Dilekçeler / TutanaklarKıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı, işyerine yıllardır hizmet veren işçinin emekleri karşılığında hak ettiği bir ödemedir. Çalışılan her yıla karşılık, işçinin son brüt ücreti kadar ödenen kıdem tazminatı yüksek miktarlara ulaşabilmektedir.

Böyle olunca da hem işçi için önem arz etmekte hem de bazen işverenler bu yüksek tutarları birden ödemek istememektedir. Aslında kıdem tazminatının kural olarak, iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte derhal ödenmesi gerekir.

Öyle ki, işçi rıza göstermedikçe taksitle ödenmesi bile mümkün değildir. Ancak uygulamada, işçi ve işverenin anlaşması neticesinde taksitle kıdem tazminatı ödendiği görülmektedir. İşçinin rıza göstermesi halinde, bunun mümkün olduğu kabul edilmektedir.

Bu protokolün imzalanmasıyla birlikte artık işçinin tek seferde tüm kıdem tazminatını istemesi mümkün olmaz. Burada önemli olan husus, taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmesidir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Eğer işçinin her hangi bir taksidi geciktirilir ya da eksik yatırılırsa işçinin derhal dava açarak kalan miktarı mahkeme kanalıyla talep etmesi mümkün olacaktır.

Aşağıda yer alan kıdem tazminat ödeme protokolünü indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Protokoldeki tarih bilgileri başta olmak üzere diğer şahsi bilgileri doldurmayı unutmayın.

kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü indir.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

29 Yorum

 1. Birde hocam protokol kabul etmese tekseferde vermem diyormuş ozman ne yapmamız lazım direk mahkemeye mi başvuracaz tek ödeme yapmam diyormuş

 2. Hocam meraba eşim evlilik nedeniyle 6 yıldır çalıştığı yerden evlilik nedeniyle fesih hakkını kullanmak isteğini işverene bildirdi 64 günde kullanmadığı yillik izin günleri var onları vermem demis sonra tamm vereyim ama taksit taksit demis aramızda bir protokol yapalım imzalayalım demis protokolde ne gibi evraklar olmasi gerekir bizim eklememiz hani ilerde taksiti ödemezse mahkemeye vermek için protokol yeterli olurmu evlilik nedeniyle fesih ediyorum diyip dilekçe yazmak zorundami od yeri sahibininde imzası olduğu kagit ile veya ne yapabiliriz ibraneme falan izmalatmazlar heralde

  1. Merhaba, açıkçası neye imza atacağınızı bilmeden yorum yapamam; çünkü sizi yanıltabilirim. Bunun haricinde, protokolde yazılı ödeme şartları ihlal edildiği anda işçinin tüm alacakları muaccel olur. Protokol adı alında ibraname benzeri bir belge imzalama ihtimaline karşılık, bir avukattan destek almanızı tavsiye ederim.

   1. Hocam bugünde iki kagit vermişler bunlari imzala diye birisi ibraname yaziyor kidem tazminati tutarları ve kullanılmayan yillik izin ücretlerimi ve ayrılış esnasında hak etmiş bulundugum yukarida belirtilen istikaklarimi eksiksiz olarak aldim yaziyor kidem tazminat miktari var yukarida birde 64 gunluk yillik izin parasi yaziylada isyerinden kanun ve hizmet aktinde doğan hiçbir sekil ve nam altında herhangibi bir alacağımın kalmadığını maddi ve manevi hak talebinde bulunmayacagini beyanla is yerini geçmişe dönük olarak ibra ederim yaziyor yine obur evrakta da kidem tazminat bordrosu ve kidem tutarı yaziyor kağıdın en altında köşeye yazmışlar is bu bordo gereği yukarıdaki net kidem tazminatimi tam eksiksiz ve nakden aldim isci ad soyad tarih imza kendi eliyle yazacak diye sizce ne yapmaliyiz

 3. Mustafa bey bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Bir konuda cevap verirseniz sevinirim.sitemizde çalışan görevliye her yılın sonunda tüm hakedişlerini ödeme yaparsak, elinden …yılı itibari ile tüm hakları mı aldım diye yazı alırsak, çalışmaya devam edecek bir sonraki yıl yine aynı şekilde olacak. Yani 15 yıl sonunda toplu ödemede sıkıntı çekmemek için böyle bir uygulama olabilirmi.

  1. Merhaba, böyle bir usul kanuni olmayacaktır. Bunun yerine, aidat miktarını gerekli oranda artırarak bir fon oluşturabilir ve tazminat vb. ödemeler için karşılık ayırabilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim konu ile alakalı farklı muhasebe/mali müşavirler ile yaptığım görüşmelerde oluşan bilgi kirliliğinden kurtulmuş oldum.

 4. Merhaba 29 senedir çalışmakta olduğum işyerinden emekli oldum. İşveren tazminatı 6 taksitle ödeyeceğini söyledi ben kabul etmediğim halde taksitlendirme yaparak hesabıma yatırdı. Halen aynı işyerinde çalışmaktayım ne yapmalıyım? Teşekkürler

   1. Teşekkürler bu firmada çalışmaya devam ediyorum. Porotokol imzalatmak istediler ama ben kabul etmeyip imzalamadım.
    Yazıda anladığım kadarıyla dava açmam gerekiyor. Dava öncesinde noter üzerinden herhangi birsey yapmama gerek var mı?

    1. Rica ederim, hem noter konusunu hem dava açma konusunu bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim. Böylece hata yapma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

 5. Sn. Baysal
  EYT ile emekli oldum fakat aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum. İşveren kıdem tazminatını ödeyeceğini söyledi. Fakat ben bu işe başlamadan önce kendi işyerim vardı. Bu işimi kapattım fakat vergi borcu kalmıştı ve yapılandırmadan faydalandım. Vergi borcumu internet üzerinden kredi kartı ile ödenebiliyor. Vergi borcum ile kıdem tazminatım birbirine yakın miktarlar. İşverenim kendi kredi kartı ile internet vergi dairesinden ödeyebileceğini söyledi. Sende kıdem tazminatını talep etmezsin dedi. benim için uygun olan bu ödeme şekli sorun çıkarır mı?

  1. Merhaba, siz razı olduktan sonra sizin açınızdan bir sorun olmaz. Neticede hakkınız olan tutarı ister nakit alın, isterseniz işveren borcunuzu işveren ödesin.

 6. İyi günler geçen ay 3600 den is feshettim takside bağladık 1 in taksidi geçen ayın 10unda ödediler ikinci taksidi hangi gün ödemeleri gerekir bilgilendirirseniz teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Mehmet bey merhaba, bunun gününü zaten belirlemiş olmanız gerekirdi. Taksit kavramı aylık da olabilir 6 aylık da olabilir. Yapmanız gereken, işverene sorarak ödeme tarihini netleştirip ona göre hareket etmek olmalıdır.

 7. Merhaba askerlik nedeni ile işten ayrıldım ve işveren tazmınatımı eksıksız ve nakten tam aldım yazdırdı bende tüm haklarım saklıdır yazdım sonuna oyle imzaladım sonra kendi el yazısı ile tutarı şirket adını odenecek tarıhlerı yazdı ımza kaşe sonraa bende imzaladım o kagıdı bu şartlarda hiçbişey almadığım halde imza attığım için vermezse ileriki zamanda almak için sorun yaşarmıyım alabılırmıyım tazminat

  1. Merhaba, yazıyı görmeden kesin bir şey söylenemez. Ancak dediğiniz gibi, ödenmiş olduğuna dair bir ibare yoksa, bunu dert etmenize gerek yok. Ancak “ödendi” ya da “ödenmiştir” gibi ifadeler varsa durum farklılaşacaktır.

 8. Merhaba,
  15 yıldır çalıştığım iş yerinden anlaşmalı olarak ayrılıyorum ve kıdem tazminatımı 3 aya bölünmüş olarak almayı kabul ettim bununla ilgili çıkışım haricinde ödeme için protokol yapacağımızı bildirdiler protokol benim için resmi bir belge niteliğini taşıyor mu? Ödenmediği takdirde bu protokol ile gerekli mercilere başvuru yapabiliyor muyuz?
  Çok teşekkürler

  1. Merhaba, evet bu protokol elbette iki tarafı da bağlar ve ödenmediği anda bir avukata vekalet vererek ister dava açabilir ve isterseniz icra yoluna başvurabilirsiniz.

 9. İyi çalışmalar 15 sene 3600. Emeklilik hakkımı kullanarak kıdem tazminatı. Almaya hak kazandım işveren sözlü olarak 4 taksit dedi bende tmm dedim ilk taksidi yatırdılar 2 aya yakın ikinçi taksidi yatırmadılar ve şirket konkordate ilan etti kıdem tazminatı taksitle ödemeden vazgecebilirmiyim ve ayrıca yıllık izin paramı vermediler bu konuda ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınızın taksidi aksatıldığı için arabulucuya başvurma hakkınız vardır. Ayrıca yıllık izin ücreti için de talepte bulunabilirsiniz. Bir avukatla acilen görüşmenizi öneririm.

 10. Merhaba ben iş yerine ihtar çektim piskolojik baskıdan dolayı , 1 ay süre verdim ve günüm doldu , kıdem tazminatimi vermezlerse ne yapmalıyım. Birde 2 sene 8 ay oldu toplam , senelik izin hakkima 4 ay kaldı , senelik izinden belirli bir suresini hakedermiyim teşekkür

 11. Slm ben ankara İncek te çalışıyorum is guvenligi elemanıyım is durdugundan dolayi cikisimiz verildi tazminat alabilirmiyim 14 aydır çalışıyorum

 12. Merhaba çalışmakta olduğum fırmada askerlik nedeni ile ayrılıyorum bunu işyerime bildirdim tazminatı ödemeyi kabul ettıler fakat taksitle odıceni belirtti fakat bunu kabul etmedim peşin olarak istedim. Bunu ben bilirim dedi ne yapmalıyım

 13. Merhaba belki konuyla alakasız olacak ama uygun konu bulamadım.
  Çalıştığım firma da müdür olarak görevli şahıs aylardır mobbing uyguluyor üzerimde. İşverenim ise benim tarafımda yer aldı ve bunun üzerine müdür ya beni ya da onu çıkar diye talepte bulundu. Bunun sonucunda müdür işverene beni çıkar o zaman diye çıkışta bulundu. İşveren ise istifa etmesi gerektiğini söylüyor.
  Bu durumda işin içinde bana karşı mobbing varken iş verenim müdürü tazminatsız olarak işten çıkarabilir mi?

  1. Mobbing ispatı gerekli bir konudur. Literatürde de yeni yeni yerini almaktadır. Görüldüğü kadarıyla ikinize de suan için tazminatsız çıkış yok gibi. İstifa eden gider mantığıyla yaklaşılıyor sanırsam.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu