Dilekçeler / Tutanaklar

İşçiler için AGİ formu örneği

işçi agi formu

İşçi AGİ formu örneği

Asgari geçim indirimi ya da AGİ, işçinin eş ve çocuk durumuna göre belirlenen oranlarda vergi indiriminden faydalanmasıdır. Bir başka deyişle, işçi medeni haline göre değişen tutarlarda daha az vergi ödemekte ve dolayısıyla maaşı artmaktadır.

Örneğin şu yazımda da görüleceği üzere; işçinin medeni durumuna göre alması gereken asgari ücret tutarı da artmaktadır. Ancak AGİ’den faydalanılabilmesi için öncelikle işverenin bu durumdan haberdar edilmesi gerekir.

İşçinin çocuğu dünyaya geldiğinde asgari geçim indirimi oranı artacak ve işçi daha yüksek maaş alacaktır. Ama bu durum işverene bildirilmelidir ki, işveren de maaş bordrosuna yeni durumu işleyebilsin.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşte aşağıda yer alan asgari geçim indirimi formunu ya da resmi adıyla aile durumu bildirimini doldurarak işverene verebilirsiniz. Bu form; işe ilk girildiğine verildiği gibi, medeni halde meydana gelen her değişiklik de ayrıca bu AGİ formuyla bildirilecektir.

Evlendiğinizde, eşiniz işini bıraktığında ya da çocuğunuz dünyaya geldiğinde Word formatındaki bu formu indirebilir ve düzenleyerek işvereninize verebilirsiniz.

Geriye dönük AGİ’lerinizi nasıl alabileceğinizi bir başka yazımda açıklamıştım. O yazıya ulaşmak için tıklayınız.

AGİ formunu indirmek için tıklayın.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

  1. İlginiz için teşekkür ederim. Medeni durumum bekar ise birlikte oturduğum bireylerin isimlerini yazma gereği var mıdır?

  2. Hocam merhaba bu formları çıktı alıp el yazısı ile doldurmanın bir sakıncası olur mu? Yoksa bilgisayar yazısı şartı var mıdır?

  3. Selamın aleyküm 4 yıldır aynı firmada çalışmaktayım ve 1 çocuğum vardi agi hiç almadım şuan nafaka ödüyorum ve 2 yaşında 1 çocuğum daha var onun içinde hiç agi almadım ne yapmalıyım ayrıca bir işlem gerekiyormuş teşekür ederim şimdiden

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu