Dilekçeler / Tutanaklar

Puantaj cetveli örneği

İşyeri puantaj cetveli örneği

İşyerinde puantaj cetveli tutulmasının ne kadar önemli olduğu ortadadır. İşçilerin çalışma sürelerinin kayıt altına alınması; ilerleyen dönemlerde fazla mesai, genel tatil, yıllık izin ücreti gibi konularda ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların önüne geçecektir.

Puantaj neden önemlidir?

Çalışma sürelerinin belgelenmesi birçok açıdan önemlidir. İşyeri açısından baktığımızda; çalışanların haftalık çalışma sürelerinin hesabında, hafta tatili kullanımının tespitinde ya da resmi tatil çalışmalarının belirlenmesinde puantaj cetvelleri baş rolü oynamaktadır.

Günümüzde kart okutmalı, yüz tanımalı ya da parmak izi okutmalı elektronik takip sistemleri piyasada yerini alsa da hâlâ işyerilerinde kağıt üstünde ve imza alınarak puantaj takibi yapılmaktadır. Aslında doğru şablonda ve işçinin imzası alınarak düzenlenen bir çalışma cetveli, olası bir mahkeme aşamasında işverenin elini güçlendirecektir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Özel bir mesai çizelgesi

Aşağıda yer alan ve word dosyası olarak hazırlayarak sizlerle paylaştığım puantaj cetveli, internette yer alan ve neredeyse hepsi birbirinin kopyası olan puantaj cetvellerinden değildir. Bizzat hazırladığım bu çizelgedeki bölümler, çalışma sürelerinin takibi için gayet yeterlidir.

Çizelgedeki giriş ve çıkış saatleri bölümleri; işçiler tarafından elle doldurulabileceği gibi işveren tarafından bilgisayarda da doldurulabilir. Önemli olan, mutlaka işçinin imzasının alınmasıdır. Ayrıca tablonun sağ üst kısmındaki hafta tarihi aralığı da mutlaka yazılmalıdır. Son olarak; bu çizelgenin kaşelenerek ve imzalanarak arşivlenmesinin yararlı olacağını belirtmek isterim.

İndirmek için tıklayın.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. Merhabalar Mustafa bey Eskişehir de bir projede güvenlik olarak çalışıyordum çalıştığım taşören işi kaybetti ve beni bozuyük te bir projeye yönlendirdi şu an burada tüm haklarımla geçtim lakin 4 saat yol ve iş diğer işime göre daha ağır ve daha zor nasıl bir yol izlemeliyim

 2. Ben otelde reception görevlisi olarak girdim ama iş veren beni kendi bahçesinde ağaç kestiriyor ve inşaat malzemesi taşıtıryor iş sözleşmesi ni fes edebilir miyim ceza alırmıyım

 3. Mustafa bey, işçilerin ayrıyetten imza çizelgesi mevcuttur puantaj şablonumuzda işe giriş-çıkış saatleri yazmamakla birlikte o ay içerisinde yararlandığı yol yemek yardımları, SGK gün sayıları görünmektedir.İşçilere puantajda imza attırmıyoruz.İmza çizelgesine gün gün atmaları yeterli olabilir mi ? İmza çizelgelerinde gün gün işbaşı ve işsonu bilgileri mevcuttur. Paylaşılarınız için ayrıca çok teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey, bana göre işe giriş ve çıkış saatlerinin yer almadığı bir puantaj çizelgesi eksiktir. İşçinin çalışma sürelerin esas alındığı fazla mesai alacağı davalarında, hiçbir anlam ifade etmezler.
   Özellikle imzasız olması ise, açıkçası puantaj cetvelinin değersiz kılar.
   Kanaatimce, nasıl bir şablon kullanırsanız kullanın işe giriş çıkış saatleri ve işçi imzası mutlaka yer almalıdır. Yine de takdir sizin.

   1. İşe giriş-çıkış saatleri belli olmayan puantaj kayıtlarında günlük olarak ya da aylık olarak fazla çalışma yapıldığı saat olarak yazılmışsa örneğin 3 saat ya da 1 gün olarak belirtilmişse bu halde böyle bir puantaj kaydı delil niteliğine sahip olabilir mi?

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu