Çalışma KoşullarıDilekçeler / Tutanaklar

Tutanak sicile işler mi?

İşçilerin bazı fiilleri, işveren tarafından tutanağa bağlanabilir. İşçi ister haklı olsun isterse de haksız, bu tür tutanaklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Peki ama işyerinde tutulan tutanaklar sicile işler mi? Bu tutanakların ne gibi sonuçları vardır?

İşyerinde tutanak tutulması

İşveren işçisinin bir fiilini tutanağa bağlamak istiyorsa, ortada bir sorun var demektir. Bunun anlamı, işçinin yapmış olduğu fiilden ya da işten işverenin rahatsız olması ve bu durumu kayıt altına almak istemesidir.

Böylece işveren bu eylemin tekrarını istemediğini işçiye hatırlatmış olur ya da işçiyi bu fiili nedeniyle işten çıkaracaksa, bunun altyapısını hazırlamış olur.

Tutanaklar hani şartlarda geçerlidir?

Daha önce bu konuda önemli yazılar yazmıştık. Aşağıdaki bağlantılardan bu yazıları kontrol edebilirsiniz.

Tutanak dediğimiz şey, en nihayetinde bir evraktır ve açıkçası, bunun düzenlenip düzenlenmemesinde işçinin bir müdahalesi de yoktur.

İşveren, ne zaman isterse o zaman tutanak tutabilir. Burada amaç, yaşanan bir olayı kayıt altına almaktır. Tutanağın görevi de zaten budur.

Tutanak gerçeği yansıtmıyorsa ne olur?

Bu durumda işçinin yapabileceği çok bir şey yoktur. Böyle bir tutanak var olsa bile, ileride işçinin aleyhine kullanılmak istenirse, gerçeği yansıtmadığı için bir anlam ifade etmeyecektir.

Ama ilerleyen zamanda, tutanaktaki fiilin aslında olmadığının ispatlanması zor olacaksa, işçi tedbirini baştan almalı ve tutanağı imzalasa bile, altına şerh düşmeli ve olayın kendince gerçekleşme biçimini yazılı kayıt altına almalıdır.

işçi tutanak sicile işler mi?

İşçi sicili nedir?

İşçilerden en çok gelen sorulardan birisi de şudur: Tutanak sicilime işler mi? Bu yazıyı yazma sebebimiz de bu soru olmuştur. Ancak halen, işçilerin “sicil”den kastının ne olduğunu anlamış değilim.

Çünkü işçiler hakkında tutulan herhangi bir resmi sicil yoktur. İşçi hakkında bilgi edinilmek istenirse bunun iki temel yolu vardır:

 • İşçinin işyeri bünyesindeki özlük dosyası
 • SGK kayıtlarında görülebilecek işten çıkış kodu

Bunlar dışında; işçinin davranışlarının, eksikliklerinin ya da hatalarının kaydedildiği bir sicil yoktur. Dolayısıyla, işçinin tüm bilgilerine, isteyen herkesin erişebileceği sicil benzeri bir sistem de mevcut değildir.

tutanak işçi siciline girer mi?

İşçi özlük dosyası

İşçi özlük dosyasını da daha önce açıklamıştık. İşte, işçi hakkında tutulan bir tutanağın koyulacağı tek yer burası olacaktır:

İşçi işten ayrıldığında ve yeni bir iş aradığında ise, yeni potansiyel işverenlerin bu özlük dosyasındaki tutanağı bilmesi mümkün olmaz. Ancak ve ancak, eski işverenden ya da işverenlerden tutanakların talep edilmesi gerekir ki; çalışma hayatında bu, az rastlanan bir durumdur.

SONUÇ

İşçi hakkında tutulan tutanaklar sicile işler mi? Elbette işlemez; çünkü böyle bir sicil yoktur. Yani işçi hakkında işyerinde tutulan tutanakların, işçinin işten ayrılış sebeplerinin, aldığı maaşın vb. bilgilerin yazılı olduğu bir sicil yoktur.

Peki diğerleri, işçi hakkında tutulan tutanaklar hakkında hiçbir şekilde bilgi alamaz mı? Evet, alabilir. Ancak bunun yolu, işçinin önceki işverenleriyle görüşmek ve işçi özlük dosyasının bir örneğini istemekten geçer.

Eski işveren, sizin tutanaklarınızı diğer işverenlerle paylaşmak isterse, elbette paylaşabilir. Böyle çok spesifik bir durum haricinde, işçi tutanaklarının işlendiği bir sicil ya da buna benzer bir kayıt sistemi olmadığından, eski işyerlerindeki tutanaklarınız, büyük ihtimalle kimsenin haberi olmadan orada kalmaya devam edecektir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

48 Yorum

 1. Merhaba ben bir kamu kurumunda işçi olarak çalışıyorum görevim gereği 45 saat haftalık mesai dışında amirim mesaiye çağırırsa mesaiye gidebiliyorum fakat bana Aralık ayında ocak, şubat, mart, Nisan, mayıs, haziran aylarında imza çizelgemle puantajımda uyuşmazlık olduğu gerekçesiyle tutanak tutulmuş bende buna savunma olarak benim imza çizelgesine gittiğim günlerde imza attığım puantaj yap a sistemine benim ulaşamamam yetkim olmamasından dolayı puantaj hakkında işleyişim tarafımdan yapılmayıp bilgim olmadığını yazdım sonuç olarak beni bu suçtan ihraç etseler ben puantajı benim yapmadığım yanlışlık varsa sorumlusu benim olmadığım bir durumdan ihraç edilmiş olacağım ihraç edilirsem devam eden süreci nasıl yürütmem gerekir??

 2. Gümüş bir yüzük unutmuş bir garson arkadaş bana iletti bende o yoğunlukta hırkanın cebine koymuşum 2 gün boyunca farkına varmadım taki o müşteri geri gelip yüzüğünü sorana kadar işletmeci kameraya bakmış ve cebime koyarken görmüş beni aradı ve hırkama baktığımda yüzüğü gördüm o an hemen gidip teslim ettim sonra işletmeci tutanak tuttu bende bu şekilde bir savunma yazdım işletmeci bilerek aldığımı düşünüyor tutanağı muhasebecileriyle ortaklarıyla konuşcaklarını söyledi bende memuriyete hazırlanıyorum mülakatlara giriyorum bu işin sonu ne olur ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Sorunuzun cevabını benim vermem mümkün değil Gürkan bey. Sonuçta, ortada bir fiili durum var ve bunu işveren değerlendirerek bir karara varacaktır.

 3. Hocam merhaba

  Çalışmakta olduğum iş yerinde hiç alakam olmayan bir durumdan dolayı bana yazılı ihtar yazıp imzalatacaklarını söylediler bunun ile ilgili herhangi bir sorun ile karşılaşabilir miyim ?

  Bildiğim kadarıyla fesih vs bişe yapamazlar ama siz değerli hocamızdan bilgi almak istiyorum.

   1. peki varsayalım çıkarttı peki haklarımızı alabiliryor muyuz.

    sadece ego’dan dolayı böyle bir tavrı var iki müdürümüz var filler tepişirken olan karıncalara oluyor malesef bundan dolayı ihtar yani devamsızlık hırsızlık hakaret felan yok bana neden işin bittiğini haber vermedin diye ihtar yazacak yani

    1. İlyas bey; işveren sizi çıkarırsa ve haklı nedeni varsa kıdem tazminatı alamazsınız. Aksi bir durumda alabilirsiniz. Dolayısıyla sorunuzun cevabı şu anda olmaz, duruma göre değişecektir.

 4. İlk tutanağımda benim 2 gün sigortamı kesmiş iş yeri bu yasal birşeymi.

 5. İyi günler demir çelik fabrikasında çalışıyorum sizlere danışmak istedigim Bi konu vardır. Gece vardiyasında vinç in kumandası bozuldu daha doğrusu ben temizlemek amacıyla kumandanın üstüne su döküp sildim temizlemek amaçıyla kumanda bozuldu ve bana savunma tuturdular bende aynı şekil savunma mı yazdım ve bugun duydum iş yeri benden kumandanın parasını alıcaklar mış. Üstüme çok geliyorlar istifa etmek istiyorum istifa etsemde bu borcu ödermiyim ve en korktuğum konuda sicilime işlermi. Teşekkür ederim

 6. Merhabalar .ben bir kurumsal markette çalışmaktayım .3 aylik envanter sonucunda 15 bin açık çıktı ve bölge sorumlusu gelip kameralari inceledi bizden şüphelendi .her birimizden 4 tane savunma aldılar.beni işten çıkarttılar fesih kararı vererek .İş feshi verildi sebep sayım fazla çıkması görüntüleri incelemesi sonucu böyle bir karar verildi.kamera görüntüler ise bir ürünü kasadan geçmeden almam fakat sayımda aldığım ürünün eksik çıkmaması.baska bir ürün de aynı şekil ama o ürün de de eksik çıkmaması .skt ürünü almam onuda kedi köpek hayvanlara götürup vermem .Bir başka ise ürünleri gecerken 25 TL ürünü de geçmem fakat parasını koymamam gel Görki o parada önceden kasa cekmecesinin altındaydi ve o ürün indiirme gireceği için onceden alındı para çünkü ürün gelmiyordu ve geldiği zaman böyle birşey yaptım müşteri tanidikti. müdür ve masterin bilgisi dahilinde oldu tabiki.ustelik ürünü geçmişim sonuçta açık varsa da bana daha doğrusu bize yansıyacak ama ne yaptım ne ettim anlatamadim karara bağladılar ve fesih kağıdı geldi (nasıl bir yol izlemem gerek ) şuan işsiz kaldim tazminat ve işsizlik maaşı da alamadım.is kanunu 25 .ıı madde den çıkardılar. Ne yapmam lazım Mustafa bey yardımcı olursanız sevinirim.olayin sadece bana patlaması zoruma gidiyor

  1. Mehmet bey sizi anlıyorum; ancak böyle bir konuda internetten kimse siz yardımcı olamaz. Avukat tutarak ilerlemeniz gerekir. Avukat tutacak paranız yoksa, şahsen arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci de başlatabilirsiniz. Sonucu kimse şimdiden kestiremez.

 7. Merhaba
  Başka bir firma çalışanıyla olan para karşılığı iş yapılmasına ilişkin isyerinde benim el yazim olmadan bilgisayar ortamında hazırlanan tutanagin hukuki geçerliliği varmidir? Tutanakta konuştuğum kişinin isim soyisim ve firma bilgileri yer almamakta. Sadece bu kişiyle olan yaptığım iş özet geçilmiş

 8. Mrb çağrı merkezinde çalışıyorum müşteri bana hakaret etti bende gerizekalı dedim tutanak tutup süreç başlatacaklarmis sicilime işler mi

  1. Merhaba, sicile işlemek diye bir şey olmadığını yazımda izah etmiştim. Fakat bu gerekçeyle haklı fesih yapılabilir ya da başka sonuçları olabilir.

 9. Merhaba ben çalıştığım kurumda biri ile sözlü tartışma yaşadım bu durumda kurum sahibi tutanak tutabilir mi herhangi bir darp küfür v.s yok sadece yüksek ses agiz dalaşı.Tesekkurller

  1. Merhaba, işveren her zaman tutanak tutabilir. Burada önemli olan tutanağın içeriği ve sonucunda ne işlem yapıldığıdır.

 10. Merhabalar ben su an isten cikistaki ihbar surecindeyim. Istifa ettigim icin uzerimde fazla baski kurulmaya baslandi ve ben bazi seyleri bilerek yapmiyorum ya da red ediyorum. Bu yuzden hakkimda tutanak tutuldu “abuse” diye ve Sgk siciline islicez diyip tehtid ediyolar ama yazilarinizi okuduktan palavra attiklari ve korkutmaya calistiklarini anladim. Sorum ise gelecekte bana bunun etkisi olur mu?

  1. Merhaba, siz kurallara uyun ve kanuni sorumluluğunuz çerçevesinde işinizi yapın. Gerisini dert etmenize gerek yok Mustafa bey.

 11. Merhaba
  3 yıldır çalıştığım iş yerinde ilk kez tutanak tutuldu hakkımda uyarı tutanağımı artık neyse bilmiyorum 6 ay daha çalışacam sonra çıkışımı alıp askere gidicem askerden geldikten sonra yaklaşık 1 yıl süre sonra başka iş yerine başvuru yapacağım tutulan uyarı tutanağımı neyse bilmiyorum ama o bana sıkıntı yaratabilir mi işe alınmama ihtimali var mıdır

  1. Merhaba, işyerinde tutulan bir tutanağın bir başka işyerinde karşınıza çıkması mümkün değildir. Bu bakımndan dert etmeniz gereken bir şey olmadığını söylemeliyim.

