Fesih

İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer önce arabulucu ve uzlaşma sağlanamazsa da iş mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanır. Peki ama işçi, iş mahkemesinde davayı ne zaman açmalıdır? İş mahkemesinde dava açma süresi ne kadardır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/is-mahkemesine-dava-acmadan-once-yapilmasi-gerekenler/

Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce mutlaka arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Arabulucu başvurusu yapmadan doğrudan dava açmak mümkün değildir.

Ayrıca duruma göre işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi ücret alacaklarında 5 yıl ve tazminat alacaklarında ise alacağın türüne göre 5 ya da 10 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

iş mahkemesi dava açma süreleri

İşe iade davasında hak düşürücü süre

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım: https://mustafabaysal.com/adim-adim-ise-iade-davasi/

İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin öncelikle, iş akdinin feshedildiği tarihten itibaren 1 ay içinde arabulucu başvurusu yapması gerekir.

Arabulucu başvurusunda uzlaşma sağlanamazsa, bu defa 2 hafta içinde iş mahkemesinde işe iade davasının açılması gerekir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İşe iade için arabulucu başvurusunun nasıl yapılması gerektiğini şu yazımda izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/ise-iade-arabulucu-basvurusu/

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade için arabulucu başvurusunun 1 ay içinde yapılmak zorunda olmasıdır.

iş mahkemesinde dava süreleri

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. İşçi önce arabulucu başvurusu yapmak ve uzlaşma sağlanamazsa dava açmak zorundadır.

Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası başvurusu yapmak isteyen işçi, arabulucu başvurusunu işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde yapmak zorundadır.
 • İşe iade için uzlaşma sağlanamazsa, bu defa 2 hafta içinde işe iade davasının açılması gerekir.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, bu alacaklar için arabulucu başvurularının bu 5 veya 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde yapılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

Arabulucu başvurusu yaptıktan sonra, işe iade davası hariç, zamanaşımı süresi içinde davalar açılabilir. Örneğin bir işçi 1 Mart 2022’de işten ayrılsa ve kıdem tazminatı için dava açmak istese; takip eden 5 sene içinde hem arabulucu başvurusunu yapmak hem de uzlaşma sağlanamazsa ardından davasını açmak zorundadır.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.

İş mahkemesinde dava açma süresi hakkında sık sorulan sorular:

Arabuluculuktan kaç gün sonra dava açılmalı?

İşe iade davası, arabuluculuk son tutanağının düzenlenmesinden itibaren 2 hafta içinde açılmalıdır. Diğer tüm davalar, zamanaşımı süresi doluncaya dek istenildiği zaman açılabilir.

Arabulucudan sonra dava açılmazsa ne olur?

İşe iade davası söz konusuysa, işçi artık bir daha işe iade davası açamaz. Diğer tüm alaxak davalarında ise zamanaşımı süreleri dolana kadar dava açılabilir. Bu süre geçtikten sonra ise artık zamanaşımı def’i devreye girecektir.

Arabulucudan sonra dava açmak zorunlu mu?

Hayır, işçi arabulucuda uzlaşamasa bile dava açmak zorunda değildir. İster dava açarak hakkını arar ve isterse de hiçbir şey yapmayabilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

926 Yorum

 1. Merhaba kolay gelsin. Ben bir kamu kurumunda aşçı olarak çalışıyorum.2022 yılı mart ayında günü birlik bir ameliyat geçirdim sonrasında hastane bana 15 gün rapor verdi. Fakat kamu kurumunda tek aşçı ben olduğum için raporumun 5.gününde gel sen tarif et yapsınlar yemekhane kapanmasın dediler işe çağırdılar bende gittim.şimdi bu durumla ilgili dava açabilir miyim benim yaptığım bu fedakarlıklara rağmen şuan mağdur ediliyorum

 2. Merhaba 2015 yılında bir şirkette çalışırken belirsiz süreli iş akdimi haksız yere bildirimsiz olarak fesh etmiştir 6-7 aylık bir çalışma sürem olmuştur yanlız işe iade davası açmadım haksız ve kötü niyet davası açabilirmiym tşk ederim

 3. Merhaba

  Eşim aralık 2009 sigorta girişli. Halihazırda 4700 den fazla ödenmiş prim gün sayısı bulunmakta.Yaklaşık 4 ay önce işinden istifa etti.Ancak SGK dan yazı alarak tazminat alabileceği hakkınn olduğunu bilmiyordu.Eski işyerine dava açarak kıdem tazminatını alabilmesinin imkanı var mıdır?

  Bilgi rica eder,iyi çalışmalar dilerim

 4. Merhaba Şok markette eleman olarak 3 seneye yakın çalışmaktayım fazla saatlerimi silmişler ve üstelik belirtilen saatten çok fazla çalışma saatlerim oldu sürekli işçi kaybımız oluyordu eleman vermeden bizi eksik elemanla çalıştırıyorlar sev işten ayrılacağım tazminatımı almak istiyorum ne yapabilirim

  1. Merhaba, bir avukatla görüşmeli ve önce arabulucuya gitmelisiniz. Uzlaşma olmazsa, dava açmanız gerekir.

 5. Yalan iftirayla işimi fesih ettiler mahkemeyi kaybettim şu an istinat a devam ediyor ben bu sürecte Avrupa İnsan hakları mahkemesine başvura bilirmiyim

  1. Merhaba, evet başvurabilirsiniz; ancak bunun için Türkiye’deki bütün mahkeme süreçlerini kesin olarak tamamlamanız gerekir.

 6. Merhaba 1983 doğumluyum 1996 dan 2007 ye kadar aynı işyerinde çalıştım sigorta girişimi 2003 de başlatıldı geriye dönük dava aça bilir miyim 2 şahidim var ama maaş bordrosu yok elimde eyt den faydalana bilir miyim?

 7. merhaba kolay gelsin ben özel sektörde gazete basım ustasıyım işe girdiğimde asgari ücretin üstün de maaş alırken 2023 ocak ve şubat ayında asgari ücrtet alrı maaş yatırıldı ve nisan mayıs ta asgari ücret veriliyor yemek parası kesildi ne yapmam gerek saygılar

  1. Merhaba, asgari ücretin altında maaş ödenmesinin sebebi devamsızlık vb. bir husus olabilir mi? Öyle değilse, asgari ücretin altında maaş ödenemez. Yapmanız gerekeni, bir avukatla görüşmeniz yararınıza olacaktır Mesut bey.

 8. Merhabalar özel sektörde ağır çelik montajını ve kaynaklıdır olarak çalışıyordum 1 ay önce sigortamı durdurup cıkışımı vermişler askere gideceğim için 28 gün boyunca sigortam yatmadı ve 28 günlük maaşım verilmedi şimdi ise tehdit ve ağır hakaretler işittim icerde Kalan 15.400 TL paramı vermiyorlar ne yapmam gerekiyor askere gideceğim cebimde 1 lira para kalmadı ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba, bu durumda yapabileceğiniz tek şey arabulucu başvurusu yapmak olacaktır Mehmet bey. Bu da uzun bir süreç demektir. İmkanınız varsa, bir avukatla görüşün ve süreci sizin adınıza yönetsin. İmkanınız yoksa, adliyeye gidin ve arabulucu başvurusu yapmak istediğinizi söyleyin, sizi yönlendireceklerdir.

 9. 2014-2021 arası hastanede taşeron şirketinde çalışıp tam kadro geleceği sırada beni haksız sebeplerden dolayı işten çıkardılar karşı şirket ihaleye ben hariç bizim şirketten hepsi kaldı ama ihaleye giren şirket sekreterlik göstermeyip iş başı yaptıklarında ise yerimde sekreter çalışan vardı şimdide kadro gelme ihtimali var kadro geldiğinde veya şimdi işe iade davası açabilirmiyim geriye dönük . çünkü hastane ortamında sevilen bir çalışan idim . yardımcı olursanız sevinirim.

 10. İşten ayrılalı 14 sene oldu 1996 da işe başladım 2009 da ayrıldım bu süre içinde 14 ay sikortam var başka yatirmadilar geriye dönük hizmet davası acabilirmiyim

 11. Ben gerçekten ayrıldım 2014 işbaşı yaptım ToşÇelik’te 2022 de ayrirdim isyankaylaklari müdürü sana dönecem dedi tazminat için bir ay oldu .şimdi mşj çekmiş yönetim kurulu onay vermedi diye . Yani bir ay geçmiş işten çıkarı . Şimdi dava açsam olurmu

 12. 7 yıldır Bir sitede özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım ilk 3 yıl maaşımın 1 kısmını elden aldım buna dayanarak iş aktimi fesh edip kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim . Şimdiden çok teşekkür ederim zaman ayırıp bizleri bilgilendirip aydınlattiginız için

 13. Merhaba iyi çalışmalar
  2012-04-02 dosya numarası 2012/153 tarihinde dava dosyası var bu konu ile ilgili Zonguldak TTK genel müdürlüğüne özel sektör de çalışıp da TTK ya devlet ile aynı işi yaptığım için iş mahkemesi acabilirmiyim

  1. Tolga bey merhaba, bu sorunun cevabını ben veremem. Zannedersem muvazaa tespiti için dava açmayı düşünüyorsunuz. Bu hususta bir avukatla görüşmeniz doğru olur.

   1. Merhaba benim avukatım iş mahkemesine. Dava süresini iki gün geçirerek başvurmuş davamda usulden red geldi şimdi hak idda edemiyorum ne yapa bilirim madur oldum takip edeceğim hukiki bir yol varmı

    1. Merhaba, sorunuz açıkçası benim alanıma girmiyor. Bu durumda hakkınızı öğrenmek için, bir başka avukata danışmalısınız Ayşe hanım.

 14. Ben2010 11inci ayında tutuklandım 8 senedir sigortalı çalıştığım iş yerinden 34 ay tutuklu kaldım ve tahliye oldum 2 celse daha mahkeme oldum ceza aldım temize gönderdim 7 sene sonra berat ettim yargıtay onadı il yerimden tazminat davası için dava açabilirmiyim

 15. İşten 5 ay önce tazminatsız çıkışım verildi. Şimdi dava acabilme hakkım var mı ? İse geri dönmek gibi amacım yok. Amacım tazminatımı alabilmek ve çıkış kodumu degistirtmek

 16. Mustafa bey iyi günler ben 2019 da 14 yıldır çalıştığım yerden, işlerimiz bozuldu küçülmeye gidiyoruz diyerek çıkarıldık ama hiçte öyle değildi aksine büyüdüler. Tazminatımızı ödediler ama çalıştığım yıla göre az gibiydi. Ben şimdi bu iş yerine herhangi bir tazminat davası açabilirmiyim sonuçta bizi çıkarmak için yalan beyanda bulundular cevaplarsanız sevinirim saygılar

 17. Merhaba ben özel bir şirkette 18 yıl
  satışelamani olarak çalıştım.maaş + pirimim usülü çalıştık. Maaş asgeri ücret pirimde enaz okadar.Ama işveren bizi 1111.11 işkodundan göstermiş ssk ya asgeri ücret bildirmiş emekli oldum düşuk maaş alıyorum. Neyapmalıyım teşekkurler.

 18. Merhaba Mustafa bey 4.5 sene calistim ticari minibüsten 2018 5 ayinda ayrildim bana is veren bana 2 bin lira para verip banka hesabima 8 binlira para yatirip tekrat aldi 8 binlirayi banka dekontunada kidem tazminati almistir diye imza attim bu şekilde is mahkemesine gitsem bisey alabilirmiyim aradan 2 bucuk sene gecti

 19. Mustafa bey kolay gelsin. Çalıştığım işyerinde patron bana maaşımı 18 ay boyunca ödemedi. Toplu şekilde ödeyeceğini sözünü verince bende yan gelirlerim sayesinde toplu para ile hayvancılık işine girmeyi düşündüğümden bana da uydu. Ancak kendi işimi kurmak için para lazım olduğunda kendisinden alacağımı istediğimde ödemeyerek iş akdime son verdi. Para aldığıma dair imzalı bir evrak yada banka dekontu bulunmamaktadır. Arabuluculuk da da anlaşamadık. Ne yapmalıyım paramı alabilmek için alın terimi

  1. İş mahkemesine dava açmaktan başka (Bir de icra takibi başlatabilirsiniz ilamsız) çareniz kalmamış…

 20. İyi günler 6.5 sene bi firmada çalıştım. Mobing e maruz kaldım ve ihtarname çekerek işten ayrıldım. 2 şahit ile dava açmam ı söyledi avukatım. Şahit bulamadım o dönem. Üzerinden 1 sene geçti şahit olacak 2 arkadaş buldum. Dava yı açabilir miyim tazminat için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Sorun yok, zaman aşımı daha olmamış. (Avukatınızla da görüşün mutlaka, şahitler kesinlikle yalancı olmasın ve beraber çalıştığınız BORDRO TANIĞI olarak anılan, aynı sürelerde maaş aldığınız birileri olmalı)

 21. İyi günler 6.5 sene bi firmada çalıştım. Mobing e maruz kaldım ve ihtarname çekerek işten ayrıldım. 2 şahit ile dava açmam ı söyledi avukatım. Şahit bulamadım o dönem. Üzerinden 1 sene geçti şahit olacak 2 arkadaş buldum. Dava yı açabilir miyim tazminat için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

 22. Merhaba bir firmada calisiyordum fakat corona virus nedeniyle firmamiz durduruldu suan ise cogu arkadasimiz aktif calisiyor ama bizi halen cagirmadilar ve suan3aylik kisa calisma ödenegide bitti magdur durumdayiz

 23. meraba buse ben 3 yıldır magzada satıs danısmanı olarak calısıyorum sıgortalıyım ama asgarı ucret almıyorum hesab kartımı ısverende bunu nasıl ısbatlaya bılırım nere basvurabılırım

  1. Merhaba 2012 den beri muhasebe işi ile uğraşıyorum, 6 yıldır aynı Muhasebe bürosunda yım ancak 2019 dan beri sağ kolumda kas ağrıları var, tempolu fatura işleme ve klavye kullanma sonucu parmaklarım bileğim dahil kolumun tamamında ağrılar başladı, 2019 da hastaneye gittim ağrı kesiciler,kremler aldım 2020 de gittikçe arttı 12 tane kas iğnesi kremler ağrı kesiciler verdiler 2021 de yine aynı şekilde ağrılar boynuma kadar vurmaya başladı Kök hücre KİTİ Tedavisi uyguladım kremler ilaçlar kullandım ve 2022 oldu ağrılar hala devam ediyor sağ üç parmağım sürekli uyuşuyor geceleri yatamıyorum Büroyu bırakıp tazminat almak istiyorum, Ne yapmam gerek

 24. Merhaba
  3 yıl hizmet verdiğim acentenin işi bırakması sonucu açtığımız davayı kazanmış olduğumuz halde tazminatımızı alamıyoruz sürekli yargıtaya gidip geliyor dosya avukat olumlu düşünmüyor hakkım olan parayı alamadığım gibi karşı tarafın avukat parasını ve temyiz parası ödedim bir fikir istiyorum bu arada 11 yıl oldu

  1. Merhaba Jale hanım,
   normalde yargıya intikal etmiş ve bir hukukçu tarafından süreci takip edilen mevzularda bir yorum, görüş bildirmemiz inanın sağlıklı olmaz, etik olmaz. Bu mücadelede avukatınızla ilerleyip onunla istişarelerde bulunmanız en sağlıklı olanıdır. İnternetteki yorumlar bu süreçte size birşey katmayacaktır buna inanın…

 25. Merhaba,
  Öncelikle çalıştığım iş yerinde sendika var. Ve bu sendika nın daha yeni imzalamış olduğumuz iki yıllık sözleşmesi var. Bu sözleşmenin içeriğinde teknisyen bürüt ücreti taban fiyatı 95 TL. Yeni girenler için. Ben iki yıllık çalışanım fakat yenilen sözleşme dönemine ait iyileştirme ile 109 TL ye çıkarıldı. Sorun şu ki iki ay önce yeni işçi alındı ve bunların günlük yevmiye ücretleri 120 TL. Yani benden fazla yeni girmiş olmasına rağmen. Sendika ile bu konuyu görüştük torpilli oldukları için açıkçası bir yaptırımımız olmadı dediler. Kendilerininde muzdarip olduklarını söylediler. İş vereninde haklı kıldığı gerekçe onların tecrübe sahibi olmalarıymış. Ki benden tecrübeli değiller. Ben bu şirkette. 2010 yılında girdim 2016 yılında tazminatımı verdiler çıkardılar. Sonrasında yeniden işe aldılar. Ayrıca yeni girenleride sendika üyesi yapacaklar. Ben hakkımı mahkeme yolu ile nasıl arayabilirim. Teşekkür ederim

 26. Merhaba 4 ay çalıştığım markette 36 tl lik urunleri kasadan geçip parasını sonradan ofiste koyduğum için ofiste de kamera olmadığı için beni hırsızlıkla suçlayıp maaşıma ve yaptığım mesailere el koydular maaşını bize bırak istifanı yaz diye önüme kağıt bıraktılar bende imza atmadım istifamı da yazmadım ve onlardan hakkım olan maaşımı ve mesailerimi almam için ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba, bu konuda iş sözleşmeniz, iş yeri kural ve talimatlarının irdelenmesi gerekli. Normal şartlarda market sektöründe özellikle personel alış-verişini sıkı tutarlar. Marketler bazı yazılı kurallar koyar ve uygularlar. Mesela; kasiyerin kendisine bir ürün almak istediğinde kendi kasasından değil başka bir kasiyerden geçirmesi, barkod okutulmadan ürün satılmaması/alınmaması, ödemenin kasada anlık ve kamera önünde yapılması gibi.
   Tabi ki maaşını bırak ve git demek de hiç yasal bir yaklaşım değil. Sizden ancak zararın tazminini isteyebilirler, işten çıkışınızı verip vermemek konusunda yorum onlara kalmış. Fakat halen maalesef ki bu devirde yadırgadığım bazı market yöneticileri (Genelde alaylı bölge sorumlusu/koordinatör olanlardır bunlar) istifanın;bir kişinin irade beyanı değil de istenilecek, alınacak bir şey olduğuna inanmaktalar, bu da maalesef traji komik!
   Hak edişlerinizi almak istediğinizi, ödemezlerse ilgili mercilere şikayette bulunacağınızı iletin. Onun için de şu yazımızı mutlaka okuyun: >>> https://mustafabaysal.com/isci-sikayeti-nereye-yapilir/

 27. Merhaba bazı sebeplerden dolayı işten ayrılmak istiyorum. İş veren kanunen bi hakkın yok diyor ,bende dava açacam 3 gün içinde notere iktarname vermem gerektiğini söylüyorlar yoksa hakkımı alamazmışım varmi böyle birşey? birde eski iş yerim ssk çıkışımı yapmadı başka iş buldum yeni işe giriş yapsam bana dava falan açma hakları varmı

  1. İşe giriş tarihiniz, işyerinde çalışan sayısı, iş yerindeki kıdem yılınız nedir?
   (Not: Devamsızlık yapmayın mutlaka işyerine saatinde gidin)

   1. Prim günüm 2008 yılından beri yatıyor, bu işte 7 yıldır çalışıyorum giriş tarihim 10.12.2012 , çalışan sayısı 45 falan
    Bi avukatla görüştüm eksik mesai falan yatırdıkları için ve mobbing uyguladıkları için işe gitmeyin dava açalım dedi 2 gündür ile gitmiyorum

    1. O zaman gerekli şartlar oluşmuş, hakkınızı aramak için avukatınız rehberliğinde hareket edin mutlaka.

 28. Merhaba
  İş yerimden haklarımı almadan çıktım,arabulucuk ile ödeme yapılmadı.Dava açılması yönüne gidicem.Fakat bu arabuluculuk döneminden sonra dava açmam için bir süre var mı?

 29. Merhaba iş yeri kapanışı nedeniyle işten çıkarılsın, tazminatımız yatmadı dava açmak için bir süre var mi

  1. Bunun belli bir miadı yok. Size yazılı olarak makul bir süre bildirildi ise onu bekleyin. Yoksa da bilgi almaya çalışın yetkililerden. Normal şartlarda takip eden ayın 20’sine kadar ödenmelidir,maaş ödemesi gibi düşünün. Alamazsanız bir hukukçuya danışın ve alacaklarınızın temlikine başlayın.

 30. Merhabalar 2014 mart ayından 02 eylül 2019 tarihine kadar bi şirkette çalıştım sebep göstermeksizin işten çıkarıldım . Arabulucu aracılığıyla tazminatım ödendi . Fakat bu yıllar arasında bütün bayramlarda ve bütün ulusal tatillerde çalıştırıldım . Fazla mesailerinizde oldu . İmzalamış ve tazminatımı almış olmama rağmen bu haklarım için dava açma şansım varmı? Çok teşekürler

  1. Merhaba. Sorunun cevabı, arabulucu tutanağının içeriğine bağlıdır. Burada bahsettiğiniz haklarla ilgili ne var? Ya da hangi alacaklarınızla ilgili uzlaşmaya varmışsınız?

   1. Alt parağrafta küçük yazılarla milli bayramlar falan resmi tatiller hepsi yazıyodu . Fakat şahidim var . Bize büyük haksızlık yapıldığını işten çıkarıldıktan sonra öğrendim . Oyüzden dava etmek istiyorum kalan haklarım için .

 31. Tekstil işinde çalışıyorum pamuk iplik fabrikası 2yili geçti ve hastim hastası oldum ve heyet raporu aldım işyerine verdim ve 6hafta oldu hala birşey demiyorlar işyeri doktoruyla görüştüm 5hafta sonra ve bana içerde calismican dedi ama ertesi gün müdüre söyledim bana cevabı git evde otur ozaman dedi içerde calismicaksan dedi 1hafta oldu hala içerde çalışıyorum napmam gerekiyor neymiş doktor müdüre içerde çalışamaz kağıdı yazmamış şimdi 1hafta daha bekliyorum doktor dediği halde içerde çalışıyorum doktor gelsin bana söylesin yazılı kâğıt yazssin dedi ve bukadar uzaması normalmi, ve doktor içerde calisamazsin dedi bahçede bahçıvanlık yapdesem hastimsin dedi müdürüm karar versin dedi bende müdüre dedim ama cevapyok hala üste yazdığım gibi 6hafta normalmi cvp yok müdür bana dilekçe yazdırdı sağlık sebeblerimden dolayı işten ayrılmak istiyorum heyetroporumda sundugumgibi gereğinin yapılmasını arz ederim diye

  1. Gökhan bey, tabiki bu durumun değerlendirilip sonuca bağlanması çok uzun sürmemeli. Genelde 1 hafta, 10 gün içinde işveren izleyeceği yola karar vermeli. Ya doktorun rapor ve tavsiyesi üzerine size uygun bir iş sunmalı yada yasal haklarınızı ödeyerek iş akdi fesih yoluna gitmeli. Sık sık sorarak süreci hızlandırın. (Not: İstifa yazmayın)

 32. Merhaba kolay gelsin 3 yıldır özel bi firmada temizlik personeli olarak çalışmaktayım 48 yasında bi bayanım yaklaşık 7 ay kadar önce iş kazası geçirdim doktor muaynesin den sonra ben fıtıgı oldugumu soyledi fakat ben hastanede iş kazası oldugunu soylemedim daha sonra fizik tedavi gördüm ilk zaman lar agrılarım biraz hafiflemiş olsada çalıstıgım işten dolayı agrılarım yine arttı suan çalısamıyacak durumdayım hastaneye gidiyorum 3 gun rapor alıyoum inge tedavisi derken biraz iyi oluyorum sonra agrılarım tekrar artıyor , ben işyerine tazminat davası açsam kazanırmıyım lütfen yardımcı olun tesekkur ederim.

 33. 27/06/2009 tarihinde ise basladim ve 26/05/2019 tarihinde işten ayrıldım ve bu çalışma süre içersinde banka promosyonu işveren tarafından bizim adımıza kendi almış bu geriye dönük banka promosyonu nu almak için dava açılabilir mi teşekkürler

 34. Merhabalar ben 18/10/2018 de maaşlar geç ödeniyor diye işten ayrıldım yanlız 4 bin TL param içerde kaldı bunun bir kısmı ödendi ancak geri kalan param ödenmedi.Sirketi her aramamda ödeyeceğiz para yok patron yok muhasebeci yok diyip duruyor. Yanlız şöyle bir konu var benim yılım 30 Ekim’de doluyordu ve ben insan kaynaklarına durumu söyledim ve erken kullanmamda sorun olmayacağını söyledi bende kullandım bu yüzden alacağım paradan bir yılımi doldurmadan izin kullandım diye kesinti yapılır mı acaba

 35. Merhaba 31.12.2018 tarihinde işten cikarildim bugüne kadar iş bulamadım beni iyice mağdur ettiler ben mahkemeye vermedim geri dönüş davası için. Kıdem ve ihbarımı verdiler şu asmada onlara dava acabilirmiyim.

  1. Merhaba. Ne davasından bahsediyorsunuz? İşe iade ise; bunun 1 aylık süresi geçmiş demektir ve artık açamazsınız. Ama başkaca haklarınız kaldıysa, elbette hakkınızı arayabilirsiniz.

 36. Merhabalar ben yurtdışında güvenlik olarak çalıştım 8 ay beyaz yaka olarak 8 saat üzerinden pazar tatil olarak imza attım gittiğimde 12 saat çalıştırdılar 8 ay hiç izin kullanmadan 12 saat çalıştım sonra ihtarname çektim karışıklı fesh etmek zorunda kaldım dava açsam kazanma şansım varmıdır

 37. Merhaba çalışmış olduğum bir kolejden 25. Maddeye göre işyerine 3 gün izinsiz gitmememden dolayı işverenin haklı sebebinden dolayı bu Ağustos ayı itibari ile işten atıldım. Bu durumda Ağustos ayının maaşını ve kıdem tazminatını almayacağım fakat patronum Temmuz ayının sigortasını yatırmakta olup temmuz ayı maaşımı yatırmadı.. diğer çalışanların maaşını yatırdığı halde. Bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 38. Merhabalar ben özel bir şirkette aşçı başı olarak çalısmaktayim.Bu şirkette (15)yıl oldu çalismaktayim bu şirket maaşların bir kismini bankadan bir kismini elden ödüyor dolayisiyla bodrolarimiz aldigimiz gercek ucretten gösterilmiyor 6 yılönce kredi kulana bilmek icin bodromu aldigim gercek ucretten gosterilmesi talebim oldu isveren bodro yerine parasal yardim yapalim dediler ve ben bu parayi aldiktan sonra bana giris cikis yaptirdilar verdikleri parayi tazminat olarak sayip bir evrak imzalattilar ve simdi islerin dusmesi neticesinde yıllık ucret artisi yapmiyorlar yoneticilerin pskolojik baskilari soz konusu isten ayrilmayi dusunuyorum bu durumda kendi istegimle isten ayrilirsam haklarimi alabilirmiyim tesekur ederim…

  1. Merhaba. Hangi gerekçeyle işten ayrılacaksınız? Maaş artışı olmadığı için mi yoksa elden ücret almaya devam ettiğiniz için mi?

 39. Merhaba ben 1.5 yok çalıştım firmadan yılık izin hakkımı kullanmakta çok zorlandım.yol parasım takip edilmiyor ben hep madur oluyordum resmi tattilerde çalıyor onun yerine farkli bir gun izin kulandiryordu şirket ve ve izinde olduğum bir gün de patron herkese bayram harçlığı dağıtıyor ben izinde olduğum için bana bayram harçlığı göndermedi.Ben bu saydıklarım dan ötürü işi bıraktım bana hakkın neyse veririm dedi ben kağıda ailebi nedenler işi bıraktım yazdim.ama hakkın neyse verir demesi üzerine boyle yazdim sonuç olarak bayram harçlığını sıkıştırdı elime ben kıdem tazminatı için mahkemeye başvurmam da her hangi bir sakınca var mi?

  1. Merhaba. Elbette bir sakınca yok. İmzaladığınız evrak sizi sıkıntıya sokabilir; ama aksinin geçerli olduğunu da ispat edebilirsiniz. Size, bir avukattan yardım alarak hareket etmenizi öneririm.

 40. MEB e bağlı bir okulda okul aile birliğinde alt işveren aracılığıyla yaklaşık 10 yıldır çalışmaktayım bütçe yetersizliğinden dolayı beni işten çıkarabileceklerini söylüyorlar budurumda tazminat alma hakkım varmı varsa kimden almam ğerklidir okulmu alt işverenmi okul aile başkanlığını yoksa MEB mi yani muhatapım kim olmalıdır

  1. Merhaba. Haklarınızı ister alt işverenden ister asıl işverenden talep edebilirsiniz. İkisinin de müteselsilen sorumluluğu vardır. Ama önce, aralarında bir asıl işveren-alt işveren ilişkisi olduğundan emin olmalısınız.

   1. Öncelikle sorumu cevapladığın için teşekkür ediyorum. Cevapın son cümlesinde aralarında bir asıl işveren – alt işveren ilişkisi olduğundan emin olmalısınız demişsiniz bunu açıklarsanız s sevinirm şimdiden teşekürler

    1. Bu teknik bir konudur. Cevabını alabileceğiniz en iyi yer, çalıştığınız kurum olacaktır. Bazı işlerde alt işveren ilişkisi yerine müteahhitlik vb. bir ilişki söz konusu olduğu ve bunlar bir birine karıştırıldığı için böyle yazdım.

 41. ben bir özel okulda iki sene çalıştım.12 ay üzerine anlaştık.iki sene sonunda işveren seneye çalışmayacağını söyledi.onun için sözleşme kendiliğinden fesih oldu.işveren tazminat ödemeyeceğini söyledi.tazminat hakkım varmı.mahkemeye versem alabilir miyim.

 42. Ben iş verenim 7inci ayın 29/30/31 inci gün gelmedi 31 incinde tutank tutup cıkış verdim 8 inci ayın 1 inde cıkışı iptal edirdim tekrardan şigorta giriş yaptırdım tekrar işcinin gün kayıbı yok işci kıdem tazminatı alabilirmi
  Mahkemeye verebilirmi tutanaıda 8 inci ayın 3 ünde yaptırdım bu şahıs hala sigortalı ve hâlâ gelmedi

 43. Iyi günler 2011 yılında işten çıkarıldı ozaman çok cüzi bir meblağ karşılığında tazminat aldım benden sonra çıkan arkadaşlarım açtıkları davalarda 3 4 kat fazla para aldılar hem fazla saat calistirildim hem maaşımı tamamı yatıyordu hem de 1.5 sene sigorta yapmamışlardi ise giriş tarihi se 2002 idi şu an hastane sahibi el değiştirdi fakat hala faal acaba dava açma hakkım var mı acil bildirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Elbette dava açabilirsiniz; ama zamanaşımı süresi dolmak üzere. Bir avukattan bilgi almanızı öneririm. Ayrıca burada önemli olan davayı açabilmek değil, kazanırsanız ortada bir muhatap olmasıdır. Bu konuyu da mutlaka avukata sormalısınız.

 44. Merhaba,
  Yaklaşık olarak 2 buçuk yıl çalıştığım şirketten farklı bir meslek seçmemden dolayı istifa edip çıktım fakat kıdem tazminatım ödenmedi kıdem tazminatımı çıkış imzasını atmama rağmen hala itiraz edip kıdem tazminatını alma şansım var mıdır?
  Cevabınız için şimdiden Teşekkürler.

  1. Merhaba. Tam olarak bu nedenle işten ayrıldıysanız, zaten kıdem tazminatı almanız yasal olarak hakkınız değildir.

 45. İyi gunler özel sektprse iş yerıme dava acmak istıyorum benı sebebsız iş cıkısımı verdıler tazmınat almamam içinde istıfa ettı dıye cıkısı yapmıs ne yapmam gerekl

  1. Merhaba zeynep hanım soyle soylim ben izin aldım yarım gun onlarda çıkışimi vermıs isten çikiş sebenıde israfa ettı dıye verılmıs aslında ben etmecım kendı kafalarına gore böyle bısry yapmıslar

 46. Merhaba beni işyerım işten cıkarmıs çikiş sebebımde istıfa ettı dıyerem tahmınat işsilik maası almım. Dıye herhen gıbı bı evrak imzalamadım çıkıs için ne yapmam gereklı

  1. Merhaba. Sorunuzu tam olarak anlamadım, çıkış derken kastınız nedir? Haklarınızın ödenmemesinden bahsediyorsanız, bunun için arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmanız gerekir.

 47. Merhabalar.özel bir sektörde işçi olarak çalışıyorum.yaptığım iş dolayısıyla ağır kaldırmaktan dolayı omurilikte disk erimesi ve sıvı kaybı,bel fıtığı,bunlara bağlı olarak sol tarafımda his kaybı oluştu.ne yapmalıyım nasıl bir yol çizmeliyim?teşekkür ederim..

 48. Kolay gelsin. Eşim 2.5 sene kadar bir süredir … adlı bir firmada kurumsal satış danışmanı olarak çalışıyor. …. bağlı bir şahıs firması. Bu firmada çalıştığı süre içinde, zaman zaman, gereksiz yere, birtakım bahaneler sunularak savunmaları istenmişti. Eşim de işini kaybetmemek adına yazılı savunmalarını vermiştir. Herhangi bir işlem veya uyarı almamıştır. Şimdi işten ayrılma durumunda ve işveren savunmaları bahane göstererek ne tazminat ne de işsizlik maaşı alamayacağını beyan ediyor. Biz de mahkeme sürecine başvurmayı düşünüyoruz. Sizce bu boşuna bir çaba mı olur? Davayı kazanma şansımız var mı?

  1. Merhaba. Bunlar önemli değil. Önemli olan, tutanakların ya da diğer fiillerin niteliğidir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hakkınızı mutlaka aramalısınız. Kararı vermesi gereken, olayların gelişimini dikkate alarak sizsiniz.

 49. Ben 2013 Eylül ayinda işten 3600 u kullanarak tazminatla ayrıldım.maddi yetersizlik nedeniyle 2015 te başka bir işe girdim.fakat işten ayrılmadan beş yıl önce 2011 de beni zoraki başka bir bölüme verdi.maasimi düşürdü.bana zam yapmayarak.cok bedensel yorucu bir bölümde çalıştırdı.vucut hasarları aldım.yeni hastalıklar başgösterdi.yillardir icimde yara.bu durumu hâlâ hazmedemedim.su an için geriye dönük dava açma şansım olurmu acaba.

  1. Merhaba. Ayfer hanım, bu sorunuza cevap veremem. Bunu bir avukatla görüşmeniz ve yüz yüze anlatmanız gerekir. Çünkü talep ettiğiniz husus maddi ve manevi tazminat davasını ilgilendirir ki; bu konu her avukatın bile uzmanlık alanı değildir. Ayrıca, ilk bakışta, bir hak elde etmenizin zor olduğunu düşündüğümü de belirtmeliyim.

 50. merhabalar 01.07.2015 yılında işe girdim. 10.10.2017 yılında askerlik nedeni ile tazminatımı alarak işten ayrıldım. askerden 30.10.2018 yılında geldim ve 25.12.2018 yılında çalıştığım iş yeri merkezi istanbulda olduğu için saatlerce telefon ile görüşerek iş başvurusunda bulundum. işe geri alınmadığım için askerden dönen işçiye işe alınmadığı takdirde verilmesi gerekli 3 çıplak maaş üzerinden verilen tazminatı almak için arabuluculuk servisine başvurdum. arabuluculuk servisim anlaşamama olarak sonuçlandı. sözleşmem asgari ücret + %65 olaraktı. davayı açmalımıyım.

  1. Merhaba. Bundan sonraki aşama zaten dava olacaktır. Size dava açıp açmama konusunda net tavsiyede bulunamayız. Ama askerden sonra 2 ay içinde işverene başvurmanız gerekirdi ve söylediğiniz tarihlere göre başvurunuzu zamanında yapmışsınız. Şu yazıyı da dikkate alarak, bunun kararını bizzat siz vermelisiniz: mustafabaysal.com/askerlik-donusu-ise-baslama

 51. Küçülmeye gidiyoruz diye işten çıkarıldım tüm haklarımı aldım. arabulcuyla kâğıtlar imzalattılar lâkin çalıştığım işyerinde yaptığım iş nedeniyle bel fıtığı oldum bu sebeple iş bulamıyorum çıkarıldığım işyerine bu sebeple dava acabilirmiyim ne davası açmalıyım

  1. Merhaba. Böyle bir dava için bir avukatla görüşmenizi öneririm. Olabilir; ama bunun kanıtlanması ve işinizle ilgisinin ortaya konması ve ayrıca işverenin bu durumla ilginin kusurunun da bulunması gerekir.

 52. merhabalar 30.01.2018 de özel bir şirkette işe başladım. 24.05.2019 da fesih ediliceğini bildirdiler. neden olarak performans değerlendirmesi dediler. 4857 sayılı iş kanunu göre 1 aylık ihbar süresi tanıdırlar. ve her gün işten 2 saat erken çıkıcağımı bildirdiler. bana bunu beyan ettiklerini ilgili bir kağıt imzalattılar.

  benim 2 sorum olucaktır. çalıştığım firmada yemek molası 15 dk gibi bir süre olarak tanıyorlardı. 1 saat hiçbir zaman kullanamadık. patronumuz bunu bizde 1 saat değil kardeşim 15 dk yersin gelirsin şeklinde bir çok kez beni uyardığı olmuştu. bu yemek molalarıyla ilgili bir dava açsam kazanır mıyım ?

  sabah 8 akşam 18.30 da çalışıyoruz hiçbir şekilde molamız yok mola kullandırmıyorlar. yasa gereği mola iznimde var ama kullanamadım bu konularla ilgili dava açabilir miyim ?

  ayrıca firma tazminatımı vereceğini belirtti. ama ben yinede vericekleri tazminatı yeterli bulmadığım için firmaya bu 2 konu da dava açabilir miyim ?

 53. Merhaba. Ocak ayı sonunda eşim doğum yaptı. Mayısın ilk haftası işbaşı yapacaktı. Ama eşimi arayıp işlerin zaten durgun olduğu ve o olmadan da işlerin yürütülebildiği gerekçesiyle patronun doğum izni sonrası işe başlamasın diye bir karar aldığını ilettiler. Doğum izni bittiğinde işten çıkışını yapıp sadece ihbar, kıdem ve içeride bulunan yıllık izin parasını verdiler. İnternetten araştırdığımızda eşit davranmama ilkesi gereği bir bir miktar tazminat ödenmesi gerektiği yazıyor.Dava açmayı düşünüyoruz ama tam olarak talep edebileceğimiz haklar nelerdir? İşe iade istemiyoruz. Zaten çalışan sayısı 12 olduğundan işe iade açamıyoruz. teşekkürler

 54. merhabalar 01.07.2015 yılında işe girdim. 10.10.2017 yılında askerlik nedeni ile tazminatımı alarak işten ayrıldım. askerden 30.10.2018 yılında geldim ve 25.12.2018 yılında çalıştığım iş yeri merkezi istanbulda olduğu için saatlerce telefon ile görüşerek iş başvurusunda bulundum. işe geri alınmadığım için askerden dönen işçiye işe alınmadığı takdirde verilmesi gerekli 3 çıplak maaş üzerinden verilen tazminatı almak için arabuluculuk servisine başvurdum. arabuluculuk servisim anlaşamama olarak sonuçlandı. sözleşmem asgari ücret + %65 olaraktı. davayı kazanma durumum var mıdır. konuyla ilgilendiğiniz için TEŞEKKÜRLER

 55. merhabalar 01.07.2015 yılında işe girdim. 10.10.2017 yılında askerlik nedeni ile tazminatımı alarak işten ayrıldım. askerden 30.10.2018 yılında geldim ve 25.12.2018 yılında çalıştığım iş yeri merkezi istanbulda olduğu için saatlerce telefon ile görüşerek iş başvurusunda bulundum. işe geri alınmadığım için askerden dönen işçiye işe alınmadığı takdirde verilmesi gerekli 3 çıplak maaş üzerinden verilen tazminatı almak için arabuluculuk servisine başvurdum. arabuluculuk servisim anlaşamama olarak sonuçlandı. sözleşmem asgari ücret + %65 olaraktı. dava açsam kazanma sanşım var mıdır.

 56. Kötü niyet tazminatı icin dava açma süresi varmi..karar aşamasında olan davaya bu taleb eklenebilirmi veya sonradan ekstradan bir dava acıkabilirmi..Saygılar

 57. Ozel bir kurumun müşteri hizmetlerinde İngilizce bölümünde çalışıyorum. Yani yabancı dilimi kullanarak hizmet vermekteyim.
  Buna istaneden kurum, sınav ile teyit de ederek, dil tazminatıni maaş ile beraber oduyordu. Geçen yıl bu ücretin toplamda brüt 2529tl idi.
  Bu yıl ocak ayı ile beraber biliyorsunuz ki asgari ücret arttı ve normalde şirket benim ücretimi arttırması gerekiyorken sadece asgari ücrete mecburi çekti. O da brüt 2558 TL
  Calışma işleri ve insan kaynakları ile konuştuğumda her ay merkezden maaş artışı için onay bekliyoruz diyerek beni oyaliyorlar. Bundan dolayı hem eksik ücret alıyorum hem de geri dönük ücret alamıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? İhtarname çekip 3 gün içinde ihbar, kıdem ve almam gereken ücreti talep edebilir miyim? İhtarnameye onay verilmezse, işçi mahkemesinde durumum ne olur?

  1. Merhaba. Haklı bir fesih nedeniniz yoksa, yani öylesine istifa etmişseniz alamazsınız.

 58. merhabalar benim babam 2011 yılında ozel bir is yerinde çalışıyordu patron küfür edio kovuyor babamda ertesi gun işe gtmedi isi birakacakti is yerine gttiginde babami sna 5 kurus vermem hatta davayi ben kazanr tazminat ta alammasin isi sen birakiyorsun ben ofkeden. dedim demis ama babam 50 yasinda kaldiramadi o hakareti ve kagit imzalatmis kendim birakiyorum diye babam dava etmedi ama ne yillik izin parasini nede tazminatını alamadi arada vercem diye soylemis hep ama hic vermedi simdi 8 sene olms babam o kagida ragmen dava edip alabilirmi haklarını. yardiminiz icin simdiden tesekkurler .

  1. Merhaba. Zamanaşımı bakımından sorun yok, hakkını arayabilir. Ama bizden alıp alamayacağı konusunda cevap bekliyorsanız, buradan sizi yönlendirmemiz doğru olmaz. Ya bir avukatla görüşmeli ya da bir şekilde şansınızı denemelisiniz.

 59. Merhaba ,
  1 Nisan 2019 tarihle işten çıkarıldım.
  Fakat maaşlarımızı elden alıyorduk ve asgari ücretin üzerinde bir tutardı .Maaş Banka hesabına yatırılmıyordu hepsini elden alıyorduk.Sigortaya asgari ücret üzerinden maaşım gözüküyordu.İş sözleşmem yoktu ve bordro imzalamıyorduk.Resmi İzinlerimi bile almıyordum.
  Çıkarılınca kıdem,ihbar ve resmi izin alacaklarımın hepsinin elden aldıgım maaş üzerinden hesaplanıp belirlenen tutarda anlaşıp bana ödemesi yapılacaktı ,ay sonu yanı 30 nisan yapacağını söyledi fakat bugün arayıp kararını değiştirip bu tutarı bana ödemeyeceğini söyledi.Yapmam gereken nedir bilemiyorum elden aldıgımı ispatlayabileceğim bir belgemde yok fakat çalışma arkadaşlarımı şahit gösterirsem ne yapabilirim ?
  Lütfen bana yardımcı olun Zeynel bey.

 60. Merhaba 3yıl 8 ay çalıştığım iş yerinden 13 ağustos 2018 de zorla çıkarıldım tazminatımıda verdiler ama makam şöförü olduğum için gece gündüz çalıştım mesai vermediler 13.300 tl tazminat verdiler..ama çok mağdur oldum mahkeme alabilirmiyim

  1. Merhaba. Fazla mesai alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Dava açabilirsiniz, ama sonucunu bizim bilmemiz mümkün olmaz.

 61. Merhaba eşim adına bir konuda bilgi almak istiyorum … eşim tam 8 yıllık tam gün aralıksız çalışmaktaydı evlilik adına iş yerine 3 ay sonra şehir degistiriyorum diye evleniyorum diye dilekçe yazdı iş yeri tazminatını vermedi çıkış imzamı atmadım ama dilekçe yazdığım için hiç bir asama ilerlemedi bise de alamadım 1 mayısta işten ayrıla 5 sene olacak geri yönelik uzlaşma vedası vb bir hak talepte hak gazanabilirmiyim

  1. Merhaba. Eşiniz, başka bir neden yoksa ve sadece evleneceği ve şehir değiştireceği için işten ayrılmışsa, ne yazık ki kıdem tazminatı hak etmemiş demektir.

 62. Merhaba,
  Ben yaklaşık 2 yıl çalıştığım işyerinden ayrılmak zorunda kaldım. Patronum mobing davranışları ( zaten patronum beni 2 yılda 100 kez kovmuştur) ve işyerimizin Anadolu yakasından Avrupa yakasına taşınması yolda günde 5 saatimin geçmesi, ötürü çıkmak zorunda kaldım. İstifa mı yazmadım çünkü haklarımı talep ettim. Beni önce 4 kodu ile çıkartıp içerik rakamları sıfır olan ibraname imzalattılar. İbraname tarihi çıkış yaptığım tarihtir. Daha sonra haklarımı talep ediyorum diye diretince çıkış kodumu 3 istifa yaparak tekrardan bildirdiler bu arada istifa dilekçemde yok. Bu yüzden İşsizlik maaşıda alamadım. Bende arabulucuya başvurdum daha sonra da dava açma yoluna gideceğim. İzlediğim yol doğru mudur. Teşekkürler.

   1. Merhaba,

    Özellikle çıkış kodunu nasıl vurgulayacağım. Bana örnek verebilir misiniz. İlk defa başıma böyle bir şey geliyor. Acemiyim.

    1. Avukat tutacaksanız, bunu zaten avukatınız yapacaktır. Yoksa, çıkış kodunuzun önce farklı ve sonra farklı bildirildiğini, bunun da işverenin niyetinin iyi olmadığını gösterdiğini belirtmeniz yeterli olacaktır.

 63. 2015 te ahlak very iyi niyet kurallari madesinden iftirayla atildim issizlik maasi vetazminat almiyim die makemeye gitim memur beni avukata yonlendirdi avukata beni kandirdi uzun birsurec dedi davami acmadi 2019da yeni basvuruyaptim mahkemeye isegeridonusunuz 1ay icinde dedi isegeridonusum yandi .simdi arabulucu bakiyo konuya hakimialamasam is mahkemesi 2sene sekizaylik tazminat hakim i bana saglarmi yalanci sahit cikarilirsa hakimi alabilirmiyim hicsahidim benimyanimda olup dogruyu soyliycek kimseyok neolacak

 64. merhaba,
  benim çalıştığım firmada maaş indirimine girdiler bende bu maaşa çalışamıyacağımı söyledim .
  firma sahibi mali sorunları olduğunu söyledi durumunu düzeltince tazminatımı ödeyeceğini söyledi çıkarken herhangi bir şey imzalamadım.o ay ki maaşımı alıp çıktım. tabi bu bahsettiğim olay 23.02.2015 tarihine oldu. aradan 4 sene gibi bir zaman geçti. geçen konuşmaya gittiğimde bana 3500 tl gibi bir rakam teklif ettiler. bende yanlış hesapladıklarını tutarın 7139.10 tl olduğunu söyledim bu tutarıda internetten araştırıp yazdım.sizce ben dava açabilirmiyim açarsam kazanırmıyım süreç ne kadar sürer yoksa anlaşma yoluna gitmelimiyim.dava açarsamda masrafları bana mı yoksa eski firmama mı yansır
  işe giriş tarihim 01.09.2010
  işten çıkış tarihim 23.02.2015
  2015 teki bürüt maaş 1201,50

  1. Merhaba. Dava sonucunu tahmin edemeyiz. Ama 5 yıllık zamanaşımı dolmadan bir an önce dava açabilirsiniz. Maaşın düşürülmesi bir haklı fesih nedenidir, ancak önemli olan bunca yıl sonra bu hususu ispat edebilmenizdir. Bir avukatla yüz yüze görüşün ve ona göre karar verin.

 65. Merhaba
  İşyerime dava açılalı 3 sene oldu. Dava sonuçlandı fakat ücret dosyama yattı ama alamıyorum çünkü itiraz etti işyerim dosya icra takip aşamasında ne zaman alırım paramı bu süreç ne zaman sonuçlanır

 66. İyi günler biz çalıştığımız patronumuzu tazminatınızı az verdi diyerek 3arkadas mahkeme actik avukat aracılığıyla bu mahkemeyi kazandık ve fazlasıyla hakkımız çıktı bu mahkeme sonuçlandı kazanıldı alacaklarımiz herşey belli ve mahkemeyi acali 3.5 sene civarı oldu ve hala paramızi alamadik karşı tarafın vergi borcu vs var ve avukat şuan bütün herşeyini icraya verdiğini herşeyin elinde olduğunu söylüyor biz paramızı ne zaman alırız veya alabilirmiyiz yardımcı olurmusunuz bilginiz dahilinde ??

  1. Merhaba. Oğuzhan bey, bu konuda size kimse internet üzerinden yardımcı olamaz. Avukatınıza sormalısınız. Onunla ilgili bir güven sorunu varsa da, başka bir avukata yüz yüze danışmanız daha doğru olacaktır.

 67. Merhaba çalıştığım firma beni hiç bir gerekçe göstermeden işten attı içerden alacağım maaşımıda vermedi iş bulmam için bana süre dahi tanımadılar maaşımın bir kısmını yani son bankaya yatırmaya başladı ondan öncesi hep elden verdi nasıl yol izleyeceğim çıkışım 11.01.2019

 68. Merhaba ben 5 yıldır çalıştığım sirket 2 gün önce bana işten istifa etmem için zorlandım siciline işler diye söylendi mecbur kaldim istifa ettim tazminatim gitti ne olacak

 69. Merhabala mayis 2018 de işveren beni çalıştığım is yerinden başka projeye atamanı yaptı bana aynı şartlarda çalışacağımı bildirdi ama şartları yerine getirmedi bende sözleşmedi haklı olarak fes ettim arabulucuya gittim karşı taraf anlaşmaya yanaşmadı gelip hemen ordan davayı acabilirmiyim kazanma şansım nedir 10 yıllık tazminatım var

 70. Merhaba ben özel sırkette çalışıyorum çalışma saatlerımızde 15 dakikalık ekstra mola bıze varılmıyor. Toplam 1 saat 15 dakika mola yapmamız gerekıyorken sadece 1 saat kullanıyoruz 1 Ocak 2016 tarıhınden ıtıbaren sendıka sozlesmesınde kısmen çalışma saatıne eklenmesın gerektiği yazıyor.fakat bız alamaıyoruz haftlık toplam 1.5 satımız yok sısteme yansıtmıyorlar . Bır konu daha var vardıya degısımınde 11 saat sureyı aşmadan calıstıgımda oldu buda yasal degıl çoğu kez bu sekıkde calıstım orn. Vardıya cıkısım 22.20 ertesi sabahı 07.00 gırısım.ben halen daha çalışıyorum 6 yılıma girdım calıstıgım ıcın dava acarsam ne gıbı sorunla karsılasırım tazmınatımı alabılırmıyım veya tazmınatsız çıkardıklarında mahkemeye başvurarak hakkımı alabılırmıyım çıkarıldıktan sonra.Destegızını rıca edıyorum.

  1. Merhaba. Çalışırken dava açarak fazla mesai ücretlerini istemeniz elbette mümkündür. Ancak bunun sonucunun ne olacağını biz bilemeyiz. İşveren sizi işten çıkarabilir de çıkarmayabilir de. Açıkçası, aradığınız cevapları bizim vermemiz mümkün değil. İşyerini bilen siz olduğunuza göre, bu konuda karar vermesi gereken de sizsiniz.

 71. Merhabalar ben garsonluk yapıyotdum işe 24 12 2016 girdim 01 11 2018 tarihinde dava açarak çıktım arabulucuya olmaz dedik ama aradan 2 ay geçti şimdi müdürler çağırıyor benim haklarım ne olur yıllık tekrar silbaştan mı yapacaz yani gerşye dönük haklarımla dönebilirmiyim davayı geri çekersem tesekkür ler

 72. 2 aydir maasimi alamadim is bitti santiye kapandi mahkemeye versem sonuc alirmiyim sigortada kac gun calistigim belli

 73. Merhaba işi 30.09.2017 bıraktım çıkış parasını aldım 9 sene çalıştım ama mesai parası vermediler 48 saat çalışıp 48 saat izin verdiler resmî tatiller dahil Cumartesi,Pazar bile hep çalıştım şikayet konusunda nereye başvuru yapabilirim.sonuç ne olur iyi çalışmalar

  1. Merhaba. İşten ayrıldıysanız, arabulucu başvurusu yapmalısınız. Başka bir seçenek bulunmamaktadır.

 74. Merhaba ben kamuda KHK lı çalışanım sendikaya benle çalışanlar dahil üyeyiz ama her hangi bir sendikal hakkımız yok bizden her aya 48 TL para kesiliyor ben dava açsam kazanırmıyım haksız kazanç elde ediyorlar

 75. Merhaba, işyerinde 3 yıl önce birisinden hoşlanmıştım bunu bir başkasına anlattım ve bunu 3 yıl sonra koz olarak kullanıp işten çıkardılar ve tehditle tazminat ödemediler, tazminat hakkım olabilir mi

  1. Merhaba. Elbette olabilir; ama bunun takdirini yapacak olan mahkemedir. Buradan bizim evet ya da hayır şeklinde cevap vermemiz doğru olmaz.

 76. Merhaba,
  4 aylık hamile özel sektör çalışanıyım.
  İstanbul’da yaşıyorum ve toplu taşıma ile içip gelmek sıkıntılı olacağı için hamilelerin 7,5 saat çalışma hakkı olduğunu öğrendim ve bu hakkımı istemek için yetkililerime başvurdum. 2 hafta sesleri çıkmadı. Şimdi ise şirket yeni yapılanmaya gidiyor bu süreçte işten çıkarmayı düşünüyoruz dediler. Ama hamilelik değil bahane yeni yapılanma. 2 senelik personelim nasıl bir yol izlemeliyim. Yakın zamanda toplantı yapacaklarmış bu durumda nasıl hareket etmeliyim.

 77. Merhaba bana işyerinde baskı uygulandı ben sürekli rahatsızlanıyordum ameliyatlar geçirdim kurumsal bir firma bende yıllık izinden sonra işe gitmedim firma bana ihtar çekti ve sigortadan yatan paraları istedi bende 2 yıldır hiç istemediniz benim vericek durumum yok dedim onlarda icraya vermişler bende icrayı iptal ettirdim ve şuan onlara tazminat davası açtım kazanma olasılığım nedir şuan suçlu gibiyim ama şahitlerle kazanma olasılığım nedir yada ne yapmalıyım onlara ödemem gereken tutar 4 bin nasıl bir yol izlemeliyim anlaşma olmadı bana fikir verin lütfen.

  1. İrem hanım, fikir vermek istesem de, hiçbir bilgiye sahip olmadan bunu yapamam. Bir avukata danışmanızı ve hatta imkanınız varsa avukat tutmanızı öneririm.

 78. İyi günler ben özel sektörde çalışıyordum 31 ekimde işten çıktım tam bir sene oldu fakat girişim yapıldı çıkışımda yapıldı geçen gün hastaneye gittim de sigortadan düştüğümü ögrendim 170 aradım sosyal hizmetlere gittim ve bordöründen çıkışımı yapmamışlar şuan tekrardan sigortadan yararlanmam için bir çok evrak ve dilekçe işlemi yapacağım sosyal hizmetler dava açtığınızda kazanırsınız dedi sorum şu dava açma hakkım var mı ?

 79. Meraba. Ben bi konuda bilgi almak istiyom. Ben inşaatta şuan çalışıyom. Normal ssk girişim 21.05.2018 eger şuan beni cıkarsa dava avca hakım oluyomu. 6 ay düzelmesi gerek diye biliyorum. Bu altı ay giriş tarihimden bu yanamı yoksa sigorta gun sayısına göremi. Bide bana çocuk parası falanda vermediler.

  1. Merhaba. İşe iade davasından bahsediyorsanız, fiilen ne zaman çalışmaya başlamışsanız, o tarihten itibaren 6 ay geçmesi gerekir. Tabi, böyle bir durumda, gerektiğinde mahkemede, sigortanızın geç yapıldığını ispat etmek durumunda da kalabilirsiniz.

 80. Slm isten cikarildim kidem aldim ihbar vermediler issizlik maasi aliyorum arabu’ucayada basvurdum

 81. Merhaba ben Doğumdan sonra işten çıktım ve 1 ay sonra başka bir yere başladım ayın 6 başladım ve 31 de çıkışım verildi neymiş beni yetersiz görüyorlar mış süt izni mi istiyodum ve vermemek için çıkışım verildi Yok 2 ay deneme sürecin vardı ve 1 ayım tamamlanmadan yetersiz bulduk denildi ve ben 1 ay boyunca süt saatimi kullanmadım benim bu konuyla alakalı yapmam gereken bir şey var mı haklarım var mı

  1. Merhaba. Deneme süresi varsa, ne yazık ki bir şey yapamazsınız. Sadece, süt izniniz verilmediyse, bunların ücreti için arabulucu başvurusu yapmanız mümkün olabilir.

 82. Ben arabulucuya başvurdum fakat onlar ödemeyi kabul etmediler benim derdim tazminatlarım değil eksik ödenen primlerim mesai ve resmi gün maaşlarım hafta sonu mesailerim çalışma bakanlığı niçin bizim gibilerine sahip çıkmıyo şikayet ediyoruz duyarsız kalıyorlar biz ne zaman hakkımızı arıyacagız devlet bize ne zaman sahip çıkacak ben bu konuda hangi avukat benim hakkımı arıyacak yada ben nasıl bir dava acarım çalışma bakanlığı benim şikayetlerimi dava acsam göz önünde bulundururmu

  1. Merhaba. İşten ayrıldıysanız, Çalışma Bakanlığı hiçbir şekilde şikayetinizi incelemez. Tek yol, arabulucuda uzlaşamadıysanız dava açmaktır. Ne yazık ki başka bir yolu yok Yusuf bey.

 83. Merhabalar çalıştığım iş yerinde 2300 tl maaş alıyordukfakat bunun askari olanı bankaya kalanı elden veriliyordu. 170 sikayet ettiğim halde bimere yadığım halde marttan ağustosakadar bir işlem yapılmadı ve daha sonra işten tutanak tutulmadan sef işten kovdu fakat e sosyal haklarımı nedemaasımı ödemediler simdi tekrar defalarca 170 mi aramama rağmen işten ayrıldığım için işlem yapamayacaklarını söylüyorlar. İyide zaten bunlar ben calışırkende işlem yapmadılar turkiyedei işçi olmak bu kadar ucuzmu biz hakkımızı nereden arıyacağız neden çalışma bakanlığına dava acılamıyor bilen varsa lutfen yol göstersin

  1. Merhaba. Aslında durum şu. İşçi işten ayrıldıktan sonra İşkur inceleme yapamaz. İşçinin arabulucu başvurusu yapması gerekir. Diyeceksiniz ki; çalışırken de başvurdunuz ama yine gelen olmadı.
   Normalde gelinmesi gerekirdi ve hatta büyük ihtimalle gelinecektir. Ama eleman yetersizliğinden bu bazen aylar sürmektedir ve ne yazık ki yetişilememiş olabilir.
   Şimdi siz her şey bırakıp, arabulucu başvurusu yapmalısınız.

 84. Ben Yılmaz. ben … tekstilde 2 yıl 10 çalışmak taydım beni operatör diye aldılar 10 ay sonra meydana verdiler benimle oynadılar ben makineyi istedim onlar ise işine geliyorsa yap gel miyorsa bırak dediler bir mühlet dayandım sonra beni iyice sıkıntıya soktular tartıştım ve istihdamı imzaladım oda yetmez mış gibi birde noterde imza attırdılar ben çaresizim ne yapmam lazım.

  1. Yılmaz bey, evrakları ya da imzaladığınız belgeleri görmeden yorum yapamayız. Öyle ya da böyle bir avukatla yüz yüze görüşmeniz ve ona göre işlem yapmanız daha doğru olacaktır.

 85. Merhabalar ben 9 aydır calıstıgım işyerinden hiçbir sebep yokken cıkarıldım ve kurban arefesi bigün önce bana ihbar süremi ve bayram öncesi cıkardıkar haksızlık yaptık biliyoruz oyuzden izin paranı yatırcagını söyledi 40 gün içinde ama ne yazık 2 ay oldu yatırmadı aradım cok kez birsürü işim var aciliyetim sen degilsin dedi bu durumda dava acabilirmiyim

  1. Merhaba. Elif hanım, hangi izin parasından bahsettiğinizi tam anlayamadım. Kıdeminiz 9 ay olduğuna göre, yıllık izin hakkınız henüz doğmamış demektir.

 86. Selamlar
  2 seneyi askindir calistigim isyerinde baska lokasyonlara gonderilmek suretiyle mobbing uyguoanmaktadir.Konuyla ilgili gerek sahit gerekse calisma cizelgeleri bulunmaktadir.Nasil bir yol izleyecegim konusunda cevap verebilirseniz sevinirim.

  Tesekkurler

   1. Selamlar

    Peki isverenin beni baska lokasyonlardaki subelere gonderme gibi bir hakki varmi acaba .

    1. Daha önce ilettiğim yazıda da göreceğiniz üzere; eğer iş sözleşmenizde buna dair bir hüküm varsa, evet gönderebilir.

 87. Ben Ankara büyükşehir belediyesi çalışan güvenlik görevlisiyim haksiz yere iftira yolu ile bana tutanak tutuldu ve 2 gün yövmiye cezasi aldım. Sadece kamera , diğer çalışan şefler br idari büro nun verdiği sözlü laflara bakılarak ceza verildiği söylendi. Daha önce de 1 şefler yaşadığım olay oldu ve yazılı bir savunma ve ceza verilmedi. Şimdi bunları bahana tehtid ve hakaretten ceza aldım. Elinde hiç bir delil ve şahit yok. Umarum anlayabildim.Bunun için yasal olarak ne yapabilirim acaba yardımcı olursanız sevinirim herşey için teşekkürler

 88. Merhaba yaklaşık 3 yıldır bır sırkette calısmaktayım, resmî tatılerde ısın yapmayıp çalışmaktayız fakat bu ızınlerın ne parası verılmekte nede izin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca fazla çalışma mesailerinde verilmemektedir fakat aylık gelen maaş bordrolarında hem mesai ücreti yazmakta hamde ne oldu bilinmeyen aile indirimi gibi ek ödemeler mevcuttur. Normalde maaşım 2050 net 2200.21 agi ile yatan para bordroda bu şekilde bir oynama mevcuttur. İçerde bulunan fazla çalısmalarımı ve resmî izin paralarını şirketten talep ettiğimde şirket sadece 2018 için resmî izinlerin ödeneceği geçmiş yıllar için ödenmeyeceği söylenmiştir. Bu durumda ne yapmalıyım

   1. Zeynel bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, mass bodrolarını 2018 yılı için imzalamamış bulunmaktayım gcmiş için birşey diyemicem fakat bu 2018 için yapılacak işlem nedir acaba

 89. selam 1998 sigortasız çalıştım işveren sohbetimiz var rica edip bunu beyan ederse girişim 1998 olurmu

 90. Merhabalar Zeynel bey, benim sorum 1997 büyük bir gida kimya malzeme fabrikasinda calistim,hala bu fabrika faliyetine devam ediyor.sgk girisi yapilmadi,orda 4 tane tanidigim sahit gösterebileceğim kisiler var,acaba geriye dönük sgk giris kazanmam mümkün olabilir mi?olabilirse hangi yolu izlemeliyim.Şimdiden teşekkür ediyorum.

 91. Zeynel bey tüm sorulara 1 veya 2 gün içerisinde cevap vermişsiniz neden 5 gündür ben soruma cevap vermediniz cevabı bizi bekliyorum lütfen çünkü çok mağduruz bu kunuda

 92. Merhabalar 15 arkadaş limited şirketi unvanlı bir isyerinde çalışıyorduk
  Ortaklar işyerini kapatıp işten çıkardılar bizi biz ayrıldığımız zaman şirketin müdürleri işyeri sahipleri ve bize tazminatlarımızın ödeneceği söylendi fakat yaklaşık 3 yıldır her hangi bir ses çıkmadı daha sonra bunların yani limited şirketinin hic bir mal varlığı olmadığı ve şirketin bulunduğu yerin arsa olarak şirket ortaklarına ait olduğunu öğrendik bu durumda iş mahkemesine başvurursak kazanacağınız tazminatları nasil tahsil edebiliriz yardımcı olursanız sevinirim şirket ortakları ve müdürleri nin mal varlıkları var ne yapmamızı tavsiye edersiniz yaklaşık en kidemlimiz 15 yıl en kıdemsiz olanimiz ise 5 yıl hizmet etti bu insanlara cevabınızı bekliyorum.

  1. Merhaba. Sorunuzun işin icra kısmını ilgilendiriyor ki, bir avukattan yardım almanız daha doğru olacaktır.

 93. Merhabalar ben 2012 yılında özel bi firmada çalışmaya başladım 2018 yılında işverenle sözlü bi tartışma nedeniyle bi anlık öfkeyle istifa kağıdını imzalayıp çıktım sizce nasıl bir izlemeliyim….

 94. Meraba 3 sene önce bir şirketle kendi aramızda sözleşme yaptık taş duvar işi 15 ay önce işi bitirdim fakat paramı vermiyorlar paramı almak için ne yapabilirim hukiki olarak

  1. Murat bey, sizin işiniz işçi/işveren ilişkisi değil de, müteahhitlik ilişkisi gibi duruyor. Bir avukata vekalet vererek hakkınızı genel mahkemelerde arayabilirsiniz.

    1. Bu durumda iş mahkemesiyle bir işiniz yoktur. Avukatla görüşerek dava açmanız lazım.

 95. Selamun aleykum kardesim ben özel bi hastanede calisiyorum 27 aydir burda bizim olmayan işleri bize yaptiriyorlar ve ben burda bel fitigi oldum ve ben cikmak istiyorum tazminat vermiyolar calistigim hastaneden doktor raporumda var ama saglik bakanligi bunu kabul etmiyor heyete girmem gerekiyormus bunu baska ne sekilde alabilirim tazminati nobetlerde 225 saatin ustunde calistiriyorlar ne yapmam lazim simdiden tsk ederim

 96. Meraba ben2089 yilda bir fabika da 3 ay çalıştım sigortami yapmadilar sigorta günüm yok o yilara çalıştığım işyerini makemeye verebilirmigim emekli olmak icn Teşekkürler bigün icn.

 97. Merhaba işe giriş tarihim 17.04.2015 ve şirket 04.09.2018 itibari ile küçülmeye gittiğinden benim ve 9 sene çalışmış olan bir arkadaşımın çıkışını verdi ihbar kıdem gibi ücretlerin ödeneceği bildirildi. Fakat özel bir şirkette bölge müdür olduğum için bizimle bu işi yapan daha kısa süreli çalışan arkadaşlar devam etmekte hiçbir bildirge yapmadan bu kadar kısa sürede nasıl çıkarabilirler işe geri dönüş ile ilgili ne yapmam gerekiyor ?

  1. Merhaba, evet doğru yerden yakalamışsınız Erdal bey. İşveren tazminat ödeyeceğini söylese bile, geçerli bir neden olmaksızın fesih yapıyorsa, işe iade sürecini başlatabilirsiniz.
   Unutmayın; size fesih bildirimi yapıldığı andan itibaren 1 aylık süreciniz başlar. Aksi takdirde işe iade davası açamazsınız.
   İşe iade için öncelikle arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 98. Merhabalar özel bi şirkette 15 aydır çalışıyordum geçen gün sendikaya üye olduğum gerekçesiyle işten cikarildim kid3m ihbar tüm haklarım hesaplandı yatırılacak fakat benim sorum şu işten sendika yüzünden cikarildigim için sendikal tazminat hakkin var diye duydum fakat işveren iş çıkışımı normal tek taraflı fesih olarak verdi kodu 4 yani ben bu konuda daha açsam sendika yüzünden cikarildigimi ispat etmek zorundamıyım nasıl bir süreç olur cevaplarınız bekliyorum teşekkürler

  1. Merhaba. İşveren çıkışınızı hangi kod üzerinden verirse versin hakkınızı arayabilirsiniz. Sendikal tazminat almanız için mahkemede zaten bu feshin gerekçesinin sendika kaynaklı olduğun bir şekilde ortaya koymanız ya da mahkemenin buna kanaat getirmesi gerekir.

 99. Merhaba ben 1998 ile 2004 yıllarda bir iş yerinde çalıştım maliye de işçi kaydım var o yıllara ait ama ssk yatmamış ne yapabilirim iş mahkemesi ne gitsem çözüm olabilirmi

 100. Merhaba
  Babam 1985 yılında emekli oldu fakat emekli olduğunda tazminatını almadı ve bundan sonraki süreçte sigortasız çalışmaya devam etti. Taki bu yılla kadar bacağını kırdığı için doğal olarak hakkını istediğimizde vermeyeceğini söyledi bize babam şuan 73 yaşında haklarını ileriye dönük almak için ne yapabiliriz.

 101. Merhabalar. Özel şirkette 2013 yilinda ise giris yaptim. 2018 de cikis yaptim.şirkette elden bir kismi bankaya bir kismi elden veriliyordu.sgk ya eksik prim yatiriliyordu.fazla mesaimiz sgk ya gösterilmiyordu.bende ihtarname cektim ve isten ayrildim fakat arabulucu ile anlaşma saglanmadi sonuc iş mahkemesine taşındı. Bu durumda ne yapmam gerekiyor alacaklarim icin?

  1. Serdal bey zaten yasal süreci başlatmışsınız. Bundan sonra imkanınız varsa bir avukata vekalet verin ve gerisini o halletsin.

   1. Zeynel Abidin bey cevap icin tesekkürler peki dava esnasinda kazanma sansimiz nedir ve yapmam gereken başka birsey varmi avukata vekaleti verme disinda.

 102. Merhabalar ben 2010 yılından 2014 yılının Mart ayına kadar özel bir şirkette çalıştım fakat işyerim haber vermeden bir gün içinde iki işyerini de kapatıp kaçtı üzerine ait işyerlerini tüm gayri menkullerini de başka kişiler üzerine geçirmiş ben mali müşavirni buldum işten çıkışımı istedim ve işsizlik maaşı 8 ay hak ettim ve aldım fakat kıdem tazminatı ve ihbar tazminatımı alamadım ve hiç bir dava açmadım halen dava açma hakkım var mı ama işveren ortada yok telefon numarası değişmiş şimdiden teşekkür ederim bilgilendirme yaptığınız için..

