ayrıldı. 4 ay süreçte işgörememezlik parası alıcaz. Bu süreçten sonra işten kendi isteğimizle ayrılsak işsizlik maaşı alabilirmiyiz. 2. Sorum kendi isteğimizle ayrılınca alamıyorsak isveren çıkarınca alabiliyormuyuz. İşgörememezlik parası aldığımız için işsizlik maaşı alamazsınız gibi söylentiler var

  1. Merhaba. 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 3) (RG: 30/01/2002) 13. maddesinde “Muvazzaf askerlik dışında herhangi bir nedenle silah altına alınanlar ile hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsizlerin işsizlik ödenekleri, bu durumların devamı süresince durdurulur.” denilmektedir.

   1. Merhaba Zeynel bey
    19.09.2017 tarihinde 15 yıl çalıştığım isyerimden cikartildim ve işsizlik maaşı almaktayım. 27.02.2018 yılında bir ameliyat geçirdim ve 45 gün rapor aldım. Bu rapor parasını alabilirmiyim? Sgk 170 ı aradım bana sadece sağlık primi ödendiği için alamazsınız dendi

Başa dön tuşu