Dilekçeler / Tutanaklar

Sağlık nedeniyle kıdem tazminatı dilekçesi

sağlık raporu alan işçi işten ayrılma kıdem tazminatı

Sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşçinin sağlık sorunları nedeniyle çalışamaz hale gelmesi durumunda, mevcut işinin hastalığını artırdığı ya da ona zarar verdiğini kanıtlaması şartıyla; işten kıdem tazminatını alarak ayrılma hakkı vardır.

Bu hakkın kullanılabilmesi için, mevcut işin yapılmasının, işin niteliğinden doğan bir sebeple, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli oluşturması gerekmektedir. Bunun da sağlık raporuyla kanıtlanması önem arz eder.

Aşağıda yazılı dilekçeye, hastaneden alınmış bir sağlık raporunun da eklenmesi işçinin elini kuvvetlendirecektir. Bu raporda, işçinin fiilen yaptığı işin hastalığına etkisi açıkça ortaya koyulmuş olmalıdır.

Sağlık nedeniyle istifa dilekçesi örneğini indirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

99 Yorum

 1. Merhaba sayın hocam, babamın rahatsızlıklarından dolayı (Pnömokonyoz ve kanda ağır metal yüksekliği) tak teşekküllü devlet hastanesinden durum bildirir raporu (heyet raporu) aldık. Raporunda hastalığına neden olan ortamlarda çalışmayacağı ve hastalığına uygun ortamlarda çalışabileceği önerisi yer almakta. Bizde raporumuza istaneden dilekçe ile durumumuza uygun ortamda çalışma ortamı sağlanmasını aksi takdirde iş akdimizin haklı sebeple feshedilip tazminat vs. kazanımlarımızın tarafımıza ödenmesini talep ettik. Ancak işveren tazminat ödemek istemiyor. Bize çalışmak için gösterdiği iş yine metal üzerine başka bir bölüm. Biz bu bölümünde babamın raporunda belirtilen ortama uygun olmadığını öngörüyoruz ve iş akdini sonlandırmak istiyoruz. İzlememiz gereken yol nedir ? Bu konuda bilgi almak istiyoruz. Saygılarımla.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Yapmanız gereken şey son derece basit. Eğer babanız burada çalışmak istemiyorsa, işveren de kıdem tazminatını ödemek istemediğine göre, sağlık nedeniyle haklı fesih yaparak işten ayrılır ve hukuki süreçte hakkını arar. Takdir tamamen mahkemenin olacaktır, beklemeniz ve görmeniz gerekir.

 2. Sayın değerli hocam ben psikolojik tedavi gördüm için işten ayrıldım Nisan 11 de çıktım ama bana mesaj 18 nisanda SN. AYDIN ALTAS,4-A KAPSAMINDAKi SiGORTALILIGINIZ 24 isci tarafIndan saglIk nedeniyle fesih NEDENIYLE, 11.04.2023 TARIHLi iSTEN AYRILIS BiLDiRiMiNiZ iSVEREN TARAFINDAN YAPILMISTIR

  1. Merhaba, işe giriş ve işten çıkış bildirimi 10 gün içinde yapılabilir Aydın bey. Sizin çıkışınız da, gelen mesajdan anlaşıldığı üzere 11’i olarak bildirilmiş.

 3. İşyerinde hiçbir sıkıntı yok Düzce’de yaşıyorum yalnızım ise başlayalı 2 ay oldu ama depremde evimde çatlaklar oluştu ve hergun sallanıyorum psikolojim altüst oldu tazminat istemeden borclanmadan işten nasıl ayrilabilirim ailemin yanına gitmek için

  1. Merhaba, işveren sıkıntı çıkarmıyorsa, işi her zaman bırakabilirsiniz. Sorun çıkaracaksa da 2 haftalık ihbar süreniz var, bu süreyi çalışıp yine işi bırakabilirsiniz. Kimse sizi işyerinde zorla tutamaz.

 4. Merhaba; Ailevi Akdeniz Ateşi (fmf) hastasıyım.3.5 yıldır abim içerisinde bir kurumsal firmada çalışıyorum.Son 3 ayda ki yoğun çalışma,fazla mesai,sevkiyat vs. Yüzünden 3 kez hastalığımın atağını geçirdim raporum mevcut fakat aldığım raporlardan dolayı is yerinde savunmami aldılar ve bundan bikac gün sonrada yine iş yerinin ihmali olan içecek dolabı bozuk olup açılmaması gerekirken fisini dahi cikarmayip üstüne birde dolabı açmışlar bir saat geçmeden yanımda patladı sağ kulağımda %40 a yakın bir işitme kaybı baş dönmesi vs oluştu yine bir haftalık rapor verildi bana.Benim sorum 24.maddeye göre sağlık sebeplerimden dolayı fesih yapabilir miyim haklarımi alabilir miyim?nereye başvurmalıyım?

 5. Çalıştığım işyerinde güvenlik vardiya amirliği yapıyordum ayağımda oluşan menüsküs rahatsizligimdan dolayı merdiven inip çıkma ve çomemek gibi işlerde çalışması uygun değildir durum bildirir heyet raporu aldım bu nedenle sağlık raporuna istinaden güvenlik görevlisi pozisyonuna düşürülerek belirli bölgelerde çalışma yapacağıma dair sözleşme imzaladım . Durum bildirir raporlarının süresi iki yıl ve bu süre sonunda yada erken sürede sağlık sorunumun duzeldigine dair rapor alırsam tekrar amir posisyonu görevime donebilirmiyim teşekkürler

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Bu karar takdir hakkı, tıpkı ilkinde olduğu gibi ikincisinde de işverene ait olacaktır. Size taahhüt edilmiş bir söz yoksa, bunun olması ya da olmaması kararını işveren dilediği gibi vermekte özgür olacaktır.

 6. Merhaba,
  2011-2016 yılları arasında biir işveren adı altında işyerinde çalışmaya başladım fakat sürekli farklı ünvanla giriş ve çıkışlarmız yapıldı.SGK ya denetmenler tarafından çağrıldım adres hatırlamadığımdan tutanak tuttular ve o günden bu yana günlerim teker terer sahte sigortacılıktan silindi ve dahası işkurdan aldığım işsizlik maaşlarımı ödemem için evime 1 hafta müddet tanıyan yazı gönderdiler.
  Dava açın işte %95 kaybedersiniz ama yine de bi şansınızı deneyin denildi.Resmiyette gerçekten çalıştım ama mağdur olan çalışanlar oldu.Sigortaya denetime gittiğimde neden bizim günlerimizi silmekle tehtid ediyorsunuz zamanında denetime gelseydiniz zaten orda fiilen çalıştığımızı görcektiniz dedim.Yok doğum parası almak için belki çalışmadan sigortalı gösterdiniz kendinizi gibi garip cümleler kullandılar.Dava açsak şuanda isim olarak bildiğim ama tel bilmediğim insanlar var şahit olarak kime nasıl ulaşabilirim bilmiyorum.Onca yıl silinen günler içinmi üzüleiym yoksa gelen icra yazısı için mi bilemedim.
  Beni yönşendirebilirseniz.
  İyi çalışmalşar.

  1. Merhaba, sahte sigortalılık kaynaklı prim iptalleri bu aralar çok yaygın. Size elli farklı şey söyleyebilirim. Ancak bu saatten sonra anlamı olan tek şey, ne yazık ki bir avukat tutarak dava açmak olsa gerekir. Geri kalan her şeyi mahkeme takdir edecektir.

 7. Ben 4 senedir … de çalışıyorum bir miyom amaliyatı geçirdim bir aylık bir heyet raporum var daha henüz raporum bitmedi bitince doktorum bi10 gün daha vericekmiş sanırım birkaç ay daha dikkat etmem gerekloymiş ağır kaldırmam gerekliymiş bu durumda benim tazminatımı verip çıkarmalarını isticem büyük ihtimalle kabul etmicekler ben kendim çıkarsam tazminat alma şansım nedir acaba market işini az çok herkez bilir sürekli ayakta ve esnek çalışma saatlerine dayalıdır şimdiye kadar çoğu fazla çalışma saati almadım alamadım öyle bir sistemde çalıştırıyolarki insanları haftada bir 12 saatten fazla çalıştırırlar bunu saat olarak bazen verir bazen vermezler bu yüzden çıkmak istiyorum bunu istifama sizin dileçe örneğiniz altına yamalımıyım ne yapmalıyım teşekkürler bide bu diletçeyi 30 gün dolmadan mı?yoksa 10 gün aldığım zamanmı yamalıyım ne yapmalıyım

  1. Merhaba, işten ayrılacaksanız rapor bitiminde ayrılmanızı öneririm. Fesih konusunda ise bence bir avukatla hareket edin ki somut gerekçeler varsa bunları gözden kaçırmayın ve hata yapmayın.

  2. Merhaba.Ben bir firmada calisiyorum marketlerde urun diziyorum agir kolileri kaldir indir.Egil kalk surekli belimde duzlesme bel fitgi boynumda duzlesme omur iligimde egrilik var ve kramlar giriyor bacagma belime otutunca kalkamiyorum kalkinca yuruyemiyorum.Tutunarak yuruyorum.İsten ayrilmak istiyorum agrilarim cok fazla.Tazminat alabilirmiyim saglik raporuyla berbr cıkısmi isteyince.Yada hic saglk raporu olmadan konusmam da yetrli olurmu konustukdan snra alsam daha mi iyi.

   1. Merhaba, aslında sorunuzun cevabı tam olarak yazımda var. Daha dikkatli okumanızı öneririm.

 8. Birde kaynak isi yapiyorum.ama sigortada 4 sene duz isci gecti.ayriyeten hem soforluk yapip hem calisiyorum ama direksiyon primi vermiyorlar bunlar hakli fesih sebebi olurmu?

  1. Cenk bey sizi anlıyorum; ancak bir fesih nedeni arıyorsanız bu konunun ayrıntılı bir şekilde irdelenmesi gerekir. Bir avukatla görüşerek fikir almanız yararınıza olacaktır.

