Dilekçeler / Tutanaklar

Performans düşüklüğü nedeniyle fesih örneği

İşçinin performansının düşmesi, çalışma hayatında her zaman görülebilecek bir durumdur. Hiçbir insanın, her daim aynı performansta çalışması zaten beklenemez. Yalnız performans düşüklüğünün, en ufak bir hatada kullanılabilecek bir gerekçe olmadığını unutmamak gerekir.

Yine de performans düşüklüğü nedeniyle fesih yapmak isteyen işveren için, bir fesih bildirimi örneği hazırladık. Performans düşüklüğü nedeniyle yapılacak fesih bildirimi örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

Performans düşüklüğü nedeniyle fesih

Bu konuyu daha önce uzun uzun yazmıştık. Şu yazıdan bilgi edinebilirsiniz: mustafabaysal.com/performansi-dusuk-olan-isci-nasil-isten-cikarilabilir

Şu kadarını söyleyebilirim ki; performans nedeniyle işçiyi işten çıkaracaksanız, bunu iki kere düşünmelisiniz. Çünkü iş mahkemeleri bu tür davalarda; gerekçenin somut verilere dayanmasından tutun da, diğer işçilerin durumuna kadar birçok kritere göre değerlendirme yapmaktadır.

Performans nedeniyle fesih bildirimi örneği

performans düşüklüğü fesih örneği

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Böyle bir fesih bildirimi aslında, daha önce yayımladığımız bildirimli fesih örneğinden (mustafabaysal.com/isveren-icin-fesih-bildirimi-ornegi) çok da farklı olmayacaktır. Çünkü burada yapılacak olan fesih, bir haklı fesih değil; bildirimli fesih olacaktır.

Yani eğer performans nedeniyle fesih yapıp, işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödememeyi düşünüyorsanız, yanlış bir noktada olduğunuzu söylemem gerekir.

Performans düşüklüğü nedeniyle fesih; İş Kanununun 17nci maddesine göre yapılan bir fesihtir ve işçiye hem ihbar süresinin kullandırılması hem de kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

Fesih bildirimi için aşağıda yer alan örneği görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/open?id=1a2UKVJgUe6lZBzzuv7sAF6p3qSBaiYU5

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

  1. Mrb ben is yerinde is kazasi gecirdim ve is yerim beni hastaneye goturmedi mesai saatinden sonra ben kendi imkanlarimla hastaneye gittim 7 gün rapor verdi doktor ben raporlu iken bana is yeri muduru isimi eksik ve duzensiz yaptim diye tutatnak tuttu tutanak tarihi ben raporlu iken yazilmis bunun hakkinda bilgi verirmisiniz

    1. Merhaba. Eğer o gün işyerinde değilseniz, sıkıntı olmayacaktır. İleride aksi bir durumda, o gün raporlu olduğunuzu belgeleyebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu