Dilekçeler / TutanaklarKıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı, işyerine yıllardır hizmet veren işçinin emekleri karşılığında hak ettiği bir ödemedir. Çalışılan her yıla karşılık, işçinin son brüt ücreti kadar ödenen kıdem tazminatı yüksek miktarlara ulaşabilmektedir.

Böyle olunca da hem işçi için önem arz etmekte hem de bazen işverenler bu yüksek tutarları birden ödemek istememektedir. Aslında kıdem tazminatının kural olarak, iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte derhal ödenmesi gerekir.

Öyle ki, işçi rıza göstermedikçe taksitle ödenmesi bile mümkün değildir. Ancak uygulamada, işçi ve işverenin anlaşması neticesinde taksitle kıdem tazminatı ödendiği görülmektedir. İşçinin rıza göstermesi halinde, bunun mümkün olduğu kabul edilmektedir.

Bu protokolün imzalanmasıyla birlikte artık işçinin tek seferde tüm kıdem tazminatını istemesi mümkün olmaz. Burada önemli olan husus, taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmesidir.

Eğer işçinin her hangi bir taksidi geciktirilir ya da eksik yatırılırsa işçinin derhal dava açarak kalan miktarı mahkeme kanalıyla talep etmesi mümkün olacaktır.

Aşağıda yer alan kıdem tazminat ödeme protokolünü indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Protokoldeki tarih bilgileri başta olmak üzere diğer şahsi bilgileri doldurmayı unutmayın.

kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü indir.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba belki konuyla alakasız olacak ama uygun konu bulamadım.
  Çalıştığım firma da müdür olarak görevli şahıs aylardır mobbing uyguluyor üzerimde. İşverenim ise benim tarafımda yer aldı ve bunun üzerine müdür ya beni ya da onu çıkar diye talepte bulundu. Bunun sonucunda müdür işverene beni çıkar o zaman diye çıkışta bulundu. İşveren ise istifa etmesi gerektiğini söylüyor.
  Bu durumda işin içinde bana karşı mobbing varken iş verenim müdürü tazminatsız olarak işten çıkarabilir mi?

  1. Mobbing ispatı gerekli bir konudur. Literatürde de yeni yeni yerini almaktadır. Görüldüğü kadarıyla ikinize de suan için tazminatsız çıkış yok gibi. İstifa eden gider mantığıyla yaklaşılıyor sanırsam.

 2. Merhaba çalışmakta olduğum fırmada askerlik nedeni ile ayrılıyorum bunu işyerime bildirdim tazminatı ödemeyi kabul ettıler fakat taksitle odıceni belirtti fakat bunu kabul etmedim peşin olarak istedim. Bunu ben bilirim dedi ne yapmalıyım

 3. Slm ben ankara İncek te çalışıyorum is guvenligi elemanıyım is durdugundan dolayi cikisimiz verildi tazminat alabilirmiyim 14 aydır çalışıyorum

 4. Merhaba ben iş yerine ihtar çektim piskolojik baskıdan dolayı , 1 ay süre verdim ve günüm doldu , kıdem tazminatimi vermezlerse ne yapmalıyım. Birde 2 sene 8 ay oldu toplam , senelik izin hakkima 4 ay kaldı , senelik izinden belirli bir suresini hakedermiyim teşekkür

 5. İyi çalışmalar 15 sene 3600. Emeklilik hakkımı kullanarak kıdem tazminatı. Almaya hak kazandım işveren sözlü olarak 4 taksit dedi bende tmm dedim ilk taksidi yatırdılar 2 aya yakın ikinçi taksidi yatırmadılar ve şirket konkordate ilan etti kıdem tazminatı taksitle ödemeden vazgecebilirmiyim ve ayrıca yıllık izin paramı vermediler bu konuda ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınızın taksidi aksatıldığı için arabulucuya başvurma hakkınız vardır. Ayrıca yıllık izin ücreti için de talepte bulunabilirsiniz. Bir avukatla acilen görüşmenizi öneririm.

 6. Merhaba,
  15 yıldır çalıştığım iş yerinden anlaşmalı olarak ayrılıyorum ve kıdem tazminatımı 3 aya bölünmüş olarak almayı kabul ettim bununla ilgili çıkışım haricinde ödeme için protokol yapacağımızı bildirdiler protokol benim için resmi bir belge niteliğini taşıyor mu? Ödenmediği takdirde bu protokol ile gerekli mercilere başvuru yapabiliyor muyuz?
  Çok teşekkürler

  1. Merhaba, evet bu protokol elbette iki tarafı da bağlar ve ödenmediği anda bir avukata vekalet vererek ister dava açabilir ve isterseniz icra yoluna başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu