Dilekçeler / TutanaklarSGK

Sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneği

İşçilerin sigortasız çalıştırılması hiçbir şekilde yasal değildir. Hatta çoğu zaman, işçi işe girmeden sigorta girişinin yapılması ve sonrasında işçinin işe başlaması gerekir.

Sigortasız çalışan bir işçi ya da herhangi bir işyerinde sigortasız işçi çalıştırıldığını gören bir kişi, yetkili makamlara sigortasız çalışma ihbarında bulunmak isteyebilir.

Bu şikâyetin nereye yapılabileceğini daha önce açıklamıştık: mustafabaysal.com/sigortasiz-isci-calistirma-nereye-ihbar-edilir

Alo 170 ve Cimer ile sigortasız işçi ihbarı

Sigortasız işçi ihbarı için en kolay yol Alo 170’i aramaktır. Zaman ve mekândan bağımsız olarak istenildiği zaman aranabilen Alo 170, sigortasız işçi ihbarı için ilk seçenektir.

Cimer’e de internet üzerinden dolduracağınız bir formla rahatça ulaşabilir ve ihbarınızı iletebilirsiniz. Hem Alo 170 hem de Cimer şikayeti için özel bir dilekçe hazırlamanız gerekmez.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Sigortasız işçi ihbarı için diğer seçenekler

Ancak bazen ihbarı doğrudan SGK il müdürlüğüne ya da İşkur’a yapmak isteyen işçiler olabilir. Bunların elbette bir dilekçe doldurması ve dilekçeyi ilgili kuruma vermesi gerekir.

Sigortasız işçi ihbarına yönelik bu dilekçede şikayetçinin kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri ile şikayet edilen işverenin iletişim bilgileri mutlaka yer almalıdır.

dilekçeler

Sigortasız işçi şikayet dilekçesi

Sizin için hazırladığımız sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Bu dilekçe, sigortasız çalıştırılan işçinin bizzat kendisi için şikayette bulunması seçeneğine göre hazırlanmıştır.

Eğer üçüncü kişi olarak ihbarda bulunacaksanız, dilekçenin ilgili kısmını değiştirmeyi unutmayın.

Sigortasız işçi çalıştırılmasıyla ilgili daha önce yazdığımız yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

mustafabaysal.com/sigortasiz-isci-calistirmanin-cezasi-ne-kadar

mustafabaysal.com/sigortasiz-isci-ihbarina-sgk-odul-verir-mi

Sigortasız işçi çalıştırma ihbar dilekçesi örneğini aşağıdaki bağlantıdan görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz:

drive.google.com

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Yorum

 1. Ben askerden 2 au önce geldim bir tamirhanede çalışıyorum sigortam yok az para alıyorum sigortamı yapmıyor patron iş güvenliğin yok şikayete bulunmaya çalışıyorum yapamıyorum..

 2. Merhabalar, halen daha çalışmakta olduğum is yerine 08/05/2018 yılında başladım. Ilk 3 ay full sigorta yatırdı. Sonra icraalik borçlarım vardı bunların tebligatlari is yerime gelince rahatsız olmuş patron bana fırça atarak “senin borcunla mı uğraşıcam ben” diyerek sigortadan çıkardı. O zaman itibarı ile yaklaşık 2.5 seneye yakın sigortasız çalışıyorum.
  2. Bir husus; gececi olarak işe başladım toplamda mesai saatim aksam 6 sabah 8 yani 12 saate tekabüldür. Ve hic bir şekilde ekstra bir mesai almıyorum.
  3. Husus ; 3 seneyi toplamda doldurdum 1 gün dahi yıllık izin verilmedi. Ayda 4 gün olan izin hakkımız ise 3 gün olarak kullandırılıyor. Bayramlarda veya özel günlerde hiçbir şekilde ekstra bir mesai ücreti almıyoruz.
  4. Husus; şuan 2825 tl olan asgarî ücret bizlere elden 2400 tl olarak ödemesi yapılıyor. Ama elden olduğu için ispatlama şansım yok.

 3. Bir şirkette 172 gün sigortalı çalıştım maaş bodrosu imza içerisinde usulsüz bazı evraklar imzalattılar 30 01 2021 tarihinde işten çıkartıldım istifa dilekçesi imzaladığımız için hiç bir sosyal hak talep edilemedim şimdi kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından muaf kaldım bu konuda ne yapmam gerek bilgilerinize sunarım

  1. İsmail bey, hangi evrakları imzaladığınızı bilmeden sizi yönlendiremem. Ama öyle ya da böyle hakkınızı arayacaksanız, arabulucu başvurusu yapmanız gerekecek. Bunun için sitede arama yapabilirsiniz.

   1. Sizden ricam var Mustafa bey. Emeklilik parası bekliyor um Bursa SGK sigorta EYT emeklilik. Başvuru bekliyorum Bursa SGK sigorta ilgili olun para çıksın. Teşekkürler ederim

 4. 6 ay önce bir restaurant calismaya başladım ve sigorta hic yapilmadi aksine yasi tutmayan çocuklarda var 24 yaşındayım sigortami yapmadılar , neymiş çocuklar kaçıyor diye 2 3 günde sigorta yapmıyorum dedi halbuki 6 ay oldu benim hakkimi istedim engelledi işten ayrıldım bu hakkımı almak istiyorum is yerine ait hafta sonu çalışma icin izin kagidi var oraya ait calistigima dair bütün esnaf beni biliyor ne yapmam gerekiyor ve is yeri sahibi banka hesabıma para atma kanitlarda var bizzat kendi adiyla lütfen yardım

  1. Merhaba, elinizde bu kadar delil ve şahit olduğuna göre yapmanız gereken hizmet tespit davası açmaktır Kemal bey. Bunun için bir avukata danışmanız yeterli olacaktır. Dava açmaktan başka bir yolunuzun olmadığını da söylemeliyim.

 5. 5 yılı aşkın sigortasiz calistirildim sigorta paramı istedim kendim yatiricam dedim işten cikarildim bana 20000 lira verip bu iş yerinden alacağım yoktur diye kağıt imzalattirdilar parayı geri vermek istedim dava açıcam dedim parayı geri almadılar ne yapabilirim yardımcı olun lütfen

 6. Ben 3 bucuk senedir calışıyorum ama hic agi almadım bu yuzden işi bıraktım cıkış imzasıda attım niyetim tazmınat almak yada agı almak degil milletin hakkı odensin nasıl yaparım sizce

  1. Merhaba. Arabulucu başvurusu yapmanız gerek. Ama sigortanız olmadığı için sorun çıkacaktır. Ne yazık ki 5 gün için hizmet tespit davası açmanız gerekebilir. Bir avukat size net bilgi verecektir.

Başa dön tuşu