Çalışma KoşullarıDilekçeler / Tutanaklar

Tutanak sicile işler mi?

İşçilerin bazı fiilleri, işveren tarafından tutanağa bağlanabilir. İşçi ister haklı olsun isterse de haksız, bu tür tutanaklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Peki ama işyerinde tutulan tutanaklar sicile işler mi? Bu tutanakların ne gibi sonuçları vardır?

İşyerinde tutanak tutulması

İşveren işçisinin bir fiilini tutanağa bağlamak istiyorsa, ortada bir sorun var demektir. Bunun anlamı, işçinin yapmış olduğu fiilden ya da işten işverenin rahatsız olması ve bu durumu kayıt altına almak istemesidir.

Böylece işveren bu eylemin tekrarını istemediğini işçiye hatırlatmış olur ya da işçiyi bu fiili nedeniyle işten çıkaracaksa, bunun altyapısını hazırlamış olur.

Tutanaklar hani şartlarda geçerlidir?

Daha önce bu konuda önemli yazılar yazmıştık. Aşağıdaki bağlantılardan bu yazıları kontrol edebilirsiniz.

Tutanak dediğimiz şey, en nihayetinde bir evraktır ve açıkçası, bunun düzenlenip düzenlenmemesinde işçinin bir müdahalesi de yoktur.

İşveren, ne zaman isterse o zaman tutanak tutabilir. Burada amaç, yaşanan bir olayı kayıt altına almaktır. Tutanağın görevi de zaten budur.

Tutanak gerçeği yansıtmıyorsa ne olur?

Bu durumda işçinin yapabileceği çok bir şey yoktur. Böyle bir tutanak var olsa bile, ileride işçinin aleyhine kullanılmak istenirse, gerçeği yansıtmadığı için bir anlam ifade etmeyecektir.

Ama ilerleyen zamanda, tutanaktaki fiilin aslında olmadığının ispatlanması zor olacaksa, işçi tedbirini baştan almalı ve tutanağı imzalasa bile, altına şerh düşmeli ve olayın kendince gerçekleşme biçimini yazılı kayıt altına almalıdır.

işçi tutanak sicile işler mi?

İşçi sicili nedir?

İşçilerden en çok gelen sorulardan birisi de şudur: Tutanak sicilime işler mi? Bu yazıyı yazma sebebimiz de bu soru olmuştur. Ancak halen, işçilerin “sicil”den kastının ne olduğunu anlamış değilim.

Çünkü işçiler hakkında tutulan herhangi bir resmi sicil yoktur. İşçi hakkında bilgi edinilmek istenirse bunun iki temel yolu vardır:

 • İşçinin işyeri bünyesindeki özlük dosyası
 • SGK kayıtlarında görülebilecek işten çıkış kodu

Bunlar dışında; işçinin davranışlarının, eksikliklerinin ya da hatalarının kaydedildiği bir sicil yoktur. Dolayısıyla, işçinin tüm bilgilerine, isteyen herkesin erişebileceği sicil benzeri bir sistem de mevcut değildir.

tutanak işçi siciline girer mi?

İşçi özlük dosyası

İşçi özlük dosyasını da daha önce açıklamıştık. İşte, işçi hakkında tutulan bir tutanağın koyulacağı tek yer burası olacaktır:

İşçi işten ayrıldığında ve yeni bir iş aradığında ise, yeni potansiyel işverenlerin bu özlük dosyasındaki tutanağı bilmesi mümkün olmaz. Ancak ve ancak, eski işverenden ya da işverenlerden tutanakların talep edilmesi gerekir ki; çalışma hayatında bu, az rastlanan bir durumdur.

SONUÇ

İşçi hakkında tutulan tutanaklar sicile işler mi? Elbette işlemez; çünkü böyle bir sicil yoktur. Yani işçi hakkında işyerinde tutulan tutanakların, işçinin işten ayrılış sebeplerinin, aldığı maaşın vb. bilgilerin yazılı olduğu bir sicil yoktur.

Peki diğerleri, işçi hakkında tutulan tutanaklar hakkında hiçbir şekilde bilgi alamaz mı? Evet, alabilir. Ancak bunun yolu, işçinin önceki işverenleriyle görüşmek ve işçi özlük dosyasının bir örneğini istemekten geçer.

Eski işveren, sizin tutanaklarınızı diğer işverenlerle paylaşmak isterse, elbette paylaşabilir. Böyle çok spesifik bir durum haricinde, işçi tutanaklarının işlendiği bir sicil ya da buna benzer bir kayıt sistemi olmadığından, eski işyerlerindeki tutanaklarınız, büyük ihtimalle kimsenin haberi olmadan orada kalmaya devam edecektir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. merhaba, İş’den çıkış kodunu işveren ssk kayıtlarına işlediğinde biz bunu görebilir miyiz? İşveren çıkışımızı ne göstererek yaptığını görme imkanımız var mı?

 2. Merhabalar gayet açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim.. Ben bir özel güvenlik firmasında çalışan güvenlik personeliyim bir yılı aşkın süre önce hakkımda bitane tutanak tutuldu arada sırada aklima geliyor morelimi bozuyor sözleşme zamanı çalıştığım firma değişince yeni bir firma gelince tutanağım kaybolur mu özlük dosyadan cevap verirseniz çok sevinirim…

  1. Merhaba, teşekkür ederiz. Tutanak orada kalacaktır büyük ihtimalle. Dosyadan çıkarılması için bir neden olmadıkça, çıkarılmayacaktır.

 3. İlk sorumun cevabı için teşkkürler..
  İşveren işciyi işden çıkardı veya işci istifa etti.. yeni iş yeri işe girerken işcinin ssk çıkış kodunu görebiliyor mu?
  Diğer sorum ise, işveren dosyadaki tutanak, ihtar, kınama vb. evrakları diğer iş yerine girerken alınan “çalışma belgesinde” yazılı olarak belge üzerinde yazıp, işcinin aleyhine oluşturabilecek kasıtlı bir ortam yaratabilir mi?

  1. Merhaba, ilk sorunuzun cevabı bilemiyorum. Ama çalışma belgesi üzerinden bu tür bilgiler yer almaz ve yer almaması da gerekir. Daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadım, siz rastladınız mı?

 4. Merhaba ben işten ayrıldım kendi isteğimle ise gitmediğim için bana tutanak tutmuş sonra eve ihbar göndermiş bu ihbar süresi kaç gün, kaç gün de nereye ödeme yapmam gerekiyor bir de ne kadar yatırıyoruz 2600 maaşım şimdiden teşekkür ederim.

 5. Merhaba 3 yıldır bir firmada çalışıyordum ise gelmek istemediğimi iletim tutanak tutup çıkaracaklarını söylediler fakat 20 gun boyunca tutulcakmis

  1. Merhaba, işe mazeretsiz gitmeyecekseniz işveren 2 iş günü üst üste tutanak tutarsa, tazminatsız çıkarılmanız için yeterli olacaktır.

 6. Merhaba ben hastanede temizlik personel sürekli işci statüsün calışmaktayım. İşte istifalar yasak 3 gün işe gitmeyip işten atıldığım iş sözleşme si fes edildiği halde kanunen bit ceza yermiyim siçilime işlermi daha sonra kumuda tsk da askeriy ye girmeme enğel olurmu Güvenlik soruşturmamda arşiv araştırmamda bi enğel cıksarmı . Teşekkürler

  1. Mustafa bey, normalde bu durumun böyle etkileri olmaz. Ancak askeri kurumları bilemiyorum; o nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 7. 06.07.2008 tarihinden bu yana bir firmada çalışmaktayım 20.09.2020 tarihinde çalıştığımız bölümde taciz olayı oldu bu olayı canlı görgü şahiti yim bu olaydan dolayı iş yerinden bölüm değişikliğine zorlanıyorum ne yapmam gerekir teşekkürler

 8. Merhabalar resepsiyon olarak çalışıyorum uyuya kaldım 12 saat çalışıyorum sağlık sorunum olduğu için uyuya kalmıştım tutanak tutuldu sicile işler mi başka bir işe girmem zorlaşır mı acaba

 9. Merhaba,
  Kurumsal bir firmada İK departmanında görev almaktayım. Personellerimize yaptıkları disiplin maddelerince ilgili tutanak ve ihtar hazırlayıp imza altına alıyor ve savunmalarını talep ediyoruz. Almış olduğumuz savunmalar ilgili birim yöneticisi tarafından kabul ediliyor ya da edilmiyor. Bunun sonucunda yine uyarı olarak personele imza karşılığında beyaz ediyoruz.
  Bildiğimiz üzere bu ceza maddelerinin karşılığında caydırıcı olsun diye günlük ücret kesintileri var. Ayda 2 gün yevmiye geçmeyecek şekilde.
  Benim kafama takılan işleyiş şu şekilde;
  personelin yapmış olduğu savunma kabul edilmiş bile olsa ilgili ceza maddesinin karşısında yer alan tutarı kesecekmiyiz.