 12. Merhaba.is yerinde biriyle görüştüM.evli oldugu.eunu bilmiyorum. Öğrendim ilişkisi sonlandırma. Görüştüm kişi 7 öncesinde zaten işten çıkmıştı. Fakat işyeri bunu öğrenip tekrar önüme koydu ve tutanak imzalattı. Bu tutanak ne anlama gelmete. Iste çıkarılır miyim.

  1. Evli olduğunu öğrendigide ilişki hemen sonlandırma. O kişi işyerinden öncesinde çıkmıştı. Isleri bunu öğrenip bana tutanak tutturdu.tutanaga durumu anlattıM.Isten çıkışına nedenleri nasıl bir yol izlerim. Tazminat ve işsizlik maaşı alabilirmiyim

 13. Balıkesir Gönen Anadolu etapta
  ailece mevsimlik işçi olarak çalışıyoruz 70tl yömi ile çalışmaktayız lakin barınma yeri son derece içler acısı insanlık dışı bir durumdur barınma sağlığa uygun değildir şikayet edemesin işten atılırsın susarsan canın tehlikede böyle sorunu kim çözer sayın Mustafa Baysal hocam aydınlatırsan size minnettarım

 14. İyi günler benim kuzenim fabrikada çalışıyordu giyinme dolabının yanında yakalamışlar işten çıkarıldı bu siciline işler mi daha sonra başka iş yerine girerken çıkarmı bu sicil kaydında

 15. Merhaba ben bir is yerinde 20 gün sigortasız ve icerde olan ödemelerimi is veren tarafından alamadim. Kurumsal firmadan daha iyi bir is teklifi geldigi icin ayrildim. Bu durumu is verenle.paylastim fakat olaya farkli.bakti odeme ve sigortami yapmamıştı. Bende bu durumdan şikayetçi oldum 3 hafta önce sgk dan denetmen birisi beni çağırdı.ifademi ve ispatlayıcı belgeler verdim. Tum haklarini alacaz dedi ordaki memur arkdaş bu surec ne kadar sürer?bu arada şikayet ettiğim kurumu denetime gitmişler yasa disi işlemler yapiyorlardi ifademde belirtmistim.

 16. Merhaba ben 4 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum bunun 3 yılı sgksız ve 6 ayı sgklı olarak çalıştım rahatsızlandığım için gidemediğimi mesajla bildirdim işverende bana mesajla işe gelmemem gerektiğini yazdı bende kendisine beni işten çıkardığına dair bir belge vermesi gerektiğini söyledim hastaneden aldığım 2 günlük raporumuda kendisine elden verdim sgksız çalıştığım günleri tazminat olarak talep edebilirmiyim pandemide işten çıkarma olmadığını biliyoruz cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.

 17. Merhana ben 2 martta bolum değişikligi gerekce gösterilerek isten çıkarıldm ama aslinda sendika olayi yüzünden cikarildim ama aklima takilan soru su yasak var beni hangi maddeyi göstererek işten cikisimi onayladi ayrıca ihbar taminatimida vermiyodu biraz sorun edince vereceklerini soylediler ama 8 gun oldu ne iskura bildirildi ne daha ihbr tazminatim odendi ayirca tazminatimi hesaplattirdigim kişiler mali müşavir yanı bana suan yask var seni nasil cikartir yada hangi maddeyle cikartir dikkat t issizlik alamayabilirsin demesi kafamda sorular oluşturdu simdi bundan sonra nasil davransam uygun olur ama çalıştığım fabrika yıllardır çıkışları bolum değişikligi olarak gösteriyor oyuzden cok fzla kararsizim

 18. Merhaba,
  Kurumsal bir firmada İK departmanında görev almaktayım. Personellerimize yaptıkları disiplin maddelerince ilgili tutanak ve ihtar hazırlayıp imza altına alıyor ve savunmalarını talep ediyoruz. Almış olduğumuz savunmalar ilgili birim yöneticisi tarafından kabul ediliyor ya da edilmiyor. Bunun sonucunda yine uyarı olarak personele imza karşılığında beyaz ediyoruz.
  Bildiğimiz üzere bu ceza maddelerinin karşılığında caydırıcı olsun diye günlük ücret kesintileri var. Ayda 2 gün yevmiye geçmeyecek şekilde.
  Benim kafama takılan işleyiş şu şekilde;
  personelin yapmış olduğu savunma kabul edilmiş bile olsa ilgili ceza maddesinin karşısında yer alan tutarı kesecekmiyiz.

  1. Ayşegül hanım, öncelikle ücret kesme cezası için işyeri iç mevzuatının olması ve bunun işçilere tebliğ edilmiş olması gerekir. Bu aşamada bir sorun yoksa; sorunuzun cevabını siz vermelisiniz. İşçinin savunmasını kabul etmek ve ceza uygulamamak ya da savunmaya itibar etmeyip ceza uygulamak kararları size aittir. Buradaki tek kriter, objektif ve somut ölçüleriniz olması ve her defasında belirlediğiniz bu ölçüler kapsamında karar vermenizdir.

 19. Merhabalar resepsiyon olarak çalışıyorum uyuya kaldım 12 saat çalışıyorum sağlık sorunum olduğu için uyuya kalmıştım tutanak tutuldu sicile işler mi başka bir işe girmem zorlaşır mı acaba

 20. 06.07.2008 tarihinden bu yana bir firmada çalışmaktayım 20.09.2020 tarihinde çalıştığımız bölümde taciz olayı oldu bu olayı canlı görgü şahiti yim bu olaydan dolayı iş yerinden bölüm değişikliğine zorlanıyorum ne yapmam gerekir teşekkürler

 21. Merhaba ben hastanede temizlik personel sürekli işci statüsün calışmaktayım. İşte istifalar yasak 3 gün işe gitmeyip işten atıldığım iş sözleşme si fes edildiği halde kanunen bit ceza yermiyim siçilime işlermi daha sonra kumuda tsk da askeriy ye girmeme enğel olurmu Güvenlik soruşturmamda arşiv araştırmamda bi enğel cıksarmı . Teşekkürler

  1. Mustafa bey, normalde bu durumun böyle etkileri olmaz. Ancak askeri kurumları bilemiyorum; o nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 22. Merhaba 3 yıldır bir firmada çalışıyordum ise gelmek istemediğimi iletim tutanak tutup çıkaracaklarını söylediler fakat 20 gun boyunca tutulcakmis

  1. Merhaba, işe mazeretsiz gitmeyecekseniz işveren 2 iş günü üst üste tutanak tutarsa, tazminatsız çıkarılmanız için yeterli olacaktır.

 23. Merhaba ben işten ayrıldım kendi isteğimle ise gitmediğim için bana tutanak tutmuş sonra eve ihbar göndermiş bu ihbar süresi kaç gün, kaç gün de nereye ödeme yapmam gerekiyor bir de ne kadar yatırıyoruz 2600 maaşım şimdiden teşekkür ederim.

 24. İlk sorumun cevabı için teşkkürler..
  İşveren işciyi işden çıkardı veya işci istifa etti.. yeni iş yeri işe girerken işcinin ssk çıkış kodunu görebiliyor mu?
  Diğer sorum ise, işveren dosyadaki tutanak, ihtar, kınama vb. evrakları diğer iş yerine girerken alınan “çalışma belgesinde” yazılı olarak belge üzerinde yazıp, işcinin aleyhine oluşturabilecek kasıtlı bir ortam yaratabilir mi?

  1. Merhaba, ilk sorunuzun cevabı bilemiyorum. Ama çalışma belgesi üzerinden bu tür bilgiler yer almaz ve yer almaması da gerekir. Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadım, siz rastladınız mı?

 25. Merhabalar gayet açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim.. Ben bir özel güvenlik firmasında çalışan güvenlik personeliyim bir yılı aşkın süre önce hakkımda bitane tutanak tutuldu arada sırada aklima geliyor morelimi bozuyor sözleşme zamanı çalıştığım firma değişince yeni bir firma gelince tutanağım kaybolur mu özlük dosyadan cevap verirseniz çok sevinirim…

  1. Merhaba, teşekkür ederiz. Tutanak orada kalacaktır büyük ihtimalle. Dosyadan çıkarılması için bir neden olmadıkça, çıkarılmayacaktır.

 26. merhaba, İş’den çıkış kodunu işveren ssk kayıtlarına işlediğinde biz bunu görebilir miyiz? İşveren çıkışımızı ne göstererek yaptığını görme imkanımız var mı?

Başa dön tuşu