Dilekçeler / Tutanaklar

Uzaktan çalışma sözleşmesi örneği

Uzaktan çalışma sözleşmesi 2016 tarihinde İş Kanunu’nda yapılan değişiklikle hayatımıza girmiş bir sözleşme türüdür. Bu yazıda, hem İş Kanunu’nun hem de Uzaktan Çalışma Yönetmeliği’nin öngördüğü şartları sağlayan bir uzaktan çalışma sözleşmesi örneğini bulabileceksiniz.

Uzaktan çalışma nedir?

Uzaktan çalışma en basit tanımıyla, işçinin işyerinde değil de başka bir yerde işini görmesidir ve bu başka yer çoğu zaman ev olabilir. İş Kanunu’nda yer alan uzaktan çalışma tanımı ise şu şekildedir:

“İşçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir”.

Uzaktan çalışma nasıl olmalı?

Uzaktan çalışma konusunda neredeyse her ayrıntıyı içeren bir yazı zaten yazdım ve şu bağlantı ile o yazıya ulaşabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/uzaktan-calisma-artik-mumkun/

Çok kısaca şunu söylemem gerekir ki; ülkemiz uygulamasında çok sık rastlanmayan uzaktan çalışma sistemine koronavirüs salgını ile birlikte çok büyük bir akın meydana gelmiştir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Ancak bu çalışma sistemine dair beklenen yönetmelik bir türlü çıkarılamamış ve nihayet neredeyse 5 yıl sonra ancak yayımlanmıştır.

uzaktan çalışma sözleşmesi

Uzaktan çalışma yönetmeliği

Uzaktan çalışma yönetmeliği ile uzaktan çalışmanın temel prensipleri belirlenmiş olup bu yönetmeliğe de yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Uzaktan çalışmaya dair merak edilen bir husus olduğunda bakılması gereken ilk yer artık bu yönetmelik olmalıdır.

Yönetmelikle ilgili bilinmesi gereken bir husus ise, yönetmeliğin ana kuralları koyduğu; ancak çalışma sürelerinden ödenmesi gereken internet faturalarına kadar neredeyse her konuyu işçi ile işveren arasında düzenlenecek olan bu uzaktan çalışma sözleşmesine bıraktığıdır.

Uzaktan çalışma sözleşmesi nasıl olmalıdır?

Her şeyden önce uzaktan çalışma sözleşmesinin yazılı yapılması gerekir. Ayrıca bir uzaktan çalışma sözleşmesinin yasa gereği asgari düzeyde aşağıdaki bilgileri de içermesi gerekir:

 • İşin tanımı
 • İşin yapılma şekli
 • İşin süresi ve yeri
 • Ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlar
 • İşveren tarafından sağlanan iş araçları, ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülükler
 • İşverenin işçiyle iletişim kurması
 • İşçinin sorumluluğunda bulunan kişisel veriler ve bunlara ilişkin işçinin uyması gereken kurallar
 • Genel ve özel çalışma şartlarına ilişkin hükümler

Aşağıda bir örneğini bulabileceğiniz uzaktan çalışma sözleşmesi de işte tam olarak bütün bu başlıkları içeren ve her işyerinde kullanılabilecek derecede başarılı bir iş sözleşmesidir ve bizzat tarafımca hazırlanmıştır.

Uzaktan çalışma sözleşmesi belirli süreli olabilir mi?

Bu yazıda size sunduğum uzaktan çalışma sözleşmesi belirsiz süreli bir iş sözleşmesi örneğidir. Ancak işçi ve işveren belirli süreli sözleşme düzenlemek isteyebilir.

Bu durumda yapılması gereken tek şey, bu sözleşmenin 6’ıncı maddesinin içeriğini değiştirmek ve işin başlangıç ve bitiş tarihlerini ilgili maddeye girmekten ibarettir.

evden çalışma sözleşmesi örneği

Uzaktan çalışma evden çalışma mıdır?

Yazınının hemen başında uzaktan çalışma denince akla evden çalışmanın geldiğini belirtmiştim. Ancak uzaktan çalışma genelde evden yapılıyor olsa da illa ki evden yapılması gerekmez.

İşyeri dışında gerçekleştirilmesi kaydıyla, işçinin işyeri dışında herhangi bir yerde uzaktan çalışma yapıyor olması mümkündür.

Burada şöyle bir detayı vurgulamam gerekir ki; işçinin işyeri dışında çalışıyor olması, onun uzaktan çalıştığı anlamına HER ZAMAN gelmez. Burada önemli olan; iş görme ediminin evde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayanmasıdır.

Yani işçinin arada sırada işyeri dışına çıkarak müşteri ziyaret etmesi gibi fiiller değil; işin mantığı ve esası gereği işçinin gerçekten de uzaktan çalıştığı işler bu kapsamda değerlendirilmelidir.

SONUÇ

Uzaktan çalışma sözleşmesi örneği hemen aşağıda yer alsa da her sözleşmenin olduğu gibi kullanılmasının doğru olmadığını hatırlatmak isterim.

Sözleşme içeriği dikkatlice incelenmeli ve işçiye özel durumlar ilgili maddelere mutlaka işlenmelidir. Bu belirsiz süreli uzaktan çalışma sözleşmesi örneği ayniyle kullanmanız için değil, yasadaki asgari şartları taşıyarak size yol göstermesi için hazırlanmıştır.

Uzaktan çalışma sözleşmesi Word örneğine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://drive.google.com/file/d/0B3IQOb5JnsdQN1d2Z0NvcGppOGM/view?usp=sharing

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

 1. Merhaba 9 ay çalıştığım işten ücretsiz
  izine ayrıldım, 10 aydır ücretsiz izindeyim,
  Sigortalı başka bir işe başlamak için ne yapmam gerekiyor, İstifa edersem kıdem tazminatı alabirmiyim.

Başa dön tuşu