  1. Ayşegül hanım, öncelikle ücret kesme cezası için işyeri iç mevzuatının olması ve bunun işçilere tebliğ edilmiş olması gerekir. Bu aşamada bir sorun yoksa; sorunuzun cevabını siz vermelisiniz. İşçinin savunmasını kabul etmek ve ceza uygulamamak ya da savunmaya itibar etmeyip ceza uygulamak kararları size aittir. Buradaki tek kriter, objektif ve somut ölçüleriniz olması ve her defasında belirlediğiniz bu ölçüler kapsamında karar vermenizdir.

 10. Merhana ben 2 martta bolum değişikligi gerekce gösterilerek isten çıkarıldm ama aslinda sendika olayi yüzünden cikarildim ama aklima takilan soru su yasak var beni hangi maddeyi göstererek işten cikisimi onayladi ayrıca ihbar taminatimida vermiyodu biraz sorun edince vereceklerini soylediler ama 8 gun oldu ne iskura bildirildi ne daha ihbr tazminatim odendi ayirca tazminatimi hesaplattirdigim kişiler mali müşavir yanı bana suan yask var seni nasil cikartir yada hangi maddeyle cikartir dikkat t issizlik alamayabilirsin demesi kafamda sorular oluşturdu simdi bundan sonra nasil davransam uygun olur ama çalıştığım fabrika yıllardır çıkışları bolum değişikligi olarak gösteriyor oyuzden cok fzla kararsizim

 11. Merhaba ben 4 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum bunun 3 yılı sgksız ve 6 ayı sgklı olarak çalıştım rahatsızlandığım için gidemediğimi mesajla bildirdim işverende bana mesajla işe gelmemem gerektiğini yazdı bende kendisine beni işten çıkardığına dair bir belge vermesi gerektiğini söyledim hastaneden aldığım 2 günlük raporumuda kendisine elden verdim sgksız çalıştığım günleri tazminat olarak talep edebilirmiyim pandemide işten çıkarma olmadığını biliyoruz cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.

 12. Merhaba ben bir is yerinde 20 gün sigortasız ve icerde olan ödemelerimi is veren tarafından alamadim. Kurumsal firmadan daha iyi bir is teklifi geldigi icin ayrildim. Bu durumu is verenle.paylastim fakat olaya farkli.bakti odeme ve sigortami yapmamıştı. Bende bu durumdan şikayetçi oldum 3 hafta önce sgk dan denetmen birisi beni çağırdı.ifademi ve ispatlayıcı belgeler verdim. Tum haklarini alacaz dedi ordaki memur arkdaş bu surec ne kadar sürer?bu arada şikayet ettiğim kurumu denetime gitmişler yasa disi işlemler yapiyorlardi ifademde belirtmistim.

 13. İyi günler benim kuzenim fabrikada çalışıyordu giyinme dolabının yanında yakalamışlar işten çıkarıldı bu siciline işler mi daha sonra başka iş yerine girerken çıkarmı bu sicil kaydında

 14. Balıkesir Gönen Anadolu etapta
  ailece mevsimlik işçi olarak çalışıyoruz 70tl yömi ile çalışmaktayız lakin barınma yeri son derece içler acısı insanlık dışı bir durumdur barınma sağlığa uygun değildir şikayet edemesin işten atılırsın susarsan canın tehlikede böyle sorunu kim çözer sayın Mustafa Baysal hocam aydınlatırsan size minnettarım

 15. Merhaba.is yerinde biriyle görüştüM.evli oldugu.eunu bilmiyorum. Öğrendim ilişkisi sonlandırma. Görüştüm kişi 7 öncesinde zaten işten çıkmıştı. Fakat işyeri bunu öğrenip tekrar önüme koydu ve tutanak imzalattı. Bu tutanak ne anlama gelmete. Iste çıkarılır miyim.

  1. Evli olduğunu öğrendigide ilişki hemen sonlandırma. O kişi işyerinden öncesinde çıkmıştı. Isleri bunu öğrenip bana tutanak tutturdu.tutanaga durumu anlattıM.Isten çıkışına nedenleri nasıl bir yol izlerim. Tazminat ve işsizlik maaşı alabilirmiyim

 16. Merhaba
  3 yıldır çalıştığım iş yerinde ilk kez tutanak tutuldu hakkımda uyarı tutanağımı artık neyse bilmiyorum 6 ay daha çalışacam sonra çıkışımı alıp askere gidicem askerden geldikten sonra yaklaşık 1 yıl süre sonra başka iş yerine başvuru yapacağım tutulan uyarı tutanağımı neyse bilmiyorum ama o bana sıkıntı yaratabilir mi işe alınmama ihtimali var mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu