Dilekçeler / Tutanaklar

İşçi ihtarname örneği

İşçi ihtarname örneği, birçok işçinin hiç ummadığı bir anda ihtiyaç duyabileceği bir belgedir. İşçi, işyeri ile sorun yaşadığında ve bu durumu kayıt altına almak istediğinde ya da işten ayrılmak istediğinde ihtarname hazırlayarak işverene gönderebilir. Sizin için, her zaman kullanabileceğiniz bir işçi ihtarname örneği hazırladım.

İhtarname nedir?

İhtarname kelime anlamı olarak, uyarı yazısı anlamına gelir. İş Kanunu bakımından da işçinin ya da işverenin belirli konularda karşı tarafı uyarmak ya da ona bilgi vermek amacıyla hazırlanan yazıyı ifade eder.

Bu makalede yer alan işçi ihtarname örneği, işçinin iş akdini feshetmek istediği yani haklı nedenle işten ayrılmak istediği varsayımıyla hazırlanmıştır. Bir başka deyişle, buradaki ihtarname örneği bir tür haklı fesih ihbarnamesi olarak düşünülebilir.

İşçi için haklı fesih nedenleri

İşçi hem işten ayrılmak hem de kıdem tazminatını almak istiyorsa ya da ihbar tazminatı ödemek istemiyorsa, haklı nedenle fesih yapmalıdır.

Şu yazımda ayrıntılarını açıkladığım haklı fesih nedenlerinin varlığı, işçiye işten derhal ve kıdem tazminatı talep ederek ayrılma hakkı verecektir: https://mustafabaysal.com/9-maddede-iscinin-hakli-nedenle-fesih-sebepleri/

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İhtarname ne işe yarar?

İhtarnamenin temel faydası ve amacı, belirli bir durumu kayıt altına almaktır. Genel olarak, işçi açısından ihtarnamenin faydaları ayrıca şunlardan ibarettir:

 • İşten ayrılmak isteyen işçinin bu iradesinden işverenin haberinin olması sağlanır.
 • İşçinin bazı alacakları için faiz talep etme hakkı başlar ( İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları)
 • İşçinin niyetinin ciddiyeti konusunda işverene fikir verir.
 • İşverenler, özellikle noter kanalıyla gelen ihtarname söz konusu olduğunda, işçinin hakkını vermeye daha yakın olabilir.
 • İşçi haklı nedenle fesih yapıyorsa, ihtarnamede yer alan fesih sebeplerinin gerçekçi olması halinde, işveren mahkemeye gitmeden hakları ödeme yoluna gidebilir.

İşyerine ihtarname nasıl çekilir?

İhtarnamenin hazırlanması kadar doğru şekilde işverene ulaştırılması da önemlidir. Bunun için üç temel yöntem izlenebilir:

 • İhtarname işverene elden teslim edilebilir.
 • İhtarname posta yoluyla gönderilebilir.
 • İhtarname noter aracılığıyla gönderilir.

Elden teslimin tercih edilmesi halinde, bunun ispatı konusunda sıkıntı yaşanabilir. Özellikle kurumsal olmayan işyerlerinde, elden teslim seçeneğini tavsiye etmediğimi söylemeliyim.

PTT ile noter arasıdaki farkı ise daha önce yazmıştım: https://mustafabaysal.com/ihtarname-noterden-olmak-zorunda-mi/

işçi ihtarname örneği

İhtarname çekildikten sonra ne yapmalı?

İhtarname çekildikten sonra ne yapılacağı, ihtarnamenin içeriği ile doğrudan ilgilidir. Örneğin iş akdini feshetmek için ihtarname gönderen bir işçi, eğer İş Kanunu’nun 24’üncü maddesi kapsamında haklı nedenle derhal fesih yapmışsa, artık işe gitmeyecektir.

Eğer işçi herhangi bir konuda işverenin uyarmak için ihtarname yazmışsa, yine ihtarname içeriğine göre ne yapacağına karar vermelidir.

işçi ihtarnamesi

SONUÇ

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir. İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir.

Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle işçi ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İhtarname örneğini indirmek için tıklayınız.

İşçi ihtarname örneği hakkında sık sorulan sorular:

İşçi işverene ihtar çekerse ne olur?

Bu sorunun herkes için sabit bir cevabı yoktur; çünkü ne olacağı, işçinin hazırladığı ihtarnamenin içeriğine bağlıdır. Örneğin İş Kanunu’nun 24’üncü maddesi kapsamında haklı fesih yapmak için ihtar çeken bir işçi, bu ihtarnameyi notere verse; verdiği anda iş akdi sona ermiş demektir.

İşyerine ihtar ne zaman çekilir?

Bunun için sabit bir zaman yoktur. İşçi hangi konuda ihtarname çekecekse, ihtar çekeceği zamana da buna göre karar vermelidir.

İşçi alacakları için ihtarname şart mı?

Hayır, kesinlikle şart değildir. Ancak gerek faiz başlangıcı ve gerekse mevcut durumun kayıt altına alınması bakımından, ihtarname gönderilmesini şiddetle tavsiye ederim.

İhtarname çektikten sonra işe gidilir mi?

Eğer ihtarname, İş Kanunu’nun 24’üncü maddesi kapsamında iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmek iradesini içeriyorsa, ihtarname çektikten sonra işe gitmeye gerek olmaz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

706 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey
  Benimde size sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. 3 yıldır çalışmakta olduğum şirkette magaza sorumlusu görevinde çalışmaktayım.cogu zaman görevimiz olmayan işler de yükleniyor, psikolojik olarak mobing olduğunu düşünüyorum.isten cikis istediğimde ise benden memnun olduklarını cikis vermeyeceklerini ama istifa yolumun açık olduğunu sık sık duyuyorum. İstifa etmeden haklarımı almak için ne yapmalıyım.

 2. Calistigim isyeri benden noter araciligi ile ihtarname cekmemi istiyor. Normal isten cikisimi vermiyor.ben eyt’liyim kidem yillik izinlerim alacak var.sonra diyorki ertesi gun tekrar ise girisini yapalim.tekrar ise baslarsam onceki haklarim iptal mi olur tesekurler

  1. Merhaba. Yıllık izin hariç haklarınız zayi olmaz. Kullanmadığınız yıllık izin ücretinizin tamamı ödenirse, yıllık izin kıdeminiz sıfırlanır (Ancak bu görüşün aksi görüşler de var).

   1. Sayın Memduh Bey;
    İşverene ihtarname çekeceğimiz zaman “ihtar edilen”kısmına çalıştığımız işletmenin mi yoksa şahıs ismimi yazmamız gerekiyor.Çalıştığım yer kurumsal bir şirket ve birden fazla şubesi var.Yardımcı olursanız sevinirim.
    Ücretli danışmanlık hizmeti sağlıyor musunuz?
    Teşekkürler ve Saygılar.

 3. Sayın Mustafa Bey;
  1.sorum
  Yıllık 270 saati aşan mesai için ‘derhal fesih yapılabilir mi?
  Yapılırsa haklı bir neden sayılır mı?
  2.sorum
  Bu nedenle işten ayrıldığımda ihtarname mi çekmeliyim yoksa fesih bildirimimi yapmalıyım
  Bunları yaptıktan sonra işe gitmem gerekiyor mu?
  Saygılar

 4. Merhaba Mustafa bey kolay gelsin 10 yıldır aynı şirkette çalışıyorum 6.5 yıldır yöneticilik şirket iç tüzükte bize verilmesi gereken primelerimi bazı aylarda ödemedi bu primlerin tarafıma ödenmesini talep eden bir ihtar göndermek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhaba Mustafa Bey. Bir belediyede sadece 3 gün çalıştım ve 3. gün mobbinge maruz kalarak işten çıkmam adına şeyler duydum. Benimle çalışmak istenilmediği söylendi. Ardından işi bıraktım herhangi bir sözleşme vs de yapılmamıştı. Normal bir işten ayrılma daha doğrusu benim istememle bir çıkış olmadığı için çıkışımı vermedim ve onların vermesini bekledim. Onlar da çıkışımı vermedi. Bu durumda ne yapılabilir. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, bir belediyede nasıl bir istihdam biçiminden bahsediyorsunuz? Bilinen ve beklenen durumun dışında bir gelişme olmuş.

 6. Merhaba Mustafa bey süreli ürcetriz pendemi iznine isteğim dışında yollandm iznimin başlama tarihi şu 05_06 başlama bitiş 06_30 bitiş 1 temmuzda başlamam gerekir 30 da gittim acıklama yapmadılar hbr bekleyin dediler bnde 1 temmuz sabah gittim işe almadılar bende noterden ihtar cektim sonuc ne olur yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim şimdiden

 7. Merhaba Mustafa bey
  Ben 16 yıldır aynı firmada çalışmaktayım
  Girişim 2005 bu tarihte başladı sigortam
  Şu an işten ayrılmak istiyorum
  Tüm haklarını almak için ne yapmalıyım
  Saygılar.

 8. Mustafa Bey iyi günler.
  1 Temmuz 2009 tarihinden bir K.İ.K. Çalışanıyım 4c sözleşmeli olarak çalışıyorum. Tam 3 yıldır sistematik mobinge maruz kalıyorum Mart 2020 de maaşım Netten Bürüte geçirildi. Geçiş evrakları imzalatılırken hem babamın hemde kendimin sağlık koşulları, pandemi sürecinde olunması nedeni ile sağlıklı düşünemediğim için geçişin benim için nasıl kayıplara neden olacağının farkına varamadım. Net 5000TL maaş alırken brüt 4.300tl ile görev değişimim oldu. Maruz kaldığım mobingler neticesinde ruh sağlığım ve aile yaşamım bozulmuş durumda. Bu çerçevede haklı fesih talebinde bulunabiliriyim, geriye dönük ücret kaybımı talep edebiliriyim?

  1. Merhaba, geriye dönük ücret talebi olması için ücret düşmesine muvafakat vermemiş olmanız gerekir. Eğer yeni sözleşme imzalayarak vb. bir şekilde ücret indirimine muvafakat vermişseniz, ne yazık ki hakkınız zayi olmuş demektir. Mobbing konusu ise çok karışık ve şu yazıdan daha net bilgiler alabilirsiniz: mustafabaysal.com/yargitay-kararlarinda-mobbing-kavrami

 9. Tek bir şey soracağım iktanama yüzüme okudun da kabul etmiş sayılıyor mu imza atmadım . Haksız yere bana iktar çekildi avukat aracı ile …Bana evragj vermeyip yüzüne okudular bende kabul etmedimi söyledim imza atmadım …

 10. 02.11.2020 tarihi ile işverene avukat aracılığı ile noterden 270 saat üzeri mesai yaptığımı ve bu nedenle iş akdimi haklı nedenle fesih ettiğimi kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesini aksi halde yasal yollara başvuracağımı bildirdim 09.11.2020 aradan bir hafta geçti ancak işveren bize çalışma belgesi ve kümülatif vergi matrahını vermiyor bu arada çıkışımızıda vermiyor bununla ilgili ne yapabiliriz?

  1. Alo 170’e, tarafınıza iş çıkışınızda talep etmenize rağmen çalışma belgesi verilmediğinden dolayı iş yerini şikayet edin, 268 TL. ceza ödesinler.
   Yeni bir işyerine müracaatınızda da son ücret bordrolarınızdan birini gösterin, bordro uzmanı gereğini yapar. Aslında çok ta önemli bir olay değil…
   Sadece bir iş bulun ve çalışın, o kadar.
   (Zaten en fazla 10 gün içinde eski iş yeri çıkışınızı yapmak zorundadır)

 11. Merhaba özel bir fabrikada işçi olarak çalışmaktayım iki şubesi var işin durumuna göre ikisinde de çalışıyoruz ama iş güvenliği konusunda forklift ehliyeti olmayanlar kullanıyor tavan vinç belgesi olmayanlar vinçleri kullanıyor benim can güvenliğim tehlikede olduğu için nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Merhaba, mesleki yeterlilik belgesine sahip çalışan istihdamından işveren birinci derecede sorumlu olup bu gibi durumlarda iş yerine periyodik kontroller ve saha denetimi yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da sorumludur. Öncelikle tedbir için iş sağlığı ve güvenliği uzmanınıza durumu aktarmalısınız. Gelişme olmazsa ALO 170 müracaat yerinizdir.

 12. Yaklaşık 18 aydır özel fabrikada çalışıyorum iki şubesi var iş yetişmediğinden diğerine götürüyorlar ve aşırı tozlu bir iş her iki fabrikada tavan vinçleri ve forklif var ama ne ehliyet ne belge herkes kullana biliyor benim can güvenliğim olmadığını düşünüyorum bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

 13. Yaklaşık 18 aydır özel fabrikada çalışıyorum iki şubesi var iş yetişmediğinden diğerine götürüyorlar ve aşırı tozlu bir iş her iki fabrikada tavan vinçleri ve forklif var ama ne ehliyet ne belge herkes kullana biliyor benim can güvenliğim olmadığını düşünüyorum bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

 14. Merhaba,
  Özel sektörde sekreter olarak yaklaşık 3 yıldır çalışmaktayım. bu yıl maaşlar çok düzensiz yatırılmaya başladı,
  En son Şubat ayında tam maaş aldık sonrasında hep tarih belli olmak sızın 3 e bölünerek taksitle yatıyor. Eylül Ekim maaşlarını hala yatırmadılar.bu durum sebebiyle maddi olarak sıkıntı yaşamaktayım.size sormak istediğim, ben işten bu sorunlar sebebiyle, kıdem ihbar ve diğer haklarımı alıp ayrılabilir miyim? Yasal olarak bu hakkım doğuyor mu?
  Teşekkürler…

 15. Merhabalar ben bir özel üniversite de güvenlik gorevlisiyim 5 yıldır çalışıyorum iş kazasi geçirdim patron beni istemiyor istifa et haklarını verelim diyorlar bende etmedim beni genel sekreter onu da alamazsın ben seni yollamasını bulurum bi şekil diyerek tehdit etti istifaya zorlaniyorum her gün ihtar çekicem is yerine sizce başka ne yapmalıyım ???

  1. Merhaba. Açıkçası böyle durumlarda somut bir öneri veremiyoruz. Çünkü olaylar çok özel oluyor ve çok bilgi sahibi olmadan bir şey söyleyemeyiz. Ancak, sakin kalmanızı ve mümkün olduğunca çıkmak yerine çıkarılmanın lehinize olacağınızı hatırlamanızı öneririm.

 16. merhabalar 13 aydir bir fabrikada calismaktayim. isler cok yogun normalde 8 saat calisma saatimiz ama hergun 12 saat calisiyoruz cumartesi de dahil ayda en az 2 pazar çalışması oluyor ve bunu da ayni normal gun mesaisi ile aynı veriyorlar asgeri ucret ustunden sigorta ve maaas yatiyor bankaya mesaileri elden aliyoruz isyeri primlerimize yansimiyor.saglik acisindan cok kötü ve tozlu resmi tatillerde de calisiyoruz yine normal gun mesaisi gibi veriyorlar ssk ya sikayet ettim geldiler 2 kisi sadece sikayetci oldu rapor tutuldu mobing uygulamasi cok var primler dahi elden veriliyor sorum şu ben ne yapmaliyim burdan ayrilmak ıstiyorum haklarimi alip simdiden tsk ederim

 17. merhabalar 13 aydir bir fabrikada calismaktayim. isler cok yogun normalde 8 saat calisma saatimiz ama hergun 12 saat calisiyoruz cumartesi de dahil ayda en az 2 pazar çalışması oluyor ve bunu da ayni normal gun mesaisi ile aynı veriyorlar asgeri ucret ustunden sigorta ve maaas yatiyor bankaya mesaileri elden aliyoruz isyeri primlerimize yansimiyor.saglik acisindan cok kötü ve tozlu resmi tatillerde de calisiyoruz yine normal gun mesaisi gibi veriyorlar ssk ya sikayet ettim geldiler 2 kisi sadece sikayetci oldu rapor tutuldu mobing uygulamasi cok var sorum şu ben ne yapmaliyim burdan ayrilmak ıstiyorum haklarimi alip simdiden tsk ederim

 18. Merhaba,özel bir firmada 11 yıldır çalışıyorum mayıs 2019 konkordato ilan etti iş yeri ve bu tarihten itibaren maaşlar hep 20 gün geç yatırmaya başladılar ekim 2019 konkordato dan cıktı ve maaş ları yine geç yatırıyorlar noter aracılıgıyla haklı fesih işlemi kullanıp işten ayrılmak istiyorum maaş geç yatması ve haklı fesih hakkı elde ede bilmemiz için 20 günmü geçmesi gerekiyor yoksa 20 iş günümü ve birde noter fesih için bir örnek ihtar name varmı. teşekkürler kolay gelsin ….

 19. Bir firmada yılımin dolmasına 8 gün vardı sözde çıkış verdiler ama sgk da baktığımda halen calisiyor gozukuyorum çıkışını da vermiyorlar işede almıyorlar sözde patron yılımı dolduruyormus tazminatini verecem dedi su gün gel yarin gel diyerek ihbar süremi doldurduğunu düşünüyorum

  1. Ayşe hanım çıkışınız yazılı mı verildi? Size bir belge (veya belgeler) imzalattılar mı? Olay kaç gün önce vukû buldu bilemiyoruz ama konuyu iş yeri ile en acil şekilde gerekirse bizzat giderek, gittiğinizi de bir şekilde ispatlayarak görüşmenizi tavsiye ederim. Böyle sözlü çıkış olmaz.(Devamsızlıktan tutanağınızı tutmuş olabilirler, dikkat edin)

 20. Merhaba, ben işyerinde maaşların düzgün yatmamasından kaynaklı olarak personellerle birlikte bi açıklama istedk ve grev olarak algılandı en yetkili kişi olarak benim fesih işlemlerimi başlatıp imzamı zorla alarak çıkışımı verdiler. Hem kıdem tazminatı hem de mobbing davası açmak isitiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

 21. Kolay gelsin geçen ay bayram da ve arefe günü çalıştım ama mesaimi odemediler noterden fesih yapıp tazminatlarimi alabilirmiyim işten çıkmakta istiyordum zaten haklarımı almak istiyorum 9 yıl çalışma sürem var..

  Ne yapayim acil yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba. Sadece bu ücretleriniz mi ödenmedi? Öyleyse, öncelikle işverenden yazılı olarak ödeme talep etmenizi, buna rağmen yine de ödenmezse o zaman haklı fesih yapmanızı öneririm.

    1. Belki olabilir; ama garanti olması adına yazılı evrak vermeniz ve bunu kayıt altına almanız daha doğru olacaktır.

 22. Merhaba ben çalıştığım kurumdan 6 ay maaşımı alamadım. Toplu olarak almak istiyorum ama bunlar bana ayda bin lira verebiliriz diyorlar. İhtar çektirsem toplu maaşımı alabilir miyim

  1. Merhaba. Alabilirsiniz ama ödemezlerse ne olur? Arabulucuya başvurursunuz, uzlaşırsanız alırsınız. Uzlaşma olmazsa dava açarsınız, yıllar süren dava sonunda alabilirsiniz. Dolayısıyla tercihi kendiniz yapmalısınız.

 23. Merhabalar ben ağustos 2010 yılından itibaren bir gıda firmasında çalışmaktayım.9 yıldır her gün 3 km yol yürüyorum. Şimdi de servis güzergahını değiştiler. Günlük 3 saatim serviste ve yürüme mesafesinde geçmektedir. Resmi tatillerde çalışıyorum ve her hangi bir mesai ücreti almıyorum. Elden de para almaktayım. Günlük 10 saat çalışıyorum ve siğortam asgari ücret üzerinden yatmaktadır. Firma büyüdükçe iyileştirme olacağına her konuda şartlar daha da kötüleşmekte ve zaman zaman patronlardan hakaret düzeyinde rahatsız edici sözler ve azar işitmekteyim. Bu durumdan rahatsız olmaktayım tazminatımı almak için ne yapabilirim.

 24. Merhaba ben 28 Haziran’da işe alındım iş yeri bana şehir dışında olacakları için 8 Temmuz’dan işe gelmemi söyledi fakat Sigorta girişimi 28 Haziran olarak yapmışlar. Maaşımı ödemediler bende yasal yollara başvuracağımı söylediğim için işten çıkartıldım. Bana şimdi beklentimi karşılamadın ondan çıkarttım gibisinden konuşuyor maaş için hala bekliyorum. İhtar göndericem. Tarih olarak Sigorta girişimin yapıldığı tarihi mi yazmalıyım yoksa işe gittiğim günü mü ? Birde 15 gün ihbarımı doldurmadan çıkarttı bunuda talep edebiliyor muyum ?

  1. Merhaba. Fiilen hangi gün çalışmaya başladıysanız, o günü esas almanızı öneririm. İşverenden hem maaşınızı hem de ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

   1. Merhaba birşey daha sormak istiyorum. Sigorta ve danışmanlık hizmetlerinde çalıştım işe girerken askeri ücret ödeyeceğini söyledi Sigorta girişimde yapıldı. Şimdi maaşımı istiyorum Sigorta ve danışmanlık hizmetlerinde maaş ödeme zorunlu değil istersem ödemem diyor böyle bir hakkı var mı ? Sigorta girişim olduğu için hakkımı arayabilir miyim ? Bilgi verirseniz sevinirim .

    1. Merhaba. Hangi iş olursa olsun maaş ödemeden işçi çalıştırılamaz. Ama aranızdaki anlaşmayı bilemediğim için yine de kesin konuşamıyorum. Bir hakkınız kaldığını düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak hak arama sürecini başlatabilirsiniz.

 25. Merhabalar. 3 yıl 8 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum. Son 1 yıldır resmi tatillerin ücretini vermiyorlar ve fazla mesai yapiyoruz. 2 Yıllik İznimde duruyordu 10 gününü parça parça kullandım. Geri kalanı istiyorum vermiyorlar. İhtarname çekerek sözleşmenin feshi ile birlikte tüm haklarimi alabilir miyim?

  1. Merhaba. Genel tatil ücreti ödenmemesi haklı fesih sebebidir. Yıllık izinlerinizi yazılı olarak mı talep ettiniz sözlü olarak mı?

   1. Yıllık iznimi sözlü olarak istedim ve vermediler. Sabah notere gidip ihtarname çekip tekrar işe döneceğim. İhtar ne kadar sürede ellerine ulaşır. Ve kabul etmek zorundalar diye biliyorum bu doğru mu? Bundan sonra ki süreç bana çıkartılan ihbar süresini çalışmak mı olacak ? Ve ücretleri almam için süre belirtmek gerekiyor mu? Yardımlarınız için teşekkürler..

    1. İhtarname çektikten sonra işe gitmeniz gerekmez. Tabi ihtarnamede haklı fesih yaptığınızı varsayıyorum. Örneğin 7 günlük ödeme süresi belirtmeniz iyi olur. Bu süre geçince, hakkınızı yasal yollarla aramaya başlayabilirsiniz.

     1. Bu sabah ihtarname çektim. 3 gün içinde ödeme yapmalarını bildirdim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

     2. Zeynel bey merhaba. Çektiğim ihtarname dün ellerine ulaşmış. Fakat onlar 9.9.2019 da 29 kodu ile çıkışımı vermişler. Ne yapmam lazım.

 26. Mustafa bey merhaba ;

  Çalışmış olduğum şirkette şef ünvanı olarak calışmaktayım yıllık izindeken calışma arkadaşlarım birlik olup hakkımda asışsız şikayette bulunmuşlardır .ve karar olarak ağırlaştırılmış ihtar verildi ve mağaza değişikliği yapılcı ancak şefliğim alınmadı ama beni başka mağazaya gönderdiler ve şeflik yapmıcaksın ama şef olarak maaşını almaya devam ediceksin dediler ve birde bir firma daha var onun işinede yaptırıyorlar ücretsiz olarak ne bir evrak nede bir gelir elde edeceksiniz diye bir evrağa imza attırdılar bu durumda benim anlatmış olduğum tüm konuşarda tazminat ve farklı iş yaptırdıklarına dahi farklı davalar acıp tazminat talep edebilirmiyim.İş yerinde 4 senem bitti

  1. Merhaba. Böyle durumlarda net cevap veremiyoruz; çünkü tüm detaylara hakim olmak gerekiyor. Böyle bir niyetiniz varsa, bir avukatla yüz yüze görüşerek fikir almanızı öneririm.

 27. Mrb özel bir reklam şirketinde 19mayis 2016 ile 27 Ekim 2017 tarihleri arasında çalıştım ancak SSK primlerim ödenmedi en sonunda işi biraktim cikarken tazminat odemediler ve biz günlük 10 saat çalışıyorduk bazende şehir dışına montaja gidip 2-3 gün gelmedigimiz günlerde oldu ihtarname yolladım 4.ayda ancak 26.08.2019 tarihinde şirket avukatı tarafından cevap geldi haksız kazanç elde etmek istediğim için yazdıklarımı kabul etmediklerini söylemiş bu durumda ne yapabilirim

 28. Merhabalar ben 1 Mayıs da işe girdim 26 Haziran’da işten çıktım işten çıkma sebebim maaşımı alamamam ve sigortamı yapmıyorlardı işten çıktım bana şu gün bu gün diyerek sürekli oyalama içerisinde oldukları için bugün noterden tebligat gönderdim 7 gün süre tanındı ayriyetten maaşımı alamadığıma dair konuşma ve ses kayıtları mevcut sigorta paramı v.s alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Serdar bey, sigorta parası diye bir şey olmaz. Sigortanız hiç mi yapılmadı? Yoksa eksik durumda mı?

 29. Merhaba ben 13 senedir özel sektör de çalışıyorum 2 yaşında çocuğum var yaklaşık olarak 3 bine yakın çalışan var bunların %90bayan iş yerimizde kreş yok bu zamana kadar zorda olsa çocuğa batırdık fakat bakan artık bakmıyor iş yeriyle görüşerek tazminatlı çıkmak istediğimi söyledim fakat bir senedir oyaliyorlar tazminatımı alabilmek için ne yapabilirim

  1. İşyeri kreş açma yükümlülüğüne sahipse, yazılı olarak başvurup kreş hizmeti talep etmeniz iyi olacaktır. Ardından düzenleme yapılmazsa haklı fesih yapma hakkınız gündeme gelebilir.

 30. Merhaba Zeynel Bey 11 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum yazlık bir yer olduğu için kış aylarında genelde işlerin düşmesi nedeni ile haftalik çalışma saatlerimiz 45 saat yerine bizim onayimiz alınmadan 35 Yada 40 saat olarak düşürülürdü ve saat ücreti çalıştığımız için maaşımız düşerdi bordrolarda mevcut haklı nedenle fesih hakkim varmıdır? ve bununla ilgili bir zaman aşımı varmıdır? Şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba. Sistemi tam anlamadan yorum yapamam. Ama şunu hatırlatmak isterim; işçi bazen onay vermediğini düşünse de, farklı şekillerde zaten onay vermiş olabilir.

 31. Mrb zeynel bey ben yaklasik 6 senedir gece calisiyorum ozel sefkiyat restorantlara gida.taşiyoruz gece calisamiyorum artik hem.is agir geliyo bunyem zayif hemde pskolojim iyice bozuldu cikmak istiyorum ama.hakkimi birakmak istemiyorum ne yapmam.gerekir bana yol gosterirmisiniz ? Iyi calismalar

  1. Merhaba. İşverene yazılı olarak başvurmalı ve sürekli gece vardiyasında çalıştırılmak istemediğinizi belirtmelisiniz. Buna rağmen çalıştırılmaya devam ederseniz, o durumda haklı fesih yapmanız daha mantıklı olacaktır.

 32. Merhaba ben işyerimde 9 yıldır çalışıyorum maaşları geç yatırıyolar. Yıllık izne gönderiyorlar maaş yatırmıyorlar resmi tatillerde %100 mesai yatırması lazımken yarısını yatırıyorlar tazminatımı almam için ihtar falan çekmeli miyim?

 33. Merhaba
  Ben 1 senedir bireysel bir mağazada çalışmaktaydım noterden doğru çıkışımı verdim ama iş yerine cıkacağım hakkında hiç bir bilgilendirme yapmadım

 34. 2.5 yıldır çalıştığım iş yerinde en başından beri hiç bir mesai ücreti resmi bayramlarda çalışmalarımızın dahil parasını vermiyorlar. ayrıca iş yeri sahibi tarafından da yoğun baskı, hakaret gibi mobbing e maruz kalıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Merhaba. Doğukan bey, buradaki ihtarname örneğini doldurarak haklı nedenle fesih yapabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse, hukuki yollara başvurarak hakkınızı aramanız gerekir.

  1. Merhaba. İhtarnamede ne talep ettiğinize ya da ne tür bir beyanda bulunduğunuza göre sonuç değişir.

 35. Merhaba, Bu yılın Ocak ayında işten ayrıldım tazminat konusunu da 3 ya da 4 ayda taksit taksit vereceklerini söylediler ama hala bir kısmını alamadım. Tazminat olarak da fazla mesailer eklenmedi bunları da almak istiyorum. Bunun için noterden ihtarname çekmem gerekir mi ya da ne yapmalıyım?

  1. Merhaba. Noterden ihtarname çekmeniz gerekmez. Arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmanız gerekir. Sonrasında uzlaşma olmazsa, dava açarak sonraki aşamaya geçersiniz.

   1. Merhaba, eşim 13 ay, 2 ortaklı limited şirkette çalıştı, keyfi olarak işten çıkarıldı, işveren muhasebeci üzerinden kıdem ve ihbar tazminatı hesapladı, ama işveren 6 aydan uzun süre ödeme yapmadı, bu durumda işkur üzerinden bildirim yapabilir miyiz ve avukat ile icra takibi başlatabilir miyiz, icra takibi için şirketin tüzel kişiliğine ve ortakları üzerinden işlem yapabilir miyiz, şimdiden teşekkür ederiz, saygılarımla,

 36. Iyi gunler ben insaatta calisiyorum yevmiyeli olarak ama bana is yeri asgari ucret olarak gosteriyo sigortama ve bu yuzden asgari ucret yattiktan sonra geri kalani elden aliyorum bu yuzden agi parasinin ustune yatiyorlar ve ben evli bir cocuk babasiyim ama beni bekar olarak gostermisler sigortaya ben tazminatimi alirken gercek ucretimi ve agilerimi nasil alirim ihtar dilekcesi yazmam gerekirmi aydinlatirsaniz sevinirim

  1. Merhaba. Tazminatınızı alırken, işveren gerçek ücretiniz üzerinden ödeme yapabilir. Yapmazsa ne olur? Önce arabulucuya başvurmanız ve uzlaşma olmazsa, fark için dava açmanız gerekir. Başka bir yolu olmadığını söylemeliyim.

 37. Kasım 2016 başladığım işten temmuz 2017 sebep gösterilmeden işten çıkartıldı ise iade davasi açtım ve kazandim.bosta gecen 4aylık maasi odeyil ise başlatıldım ancak geriye dönük 4 aylik ssk primlerini ödememisler sorduğumda çalışmayanin ssk primi mi odenirmis die cvp aldım, ayrıca maaş arti prim anlamamız olan isim masaj Terapisiyim baliler tErich ediliyor gerekçesiyle bana masaj yazmiyorlar 15 gundur 1 tane bile yazmadilar bekleme odası olmadığı için onlar masaja girince ben soyunma kabininde ya da otelin bahçesinde bekliyorum yıldırma politikası uygulanıyor bu nedenlerle hakli fesih edebilir miyim? Bilgilendiriseniz CK sevinirim

 38. Merhabalar ben 22 nisan 2019 kendi isteğim üzerine çıktım haklarımı aldım diye imza attim ama ben 2018 eylül ayında evlendim evlilik tazminatı almam için çıkış işleminde evlilik nedeni ile olması gerek dedi işyeri bu yüzden evlilik tazminatı odemiyor alamıyorum dava yoluyla alma hakkım varmi 1 yıl dolmadı teşekkürler 7 yıl sigartam var

 39. Hocam merhaba 5 yıldır özel güvenlik şirketinde çalışmaktayım, şirketin bir fabrika projesinde şuan görev yapıyorum heryıl işyeri proje katkı payı olan 378 tl brüt olan primimiz bu yıl kendi aralarında yaptıkları yeni bir sözleşme ile 275 tl brüte indirilmiştir buda bizim beklediğimiz zammın hak kaybına uğradığını göstermistir.Konu ile ilgili hem şirketimiz ile hemde hizmet verdiğimiz fabrika yetkilileri ile görüşüp itiraz ettiğimizde buna hakkımız olmadığını hiçbir hak talep edemeyeceğimizi söylediler.Bizim bu hak kaybı ile ilgili bir yasal itiraz hakkımız varmıdır veya kıdem tazminatımızı alarak ayrılabilmemiz icin gecerli bir sebepmidir bu yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Merhabalar ben 22 nisan 2019 kendi isteğim üzerine çıktım haklarımı aldım diye imza attim ama ben 2018 eylül ayında evlendim evlilik tazminatı almam için çıkış işleminde evlilik nedeni ile olması gerek dedi işyeri bu yüzden evlilik tazminatı odemiyor alamıyorum dava yoluyla alma hakkım varmi 1 yıl dolmadı teşekkürler 7 yıl sigartam var ihtarname cekebilirmiyim noterden bi fayda olurmu

 40. Merhabalar subat ayından itibaren calısmakta oldugum bir firmada maasımı alamadıgım icin ayrıldım.Bununla ilgili cıkışımda yapıldı fakat 2 aydır maaşımı almadıgımda ortada bu konu hakkında notere giderek ihtar cekmek istiyorum .Noterdeki bu işlemin ücreti ne kadardır ve bu yolla birlikte maasımı almam kesin bir yol mudur yoksa bu işlem sadece dava acılmadan önce yapılacak uzlaşma yöntemi midir.İlk iş deneyimim bu konuda araştırma yaparken size rastladım ve bilgi almak istedim yardımcı olursanız cok sevinirim .İyi günler..

   1. İştem geçtiğimiz cumartesi günü ayrıldım.Notere gidebilmek icin belirli bir sürem var mıdır ve ücret nedir

    1. Noterdeki ücreti bilmiyorum. Noterden ihtarname çekmek için belirli bir süre yoktur. Ama bu ihtarname, alacaklarınızı almanızı sağlamaz. Sadece, mevcut durumu kayıt altına almış olursunuz.

 41. Merhaba. 01.02.2017 tarihinden bu yana özel bir şirkette üretim elemanı olarak çalışmaktayım. İşe girdiğimden bu yana her ayın 5 inde yatması gereken ücretim 10 ile 20 gün arasında gecikmeli yatıyor. Mesela en son şubat maaşını aldık mart maaşımız yatmadı ve nisan maaşımızın zamanı geldi. Bu durum beni çok zora soktuğu için tüm haklarımı alarak iş akdime son verebilir miyim. Nasıl bir yol izleyebilirim.

 42. Merhaba ben özel bir servis taşımacılığı şirketinde şoförlük yapmaktayım geçen karıştım küçük bir kazadan Dolayı iş yeri benden kesinti yapacağını söyledi ve aracın sigortasına yansıtmamak için tutanak tutturmayıp aracı benim yaptırmamı istedi. Bu durumda ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Bu İş Kanunu açısından doğru bir istek değildir. Ama önemli olan, sizin ne yapmak istediğinizdir. Çünkü işveren illa yaptırmanızı isterse ve siz yaptırmayacaksanız, olabilecek yegane sonuç, işten çıkmanız ya da çıkarılmanız olacaktır.

   1. İşten çıkmak istiyorum İstifa mı etmeliyim yoksa bu durumdan dolayı hakkımı arayabilir miyim işten çıkmak istediğimi söyledim ama 15 gün çalışma Zorundasın dedi nasıl bir istifa dilekçesi yazmalıyım ve nereye vermeliyim bilmiyorum

    1. Merhaba. Şu aşamada işten çıkmanızı önermem. Neticede işveren ücretinizden kesinti yaptı mı? Yapmadıysa beklemeli ve ücretinizden kesinti yaparsa hareket etmelisiniz. Ya da işveren sizi çıkarmalı.

 43. Merhaba,
  73 doğumlu bayanım.
  01.06.90 -14.11.2001 Banka Emekli Sandığı : 3450 gün.01.08.2003-bugün SGK : 6634 gün; toplam 10084 gün çalışmışlığım var. Son 14 yıldır bankada çalışıyorum,
  Ağustos 2020 yılında yaşım dolacak ve emekli olacağım.
  Bu yıl birkaç ay içinde istifa etmek istiyorum .Kıdem tazminatımı alabilir miyim?
  Çalıştığım bankanın insan kaynaklarına sorduğumda kıdem tazminatı ödemeyeceğini mahkemeye başvurabileceğimi söylüyor. Böyle bir hakkı var mı?Mahkemeye gitmeden sorunduz tazminatımı alabilmek için ne yapmamı önerirsiniz.?
  Teşekkürler,

  1. Bu durumda bir avukatla görüşmenizi öneririm. Maddi ve manevi tazminat talepleriniz olacaktır. İşe başlamamış olsanız da, iş sözleşmesinin imzalanması, iş ilişkisinin kurulduğunu gösterir. Umarım, sizde de iş sözleşmesinin imzalı bir örneği vardır.

  2. Merhaba. SGK’ya gidip 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı yazısı almak istediğiniz söyleyin. Bu yazıyı alabilirseniz, işveren de kıdem tazminatınızı ödemelidir. Mahkemeye gitmeden nasıl alınır? İşveren ödemek niyetinde değilse, bunun başka bir yolu yoktur. Son kararı mahkeme verecektir.

 44. Merhaba ,
  4 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum , dün müdürume yıllık izin kullanmak ist digimi belirttiğimde iş yoğunluğu ve performans düşüklüğü bahane edilerek bu şekilde devam edemeyeceğim söyledi sözlü olarak işten çıkarıldığım söyledi.isverenim cumartesi günleri nöbetleşe calistiryor ve mesaiye kalıyorduk bunların karşılığı bir bedel alınmadı Bu durumda benim hak kaybına ugramamam için yapmam gerekenler nedir yardımcı olur musunuz ( fazla mesai , yıllık izin kıdem ,ihbar tazminatı , ve 2 saatlik iş arama izni hakkında )

  1. Merhaba. Fiilen işten çıkarıldıysanız ama size tebliğ edilen yazılı bir evrak yoksa, bir an önce noterden bir ihtarname çekerek durumu kayıt altına almanızı öneririm.

 45. Merhabalar ozel sektörde yaklasik 5 yildir ayni sirkette calisiyorum resmi tatillerde izin kullanamadığımız gibi mesai ücretleri de ödenmiyor. Bu hakli fesih sebebi midir ? Bu hususa dayanarak ihbar ve kidem tazminati alabilirmiyim ?

  1. Merhaba. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçiye genel tatil ücreti ödenmemesi bir haklı fesih sebebidir. Bu nedenle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı almanız gerekir. İhbar tazminatı alamazsınız.

 46. Merhaba Özel bir firmada gece calişmaktayim. İşten çikiş saatimiz 15-20 dk geçiyo calişma saatlerimize uyduğumuz. Halde geç çiliyorum eve dönüş saatimi etkiyor haliyle yol masrafida artıyor bu durum aile düzenimizde etkiliyor. Şirket yetkilisi bu durumu kendi menfaatine kullaniyor idare edin diyor ekstra mesai veya ödenek vermiyor. Ayrica işçiler aradimda ayrim yapiliyor . İşimi yaptigim halde yerimi değiştirmeyi teklif ediyor bu durumu kabul etmediğimi bildirdim . Hakkimi alip ayrilmak istiyorum ne yapabilirim teşekürler

  1. Merhaba. Yer değiştirme konusunda bir şey diyemem. Ama haftalık çalışma süreniz 45 saati geçtiği müddetçe fazla mesai ücreti almanız gerekir. Alamıyorsanız, bu bir haklı fesih nedenidir. Yine de, olası bir dava aşamasında bu durumu ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 47. Selamlar, 4 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum. 5 mart tarihinde kendi müdürüm ile görüşüp istifa verdim ve bunu yaparken, ihbar süresi kullanmak istediğimi dile getirip onayına ihtiyacım olduğunu söyledim. Müdürüm onayladı fakat insan kaynakları, ihbar süremi kullanmam gerektiğini aksi takdirde 6000 küsür lira tazminat ödemek zorunda kalacağımı söylediler, bende ihbar süremi dolduruyorum. Yıllık izin kullandım ve bir kaç kez rapor aldım bu süre zarfında ve buna karşılık olarak ‘devamsızlık yapmaya devam edersem haklı nedenle fesih edeceklerini’ söylediler. Bende yıllık izin dönüşümde mazeretsiz devamsızlık yaptım. Gelmediğim gün sayısına göre tazminat davası açacaklarını söylediler ve toplamda 4 gün daha gitmem gerekiyor. Ne kadar, neye göre tazminat öderim ya da kazanmak için ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim… Şimdiden çok teşekkürler

 48. Merhabalar,
  Öncelikle teşekkür ederim ilgi ve alakaniz için.
  5 yidir çalıştığım is yerime ilgili sorunlar yaşamaktayım.
  Su zamana kadar farklı firmalarda 3650 gun ssk prim günüm var.
  İşten ayrılmak istesem hakli yada haksiz sebeple ihbar süresini anlaşarak fesih sonrası kidem tazminati alabilirmiyim?

  İşe şirketin tahsis ettiği araçla hergun 2 saat yol katediyorum. Mesaiden sayılıyormu (9-18 saatleri 2saat yol)
  Cumartesi günüde mesai vardir. Is sözleşmesine göre kaç saat fazla çalışıyorum?

  Maasimin asgeri ücretten gösterilmesi, maas farkinin kargo ile gönderilmesi gibi gibi nedenler var. Şuanda çalışıyorum işten ayrilmak istiyorum. Ne yapmam gerekir.
  (sabah mesai yerine noteremi gideyim? Sonrasi işe gitmesem sorun olurmu?

  1. Merhaba. 3600 gün primin yeterli olması için, ayrıca ilk sigortalılık tarihinizin 08/09/1999 tarihinden önce olması gerekir. Serviste geçen süreler, çalışma süresinden sayılmaz.
   Maaşınız asgari ücret gösterildiği halde, aslında daha çok maaş alıyorsanız, bu bir haklı fesih sebebidir. Ama bu durumu ortaya koyabilmeniz gerekir. Haklı fesih yapmak için noterden ihtarname gönderirseniz, aynı gün itibariyle işe gitmeniz de artık gerekmez.

   1. Teşekkürler öncelikle,

    Firma istanbuldan ben Muğla dayim. Maaş farkını kargo ile zarfla gondermektedir.
    Su zamana kadar olan bütün boş zarflar bende sakliyorum. Zarfin üzerinde maas farkı yazmaktadir. Bu delil olabilirmi?
    Kargo poşetinin içinden cikarttarak zarfi video çekmiştim busekilde değil olurmu.

    1. Merhaba. Doğru bir hareket yapmışsınız, umarım faydası olur. Ama neticede bunu takdir edecek olan hakimdir ve kesin bir şey söylemem yanlış olur.

 49. Merhaba kolay gelsin çalıştığım yerde 12. Ayimdayim isverenim sigortami maasim uzerinden degilde askeri ucret uzerinden gosterip yatirmaktadir ve kanunen 12 saat calismak yasak olmasina karsilik beni 12 saat calistirmaktadir 12 aydir fakat bunun karşılığı olarakta mesai ucretimi odememektedir 12 aydır. Bu ay bittiginde iktarneme gonderip hakli sebepten dolayi çıkıp 12 aylik mesai ücretimi kidem tazminatimi ihbar süremi yillik izin ucreti gibi alacaklarimi talep etmeyi düşünüyorum bu konuda yardimci olursaniz nasil bi yol izlemem gerekiyo veya bu yazdigim sebepler hakli sebepten isten ayrilmama yeterli olur mu yardimci olursaniz sevinirim.
  Not: is sozlesmem de haftalik 45 saat çalışma ve senelik 270 saat mesai yapabilecegim yaziyor fakat ben haftalik 60 saat uzerinden calisiyorum ve mesai ucretimi alamadigim gibi sigortam da askeri ucret uzerinden yatiriliyor.

  1. Merhaba. Evet, bahsettiğiniz hususlar haklı fesih nedenidir. 1 yılınızın dolmasını bekleyin ve ardından detaylı bir ihtarname hazırlayıp gönderin. Özel bir yardıma ihtiyacınız yok, sitemizdeki ihtarname örneğini kullanabilirsiniz.

 50. Merhabalar, Kasım 2017 den beri aynı şirket için Grafik Tasarımcı olarak çalışıyorum. Patronumun şirketi ve kızının şirketi için hizmet vermekteyim. İş başlangıcında maaşım geçiştirildi ve konusturulmadım. Yaklaşık bir yıl sonra patronumla maaşımın yeterli olmadığını konuştuğumda işten çıkarılmakla tehdit edildim. Sonraki süreçlerde ise aile geçindirdiğimden sabretmek zorunda kaldım. Son 6 aydır maaşımı parça parça alıyorum. Hatta son aldığım maaş Şubat ayından sadece 1000 tl maaşımı talep ettiğimde telefonlarım açılmıyor yada geçiştiriliyorum. Aralık ayında servis yemek ücretimi kestiler Ocak ayından itibaren evden çalışmaya devam ediyorum. Servis ve yemek ücretlerimi elden veriyorlardı onları da aralıktan beri alamıyorum. Haklı fesih yapmak istiyorum. 170 i aradım. Noterden ihtar çekin dediler ama avukattan destek alın dediler. Avukat ücretini karşılayacak bir bütçem yok kendi başıma yaptığım ihtar geçersiz mi sayılır? İhtar çektikten sonra iş yerimle ilişkim hemen kesilir mi? yoksa bir süre daha çalışmam gerekli mi? ve bu süre nedir? İlginize şimdiden çok teşekkür ediyorum. İyi Çalışmalar diliyorum. Saygılarımla.

  1. Merhaba. İhtarname için avukata gerek yoktur. Ayrıntılı bir ihtarname hazırlayın ve yukarıdaki gerekçelerle haklı fesih yapın. İhtarnameyi notere verdiğiniz andan itibaren bir daha işe gitmenize gerek olmaz.

 51. Merhaba ortalama 4 yıldır aynı işyerinde calişiyorum 3 kez istifa verdim ama kabul edilmedi işi bırakmak istiyorum bır türlü bırakmıyolar beni herşey bir yana calişma saatlerimiz cok fazla onuda gectim ammaşalarda sarkma oluyor asgari ücret yatıyor gersini cok geç alıyoruz ben nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olurmusumuz haklarımı nasıl alırım

  1. Merhaba. Siz ayrılmak istedikten sonra, işverenin sizi zorla çalıştırması mümkün olmaz. Fazla mesai yapıyor ama ücretini alamıyorsanız ya da maaşlarınız zamanında ödenmiyorsa haklı fesih yapabilirsiniz. Ama detayları bilmeden size, sonucun ne olacağını söylememiz mümkün olmaz.

   1. Ben konuşup ayrılmak istedigimi söylüyorum ama bana herzaman verdiği cvp benim güvendiğim tek elamasın ve benim yanımda emekli olcaksın kötü günümde beni bırakmadın diye cvp veriyor ve ben ayrılamıyorum 4 yıllık emeğim var

 52. hocam 4 yıl bir şirkette çalışmışlığım var habersiz 04 kodu ile işten çıkarıldım 36 gün sonra çalıştığım iş yeri sahibinin kardeşi iş teklifinde bulundu maaşta falan her şeyde anlaştık ancak belirttiği maaşı ödemeyerek asgari ücret ödedi ilk ay yanlışlık olduğunu bu ay düzelteceğini sözlü olarak beyan etmesine rağmen bir sonraki ayı asgari ücretten yatırdı maaşı aldığımın ertesi günü bana belirtilen ücret ve çalışma şartları oluşmadığı için istifa dilekçesi verdim. toplamda 3 ay çalıştım.
  asıl sorum eski çalıştığım işverenim şimdiki çalıştığım işverenimin kardeşi ile ortakmış ve ben istifa ettiğim için eski işyerinde çalıştığım hakları falan alamayacağımı kıdem ihbar herhangi bir tazminat ödemeyi reddediyor benim bunu bilme şansım yoktu bir işyerinin adı a ise diğerininki b idi sonra aradaki 36 günlük sürede işsizlik maaşı aldım bu iki iş yeri ile aramdaki iş ilişkisi eski işyerimden kıdemimi tazminatımı almama engel olur mu nasıl bir yol izlemeliyim tazminatımı almak için nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. İki işyeri birbirinden farklı ise ve arada da boşluk varsa, ilk işyerindeki ayrılış durumunuza bakılır. Eğer buradan kıdem tazminatını almaya hak kazanacak şekilde ayrılmışsanız, elbette ki kıdem tazminatının ödenmesi gerekir. Ama teknik detayları mutlaka bir avukata danışmanız yararınıza olacaktır.

 53. Sevgili Hocam;
  işyerim beni başka bir şubeye gönderirse ve iş sözleşmemde yazmasına rağmen ben bunu kabul etmezsem işyerim iş sözleşmemi tek taraflu feshedebilir ve ben kıdem tazminatı almaya hak kazanamam.
  Ama ben fesihten sonra onlara kanuna aykırı fazla çalışma süresiyle çalıştığım için dava açıp kıdem tazminatımı alabilir miyim?Yoksa onlar fesih etmeden mi davranmam gerekiyor?
  Saygılar.

 54. Sevgili Hocam;ihtarname çekerken işveren unvanı karşısına şube müdürünün isminimi yazmak gerekiyor.Benim olduğum şubede bu dördüncü şube müdürü ve ben yeni gelen şube müdürüyle 10 gündür çalışıyorum.Bu yasal olarak sorun çıkartır mı?Diğer sorum ise ben bu şubeye başka bir şubeden geliyorum.İhtarname ve dava açtığımda diğer şubeyide kapsayacaktır değil mi hocam?
  Saygılar.

  1. Merhaba. Elbette diğer şubeyi de kapsar. Ama şubeye çekmek yerine genel merkeze de ihtarname çekebilirsiniz. Ayrıca unvan kısmına şube müdürünün ismini yazmanız gerekmez, işyeri unvanı ne ise, onu yazabilirsiniz.

 55. Sevgili Hocam;
  İşçi İhtarname örneğinde ‘ihtar edilen,işveren unvanı ve sgk sicil no kısmına ne yazmamız gerekiyor.
  Örnek vermem gerekirse işletmem kurumsal bir şirket ve ismi bilmem ne köfte diyelim ama ahmet gıda olarak da evraklarda ismi geçiyor.Ben dükkanın bilinen isminimi yazmam gerekiyor.
  İşveren unvanına ve sgk sicil no’ya ne yazmam gerekiyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar.

  1. Merhaba. Bu kısımda resmi unvanı ve bilgileri bilmiyorsanız, işyerinin bilinen ismini yazmanız yeterlidir. Ama SGK hizmet dökümünüzü E-devletten kontrol ederseniz, sigortanızın yatırıldığı firmanın SGK sicil numarasını görebilirsiniz. Olmasa bile, örneğin Ahmet Gıda yazmanız ve adresi doğru bildirmeniz de yeterlidir.

 56. Merhaba, 2014 yılından bu yana çalışmkatayım, her sene maaşımıza zam yapılırdı fakat 2017 yılından bu yana maaşlarda bi değişiklik olmadı asgari ücretle aramda 400tl gibi bir fark varken şuan asgari ücrete düştüğünü farkettim. Bu durum haklı iş feshine girer mi tazminat alınabilir mi? eskiden şirkette yemek veriliyordu şimdi yok 2018 yılında kapatma kararı alındı 5 kişi işten çıkartıldı (istifa ettirildi) banada kendine iş bak denildi iş yeri kapanacağı için tazminatımı istedim 1 sene oldu bir daha ses çıkmadı kendi istifa etsin diye bekliyorlar. bu durumda ne yapılabilir?

   1. iş sözleşmem 3 yıllığına imzalanmıştı 1 şubat 2019 da bitti istifa etsem tazminat hakkım oluyor mu?

 57. İyi günler. Belediye de özel işletme ihaleleri alıp işleten bir özel şirkette çalışıyorum (Firma Taşören değil direk şahsa ait ). İşe başlangıç tarihim 04.09.2015 olmasına rağmen ssk girişim 16.11.2015 tarihi gözüküyor. Çalışan sayısı 45-50 kişi olmasına rağmen iş veren maaşları sürekli elden vermekte bilirkte resmi tatillerde ne tatil nede mesai alıyorum son olarak ise 2019 yılı asgari ücretin 2.040 lira olarak belirlenmesinin ardından çalışan işçisine asgari ücretin altında maaş verip 12 saat çalıştırmaya devam etmesi söz konusudur. E devlet üzerinden 4a sgk dökümüne bakıldığında ise işçinin ssk’sının asgari ücretten yatırıp elden maaşı verirken asgari ücretin altında maaş verilmesine karşılık (hiçbir şekilde maaş alırken heran gibi kağıda imza atmıyorum) Bu konuda tazminatımın ve diğer haklarımın alınması için ihtarname yeterli olırmu değilse nasıl bir yol izlenmeli. Not halen bu şirketteyim. Cevabınız için Şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Merhaba. Tazminatınızı almak için neyin yeterli olacağını kimse kestiremez. Ama sizin durumunuzda en doğru hareket, bu hususları içeren bir ihtarnameyi noter kanalıyla işverene göndererek haklı fesih yapmaktır. Böylece siz üzerinize düşeni yapmış olursunuz. İşveren ödeme yapmazsa, gerisi hukuki sürecin takdiri olacaktır.

 58. Merhabalar 31.01.2019 tarihinde iş akdim sona ermiştir 22.01.2019 da telefon yolu ile fesih tarihim işveren tarafından iletilmiştir tarafıma… çıkışımi 14 Şubat tarihinde vermişler 4 a kapsamında işin sonlandırılması diye mesaj geldi tarafıma bu benim başıma is acaemin 31 Ocak itibari ile işe gitmedim hiç elimde gereken kayitli mesajlar var işverenin bilgisi olduğuna dair neden 14 Şubat yaptılar onu anlamadim maaşı da bankadan alıyorduk teşekkür ederim

 59. Merhabalar 6 ekim 2017 bu güne taşeron şirkette çalışmaktayım çalıştığımız şirket 31.12.2018 başka bir firmaya SSK 16 kod ile nakil yapmış 1.1.2019 da.
  . en son aralık maaşımı aldim yeni şirketi görmedik bize battığını kimseye ulaşamadıklarını söylüyor çalıştığımız kurum…şimdi nasıl bir yol izlemem lazim
  1.maaşımı ve tazminatımı önceki şirketten alabilirmiyim
  2.iş yerine gidip mesaimi orada doldurup çalışmadan bekleye bilirmiyim
  3.istifa etsem ne olur haklarımı ala bilirmiyim
  4.ocak ve içinde bulunduğumuz şubat ayı maaşı ve yıprama ve yıllık izin paralarını talep ede bilirmiyim.
  5. Teşekürler

 60. 1 yil bir şirkete çaliştim ssg mi giriş çikiş yapiyorlardi ben bu yuzden tazminat açabilirmiyim

  1. Ömer bey, işten bu gerekçeyle mi ayrıldınız? Öyleyse almanız elbette mümkün olabilir. Ama sigorta dökümünüzle birlikte bir avukata bizzat danışmanızı öneririm.

  1. Merhaba. Bunun için bir yere başvurmak gerekmez. Yapmanız gereken ihtarnameyi hazırlamak ve işverene noter kanalıyla göndermekten ibarettir.

   1. Çok teşekkür ederim ihtarnameyi çektin den sonra işe gitmeme gerek Yok degilmi gitmesem devamsızlıktan çıkışımı verme hakkına sahip olmazlar değil mi

    1. Siz ihtarnamede fesih iradenizi açıkça yazdıktan sonra, zaten işten ayrılmışsınız demektir ve o tarihten itibaren tutulacak devamsızlık tutanakları bir işe yaramaz. Böyle yaparsanız, işe gitmeniz de gerekmez.

 61. Merhaba 25.05.2005 tarihinde askeri bir kamu kurumunda belirsiz süreli sözleşmeli işçi olarak asgari ücret ile işe başladım.2011 yılında maaşım bürüt maaş çarpan katsayısı olarak asgari ücretin 1.60 katı olarak zam yapıldı ve sözleşmem yenilendi.Burada belirtmem gereken bir husus burası bir kamp ve kamp müdürü yada komutanı 3 yada 4 yılda bir değişmektedir.2013 yılında yeni bir komutan atandı yaklaşık 1 yıl sonra 2014 te yine bir zam isteğinde bulundum isteğim olumlu karşılandı ve maaşım bürüt maaş çarpan katsayısı olarak 1.60 tan 1.85 e yükseltildi ve 2015 yazında yine bir başka komutan tayin oldu ve yeni komutan 2018 Aralık ayına kadar bu çarpan katsayısı hesaplanarak maaşımı ödedi fakat 2019 Ocak ayı maaşımın 1.60 çarpanı olarak düşürüldüğünü öğrendim sebebini sorduğumda ise 2014 yılında maaş çarpan katsayımi 1.60 tan 1.85 çıkaran komutanimin sözleşmeye ek protokol yapmadigini hiç bir yazışma olmaması sebep gösterildi fakat sonradan ben karar defterine yazıldığını gördüm ve göstermeme rağmen 2011 deki sözleşmenin geçerli olduğunu söylediler.Sonuc olarak bir önceki komutanimin bana yapmış olduğu zammı ek protokol yok diyerek geri alabilirler mi haklarim nelerdir teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Size zammı geri alıp alamayacaklarını söyleyemem, bunun için sözleşme ve benzer evrakları görmem gerekir. Ama diyelim ki haklısınız. Bu durumda ne yapabilirsiniz? Ya haklı fesih yaparak işten ayrılırsınız ya da çalışmaya devam edersiniz.

 62. Merhabalar. Yakasık 5 yıldır özel bir sirkette hizmet vermekteyim. Sabah 7 iş başı yapıyoruz aksam 5 6 bazen 7 lere kadar bolge içerisinde calısıyoruz. Fakat fazla mesai ücreti alamıyoruz. Ve şirket bize satışcının saati yoktur diyip bizi umursamıyor. Ve ben yıllarımı verdiğim yerden tazminatımı alıp o sekilde ayrılmak istiyorum. Bu konuda ne yapmam gerekiyor tesekkürker.

  1. Merhaba. Satışçının da diğer işçilerin de çalışma süresi elbette vardır ve haftalık en çok 45 saattir. Bu süre aşıldığında fazla mesai ücretinin ödenmesi gerekir. Ödenmemesi bir haklı fesih sebebidir. Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse hukuki süreç sonunda haklı bulunursanız, haklarınızı alabilirsiniz.

 63. Sevgili Üstadlarım merhaba, 02.12.2013 tarihinden bu yana aynı işyerinde çalışmaktayım. 3 aydır maaşlarımız önceki yıllarda söz verildiği ve ödendiği tarihte ödenmemekle birlikte Ocak 2019 tarihinde 20 günü geçmiş olmasına rağmen ödenmemiş durumda. Ek olarak 5 yıl boyunca aldığımız Multinet üzerinden yönetilen yemek ücretlerimizi de işverenin tek taraflı kararı doğrultusunda 3 aydır alamamaktayız. 5 yıldır şirket tarafından tahsis edilmiş şirket aracını kullanmaktayım, maaş görüşmelerimizde her yıl bu araç sözlü olarak 500 TL yol ücreti olarak dile getirilir ancak yazılı bir dayanağı bulunmamakta. Başta belirttiğim iki nedenden dolayı “Haklı Fesih” koşullarının doğduğunu biliyorum, ancak işveren bu tarz bir ihtar ve işten ayrılma durumunda doğru işten ayrılma kodunu SGK’ya bildirmeyeceğini, bu yola gidenler ile elinden geldiği kadar uğraşacağını açıkça belirtmekte, üstü kapalı tehdit etmektedir. Haklı Fesih haklarım doğrultusunda işten ayrılmam durumunda;
  * Kıdem tazminatı, izin ücretleri, gecikmiş maaş gibi haklarımı almam ortalama ne kadar sürer ?
  * İşsizlik Maaşı alabilmek için arabulucu raporu yeterli olur mu ?
  * Maaş + Prim usulü çalışıyorum, ekonomik sebeplerle iş sayılarında azalmalar yaşanmakta, primlerin miktarı azaldığı için brüt ücretimizde azalmakta, Kıdem Tazminatı hesaplanırken bu durum dikkate alınır mı?
  Cevaplarınızın seçmeyi düşündüğüm yola ışık saçmasını umuyorum.

  1. Merhaba. Evet, haklı fesih nedenleriniz konusunda haklısınız. Öyleyse sorularınıza cevap vereyim:
   – Kıdme tazminatı vb. alacaklarınızı almanız, işveren ödemezse yıllar sürebilir. Ama kimse size kesin bir tarih veremez: mustafabaysal.com/is-mahkemesi-ne-kadar-surede-karar-verir
   – Arabulucuda anlaşırsanız ve size kıdem tazminatı ödenirse, evet arabulucu raporu yeterli olur. Önemli olan, raporun içeriğinden işsizlik maaşı hak ettiğinizin anlaşılmasıdır.
   – Primler noktasında ise hesap oldukça basittir. Son 1 yıllık primlerin bir aylık ortalaması alınır ve brüt ücrete eklenir.

   1. Üstadım cevap için teşekkür ederim. Primlerimiz tek bordroda, maaş içinde ödeniyor, yani hizmet dökümünde görünen brüt ücret içerisinde yer alıyor. Düz mantıkla yaklaşırsam son 12 ayın ortalama brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesabı yapmam gerekiyor değil mi?

    1. Rica ederim. Yaklaşımınız doğru; ancak bu brüt rakamlar içinde, kıdem tazminatı hesabına dahil edilmemesi gereken “fazla mesai, genel tatil vb.” ödemeler varsa, bunları düşmelisiniz. Yoksa, bordrodaki rakamı esas alabilirsiniz.

 64. merhaba , milli eğitime bağlı resmi devletin anaokuluna yemek şirketinden malzeme sattık. elimizde fatura var. ödeme yapılmıyor. anaokuluna karşı ihtarname gönderebilir miyim ? teşekkür ederim

 65. Merhaba 12.08.2016 yılında işe başladım ve 15.01.19 tarihinde işten ayrılmayı planlıyorum ama iş yerime dilekçe yerine noter ihtarnamesi cekmek istiyorum ama benim bu süreç içinde yıllık izinlerimi kullanmadımı ve ödenmesini istiyorum ve iş yerine noterle bile olsa 15 günlük işe gelme zorunluluğum var mıdır bunu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

   1. Evet haklı bir fesih nedenim var ise alım ve çalışma nedenim farklı hem kendi işimi hemde muhasebe işini yaptırdıkları için ayrılmak istiyorum bir kaç aylık denip 5 ay dır aynı devam ediyor

 66. Merhaba;
  Bir personelimiz çalışmakta iken evlilik nedeni ile istifa ettiği ve tazminat talebini de içeren bir ihtarnameyi noter aracılığı ile tarafımıza göndermiştir.Bizim tazminat ödeyeceğimiz ve ödenecek rakamları da içeren bir cevap göndermemize gerek var mıdır.Yoksa direk olarak hesabına yatırabilir miyiz.Eğer ki cevaba gerek varsa nasıl bir cevap yazmalıyız?
  Teşekkürler.

 67. Merhaba. 14.10.2011 tarihinden beri ayni iz yerinde calismaktayim 2018 yili icerisinde isverenimbana 305 saat fazla mesai yaptirdi. Noter kanali ile ihtar cekip sozlesmemi tek tarafli fesh edip tazminatimi isteyebilirmiyim ?

 68. 13 aydir calistigim salondan 16 gundur maasimi alamiyorm ayin 1 inde odeme yapilmasi gerekiyordu bugun ayin 16 si oldu tazminat alabilmek icin ne yapmaliyim

 69. Hocam merhaba;
  Bedelli askerliten faydalanıyorum. Sevk tarihim 29.08.2019. Ben bu tarihi beklemeden üç yıldır çalıştığım yerden askerlik sevkime 8 ay varken askerlik ödevim için istifa edip tazminat alabilir miyim?

  1. Merhaba. Şansınızı deneyebilirsiniz ama olası bir mahkeme durumunda, bu davranışın iyi niyetli değerlendirilmemesi yüksek ihtimal olacaktır.

 70. Merhaba ben otomobil boyacısı olarak 12 yıldır bi kurumsal firmada çalışıyorum bize otomobil harici boya işleri yaptırıyor müdür masa sandalye saksı klima dolap yer duvar gibi ayrıca görev kağıdı olmadan başka firmamıza yolluyor güne birlik kışın çalışma ortamımız 5 derece ısıya kadar düşüyor haklı fesih ile tazminat alabilirmiyim teşekkürler

 71. Çok ACİL Mrb kolay gelsin size şöyle bir sorum oLCAK ben özel bir şirkette çalışan biriyim burda 3.5 sene çalıştım ve şuan memuriyete hak kazandım ve 13.12.2018 itibariylada orda iş başı yapmam lazım dediler kesin.Ve çalıştığım firma 31.12.2018 itibariyla bu kirimin kapanacagini ve 22.11.2018 itibariyla ihbar suremiz başlatılmış oldu. Ben bu ihbar süresince gidersem kıdem tazminatı alabilir miyim. Ve hakkım olan 3.5 sene kıdem tazminatı nasıl alabilirim Acil olarak beni bilgilendirirseniz çok sevirim.nasil bir dilekce veya yol izlemem lazım

  1. Merhaba. Firma size fesih bildiriminde bulundu mu? Öyleyse kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir. Ama siz de 31/12/2018 tarihinden önce işi bırakırsanız 8 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 72. Mrblr 1 yıl 2 ay çalıştığım şirketten evlilik nedeni ile ayrıldım 3 aydır tazminatımı odemediler sadece evlilik nedeni ile işten ayrılıp tazminatımı talep ettiğim bir istifa yazdım 3 aydır kimse dönüş yapmıyor ne yapmaliyim

 73. 06/06/2018 tarihinde başladıgım işimden iş yogunlugu az oldugundan dolayı 06/12/2018 tarihinde çıkışım verildi ama içerde kalan 2600 küsür ücretimi alamadım ama çıkışta bana aldıgıma dair kagıt izmalatmaya çalıştılar siz imzalayin biz ücretinizi yatırcaz diye imzalamadim ne yapmam gerekiyo

 74. merhaba ben şirket tarafından 11 ekım 2018 tarahınde tazminatımı almak üzere ayrıldım yaklasık 1 bçuk aydır tazminat odemesi hala yapılmamak da aradığım da ise tam yatacak tarih belli değil deyip geçiştiriyolar ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Ya beklemeye devam etmeli ya da arabulucu başvurusu ile yasal süreci başlatmalısınız. Üçüncü bir seçeneğinizin olmadığını söylemeliyim.

 75. İyi günler kolay gelsin bende bir konu için Bilgi almak istiyorum…Ben özel bir öğrenci yurdun da gündüz Personeli olarak çalışmaktayım fakat Resmî tatillerde de çalışıyorum mesela geçtiğimiz kurban bayramında hem arefe günü hemde bayramın 4.günü çalıştım…öğrenci yurdu olunca 7/24 hizmet verilmekte benim mesaim 8.15 -18.15 arası diğer arkadaşın ise tam tersi şimdi ise bize holding tarafından sözlü olarak gece duran arkadaş iZin kullanacağı zaman benim hem gündüz hem gece çalışacağımı söz ile söylediler eğer kabul etmez isem istifamı yazacağımı söz ile söylediler ne yapmam gerekiyor

  1. Ben işten ayrılmak istiyorum tazminatımı bırakmak istemiyorum sigorta başlangıç tarihim 15.07.2013

  2. Merhaba. Sizden 24 saat çalışmanız mı isteniyor? Bu elbette yasal değildir. Bu şekilde çalışmanız istenirse, önce bir müddet çalışın ve sonrasında bunu gerekçe göstererek haklı fesih yapabilirsiniz.

 76. Merhaba. Ben 21 eylül 2010 tarihinde bi işyerinde aralıksız 25 temmuz 2018 e kadar çalıştım. 25 temmuz 2018 de doğum iznine ayrıldım. İznim 16 kasımda bitti. O gün için süt izni yazıldı. Bugün noterden bebeğime bakacak olmadığından işten ayrılmak için ihtar çektim. Şirketimde 150 den fazla bayan çalışan var ve kreş imkanı verilmiyor. Bu sebeple haklı olarak ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmiyim. Devlet doğum parası verdi. Şirketimde 25 temmuzdan 2018 den beri maaşımı aylık yatırdı. İşten çıkış yaptığımda maaş aldığım için devletin verdiği doğum parası tazminattan kesilecekmiş. Doğrumudur. Ne yapmam gerekir. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Sondan başlayayım, evet işveren size raporluyken maaş ödemeye devam ettiyse, mahsup yapabilir. İşverenin gerekli şartlar varsa kreş açmaması haklı fesih sebebi olabilir: mustafabaysal.com/isveren-kadin-iscileri-icin-kres-acmak-zorunda-mi
   Ama keşke, fesih yapmadan önce işverenden kreş ayarlanmasını talep etseydiniz ve bunu bekleyip işten ayrılsaydınız. Yine de halen gerekirse, hakkınızı arayarak kıdem tazminatınızı almanız mümkün olabilir.

 77. Merhaba ben özel bi sek törde şöförlük yapıyorum işi giriş tarihim 2014 ün 8 zin ci ayı ben yaklaşık 2 yıldırda düzen li bi magış alamıyorum işyerine ihbar name çekmek istiyorum bu ihbarnamede nelere dikkat etmem ve nasıl bi ihbarnama ceke bilirim yardım cı olursanız sevinirim

 78. Merhaba, ben kamu hastanesinde 7 yıl çalışmaktaydım, 1 ay önce evlilik sebebiyle istifa ettim, kıdem tazminantı almak için iş yerine istenilen bütün evrakları işten çıkış günü verdim dilekçemide yazdım, yanlız 1 ay gecti ödememi yapmadılar ve iş yerine sorduğumda bekliyoruz haber vericez diyip beni oyalıyolar bilgi vermiyolar, sizce hakkımı almak için nasıl bir yol çizmem gerekiyor ?

  1. Merhaba. Arabulucuya başvurabilirsiniz; ama bir kamu kurumu söz konusuysa, beklemenizi öneririm. Kıdem tazminatınızı büyük ihtimalle ödeyeceklerdir.

 79. Merhabalar, ben 04.06.2011 – 31.12.2017 tarihleri arasında devlet müzesinde serbest arkeolog olarak çalıştım. Sözleşmeler yıllık yapılıyordu. Ancak sözleşmeler geç yapıldığı için her yıl 15- 30 gün arasında bir kayıp söz konusu oluyordu. Çalıştığım süre içinde 2017 yılı hariç yıllık izinlerimi kullanamadım.Haftada 6 gün sekiz saat çalışıyordum yani 48 saat. Dini bayramlar hariç diğer resmi bayramlarda çalışıyordum ancak mesai ücreti verilmiyordu. kıdem tazminatımı aldım. İhbar verilmedi. .Çünkü ihbarname imzalatıldı. Ancak günlük iki saat iş arama hakkını kullanmadık. Bu durumda bu haklarımı nasıl alabilirim .Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bütün bunlar için yapmanız gereken şey, arabulucu başvurusu yapmaktır.

 80. merhaba.1.10.2012 tarihinden itibaren bı rhaberlesme firmasında çalışmaktayım.haftada 6gun günde 10 saat çalışıyoruz.Bunun yanı sıragece çalışmaları ve bayramlarda nöbet usulü bayram tatıllerı ve aksam mesaı saatlerı sonrasında oluşan arıza durumlarındaki müdehaleler gibi fazla dan yaptığımız çalışmalar için hiç bir şekılde mesai ödemesi alamıyoruz.gerıye dönük 6 yılda dahil olmak üzere mesaı haklarımı alabilmek ıcın ne yapmalıyım.geriye dönük bu haklarımı alabılırmıyım ne gibi evraklar hazırlamalıyım..teşekkür ederim

 81. Merhaba meslek hastalıkları hastanesinden heyet raporu aldım işyeri hekimim raporu gördü ve iş akdimin son verilmesinin uygun olduğunu söylemesine rağmen şirketim 15 gündür beni oyalar gidi bir sonuca ulaşmadı benim ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim.

  1. Uğur bey, bu durumda ihtarname çekerek siz iş akdinizi feshedebilirsiniz. Ama nasıl bir rapor aldığınızı bilemiyorum, önce gerçekten de fesih hakkınız olup olmadığından emin olun.

 82. merhaba 20 agustos 2018 de ayrildıgim isyerinden bana ihtarname geldi icerigi 2 temmuzda calustigim donemde kalite onay sertlik onay verdigim malzeme daha sonra yapilan Cihazdan kaynakli çatlama oldu o zaman tespit edildi hata olay kapandi 1 ekimde bana isyerini zarara ugrattin diye iade faturali ihtarname geldi benim hicbir yere imza ve onay verdigimin ispati yok ellerinde

 83. Merhabalar turizm sektöründe çalışmaktayım iş verenim çıkışımı vermiyor askıya alıyor İşsizlik maaş hakkım var iş verenim çıkarmadığı için alma durumum yok. O yüzden noter ile ihbarname çekmem faydalı olur mu hiçbir evraka imzalamayacağım çalıştığım yerin noter ile ihbarname çekmem faydalı olur mu yardımcı olursanız sevinirim

 84. Merhaba iş yerim maaşı zamanında yatırmıyor fazla mesai yaptırıp bunun ödemesini de yapmıyor bu nedenlerle kendim işten çıkıp tazminatımı almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim 14 aydır çalışıyorum

  1. Ayrıca ihtarname de ne kadar bir süre belirtiliyor ben ihtar yerine işten çıkmadan arabulucu ya başvuru yapabilir miyim? Arabulucuya başvurup işe devam edebilir miyim?

 85. Merhaba bir firmada 2 yıldır çalışmaktayım. Psikolojik baskı ile mesai yaptiriyorlar. Mesai ucretimi alıyorum. Fakat mesai saatlerimin sigorta primi ödenmiyor. Bu konuda notere ihtar çekebilir miyim?

   1. Evet elden aliyoruz. Ihtar çekmeyi dusunuyorum. Fakat isten cikis mi yapmam gerekiyor ihtar cekmeden. Bilgi verdiginiz icin tesekkur ederim

    1. Bu durum bir haklı fesih sebebidir. Ama kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın: mustafabaysal.com/elden-maas-odenen-isci-bunu-nasil-ispat-edebilir
     Ayrıca haklı fesih yapacaksanız, bunun için hazırlayacağınız ihtarnameyi işverene noterden gönderdiğiniz gün artık işe gitmeniz gerekmez.

 86. Merhaba. Ben bir özel öğretim kurumunda öğretmen olarak çalışmaktaydım. Haziran ayı itibariyle okulumla sözleşmeyi karşılıklı olarak fesh ettik. Ancak bir aylık maaşımı hâlâ alabilmiş değilim. Bunun için bir ihtarname çekmem yararlı olur mu? Olursa ihtarnamede hangi hususları yazmamızda fayda olacaktır? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Erdi bey bunun için ihtarname yazmanıza gerek yok. Ücretinizin ödenmediği banka kayıtlarından açıkça anlaşılıyorsa, doğrudan arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanız yeterli olacaktır.

 87. Merhabalar. Özel öğretim kurslarından biriyle mart 2018 de 01/09/2018 de geçerli olacak şekilde sözleşme yaptım. Daha resmi olarak göreve başlamadım ve göreve başlamak istemiyorum. Karşı taraf sözleşme martta yapıldı diyerek hakkımda yasal süreci başlatacaklarını ve tazminat davası açacaklarını söylediler. Ne yapmalıyım?

  1. Murat bey karşı tarafın böyle bir hakkının olması doğaldır. Ne yapabileceğiniz konusunda bir avukata danışarak hareket etmelisiniz.

 88. Merhabalar.taseron isciyim isyerimle 2+1 yıllık belirli süreli sözleşme yaptım ve sözleşme bunun dışına çıktı ve belirsiz süreli ye döndü yani yıl sonuna kadar uzadı ve şirketim bana hiçbir şekilde sozlesmenin uzadigina dair özleşme sunmadi bende hiçbir şeye imza atmadım.isten çıkarsam da tazminatımı alamayacağımi söylediler ve iş sozlememi defalarca istememe rağmen bana gondermediler.benim dışımda uzatılan bu sözleşme beni bağlar mi isten çıkarsam tazminatımı alabilir miyim? Tazminatımı almam için ne yapmam gerekiyor yardım ederseniz teşekkür ederim

  1. Merhaba, belirli süreli olduğunuz söylediğiniz iş sözleşmesinin biriş süresi tam olarak hangi tarihti?

 89. Merhaba; isyerim kapandi bir süredir bekliyorum kidem ve ihbar tazminatimin ödenmesini ancak işveren bana ihbarının olamayacağını sadece kidem alabileceğini söylüyor.
  Sizce noter onaylı ihtarname göndersem işlemlerim cabuk sonlanır mi

  1. Erhan bey ihtarname işlerinizi hızlandırmaz; sadece bazı durumları kayıt altına almanızı sağlar. Buna ihtiyacınız varsa, ihtarname gönderin.

 90. Merhaba
  özel bir şirkette 7 yıldır çalışmaktayım.

  Şirketimiz kriz nedeniyle bizleri ücretsiz izine gönderecek. Bu izini bizim yazılı rızamızla sağlayacak.

  Bu durum haklı fesih sebebimidir!

 91. merhaba,

  3,5 yıldır çalıştığım özel firmada son 2 yıldır maaşlar düzensiz ve zaman zaman parça parça ödenmektedir.
  ayrıca ssk da aldığım maaş üzerinden gösterilmiyor çok düşük gösteriliyor.
  tazminat alarak ayrılmak istiyorum öncelikle ne yapmam gerekiyor? Ve tazminat hakkım var ise tazminatı ssk da resmi olarak görünen maaş üzerinden mi alacağım ?
  bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. İbrahim bey tazminat alma hakkınız elbette var. Bunun için öncelikle ihtarname göndererek haklı fesih yapın ve ihtarnamede de bu sebepleri fesih gerekçesi olarak gösterin. Sonrasında işveren ödeme yapmazsa yasal süreci başlatmanız gerekecek. Dava açmanız gerektiğinde gerçek maaşınız üzerinden alacaklarınızı talep etmelisiniz. Çünkü bütün alacaklarınızın, gerçekte aldığınız maaş üzerinden hesaplanması doğru olandır.

 92. Ben özel sektörde kafe barda calisyorum yaklasik 2 yil 3 ay oldu askere gidecegimden dolayi ayrilmak zorundayim normal tazminatim 5 bin ise askerlik zorunluluqu gecerlimi yani daha fazla almam hakmi

  1. Ozan bey kıdem tazminatınız ne kadar ise, askerlik nedeniyle işten ayrıldığınızda da aynı rakam geçerli olur.

 93. Merhaba ben özel bir güvenlik şirketinde 6 yıldır güvenlik olarak çalışmaktayım işyerine ihtar çekmeyi düşünüyorum sebebleri ise 2017 yılında ramazan ayında yemek param verilmedi 2017 nisan ve 2018 Mayıs aylarında sigorta pirimim 1 er gün eksik yattı 11/07 gece vardiyasında sabah 7 de çıkıyoruz aynı gün 15/23 vardiyasina çağırıyorlar Şubat ayında senelik izinden geldim haftalık iznimi senelik izinden yeni geldin diyerek kullandirmadilar bunlari belirterek haklı fesih yapabilirmiyim şimdiden teşekürler

  1. Halil bey hepsi için tek tek cevap veremeyiz. Ama söyledikleriniz tam olarak doğruysa, evet bunlar birer haklı fesih gerekçesidir.

 94. Merhaba özel bir bankada çalışıyorum 2016 yılında bir uyarı aldım 2018 de uyarı aldım ikisinde de savunmamı yazdım performansta kategori olarak düşük verdiler bu sebeplerden tazminatsiz çıkarabilirlermi

 95. Merhaba, ayin 19 unda ise gitmedim ayni gun noterde sgk aldigim 15 yil 3600 belgesiyle ihtarname gönderdim artik ise gitmiyorum 3 gun icinde tazminatimin banka hesabima yatirilmasini talep ettim.19 undan beri ise gitmedigimden dolayi sikinti olurmu.

 96. Merhabalar. Bir iş yerinde 15aydır çalışmaktayım daha öncesinde senemin dolmasına 9gün kala çıkarıldım ara bulucu avukat nezdinde geri dönüş yaptım ama bu seferde hiç bir şekilde mesaie bırakılmamaktayım ve hafta içi işim var diye izin istediğimde verilmiyor banka vs haledemiyorum izinsiz gelmediğimde hemen tutanak tutuyorlar haklı fesih nedenlerim olabilirmi bunlar aydınlatırsanız memnun olurum

 97. Merhaba ben … gıda fabrikasında 09/11/2017 tarihinde işe başladım 6 ay 21 gün sonunda herhangi bir tutanak tutulmadı 31/05/2018 tarihinde şahsımın başlatmadığı hafif bir münakaşa sonrası işime son verildi ihbar tazminatı vermedikleri için ibra imzalamadım bu sefer hem 1 aylık maaşımı 3 günlük mesaimi yatırmadıkları gibi iş çıkışımıda vermediler ayrıca nisan ayının sigorta primide e devletden baktım henüz yapılmamış işe gitmediğim için kendilerince haklı fesih oluşturmaya çalışıyorlar ekonomik durumum maalesef kötü ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 98. Merhaba ben rehabilitasyon merkezinde 28.05.2018 tarihinde öğretmen olarak işe başladım sözleşme tarihim 28.05.2018 tanzim tarihi ise 24.05.2018 okula alışamadığım ve sevmediğim için kurum sahiplerine ayrılmak istediğimi söyledim karşı çıktılar henüz istifamı elden vermedim çünkü yırtıp atma ihtimalleri var bundan dolayı noterden göndermeyi düşünüyorum aklıma takılan soru şu işe başlama sürem çok aZ henüz bir hafta olmadı sözleşmenin feshini noterden gönderme durumumda bana hukuki anlamda bir yaptırımları olabilirmi dava açabilirler mi nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgilendirseniz sevinirim

 99. Merhaba makam şoförü olarak 2,5yildir bir firmada çalışıyorum çalışma saatleri çok fazla olduğu için ayrılmak istiyorum eşim le ayrılma safhasına geldik noterden ihtarname çekip ayrıla bilirmiyim

 100. 14 aydır çalışıyorum 3600 kurallarınin hepsi mevcut maaşım 2050+ağı+150tl amirlik farkı toplam 2350 mesailerle ortalama 2800 fakat boş agi sonrası 1603 yazmakta konuyla ilgili ne yapmayaliyim ve devamı ne olmalı yani tebliğ şerhi varmış tam olarak nedir ve işveren fesih süresi 1 ay versem yeterli mi ..
  Günü gelmeden cikarilirsam ne olur veya önlem olarak neyapabilirim son olaraktan
  İhtarda hukuksal olaraktan nelere dikkat etmeliyim olay lehime devam etmesi için teşekkürler saygılar

  1. Rasim bey, ihtarname konusunda profesyonel destek alabilirsiniz. 15 yıl ve 3600 gün nedeniyle ayrılacaksanız, ihbar süresine uymanıza gerek yok.

 101. Kolay gelsin 11.25.2016 tarihinde ambulans sürücüsü olarak bir ambulans şirketinde işe başladım şantiyede görev verdiler 07.30 17.30 saatleri arasında çalışmaktayım mesai saatim dışında özel hasta nakil işine gönderdiler ve ben burada belimden sakatlandim belimde kayma ve çatlak oluştu 2 ayda zoraki izin verdiler doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi bu arada firma ismi değişti 02.26.2017 tarihinde işten çıkış yapıldı yeni ismi değişikliği olan firma ismiyle 03.19.2017 tarihinde giriş yapıldı ama şantiyede idari işlerde girişim 11.25.3016 dir resmi izinler mesai almadan çalıştırdılar maaş haczin var ikinci maaş haczi geldiği için işten çıkaracaklar her hangi bir ihbar yapılmadı 04.30.2018 tarihinde şantiye bittiği için değilde maaş haczi den dolayı işten çıkaracaklar ne yapmam gerekli nasıl bir yol cizmeliyim bana yardımcı olursanız memnun olurum tesekkurler

 102. Öncelikle saygılar
  benim sorum ihtarname çekerken ihbar edilen yere işveren unvanına şube müdürünün ismi mi yoksa şube isminimi yazmamız gerekiyor
  Teşekkürler

 103. Merhaba ben halkbank da calisirken zorunlu egitime cagrildim fakat ayrilacagimi mail yoluyla genel mudurluge ilettim ardindan 2 ay sonra isten ayrildim benden 3500 tl ihbar tazminati isteniyor bu mail ihbar sayilir mi dava acsam kazanma ihtimalim var mi tesekkurler

 104. Merhabalar ben bir akaryakıt istasyonunda 1 yıldan fazladır çalışıyorum ve beni durduk yere çıkaracaklarını söylediler geçmişte 2 tutanagim var bunuda tazminatsız çıkarmaya sebeb gösteriyorlar sizce ben bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

  1. Tugay bey, geçmiş dönemden kastınız nedir? 6 iş gününden eskiyse, bunlara dayanarak çıkaramazlar.

    1. Şu anda bir şey yapamazsınız; ama işten çıkarılırsanız hakkınızı arayabilirsiniz.

     1. Peki bana tüm haklarımı aldım diye kağıt imzalatirsa imzalayım mi ihbar tazminatını verebilirler acaba bana verecekleri kağıdı imzalayıp ondan sonra dava açsam olur mu

     2. Tugay bey, ibraname hakkındaki yazımızı okuyup karar vermenizi öneririm.

 105. Merhaba,
  Mayıs 2015’te başladığım işimde yaklaşık 1,5 senedir maaşım geç yatmakta. Son 1 senede ayın 20’sinden sonra yatan toplam maaşım 9. Yani 12 ayın 9 unda gecikme bulunmaktadır. Herhangi bir sözleşme imzalamadım işe girerken, ayrıca maaşım 2200 tl’den görünüyor 3500 tl alıyorum fakat. Bunu bankadan alacağım bir belgeyle ıspatlayabilirim. Ayrıca şahitlerim de var. Son 3 ayın maaşını alamadım. 4. aya doğru gidiyor. Avukatla görüştüğümde ihtarname çek önce dedi, ama iş akdini feshetme dedi, ihtarnamede belirtilen süre içinde yatırmazsa öyle feshedersin dedi. Şimdi ben ihtarnameyi çektikten sonra orada çalışamayacağım için ilk ihtarnamede iş akdimi haklı yere feshedip tazminatımı alabilir miyim? Ayrıca maaşım düşükten göründüğü için tazminatım düşükten mi hesaplanır, yoksa bunu da ihtarnamede belirtmem gerekir mi?

  1. Caner bey, işe artık devam etmeyecekseniz, ihtarnameyle birlikte fesih de yapabilirsiniz. Diğer konular ise ayrıntılı ve bilgi sahibi olmadan fikir vermem yanlış olur. Dilerseniz sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz. Sizin için ihtarname hazırlayabiliriz.

 106. Merhaba

  08.07.2013 tarihinden itibaren açık hava reklamcılık şirketinde satınalma departmanında çalışmaktayım. Şirket satıldı ve yeni alan kişiler açıklanırken toplantı salonunda biz çalışanlara sizin görevleriniz devam edecek çalışmaya devam edeceksiniz vb. gibi vaatlerde bulundular fakat çok kısa bir süre sonra haksız yere 03.12.2017 tarihinde yaklaşık 15-16 kişinin bende dahil ihbar süremizi şirket küçülmeye gittiğini ve gelirlerin %90 azaldığını belirten bir ihbar sözleşmesi hazırlanmış ve bize bildirildi hepimizde imzaladık bir fotokopisini kendimize aldık. Şuanda hepimize mobbing uygulanıyor.Fakat satın alan şirketin 3-4 adet ayrı şirketleri daha bulunmakta olup küçülmeye giden şirket 27 bin liralık bir saat alıyor ofislerine. Bunların faturaları vs. hepsi muhasebe müdürümüzde mevcut olup elimizde deliller bulunmaktadır. Şimdi biz toplu halde nasıl bir yol izlemeliyiz? Biraz bilgi rica ederim.

  1. Mert bey, işyerinde çalışan işçi sayısı 30’un üzerindeyse, işveren geçerli bir nedene dayanmak zorundadır. İşten çıkarılmanız gerçekleşirse, sitemizdeki canlı destek hattından ulaşmanızı öneririm. Öncesinde, yapabilecek bir şey yok.

   1. 03.11.2017 tarihinde ihbar süremiz başladı çoğu çalışanın ihbar süresi 8 hafta olup 29.12.2017 tarihinde iş sözleşmemiz kıdem tazminatlarımız ve diğer tüm alacaklarımızın ödenip fesih edilecek(İhbar bildiriminde bu yazılar yazmaktadır). İhbar bildiriminden itibaren 1 ay süremiz olduğundan şuan da biz toplu halde dava açamaz mıyız? İş yerinde çalışan sayısı 30’dan fazla. İşverene göre geçerli nedeni gelirlerin %90 azaldığı ve küçülmeye gidilmesidir. Fakat şirket sahiplerinden birisi kendisine 27 bin liralık Rolex marka kol saati almıştır fatura fotokopisi tarafımızda mevcuttur. Küçülmeye gidilmesi vs. bizim için geçerli bir neden değildir. Biz şimdi işten çıkarılmayı beklersek 1 aylık ihbar süremiz dolmuş olur o zaman hiç birşey yapamayız. Konu hakkında biraz daha aydınlatmanızı rica ederim.

    1. Şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. İş sözleşmeniz sona erdikten sonra, 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz. Mahkeme, işverenin fesih nedenini geçerli kabul etmezse işe iadeniz yapılır.

     1. Zeynel bey yanlış cevap veriyorsunuz. İş sözleşmemiz sona erdikten sonra değil ihbar süremiz başlatıldıktan sonra 1 ay içinde işe iade davası açmamız gerekiyor. İhbar süremiz 03.11.2017 tarihinde başlamış olup 8 haftadır. 29.12.2017 tarihinde ihbar süremiz dolmuş olacak ve iş sözleşmemiz fesih olacaktır. yani bizim 03.12.2017 tarihine kadar işe iade davası açmamız gerekiyor. MUSTAFA BAYSAL bey bilgilendirir ise sevinirim.

     2. Mert bey, düzeltmeniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, davanın, fesih bildiriminden itibaren 1 ay içinde açılması gerekiyor. Sözleşmenin feshedilmesinin beklenmemesi gerekmektedir.

 107. Merhabalar
  Ozel bir sirkette bir kamu kurumunun cagri merkezinde calisiyorum.Firmanin suresi doldugundan ve ihaleyi kaybettiginden bizim is cikisimizi yapip yeni firmamiz isbaslangici yapti ancak su ana kadar calismis oldugumuz 2 yillik sure icin hic bir sey odemeyi kabul etmiyor maasimizda yatti ama tazminat bulunmuyor ne yapmaliyiz nasil bir yol izlemeyiz

  1. Merhaba. Taşeron olarak aynı kurumda çalışmaya devam ediyorsanız, ödenmesi gerekmez. İşten en son ayrıldığınızda, bu süreleri toplu olarak alma imkanınız olabilir.

 108. merhaba. 2 yıldır bir mağazada satış elemanı olarak çalışıyorum. günlük çalışma süremiz 10 saat. yemek ve çay molamız yok. maaş bodromuzda çalışma saati, yol masrafı sosyal yardımlar hanesinde ‘0’ yazıyor. yıl sonunda ihtarname çekip dava açmayı düşünüyorum. bu maaş bodrosu fazla çalışmamın somut delili olabilirmi mahkemde kullanabilirmyim. teşekkürler

  1. Mustafa bey, bu durum fazla mesai yaptığınızı kanıtlamaz. Olaya tersten bakmalısınız. Bu durum en azından, fazla mesai yapıyorsanız, ücretinin ödenmediğini ispatlar.

 109. Merhabalar ben 17 .06.2010 da işe başladım.09.06.2017 tarihinde SGK dan 3600 den dilikcemi aldim.isverene verdim.tazminatimi verecegini soyleyip 13.07.2017 ne kadar çalıştım.ihtar çekmedim ödeyeceğim dediği için 24.09.2017 tarihi hala beni oyaliyor verecem diyor ama hala ödeme yapmadı.bu sebeple benim ne yapmam gerekiyor.tesekkur ederim

  1. Selim bey, işverene bu dilekçeyi ya da evrakı verirken kayıt altına alındı mı? Yoksa her hangi bir kayıt olmaksızın doğrudan verdiniz mi?

    1. Eğer bu durumu kayıt altına almış olsaydınız, işiniz daha kolay olurdu. Ama madem ki SGK’dan yazı aldınız, en azından bu durumu delil göstererek dava açabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz. Böyle durumlarda en garanti yol, her zaman bu tip dilekçeleri mümkünse noter kanalıyla göndermektir.

     1. Bin lira ödedi banka kanalıyla tazminat ödemesi diye bu benim için avantaj
      olurmu

     2. Avantaj olabilir; ancak tek başına yeterli olmayacaktır.

 110. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu site biz daima ezilen işçiler için iyi ve gayretli bir rehber olmaktadır.

  Soruma gelince, 16.04.2014 tarihinden bu yana bir taşeron firma aracılığıyla üst işverenin işinde çalışmaktaydım. 21.09.2017 itibariyle üst işveren yeni bir taşerona geçileceğini söyledi, ve bunun sebebinin eski çalışmış olduğumuz taşeron şirketin iflas etmiş olması olarak gösterdi. Bu sebeple de yeni şirkette çalışmaya devam edebilmek için üst işveren kendisi ve eski taşeron adına istifa istedi. Bunu vermeyi kabul etmedim ve istifasız devam edemeyeceğimi söyledi. 20.09.2017 tarihinde son iş günüm olduğunu söyledi. Taşeron da iflas edip şirketi kapatmış olduğu için muhatap bulamadım. Bu sebeple dün 21.09.2017 tarihinde üst işverene içerde kalan bütün haklarım için noter aracılığıyla buradan örnek ile yazdığım bir ihtarname gönderdim. Şimdi 7 gün bekleyip öyle mi dava açacağım? Ayrıca taşeron da muhatap bulamadığım, ve üst işverenin beni muhatap almaması sebebiyle çıkışım verilmedi. Bu süre içerisinde yeni bir işe başlamam sorun çıkarır mı? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, teşekkür ederim İbrahim bey. İlk olarak şunu söyleyeyim; işveren çıkışınızı vermese de sizin başkaca bir işte de sigortalı olarak gösterilmenizde sorun olmayacaktır. İhtarnamede 7 gün süre verdiyseniz, evet 7 günü beklemeniz gerekir. Ayrıca davayı doğrudan üst işverene de açabilirsiniz. Onlar, alt işverenin size karşı tüm borçlarından sorumludur.

   1. Cevap için teşekkür ederim Zeynel bey. Sorunun devamı niteliğinde bir şey daha sormak istiyorum.

    Bugün işkuru aradım ve bana 20.09.2017 itibariyle işin sonu olarak çıkış verilmiş. Şimdi buna göre işsizlik maaşı alabiliyorum. Peki bir işe başlarsam mahkeme de işe iade davası isteyebilir miyim? Yani bu davanın lehime sonuçlanması için çıkış itibariyle hiç bir işte çalışmamak şartı oluyor mu? Yoksa çalışmaya başlasam da dava da lehime sonuç alabilir miyim?
    Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

    1. İbrahim bey, yeni bir işe başlayan işçinin işe iade davası açması mantıklı değildir. Mahkeme de zaten işe iadeye karar vermeyecektir. Ama işe başlamadan dava açarsanız, işe başlatmama tazminatı alamasanız da en azından boşta geçen süreler için tazminat alabilirsiniz. Yine de eğer kısa süre içinde işe başlayacaksanız, bu da mantıksız hale gelir.

 111. Merhaba Mustafa bey ben özel bir kurumda rehber öğretmen olarak çalışıyordum. görevim dışında işlerde çalıştırılmam.. odamın 2 kez değiştirilmesi… ve iş yükümün sürekli artırılması nedeniyle işten tazminat ve işsizlik maaşımı isteyip ayrılmak istediğimi söyledim… iş yeri sahibi tazminat vermeyi kabul etmedi…bende noter aracılığıyla ihbarname yollayıp kendimce haklı gerekçelirimi gösterip iş sözleşmemi tek taraflı fesih ettim… dolayısıyla işe gitmedim.. hakkımda 2 gündür işe gelmiyor diye tutanak tutuldu…dava açma yoluna ve yasal yollardan iddia ettiğim gerekçelerden dolayı hakkettiğim herşeyi almayı deneyeceğim. şahitlerim şahitlik etmeyi kabul ediyor ve diğer iddialar içinde elimde resmi belgeler var.. Davayı kazanır mıyım. ve tutulan tutanagın benim için nasıl bir cezai yaptırımı olur..Şimdiden Teşekkürler.. Çalışmalarınızda başarılar

  1. Merhaba, davanın sonucunu bilmem elbette mümkün değil. Ama işten ayrılırken ihtarname çekerek doğru bir iş yapmışsınız. Böylece, işverenin tuttuğu tutanak da boşa düşmüş olur.

 112. merhaba ben zirai tarım ilacları üreten rabrikada calısmaktayım tehlikeli sınıfta bize koruyucu önlem vermediler yani prosedürlere uygun degil iş ayakkabımız bile yok ve bazı aylar mesai yapıyoruz bu farkı sigorta pirimlerine yansıtılmıyo ve ben üretim öperatörü olarak calısmaktayım ama beden işcişi olarak gösteriyorlar 13 aydır calısıyorum haklı nedenlerden yararlanıp tazminatımı almak istiyorum ne yapmam lazım nereye basvurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim simdiden tesekkür ederim..

  1. Merhaba. Osman bey, gerçekten de iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmıyorsa, bu bir haklı fesih nedenidir. Elden ücret alıyorsanız, bu da bir haklı fesih sebebidir. Ama bu iki hususu da olası bir davada ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

    1. İşten ayrılacaksanız yapmanız gereken, bir ihtarname göndererek haklı fesih yapmak ve ödemeler yapılamazsa dava açmaktan ibarettir.

 113. Merhaba Mustafa bey. Sigorta başlangıcım Tmmuz 2007. işe girdiğimdeki şatlar ve iş yükü arttığından dolayı psikolojik olarak aşırı stres altında hissediyorum vede bundan dolayı aile yaşantıma da istemeden bu stres yansıyor iş yerimden ayrılmak istiyorum ama kıdem tazminatım tavandan yattığı için yakmakda istemiyorum ne yapabilirim.

 114. Merhaba, Ben işten çıkarıldım ve hiç bir hakkımı alamadım, işsizlik maaşı da alamadım. İşe iade davası açtım fakat kazanamadım. Fakat hakim gerekçeli kararında çıkarmanın haklı nedenle değil geçerli nedenle yapılması gerektiğinden bahsetmişti. Hem ben hem de karşı taraf kararı temyiz ettik. Karşı tarafın temyiz nedeni gerekçeli kararda hakimin onların haklı nedenle çıkarmasını kabul etmeyip,geçerli nedenle çıkarılması gerekir diye gerekçeli kararını sunmasıydı. Yargıtay yerel mahkeme kararını olduğu gibi onadı. Ben bu durunda hakimin gerekçeli kararına istinaden tazminat ve diğer haklarımı almak istiyorum. Noterden ihtarname çekicem fakat beni çıkaran … şirketi ….satın aldı … şubelerinde kendi ismiyle faaliyet göstermeye başladı.
  1–Ben bu durumda ihtarı …’a mı çekmeliyim? Ve çalıştığım şube adresine mi yoksa genel merkez adresine mi ihtar çekmeliyim?
  2–İhtarnameye işe iade hakiminin verdiği gerekçeli karar ve yargıtayın onama karar örneğini ekleyebilir miyim?(Gerekçeli kararda haklı değil, geçerli fesih olması gerektiğini belirtmiş hakim)
  TEŞEKKÜR EDERİM..

  1. Merhaba. Geçerli fesih kararı verildiğine göre; bunun anlamı size hem ihbar tazminatının (ihbar süresi kullandırılmadıysa) hem de kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiğidir. O halde ihtarname de çekebilirsiniz, bir avukat vasıtasıyla kanaatimce icra takibi de başlatabilirsiniz. Çünkü elinize lehinize bir mahkeme kararı mevcut.
   Size tavsiyem, bir avukatla görüşmeniz ve yolunuzu ona göre çizmenizdir. Boş yere vakit kaybetmemek için en doğru yol budur. İsterseniz, sitemizdeki “Bize Sorun” bölümünden tekrar ulaşabilirsiniz ve sizi daha net şekilde yönlendirebilirim.

 115. Mustafa abi Ben Maaşımı Az Bulduğum İçin İşten Ayrılmak İstediğimi Söyledim 1 Sene 5 ay Oldu İşe Gireli VE Bana Dedikleri Şu Tamam Çıkacaksan Burda 45 Gün Birine İşi Öğretmeden Çıkamazın Çıkarsan Hakkında İşlem Başlatırım Diye Tehdit Ettiler Ne Yapmam Gerek Birde Ben İlk İşe Başladığımda 3 Ay Kadar Sigortamı Başlatmadılar

 116. 2 senedir özel bir havayolu şirketinde çalışıyorum.

  İş sözleşmem ücretin Euro üzerinden ödenmesi ve Euro kurunun maaş ödemesinin yapıldığı gün 3 bankanın (Ziraat-Vakıfbank-Halkbank) kurunun ortalaması olarak sözleşme maddelerinde belirtildi.

  Fakat işveren krizi bahane ederek döviz kurunu 1 seneliğine 3.00 TL olarak sabitledi. (yazılı onayımızı almadılar)

  Sözleşmede kuru sabitleyebileceğine dair bir madde yok, yani sözleşmeye aykırı bir durum oluştu.

  1 sene dolmak üzere, şu aşamada muhtemelen yeni sözleşme imzalatacaklar. Yeni sözleşme imzalatılmasının sebebi de maaşların TL üzerinden ödenmesine karar verilmesi olacak. Bu esaslı değişikliği kabul etmeyi düşünmüyorum. Yeni sözleşme imzalatmaz iseler o halde Euro kuru neyse o tutarda ödeme yapmak zorundalar.

  Benim sorum şu olacak;

  Yeni sözleşmeleri gönderdikleri gün bu sözleşmeyi kabul etmeyip;

  noterden ihtarname çekerek 1 senedir Euro kurunu sabitledikleri için aradaki farkı talep edebilir miyim?
  sözleşmeyi kabul etme zorunluluğum olmadığı için tazminatı da alabilir miyim?

  Ayrıca yurtdışı görevlendirmelerde sözleşmede günlük harcırah 60 dolar olarak anlaşmıştık, fakat yine kriz bahane edilerek 40 dolara düşürüldü.

  1 senelik süreçte yaklaşık 60 gün yurtdışında 40 dolar günlük harcırah ile çalıştım. yani 1200 dolar fark oluştu.

  Euro kurundan doğan fark + harcırah farkı + tazminat alma şansım var mıdır?

  1. Merhaba. Öncelikle şu sorunun cevabını bilmem gerekir: Fiilen havada mı çalışıyorsunuz yoksa yer hizmetlerinde mi?

    1. Fırat bey, kur sabitlenerek ücretiniz düşürülmüş oluyor. Önce şu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. İşçinin ücretinin düşürülmesi yasal olmasa da işçi bu durumu kabullenip çalışırsa, ileride sıkıntı yaşaması muhtemeldir ki sizin durumunuz da buna benziyor.
     Yeni sözleşmeye gelince; evet bunu imzalamak zorunda değilsiniz. Esaslı değişikliği kabul edip etmemek sizin elinizdedir. Ama kabul etmezseniz ne yapabilirsiniz? Haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.
     Açıkçası, geriye dönük ücret farklarını almanızın ise zor olduğu kanaatindeyim. Neredeyse bir yıl boyunca çalışmaya devam ettiğiniz için, maal düşüklüğünü zımnen kabul etmiş sayılabilirsiniz.
     En doğru bilgiyi ise bir avukattan alabilirsiniz.

 117. merhabalar…3 yıldır bır avmde magaza md.olarak gorev yapmaktayım…fakat ne mesaı ne fazla calısma ucretı…ne resmı tatıl ucretı..kısacası hıc bı sey alamadıgım gıbı gectıgımız yıllara aıt ıcerde kalan ızınlerımı bıle kullanamadım..aldıgım ucret yuksek olmasına ragmen sıgortam asgarı ucret olarak yatırılıyo…benım durumum haklı fesıhe gırıyormu…bırde ayrılsam ve noter kanalıyla ıhtarname ceksem bunu ayrıldıktan kac gun ıcerısınde ıhtarname cekmem gerekır…bırde patronum sırf tutanak tutabılmek ıcın ayrılan personelın arkasından 3 gun daha ssk yatırıp ıscı gelmedı dıye tutanak tutturuyor fakat ıscının ımzası yok yanı gıyabında olan bı işlem…bu durum yasalmıdır…ha bırde haftalık calısma suremız molaları cıktıktan sonra 50 saat…sımdıden tesekkurler…

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız gün ihtarname çekmelisiniz ki, arkanızdan devamsızlık tutanağı tutulsa da bir anlamı kalmasın. Bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. İhtarnamede bütün bu konulardan bahsetmeyi ve tüm haklarınızı talep etmeyi ihmal etmeyin.

 118. Mustafa Bey merhaba,

  Ben özel bir şirkette 3 yıla aşkın bir süredir mağaza müdürlüğü yapmaktayım. Bu 3 yıllık süre zarfında 1 yıl 4 ay boyunca 8 saat çalışmam gerekirken 09:00-00:00 yada 09:00-21:00 çalıştım. Bu çalışma karşılığında bana 30 gün izin verdiler. Bodroma fazla mesai ile ilgili hiç bir ödeme yapılmadı. bu durumda ne yapmalıyım. Yardım rica ederim

 119. 05.09.2017 tarıhınde askerlık nedenıyle ısten ayrıldım bana tazmınatımın 1 ay sonra yatacagını soyledı erken alabılmek ıcın ne yapmalıyım 10 gun sonra askere gıdıcegım erken alabılme sansım varmı tesekurller

  1. Murat bey, tazminatı yatıracak olan işyeridir. Bunu her hangi birinin daha erkene alması mümkün olmaz. Ancak işverenle konuşarak bu tarihi geri çekebilirsiniz. Kanunen, kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir.

 120. Merhabalar
  işyerinde mart 2011 dn bu yana çalışmaktayım. 2014 yıl ortasına kadar sigortalarımız asgari ücretten yattı. elden para aldık. imzalı evrakları mevcut elimde. Şirkette ön muhasebe elemanı olarak çalışmaktayım . bunun haricinde 2-3 ay servis şoförlüğü yaptırıldı farklı farklı işlerde yaptırıldı. yaklaşık 40 gün yıllık iznim var içeride ve kullanmama izin verilmiyor. her yıl düzenli yapılan zam yapılmadı ve farklı işler yaptırılmaya devam edeilerek aşırı baskı var üzerimde..bununharicinde işyerinde öğle yemeği yemiyorum yemek paralarım verilmiyor 2 yıldır. bu haklarımı ihtar a ne şekilde yazabilirim ve bu haklarımı kıdem tazminatıda dahil alabilirmiyim. birde kendi isteğimle ayrılmış sayılıp kaybedeceğim işsizlik ödeneği tutarını işverenden talep edebilirmiyim mahkemeye gidersem kazanma şansım nasıldır. Teşekkürler.

  1. Murat bey merhaba. Aynen burada açıkladığınız gibi ihtarnameye de yazabilirsiniz. Özellikle yıllık izinlerin kullandırılmıyor olması bile başlı başına bir haklı fesih sebebidir. Bütün bunları dışında elbette kıdem tazminatınızı da talep etmelisiniz. İşsizlik maaşı ise, işverenin sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildireceğine göre değişir. Bu konuda şu yazıma göz atabilirsiniz.

 121. Merhabalar askerlik sebebiyle çıktığım iş yerim işten çıktığım tarihte çıkış yapmamış 15 gün sonrasına 15 gün devamsızlık gösterip askerlik sebebiyle çıkış yapmasına rağmen gösterilen devamsızlıktan dolayı işsizlik maaşı alamıyorum 3 hafta düzelteceğiz deyip oyaladılar yapmadılar noterden ihtar çektim halen düzeltmediler ne tür dava açmam gerekir neler yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim.

 122. Merhaba 2 senedir çalıştığım şirkette şehir dışı işleri hat Safa’da çoğaldı bu sebebten dolayı işverenle tartıştım giderdin gitmezdin diye ve ben işten ayrılmaya karar verdim ama tazminat ödemem diyor iş veren Benin buradan tazminat alabilmem için ne yapmam gerekiyor aynı zamanda 5. Ayda 10 gün sigortam yatmamış girdi çıktı yapmışlar buradan yola çıkabilsek alırmıyım tazminatımı birde günde 2 saat iş arama hakkım varmış o nasıl oluyor. Teşekkür ederim

  1. Oktay bey, işten siz ayrılmaya karar verdiyseniz haklı fesih yapacaksınız demektir. Bu durumda da ihbar süresi ve iş arama izni söz konusu olmaz.

 123. Merhaba mustafa bey ben yaklaşık 3 yıldır … da çalışıyorum normal yanlız tazminatımı ödememek için hakkımı yiyip tartışma çıkarıyor kendim çıkmam için bıktırmaya çalışıyorlar son olan kavgamız yanlış anlaşılma oldu halde tutanak yazdılar bu şekilde yapip iş fesimi vermek istiyorlar bişey imzalamadan iş yerini terk ettim artı 12 saat çalışıyordum ve mesai ücreti vermiyorlardı yaklaşık 3 senedir ordayım zam falan da vermiyorlardı istediğim de kapı orda gidebilirsin deyip konuyu kapatıyorlar ne yapmam lazım bana bi yardımcı olabilir misiniz benim haksız çıkmam için avukatları ellerinden geleni yapar çok umutsuzum tazminatımı bırakmak istemiyorum cevabınızı bekliyorum

  1. Merhaba. Bu durumda yapmanız gereken, mümkün olduğunca çıkmamaya çalışmaktır. işverenin sizi çıkarması, sizin için daha iyi olacaktır. Böylece olsası bir dava aşamasında, daha çok hak elde edebilirsiniz.

 124. Merhaba,

  2013 yılından itibaren aynı işyerinde çalışıyorum. Fakat işe başladığım ilk 4 ay boyunca (işi öğrenme adı altında) ne maaş aldım ne de sigorta girişim yapıldı. Ancak 4 ay sonra maaşım ve sigortam başladı. Geçen süre içinde maaşım asgari ücretin üzerinde olmasına rağmen bir kısmıyı bankaya yattı geri kalan kısmını elden aldık. Yani sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor. Son bir yıl içinde hiç zam almadım ve resmi tatillerde çalıştığım halde mesai ücreti verilmedi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? İşten ayrılacağım fakat kıdem tazminatımı almak istiyorum. Bir ihtarname göndermem gerekiyor mu?

  1. Merve hanım, bahsettiğiniz hususlar birer haklı fesih nedenidir. Yapmanız gereken, mümkünse noterden ihtarname çekerek iş sözleşmenizi feshetmekten ibarettir. Sonrasında, ödeme yapılmazsa, dava açarak haklarınızı alabilirsiniz.

   1. Peki bu ihtarnameyi çekmeden önce işverenimle konuşmam gerekir mi? Bu hafta işten ayrılmak istediğimi söylemeyi düşünüyordum.

    1. Her zaman doğrusu, öncelikle işverenle görüşmektir. Ancak bazı durumlarda işverenle görüşmenin bir faydasının olmayacağı önceden bellidir. Buna göre siz de kararınızı vermelisiniz. Ama şunu söylemeliyim ki, bu ihtarnameden önce işverenle görüşülmesi zorunlu değildir.

 125. Merhabalar,

  03.05.2012 tarihinden beri çalıştığım iş yerimden kendi isteğimle 3600 günü doldurmam sebebi ile ayrılma kararı aldım. İşveren maaşları geç vermekte şu an itibari ile 2.5 aylık maaşım ve kıdem tazminatım içerde. Çarşamba günü istifa yazıp verdim. İşveren alacaklarım için senet yaparak vereceğini belirtti araştırdığım kadarıyla işçi bu durumu kabul ederse senetle verebileceğini öğrendim. Ben alacaklarımın hepsini toplu almak ve maaşları asgari ücret üstünden gösterdiğini içim alacaklarımın aldığım maaş üstünden hesaplanması amacıyla dava açmak istiyorum. Bu durumlarda ne kadar haklıyım bilmek istiyorum. Avukat tutup dava açmaya maddi olarak hazir değiim başka ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.

 126. mustafa bey merhaba ben özel şirkette 22.11.2016 tarihinde işe başladım ve 18.12.2016 tarihinde sigorta girişim yapıldı. ve 26.11.2016 tarihinde sigortam olmadığı halde şirketle ilgili işlerde imzalı evraklarım var. 24.11.2016 tarihindede personel takip çizelgelerinde imzalarım var. aylardır bu işlemle ilgili dönüş yapılacak ve hala bir dönüş alamadım bununla ilgili ihtar çekmek istiyorum.maaşımla ilgilide 0cak 2017 itibari ile 1550 tl olacağı söylendi ve bir ay 1550 yattı diğer aylar 1450 tl yatırıldı bir ayda 1395 tl yatırıldı.bununLADA ilgili ihtar çekmek istiyorum. son olarakta aylık 220 tl yemek 160 tl yol ucreti yatıralacağı beyan edildi ve sadece 4 ay yol ücreti yatılıdı. bunların hepsi ile ilgili ihtar çekmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

 127. İyi Günler Çalıştığım firma askerlik sebebiyle çıktığım tarihi 15 gün sonraya yapmış ve 15 gün devamsızlık olarak göstermiş sonra çıkışımı yapmış bu yüzden işsizlik ödeneği alamıyorum. Ne yapmam gerekir noterden ihtar çeksem nasıl yazmalıym

  1. Hacı bey, bundan sonra dava açmanız gerekiyor. Dava dilekçenizde de, askerlik belgenizi ekler ve durumu izah edersiniz. Askerlik için işten ayrıldığınız açık olduğuna göre, bu şekilde hakkınızı aramanız doğru olacaktır.

   1. Mustafa bey önce noterden ihtar mı çekmeliyim yoksa direk davamı açmalıyım ayrıca tespit davasımı açıcam ne tür dava açmam gerekli

    1. İhtarname çekmeniz zorunlu değildir. Doğrudan dava açabilirsiniz. İşveren kıdem tazminatınızı ödedi mi? Çünkü, askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi zaten işsizlik maaşı alamaz. Kıdem tazminatınız ödendiyse de dava açmanıza gerek yok.

     1. askerlik sebebiyle çıkış yapıldığı taktirde askerden döndükden sonra 30 gün içerisinde işkura başvurduğunuz taktirde işsizlik ödeneği alabilirsiniz dedi işkur görevlisi ayrıca alo 170 de aynı şekilde bilgi verdi. ama şirket düzeltmediği için alamıyorum tek yolu dava açmak galiba

     2. Evet, normalde bu şekilde işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak işveren sizi çıkışınızı askerlik olarak göstermediyse, mecburen dava açmanız, haklarınızı almanız ve İşkur’a bu dava sonucunu götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı almanız mümkün. Siz yine de mutlaka askerlik dönüşü 1 ay içinde işsizlik maaşı başvurunuzu yapın.

 128. Merha maddi durum yuzunden avukata basvuramadik.
  Annemin yillik iznini vermiyorlar, cikmak istiyorlar. Yillik iznini alacagi sekilde nasil istifa dilekcesi yazabilir yardimci olur musunuz lutfen acil

  1. Emine hanım, bu durumda anneniz istifa dilekçesi yazmamalıdır. Bunun yerine, bu yazıdaki ihtarname örneğini doldurarak noterden ya da PTT kanalıyla göndermesi gerekir. Fiili durum ne ise ve hangi gerekçeyle çıkacaksa, bunları yazması ve haklarını istemesi yeterli olacaktır.

 129. Mustafa Bey Merhaba;

  Ben 3 yıldır bir gıda sektöründe mağaza müdürü olarak çalıştım. ve gecen ay iş çıkışı için noterden ihtarname gönderdim. gönderdiğim ihtarname de yazdıklarımı dikkate alınmadıgı gibi iş aktimin ve tazminat haklarımın fesh edildiği bildirilmiş durumda. iş çıkışımın üzerinden 1 ay kadar bir süre geçmiş bulunmakta. fakat elimde belgeler de yer almaktadır. şahitlerimde vardır. bu durumda bir avukat ile görüşme sağlasam elimde ki belgeler ve şahitlerle haklarımı alma oranım yüksek olabilirmi. bunun dısında işten çıkma sebeplerim ful çalışma, gecelere kadar çalışma, hakaret, içerde olan fazla mesai ücretimin alınamaması. gibi sebepler bunları ispatlayan belge ve şahiterim vardır. bu neticeye bakılarak bana izlenecek yol ve en dogru yolun ne olduguna dair bilgilerinizi arz ederseniz ve yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkur ederim. iyi çalışmalar dilerim.

 130. mustafa bey. ıyı calısmalar ben 12.08.2014 tarihinde özel sektörde işe basladım. 3 yılı aşkındır aynı şirkette çalışmaktayım. normal de hafta bir kere ful çekilmesi gerekirken ben hafta da iki kere+ elemanım yıllık izindeyken de ful çekmek zorunda bırakılıyorum. bir de işyerinde yönetimle alakalı sıkıntılar yasamaktayım. ve bu yuzden iş aktimi fesh etmek istiyorum. ve de içerde ki olan tazminat haklarımı almak istiyorum bunun için izlenecek yol nedir. bana bu konu da detaylı bir şekilde yardımcı olabilirmisiniz.

 131. Merhaba Mustafa bey,

  Fiilen 3 yıldır çalışmış oldugum firmada bu sene zam alalamış bulunuyorum.Fakat diğer butun bölümlere ve yanımda çalışan yardımcı arkadaşıma dahi zam yapıldı bana yapılmadı.bunu işverenle görüştüm sana zam yapmayacagım performansın bu kadar bunu hak ediyor gibisinden laflar soyledi..Şimdi ben tekrar zam ıstedim gerekli konuşmları yaptım bundan sonra ne yapmalıyım?

 132. merhaba;
  Sorum yıllık izinlerle alakalı.
  İş verenim bir yıllık izin planlaması yapmıyor ve istemiş olduğum tarihlerde iş yoğunluğunu mazeret olarak gösterip kendisinin belirlemiş olduğu tarihlerde çıkmamı istiyor. Bu her yıl yaşanan bir olay bu nedenle bizler erken rezervasyon erken tarihte uçak bileti alımı yapamıyoruz. Böyle bir hakları varmıdır yıllık izin planlamasını neye göre yapılması gerekiyor.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,
   yıllık izin zamanının belirlenmesi işverenin yönetim hakkı içerisinde olup yasa gereği o izni vermekle mükelleftir. Zamanlama konusunda maalesef ki yasal olarak işverenin planlaması önceliklidir. (İşin yürütümü yönünden)
   Sonuç olarak; böyle bir hakları vardır. (Adaleti de sarsmayacak şekilde tabiki. Örneğin Ümit isimli işçi her yıl Temmuz ayında izne giderse bu işte bir tuhaflık olur anlamına gelir)

 133. Merhaba Mustafa Bey;
  Ben iki yıldır bir turizm firmasında çalışmaktayım. Günlük 12 saat çalışıyorum ve bunun 30 dakıkası mola hakkım. Fazla mesai ücreti alamıyorum sözlü olarak ilettim ancak muhasebe alamayacagımı işten çıkarsam da tazminat hakkımın olmadığını belirtti. Sadece çıkısını birşey talep etmezsen veririz denildi işsiszlik maaşı için. Ayrıca içerde bir maaşım daha var istedim oda verilmedi. Ayrıca eleman yok denilerek 3 ay da izinsiz çalıştım onlarıda talep ettim izin olarak oda verilmedi Yıllık izinlerim de kullandırılmadı bu firmada yıllık izin diye birşey yok denildi haftalık izinlerimi bile zor almaktayım. Nasıl bir yol izlemeliyim işten haklı olarak fesih hakkım var mıdır? Hem fazla mesai ücretlerimi hemde yıllık izin ücretlerimi talep edebilir miyim? Ve yeni bir iş bulana kadar işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Elif hanım merhaba. Bahsettiğiniz tüm bu hususlar tek tek bile birer haklı fesih nedenidir. Yapmanız gereken, mümkünse noterden bir ihtarname göndererek yukarıdaki sebeplerle iş sözleşmenizi feshetmektir. Ama işveren büyük ihtimalle haklarınızı ödemeyeceği gibi, çıkı kodunuzu SGK’ya da işssizlik maaşı alamayacağınız şekilde bildirecektir.
   O halde iş mahkemesine açacağınız davayı kazanmanız halinde hem kıdem tazminatı, mesai gibi alacaklarınızı alabilirsiniz hem de bu mahkeme kararını İşkur’a götürerek geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu işin daha kolay bir yolu yoktur.

 134. 01.03.2016 tarihinde ise giris sagladim . Bu surec zarfinda yogunlugu bahane ederek hafta sonlari 12 vardiyalar yazip bu 12 saatlik vardiya diliminde yemek molasi kullandirtmadilar .
  Masamizda yemek yedik hafta ici ise vardiyalarda revizeye gidip mesaileri uzattilar 15 saatlik calistigim durumlarda soz konusudur .
  Operasyonda yoneticiler genelde bekleyen oldugunda iceride bagirarak molalar iptal yemekler iptal cikmayacaksiniz diye baski yaptilar 1 saat olan yemek molasini yogunluk var diyip bugun 30 dk kullanacaksınız diyorlar.
  Ihtiyac halinde istedigimiz zaman mola kullanamiyoruz bir tane mola karti cikarip 20 uzerinde personel olmasina ragmen sirayla karti bekletiyorlar
   14:00-23:00 vardiyasi yazip 11 saat kuralina uymadan ertesi gun sabah 8:00 de is basi yaptiriyorlar
  Gece vardiyasinda max 7.5 saatlik mesai olmasi gerekirken biz 23:00 te is basi yapip sabah 08.00 de cikis yapiyoruz bu sure zarfinda yine yemek molasiz calistiriyorlar
  Sirketin genel muduru operasyon icerisinde calisiyorsaniz adam gibi calisin calismayan defolsun gitsin diye rencide edici konusmalar yapıyor
  Gece vardiyasinda 2 kisi oldugumuz icin hazirda beklememiz gerekiyor mola kullanamiyoruz hat butun gece yogun oluyor
  Gecmise donuk hafta sonu ve gece vardiyasinda kullandırtmadiklari molalarin ucretlerinide yatirmadilar

  Raporlu isci ve izinliykende calistiriyorlar zorla is yerine getirtiyorlar
  İçerde bazılarına düzenleme adı altında zam yaptılar ama bize yapılmadı .
  Bütün haklarımı talep edip cıkmak istedim veremediklerini ilettiler . 170 i aradım ıhtarneme gönderin dediler . İhtarnameye yukarıda belirttiklerimi yazsam uygun olur mu ? Yardımcı olabilir misiniz ? İhtarname sonrası dava acmak istiyorum.

  1. Merhaba. Açıkçası, durumunuzu çok güzel özetlemişsiniz. Bu şekilde yazacağınız bir ihtarname gayet yeterli olacaktır.

 135. Merhaba,
  Mustafa bey benim sorum şu neredeyse 10 yıldan beri fabrikada çalışıyorum.Yakın tarihlerede işçi cıkartıp mesai zorlanıyorum ve mesailere kalmıyorum.Mesai onayı olmamasına rağmen ihtar veririz diye tehtdit ediyorlar eger savunamı isterlese neden kalamadıgımı acıklayıp yazdıgım halde sonra ihtar verirlerse imza atma mecburiyetim varmı? Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımlarımız icin teşekkürler şimdiden..

  1. Selçuk bey, ihtar verirlerse imza atabilirsiniz. Atmanız ya da atmamanız bir şeyi değiştirmez. Fazla mesai için onayınız şart. Bu onayınız olmadan sizi çalıştıramazlar. Ama şunu da söylemem gerekir. İşyerinde fazla mesai yapılması gerekiyorsa ve siz ısrarla bunu kabul etmiyorsanız ne olur? Bu durumda kanaatimce, işveren kıdem tazminatınızı ödeyerek sizi işten çıkarabilmelidir.

 136. Mustafa bey ben 6 yıldır eskısehır mihalıççık ilçesinde adularya enerji santralinde calışmaktayım gecen sene 15 temmuzz olaylarından dolayı kayum atanması oldu gecen sene 4 ay maaş alamadık sonra duzelırgıbı oldu daha sonrada 1 ay içerde maaş kalarak çalıstık.şimdi gene aynı olaylar olmaya başladı şimdide 3 ay oldu hala maaşlarımızı alamadık.noterden ihtarname cekerek tazminatımızı talep edebılıyormuyuz birde bu şekılde ihtarnameden sonrada işsizlik maaş alabiliyormuyuz

  1. Emre bey, maaşların gecikmesi en temel haklı fesih nedenlerindendir. İşsizlik maaşı ise, işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceğine göre değişir. Bunu da ancak, işten ayrıldıktan sonra görebilirsiniz.

 137. Merhaba Mustafa Bey, ben inşaat mühendisiyim, 27 Aralık 2015 tarihinden beri yapı denetim firmasında kontrol elemanı olarak çalışmaktayım 750 TL ücretle anlaştık 4A hizmet dökümünde maaşım 1777 TL görünmekte. Maaşlarım sürekli geç yattı ve an itibariyle 4 aylık alacağım var fesih yapmak istiyorum sadece noter aracılığıyla ihtarname yollayarak maaşlarımı alabilmem mümkün mü? İşimiz gereği kontrol elemanı olarak sadece imza atmamız gerektiğinde işe gidiyoruz ve zaten bu yüzden cüzi bir maaş alıyoruz. Mahkemeye gitmem gerekirse bu benim için sorun olur mu?

  1. Her ikiniz içinde sorun olur. Yasal yollara başvuracağınızı belirten bir istek yazısı ile son kez talep edin işverenden. O zaman genelde korkarlar ve öderler. Maaşınız normalde asgari ücret olarak gösterilmiş.
   Eğer ısrarla ödemezlerse öncelikle ALO 170’e şikayet edip arabulucuya başvurun mutlaka (Yeni çıkan kanun gereği)

 138. merhaba mustafa bey ben 01,09,2015 yılında özel sektör maden işine girdim. 01,02 Haziran 2017 günlerinde ben iş yerine haber verip işe gelemeyeceğimi bildirdim tamam dediler. 20 Haziran 2017 gününde iş kazası geçirdim 8gün rapor aldım. rapor bitiminde işe gittim bir gün çalıştım ama kaza nedeniyle iyileşmedigim için tekrar 03 Temmuz 2017 gününde tekrar rapor aldım 7günlük ve bu rapor bitmeden bana ihbar çekmişler ben ne yapmalıyım ihbara karşılık yazı göndermem lazım mış bunu nerden yaparım birde ihtar elime geçtikten kaç gün sonra ihtara karşı yazı gönderebilirim

 139. mustafa bey özel bir iş yerinde 24 saat vardiyalı olarak 12 yıldır çalısıyorum. aylık çalışma saatim 360 saattir. (24 saat çalış, 24 dinlen) maaşımı banka aracılığı ile 1.427,30 tl olarak almaktayım evliyim 2 cocuk var. haklı sebep olarak fazla mesai ücretlerimin ödenmesini noter ile ihtar cekip mahkeme yoluyla fazla mesai ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz durum, çok açık bir haklı fesih nedenidir. İhtarnamede ayrıca 24 saat çalışmanızı da fesih gerekçesi olarak gösterin. Haklarınızı talep edin. Ödenmezse, dava açarak alabilirsiniz. Tabi, burada önemli olan, durumunuzu mahkemede ispat edebilmenizdir.

 140. Mustafa bey 18 aydır çalıştığım iş yerinden 15 yıl 3600 gün hakkımı kullanarak ayrıldım.Kıdem için SGK dan belge aldım işverene teslim ettim iki haftadır bekliyorum .Ödeme yapılmayacağını düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim.Teşekkürler.

 141. Mustafa bey sitede muhasebe elemanıyim kat maliki bıçakla üstüme saldırdı tek başına ofis te çalışıyorum korkuyorum istifa edicem bütün haklari mi alabilirmiyim nasıl bir yazı sunmam gereklidir.

 142. 19.09.2016 tarihinde bir kız öğrenci yurdunda çalışmaya başladım ilk 6 ay işkur bünyesinde çalıştım fakat işkurun belirtmiş olduğu saatlerin çok dışında 2 haftada 1 tatil ve sabah 7 akşam 8 çalışıyordum. işkurun 6 aylık süresi bittikten sonra sigortam başlatıldı ve günlerim hep eksik yatırıldı. işten çıkış sebebim işyerinin kapatılmasıydı ve şuan kapalı fakat çıkışım istifa olarak belirtilmiş bütün hak ve tazminatlardan otomatikmen red oldum ihtarname göndermeyi düşünüyorum nasıl bir yol izleyebilirim ? bütün hak ve fazla mesailerimi almak istiyorum.

 143. Mustafa Bey Ben 2 yıldır bir firmada çalışıyorum askerlik durumu ile işten ayrılacam ama tazminatimi eksik veriyorlar ihbar çeksem hepsini alabilir miyim

  1. Burak bey, ne veriyorlarsa alın. Sonrasında dilerseniz, dava açarak kalan kısmını da alabilirsiniz.

 144. Mustafa bey merhaba, bir markanın taşeronunda 5 ay süre ile çalıştım ve sonra görevim sonlandırıldı, satış prim hesaplamasını ve ödemesini de marka taşeron üzerinden bizlere yapıyor normalde, fakat ayrıldığım taşeron firma prim ödememi yapmıyor, nasıl bir yol izlemeyliyim.

  1. Merhaba. Taşerondan kastınız sanırım alt işveren değil. Öyleyse, muhatabınız yine sizin firmanız olmalıdır. Ama marka ile taşeron arasında özel bir sözleşme varsa, bunun hükümlerine göre bir sonuca varmak gerekir.

 145. Mustafa bey annem çalıştığı iş yerinden yaklaşık 3 aydır maaş alamıyor.Bu konu hakkında ihtarname çekmeyi düşünüyoruz.İhtarnameden sonraki süreç nasıl işler ? Bir de ihtarnamenin bize maliyeti ne olur ? Cevaplarsanız teşekkür ederim.İyi günler.

  1. Onur bey, illa ki ihtarname çekmenize gerek yok. Maaşın ödendiğini karşı taraf ispatlayamayacaksa, doğrudan arabulucuya başvurarak da haklarınızı talep edebilirsiniz.

 146. Mustafa bey iyi günler kolay gelsin. 4.5 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım.ağustos ayında tatil yapmak için ocak ayında tatil ve uçak biletimi satın aldım ve iş verenim tatil tarihimi değiştirmemi istiyor gerekçe olarak diğer çalışanında aynı tarihte izine çıkmak istediğini söylüyor benim uçak biletim ve tatil biletim var ne yapmalıyım tarihlerini değiştirme şansım yok.

  1. Mahmut bey, yıllık izni belirleme yetkisi işverene aittir. Ocak ayında işveren size, temmuz ayı için izin vermişse bilemem. Aksi takdirde, işveren size izin vermeme hakkına sahiptir.

 147. merhaba Mustafa bey, özel bir şirkette 7/5/2015 ten beri şoför olarak çalışıyorum iş geregi 2016 ve 2017 yılında yapmış olduğum fazla mesaileri ödememe kararı aldılar bunun yerine serbest zaman olarak kullanacaksınız diye diretiyorlar bu yasal bir haklarımıdır. ben ücreti istiyorum. bu nedenle 10 aydır yaklaşık 100 saat mesaim ödenmedi. ihtar çeksem olur mu cevabınızı bekliyorum.

  1. Metin bey, işçinin onayının olması halinde fazla mesai ödemek yerine işçiye serbest zaman kullandırılabilir. Ama, bu serbest zamanın, işçinin fazla mesai yaptığı tarihten itibaren en geç 6 ay içinde kullandırılması yasal zorunluluktur. Dolayısıyla, onayınız alınmışsa, en çok 6 ay öncesine kadar fazla mesailerinizin karşılığında serbest zaman kullandırabilirler. Daha öncekilerin ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

 148. Mustafa Bey Merhaba,

  01.06.2010 tarihinden bu yana çalıştığım yerde haftada 58,5 saat çalışıyorum ve fazla mesai olarak maaşımda belirtilmiyor. Bu durumu iş verene söylememe rağmen şartların bu şekilde olduğunu söylüyor. Çıkmak istediğimde tazminatımızı da vermeye yaklaşmıyor. Noter ihtarnamesi çekerek haklı sebeple işten ayrılabilir miyim? Fazla mesaim hesaplanırken işe ilk giriş tarihinden bu yana mı hesaplanıt?
  İyi çalışmalar

  1. Selen hanım, evet ihtarname çekerek ayrılmalısınız. Fazla mesaileriniz ise, 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Yani dava açtığınız tarihten geriye doğru en çok 5 yıllık fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz.

 149. merhaba mustafa bey,

  2.5 yıldır calıştığım iş yerinde. muhasebe yapıyorum .yuzde 56 engelli raporum var( diabet ve göz den). sağlımı olumsuz etkilediği için kendi istegim ile raporumu da ekleleyip istifa ettim . fakat tazminatımı ve izin alacaklarımın ücretlerini yatırmadılar. ayrıca kendi isteğimle cıkmış gibi göründüğüm için işsizlik maaşıda alamıyorum. ne yapmam gerekir. değerli yotumlarınıza ihtiyacım var lütfen cevap yazarmısınız.

  1. Caner bey, açıkçası yapabileceğiniz en mantıklı şey arabulucuya başvurmak olacaktır. Ardından, burada anlaşamazsanız dava açmaktan başka da bir çare yoktur.

 150. Merhaba Mustafa Bey 1.5 yıldır aynı yerde çalışıyorum farklı ile taşınma sebebiyle işten ayrılmak zorunda kalıcam tazminatımı alabilirmiyim veya nasıl alabilirim. teşekkür ediyorum.

   1. Mustafa Bey 10 yıldır aynı is yerinde taşeron olarak çalışmaktayım. 31.07.2016 yılında evlendim 11.07.2017 tarihinde evlilik sebebi ile işten ayrılmak istiyorum. Ihbar süresi mecburi mi. Isten çıkmak için geç kalmış miyim? Birde ihtarnamem nasıl olmalı bir örnek verir misiniz? Son olarak tazminat dışında başka haklarim var mı? Issızlik maaşı alabilir miyim

    1. Hatice hanım, geç kalmamışsınız. Ama çok az süreniz kalmış. Bu nedenle, fesih itarnamesini mutlaka noterden gönderin ki, resmi olarak kayda alınsın. Ayrıca ihbar süresini beklemenize gerek yok. İhtarname çektikten sonra, işten derhal ayrılabilirsiniz. İşsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 151. Merhaba Mustafa Bey,
  2 yıldır özel bir firmada çalışıyorum. Maaşım asgariden gösteriliyor, primlerim verilmiyor, agim verilmiyor, mesailerim verilmiyor ve sürekli mesaiye kalmam konusunda baskı yiyorum. İş yerinden herkes benim gibi.
  İhtarname çekmek değil de direkt derhal fesih yapabilirmiyim? Ve bunun noter masrafı tahminen nedir?

  1. Orkun bey, derhal fesih yapmak için zaten ihtarname çekmeniz gerekir. Ama bunu illa noterden yapmanız gerekmez. PTT kanalıyla da iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz. Yine de noter her zaman en garanti yöntem olacaktır. Masrafı hakkında bilgim yok.

 152. Mustafa bey merhaba, 2007 yılı 7.aydan buyana aynı işyerinde çalışmaktayım.Ama son günlerde tazminatım fazlalaştığından dolayı resmen mobing uygulanmaktadır.İhtar çekilmeden yasal olarak tazminatımı nasıl alabilirim.iyi günler

 153. Merhaba Mustafa Bey

  Benim diğer bilgi almak isteyenler gibi bir kaç önemli sorum olacaktı. Bilgilendirme konusunda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  Bir eğitim kurumunda 2010 senesinden beri 7 yıldır Usta Öğretici olarak görev yapıyorum. ücretim ekders üzerinden çalıştığım saate göre ödeniyor fakat sigortam 4A. Malesef 657 Memurlar kanunı ile İşçi olarak çalışmam 2 kanun arasında bir zıtlık teşkil ediyor. Kısacası ne olarak çalıştığım belli değil. Örneğin ilk seneyi saymazsak 6 yıldır yıllık izin kullanmadım. Çünkü ekderse göre çalışırsam çalıştıgım kadar haftada max. 40 saat ücret alsbiliyorım. İşsizlik ücreti sigortamdan kesilmiyor. İşsiz kalsam issizlik maaşıda alamam. Ayrıca İlk 4 yıl 1 gün fazla çalıştırıldım. Ve parasını vermediler. Sonra ki dönemde Döner sermayden mesai yaptırmalarına karşın ücretimi maaşıma göre 3/1 düşük aldım. Buna benzer bir çok sıkıntı var. Aynı zamandna partime olarak 6 gün yatan bir sigortam daha bar. . Onlar bana grl bizde tam zamanlı çalış diyorlar. Bende Mevcut 30 gün sigortamın yattıgı 7 yıldır çalıştıgım yerden ayrılıp partime çalıştıgım yerde tam zamanlı devam rtmek istiyorum.Bu yüzden mevcut iş yerinden ayrılmak istiyorum. Nasıl bir dilekçe yazmam lazım. Haklı oldugum sebeplerden dolayı kıdem tazminatıda alabilirmiyim. Yazacagım dilekce iceriginde haklarımı tek tek istemeyi belirtmelimiyim yoksa grnel bir dilekçe yazarak şu süreden beri çalıştıgım kurumumdan iş hakdimden doğan tüm alacaklarımı talep ediyorum. Grriğinizi bilgilerinize arz ediyorum tarzı bir dilekçemi yazayım. Ayrıca böyle bir dilekçeyi kamu kurumunda çalıştıgım için kabul etmeyeceklerdir. Bunun için dilekçemi kabul etmezlerse ne yapmalıyım. Notere gidip ihtarmı çekmeliyim. Brnim için önemli bir konu ve ciddi olarak yönlemdirilmek istiyorum. 10 gün içinde ayrılmak istiyorum ve daha dilekçemi sunmadım. Bana yardımcı olabilirmisiniz

 154. ben 08 12 2016 tarihinde taşeron bir firmada güvenlik görevlisi olarak işe başladım çalıştığım yer özel bir okul olduğundan okullar kapanınca eleman azaltma yoluna giderek bizi 28 06 2017 de sözlü olarak işten çıkarttığını belitti bağlı bulunduğumuz şirket bize adresimize çok uzak olan bir proje sundu ve gitmek zorundasınız dedi tabii hiçbir arkadaşım ve ben kabul etmedik ve avukatla görüşerek ihtar çektik fakat ben 6 ayı doldurmama rağmen ben 170 i arayıp haklarım nelerdir diye sorduğumda bana ihbar tazminatımdan başka hiçbir hakkım olmadığı söylendi ve kafam çok karıştı bu kadar kolaymı insanları işten çıkartmak ayrıca şirket bize prosedür gereği bir sözleşme imzalattı bu sözleşmede günlük sekiz saat çalışma süresi yazıyor fakat biz 12 saat çalıştırıldığımız halde şirket bize hiçbir mesai ücretide ödememiştir beni biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Evet, kıdeminiz 6 ay olduğu için kıdem tazminatı alamazsınız. Ama şartları varsa işe iade davası açabileceğiniz gibi, yoksa kötüniyet tazminatı da talep edebilirsiniz. Yine ödenmeyen fazla mesailerinizi de isteyebilirsiniz. Ama bütün bunlar için dava açmanız gerekecektir.

 155. Mustafa bey merhaba, 3 yılımı doldurduğum işyerimden bir personelin sözlü olarak tacizlerini eşiminde öğrenmesi sonucu eşimle yaşadığım problemler neticesinde işten zorunlu olarak ayrıldım. Ayrılırken işveren ile kıdem tazminatımı vereceği yönünde anlaştık ve istifa dilekçesi düzenleyerek işten ayrıldım. Kıdem tazminatımı aldım fakat işsizlik ödeneği için istifa ettiğim sebebiyle hak kazanamadım. Bu sebep haklı fesih nedeni sayılırmı? ve işsizlik maaşı almaya hak kazanabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekir?

  1. Merve hanım, istifa eden işçiye işsizlik maaşı ödenmez. Eğer haklı fesih yapsaydınız ve işveren kıdem tazminatınızı ödemeseydi, dava açabilir ve kazanmanız halinde geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirdiniz. Bu durumda ise, yine dava açmanız, haklı fesih yaptığınızı ispatlamanız ve ardından İşkur’a başvurmanız gerekir. Açıkçası, istifa mektubu imzalayarak işinizi çok zora sokmuşsunuz.

   1. Mustafa bey, peki istifa ettiğim halde kıdem tazminatımı resmi olarak nasıl ödeyebiliyor? Bu işverenin inisiyatifinde bir durum mudur?

 156. iş veren tarafından işten atıldım hiç bir neden göstermeden kidem ve ihbar tazmınatımı taksitle aylık 1000 şekilde ödeyeceklerini bildirdiler 3 yıl tam çalıştım yanlız 1 ay ödeme yaptılar sonra ödemeyi kestiler ne yapmalıyım

 157. Mustafa Bey merhabalar,

  01.06.2017 tarihinde bir OSGB de işe girdim fakat bana zor geldiği için ayrılmak istiyorum. Benim çıkmam onları zora sokacak biliyorum. O yüzden istifamı nasıl vermeliyim bana yardımcı olur muunuz? Sorumlu müdürümüz var bir de muhasebecimiz. İstifa dilekçesini yazıp imzalayıp OSGB sorumlu müdürüne versem kabul etmese vazgeçirmeye çalışsa (vazgeçmem kesinlikle) dilekçeyi imzalamaz ise ondan korkuyorum. Tamam dilekçeyi veririm ama imzalamaz bana bir kopyasını vermez ne yapmam lazımdır. Birde üzerime zimmetli bir dizüstü bilgisayar var zimmet tutanağını imzaladım fakat bende bir kopyası yok ne yapmak gerekir lütfen yardımcı olun. Dilekçemi nasıl yazıp nasıl sunmalıyım, noter şart mıdır, zimmetli bilgisayar konusunda ne yapmalıyım?

  1. Abdullah bey önce normal süreçten bahsedeyim. Siz istifa dilekçenizi verirsiniz ve ihbar süreniz kadar yani 2 hafta sonra işten ayrılacağınızı bildirirsiniz. Olay burada biter.
   Ama sizin başka çekinceleriniz varsa, noterden ihtarname ile bildirimli fesih yapar, 2 hafta daha çalışır ve ayrılırsınız. İhtarnamede diz üstü bilgisayardan da bahseder ve imza karşılığı bırakırsınız.

 158. Merhaba iş yerimde 6 ay işkur tarafından çalıştırıldım ve 01/06/2016 tarihi ile sigortalı işe başladım ve çalışıyorum hala.İş verenim sürekli bağırıp çağıran ve hakaret eden biri,tahammül zorlayan cinsten…En son olay şu odasında
  bana küfür etti…Ben mali müşavir stajyeriyim o sırada iş bulmak için süremin 15 gün olduğunu sandığım için o an sadece ağladım ve sustum.Sonra oda ile görüşünce 1 yıl sürem olduğunu öğrendim.Şimdi ben kullanmadığım yıllık izin hakkımı ve tazminatımı alabilir miyim? Bana yol gösterebilir misiniz?

  1. Figen hanım, işverenin hakaret etmesi işçi için haklı fesih nedenidir. Hem kıdem tazminatı hem de yıllık izin parası talep edebilirsiniz. İşveren ödeme yapmazsa, kıdem tazminatı için mahkemede bu durumu ispat etmeniz gerekir. Ama yıllık izin ücretini her halukarda alacaksınızdır.

   1. İspat edemem odasında yalnızdık ayrıca öyle bir baskı var ki iş yerinde yanlarında küfür etse,asla yaptı diyen olmaz.Herkesi korkutuyor,para için susuyorlar,hak hukuk dinlemiyorlar.Noterden ihtarname çekerken işverenin hakaret ettiğini ve mobbing uyguladığını belirtmek istiyorum.Sizce doğru olur mu?

    1. Zaten öyle yapmanız gerekir ama mahkemede takdir edersiniz ki, bu durumu iddia ettiğinize göre, hakimi ikna etmeniz gerekir. Bu tip davaların zor olduğunun farkındayım ama bir şekilde ispat etmekten ya da mahkemeyi buna inandırmaktan başka çareniz de yok.

 159. Merhaba Mustafa bey,

  21.08.2013 tarihinden itibaren Türkiye de bir firmada çalışmaktaydım 03/2017 tarihinde aynı firmanın Kamerunda bulunan şantiyesine gittim. çalıştığım firma Türkiyedeki çıkış işlemimde çıkış nedenimi nakil olarak göstermiş. Kameruna geldiğim günden bu güne kadar maaş alamadım. İş aktimi haklı neden ile fesh etmek istiyorum. fakat buradan noter ile ihtarname çekemiyorum konsoloslukla görüştüm bu tarz bir işlemleri olmadığını ifade ettiler vekalet verecek kimsem de yok. Firmada yazılı olarak eleden teslim almak istemiyor. bu durumda ne yapmamı önerirsiniz. 3 yıl 10 aylık tazminatımı alabilirimiyim.?

  1. Fatih bey ilginç bir durumla karşı karşıyasınız. İşten ayrıldıktan sonra orada kalacak mısınız? Kalmayacaksanız, işten ayrılabilir, Türkiye’ye dönebilir ve döner dönmez ilk iş ihtarname çekebilirsiniz. İhtarname’de neden işi bırakırken Kamerun’da ihtarname çekemediğinizi de anlatır ve haklarınızı talep edersiniz. Ama orada kalmaya devam edecekseniz, bir şekilde Türkiye’de birine vekalet vermeniz ya da konsolosluk kanalıyla resmi bir işlem yaptırmanız gerekecektir.

   1. Mustafa bey burada kalmıyacağım fakat. Uçak biletleri çok pahalı olduğu için şu anda kendim karşılayamıyorum. Maddi olarak sıfırım. Konsolosluk ise vekalet verebilmem için para istiyor. anlıyacağınız burada mahkum bırakıldım. firma ya tüm alacaklarımı aldım diye imzala yada uçak biletini alamıyacağız diyor. Ama Türkiye’ ye döner dönmez sizin dediğiniz gibi ihtarı çekeceğim. burdan mail olarak firma yetkilerine mail atmam gerekirse nasıl bir mail atmamı tavsiye edersiniz? birde mail delil olarak mahkeme sürecinde kullanabilirmiyim saygılar.

    1. Fatih bey bu durumda kararı sizin vermeniz gerekiyor. Ama ülkeye dönüş yaptıktan sonra ilk iş ihtarname çekin ve olanları anlatarak alacaklarınızı talep edin.

 160. Mustafa Bey merhaba,
  Özel bir firmaya 01 Temmuz 2011 yılında işe başladım, sigortam Ağustos ayında yapıldı ve hala aynı iş yerinde çalışmaktayım. Maaşım 2.500 TL + Yol parası, asgari ücret bankaya yatıyor geri kalan ücret elden veriliyor.
  2015 yılına kadar şube kasasından yaptıkları ödeme detayları (maaş ödemeleri dahil) excel formatında kayıtlı.
  Ayrıca 4,5 yıldır Haftada 6 gün (09:00 / 18:00) çalıştık ve son zamanlarda ayda 2 Cumartesi – Pazar günü izin yapıyoruz. Çalıştığım firmaya maaşımın yüksek olup asgari gösterilmesinden, resmi tatillerde mesai ücreti ödenmemesinden, mail yoluyla bildirdikleri prim hakkımı vermediğinden ihtarname çeksem haklarımı alma oranım sizce ne olabilir. Yorumunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ercan bey soru sorarken aslında cevabı da vermişsiniz. Tam olarak söylediğiniz gibi yapmanız gerekir. Ama mahkemenin muhtemel kararını bilmem mümkün olmaz. Yine de, haklı iseniz davayı neden kaybedesiniz?

 161. eşim iş yerinde 4500 günü doldurdu ve emekliliği evde beklemeye karar verdi (Tabi buna günde 12 saatlik çalışma süresi ve 16 aylık bebek te etkin oldu )işverene tazminat hakkını talep ettiğinde ben seni işten çıkarmıyorum kendin çıkıyorsun dedi
  iş yerinde sabah 80:30 da giriyor akşam 20:00 veya ilerleyen yaz döneminde 20:30 da çıkıyor mesai ücreti ödenmiyor.. birde iş yerinde görevinin harici işler söylenmeye başlandı kendisi ön muhasebeci fakat reyon satışına verilmesi gibi bıktırma politikası uygulanıyor.
  Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ??

  1. Merhaba. Bu durumda eşiniz istifa etmiş olur ve birçok hakkını alamaz. Bunun yerine, ihtarname çekerek haklı fesih yapmalıdır. İşyerinde ne kadar kanunsuz uygulama varsa tamamını gerekçe gösterebilir. En azından dava açarak haklarınızı alma şansınız olur. Böyle yapmazsanız, haklıyken haksız duruma bile düşebilirsiniz.

   1. ASLINDA SABAH SİNİRDEN TAM OLARAK DERDİMİZİ ANLATAMADIK :
    DÜN BU OLAY OLUYOR BİZ BUGÜN SABAH NOTERE GİTTİK MEMUR AVUKAT DİLİYLE YAZILIRSA DAHA MÜNASİP OLACAĞINI SÖYLEDİ SEN NE SÖYLERSEN BEN ONU YAZACAM DEDİ BİZDE ORADAN Bİ HUKUK BÜROSUNA AVUKATLA GÖRÜŞTÜK .. DAVAYI MESAİLERDEN AÇACAĞINI O SONUÇLANDIĞINDA İSE KIDEM TAZMİNATI DA ALABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİ
    ŞİMDİ İZLEYECEĞİMİZ YOLU ASLINDA BİRDE SİZDEN DİNLEMEK İSTEMİŞTİM NELER YAPABİLİRİZ ?? BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİZ..,

    1. Seydi bey, davayı hem mesailer hem de kıdem tazminatı için açabilirsiniz. Kazanırsanız ikisini birden kazanırsınız, kaybederseniz ikisini de kaybedersiniz. Önce fazla mesai kazanıp, 2 yıl sonra kıdem tazminatı almanın çok da mantığı yok. Buna göre değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 162. MUSTAFA BEY MERHABA 3 YILDIR ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİMDEN AYRILMAK İSTİYORUM HAFTADA 2 GÜN 12 SAAT ÇALIŞIYORUM VE MESAİ PARASI ÖDENMİYOR BUNUNLA BİRLİKTE ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILIYORUZ ZORUNLU OLARAK.. İŞLETMEYE AYRILMAK İSTEDİĞİMİ VE HAKLARIMIN TARAFIMA ÖDENMESİNİ İSTEDİM FAKAT OLUMSUZ SONUÇLANDI.. ŞİMDİ NOTER ARACIĞIYLA İHTARNAME ÇEKİP İŞ HAKIMI FESİH EDEBİLİRMİYİM TEK TARAFLI OLARAK BU DURUMLARI GÖSTERİP? İHTAR NEME SONUCUNDA HAKLARIMI ALMA OLASILIĞIM VARMIDIR?

  1. Çağatay bey, fazla mesai ücretinin ödenmemesi en temel fesih sebeplerinden birisidir. İhtarnameden sonra haklarınız ödenemezse dava açmanız gerekir. Bu durumda da fazla mesai yaptığınızı ve ücretinin ödenmediğini ispatlamanız durumunda davayı da doğal olarak kazanırsınız.

 163. mustafa bey bu arada net maaşım 2.700 tl ve taşöron firma iş veren firmaya bu şekilde artı kar payı ve artı kdv ile fatura ediyor brüt tüm masrafları içerisinde 3600 tl artı kdv ile benim brüt maaşım 3600 tl mi oluyor kıdem tazminatını brüt üzerinden hesaplandığı doğrumu teşekkürler

 164. mustafa bey merhaba temizlik sektöründe proje sorumlusu olarak 4 yıl 17 gün hizmet verdim ve 22 haziran itibari ile bünyesinde bulunduğum taşorön firması ve hizmet verdiğim iş veren firmaları arasında anlaşmazlık nedeni ile işlerimize son verdi kıdem ihbar vs vs alacaklarımı nasıl talep edebilirim… teşekkürler

  1. Yaşar bey alacaklarınızın size makul süre içinde zaten ödenmesi gerekir. Ödenmezse, ihtarname göndererek talep edebilirsiniz. Sizin asıl işverene maliyetiniz değil, aldığınız ücret önemlidir. Bu nedenle, size ödenen brüt maaş neyse, alacaklarınız da onun üzerinden hesaplanacaktır.

 165. Mustafa Bey merhaba;
  4,5 senedir çalıştığım kurumda yaklasık 9 aydır mobbinge maruz kalmakdayım.Öncelikle sebepsizce işten çıkarılacağımı fakat gerekli tazminatların verileceğini söylediler.Sonra ben konuyu onur meselesi yapıp çıkış sebebimi araştırdığımda hakkımda şikayet olduğunu söylediler.Hizmet verdiğim tüm birimlere şikayetlerini sordum. fakat ne sözlü nede yazılı bir şikayetleri olmadıklarını aksine memnun olduklarını ilettiler.İdari amirim konumundaki kişiyle bunu konuşmak için yanına gittiğimde biz yeni bir oluşuma gidiyoruz eski kadrodan olanlarla yollarımızı ayıracağız dedi.(kendi birimimde en eski çalışanlardanım) Bende hakkımda şikayet olduğunu bahane ediyorsunuz ama herhangi bir sözlü yada yazılı şikayet tutanak vs. yok dediğim ” yazılı şikayet kolay ,ben onu bi şekilde hallederim ” diyerek açıkca tehdit etti.(bu sözlere şahitlik edecek o an o odada bulunan yeminli şahitler mevcut)
  Sonrasında çalıştığım birimde işten çıkarılmalar oldu ben çalışmaya devam ettim.Bu sefer bu görüşmeyi yaptığım amirden bi alt seviyedeki amirim tarafından iş ahlakına uygun olmayan,iş tanımıma uymayan huzursuz bir çalışma ortamında çalışmak zorunda bırakıldım.
  Daha sonra yılbaşı günü resmi tatilde mesai saati dışında amirim arayıp artık kuruma bağlı daha alt seviyede iş yükünün olduğu daha pasif bir şubede görevlendirildiğimi söyledi.Kurumun elemanısın istediğimiz yerde çalışmak zorundasın gibi ithamlarda bulundu.Buna razı olmadığımda yine yukarıdaki konuşmayı yaşadığımız üst amir arayıp bu sefer benim konuyu yanlış anladığımı geçici olarak oraya gönderildiğimi en kısa sürede oraya gerekli personel alınacağını ve benim esas görev yerime döneceğimi söyledi.Geçici görev yazısı istediğimdede sadece ” geçici olarak …. şubesinde görevlendirilmiştir” diye bir mail aldım.Bu olayın üstünden 6 ay geçti konuyu amirimle görüştüğümde bizim birime eleman alındığını fakat benim olduğum yere alınmayacağını benim burada kalacağımı söyledi.
  Tüm bu olaylar 8-9 ay içerisinde sürekli negatif ayrımcılık yapılarak meydana geldi.İşten çıkarılmayla tehdit edildim,usulsüz ve huzursuz iş ortamında çalışmak zorunda bırakıldım,Bambaşka bir pozisyonda daha stratejik bir iş tanımım varken pasifize edildim.Ve şu an huzursuzum ,kaygılar yaşıyorum ve işyerimden soğudum.İhtar çekip sosyal haklarımı tazminatlarımı alıp iş sözleşmemi sonlandırabilirmiyim?

  Cevap verirseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler…

  1. Burak bey öncelikle geçmiş olsun. Yazdıklarınızın tamamını okudum. Önce şunu söylemem gerek, ne olursa olsun işçinin kendisinin ayrılmasındansa işverenin onu çıkarması her zaman işçinin lehine olacaktır. Siz bu treni kaçırmış gibi görünüyorsunuz. Yine de işvereni buna zorlayabilirseniz, bırakın onlar sizi işten çıkarsın.
   Ama çalışamayacak hale geldiyseniz zaten ihtarname çekerek ayrılmak en doğal hakkınız. Ama burada da mobbing kavramının çok soyut olması başınızı ağrıtabilir. Şu yazımı okumanızı ve ona göre karar vermenizi öneririm.
   Mobbing yazısı

   1. İlginize çok teşekkür ederim.
    yazdıklarım kadar yazamadıklarımda var tabi şu an amirlerimiz tarafından sindirilme sürecindeyiz.Kendileride zaten işinize geliyosa,beğenmeyene kapı orda diyerek bunu belli ediyor.En azından yazılı şikayetle ilgili yapılan tehditte canlı şahitim var bu umarım lehime olur.
    Sanırım ihtarname çekip sosyal haklarımı almak için şansımı deneyeceğim.
    Teşekkür ederim.

 166. Merhabalar.. ben özel şirkette avm projesinde sağlık görevlisi olarak çalışmaktayım. Görev başlangıç tarihim 11/02/2017 ve 1 yıllık sözleşmem var şirketim sebebsiz yere işime son vermek istiyor 30/05/2017 tarihinde çıkışım olacak ama benim 1 yıllık sözleşmem olduğunu beni farklı projelere vermesi gerektiğini söylüyorum ya da bana kalan bakiyemi vermeleri gerektiğini dememe rağmen öyle bişey yok diyorlar yasal yoldan hakkımı arıyacağımı söyledim bana 6 ay çalışmış olman lazım diyor bildiğim kadarıyla o kural belirsiz iş sözleşmesinde geçerli. Ben noter yoluyla ihtarname göndermek istiyorum. Bu konuda işveren mi haklı 6 ay kuralı var mı yoksa benim 1 yıllık sözleşmem olduğu halde işden çıkartıklarında kalan bakiye davası açabiliyor muyum. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Meryem hanım, sözleşmeniz belirli süreli ise evet, kalan bakiye ücretinizi talep edebilirsiniz. Yine de kesin cevap almak için, işten çıkarılırsanız, bir avukata danışmanızda yarar var.

 167. merhaba Mustafa bey ben 4,5 senedir özel bi hastanede çalışıyorum.ve bu kurumdan ayrılmak istiyorum.ama haklı sebep olarak milli,dini ve resmi bayramlarda mesaimi üsulüne uygun ödenmediğini.aylık çalışma süresinin fazla olduğunu vede işbu sözleşmesinde vede kılık kıyafet yönetmeliğinde geçmeyen bir maddeden dolayı durmadan tutanak tuttuklarından dolayı sözleşme feshini yapmak istiyorum.yeterli mi bunlar?şimdiden tşk ederim

  1. Yunus bey, size buradan net cevap vermem mümkün olmaz. Ama resmi tatillerde yapılan çalışmaların karşılığının tam ödenmiyor olması, tek başına haklı fesih için yeterli bir sebeptir.

 168. Merhaba Mustafa bey, Ben Akdeniz Güvenlikte çalışalı 6 ay 6 gün oldu . İşten tek taraflı fesh etmek istiyorum. fazla mesaiyi ve bayram mesailerinde kesinti olduğu için ihbar çekmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Birde işten çıkmak için 28 gün ihtar süresi kullanmam gerekiyormuş kullanmazsam maaşımdan kesilecekmiş. Bu konular hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Mustafa bey müsait bir zamanda değerli yorumları ile katkıda bulunacaktır.
   Durumunuza gelince, ücret alacaklarınızın tam ödenmemesi size haklı fesih sebebi tanır. Lakin bunu öncelikle işverenden yazılı olarak talep etmenizde fayda var. İş ilişkisini bitirmeden önce bir isteyin.
   İhbar süresi konusunda da haklılar, 28 gün yerine 4 hafta demeliyiz. İhbar tazminatını maaşınızdan kesemezler, keserlerse dava açıp iş mahkemesine faiziyle + avukatlık+ dava masraflarını yükleterek alırsınız. İşçi yazılı rıza göstermedi ise ihbar tazminatını hakedişinden kesmek yasal değildir. Ancak size dava açarak alır o tazminatı. (Bu uygulamaları genelde Öz.Güv. Şirketleri de tam bilmez maalesef…)

 169. selam avukat bey ben 3 senedır … guvenlıkte calısıyordum iş sozlesmemı tek taraflı fes etmek ıstedım dılekce yazdım.dilekcemı yırttılar sırkete gelmemı soledıler gıttım bana işte butun haklarımı fazla mesaı bayram tatılı ucretlerımı vs hepsını aldım dıya yazmamı soledıler bn ıse almadım dıye yazdım sonradan bana ıhbar kıdm tamınatımı vereceklerını soledıler ama vermedıler baskı altında yazdım yanı yazmassan haklarını vermeyız dedıler bende yazdım ama butun alacaklarımı almadım yazdım fark etmedıler kıdem ve ıhbar tazmınatımı alabılırmıyım mahkemeye versem ımdıden tesekkurler

  1. Merhaba. Öncelikle avukat olmadığımı söylemem gerekir. Nurettin bey siz zaten tedbirinizi almışsınız, işverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz bir an önce dava açmanızı öneririm. Daha fazla beklemenizin bir anlamı olmayacaktır.

 170. Mustafa bey merhaba,

  25.11.1986 Doğumluyum. 20.08.2007 tarihinde işe başladım. Çalıştığım Şirket Aile şirketi 2012 tarihinde sigorta gün kaybı yaşanmadan kendilerine ait olan diğer şirket üzerinden sigorta yatırmaya başladılar. Çıktığım bölüm uluslar arası nakliye yapan iş yerlerinden Emlak Danışmanlık yapan diğer iş yerine geçirdiler. Aynı adreste bulunan bu iki iş yerimde ilk yaptığım işler dışında , Şoförlük, patronumuzun özel işleri üye olduğu Dernek defterlerini dahi ben tutuyorum ( dernek karar defterinde ismim geçiyor). Önümüzdeki 2017 Ağustos İtibari İle 10 sene olacak.NET Maaşım Asgari geçim indirimi dahil (2 çocuk sahibiyim) 2450 TL. İş yerinde yemek hanemiz mevcut ofis içerisinde çalışanlar yemekhanede yemeklerinin yiyorlar. Ben ve bir kaç arkadaşımız ofis dışında çalışıyoruz. Ofis dışında çalışanlara Günlük 7 tl Yemek parası olarak 22 iş gününden ayrıca + 185 tl yol ücreti TICKET kartımıza toplam : 355 tl olarak yatırıyorlar, yol parasını nakit vermiyorlar

  Birkaç işi aynı anda yapıyorum kendi şirket içindeki görevimin haricinde , şoförlük ve dernek defterlerini tutuyorum.
  Kendi işimin dışındaki diğer yaptığım işlerden para almıyorum.
  Bu saydıklarımın dışında örneğin; Yemek parasının yetmediğini Kanuni hakkım olan günlük 14 tl istediğimde , yol paramı nakit olarak istediğimde, zam istediğimde şartlar bu şekilde çıkıp gidebilirsin diyorlar.

  Dava açsam; tazminatımı, ihbarımı, eksik yatan yemek paralarını, nakit verilmeyen yol paralarımı, geçmiş senelere ait izinlerimi ve diğer yaptığım işlerinde paralarını alabilir miyim?

  1. Mehmet bey hepsini alabilirsiniz ama bunun için öncelikle bir haklı fesih gerekçesi bulmanız gerekir. Bu gerekçe nedir? Bunu size buradan söylemem güç olduğu gibi yanıltıcı da olur. Sitemizdeki yazılara genel olarak bakabilir ve işyerinde varsa, yanlış uygulama bulabilirseniz, bunu gerekçe gösterebilirsiniz. Zam yapılmaması, yemek parasının az olması ya da yol parasının nakit ödenmemesi çok da haklı sebepler değildir.

 171. Merhaba,yaklaşık dört yıldır aynı şirkette çalışıyorum.Primlerimiz eksik yatırılıyor.Benim ilk işim olduğu için ben bunun sonradan emeklilik maaşını bile etkilediğini,alınacak tazminatında yatan prim üstünden alınacağını bilmiyordum.Şu durumda çıkmak istesem tazminat alabilir miyim? Veyahut nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Elbette, primlerinizin gerçek ücretinizden düşük yatması her zaman bir haklı fesih nedenidir. Bu durumda ihtarname çekerek işten ayrılmanızı öneririm.

   1. Merhaba Mustafa Bey;

    Yaprığım fazla mesailerin ücretileri yatırılmadı, 3 seneyi aşkındır bir firmada çalışıyorum.

    İhtarname örneği nasıl olmalıdır,

    Çok Teşekkürler,

    1. Merhaba. Bu ihtarnameyi kullanabilirsiniz. Fazla mesailerin ödenmediğini açıkça belirtmeniz ve ödenmesini talep etmeniz yeterli olacaktır.

 172. S.A EFENDIM FABRIKADAN CALISAN BIRI OLARAK 2015 DENBUYANA 2 MASASIN VERILMEDI VE2017 DEDE 3 MAASIN VERILMEDI VEDE MAASLARIMIZ YARIM BIRSEKILDE YATIRILIOR NOTERDEN İHTAR CEKIP ISSIZLI MASASIMDA YARARRLANA BILIRMIYIMMMM YARDIMCI OLURSANIZSEVINIRIM

  1. Yusuf bey noterden ihtarname çekerek de işten ayrılsanız, işveren sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirirse o kod üzerinden maaş bağlanır ya da bağlanmaz. Siz haklı olsanız ve işveren farklı bir kodla bildirimde bulunduğu için işsizlik maaşı bağlanmazsa, önce dava açarak tazminatlarınızı almanız ve sonrasında bu kararı işkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı istemeniz gerekir.

 173. MERHABA MUSTAFA BEY,
  BEN 28/03/2016 – 10/01/2017 TARİHLERİ ARASINDA BİR SİGORTA ACENTESİNDE ÇALIŞTIM. BU SÜRE ZARFINDA SİGORTAM YAPILMADI VE MAAŞ ALACAĞIM KALDI. BUNU TAHSİL ETMEK İSTİYORUM.NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM. 1 AY SONRA DÜĞÜNÜM VAR VE BU YÜZDEN ÇOK SIKINTI YAŞIYORUM. ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Mehmet bey sigortanız yapılmadığına göre dava açmanız gerek. Düğününüze kadar bu sorunu çözmeniz çok zor. Ne yazık ki zamana yayarak ve dava ile haklarınızı almanız mümkün olacaktır.

 174. Merhaba ben bir marketler zincirinde Kasiyer olarak görev yapmaktayım yanlız günlük çalışma saatim 10′ saat bu nedenle çalışanın haklı nedenle fesih olabilir mi ? Dava açsam kazana bilirmiyim

 175. ankarada ikamet ediyorum iki sene önce izmirde yatılı güvenlik görevlisi olarak işe başladım şimdi proje değişikliği yapıyoruz diye beni yatılı olmayan izmirde başka bir iş öneriyorlar ben şu an ankarada ikamet ettiğim için ikamet sorunundan dolayı teklifini kabul etmedim bundan dolayı işime son verildi sizlere sorum bu durumda tazminat ve işssizlik maaşı hakkım varmı saygılarımla.

 176. MERABA KOLAY GELSİN. 4 YIL 4 AY BOYUNCA ÇALIŞTIĞIM FİRMADAN ÖZEL SEBEPLERDEN DOLAYI ÇIKMAK ZORUNDA KALDIM. FAZLA MESAİ YAPTIM VE TOPLAMDA 500 SAAT FAZLA MESAİM VARDIR.
  BUNUNLA İLGİLİ NE YAPMAM GEREKİR BİLGİ VEREBŞLİRMİSİNİZ. TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba, fazla mesailerinizi almadığınızı ispatlayabiliyorsanız (Ücret bordrosu,puantaj kayıtları vb.) İş Mahkemesine dava açarak alabilirsiniz.

 177. merhabalar kolay gelsin Ben Burdurdan yazıyorum Akdeniz elektrik Burdur il müdürlüğünde 2 yıl özel güvenlik görevlisi olarak çalıştım işe giriş tarihim 01.06.2014 işten kendi isteğimle ayrılış tarrihim 25.08.2016 benim bazı özel nedenlerden dolayı işten ayrılmak zorunda kaldım Bana kıdem tazminatı alamazsın dediler Bazı araştırmalarıma göre kıdem tazminatı alabilme hakkım olduğunu öğrendim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.saygılarımla

 178. Merhaba. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Mustafa Bey,
  8 aydır özel bir firmada çalışıyorum muhasebe görevlisiyim. Çalışma şartlarından memnun değilim. işe istemeyerek geliyorum. İşverenle yüzyüze diyaloğa girmek istemiyorum. İşi direkt bırakmak için ne yapabilirim ki 4 hafta önceden haber vermem gerekiyormuş normalde ben bunu ödemeden yani bu 4 haftaya katlanmadan bırakabilir miyim. ? Haklı nedenlerle derhal bırakma şansım var mı noter yoluyla yazı göndererek. Tazminat istemiyorum.
  İyi çalışmalar.

  1. Tazminat istemiyor olsanız bile, ihbar sürelerini beklemeniz gerekmektedir. Açıkçası, haklı bir nedeniniz olmadıkça, başka bir yolu olmadığını söylemem gerekir.

 179. Merhaba Mustafa Bey, 8 Ocak 2015 tarihinde özel bir şirkette çalışmaya başladım, bu sene yapılan zam oranından memnun olmadığım için sözlü istekte bulundum. İsteğimin üzerinden 1 buçuk aç geçmesine rağmen hiçbir işle yapılmadı ve gelişme olup olmadığını sorduğum zaman merak etme yatacak dendi. Ben yeni bir iş buldum ve çalıştığım yerden ayrılmayı düşünüyorum, kıdem ve ihbar tazminatı için ne yapmam gerekir? İstifa dilekçemi nasıl oluşturmalıyım? Yeni bulduğum işyeri hemen başlamamı istiyor ve eski işim evime çok uzak.. Yardımlarınızı bekliyorum

 180. Merhaba Mustafa bey,

  Ben bir STK’da 10 aydan beri çalışıyorum, derneğimiz büyüdü ve satınalma işlemleri için bir pozisyon açıldı işe personel alımı ve görev tanımı yapıldı. fakat ben bu pozisyonun görev tanımında bulunan satın alma işlemlerini yapıyorum . yöneticimle 2 sefer söz