 9. Merhaba oncelikle bizi bilgilendirdiyiniz icin teşekkürler. Ben de alarjik asti. Cikti ilaclarim raporlu’ilac raporu ole istifa edebilirmiyim.i

 10. Merhaba, ben 10 yaşından beri tip 1 diabetliyim ve engelli raporumu şirketime bildirdim.özel sektörde satış danışmanlığı yapıyorum ve şehirdışı şube ziyaretleri de yapıyorum.ancak pandemi döneminde şehir dışı toplu taşıma aracı kullanma riskine rağmen yöneticim görmezden geliyor. Aşırı hedef baskısı nedeni ile yaşadığım stres hastalığımı da olumsuz etkiliyor ki bunu tahlil sonuçlarımla da ispat edebilirim. Bu durumda hastane raporu ile sağlık nedenli fesih yapmam mümkün mü, bir sonraki iş başvurumda olumsuz etkilermi?izlemem gereken yol ile ilgili destek ve bilgilendirmenizi rica ederim.

  1. Merhaba, sorunuzun cevabını ben dahil kimse veremez Ebru hanım. Çalışma koşullarınız gerçekten de çekilmez hale geldiyse, risk almanız gerekir. Yazımı dikkatlice okursanız, emin olun aradığınız cevapları içerisinde bulacaksınız.

 11. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben kasiyer olarak çalışmaktayım ve tüm mesai boyunca ayakta çalışmaktayız. Romatizma hastasıyım ve buna bağlı olarak da sürekli ayakta durmaktan ayak bileklerim şişiyor ve ayaklarımın uzerine basmakta zorlanıyorum. Bu gerekçeyle ve Dr raporuyla 7 yıldır çalıştığım işten tazminatimi alıp çıkabilir miyim. Teşekkürler..

 12. Benzin istasyonunda pompacı olarak çalışmaktayım. Geçen sene iş yerinde araba çarpması sonucu kaza geçirdim. Ayagima platin takıldı. Şu an hastaneden uzun süre ayakta çalışması sağlığı açısından zararlıdır raporu aldım. Sagliktan dolayi istifa etsem kidem tazminatimi alabilirmiyim.Teşekkürler.

 13. Merhabalar Mustafa bey boynumda ve belimde ikişer adet fıtık tespit edildi ameliyat olmam gerektiği söylendi eğitim araştırma hastanesi ağır iş yapamaz raporu verdi şirkete bildirdim bana aynı bölümde bir üst pozisyonu teklif ettiler kabul etmek zorundamiyim bu pozisyonu kabul etmezsem tazminatımi alabilirmiyim
  Teşekkürler

 14. Merhaba Mustafa bey. 4,5 yıldır bir mağazada çalışıyorum. Son 5 aydır da bel fıtığı ile ilgili tedavi görüyorum. 29 Ocak günü doktorum tarafından 3 hekim ve başhekim imzalı durum bildirir raporu verildi. Raporda lomber disk hernisi tanısı ve tedavisi nedeniyle işyerinde 6 ay süreyle ağır yük kaldıraması ve uzun süre ayakta çalışması uygun değildir yazıyor. Rapor verildiği gün raporu şirkete ilettim henüz bir geri dönüş yapılmadı. Bu durumda Haklı fesih hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

  1. Bekir bey, bu durumda haklı fesih hakkınız olmaz. İşverenin cevabını bekleyin ve lütfen cevabı benimle paylaşın, ancak o zaman fikir verebilirim.

   1. Merhaba ben 14 yıldır dokumacılıj yapıyorum gözlerimde 2 türlü hastalık çıktı glokom ve uveit. Bu rahatsızlıklarımdan dolayı sol gözümde %60 oranında görme kaybı sag gözümde de hastataligindan dolayı bozulmalar var isinin bu hastalıkları tetiklediği icin isten ayrilmak istiyorum tazminatimi alabilir miyim

 15. Slm aleyküm merhaba ben bir konuda bilgi almak istiyorum ben kamuda belediye de kadrolu işçi olarak çalışan biriyim on beş yıl oldu ve sağlık sorunum vavr gözümde retine yırtığı retina dekollmani ve sarı nokta rahatsızlığı var,dolayısıyla sol gözümde görme kaybım sağ gözümde ise çift görme olayı var bu koşullarda işten ayrima sebebi olsbilyormu ne yapılması gerekli engelli raporum da bar yüzde 42 işten ayrildam tazminat hakkı doğar mı

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun, retina dekolmanı zor bir durum ve umarım gözünüzde başkaca bir sorun olmaz. Ancak bunların hiçbiri ne yazık ki kıdem tazminatı alma gerekçesi değil. Yazıda belirtilen durumların meydana gelmesi ya da işverenin size özel olarak bunu kabul etmesi gerekir.

 16. Yaklaşık 4 yıldır soğuk hava balık fabrikasında çalışmaktayım 1 ay kadar önce kronik astım hastası olduğum ve bunun için bana üniversiteden ilaç raporu verildi işim soğuk hava olduğu için çok zorlanıyorum işten haklarımı alarak ayrılabilirmiyim

  1. Sedat bey öncelikle geçmiş olsun. Mevcut işiniz nedeniyle mi astım oldunuz ya da işiniz astımı artırıyor mu? Öyleyse, bu gerekçelerle haklı fesih yapabilirsiniz.

 17. Iyi geceler ben 46 yasin da yer alti maden ocagi iscisiyim brinsit astim ve koah baslangicim oldugu soylendi astim ve ilaclari kullaniyorum c akcigerimde 8milim nodil var boyynumda boyun fitigim ve belfitigim nefes darligi cekmekteyim ilac kullaniyorum hastalik raporlarim yok koah astim ilerleyecek diye isten ayrilmak istiyorum haklarimi almak icin ne yapmaliyim

 18. Merhaba benim çocuklarımın kronik sorunları var ve çalıştığım şehirde hastahanenin metabolizma bölümü yok bu neden ile sık sık Ankara’ya gidip geliyoruz tedavileri için 6yıldır çalıştığım iş yerinden kendi isteğim ile ayrılsam tazminat alabilirmiyim

 19. Dogum yapalı 2 ay oldu şuan 2 cocugum var ve çalışma imkanım yok iş yerinde 5 senem oldu fakat bu hakkımı bırakmak istemiyorum işten çıkarmalar yasak oldugunu için doktordan ne talep etmem gerekiyor yada uzun süre ayakta kaldıgım için sezaryen ila dogum yaptım dikişler im engel olabilir işimde agır Bi bayan olarak doktor rapor verebilir mi bunun için ne yapmam gerekiyor

 20. Dogum yapalı 2 ay oldu şuan 2 cocugum var ve çalışma imkanım yok iş yerinde 5 senem oldu fakat bu hakkımı bırakmak istemiyorum işten çıkarmalar yasak oldugunu için doktordan ne talep etmem gerekiyor yada uzun süre ayakta kaldıgım için sezaryen ila dogum yaptım dikişler im engel olabilir işimde agır Bi bayan olarak doktor rapor verebilir mi bunun için ne yapmam gerekiyor

 21. Merhaba ben özel sektörde güvenlik görevlisiyim 8.30 saat ayakta duruyorum. Bel fıtığındn ameliyat oldum 3 aydır ve ayakta çalışmakta zorlanıyorum doktor raporu ile iş sözleşmesi ile iş feshedilebilir mi ve Tanzimatımı alabilir miyim (sabit yerde değilm her defasında dolştıroyor lar ve belimde ağrılar oluşuyor şişme meydana geliyor zorlanıyorum)

 22. İyi günler şehir servis soförlük yapıyorum belimden ameliyat oldum ve kalbimde ritim bozuk luğu carpıntım var ilaç kullanıyorum iş yerinden ayrılabilir miyim teşekkür ederim

 23. Merhaba. Ben 5 haftalık hamileyim ve uzun uğraşlar sonucu hamile kalabildim. Şuan doktorum düşük tehlikesi olduğunu işten çıkmam gerektiğini söyledi ve çalışması sakıncalıdır falan yazan bir rapor verdi. Kıdem tazminatı alabiliyor muyum bu durumda?

  1. Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Ne yazık ki bu gerekçe işe tazminat alamazsınız. Yine de raporu işverene vererek şansınızı deneyebilirsiniz; belki işveren kıdem tazminatı ödemeyi tercih edecektir.

 24. Merhaba mehmet bey ben çalışmış olduğum işyerinde yüksekten düştüm ve vertigo teşhisi konuldu arada devamlı bas donmelerim ve nöbetlerin olmakta gitmedigim hastane kalmadı testler temiz sağlık sorunlarından dolayı tazminatımı alabilirmiyim bundan önce boyle bir rahatsızlugım yoktu

 25. Merhaba ben 2 yıldır özel gönenlik olarak bir şirkette calisiyorum 19mayis 2018 den 31 aralık 2019 kadar bir firma vardı ve o firma gittikten sonra başka bir firma geldi gelir gelmez beni baka bir yere verdi ve orda ve daha önce calistigim yerde 8 saat bazında çıkışıyorduk sonra çalışma şeklini pandemiden dolayı 12 saate çıkardılar 01 ocak 2020 den 24 haziran 2020 kadar burda çalıştım daha sonra başka bir yere gönderdiler gönderdikleri zaman bana bir kağıt imzalattılar ama kâğıtta geçici görevlendirme degil görevlendirme yazıyordu geldiğim yerdeki kişiler sen joker olarak geldin buraya gecicisin dediler isimlerimiz bitene kadar burdasın dediler ve sabit 6 gece 2 izin şeklinde calisiyorum saat 21:00 da nöbeti alıp 07:00 bırakıyorum burdaki vardiyadaki kişiler 7 saat çalışırken ben 10 saat calisiyorum ve sürekli gece calisiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor bütün haklarımı almam için birde işveren hiç bir şekilde maaş bodrosu vermiyor sadece 1 kere aldim oda kredi basvurusu yapmak için banka hesaplarımız maaş hesabı olarak açılmadı ve maaş+yol+yemek olarak hesabınızda belirtmiyor sadece maaş diye belirtiyor bizim vergi dilimine erken girmemize sebebiyet veriyor mesai ücreti vermiyor ve mesaiye kimse vermediği için gelmek istemiyor ve ayakkabıları 2 kış 1 yaz göçerimizi söylüyor kışında aynı pantolon yazında aynı pantolonu giydik sadece üzerimizdeki tişört değişti bununla ilgili yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, sizinki gibi önemli hakların söz konusu olduğu durumlarda yorum yapmamayı tercih ediyorum. Çünkü ortada birçok sorun var ve gerçekten işten ayrılmak ve haklarınızı almak istiyorsanız bunun yolu internetten geçmiyor. Bir avukata danışmalı ve mümkünse vekalet vermelisiniz. Böylesi daha sağlam ve doğru olacaktır.

 26. Merhaba ben kurumsal bir markette 2 yıldır çalışmaktayım geçen sene bel fıtığından ameliyat oldum şuan tekrar ağrılarım başladı 2 yıllık kıdem tazminatımı ve de yıllık izinlerimin ücretini bu şekilde fesih edersem alabilir liyi.

  1. Öncelikle geçmiş olsun Sinem hanım. Bunun için işverene bir dilekçe ile başvurmanızı ve işverenin tavrına göre hareket etmenizi öneririm. Eğer işveren kıdem tazminatınızı ödemeye yanaşmazsa, o zaman yazıda da belirtildiği üzere risk almanız gerekir.

 27. Merhabalar ben özel bir sektörde 5 yıldan beri üretim ve depo bölünde özürlü olarak çalışanım %64 engelliyim prografi kas hastasıyım sağılık nedeniyle işi fesedip bırakıp tazminat alabilirmiyim.Şimdiden çok teşekkür ederim yorum yaparsanız sevinirim iyi günler.

 28. Merhaba Markette çalışıyorum 4senedir geçen yıl ağır kolileri taşımaktan göbek fıtığı oluştu sürekli bilmelerine rağmen ağır kolileri tasittiriyorlar işyerinde sürekli tartışma çıkıyor bir tartışmanın sonucunda tutanak tutuldu bu tutanağın sonucunda subemi değiştiriyorlar rapor aldım ise gitmiyorum nasıl bir yol izlemeliyim cvp verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, şu aşamada yapabileceğiniz fazla şey yok. Beklemeli ve işyerinin hareketine göre bir harekette bulunmalısınız.

 29. Merhaba 2009 dan bugune 2019 hale n özel sektörde calisiyorum uyku abnesi rahatsızlığım var heyet raporu aldiğimda kıdem tazminatımı alabilirmiyim teşekkürler

 30. Slm ben ni otelde temizlik görevlisiyim el bilegimde iki kemik arasinda su topkanmis dd doktor bilekten igne yapti ama kesin cozum degil dd simdi ise ayni yerden kemik cikti elimi kullanirken cok zorlaniyorum işten çikmak istiyorum ama 5 yillik emegimi birakip cikmak istemiyorum ne yapabilirim

 31. iyi günler. sahibi FETO soruşturmasından yargılanan kayum atanan ve o dönemden beri hala belirsizliği devam eden bi şirkette işçi olarak çalışıyorum. iş yeri evime 1 buçuk saate yakın. iş çıkışlarında ve vardiya değişikliklerinde iş yerinde bekliyoruz. işin belirsiz urumunda maaşlarımızı düzenli bir şekilde alamadık. aylarca maaş alamadığımız dönemler oldu. şu an maaşımızda düzelmeler var gününde olmasa da ayında alıyoruz. fakat bu durumlar ve belirsizlik beni ve ailemi maddi ve manevi olrak yıprattı ve yıpratmaya devam ediyor. tazminant hakkımdan yararlanabilmem mümkün mü.

 32. Zeynel bey merhaba ben 3 yıl dir özel bir sirkette tır şoförü olarak yurt içinde çalışmaktayım ve çalışma süreci içerisinde paranoya hastalığına yakalandım bu hastalıktan dolayı tazminat alabilirmiyim ve başka bir iş yerinde calisabilirmiyim

 33. Mrh 2yıldır doğalgaz toptancısında depocu olarak çalışıyorum işim ağır aksama kadar petek kombi tır indirip bildiriyoruz işten dolayı omur ilik edilmesi ve boyunda iki fıdık çıktı bu durumda ne yapabilirim tezminat almak için

 34. 2 yıldır çalıştığım işyerinde kolum sakatlandı sinir sıkışması lif zedelenmesi ve kas yırtığı oluşmuş doktorlar 3 defa 1 er hafta rapor verdiler şimdi kolumu kullanamıyorum iş yapamıyorum ve işim ağır..Tazminat alabilmek için ne yapmam gerekir o raporlar geçerli olur mu..? Nasıl bir istifa dilekçesi yazmam gerekir..? Teşekkür ederim..

