Fesih

İhtarname noterden olmak zorunda mı

Gerek işçi açısından ve gerekse işveren açısından olsun, ortada ihtarname çekilmesini gerektirecek bir durum varsa, önemli bir husus var demektir. Çünkü ihtarname İş Hukukunda, sahip olunan bir hakkın korunması ya da kullanılması için devreye giren bir yöntemdir. İhtarname söz konusuysa bir anlaşmazlık olduğu muhakkaktır. Peki ama ihtarname noterden gönderilmek zorunda mıdır?

İhtarname neden önemli?

İhtarnameyle esas amaçlanan karşı tarafı bir konuda uyarmak olduğundan, bu uyarının yerine ulaştığını bilmek önemlidir. Ama en az bunun kadar önemli olan bir başka husus ise yerine ulaşan evrakın içeriğinin ne olduğunu kanıtlayabilmektir.

Çünkü ihtarname çekildiğinde, bunu gönderen ister işçi ister işveren olsun, karşı tarafın belirli bir konuda uyarılması ya da haberdar edilmesi söz konusudur. İhtarname çekilmesi hem bir hakkın kullanımı hem de faiz başlangıcı gibi feri haklar bakımından da çok büyük önem arz eder.

İhtarnamenin genel faydalarının ne olduğunu şu yazımızda açıklamıştık: mustafabaysal.com/ihtarnamenin-hangi-faydalari-vardir/

İhtarnamede noter ve PTT farkı

Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. İşçi, işverene ihtarnameyi PTT kanalıyla takipli olarak gönderse ve bu gönderinin yerine ulaştığını ispat etse bile işveren gelen zarfın içinin boş olduğunu iddia edebilir. Mümkün olabilecek böyle bir durumda işçinin, bu ihtarnameyi zarfa koyduğunu kanıtlaması işçin fazladan çaba sarf etmesi gerekecektir.

Oysa bu ihtarnameyi noter kanalıyla gönderseydi, hem muhatabına ulaştığını hem de içeriğini yüzde yüz ispatlayabilecekti. Noterden çekilen ihtarname elbette daha pahalıya gelecektir. Ama dava konusu olması muhtemel hakkın önemine göre noterin tercih edilmesi davada ilgili tarafa kolaylık sağlayacaktır.

Noterden ihtarname zorunlu mu?

Peki noterden ihtarname zorunlu mu? Kesinlikle hayır. Bu soruya bu şekilde net bir cevap verebiliyoruz çünkü ihtarnamenin noterden gönderilmesinin mecburi olduğunu söyleyebilmek için mevzuatta buna ilişkin kesin bir hüküm ya da yerleşmiş bir yargı içtihadı gerekir. İkisi de olmadığından, böyle bir zorunluluktan söz edilemez.

noterden ihtarname zorunlu mu

PTT’den gönderilen ihtarname nasıl olmalı?

Özellikle işçinin maddi durumu göz önüne alındığında PTT kanalıyla da ihtarname çekildiği görülmektedir. Bu şekilde ihtarname çekildiğinde iadeli taahhütlü gönderilmeli, zarf üstüne yapıştırılan ve bir sureti de alınan etiketli kağıda, gönderinin içeriğinin ihtarname olduğu muhakkak yazılmalıdır. Ama mümkünse, hakların zayi olmaması için noter kanalıyla ihtar tercih edilmelidir.

İhtarnameye ilişkin Yargıtay kararları

Yargıtay kararlarını incelediğimizde yüksek mahkemenin, ihtarnamenin noter kanalıyla ya da PTT aracılığıyla gönderilmesi arasında hiçbir fark görmediğini anlayabiliriz. Burada önemli olan, karşı tarafın resmi olarak ihtar edildiğinin ispat edilmesidir. Bu ispat, PTT aracılığıyla yapılabileceği gibi noter kanalıyla da yapılabilir.

Aşağıdaki ilginç Yargıtay kararında da görülebileceği üzere önemli olan husus, ihtarnamenin zamanında ve doğru tarafa tebliğidir:

“… İşe başlatılmak için davacı işçi işe başlatma ihtarnamesini davalıya göndermiş ancak postacı davalı yerine davacıya tebliğ etmiştir. Davacının bu tebliği almaması gerekirken almış olmasına rağmen yine de işverene göndermemiş, 1 aylık süreyi beklemiştir. Burada davalıya yüklenen bir kusur değil davacının almaması gereken tebliği alması ve derhal davalıya göndermesi gerekirken göndermemesi davacıya ait bir kusurdur. Davacının kusuru davalıya yükletilemez…” (7 Hukuk, 2013/16867 E. ve 2014/475 K.)

ihtarname PTT den olur mu

Aşağıdaki kararda ise, mahkeme için önemli olan hususun ihtarnamenin tebliğ edilip edilmediği olduğu görülecektir:

“… Mahkemece istekler kabul edilmiş dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle davalıdan tahsiline karar verilmiştir. Dosya içerisinde 10.11.2003 tarihli eylül ayı ücretinin ve diğer yasal haklarının ihtarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde ödenmesi gerektiğini belirtir. Davacı tarafından işverene gönderilmiş bir noter ihtarnamesi mevcuttur. Ancak anılan ihtarnamenin işverene tebliğ edilip edilmediği dosya kapsamından anlaşılamamaktadır. Mahkemece söz konusu ihtarnamenin davalıya ne şekilde ve hangi tarihte tebliğ edildiği saptanmalı usulüne uygun tebliğ edildiği anlaşıldığında ise tebliğ tarihinden 7 gün sonrası için ücret alacağı yönünden davalının temerrüde düştüğü kabul edilerek o tarihten itibaren faiz yürütülmelidir…” (9 Hukuk, 2006/22904 E. ve 2007/8267 K.)

noterden ihtarname

SONUÇ

İhtarnamenin noter kanalıyla gönderilmesi zorunlu değildir. PTT kanalıyla APS ya da iadeli taahhütlü olarak da gönderilebilir. Ama PTT aracılığıyla gönderilen ihtarname zarfının içinin boş olduğunun karşı tarafça her zaman iddia edilebileceğini unutmamak gerekir. Maddi olarak imkan varsa, ihtarnamenin ulaştığının ve içeriğinin ispatı için noter vasıtasıyla çekilmesi daha faydalı olacaktır.

Not: Genel kullanım amaçlı ihtarname örneğini bu bağlantıdan görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz: mustafabaysal.com/isci-ihtarname-ornegi/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

126 Yorum

 1. Mustafa Bey öncelikle kolay gelsin. İyi çalışmalar dilerim. Merak ettiğim bir konu üzerinde size bir soru sormak istiyorum. Çalışmış olduğum şirkete ihtar çektikten sonra başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabilir miyim ? Ya da ihtar çektikten sonra belli bir zaman geçmesi gerekiyor mu ?

  1. Merhaba, teşekkür ederim. İhtardan kastınız, haklı fesih yaptığınıza dair bir beyan ise, evet bu beyanı noter ya da PTT kanalıyla gönderdiğinizde işi de bırakabilirsiniz.

   1. Evet Mustafa Bey haklı fesih yaptığıma dair beyan. Ama burada ki asıl merak etmiş olduğum bunu yaptıktan sonra mesela A firmasın da çalışıyorum noterden ihtarname çektikten sonra B firması ya da C firmasın da iş başı yapabilir miyim ? Teşekkür ederim.

 2. Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. İş verene fesih bildirimini iadeli taahhütlü olarak yolladım zar üstüne ve kağıda fesih bildirimidir diye açıklama da yazdım fakat ptt den sorgu yaptığımda “Dağıtım Adreste Yok/Kapalı-Haber Kağıdı Bırakıldı” diyor. Acaba fesihin geçerliliği nedir. Sonuçta kapıya haber lağıdı bırakılmış. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. Merhaba,

  Çalıştığım iş yerinde yardım adı altında maaşımdan kesinti yapıldı bu yardım Ramazan ayında verdikleri 120 TL’lik … kartına kesintisi hakettiğim ettiğim tutarı bir müesseseye ve bir karta bağlı olarak harcamak zorunda kaldım maaş Bodrom’da da yardım kesintisi adı altında bir ibare mevcut ama benim böyle bir Talebim ve onayım olmadı Bunu yapmaları yasal mı Ne yapmalıyım ?

 4. Merhaba calıştıgımız fabrikada bu zamana kadar yaptıgımız mesainin karşılıgını para olarak alıyorduk. Bundan sonra ki mesailerin yerine izin kullandırılacak dendi ve izinlerde bizim istedigimiz zamanlarda kullanacaksınız dendi. Parasını alamadan mesai yapmak istemiyorum. Mesaiye kalmamak için ve haksız duruma düşmemek için ne yapmalı?

 5. Merhaba ben isbaşı eğitim programindan işkur tarafindan calisiyorum.normal saatimiz 7.5 saat calistigim kurumun saati 10 saat fazla mesai mi alamiyorum. 3. Ayima girdim.is yeri ile görüştüm fes etmemi istiyorlar. Ne yapmaliyim.

 6. Merhaba ben 11 yıldır aynı yerde çalışıyorum is yerinden 3600 hakkımı kullanarak ayrılmak istiyorum yanniz is yerimin tazminatı taksitle ödemesi gibi bir durum var en az 10 taksit yapıyor ayrıca bu taksitleri de zamanında yatırmıyor noter onaylı 3600 çıkışı yaparsam tazminatımı tek seferde alırmıyım

 7. Şu an çalıştığım işyerinde dükkan sözleşmesi bu yıl doluyor.benim evime 5km uzakta başka bir şube daha var burası kapanirsa beni oraya cagirirsa gitmek zorunda mıyım ben gitmek istemiyorum cikisimi istiyorum bu durumda tazminatı cikisimi nasıl alırım şöyle bir şey duydum bu iş yeri sözleşmesi bitince iflas gösterip direk tazminatsız cikisimi verir diye doğrumu acaba

 8. Merhaba birşey daha sorucam benim iş sözleşmem yok 10saat çalıştı gımı ispat etmek için şahit gostersem ourmu

  1. Merhaba. Bunun için zaten iş sözleşmesine ihtiyaç yok. Önemli olan, bu şekilde çalıştığınızı gerekirse mahkeme önünde tanık ve diğer delillerle ortaya koyabilmenizdir.

 9. Merhaba ben 6yildir küçük bir firmada satış elamanı olarak çalışıyorum bu güne kadar senelik iznimi eksik verdiler resmi tatiller bayram larda çalıştım mesai vermediler geçen yıl çalışma saatleri ni 8,5saat yaptılar şimdide çalışma saatleri ni 10 saat olduğunu söyledi ler ben itiraz ettiğim zaman diğer elamanlar razı oldu diyor cikisimi verin ozaman deyince biz çıkış yapmıyoruz kimseyi de zorla tutmuyoruz diyorlar ne yapmam gerekiyor

 10. Merhaba ben ben avukat a vekalet verdim ihtarname için isverene 31 01 2019 tarihi ile noterden giden evrak 04 02 2019 tarihinde işveren teslim olacak bu durumda bi sıkıntı olurmu haklarımi almak durumunda ayrıca işyerinde iş gelmedim diye bana tutanak tutmuşlar bu konu ile bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba. Haklı fesih yaptıysanız ve ihtarname çektiğiniz günden itibaren işe gitmediyseniz, işverenin tuttuğu devamsızlık tutanaklarını bir önemi kalmayacaktır Hakan bey.

 11. Merhabalar,
  08.06.2017 tarihinde işe başladığım firmadan, 04.01.2019 tarihinde tüm çalışanların sigorta çıkışlarının yapıldığını öğrendik. (çekleri yazılmış, icralık olmuşlar vs) halbuki çıkışımız 02.01.2019 tarihinde yapılmış. İki gün çıkarıldığımızdan habersiz ”sevabına” çalışmışız. Kasım ayı itibari ile maaşlar da ödenmiyordu. ha düzeldi ha düzelecek diyerek oyaladılar. Çıkarıldığımızı öğrendiğimiz gün maaşları ocak ayı içinde ödemeye çalışacağız dediler ve 24.01.2019 tarihinde ödenmesi gereken maaşın bir kısmı bankaya yatırıldı. Fakat şirket adına değil, muhasebecinin kendi adıyla banka hesabından yatırıldı. Maaşın kalanını denkleştirip yatıracaklarmış. Asıl mesele şu tazminatlar için paranız bizde kalmaz, ödemeye çalışacağız ama gün veremiyoruz. Parça parça ödeyeceğiz. Ama olur da ödeyemezsek hakkınızı helal edin bize dua edin deniyor. Kıdem tazminatı+İhbar tazminatı+yıllık izin haklarımızı alabilmemiz için ne yapmalıyız? Adamlarda olmayan parayı(?) nasıl alabiliriz? Bu arada işten ayrıldık ama ne bir çıkış belgesi, ne de başka bir kağıt imzalamadık. Bir ay geçti üstünden ve ihtarname çekmek için gerekli bir süre var mı? Avukat acındırarak paranı almaya bak diyor dava sürecini beklememem için, başka bir muhasebeci arabulucuya başvur diyor, işverenimle kötü olmak da istemiyorum ileride çalışma durumu olabilir diye. lütfen yol gösterir misiniz 🙁
  Teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba. İşçi ne kadar haklı olursa olsun ve isterse açmış olduğu davayı kazansız, sizin deyiminizle olmayan parayı alamaz. Çünkü, işçi alacağının tahsil edilebilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Bu konuda en doğru bilgiyi yine avukatınız verecektir. Kararı avukatınızla görüşerek vermenizi öneririm.

   1. Anladım yani acındırma yoluyla almaya çalışacağız, peki bu ihtar çekmenin bir süresi var mı acaba, araştırdım ama süre ile ilgili bir bilgiye rastlamadım… Elimde alacağımın olduğuna dair bir kağıdım olsun istiyorum sadece. Hiçbir kanıtım yok galiba. O yüzden ihtarname çekmeli miyim sizce?
    Utanarak ikinciye yazıyorum ama çaresizlik:)
    İlginiz için çok teşekkürler Zeynel bey

    1. Bu arada ihtarname için adres isteniyorsa elimde bir adres de yok çünkü firma resmi olarak olmasa bile fiilen kapandı. Mağaza-fabrika gibi herhangi bir adres yok…

     1. İhtarname çekmenizin faydası olabilir; ama boş yere masraf da yapmış olabilirsiniz. Öyle ya da böyle bir avukatla görüşerek, durumu analiz edip ona göre adım atmanız en doğru davranış olacaktır.

 12. Merhaba 1 yıl 20 gun çalıştığım yerden annemin sağlık sorunları nedeniyle yıllık iznimi kullanmak istediğim için kovuldum ertesi gün noterden ihtarname gönderdim henüz ihtarnamemin ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum 7 ocakta çalıştım ertesi gün gelmemem söylendi 8 ocakta ihtarname hatırlattım gönderdim ayni zamanda arabulucu avukata da basvurdum bana en yakın zamanda doneceklerine dair mesaj geldi ama patronum beni kendi çıkarmasına rağmen 8 ocakta ise kendi istediğimle görmediğime dair tutanak tutturmuş bu surecte ne yapmam gerekiyor? Simdiden cevabınız için teskkur ederim.

  1. Merhaba. İhtarname çekerek, yapmanız gereken şeyi zaten yapmışsınız. Arabulucuya da başvurduğunuza göre şimdi beklemeli ve arabulucuk sonucuna göre hareket etmelisiniz. O zaman tekrar yazarsanız, yönlendirmeye çalışırız.

 13. Peki ihtarnameyi noterden kendim alıp işyerinin muhasebesine kendim teslim etsem olur mu? Çünkü işi bırakacağına dair dilekçeyi de ekleyerek yapmak istiyorum. Teşekkürler..

  1. Buna gerek yok. İhtarname içeriğine, işi bırakacağınıza dair beyanınızı zaten ekleyebilirsiniz.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim Zeynel bey. Asıl amacım, işi bırakacağımın aynı günü ihtarname ve işi bıraktığıma dair dilekçeyi verip işi bırakmak. Yani noter ihtarnameyi posta yoluyla gönderiyor ya, benim işi bırakma gününe tam denk gelir mi gelmez mi ona endişeliyim. Kısaca, ihtarname ve iş fesih dilekçemi muhasebeye bizzat verip hadi hayırlı işler demek istiyorum. Mümkün müdür bu?

    1. Eğer haklı fesih yapacaksanız, zaten ihtarnameyi notere verdiğiniz gün itibariyle fesih yapabilir ve işe gitmeyebilirsiniz. Çünkü ihtarname ile haklı fesih yapmış olur ve bu durumu kayıt altına almış olursunuz.

     1. Hmm tamam anladım şimdi. Ben de ihtarnamenin işverene ulaşmasını beklemek zorunda olduğumu düşünmüştüm, yanılmışım. Tekrar teşekkürler, iyi yıllar ve iyi çalışmalar..

 14. Merhaba ben askerlik sebebi ile çıkış konulu dilekçemi gönderdim. yani çıkış işlemlerimin yapılmasını ve tazminatımın verilmesini talep ettim onlarda bedelli askerlere tazminat verilmediğini söylediler bende bu konuda ilk önce arabuluculuk daha sonra da işçi mahkemelerine başvuracağım vermedikleri takdir de böyle yol izleyeceğim benim sorum şu bana ödememi yapmadıkları zaman Şu v.b tarihinde tüm haklarımı aldım diye imza attırmak isteyip bende buna karşılık böyle bir şeyi imzalamam olanaksız deyip imzalamasam tazminat konusunda sıkıntı olur mu imzalamadan çıkış yapsam? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Zaten böyle bir durumda, herhangi bir evraka imza atmamanız en doğrusu olacaktır.

 15. Merhaba bedelli askerlik için noterden ihtarname göndereceğim göndermeden önce iş yeri ile görüştüm ücretsiz izinli sayılırsın dediler o maddeyi öne sürdüler tazminat alamazsın dediler. Fakat bu olay işçinin kararında değil mi bende yasal haklarımı aramak için noter aracılığı ile ihtar çekeceğim bir sorun olmaz herhalde tazminat konusunda ve sunu soracağım noterde bu ihtarı yazan kişiler var mı ücretli dilekçe yazan ve ücretleri nedir ?

 16. Merhaba . Sporcu olarak bir spor kulübünde sigortalı olarak 4 yıl çalıştım suan sözleşmemi yenilemediler işten çıkarıldım tazminat talep edebiliyormuyum

  1. Gül hanım, sporcular İş Kanunu kapsamı dışındadır. Bir avukata bizzat danışmanızı öneririm.

 17. Merhaba,dogum iznim 1 ekimde bitti.2 ekimde iş yerine maaşımı asgari ücretten gösterdiği,resmi tatillerde calıştırdığı ödeme yapmadığı,fazla mesai gibi alacaklarımı alamadığim için noter kanalı ile ihtar gönderdim ve işe gitmedim.işverenim ihtar eline 4 ekimde ulaşmış ve 4 ekimde 29.maddeye göre çıkışımı vermiş.bu durumda kıdemi ve fazla mesai resmi tatiller asgari ücretten maaş gostermesi gibi alacaklarımın hepsini alabilirmiyim.özellikle kıdemi.saygılar.

  1. Merhaba. Önce arabulucuya başvurmalısınız. Burada uzlaşamazsanız ve dava açarsanız, mahkemeyi bu söylediklerinize ikna edebilirseniz, ihbar tazminatı hariç tüm haklarınızı elbette alabilirsiniz.

 18. Merhaba
  4 yıl calıstıgım iş yerınden haziran ayında ayrıldım ancak patronum kıdem tazminatımı 3 taksıt halınde ödeyebileceğini belirtti ve kabul etmek zorunda kaldım.3 taksıdını eksık yatırdı.işyerini aradıgımda işlerinin kötu oldugunu belirttiler ve 4. taksıdi ekim ayında yatırıcaklarını söylemelerıne rağmen yatırmadılar.Ne yapmalıyım?

 19. Merhaba bedelli askerlik yasasından faydalanıyorum 27 kasımda birliğime teslim olacağım 5 senelik çalıştığım iş yerine noterden ayrılma dilekçesini göndermeden önce iyi niyetle ay sonu askere gideceğimi söyledim kıdem tazminatını almak istediğimi belirttim onlar daha sonra konuşuruz dediler ardından 05.10.2018 noter kanalıyla ihtarnamemi yazdırıp gönderdim onlarsa daha ihtarname ellerine ulaşmadan bugün (08.10.2018) hiçbir gerekçe olmadan 29 madde ile çıkışımı vermişler ne tazminat nede askerlik dönüşü işsizlik maaşı alamıyorum ne gibi bir yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. Asım bey, aslında yanlış bir hamle yapmışlar. Böylece hakkınızı yasal yollarla arayarak kıdem tazminatınıza ek olarak ihbar tazminatı alma hakkınız bile olabilir. Ya da şartları varsa, işe iade başvurusu bile yapabilirsiniz. Bir avukatla bir an önce yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 20. Merhabalar ben bı fırmadan evllık nedenıyle 17 agustos 2018 de ayrıldım bugun ıtıbarıylen hala kıdm tazmınatmı yatrmadılar ocak ayı ıcın bı kac gun once arayıp cek vermek ıstedıler bende bunu kabul etmedım tekrar arayıp bana bı donua yapmalarını ıstedm fakat yapan olmadı bu durumda ne yapmam gerekıyor notere gıdıp ıhtarname cekmemı soyleyenler oldu nasıl yapmam gerek bunun sonucunda hala yatırmazlarsa ne olur yardımcı olabılırmısınız

  1. Meryem hanım, doğrudan arabulucu başvurusu yapabilirsiniz. Ödemeyecekleri kanaatindeyseniz, en doğru yöntem bu olacaktır.

 21. Merhabalar, tüketici hakem heyetinin tavsiyesi ile ptt üzerinden bir kursa, verdiğim peşinatı 7 gün içinde geri almak için iadeli taahütlü bir ihtarname çektim. Ancak takibini ptt’den sorguladığımda sadece teslim edildiği ve kimin teslim aldığı yazmakta. Yani ihtarname olduğu yazmamakta. İhtarnameyi gönderdiğim kuruluş mektubun boş olduğunu iddaa ederse birşey yapamaz mıyım ?

 22. Iyi günler bana 10.08.2018 cuma günü ihtar çekildi bu ihtarname elime ne zaman ulaşır hafta sonu gelmiş olma ihtimali var mı?

 23. 10 aydır özel güvenlik olarak çalışıyorum çalıştığım projede müdürle olan sözlü tartışmam sonucu projemi değiştirdiler şirket merkezine gittiğimde projemden memnun olduğumu başka proje istemediği belirttim evime yakın güzel bir yer söylenince kabul ettim,başlayacağım yer 1 hafta sonra faaliyete girecekti 1 haftalık ücretsiz izin kağıdı ve yeni projeye transfer kağıdımı imzalattılar 2gün kala arayıp projenin iptal olduğunu başka bir proje seçmemi istediler ben ihbar tazminatımı alıp çıkmak istiyorum yapabilirmiyim

  1. Burçin hanım, işten kendisi ayrılan işçi hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamaz. Ancak haklı gerekçeye dayanarak işten ayrılırsa, ihbar tazminatı ödemekten kurtulabilir.

 24. Merhaba ben evlilik nedeni ile noterden iş yerime ihtar gönderdim 18.06.2018 tarihinde işten ayrılacağıma dair 18 inden sonra işe gitmedim fakat şuan işyeri muhasebe sinden beni arayıp işyerine gelip bir kağıt doldurup imzalaman gerekiyor dediler bu konuda yardımcı olur musunuz imzalamam gerekirmi

 25. Merhaba 7 haziranda iş yerinde yerimi değiştirmek istediler yaptıgım görev yerimi teke düşüreceklerini beni baska alanda değerlendireceklerini söylediler bende kabul etmedim en son yazılı kagıda imza atmamı söylediler imzalamadım notere gittim ihtarname gönderdim eski görevime geri dönmeyi yada iş feshimi istedim o günden sonra işe gitmedim henüz elime birsey ulaşmadı ama ihtarname şirkete ulaşmış bundan sonraki süreç nasıl olur çıkışımı verirler mi tazminatımı alabilir miyim?

 26. İs arkadasımla tartıstıgım icin olayı kendisi baslatmışken beni tutanakia suclamaları ve bana istifa dilekcesi doldurtup yoksa koddan cıkıs yaparsan is bulamazsın bahanesiyle tazminatımın üzerine kondular ne yapmam gerek dönüşü varmı…

 27. Mrblar 03.06.2018 tarihinde iş yerimden evlilik sebebiyle ve evliliğimde 1 yılı doldurmadığım için ayrıldım kıdem tazminatımıda isteyen uygun bir dilekçede yazdım. Ama gereken yerlere ulaşmadı hemüz. Bana senin dilekçe yazman yetmez bizimde sana işten çıkış evrakları imzalatmamız gerekiyo dediler bekliyorum imzalayalım dedim hala ses yok. Bunun altıbdan birşey çıkabilir diye dşünüyorum çalıştığım firma büyük kurumsal bir firmaydı. Benim dilekçeyi vermiş olmam yeterlimidir ofislerine koydum ben yoksa burdan bi oyun ypablirler mi iş feshini onlar yğmak için vermedi getirmedi görmedikk tarzı. Ne yapmalıyım biran önce çıkışı bitirmek için

  1. Gamze hanım her zaman söylüyorum; işyeriyle arasında güven sorunu olan işçi bu tür fesihleri noter kanalıyla yapmalıdır ki; gerektiğinde ispat etme şansına sahip olsun.

 28. 57 gündür bir işte çalışıyorum birgün ise gitmedim diye beni isten çıkardılar napcami gerekiyor bunla ilgili

 29. İş yerine üç gün önceden haber vererek ayrıldım ihtarname geldi eve ne yapmalıyım almalımıyım intarnameyi

  1. Mustafa bey, alsanız da almasanız da bir şey değişmez. En azından alıp okumanızı öneririm.

 30. Hukuk bürosunda takım lideri olarak görev yapıyorum 2016 yılında girdiğim işyerinde 2018 ocak ayında beni istifa etti olarak göstererek başka biri üzerinden SGKlı gösteriyorlar 30 nisanda yöneticimizle tartışmama istinaden önüme Kıdem ihbar tazminatı hesaplanmış olarak çıkardı fakat 2500 tl aldığım bu yerde sgk asgari ücret olarak yatıyor daha önce 170 i arayarak şikayette bulundum ama sonuç alamadım ayrıca kredi çekeceğim sırada iş yerinde prim sistemi olarak da çalıştığımız için 4500 tl maaş alıyor yazısı var elimde kaşeli imzalı ne yapabilirim onların yaptığı bu kendi istifa olayım yüzünden işsizlik maaşı da alamayacağım noterden ihtar çekmem yeterli mi

  1. Eda hanım, ne söylesek yorum olarak kalır. Ama işten ayrılacaksanız, bunu ihtarname çekerek yapın ve ardından hakkınızı arayın.

 31. Özel bir okulda öğretmenim.sözleşmelerimiz Eylül ayına kadar geçerlidir. Önümüzdeki yıl için de ocak ayında sözleşme imzaladık(yani 2018 eylül-2019 Eylül dönemi) . Bazı nedenlerden dolayı önümüzdeki yıl çalışmak istemiyorum. Eylüle 5 ay var.Bununla ilgili kurucularla görüşüp bu isteğimi belirtsem. Sözleşme şartlarına uygun davranmadığımı belirterek dava açabilirler mi? Sözleşme nüshası elimde yok.vermediler. Bildiğim 40 bin TL gibi bişey yazdığı. Bu imzaladığımız sözleşme geçerli mi? Eylülde başlayacak yeni şözleşme. Ayrıca bir de okul başladığında milli eğitime öğretmenin burada çalıştığına dair bi belge imzalıyoruz. Sözleşme o zaman mi başlıyor? Yardımcı olur musunuz?

  1. Mert bey, sözleşme şartlarını bilmeden yorum yaparsam sizi yanıltmış olurum. Okulla görüşmenizi ve sulhla çözüme ulaşmanızı öneririm.

 32. Mrb avukat bey ben 4 senedir gece özel sefkiyatta çalışıyorum restoranlara ürün taşıyoruz iş ayaklabası olmadığı için düşüyoruz istiyoruz vermiyorlar oyaliyolar çıkmak.istiyorum bu sebeple ihtar çekip tazminatımi alibilirmiyim ? Tsk ederim

  1. Burhan bey, bunun tek başına yeterli olamayabileceğini bilmeniz gerek. Daha somut gerekçeler bulmanız gerekir.

 33. merhabalar ben epilasyon merkeziyle anlaştım ve bu epilasyon merkezinin 10 aylık bi anialşma yaptık ama anlaşma yaparken bana seaslarım bitse bile beni memnun olmadan ayırmcaklarını ve ücretsiz seans vericeklerini söylediler ve ben buna güvenerekten imzaladım seanslarım devam ederken vücudumun belli yerlerinde mantarlanmalar ouştu hastaneye gittim ve seanlara 1 er ay ara ile ara vermemi söyledi doktorum bende ara verdim anlamadıgım tek şey sözleşmemde 18 ay yazıyodu bana 10 aylık anlaştıgımızı sylediler bende tüğlerim azalmadıgından dolayı 15 ay gittim onlarda kaç seas geldiğime falan bakmadılar en son seansımda ise bakalım nekadaer olmuş ddiler ve sizin seanslarınız btmiş tekrar para vericeksiniz deidler ben kabul etmedim anlaşmamızda böyle söylemediniz falan dedim tartıştık az bişey sonra ben tüketici haklarına gittim şikayette bulunmak için bana ihtarname yazmam gerektiğini söylediler bende yazdım ptt yluyla gönderdim paramı geri isteğimi falan yazdım verdikleri izmette hiçbir şekilde memnun kalmadım hiçte bir işe yaramadı oysakii kesin sonuç alıcagımı sylediler veihtarnameyi yollayalı 20 gün oldu ne ses var ne birşey ne yapmalıyım.

  1. Beyza hanım, bu konu uzmanlık alanımız dışındadır. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 34. ben halkbank’ da çalışıyordum. zorunlu eğitimine gitmeyeceğim çünkü işten ayrılacağım konusunda genel müdürlüğe bir mail attım. 2 ay sonra memur oldum ve işten ayrıldım benden 3500 tl ihbar tazminatı istiyorlar dava açsam kazanır mıyım teşekkürler

  1. Özcan bey, mail yoluyla ihbar bildiriminin çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Ama yine de bu konuda dava açacak olan siz değilsiniz, onlar dava açmalıdır.

   1. Cok tesekkur ederim cevabiniz icin ben bugun itiraz dilekcesini yolladim. Zorunlu egitime gitmeyecegim ve ayrilacagimi maille olsa da bildirmistim. İtiraz ettigim icin muhtemelen onlar dava acmak zorunda kalirlar

  1. Murat bey, ihtarname hazırlama ücretimiz 100 TL’dir. İletişim formunu doldurarak ulaşmanız halinde, kısa süre içinde hazırlayarak dönüş yapabiliriz. Ayrıca sitemizdeki canlı destek bölümünden de bize ulaşabilirsiniz.

 35. Merhabalar. Ben özel bir hastane kurumunda çalışan 10 ay çalıştım 3 gün önce işten çıkarıldım. Sebep ise aynı nöbette çalıştığım iş arkadaşımla yaşadığım polemik hastalar önünde sözlü tartışmadır. İkimizinde işine son verildi. Fakat ben burda suçsuz olduğum halde işten çıkarıldım. Hiç bir şekilde kağıt imzalamadım. Savunma yazdım sadece savunmamı imzaladım. İçerde bir sürü mesaim ve aylık maaşım var. Beni bugün tekrar çağırdılar ve kamera kayıtlarından ve duyumlardan aldığımız kadarıyla sen karşı tarafa nazaran daha sakin kalmışsın bu sebepten dolayı işine yine son verilcek ama ihbar tazminatı ödemesi yapılcak sana buda 4 haftalık bir ödemedir denildi insan kaynaklarından. Kağıt imzalamamı söylediler ben yine imzalamadım. Benim bu durumda ne yapmam gerekir tüm haklarımı almam için? Lütfen en acilinden bilir kişiler cevaplasın ALLAH RIZASI İÇİN.

  1. Merhaba. Açıkçası ihbar tazminatınız veriliyorsa, kabul etmenizi öneririm. Çünkü dava açmanız durumunda kaybetme ihtimaliniz de vardır. Yine de istemiyorsanız, bir ay içinde işe iade davası açmanız gerektiğini unutmayın.

 36. Mrh Mustafa bey.. Ben özel bir okulda 13 Aydır çalışıyordum, geçen ay sözleşmem yenilendi ancak kurum beni norm fazlası adı altında işten çıkartmak istedi.. İstifa istedi vermedim, biz çıkartırız dediler.. Ancak 10 gün olmasına rağmen hiçbir ihtar yazısı bana gönderilmedi, hiçbirşeye imza atmadım, 10 gün boyunca okula gidip geldim mesai saatleri içerisinde, en son geçen gün bana artık kesinlikle gelmeyeceksin biz milli eğitime yazını gönderdik onlar onay göndermedi henüz denilince ertesi gün milli eğitime gittim. Milli eğitime yazım da bir önceki gün benimle görüşüldükten sonra yazılmış… Şöyle de bir sıkıntı var milli eğitime giden yazı da ben 10 gün okula gidip geldiğim halde onlar baz alınmayıp 10 gün öncesinin tarihi atılmış.yazı da da norm fazlası olarak gözüküyorum.. ben 2 gündür okula gitmiyorum, milli eğitime de gitmem gerekir mi diye sorduğumda elime yazın geçti gitmene gerek Yok denildi.. Benim sorularım şunlar..
  1- Okula gitmeliyim sizce ?
  2-noterden ihtarname çekmeme gerek var mı ?
  3-benim kıdem tazminatım 1 yıl için 1 maaş mı yoksa 2. Yılın da sözleşmesini imzaladığım için 2 maaş mı ?
  4- ben sözleşmede kalan 11 aylık maaşımı alabilir miyim ?
  5- ıhbar tazminatı alabilir miyim ?
  6- avukat bana 4+4 şeklinde dava ile 8 aylık maaş alabileceğini söylemişti bu tam olarak nedir ?
  7- işe iade davası açtıktan sonra tazminatımı alıp o kurumda tekrar çalışmak istememe gibi bir hakkım var mı?
  8- benim maaşım sözleşmede farklı, bankaya yatan farklı bir de elden alıyorum.. sigortam da daha yüksek yatıyor maaşıma göre.. Ben hangi ücreti baz alarak kıdem tazminatı ihbar tazminatımı almam gerekir ?

   1. İletişim formu içingereken ücreti ödeyecek bir bütçeye sahip değilim burdan cevaplayabileceğinizi cevaplarsanız sevinirim

    1. Ahmet bey; iş sözleşmesi yenilendiyse ve işvernein haklı bir gerekçesi yoksa, size kalan aylara ait ücretleri ödemesi gerekir. Bu nedenle;
     – Bir an önce ihtarname çekmenizi
     – Mümkünse noterden göndermenizi öneririm.

     Kıdem tazminatı alma durumunuz kritik. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

     Ama işe iade davası açabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz. Avukatın kastettiği de budur. İhbar tazminatı söz konusu olmaz. Tazminatlarınızı ise fiilen aldığınız rakam üzerinden istersiniz; ancak mahkemenin buna kanaat getirmesi gerekir.

     1. Peki ben okula gitmeyeli 10 gün oldu. Yine de ihtarname göndermeli miyim ? Göndermem gerekirse hangi tarihten itibaren göndermeliyim? Ve ben hala okul tarafından çağırılmadım, sigortam aktif

     2. Ahmet bey göndermenizi tavsiye ederim. İhtarname geriye dönük gönderilmez. Yani ne zaman gönderecekseniz, o günü tarihini içermelidir.

 37. Merhaba, Kasım 2013te eşim ile evlendik, kendisi devlet hastanesinde taşeron firmada çalışıyordu. Temmuz 2014 yılında evlilik nedeniyle işten ayrıldı. Ayrıldığı zaman dilekçeyi hastaneye vermek istediği zaman hastane dilekçeyi kabul etmeyerek taşeron firmaya yönlendirdi. Firma ise herhangi bir işlem yapmadan dilekçeyi aldı ve çıkışımı onayladı. Dilekçeyi verdiğimiz firma da hastaneden ayrıldı. Bu sebeple tazminatı alamadık. Biz herhangi bir ibraname çekmedik ancak tazminatı alma şansımız var mı?

  1. Merhaba. Aslında bu durum, ihtarnamenin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Eğer zamanında fesih işlemini ihtarname göndererek yapsaydınız, kimse bunun aksini iddia edemezdi. Şimdi ise, evlilik nedeniyle fesih yaptığınızı ve bu konuda işverene bilgi verdiğinizi kanıtlamanız gerek. Aksi takdirde kıdem tazminatınızı alamazsınız.

   1. Komuyla ilgili dün Alo170i aradık. İlgili tarihte iş çıkışımızın sebebinin girildiğini kontrol ettik. Çıkış sebebi olarak “evlilik sebebiyle çıkış” bilgisi girilmiş. Bu durumda işyerinin bu bilgiyi dilekçe yoluyla aldığı anlamına gelmez mi? Yani sözlü olarak evlilik sebebiyle çıkıyorum işi bırakıyorum denilemez diye düşünüyorum.

    1. Evet, bu sizin için çok iyi olmuş. Artık, evlilik nedeniyle işten ayrıldığınız ortada demektir. Asıl işveren olan kamu kurumuna dava açarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

     1. Cevabınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok mutlu olduk. Peki sizce ilgili kamu kurumuna direkt dava açmak mı gerekli yoksa konuşarak veya arabuluculuk ile bu konuyu çözümleyebilir miyiz? Bu konuda bizi yönlendirebilecek bir avukat tanıdığımız ne yazık ki yok.

     2. Rica ederim. Doğrudan dava açmanızı öneririm. Kamu kurumu söz konusu olunca arabuluculuğa yanaşmayabilirler. Sitemizdeki iletişim formunu ücretsiz olarak doldurarak ulaşırsanız, size yardımcı olabilirim.

 38. Mustafa bey mrb
  Bir is yerinden ayrildiktan sonra noterden sozlesmenin feshi suresi tam olarak kac gundur .

  1. Merhaba. Bunun süresi yoktur. Ama doğru olan, mümkünse aynı gün fesih bildirimini işverene göndermektir.

   1. Merhaba Mustafa Bey
    08/02/2017 tarihinde bir Cafe’de işe başladım ve 17/02/2017 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve 17/08/2017 tarihinde işveren tarafından kendi rızam olmadan işten çıkarıldım bugün İşkura gidip haksız yere işten çıkarıldığımı
    ihbar tazminatımı,
    fazla mesai ücretlerimi,
    haftalık izinlerimi,agilerimi talep ettim. Çalıştığım firmayı şikayet ettim Sizin bir yazınızda noterden firmaya ihtar çekin diye okudum İşkura başvuru yaptım ayrıyeten noterden firmaya ihtar çekeyimmi yoksa İşkura yaptığım başvuru yeterli olurmu Teşekkür Ederim
    Rıza Madazlı

    1. Rıza bey, zaten İşkur’a şikayette bulunmuşsunuz. Artık noterden ihtarname masrafı yapmanıza gerek yok. Bir süre bekleyin, İşkur kararına göre de dava açar ya da bundan vazgeçersiniz.

     1. Mustafa Bey İlginize Çok Teşekkür Ederim
      Bir sorum daha olacak beni işten çıkaran cafe beni kendi çıkarttığı halde benden için istifa etti demiş ben istifa etmedim rızam olmadan işten çıkarıldım herhangi bir evrak imzalamadım bu durumda ihbar tazminatımı ve diğer alacaklarımı alabilirmiyim
      Teşekkür Ederim
      Rıza Madazlı

     2. Rıza bey, işveren hangi kodla çıkışınızı bildirmiş olursa olsun, dava açarak bunun aksini iddia edebilir ve haklı bulunursanız kıdem ile ihbar tazminatlarınızı alabilirsiniz.

     3. Mustafa Bey İlginize Çok Teşekkür Ederim İyi Çalışmalar Dilerim
      Rıza Madazlı

 39. Mustafa Bey , bugün haklı fesihle ihtar cektim.Yarın iş günümüz ellerine ulaşmayacak.Ben işe gitmeli miyim?
  Nasıl bir yol izleyeceğim?

  1. Figen hanım noterden ihtarname çektiyseniz, artık işe gitmenize gerek yoktur.

   1. Mustafa Bey 30/06/2017 ihtarname çektim hala ulaşmadı 3 iş günü geçti,haksız duruma düşer miyim bu gecikme yüzünden?
    ellerine ihtarname gecince ne gibi belgeler imza isterler? sonra ne yapılır?

    1. Siz ihtarnameyi çektiğiniz için, artık rahat olabilirsiniz. Kaç gün içinde ellerine geçtiğinin bir önemi olmaz Figen hanım.

     1. Mustafa Bey, mali müşavirlik odasına stajımın dondurulması için,işten çıkış belgemi vermem gerekiyor.Ama iş yeri müşavirim işveren ne yapacak bilmiyorum diyor,Belki karşı ihtar çeker dedi.Hala çıkışım olmamış,benim zaman acısından durumumdan faydalanacaklar sanırım.Çıkışı kendi lehlerine çözmenin peşindeler.Çıkış olurken kendi lehlerine imza attırırlar diye endişe ediyorum.Ne yapsam bilmiyorum. Yardım eder misiniz?

     2. Figen hanım, işyeri tarafından bazı evrakları imzalamanız istenirse, içeriğini inceleyerek imzalayın. Bunun dışında, ne yazık ki yardımcı olmam mümkün değil.

   2. Evlilik sebebi ile ayin 10 unda ihtarname çektim. Henüz ellerine ulaşmamis. Alo 170 i aradım ise gitmeseniz is yeri is feshi ni gerçekleştirebilir dedi. Şimdi ben ne yapmalıyım

    1. Hatice hanım, işe gitmeniz gerekmez. İhtarnamede, iş akdini feshettiğinizi açıkça belirttiyseniz sorun olmaz. Ama bunun yerine, böyle bir niyetiniz olduğunu bildirdiyseniz, kanaatimce işe devam etmeniz gerekir.

 40. Merhaba Mustafa Bey,
  bugün noterden öğlenden sonra ihdar çektim.Postaya pazartesi vereceklermiş. Cumartesi günleri çalışıyoruz ben şimdi ne yapmalıyım yarın işe gitmem doğru olur mu? 30/06/2017 tarihli ihtar

 41. Hocan işveren bana noterden ihtarname çekmiş ihtarname gelmedi elimede ulaşmadı imzada atmadım aldıgıma dair ve bana bildirilmedi kendim aradım çıkış verildigi söylendi

  1. Aman! Tebligat kanunu hükümlerine göre işlem yapılabilir. Muhtarınıza bırakılmış olabilir. Size tavsiyem bu konuyu bir hukukçuya danışınız mevcut bilgi ve belgelerinizle.

 42. Hocam servis şoförünün 8 aydır çalışıyorum ve yani 19.10.2016 iş başı 09.06.2017 tarihinde işten çıkışım veriliyor ve bunu bize 03.06.2017 tarihinde bildiriyorlar.simdi ihbar hakkım varmı ve Agi leri 97 tl maaşa eksik yatırmış ayrıca resmi tatil ve hafta sonu tatillerde ayın 2 haftasi cum.pazar çalıştım şimdi bu hakları mi vermiyor ne yapmam gerek birde gün de 8 saat çalışıp ayrıca gece ayda 14 gün 1 er saatlik servis yaptık ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba, elbette ihbar hakkınız var. Eğer işveren haklı fesih yapmadıysa, size 4 hafta ihbar süresi kullandırmalıydı. Bu durumda 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatına hak kazanırsınız. Bahsettiğiniz diğer haklarınızın da ödenmesi gerekir. Bu durumda işveren anlaşmaya yanaşmıyorsa, en doğru yol dava açmaktır.

 43. İşten 31 martta istifa ettim. Ama hala çıkışım verilmedi. Nisan ayında da 8 gün sigortamı yatırmışlar. Sorduğumda sistemde aorun var dediler. mayısın ilk haftası çıkış verildiğini söylüyorlar. Şimdi diplomamı da kullanıyor olabilirler. Öğretmenim özel bir kurum burası. İhtarname çekmeli miyim hemen ve bu ihtarnamenin parasını alır mıyım. Ayrıca bimere vs şikayette bulunmalı mıyım. Çok teşekkürler şimdiden.

  1. Zeynep hanım çektiğiniz ihtarnamenin parasını ne yazık ki alamazsınız. Ama en azından Alo 170’e şikayette bulunmanızı ve çalışmadığınız halde sigortanızın yatırılmaya devam edildiğini bildirmenizi öneririm.

 44. Hocam merhaba sorum şu !
  3600 günden iş yerimden ayrılmak istedim sgk dan 3600 gün den dair iş yerine kağıt aldım iş yerime verdim aynı Zaman’da noter kanalıyla ihtarname de gönderdim haziran ayı içerisinde hakettiğim kıdem tazmınatımı yatıracaklarına dair söz verdiler yanlız
  İş yeri de bana noter kanalıyla bir kağıt gönderdiler
  Benim en az 8 hafta önceden iş yerine haber vermem gerekliymiş ve benim hak da dava açacaklarını ve 8 haftalık üçret kıdem tazminatından kesilecekmiş
  Lütfen bu konu da yardımcı olabilir isiniz yada Nasıl bir yol iZleyebilirim
  Şimdiden çok teşekür ederim
  Not E posta çalındı kullanamıyor burda cevabınızı beklerim takip ederim

  1. Mustafa beyin ilgili yazıda da dediği şekilde, ihbar süresi ve tazminatı söz konusu olamaz. Ayrıca ihbar tazminatı adı altında ücret/kıdem taz. alacağınızdan kesinti yapılamaz. Gerekirse dava yoluyla geri alırsınız. Bu hususu işverene de iletin.

 45. Merhaba Mustafa bey
  1 sene 7 ay bir şirkette çalıştım ve işveren tarafından işten çıkarıldım. SGK çıkış kodum 4. İşten çıkarıldım 2 ay oldu ama kıdem ve ihbar tazminatım yatırılmadı.Şirket ekonomik sorunlarını bahane ediyor ve artık hukuki işlem başlatmak istiyorum. Seyretmem gereken yol nedir bu konuda bana bilgi verebilir misiniz? İlginiz için teşekkür ederim

  1. Mehmet bey doğrudan dava açabilirsiniz. İsterseniz de önce bir ihtarname gönderin ve süresini bekledikten sonra dava açın. Tercih sizin.

 46. İyi çalışmalar

  Benim sorum şu

  İşe geri dönüş le işime iade edildim ve işveren ise başlatmak için çağırdı isime tekrar başladım önceki haklarimla işe girişim yapılmamis yeni işe girmiş bir kişi gibi başlatmışlar . Onceki yillarimin kidem tazminaatini alabilirmiyim Ve mahkemenin belirlediği boşta geçen 4 aylık sgk primimı ve ucretimi ödemediler bununla ilgili açık ve net bir bilgi rica ederim. nasıl bir yol izlemem gerektiğiyle ilgili yardımlarınızı rica ederim..

  1. Ramazan bey boşta geçen sürelerin ücretini işveren size ödemek zorundadır. Ödemezse icra takibi yaparak hakkınızı alabilirsiniz. Ayrıca sizi, işe eski şartlarınızda – benzer maaş/pozisyon – başlatmak zorundalardı. Memnun değilseniz, bu hususları içeren bir ihtarnameyi işverene gönderebilir ve düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

   1. Merhaba Mustafa Bey size ulaşabileceğim bir internet adresi varmı işten haklı sebep olarak fesh edebilir im bilgi alacaktım

 47. Ihtarname calismaya devam ederken noterle ya da posta araciligiyla degil de ihtar olunan kurumun evrak kaydindan gecirilmesi suretiyle yapilmissa faiz baslangici bakimindan etki dogrurur mu?

Başa dön tuşu