Dilekçeler / Tutanaklar

İstinaf dilekçesi örneği

İstinaf dilekçesi örneği

İş mahkemesince verilen kararlardan, 2017 itibariyle tutarı 3.000 TL’yi aşmayan kararlar kesindir. Bu kararlar aleyhine başka bir mahkemeye başvurulması mümkün değildir.

Ancak bu rakamın üstündeki mahkeme kararlarına itiraz edilebilmektedir. Bu itiraz ise, bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemelerine yapılmaktadır.

İstinaf dilekçesi verme süresi

İstinaf dilekçesinin hangi sürede verilmesi gerektiğini daha önce açıklamıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse; mahkeme kararının ilgiliye tebliğ tarihinden itibaren en geç 2 hafta içinde istinaf dilekçesinin verilmesi gerekmektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İstinaf dilekçesi, kararı veren iş mahkemesine verilebilir. Ancak bu zorunlu değildir. İster davanızın görüldüğü yerde, isterseniz de her hangi bir yer adliye mahkemesine bu dilekçenizi verebilirsiniz.

İstinaf dilekçenizi verdiğiniz mahkeme, bu dilekçeyi ilgili iş mahkemesine gönderecektir. Onlar da dilekçeyi Bölge İdare Mahkemesine tevdi edecektir. Aceleniz varsa, doğrudan kendi iş mahkemenize vermenizi öneririm.

İstinaf dilekçesi verirken, başvuru için gerekli harçları yatırmanız gerektiğini de unutmayın. Harçlar yatırılmadan dilekçe işleme koyulmamaktadır.

Dilekçeyi mahkemeye verdikten sonra, size bir alındı belgesi verilecektir. Ücretsiz verilen bu alındı belgesini saklamanızı tavsiye ederim.

iş mahkemesi istinaf dilekçesi indir

Dilekçede yer alan ve boş bırakılan tüm alanları doldurmayı unutmayın. Aşağıdaki dilekçeyi hem görüntüleyebilir hem de indirebilirsiniz.

İş mahkemesi istinaf başvuru dilekçesi indir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Yorum

 1. İyi günler arabuluculuk tan sonra 2hafta süreyi bilmiyordum. İade mahkemesi usulen reddetti gerekçeli karar çıktı süreyi yüzünden kaybettim istinaf mahkemesi başvuru yapılması gerek kazan ihtimal nedir biraya başvuru yaptığım için süre geçmiş oldu biraz bilgi alabiliryim

  1. Merhaba, kazanma ihtimali hakkında yorum yapamam. Bir avukata danışabilirsiniz.

 2. İstinaf mahkemesinde( işe iade davalarında) duruşma oluyomu dava dosya kağıt üzerindenmi ilerliyor hocam?

 3. Hocam mesala normal mahkemede işe iade davası red oldu. İstinafa gittik oda red oldu 2 mahkeme masrafı ve vekalet ücretimi ödetirler?

 4. Merhabalar hocam çalışmış olduğum iş yerine mesai onay iptal dilekçesi verdim ancak resmi tatiller haricinde mesai yapmadım yıl başından sonra dilekçemi geri cekmedigim halde normal mesai yaptım iş verende herhangi bir uyarıda bulunmadı buradan haklı olarak bana fesih ve tazminat hakkı olusurmu ?

 5. Merhaba. İşe iade davasını kazandım. Karşı taraf istinafa gitti. İstinaf mahkeme sürecinde alacağım tazminat tutarına bir faiz eklenecek mi. Saygılarımla.

  1. Serkan bey faiz tamamen davacının talebine bağlıdır ve siz ilk davayı açarken faiz talebinde bulunmuşsanız, alacaklarınız için faiz uygulanır. Ama siz burada işe başlatmama tazminatını soruyorsanız, daha doğmamış bir alacak için faiz de elbette işlemez. Hem işverenin istinafa gitmesi, sizin işe başlatması için işverene başvurmanızı engellemez.

 6. Merhaba 21/11/2017 de işten çıkarıldım ve işe iade davası açtım, 07/05/2019 itibari davayı kazandım karar her iki tarafada tebliğ edildi fakat 01.01.2018 itibari ile temyiz yolu kapalıdır diyor, Şimdi iş veren sadece istinafa mı gidecek oradan çıkan sonuç kesin sonuç mu olacak? Davayı açtığım tarih belli bu 1 ocak 2018 den öncesinide kapsıyor mu temyiz yolu kapalıdır diye

  1. Merhaba. Kararı görmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Bu tür durumlarda, internetten cevap aramaktansa, doğrudan mahkeme kalemine gidip bunun ne anlama geldiğinin sorulmasının daha doğru olacağına inanıyorum. Böylece kesin cevabı almış olursunuz.

   1. Selamlar av bey ben 2016 yılında işten çıkarıldm kıdem tazminatı dava vs açtım davam 2020 yılında kazandım karşı taraf itiraz etti dava istinaf ta dosya açık tabi işten çıkarıldıktan sonra 11 ay sonra işe girdim 2,5-3 yıl kadar çalıştım işyerinden covid 19 nedeniyle çıkarıldım işsizim işsizlik maaşı alıyor um ancak iş bulamadım son işten 09.11.2021 de çıkarıldım maaş la zor geçiniyorum bu durumu beyan Edip istinaf dava sinin erken sonuçlanması için dilekçe mahkeme başkanı yada hakim e adliye ye bir evrak verebilir miyim örnek dilekçe varmı borçlar var alacağım hakkım olan i geç vermeleri beni mağdur duruma düşürdü zor durumda yım ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim efendim iyi geceler

Başa dön tuşu