 35. Merhaba ben 3 yıldır markette çalışmaktayım sürekli ağır kaldirmaktan ve soğukta durmaktan iki ayağımda kireçlenme belimde firik ve duzlesme cıktı ayrica boyun fitigida mevcut bu durumda istifa etsem tazminat alabilirmiyim

 36. Merhabalar ben işyerinde yedi buçuk yıldır çalışiyorum ve 40 gündür raporluyum ayağım rahatsız uzun süreli ayakta duramaz ve ağır işlerde çalışamaz raporum var elimde ben bunu işyerine götürdüm işyeri hekimi bana sekiz çalışmamda sakınca olmadığını ve on beş dakika mola ile işime devam edebilirsin diye mail atmış müdürlere onlarda kabul etti bende çıkmak istiyorum işten ama cikarmadilar bu şartlarda çalıştırmak istiyorlar ne yaoabilirim

 37. Zeynel bey iyi akşamlar 9 yıldır yatılı bakım evinde hasta bakıcı olarak çalışmaktayım kurumda yatalak, zihinsel engelli, şizofreni hastaları bulunmakta yatalak hastaları kaldırdığımız için ve şizofreni, zihinsel engelli hastalar tarafından itilip kakıldığımız için son 1 yıldır lif yırtılmaları, bel, boyun fıtıkları ve kireçlenmeler oluştu Antalya eğitim araştırma hastanesinden 8 ayrı doktor imzalı sağlık kurulu heyet raporu aldım işyeri mesul müdürü bu raporun bizim yaptığımız işte geçerli olmadığını beyan ederek raporu bana iade etti fakat son 2 aydır ağrılarım had safhaya ulaşmıştı 10 gün önce bir avukat desteğiyle işyerine sağlık gerekçesiyle iş sözleşmesini haklı fesih ettiğimi bildiren ihtar mektubu gönderdim avukatım gerek yok dedi ama ben mektup ulaşana kadar 6 günlük iş göremez raporu aldım mektup işverene ulaştı sgk’ dan mesaj geldi bugün itibariyle ” işin sona ermesi ” olarak iş çıkış bildirimi yapılmış fakat faaliyet devam ediyor işyeri kapanmadı içinde bulunduğumuz koşullarda ben ihbar, kıdem, fazla mesai ve bilumum haklarımı alabilir miyim? Netice nasıl olur ve bundan sonrası için nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim SAYGILARIMLA

  1. Merhaba. Bu sorunuza vereceğimiz her cevap tahminden öteye gitmez. Özellikle ihtarname göndererek süreci ilerletmeniz doğru olmuş. Bundan sonrası artık avukatınız tarafından devam ettirilecektir.

 38. Merhaba iki ayağımdan varız ameliyatı oldum ve çilt hastalıgım var yaş boya hirmasında çalışmaktayım bu hastalıklarım çıkış almam için yeterli mi birde işsizlik maaşı alabiliyormuyum

 39. merhaba ben çalıştığım işyerinde 14 sene calismaktayim ve şu anda boynumda 3 adet fıtık çıktı fizik tedavi ilaç süreci görüyorum ama geçecek diye bir sey demedi doktor ameliyat sürecine bilene girmiş bulunmaktayız. ben bu hastalığından dolayı işyerinden hak talep ederek isden ayrılma hakkım varmı. çok teşekkür ederim .

  1. Cemal bey, bu durum tamamen hastalığınızla işiniz arasındaki bağlantıya bağlıdır. Yazımızda gerekli açıklamaları yapmıştık.

   1. Merhabalar ben son37 gundur elimin uzerinde olusan kirik sebebiyle raporluyum ve hala kirigim iyilesmedi ,kirik iyilesse bile elimde hareket kisitligi olucak 3-4 ay fizik tedavi surecim olucak , 24. Maddeye gore işin niteligi hastaligi etkilemesi yaziyor ve benim calistigim isyerinde e ticaret firmasinin elemani olarak fabrikadan mal alip kamyona yuklemesini transpaletle yapan tek ksiiyim elimiacip kapatma refleksim yok ve bir palet 800-900 kg olabiliyor bindan dolayi istifa etsem kidem tazminati alabilir miyim

 40. Verdiğiniz bilgi icin tesekkur ederim fabrikanin yerimi değiştirmesi icin belli bir süre varmı örnek veriyorum ben değişim istedim aradan 1 2 ay geçti degistircem dedi ama degistirmedi bu süre içinde ilgilenmediği icin dilekçeyle cikisimi alma şansım olurmu

  1. Makul bir süre beklemeniz gerekir. Bu süreyi kestirmek zordur. İşin niteliğine ve işyerinin durumuna göre değişir. Bu süreyi siz belirlemelisiniz. Sonrasını bilmek ise mümkün değil. Diyalogla sorunu çözmeniz en doğrusu olacaktır.

 41. Çimento fabrikasında 10 yıldır çalışıyorum nefes darlığı çekmeye başladım doktor astım dedi fabrika doktoruda onayladı Yedikule göğüs hastalıkları hastanesine yönlendirdi astım olduğuna dair belge al dedi doktor tozlu dumanlı ve kokulu ortamda çalışması uygun değildir diye rapor verdi bu raporla is yerinden tazminatla ayrılmam mümkünmü dilekcemi vermelimiyim

  1. Merhaba. Evet, işyerine dilekçe vererek öncelikle çalışma ortamınızın değiştirilmesini talep etmelisiniz. Buna rağmen aynı ortamda çalışmaya devam etmeniz istenirse, fesih yapabilirsiniz. Yine de her zaman söylediğim gibi, bu durumda haklı ya da haklı çıkmanız, mahkeme durumu olursa hakimin takdirine bağlı olacaktır. Şu yazımıza göz atmanızı öneririm: mustafabaysal.com/iscinin-saglik-sorunlari-nedeniyle-isten-ayrilmasi

 42. Meb ben emekliyim yaşim 50 seker hastasiyim.ilac kullanıyorum emekli oldukdan sonra aynı is yerinde ise devam ediyordum (2yil) hastalığım dan dolayı 3 gun ise gidemedim is veren beni is kodu 24 den isten cikisimi vedi ve ben de saglik sorunlarımdan dolayı ise gidemedim Diye istifa dilekcemi yazdım şirkete bıraktım is verinde 3 gun gelmedim diye is hakimi fesh eddi bu durumda kıdem.tazminadi alabirmiyim.

  1. Merhaba. Mümin bey, işe gitmediğiniz günler için rapor aldınız mı? Almadıysanız, işverenin eline büyük bir koz vermişsiniz demektir. Bunca yılın emeği olduğu için hakkınızı arayabilirsiniz; ama habersiz ve resmi mazeretsiz devamsızlık yaptıysanız işinizin zor olacağını söylemeliyim.

 43. Merhaba ben epilepsi hastasıyım 100/40 engelliyim pilastik sayım paket bölümünde çalışıyorum sabah saat 06:45 geçe servise biniyorum 07:30 daişyerinde oluyorum uykusuzluktan rasızlanıyorum işyerinde bayılıyorum tazminatımı alıp ayrılabilirmiyim acaba

 44. Mrb ben 9 ay dır 3. Hava alnında iga şirketinde calisiyorum 10 gundur saglik dumumdan calişma ya el verişli degilim gece yatamiyorum sabaha kadar işe cikacak durumunda degilim kafama takılan bisey oldu ve is yerinden 10 gun izin istedim kafamı dinledirmek istedim vermediler beni rwvire gonderip revirden 2 gun rapor hastaye sevk edildim sonra yine calisamiyorum durumum iyi degil dedim izin istedim kısım sefi istifa etmemi istedi bende istifa etmiyorum dedim siz cikisimi veriyorsaniz verin dedim ve sadece 3 gun verdiler onuda cok gorduler sehir disina ciktim beni arayip gelmemi istediler gelip iznimi iptal etmek istendi muhasebe tarafından soylendi bu rapolarım var halada calisamiyorum durumum hic iyi degil bana yardımci olursaniz cok sevinirim ne yapmam gerekiyor onu ogrenmek istiyorum butun kanuni yollarimi kulanmak istiyorum

  1. Sefer bey geçmiş olsun. Bu durumda çalışmayacaksanız, bunu işverene 2 hafta önceden yazılı olarak bildirir ve 2 hafta sonra işten ayrılırsanız sıkıntı olmaz. Bu durumda hak elde edemezsiniz ama işverenin de sizden alacağı olmaz.

 45. Merhaba ben bir markette 11 yıldır çalışıyorum son iki yılda göbek fıtığı ameliyatı oldum ağır işte çalışamaz raporum var tazminatımı talep ettim bir ay önce 2 ci ameliyatı geçirdim yalnız kabul etmediler bende ihtar çektim ancak ihtarı genel merkeze değilde merkezin kollarından birine gönderdim bölge müdürümüz iletecek durumu bu sıkıntı yaratır mı ihtarım geçersiz mi olur ne olur bir bilgi verir misiniz sizce bu davayı kazanırmıyım tazminatımı hakedermiyim

  1. Zühal hanım, davanın sonucunu elbette bilemeyiz. Ama yetkili bir adrese ulaştıktan sonra, ihtarname açısından sıkıntı yaşamazsınız.

 46. Merhaba benim 1 yıldan beri ağır kaldırmaktan iş yerinde sağ elimde m77.1 lateral epikondilit tanısı konuldu fizik tedavi kuru iğneleme kortozon iğneler en sonda jetmonel lokal anestezi iğne vuruldum.bileklik kullanmaya devam ediyorum iş yerinden sağlık sorunuyla işten ayrılma dilekçesi nasıl verebilirim birde ayrılırsam kıdem tazminatı ihbarimi senelik izin paramı alabilirim.Arastirma hastanesinden doktorun verdiği raporu is yerine verdim.

 47. Mrb ben daha once bel fıtığından ameliyat olmustum bes sene bi sıkıntı olmadı.corap fabrikasına girdim ilk bir sene normaldi sonra belim ağırmaya basladi defalarca bu yuzden ise gidemedim yine fıtık olustuğu söylendi biraz zorlayınca ağrım oluyo ben işten tazminatlı nasıl çıkabilirim 3 yıldır bu fabrikadayım

 48. Merhaba ben vertigo ve boyun damarında daralma sebebiyle bas donmesi bayilmalar yasıyorum 3 yildir ozel sektörde musteri hizmetleri olarak çalışıyorum bazen konuşmama yansıyabiliyor kidem tazminati alabilir miyiz ve issizlik maasindan hak kazanabilit miyim

 49. MERHAHABA HAYIRLI GÜNLER BENİM ANNEM ŞEKER HASTASI 6 YILDIR AYNI FİRMADA ÇALIŞIYOR HAVALARIN SICAKLAMASI İLE ORTANDAKİ SICAKLIKTAN DOLAYI ŞEKERİ YÜKSELİK İŞİ STRESLİ AŞÇI YARDIMCILIĞI YAPIYOR TANSİYON VE ŞEKER İLAÇLARI KULLANIYOR BU İLAÇLARI RAPOR İLE ALIYOR İŞ BIRAKMAK İSTİYOR BUNUN İÇİN TAZMİNAT SÖZ KONUSU NASIL BİR YOLDA İLERLEYE BİLİRİZ

 50. meraba benim sorum rahatsızlıgımdan dolayı agır kaldıramaz ayakta gerekecek işlerde calışması sakıncalıdır diye rapor aldım ve iş yerimden tazminatlı cıkış talep ettim kabul ettiler ve dilekce yazdırdılar bana dilekcemde raparuma istinaden işyerimden tazminatlı cıkılşımı arz ederim gibi bişeyler yazdım bana dedilerki tazminatın 45 gün sonra yatar.. şimdi bunların boyle yapma hakkı varmı benim şimdi itiraz etme hakkım varmı yasalyollarım neler öğrenebilirmiyim tşk ederim

 51. iyi akşamla 2 yıldır asansör şirketinde bakım onarım işçisiyim 6 ay önce tatil gününde evde kaza geçirdim sağ ayağımda tibia uç kırığı var ve ameliyat ile 21 cm platin takıldı.
  bel fıtığıda var ve son olarak sol kulağım işitmede problemli.
  kısacası 2 ay önce devlet hastanesinden %44 engelli raporu aldım raporumda şu ibare var : AŞIRI AĞIR YÜK KALDIRMA VE İŞITMELI IŞLERDE CALISAMAZ yaziyor.
  iş yerimin bu rapordan haberi yok.
  ve isyerim beni bıktırıp istifaya zorluyor.
  araştırdim ve saglik sorunlari ile fesih edilebiliyor ve kidem tazminati alinabiliyormus.
  NASIL BIR YOL IZLEMELIYIM NE DURUMUM YOK LUTFEN NET BILGI VERIRMISINIZ
  kusura bakmayin uzun yazdim umarim aciklayici olmustur.

 52. Merhaba benim babam 75 yaşında şeker hastasi insülinkullaniyor sekerden dolayi zor bastonla yürüyor ben ona bakmak için isyerinden (özel sektör) ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim babamın şeker raporunu isyerine sunarak alabilirmiyim mumkunmu iyi gunler

  1. Mehmet bey, bu gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

 53. Merhaba bende bel fıtığı var bu da doktorun istemiş oldu emar sonucunda acık olarak belirtiliyor iş yerine rapor ile baş vursam kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilirmisin bilgi verirseniz memnun olurum kolay gelsin

  1. Zeki bey, bel fıtığının olması fesih için tek başına yeterli değildir. Önemli olan; rahatsızlığının işinizden kaynaklı olması ya da işinizin rahatsızlığını artırıyor olup hayatınızı tehlikeye atmasıdır.

 54. merhaba mustafa bey ben 6 yıldır özel söktörde calışıyorum işim cok ağır değil ama ortam cok tozlu ve havasız . benm rahatsızlığım akciğerim patladı 3 defa 3ünçü seferde acık ameliyat oldum ama hala sıkıntılarım var ve ben işten ayrılmak istiyorum ama nasıl tazminat alabilirm yardımcı olurmusunz teşşekürler

  1. Sefa bey geçmiş olsun. Yazıda da belirttiğim gibi rapor alarak ve işiniz ile hastalığınız arasında bağlantı kurdurarak ayrılabilirsiniz. Ama işveren kıdem tazminatınızı ödemezse, son sözü mahkeme söyleyecektir.

 55. Merhaba. Gece işinde çalıştığım için evim ile evliliğim ile ilgili problemler yaşıyorum. Son olarakta evde çok bulunamadığım için 3yaşında ki oğlum bazı sağlık problemleri yaşadı. Bunları göze alarak iş akdimin feshini talep ettim bu durumda tazminatı mı almam mümkün müdür? Teşekkürler….

  1. Poyraz bey, işçi gece de çalıştırılabilir. Bu mümkündür ve yasaldır. Ama nasıl çalıştırılıyordunuz? Vardiyalar halinde mi yoksa devamlı gece mi çalışıyordunuz? Eğer sürekli olarak gece vardiyasında çalıştırılıyor idiyseniz, zaten feshiniz haklı olacaktır. Çünkü işçi, devamlı olarak gece vardiyasında çalıştırılamaz.

Başa dön tuşu