  1. Derya hanım dava açma hakkınız her zaman vardır; ancak burada önemli olan soru şudur: Diyelim ki 2 sene sürdü ve davayı kazandınız. Ortada tahsilat yapılabilecek bir para ya da mal varlığı kaldı mı? Bu nedenle bir avukatla yüz yüze görüşün ve bu konuda bilgi alın.

 103. Merhabalar 5yıldır aynı firmada çalışıyorum Suan dogum iznindeyim 8aylık bir kızım var on gün sonra işe başlayacağım fakat işyerim yol mesafesi gidiş geliş 3saat sürüyor 8saatte çalışıyor olacagım yakın bir mağazaya rotasyon istedim ama yapmadılar bu şartlarda calısırsam kızımı bütün gün emziremeyecegim bu durumda ne şekilde ilerlemem gerek yardımızı rica ediyorum

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum ancak iş sözleşmenizde özel bir hüküm yoksa, işveren sizin buna ilişkin taleplerinizi yasal olarak karşılamak zorunda değildir. Sorunu diyalogla çözmeniz daha doğru olur.

 104. Ben bir şirkett 2001 senesinde başlyarak 2014 senesine kadar calıştım ama şirket kendi şirketinden cok az ssk gösterdi genellikle başka iş yaptıgı firmalardan ssk göstertti ve yatmayan pirm açıgımda cok ne bi tazminat nede izin parası aldım nasıl bi yol izlemem lazım

  1. Selçuk bey arabulucu başvurusu yaparak hem eksik ödenen primleriniz için hem de diğer alacaklarınız için yasal süreci başlatabilirsiniz.

 105. Bir markette 5 yıldır müdür yardımcılığı yapıyordum fakat personelimle atışırken arkada binada oturan bir kadın konuyla tamamen alakasız bir şekilde bizi üst yönetime şikayet edip bu konuyla ilgili iktar girilmiştir ikimize de bunun sonrasında birkez daha müşteri şikayeti almış olup şikayet eden kadın da daha önce bizim şirketten yüz kızartıcı suçtan dolayı atılmış kişinin arkadaşıdır bunun ispatlamama ragmen iş akdi feshi tazminatsız olarak yapılmıştır bana hiçbir bilgi vermeden konuyla ilgili ilk önce arabulucuga mi başvurmam gerekir yoksa iş mahkemesinemi beni aydınlatırsanız cok teşekkür edicem

 106. Sayın Zeynel Abidin ÖZKALE
  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. Size 2 sorum oalacak.
  1- Bir vakıfta 1996 Yılında emekli olmam dolayısıyla Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi ve muhasebeci olarak göreve başladım ve 2003 Yılında tazminatsız olarak iş akdimi tek taraflı olarak fesih ederek ayrıldım.
  2011 Yılında aynı vakıfta aynı ssk statüsü ve aynı görevi yürütmek üzere yeniden çalışmaya başladı ve halen çalışmaktayım. 2018 Yılının Ocak ayında prostat kanseri tanısı üzerine prostatımın tamamen alındı. Ameliyattan dolayı sürekli idrar kaçırma ve idrar tutamama sıkıntısı yaşıyorum ve Resmi hastaneden raporum var.
  Sağlık gerekçesi ile iş akdimi tek taraflı olarak fesih ederek tazminatımı alabilir miyim ?
  2-Aynı iş yerinde tekrar çalışmış olmamdan dolayı önceki dönem almadığım tazminatımı şimdiki dönemle birleştirerek almam söz konusu olabilir mi ? Zaman aşımı söz konusu olur mu ?

  1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede sağlınıza kavuşursunuz. Bahsettiğiniz rapor ve hastalıkla ilgili kesin bir şey söylemek çok zor ama bence en azından bu noktada şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer tazminat ödenecek olursa, önceki dönem tazminatının ödenmesi gerekmez. Sadece yeni dönemin kıdem tazminatını alabilirsiniz.

 107. Merhaba ben hazır Beton firmasında calışıyorum 10 ay boyunca hergün 4-5 saat fazla mesai calıştım resmi tatillerde calıştım bunların karşılığında ücretlerini alamadım alo 170 hattını arayıp durumu bildirdim 1 hafta oldu ama ses soluk yok hala aynı iş yerinde calışmaktayım bu hafta işten çıkarılcam beni nasıl bir durum bekliyor nasıl bir yol izlemeliyim ? işten çıkarıldıktan sonra iş denetmenleri geldiğinde ne yapmam lazım ?

 108. Merhaba iyi günler…
  Benim iş yerimde bir dedikodu çıkartıldı ve benim dedikodu yapmadığım halde suçu benim üstüme attılar 2 3 kişinin ağzına bakarak ve bu konuda benim hiçbirşey demediğimi bilen arkadaşlarım da var. ….’de 3 ihtar hakkımız vardı ve benim 2 ihtarım vardı ve 3. ihtarı da ondan alarak haksız yere işten çıkarıldım.Ayrıca Müdürümüzün şahsıma ve çalışanlarına küfür ettiği ve şahitlerim de vardır bu konuda olayı da vardır.Mobbing uyguladığı da ayrı bir gerçektir.
  Benim üstüme iftara atılması ve küfür edilmesi ve haksız işten çıkarılmam vardır.
  Acaba ne yapmam gerekiyor.

 109. Merhaba,
  Ben özel bir okulda öğretmenlik yapıyordum ve okul başka bir kuruma devredildi. Eski işverenim yeni şirketle çalışmamı istedi ben de çalışmayacağımı, kendisinden alacağım fazla çalışma ücretleri, eğitim ödeneklerim, ekders ücretlerim teneffüs ücretlerim vs. Gibi ücretlerimi vermediniz kıdem tazminatımla beraber isteyeceğim dedim. O ise işimizi 3 ay erkenden bitirip sigorta çıkışlarımızı şirket isim değiştiği(devir) için çıkardım diye beyenat verdi. Şimdi dava açsam mahkemeyi kazanır mıyım, mahkeme ne kadar sürer. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 110. Merhaba Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ücretli öğretmenlik yapıyorum.Diğer öğretmenler gibi sabah 08.00 ile 15.00 arası çalışmama rağmen prim gün sayılarım her ay 16 gün yatıyor.Aynı ilin bir başka ilçesinde de ücretli öğretmenlik yapan arkadaşlarım var ve onların 30 gün yatmış.Bunun resmi bir dayanağı var mı?Ben eksik yatan primleri geri alabilir miyim?Ne olur bu konuda yardımcı olur musunuz?Ve bunun süre aşımı var mı?

 111. Hayırlı akşamlar arkadaşlar ben bundan 2 yıl önce iş veren tarafından işten çıkarıldı m sebebi bana izin verdi memlekete gitmem için iki gün içinde geri çağırdı bende uzak olduğu için hemen gelemeyegimi söyledim oda bana gel yoksa gelme dedi bende tamam dedim ve beni aylardır ihbar ve tazminat paramı vereceğim diye oyalıyor bende avukata vekaleti verdim ve mahkeme açmasın ı söyledim sizce mahkemeyi kazanma şansımız nedir verecem deyip vermediği de şahitler ve WhatsApp yazismalariyla kanıtlı

 112. Mehabalar ben 06/04/2018 işbaşı yaptım fakat maaşımı alamadığımdan dolayı 11/06/2018 de istifa ettim işveren bu süre icin de cok cüzzi bir ödeme yapti ve şimdide geri kalan alacaklarımı vermiyeceğini ifade ediyor arabulucuya başvurdum uzlaşma sağlanma ise nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Eda hanım uzlaşma olmazsa yapmanız gereken bir an önce iş mahkemesine gitmek olacaktır.

 113. Merhabalar, bir sorum olacaktı
  Benim işim market aktivite elemanı ve belli bir bölge veriliyor bende o bölgedeki marketleri gezip kamyondan teslim aldığım koli leri reyonlara yerleştiriyorum. Ben işe ilk girdiğimde 1.5 sene yenisahra bölgesine baktım ve sonra bi devir işlemi oldu yani patronumuz değişti. 5 aydır da Kozyatağı ve erenköy bölgesine bakan arkadaşı cikarttilar ve onun mağazalarına da ben bakıyorum 5 ay dayandım ama artık yetisemiyorum. Ve cikmak istiyorum. Haklarımı nasıl alabilirim? Kendimiz çıkalım diye zorluyorlar eleman eksiltiyorlar ve bütün yük bize kalıyor.

  1. Merhaba. Açıkçası daha somut bir gerekçe bulmanız iyi olacaktır. İşyerinde iş kanununa aykırı başkaca hiç mi uygulama yok?

 114. Merhaba eşim bir fabrikada operatör olarak vardiyalı çalışıyor iki aydır gece vardiyasında çalıştırıyorlar yeni doğum yaptım ve yorulduğunu gündüz gelmek istediğini söylediğinde çocuk büyüyene kadar gece geleceksin deyip tekrar gece vardiyasına yazmışlar iki haftadan fazla gece çalıştırmanın yasal olmadığını biliyorum ne yapmamız gerekiyor bize bilgi verebilirseniz çok seviniriz ayrıca psikolojik sorunlar nedeniyle hap kullanmak zorunda.

 115. Merhaba eşim bir fabrikada operatör olarak vardiyalı çalışıyor 2 aydır gece vardiyasında çalıştırıyorlar yeni doğum yaptım ve yorulduğunu gündüz gelmek istediğini söylediğinde çocuk büyüyene kadar gece geleceksin deyip tekrar gece vardiyasına yazmışlar. 2 haftadan fazla gece çalıştırmanın yasal olmadığını biliyorum ne yapmamız gerekiyor bize bilgi verebilirseniz çok seviniriz ayrıca psikolojik sorunlar nedeniyle hap kullanmak zorunda kaldi.

 116. Merhaba Zeynel Bey, sizden yazacağım bu durum karşısında bana yardımcı olmanızı ve ne yapmam gerektiği hakkında bilgi vermenizi istiyorum.
  Şimdiden Teşekkür ederim.
  (15.01.2010) kapanan bir belde belediyesinde işe alındım. Encümen kararıyla iş başlanğıcım ve maaş bilgim tutanak edildi. Ançak ne asgari ücret nede belirtilen bedel tarafıma ödenmedi ve aksi gibi sigortamda yapılmadı. Zamanla düzelecek denilerek çalıştırıldım. Taki kapanana kadar bir dönem şikayet üzerine işkur aracılığıyla 6 ay sigortam yapıldı ama onuda eksik sigortalamışlar neyse derken kapandı ve biz ne kadro ne de başka bir il belediyesine kadro olmadığı için geçiş yapamadık ve işsiz kaldık. Bir yıl sonra o dönemlerde gss borçum yokken nikah kıyılıp da evlenmeme mutakip evliliğimin ilk ayında sgk dan bana gss borç bildirimi geldi itiraz etsemde eşiminde maaşlı olmasından dolayı kabul görmedi. Neyse zamanla sigortaya etmiş olduğumuz ve geç tecelli eden karar 2017 ekim ayında sonuçlandı ve eksik de olsa belediyenin yapmadığı sigortamız yapıldı.şimdi ise o döneme ait eksik maaş ödemeleri resmi tatillerde nöbet tuttuk ve izin kullanmadık bu alacaklarımız için ve eğer kadro hakkımız varsa alabilirmiyiz.

  1. Yasin bey kadro hakkı için bir şey diyemem. Ama tüm ücret alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bir başka deyişle, dava da açsanız, örneğin 03/07/2013 tarihi öncesi alacaklarınız zamanaşımına uğramış demektir.

 117. Merhaba;
  Çalıştığım iş yerinde maaşlar sürekli düzensiz ödeniyor sözleşmemde ayın il 10 güne yazmasına rağmen biz ayın 20 sinde 21inde veya daha geç alıyoruz geç aldığımız dönemlerde 1 gün işe gitmedim tutanak tuttular mazaretsiz işe gelmeme diye ihtar çekmeyi düşünüyorum fakat tüm alacaklarımı alabilirmiyim bundan şüphe ediyorum

  1. Betül hanım, maaşınızın geç ödenmesi sizi haklı duruma getirir. Tüm alacaklarınızı alıp almamanız ise hukuki sürecin sonuna bağlıdır. Net bir şey söyleyemeyiz. Yine de şu kadarını söyleyebilirim ki; işçinin maaşının geç ödenmesi, işçi için bir haklı fesih nedenidir.

 118. İYİ günler,
  4,5 yıldır bir fastfood şirketinde çalışıyorum askerlik sebebi ile ayın 9 da çıkıcam ancak, fastfood şirketlerinde vardiya giriş çıkış saatlerini kaydetmek için giriş ve çıkışlarda parmak basılır. Bende 3,5 sene boyunca parmak basarak çalıştım şimdi son 1 senedir müdür olduğum için basmıyorum sabit aylıklı çalışanım ama işten çıkıyorum diye geçmiş dönem parmak basmalarıma baktım 2014 yılından itibaren gün gün. Hep saatlerimle oynamışlar ücretsiz izin felan girmişler. Devamsız göstermişler. Ve ben sürekli az maaş alıyorum diye işten çıkmayı düşünüyordum, birde geçen yıl döneminde çalıştığım halde yıllık izinde göstermişler. 15 gün tüm parmak basmalarımın raporunu aldım. Şimdi size sorum ben nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 119. İyi günler,
  Çalıştığım işyerinden annem ameliyat olacağı için ayrıldım son anda annemin ameliyatından vazgeçildi işverenim eğer annenin ameliyat raporunu getirmezsen paranın vermem dedi içerde olan 1050 liramı vermiyorlar ve annemin ameliyatı iptal oldu dediğimde de inanmıyorlar . Paramı nasıl alabilirim . Gerçekten yönlendirmenize ihtiyacım var .

 120. Ben bı isyerine başlıyorum ve bu is yeri bana belirli süreli hizmet akdi sözleşmesi imzalatiyor ve bu iş süresi 1 yıl ama ben 1 yılı tamamlamadan mesela 3-4 ay sonra çıkmak istiyorum ve kıdem tazminatı vs.bi ödeme istemiyorum 1 yıl dolmadan çıkacağım için herhangi bir sorun veya benim tarafimdan para ödemesi gibi bir şey söz konusu olur mu

 121. 4,5 yıldır bir firmada çalışıyorum. Yıllık izinlerimizin sadece 1 haftasını kullanabiliyoruz. Sigortamızda aldığımız maaştan düşük yatıyor. Yani bir kısmını elden alıyoruz. 1 mayıs, 23 nisan 19 mayıs gibi resmi tatillerde çalışıyoruz ancak bordroda mesai veriyor gibi gözüküyor elden verdiği maaştan kesiyor. haklarımızı talep etmek için 2 arkadaş birleşerek mahkemeye başvurmayı planlıyoruz. Haklı fesih sebebi sayılır mı? İşsizlik maaşı alabilir miyiz? Şahit isterlerse işten ayrılmış personeli şahit olarak sunabilir miyiz? Ben hamileyim ve 3 hafta sonra doğum iznine ayrılacağım yani raporlu sayılacağım. Raporlu olduğum süre içerisinde mahkemeye başvuru yapabilir miyim? Yoksa raporun bitmesini mi beklemeliyim?

 122. merhaba ben 01/01/ 2018de emekli oldum 32bin tl tazminatim var 6 aydir alamadim benim mahkemeye vermemem icin ne kadar surem var tesekkurler simdiden

 123. Zeynel bey merhaba daha önce çalıştığım şirket kapandı eski patronunun sıkıntıları olduğu için adıma yeni bir firma kuruldu 4 yıl isveren olarakgkur yatirildi 2.5.yıl ise asgari ücretten yatirildı ve çalışan olarak bu firmada gozukuyordum sgk primleri hep eksik yattı mesai ve tatil ucretlerinde ödemede yapmadikarı için ayrıldım şirkete ait maaş odemelerı ve mail yoluyla atılmış prim alacaklarıMevcut elimde bağkur olarak çalıştığım donemlerde işçi olduğumu ve seyehatlere gittigimi nasıl ispat edebilirim nasıl bir yol izlemeleliyim

 124. Merhaba 5.5yildir aynı şirkette çalışmaktayım günlük 10.5saat çalışıyoruz haftada 59saat çalışmış oluyoruz resmi tatillerin tamamında mesai ücreti almadan çalıştım(1mayis haric)işten ayrilicam başka sebeplerden dolayı içerde çalışmış olduğum fazla mesaileri bırakmak istemiyorum şuan 2500tl maaş alıyorum 100tlsini elden veriyorlar işi bırakıp dava açsam alacaklarını alabilirmiyim
  Teşekkürler

  1. Yasin bey, haklı fesih gerekçeleriniz var. Ama size kesin olarak cevap vermemiz mümkün olmaz. Önemli olan, bu iddiaların gerektiğinde mahkemede ispat edilebilmesidir.

 125. Merhaba ben bir fabrikada 3yıl caliştım fakat zamanla maaşlarda düzensiz odemeler başladı ve iş potansiyeli dustü.maaşım asgari ücretten faza fakat bu para hesabıma asgarı ücretten yatırılıp geri kalan ise ellen bi kagıt imzalatıp weriliyor.aynı zamanda fazla mesailerde aynı sekilde werilip sigortama yansımıyor.ayrıca iş yerinde muhasebeci dahil 1kişi daha hanımları çalışıyor gosteriliyor..kendileri gorunmuyor ve isbatım war kesin ve bunlar patronla akraba bunlardan dolayı ve başka bir iş düşüncem var ve sonunda ayrılmaya karar verdim noterden ihtar çektim bu işlerden fazla anlayan biri degilim ilk defa boyle bir yol izlemek zorunda kaldım sonrası avukat mahkeme heralde vs…kısacası ben bu işin sonında tazminatımı er yada geç kesin alabilirmiyim.ha birde 5 kişiyiz.. Cvbınoz için şimdiden tsk ederim

 126. 1 yıldır çalıştığım işimden başka iş için istifa ettim ama şirketin bana yatırmadı gereken ticket yemek kartına 1 aylık param yatmadı bu durumda ne yapmam gerek ??

 127. Merhaba ben yaklaşık 17 ay bi iş yerinde çaliştim 2 gün önce işler düşük diyip beni işten çıkardılar 4393 tl tazminat verdiler bunun içerisinde yapamadığım yıllık izin parası ve ihbar tazminatımda var ve ben bana verdikleri kağıdı imzaladım ama eksik tazminat verdiklerini biliyorum çünkü 3500 tl maaş alıyordum resmî tatillerin hepsinde çaliştim izin vermediler ben bu durumda dava açabilirmiyim

  1. Serkan bey, elbette yasal yollara başvurabilirsiniz. İmza atmış da olsanız, daha çok almanız gerekiyorsa, hakkınızı arayabilirsiniz.

 128. Merhaba ben Suat Akbal 2015 yilinda calistigim isyerimde Meslek Hastaligina yakalandim.Bunun sonucunda sakat kaldim destekle yurur hale geldim.Is yerim 1 yil boyunca tedavi ve maasimi karsiladi.Ama 1 yilin sonunda firma olarak yapacak baska bieyleri olamadigini ve saglik sorunlarimi gerekce gostererek tazminatsiz isten attilar.Ama ben hangi avukata gittimse tedavin bitince sonuca gore dava acalim dediler.Halen Dava acmadim.isten cikarilali 2 yili gecti ve o sureden beri calismadim tedavi oluyorum dava acabilir miyim yoksa zaman asimi sureci var mi..?

  1. Suat bey, süreci birebir bilen avukatların söylediklerinin üzerine bir şey söylemem yanlış olacaktır.

 129. İsveren 3 senedir yillik izin olmadan ve karsilik ücreti vermeden ve dahasi gunde 11 saat çalıştırıyor, maas asgari üstü iken asgari den sgk yatiyor ve agi verilmiyor. Bununla birlikte patron sahibi oldugu diger firmanın da işini yaptırıyor. 3 kisilik is yaptirip bolca mobing uyguluyor. Açılmasi gereken dava ispatı gereken evraklar nelerdir. Neler yapilmasi gerekiyor

  1. Nuray hanım bu durumda ancak haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatınız ile diğer ücret alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 130. Merhaba.7 aydir ozel bir sirkette calisiyordum.fakat bugun arayarak hic bir sebep yokken isten cikarildigimi soylediler.ayrica 3500tl maas alirken sgk dusuk maas gosterdiler.karsi tarafa nasil bir dava acabilirim.bana daba once bildirmeleri gerekmiyormuydu.maasim yatti isten cikarildiniz dediler.yardiminizi rica ederim

  1. Semih bey işverenin haklı bir gerekçesi yoksa evet 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz. Arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 131. 2012 2018 arası sigortasız çalıştırıldım yeni sigorta başlattılar 2 3 ay geçmeden sebepsiz yere kovuldum 3500 civarı maaş alıyordum eminim asgarî ücret gösteriliyordu bugüne kadar hiç bir kağıda imza atmadım (maaş bordrosu vb.) ne yapmalıyım

  1. Ali bey, bu durumda bir avukatla görüşerek hem hizmet tespit davası hem de tazminat vb. alacaklarınız için dava açabilirsiniz.

 132. Merhaba.2012nisan ayından itibaren bir özel hastanede hemşire olarak çalışıyorum,çalışma saatlerimiz gündüz 8.30-17.30 gece nöbetlerimiz 17.30-8.30saatleti arasındaydı yani gece 15saat çalışıyorduk ben genelde gece çalışan hemşireyim ve üst üste gecelerimde oldu 24saat tutuğum nöbetlerimde oldu.Ve şimdi 2018 mayıs ayından itibaren çalışma saatlerimizi değiştirdiler şikayetlerden dolayı ve biz şu an 12/12 çalışıyoruz.Ve bu sisteme geçtiğimize dahil herhangi bir sözleşme yenilemesi olmadı. Çalıştığım özel hastaneden bu zaman kadar çalıştığım fazla mesailerimi alma hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olabilirmisiniz? Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Aynur hanım, elbette alabilirsiniz. Ama bunun için yasal süreci başlatmanız gerekir. Ayrıca fazla mesai ücretlerinin 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu da unutmamalısınız.

 133. Merhaba ben yaklaşık 3 senedir bir enerji firmasında çalışıyorum ve geçen sene aralık ayında gece bekçileri bizden biri rahatsızlık geçirdi yerine benden Rica dediler 1 aylığına geceye gecermisin diye kabul eddim 1 ayın sonunda yeni mudurumuz atandı kendisine bana 1 aylık gece bekçiliği görevi verdiklerini ve bu 1 ayın dolduğunu ve artık gece calisamayacagimi belirttiğim ve isden çıkarmakla tehtit eddi işine geliyorsa çalış gelmiyorsa çık dedi bunun üzerine sustum ve yaklaşık 7 aydır gece bekçiliği yapmak dayım 4 gün önce bir hırsızlık olayı yaşandı ve artik gece bekçiliği yapamayacagima kesin karar verdim bunun üzerine hakkımı aramak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim

 134. Merhaba 1996 yilin da …de elden dagiticilik yaptim 11ay sigortam yatmadi girisim yok emeklimi 4 yil etkiledi dava acsam sahidim var 20 yil oldu acabilirmiyim sigorta baslangici icin

 135. ben isyerinden 3600le cikos yaptim tazminatimin bir kismi odenmedi 6 ay oldu ne yapabilirim

 136. Gecen hafta babam fayans isi yaptiklari bir sahisa ait insaatta sigorta yaptirimalarini dile getirerek ona ragmen yapmadi ve sprel boru keserken ile baş parmagi koptu doktora is kazasi diye bildirdik is veren hic orali olmuyor durma dikkat etseydi falan diyor parmagi yerine diktiler ama tam belli bi durum yok ne yapmaliyiz efendim bilgi alablir miyim

  1. Hasan bey, bir gün daha beklemeden bir avukatla görüşün ve hakkınızı yasal olarak arayın.

 137. 2015 ten beri çalismakta oldugum sirkette bayram mesaileri verilmiyor ve maaslar hep gec yatiyor fazladan mesai yaptiriyorlar ama bunu sigortaya yansitmiyorlar birde maasi bankaya iki parca halinde yatiriyorlar ilkinde asgari ucreti yatirip sonra geri kalan mesai vs ucretleri yatiriyorlar isten ayrilmak istiyorum haklarimi alip ne yapmam gerekiyor

  1. Emre bey, haklı fesih nedenleriniz mevcut. Bu durumda ihtarname çekerek haklı fesih yaparak işten ayrılmalısınız.

 138. Merhaba ben 6 aydır bi güzellik merkezınde çalısıyorum ve sigortam yapılmadı yapılacak denmesıne rağmen tabi asgari zamda uygunlanmadı hiçbır şekilde. Ve sebepsiz yere işten çıkarıldım birden sebebını sordugumda tek bır cevap dahi alamadım borclarımda var ortada kaldım bu şekilde dava acsam sıgorta paramı alabılır mıyım yada ne yapmayalm yardımcı olur musunuz?

  1. Merhaba. Sigorta parasını alamazsanız, ama davayı kazanırsanız geriye dönük sigorta primleriniz yatırılır. Ayrıca dava açarak ihbar tazminatı ve ücret alacaklarınızı da talep edebilirsiniz.

 139. Merhaba ben 2009 yılında tanıtım elamanı olarak çalıştığım. Yerde tanıtım sonrası iş yerine giderken trafik kazası geçirdik iş yerinin şoförü ve aracı ile sgk kurumuna ıs göremezlik ödemesi icin başvurdum iş yeri kapanmış kaza onaylanmiyor butve sgk ben gidince işlem yapıyor sadece kazayı iş yerine onaylaması gerekiyor deniliyor 6 aydır hiç ilerlerleme yok işçi mahkemesi bu sorunumu çözebilir mi başvurmalimiyim

 140. Merhaba esım ısyerınde sigortasız calısıyor Du ısveren ıse yapcagını soylediama yapmadı esim motor kazası yaptı zorla siparise gonderdıler sonuc kaza kazada bacagında 6kırık var kaza anında kaynım oradaydı kazayı ustlendı patronda oradaydı bız sana yardım ederiz falanlar filanlar derken 15 GUN yardım edildi ve irtıbatı kestiler yalnız esım daha ıyılesme Dı uc aydır sıkıntı cektık mahkemeye verebılırmıyız suan halen sakat diye tek degnekle oldugu icin ıs vermiyorlar ne yapmamız gerekiyor

  1. Funda hanım, bir an önce bir avukatla görüşmenizi öneririm. Araştırma yaparak vakit kaybetmeyin.

 141. Merhaba ben Ankarada bir şirkete bağlı olarak fakat istanbulda çalışmaktayım 01/02/2017 tarihinde işe başladım bu güne kadar resmi ve dini bayramların hepsinde çalıştım buna 1.5 yıldır pazar günleride dahil hiçbir şekilde fazla mesai almadım muhatap bulamıyoruz çalıştığım kurum şirkete şirket kuruma arada olan bize oluyor haftanın 7 günü çalıştırılıyoruz ne yapmamız gerekir yardımcı olurmusunuz

  1. Ümit bey ya haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılmalısınız ya da Alo 170’i arayarak şikayette bulunmalısınız.

 142. Merhabalar efendim ismim Ömer bir yapı denetim firmasında çalışmaktayım ve aracımızda karşılıklı sözleşme yaparak ıslak imzalı aracımızda şirkete kiraya verdim fakat hiç bir şekilde maaşımı alamadım 3 ay oldu hem aracımın hemde benim maaşım ödenmedi ne yapmam lagzim çok teşekkürler

  1. Ömer bey maaşınızla ilgili önce arabulucu ve sonra da uzlaşamazsanız iş mahkemesinde hak aramalısınız. Aracınız ise başka bir mevzu ve bir avukata danışmalısınız.

 143. Merhabalar bana işverenim zorla istifa imzalattı tabi ben bunu imzalarken işverenden herhangi bir alacağım yoktur demedim. Buna rağmen işten çıkışım 3 nolu istifa koduyla verildi. Şimdi haklı olduğum halde işveren hiçbir hakkımı vermeksizin çıkışımı verdi . Dava açmak istiyorum bu durumda ne yapabilirim ?

 144. Ben özel hastane de çamaşırhane bölümünde çalışıyorum ve bize hasta katlarından çıkan bez mob ve hastanın yattığı kanlı çarşaf yaslik hasta önlüğü yaslik kılıfları ve diğer malzemeleri saydiriyolar ve kimsenin gözetimi olmadan bu durum artık iyice bizi skmis durumda bu olay işten çıkma sebebimidir yardımcı olursanız sevinirim ve ayriyeten bize bizzat tazminat odmememk için biktrma politakisi uygulicak larini söylüyorlar bu durumda ne yapabiliriz

  1. Numan bey, bahsettiğiniz hususların haklı fesih gerekçesi olduğunu düşünmüyorum.

 145. 12/04/18 tarihinde işden çıkarıldım tazminatım ödenecek ama ben haksız bir şekilde işden çıkarıldığımı düşünüyorum ve haklarımı aramak icin dava açmak istiyorum is yerinin bütün kırallarını yerine getirdiğim halde ve en iyi çalışan personel olmama rağmen işden çıkışım verildi

 146. Aile ve sosyal politikalar çocuk evlerinde joker eleman olarak çalışıyordum şirket 3aralıkta sgk çıkış yapmış ;fakat 9aralıkta tekrar işe çalışmaya başladığım için sgk giriş yapmış.Ben 4aralık- 8aralık arası sgk girişim iş aktim olmadığı için kadroya dahil edilmdm iş mahkemelerinde hakkımı alabilirmiym tekrar işe girebilirmiyim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Kadroya alınmama ile ilgili davalara iş mahkemesi bakmaz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 147. Tekirdagda bir temizlik şirketinde çalıştım 1.ay maaşımı aldım ama 15 gün gecikmeli ödemelerim ve borclarim olduğundan bu şartlarda çalışamayacağımi söyledim yetkiliye başta borçların için gerekli miktar verilir diyen şahıs sonra vazgeçti şirket patronunun isteği sonucu bende bıraktım şuan bana çıkış imzası ver diyorlar bense 1ay 4 gun alacagimi yatirmadiginiz surece imza atmiyacagim dedim haklarim nelerdir bunu bilmek istiyorum ayrica imza vermesen ceza alırsın diyorlar bu konuda acil cvb yazarsaniz sevinirm haklarını bilmek istiyorum ne yapabilirim maasimi veremeseler

 148. Merhabalar ben 2002 yılında taşeron işçi olarak çalışmaya başladım.2013 yılında da işden kendim ayrıldım.şuanda kıdem tazminat için dava açma hakkım Hale’n varmıyor.açıldığında kazanılıyormu?çalıştığım iş yeri bir devlet hastanesi idi.tşkler!

  1. Merhaba. Elbette, zamanaşımı süresi henüz dolmamış. Ama nasıl ayrılmıştınız? Haklı bir sebebiniz var mıydı?

 149. 1993 senesinde bir işe girdim.. o yaşlarda çocuk olduğum için sigorta girişi yapılmadı.. şimdi dava açsam kazanma şansım olurmu ?

 150. Özel bir şirkette çalışıyorum 3 vardiyalı sistem 08 16 30 16 30 01 00 01 00 08
  01 00 08 00 vardiyasında 1 saat borçlandırılıyoruz hakkımı almam için nasıl bir yol izlemem gerekir aynı zamanda 1 ve 2. Vardiyalarda yarım saat fazla çalışıyoruz.

 151. merhaba yimi yidır kamu kurumunda çalışmakatayım işçi kadrosundayım başka bir resmi kuruma dış göreve verildim yaptığım iş gereği sorumluluk ücretini hak ettiğim halde siyasi sebeplerden dolayı ücreti dört yıldır alamıyorum dış görev yapan başka bir arkadaşa sorumluluk ücreti veriliyor ben alamıyorum ne yapmam lazım aydınlatırsanız sevinirim

  1. Menderes bey 4857 sayılı İş Kanununa tabi olduğunuz için, önce arabulucuya ve sonuç alamazsanız iş mahkemesine başvurmanız gerekir.

 152. Merhaba
  3500 ile 4000 bin TL arasında olan bi kazancim var
  Ama bordro da 1900 TL yansıyor
  Ayrica maaşlar her ay 10 15 günlük bir gecikme ile yatiyor
  170 arayip şikayet dilekçesi olusturdum ama bi sonuç cikmadi
  Ne yapmam gerek

  1. Merhaba. İşçinin işyerinde 10 yılını doldurması, tek başına bir kıdem tazminatı hak etme sebebi değildir.

   1. Merhaba yanlış anlattım sanırım 2002 ve 2006 senesinde bir firmada calıştım o zamanlarda ssk yapılmadı 2018 senesinde firmaya dava acabilirmiyim sormak istedim buydu zaman aşımına ugrarmı ?

 153. 03/09/2016 tarihli iş girişli ve 15/12/2017 tarihinde ssk dan cıkışımız yapıldı ve bizleri ssk sız çalıştırılmaya başlandı bunu öğrenip 08/01/2018 tarihinde ssk ya şikayet edeceğim deyince yarın işe gelmedendi hiç bir hakkım verilmedi maaşım 1800 tl olmasına ramen ssk pirimim asgari ücret üzerinden yatırıldı nasıl biryol izlemeliyim.

  1. Musa bey, bir an önce arabulucuya başvurup haklarınızı aramalısınız. Ardından sigortanız için ayrıca dava açmanız gerekir.

 154. Merhaba Çanakkale de çalışırken çalıştığımız yerin altında makina yandı fakat hiç kimse bize yanıcı madde olduğunu söylemedi ve hiç bi şekilde makinanın üstüne tedbir alınmadı is güvenliği uzmanları gelipte bize herhangi bisey demedi fakat işten ayrıldıktan sonra savcılıktan bana 2713 lira para cezası geldi yatırmadım o parayı ve dosya açıldı bana ne yapmam gerekiyor şahitlerimde var benim ben bu şirkete tazminat davası acabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Muhammed bey, üstünkörü cevap vererek sizi yanıltmak istemem. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 155. İşgörmezlik ödeneğim iş yerinin yalış bilgi vermesi sgk nın yanlış hesabı şahsıma fazla ödeme yapılmış bana otuz dört bin borç çıkardılar Tekirdağ SGK araştımaya çağırdılar biz işyerinle anlaştık yarısını onlar yarısnıda siz ödeyin kapatalım dediler razı geldim kimsenin fazlasında gözümüz yok bizim ama neyaptılar iş yerim hiç ödemedi borç bana kaldı emekli maaşımdan kesiliyor ne yapabilirim

  1. Yüksel bey, açıkçası buradan ne söylesem yanlış olur. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 156. 2014 Kasım ayında iş yerinde tartışmalı bir şekilde işten ayrıldım 2,5 senelik bir çalışmam vardı ben hiç bir şey kabul etmeden işten ayrıldım sadece işsizlik maaşı bağlandı geriye dönük bir dava açma hakkım varmı

  1. İzzet bey, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz. Zamanaşımı daha dolmamıştır.

 157. Mrb ben erdal benm mahkemem sunuclandi ve yargitaya gitti yanliz 2 yil gecti halen sucuc gelmedi neden olabilir acaba tesekuerler.

 158. Merhaba,

  2013 yılında bir bankada işten çıkarımım gerçekleşti ve tazminat ödemesi yapıldı çok az bir tutar.Mesai vs ücretleri için tekrar dava açsam kazanabilirmiyim.

  1. Merhaba. 5 yıllık zamanaşımı olduğu için, açmanızın pratikte bir faydası olmayacaktır.

 159. Merhabalar. Ben bi otelde 3 ay sigortalı olarak çalıstım fakat 3 ay boyunca maaş alamadım. Daha sonra otel başka şahıs üzerine devroldu. Alacaklı oldugum kisi sürekli oyaladı verecegim diye. 1 sene geçti üzerinden. Şuan dava açabilir miyim? Ayrıca şahit bulmam gerekiyor mu? Bulmam gerekiyorsa boşuna uğraşmayayım.

  1. Murat bey, şahit olmadan ispat edebilmenizi sağlayacak yazılı/görsel delilleriniz var mı?

   1. En son otel devrolurken muhasebeci alacaklarımı gösteren bi kağıt vermişti. Bide ben siigortalı olarak çalıstım. Maaslarımızın işbankasına yatması gerekiyorken hesabıma işveren tarafından herhangi bir para girişi olmadı. Bu bir kanıt degil midir

    1. Alacaklarımı gösteren belge sadece bi excel çıktısı kağıt. Üzerinde herhangi bi imza falan yok.

     1. Bu durumda şahit bulmanız gerekir ki, davayı kazanmanız mümkün olsun.

 160. Merhaba eşim 9 yıl sskli olarak çalıştığı işyerinden 2 sene önce sebepsiz işten cikarildi şimdi tazminat davası açabilir miyiz..
  Maaşı 4500 TL iken SSK ya asgari ücretten sigortasını yatırmış bununla ilgili ne yapmalıyız

 161. Eski işyerimde 2 yıl sigortasız çalıştıktan sonra işten çıkarmalarına 2 ay kala beni sigortaladılar(Sigorta başlangıç tarihi:Ağustos 2000-İşten çıkarılma:26/09/2000)
  Yalnızca sigorta başlangıç tarihimin 2000 yılı öncesine çekilebilmesi için iş mahkemesine başvursam, yasal hak sürem 10 yılı doldurmuş mudur?
  Yoksa zaman aşımı süresi bulunmamakta mıdır?

 162. 2,bucuk yıldır bi fabrikada çalışıyordum amirimin arkasından ana avrat küfür ettiğim için çıkardılar böle birsey demediğimi arz etiim 2 3 şahit var dediler bende kamara kaydını açıp sesi dinleyebilirsiniz dedim yapmadım öyle birsey elinde dedilil var mı dedim onlarda yalancı şahit ben ama mahkemeye verdim hakkımı aramak için sonuç ne olur acaba bilgi verirseniz sevinirim

 163. merhaba..izmir kent a.ş de garson olarak çalışıyordum 1 yılım dolduktan sonra kent a.ş bünyesinde bulunan sendikaya üye oldum 09/05/2017 tarihinde sendikaya üye olduğum gerekçesi ile işime son verildi..1 yıllık tazminatımı ödeyip çıkardılar..7 aydır çalışmıyorum..işe dönüş davası açabilir miyim..yada hakkımı nasıl ararrım..teşekkürler..

 164. Merhaba Kemal bey, ben bir mobilya firmasında bilgi işlem ve e ticaret sorumlusu olarak işe girdim fakat çalışma koşullarım çok kötü idi odam vardı ama aynı zaman da depo olarak kullanılıyordu ve ısıtma sistemi hiçbirşey yoktu, internet yoktu belli bir süre sonra bağlattılar ama sürekli hatlar koptuğu için internet gittiği için verimli çalışamıyordum bende sürekli telefonumdan bağlanıp öyle giriyordum o yüzden telefon faturam yüklü geliyordu mecburdum raporlama yapmak zorundaydım yetmezmiş gibi gece sabahlara kadar çalışıyordum yaşadığım sıkıntılardan dokayı işimi yapamıyordum hiç uyumadan işe gidiyordum mecburdum. Ayrıca şirket hattı verdiler bana bu şirket hattını kendim telefon alıp kullanmak zorunda kaldım telefon almadılar. Bu sorunu şirket sahibine ilettim bakıcaklarını söylediler halledicez dediler sürekli ama halletmediler sonra şube kapandı beni başka bir şubeye genel merkeze aldılar ama orada durum daha kötüydü oturucak masam dahi yoktu koltukların üzerinde çalışıyordum kendi bilgisayarımı kullanıyordum bilgisayar bile almıyorlar dı sürekli alacağını söylüyor ama almıyordu.. Yeni şubeye gitmek için 3 gidiş 3 geliş yol parası veriyordum çok sıkıntı çekiyordum bana kendi arabanla gel mazot paranı karşılarız dediler tamam dedim ama karşılamadılar vermediler üstüne ücretimi 15 20 gün geç yatırıyorlar dı işe gitmekte güçlük çekiyordum çünki paramı alamıyordum mazotum bitip yolda kaldığım zaman bile oldu.. Arabam bozuldu bana çok pahalıya patladı kredi çekmek zorunda kaldım ve ödeyemedim işten çıkmadan son iki ay paramı hiç alamadım ücretim maaş hesabıma yatması gerekiyordu ama parça parça elden vermeye çalışıyorlar dı iş verene ücret konusunda sürekli baskı yapıyordum ve bana senden verim alamadığım için ücretimi vermeyeceklerini söylüyorlardı bende işe gitmeyi bıraktım gitmedim kaç defa sözlü ve yazılı bir şekilde paramı yatırması gerektiğini söyledim ama muhattap dahi olmadı yatırmadı gerekli açıklama dahi yapmadı.. bana sen çalışmadın diyordu rapor sunmadın diyordu ama raporları teslim ettiğime dair ve okuduğuna dair elimde konuşmalar mevcut.. bana en son git nereye şikayet edersen et dedi.. bende Alo170 aradım ve bu konular hakkında işlem başlattım sonra noterden ihtarname çektirdim fakat dönüş olmadı şuan 1 ayı geçti. arabulucuya sonuç çıkmazsa iş mahkemesine gitmemi söylediler.. Elimde konuşmalar ve ses kaydı mevcut ayrıca çalışma ortamın şubenin fotoğraflarıda da mevcut.. Sigortamı yatırıyor, iş sözleşmesi mevcut değil yapmadı sadece sigorta girişini yaptı o kadar iş mahkemesine gitsem mevcut paramı ve zararımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz. İhtarname de çekmiş ve şikayette bulunmuşsunuz. Daha fazla beklemeden dava açmanızı öneririm. Davayı bizzat açarak avukat masrafından da kurtulmuş olursunuz. Canlı destek hattından bize ulaşırsanız, dilekçe ile ilgili yardımcı olabiliriz.

 165. Büyük bir mağazada calismaktaydim 2 buçuk sene çalıştım daha sonra üstüme kumpas kuruldu çeşitli mağazalardaki personel den hakkımda savunma yazmaları istenmiş daha sonra 25. Maddeden cikarildim 6 ay kadar oldu çıkarildiktan sonra işsizlik maaşı alamicagimi söylediler iş akdi feshi yapılmış bununla ilgili nasıl bir yol izlemem gerekir kamera kayıtları şirkette duruyor herhangi yüz kızartıcı bı durumda yok haklarimi almak istiyorum

  1. Birol bey, sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşırsanız, sizi yönlendirmeye çalışırız.

 166. MERHABALAR.BEN HASTANE DE ÇALIŞIYORUM VE EK İŞ OLARAK SÜRÜCÜ KURSUNDA İLKYARDIM DERSİ VERİYORDUM.5 YILLIK SÜRE ZARFINDA 165 GÜN SİGORTAMI YATIRMIŞLAR.AYDA BELLİ GÜNLER DERS VERİYORDUM.YILLIK SÖZLEŞMEMİN BİTMESİNE 3 AY KALA BENİ İŞTEN ÇIKARDILAR.VE BANA İŞTEN KENDİ İSTEĞİMLE AYRILIYORUM GİBİ Bİ YAZI YAZDIRDILAR.PEKİ BEN TAZMİNAT KIDEM DAVASI AÇABİLİR MİYİM ?

  1. Elbette açabilirsiniz; ama keşke o evrakları imzalamasaydınız. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 167. merhaba tam 8 senedir bir şirkette calısıyorum ve calısma saatlerimiz sabah 8 aksam 7 8 9 belli olmuyor ama günlük 12 13 saat calısıyoruz senelik izin kullanmıyoruz parasınıda vermiyor her sene girdi cıktı yapıyor mahkeme basvursam nasıl kazanabilriz canıma tak dedi artık valla

  1. Anlattıklarınız aynen böyleyse ispat edebilecek konumdasınız demektir, önce bir arabulucu’ya başvurup akabinde çözüm oluşmazsa İş Mahkemesine dava açıp mevcut haklarınızı alabilirsiniz. Tüm bu işlemler için iş akdinizi haklı sebeple derhal fesh etmeniz için (İhtar göndermek suretiyle) bir hukukçudan destek alınız derim. Daha sağlıklı olur.

 168. 2015 te guvenlık olarak calıstım 22 gun sıtede guvanlık yapıyordum evımle calıstıgım yer karsı karsıyaydı ve yemegımı eşim getırıyordu sıkayet olmuş ve benı akşam aradılar ısıne son verdık dedıler oysa kı patromda bu durumu bılıyordu ertesı gun heabımı kestırıp ucretımı almaya gıttıgımde sana para yok görev yerını terk ettın alabılıyorsan al dedıler bende sgk ya başvurdum onlarda 15 gun ssk nız var işverendende ücretınızı ödedıgıne daır belge ıstedık ispat edemedı dava yoluyla alabılırsınız dıye bana bır belge verdı adlıyede arabulucuya başvurdum ama onlara cevap dahı vermedıler telefonlarına bakmadılar mail lerıne cevap vermedıler dava açsam kazanabılırmıyım cunku ıftıra atıyorlar telefonla arayarak işime son verdıler ama sonrada sen görev yerını terk ettın para yok sana dıyorlar 0-6 ay ıcerısıne sanırım 2 hafta ıhbar tazmınatıda varmşı bunuda alabılırmıyım yardımcı olursanız çok sevınırım.

  1. Eğer deneme sürresini doldurmuş bir personelseniz tabiki ihbar tazminatı dahil alabilirsiniz. Arabulucuyla görüşünüz, eğer görüşmelere katılmazlarsa son tutanaktan sonra Dava şartını sağlayabilir ve İş Mahkemesine dava açabilirsiniz. Taleplerinizi iyi netleştirin, uzman yardımı alın. (Ücret, yıllık ücretli izin alacağı, ihbar tazminatı vb.)
   Mahkeme başvuru aşamasını arabulucunuza mutlaka sorun ve netleştirin…

 169. Ben mahkemeyi kazandım yedi ay oldu teminatı daha alamadım bunun aylık faizi varmidir ne yapmam gerekiyor saygılar

  1. Zeynel bey teminattan kastınız nedir? Madem mahkemeyi kazandınız, icra takibi başlatmadınız mı?

 170. iyi günler yazın bodrumda bir otelde çalıştım 28 gün sigortalı gözüküyorum hesap kartı felan açmışlardı ama hesap kartına giriş-çıkış yok hiç bi şekilde belli bi ücret elden aldım çıkarken birazda aradan 1 ay geçtikten sonra gönderdiler başka hesabıma bunları patron veya muhasebe yapmıyor şef yapıyor gönderiyor parayı kendi cebinden paralar alınırken ordan düşeriz hesabı, herkesi oyalıyorlar 4 ay oldu hala bişey yok 8-9 kişi varız benim 750 tl alacağım kaldı öğrenciyim kime sorsam 750 lira için ne avukat bişey yapar ne başkası diyor.parasını alamayan daha 8-9 kişi var yaklaşık 5 milyar felan toplam. Ne yapmamız lazım nasıl bir yol izlemeliyim lütfen bana yardımcı olun… teşekkürler

  1. Onur bey, eğer sigortalı çalışmışsanız ve hesabınıza yatan para belliyse, bunun için zaten bir avukata başvurmanıza da gerek yok. Bizimle irtibata geçin, sizin için bir dava dilekçesi hazırlayalım, tüm arkadaşlarınız aynı dilekçeyle doğrudan dava açın. Bu şekilde, alacağınızı bırakmamış olursunuz.

   1. evet sigortalı çalıştım ve hesabıma hiç para yatmadı, dava ne kadar bi zaman sürer ortalama peki ?

    1. Bunun belirli bir süresi yok. En erken 8 ay en geç de ortalama 2 sene içinde sona erer.

 171. Merhaba.Ben eski çalıştığım yerden çıkalı 2 sene oldu ama 20 yıl çalıştım senelik izin hep 12 iş günü kullandim. Fazla çalışma olarak 12 saat çalıştım bazı dönemlerde 10 saat çalıştım.hep psikolojik baskı kurdular.cikarken tazminat olarak brüt maaş dan değilde aldığım maaş dan verdiler. 10 yıl 3600 doldurduğum için kağıt almadan verdiler. Geriye dönük dava açabilir miyim. teşekkürler kolay gelsin aldigim maaş brutten azdı

  1. Özkan bey elbette açabilirsiniz. ama şahit bulabilecek misiniz? Gerçi yıllık izin için şahide ihtiyacınız yok; ancak kullanmadığınız halde izin evrakına imza attıysanız, o zaman işler değişir.

   1. Zeynel bey Şahitim var hemde 20 sene önce beraber çalıştığımız 2 .3 tane arkadaşım var. Ama izin evraklarını imzaladık.Cevabiniz ve ilginize teşekkür ederim kolay gelsin.

    1. Özkan bey, eğer izin evraklarına imza attıysanız, geçmiş olsun. Ama fazla mesailerinizi almanız elbette mümkündür. İyi bir avukatla, geriye dönük olarak bunları almanız mümkün olduğu gibi, kıdem tazminatı farkını da alabilirsiniz.

 172. merhaba.devlet belediyelere kadroyu 2006 yılında verdi.askerlik durumumdan dolayı kadroyu kaybettım,mahkeme surecı ilede 2015’in 1 ayında kadroluolarak tekrar ıse geri donus yaptım (işe geri dönüş davasını kazandım) .geriye donuk haklarım ıcın tekrar dava actım haklarım arasında 2006 2015 e kadar olan tazmınatımı alabılırmıyım yada hangı haklara sahıbım?

  1. Yunus bey hangi tazminatlardan bahsettiğinizi bilmiyorum; ama madem dava açtınız, en doğru bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.

 173. merhaba eşim 2010 yılında eczanede çalışıyordu 11 ay çalıştı rahatsızlandıgından dolayı işveren işden çıkardı bizde tazminat ödemesini söledik ve işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için çıkış kağıdı filan istemiştik o dönemde işveren ödememek için 17 çıkış vermiş o dönemde işkurdanda başvuruya red gelmişti bunun için hala mahkemeye başvurabilirmiyiz hem bonservisi temizlemek geriye dönük tazmınatımızı almak ve mahkemeden olumlu cvp gelirse işkur ödeneğini alabilmek için

 174. merhabalar ,
  5senelik bir emeğimin olduğu bir şirketten , sorumlu olduğum bölgede konumumun kapatılacağı söylenerek işten ayrılmam için anlaşma sunuldu . yaklaşık 1 saat içinde – bu işin bugün bitmesi gerekli tarzı sözlerle yani baskıyla – anlaşma yaptık .
  ihbar – kıdem ve işsizlik maaşımı almak kaydı ile özel sebeplerden dolayı istifamın kabulunü şeklinde imzalı bir dilekçe verdim . bu olay 02.10.2017 tarihinde oldu , fesih belgesi 05.10.2017 de geldi . işten ayrılış kodu : 04
  bu durumda ;
  1. İşe geri dönüş davası olabilir mi ? olursa konum kapalı olabileceği için nasıl ilerlemem gerekir ?
  2. Sözlü olarak ekim ayı sonuna kadar kıdem ve ihbarımı alacağım söylendi ama konum kapatılmasından dolayı işe dönüş olmayacağı için bi daha bi tazminat hakedişim olabilir mi ?
  3. ola ki işe dönüş için yaptığım hamle karşısında işi yokuşa sürme olarak karşıma imkansızı sürerlerse ne olacak ???
  Nacizane Bilirkişi olarak da bi büyük olarak da fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim .

  1. Merhaba. İşe iade davası açma şartlarına sahipseniz, elbette açabilirsiniz. Önemli olan, halen bir işyerinin mevcut olmasıdır. Davayı kazanırsanız ve işe iadeniz yapılmazsa, ayrıca tazminat alabilirsiniz. Sorularınız çok detaylı olduğu için, bir avukatla görüşmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 175. 15 yaşında 1995 yılında büyük bir fabrikada 6 ay süreli çalıştım ancak hiç bir sigorta yapılmamış. maaşıda elden veriyorlardı. hala eski çalışanlar orada bulunuyor. elimde çalıştığıma dair hiç bir belge yok. ancak orda eski ustalar duruyor. benim bunu ispat etme veya mahkemeye verme durumum olabilir mi. zaman aşımı gibi bi duruma girmişmiyimdir.

  1. Arda bey, zamanaşımı süresi 5 yıldır. Eğer o işyerinde hiç sigorta girişiniz yapılmamışsa, dava açsanız bile görülmeyecektir.

 176. ben 2yıldır özel bir hastanede çalışıyorum ve çalıştığımız birimin kapatılma kararı verildi yaklaşık 1ay beklemek zorunda kaldık ama herhangi bir işten çıkarılma olmadı
  işveren kıdem tazminatı yada diğer alacaklarımı vermemek için farklı bir birim açıcaz ve elemana ihtiyacımız olacak biz seni çıkarmıyoruz kendin çıkmak istersen ihbar süreni kullanıp çıkabilirsin dedi ben farklı bir birimde çalışmak istemediğimi ve kendi mesleğimde devam etmek istediğimi söyledim
  bu durumda ne yapmam gerekir kendiliğinden istifa etmemi istiyorlar
  işçi mahkemesine dava açmam için neler yapmam gerekir?

  1. Figen hanım, farklı bir birimde çalıştırılıp çalıştırılamayacağınız iş sözleşmenizin içeriğine bağlıdır. Bana kalırsa, işten ayrılmamalı ve işverenini sizi çıkarmasını beklemelisiniz. Böylece daha çok hak kazanabilirsiniz.

 177. Ben 2008 2016 tarihleri arasinda bir fabrikada isci olarak calıstı 1 yıl önce isten daha iyi bir is bularak ayrildım kendi istegimle ayrıldıgım icin taxminat alamadım fakat calıştıgım fabrika simdi kendi istegiyle ayrılanada tazminat ödüyo ben tazminatımı nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Emine hanım, bu durum işverenin kendi takdiridir. Ne yazık ki bunu öne sürerek, bir hak elde edemezsiniz.

 178. Merhaba
  Size birşey danışmak istiyorum
  4 yıldır bir firmada çalışmaktayım Başka bir firma ile anlaşıp işten ayrılma durumum oldu.
  Yeni başlayacağım firmaya 15 günlük bir sürecimin olacağını belirttim bunun ile ilgili sorun olmadığını söylediler işe başlamama 2 gün kala gece saat 10 da bana mesaj geliyor biz yeni elaman bulduk bekleyemedik diyerek.
  Benim bir yasal hakkım varmıdır? Beni mahdur ettiler. Karsı tarafa bir firmada çalıştığımı ve siz okey dediğinizde istifamı vereceğimi söyledim ve Benim 15 günlük sürecim bitmişti hafta sonu girdiği için pazartesi başlayacaktın hem çalıştığım firmadan oldum. Hem de beni hem maddi olarak hemde manevi olarak zarara uğrattılar .
  Ben ev gecindiriyorum ve bu şekilde ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunız?

  1. Merhaba. Açıkçası İş Kanunu bakımından yapabileceğiniz bir şey yok. Ama avukata danışarak, maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 179. Selamlar.14 aydır bir iş yerinde çalışıyorum.sonradan öğrendim ki ilk 4 ayın sigortasını yatirmamislar.boyleliklede sigortali calismam 1 yili bile dordurmamis oluyor ve yillik izin vermediler.bunu dile getirdim diyede işten cikarildim.ben mahkemeye vermek istiyorum.acaba verirsem herhangi bir olumlu yanı olurmu yada verirken nasıl bir yol izlemek gerek bilen biri yardımcı olabilir mi ve benim tazminat hakkım varmi??

  1. Fiilen ne kadar çalışmışsanız, onun esas alınması gerekir. Dava açtığınızda, bu işyerinde sigortasız çalışmalarınız olduğunu da ispat edebilirseniz, tüm haklarınızı buna göre alırsınız.

    1. En başta tanıklar ve sonrasında varsa imzaladığınız belgeler gibi yazılı delillerle ispat edebilirsiniz.

 180. Meraba ben 2013 yilinda bir fabrikada calistim ve orda aşiri ses dolasiyla kulaklarimda ses kaybi yasadim ama hic sikayetci olmadim ve bu fabrikadan 1 senw once bir arkadasim sikayetcj olmus ve tazminat almis bende olsam acaba alirmiyim acaba evrak yaptirdigim zaman ondan once hic kulaklarimda sorun cikmiyodu ondan sonra nereye basliycak olsam oralarda sorun cikmaya basladi

  1. Ahmet bey arkadaşınız ne için tazminat almış? Meslek hastalığı mı iş kazası mı yoksa kıdem tazminatı mı?

 181. Merhaba mustafa bey,
  Ben yorumunuzu goremiyorum mesaj gelmisti telefonuna ama cevabinizi bulamiyorum

 182. merhaba mustafa bey 10.04.207 ile 30.06.2107 tarihleri arasında çalştıgım firmadan hiçbir ücret alamadım işten çıktım ama paramı alamadığım için maaş bordrolarını ve iş çıkışında alacagım kalmamıştır diye kağıt imzalamadım şimdi hak talep edebilirmiyim

  1. Yasin bey, bunları imzalamamış olmanız size lehinizedir. Sigortanız yapılmış mıydı? Öyleyse, dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 183. Ben bir kamu kurumunda taşoren işçiyim yaklaşık 4 yıl çalıştığım şirket ihaleyi kaybetti.Başka bir şerket aldı ihaleyi bu şirketede yaklaşık 3.5 yıldır çalışıyorum.Yani toplamda 7.5 yılım var iki şirketten ben işten ayrılıp şartları daha iyi bir işe gitmek istiyorum. Bu durumda tazminat hakımı alabilecekmiyim

  1. Hüseyin bey, normalde tüm süre için kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ama daha iyi bir iş bulduğunuz için ayrılıyorsanız, ne yazık ki kıdem tazminatınız yanacaktır.

 184. 12.01.2016-14.10.2017 tarihleri arasi çalıştiğim is yerinden 4 aylik paramin odenmemesinden dolayi ayrildim ne yapmalıyım

  1. Polat bey, hem kıdem tazminatı hem de ücret alacaklarınız için bir an önce dava açmanızı öneririm.

 185. 14 yıl oldu erkek arkadaşımla beraber işletiyorduk dükkanımızı 12 yıl sonra ben ondan ayrılarak kendi yerimi açtım ve ayrıldım.bu bi tskum sebeplerden dolayı benden intikam almaya başladı ve beni iş mahkemesine verdi.benimde ona açtığım uzaklaştırma davam vardı karar aldık davaları geri çektik.ama şimdi bu şahız surakli gözü benim üzerimde saplantılı bir halde ve davayı tekrar açacağını söylüyor ne yapmalıyım.

  1. Suan için yapacak pek birşey yok, dava açılırsa bir hukukcudan yardım alacak ve davanızı savunacaksınız.

 186. 24-11-2016 01-07-2017 tarihleri arası calıstıgım ısyerınden cıkarıldım. son aylıgım verılmıyor ne yapabılırım

  1. En az takip eden ayın 20’sine kadar bekleyin ve halen ödenmedi ise noter kanalı ile bir ihtarname gönderin. Halen ısrarla ödenmezse de ilamsız icra takibi başlatıp icra kanalı ile alın.

 187. 24-11-2016 işe basladım 01-07-2017 isten cıkarıldım son aylıgımı alamadım vermedir ne yapabilirim..

  1. Ömer bey dilerseniz İşkur’a şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Ama İşkur kararı işvereni hukuken bağlamaz. Yine de sizin için delil teşkil eder ve ödeme yapılmazsa dava açtığınızda işinizi kolaylaştırır. Ya da dilerseniz doğrudan iş mahkemesine dava da açabilirsiniz.

 188. 25.09.2012-01-03-2017 Tarihleri Arasında Çalıştığım Özel Bir Şirkette Maaşım Asgari Ücret Üzerinden Gösterilerek Yatırıldı kalan Ücretimi Elden Alıyordum. Ve Bir Tabloya İmza Atıyordum. İmza Attığım Tabloda. Ek Ücretleri Bölerek Yazdılar. Araç Kullanma – Arazide Çalışma – Performans ve Mesai Adı Altında. Bu İmzaladığım Kağıdın Hukuken Bir Geçerliliği Var mı? İlk Sorum Bu. ikinci Sorum ise. maaşlarımız Düzensiz Bir Şekilde Yatıyordu. İşten Ayrıldım ve Ayrılırken Bilgim Olmadığı için Bana uzattıkları Tüm Haklarımı Aldım Kağıdını İmzaladım. Ben Bu iş Yerinden Tazminat veya Diğer Fazla Ücretlerimi Talep Edebilirmiyim? Tüm Haklarımı Aldım Yazılı Kağıdın Bir Önemi Var mı? Haklarımı Almadığıma Dair İşyerinden Şahitlerim var.

  1. Erol bey, imzaladığınız evrakın ne olduğunu bilmeden yorum yapmam doğru olmaz. Tüm haklarınızı aldığınıza dair evrak imzalamanız iyi olmasa da, bunun aksini her zaman ispatlayabilirsiniz. Örneğin, size ödenen her türlü tazminat ve benzeri paranın bankadan ödenmesi gerekirdi. Öyle olmadıysa, ödenmediğini ispat edebilirsiniz. Mutlaka dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

 189. slm ben eşimle bir teksil atölyesinde çalışıyordum 20014 aralık ayında işten çıkarıldık tazminat ve izin bara mızı alamadık zaman aşımına uğramıştır dava açıp alabilirmiyiz

  1. Dursun bey; tazminatınız 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Yani 2024 yılına kadar dava açabilirsiniz. Yıllık izin ücreti de 10 yıllık zamanaşımına tabidir ve yine 2024 yılına kadar dava açabilirsiniz.

 190. Kurumsal bir şirkette çalışmaktaydım ve memuriyeti kazanarak ayrıldım fakat işyerinde usulsüzlük yapmamızı istedikleri için geçmek zorunda kaldım iş kazalarını ucuz atlatılmış kaza olarak bize kayıt yaptırtıyorlardı 7 yıllık tazminatımı bırakıp devlete geçmek zorunda kaldım işten 4 yıl oldu ayrılalı tazminat davası açarsam kazanma ihtimalim varmı bana yok dedikleri için şimdiye kadar açmadım.Saygılarımla

  1. İstifa ederek mi çıktınız?
   Durumunuzla ilgili net birşey söylemek zor tabiki. Yasal süreler önemli.
   Dava açacaksanız da uzman bir hukukçu desteği almanızı öneririm.
   (Dediklerinizin yazılı veya şahitli ispatı önemlidir)

 191. Merhabalar ben Belediye’ye bağlı taşeron işçi olarak çalışıyordum 13 subat 2010 da ise girdim Eylül 2014 de kadar bi pozisyonda çalıştım ve eylülden itibaren 31 mayıs 2017 tarihine kadar alt rütbede çalıştım son yapılan sözleşmede 01.03.2015 – 31.12.2017 arasında olarak yapıldı bizle fakat belediye ve yüklenici firma arasında yapılan ihalede sözleşme 25 aylık yapılmış bu sebeple isime son verildi ve yıllık izin ücret paramı ve ihbar tazminatı alamayacağımı sadece kıdem alabileceğim söylendi çalıştığın süre boyunca mesai ve resmî tatillerde çalışma ücretlerim verilmedi bu haklarımı almak icin ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  1. Bunları almak için ya arabulucuya başvurmalısınız ya da doğrudan iş mahkemesine dava açmalısınız. Ben öncelikle arabulucuya başvurmanızı, sonuç alamazsanız mahkemeye gitmenizi öneririm.

 192. selam ben 22 yıldır eczanede çalışıyorum 7900 iş günüm var yaşım 44 emekli olma yaşım 52 bu sürede asgari ücret üzerinden pirim yattı bundan sonra pirimi yüksekten gösterip 2500-3000 emekli maaşımda yükselme olurmu yada yüksekten yatıp 15 günlük olsa fark edermi birde patron geriye dönük izin masai ücreti tüm haklarımı aldım diye bizlere ibraname ye imza ettırdı geriye dönük haklarımı almak için dava aça bilirmiyim saygılar

 193. Ben 2 senedir bir şirkette çalışıyorum.Ordaki bir usta vardiya dönüşümlerinde hep bana haksızlık yapıyor.Bedensel olarak yıpratıyor.Artık onu da geçtim psikolojik baskı yapıyor işi kendim bırakıp gidiyem diye.Yüzüme karşı seni sevmiyorum gıcık diye bağırdı.İş yerinde ne onunla selamım var nede sabahım hiç bir şekilde muhataplığım yok.Ama yinede benimle uğraşıyor.Psikolojik çöküntüdeyim yoruldum.Müdüre anlattım hiçbirşey yapmadılar.İhtiyaçım var çalışmak zorundayım ben daha dayanamıyorum benim çıkışımı verin dedim öyle bişey olmaz kendin bırakabilirsin dediler.Ben hem şirketten hemde ustadan nasıl davacı olabilirim.Artık sebepsiz yere ağlıyorum ne olur bana yardım edin.Bana bir yol gösterin.

  1. Derya hanım, işten ayrılırsanız, öyle ya da böyle bu durumu ispat etmeniz gerekir. Sizin yerinizde olsam, işyerinde varsa hukuka aykırı diğer uygulamaları gerekçe göstererek ayrılırdım. Yıllık izin kullanabiliyor musunuz? Fazla mesaileriniz ödeniyor mu? Ve benzeri diğer hususları araştırmalısınız.

   1. Biz 3 vardiya çalışıyoruz.8/4 4/12 12/8 olarak çalışıyoruz.Ben bugün 12/8 den çıktım.Pazar izinli olup pazartesi 4/12 gelmem lazım.Benim izni iptal edip bir gece fazla çalıştırıp pazartesi izinsiz 4/12ye devam edeceğim.Ayrıca 4/12 vardiyasında pazartesi başlayıp pazar izinli olup pazartesi 8/4 gelmem lazım.Ama bana uygulanan 4/12 vardiyasında cumartesi izin veriyor.Pazar 4/12 geliyorum pazartesi 8/4 yani gece 1 de eve geliyorum sabah 7de servise binip 8de iş başı yapıyorum.Toplam 6 saat sonra başka vardiyaya geçiyorum.BU VARDİYA LİSTELERİ ELİMDE iki arkadaşta şahitlik yaparız diyorlar nereye başvurmalıyım.Hem tazminatımı alıyım hemde işsizlik parasından faydalanyım .O arada başka iş bulmam için bu durum benim için önemli

    1. Bu bahsettiğiniz durum tek seferliğine olmadıysa ve sıklıkla yaşanıyorsa, elbette haklı fesih sebebidir. Yapmanız gereken, bir ihtarname çekerek haklı fesih yapmak ve haklarınızı talep etmektir. İşveren ödemezse, ki büyük ihtimalle ödemez, dava açmanız gerekir. Dava açarak, haklarınızı alabilirsiniz. İşsizlik maaşı ise ne yazık ki, sandığınız kadar basit değil. Siz haklı da olsanız, haksız da olsanız, işveren çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirirse, ona göre size işsizlik maaşı bağlanır ya da bağlanmaz.
     İşveren yanlış kodla bildirirse ve işsizlik maaşı alamazsanız, açmış olduğunuz davayı kazandığınızda, geriye dönük işsizlik maaşlarını da alabilirsiniz.

 194. Merhabalar 06.02.2017 da tacizden dolayı işi bıraktım hala çıkışımı vermediler gecen aydan beni devamlizlik yapıyorum diye eve iki kere işe davet mektubu gönderdiler mazeret bildirmemişim aramalarda sonuç alamadıklarını yazan bir mektup Oysaki mail yoluyla ve arayarak durumumu söyledim ne yapmam gerekiyor bu durumda.

  1. Merhaba. Keşke, bir ihtarname göndererek işi bıraksaydınız. Yine de geç değil, işten ayrılış gerekçenizi ve taleplerinizi içeren bir ihtarname gönderin ve çıkışınızın bir an önce yapılmasını isteyin.

    1. Önemli olan, haklılığınızı mahkemede ispat edebilmenizdir. Bu nedenle, peşinen size sonucu söylemem mümkün değil.

 195. Merhabalar 4 buçuk senedir kurumsal bir firmada depo personeli olarak çalışmaktayım. mağazadaki zorlayıcı nedenlerden sağ dizimdeki çapraz bağım koptu ve bunun için ameliyat oldum. 10 haftalık rapor sonrasında tekrar işe başladım. ancak fazla zorlanıyorum ve 6 aylık süre diliminde tekrar dizimin dönme riski var. müdürümle konuştum bu söylediklerinin doğru olduğunu gösteren altında doktorunun imzasının ve kaşesinin olduğu bir yazı getirmemi istdiler. ben bu yazıyı aldım. şirketten cevap olarak heyet raporu istediler özellikle ameliyat olduğum hastaneden olmaması gerekiyormuş. dava açma şansım varmı acaba?

  1. Janset hanım ne için dava açacaksınız? İşten mi ayrılacaksınız yoksa raporunuzun kabul edilmesi için mi dava açacaksınız?

 196. Merhabalar ben çalışmakta olduğum yere 19 Aralık tarihinde iş başı yaptım. Fakat iş yeri beni 20 Şubat tarihinde işe girdi olarak göstermiş. Bununla ilgili ne yapabilirim.

  1. Ayşe hanım, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Ya da bu sürelerin prime dahil edilmesi için işveren aleyhine dava açmanız gerek. Başka bir yol bulunmamaktadır.

   1. Merhaba yaklaşık 5 yıldir bi mağazada calisiyodum.bir ay önce işten ayrıldım yalnız istifa dilekçesi vermemiştim sigorta çıkışımi kötü yapmış 29 kod ile yapmış hiç bir hak talep edemiyim tazminat issizlik maaşı gibi.ve benim sigorta mi da 3 yıllık yaptı 2 yil sigortasız calistirdi. Şimdi ben bunun için dava açmak istiyorum sizce nasıl bi yol izlemem lazım verimli bi sonuç alabilmek icin

    1. Merhaba Rukiye hanım,
     muhtemelen 2 gün üstüste devamsızlıktan dolayı 25/2’den çıkışınızı vermişlerdir.
     İşe iade davası açma süresini doldurmuş gibi görünüyorsunuz (1 Ay)
     Size tavsiyem bir avukatla görüşüp ödenmeyen sigorta primleriniz, varsa diğer işçilik alacaklarınız için (Ücretli izin parası, fazla mesai vb.) dava açarak girişimde bulunmanızdır. Keşke 5 yıllık tazminatınızı böyle yakmasaydınız…
     Biraz zorlu bir yol olsa da hakkınız için bu girişimde bulunun derim.

    2. Rukiye hanım, 29 koduyla çıkışınız bildirildiği için işsizlik maaşı bağlanmaz. Ama dava açıp kıdem tazminatınızı alabilirseniz, aynı mahkeme kararıyla geriye dönük işsizlik maaşınızı da alabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan işverenin çıkış kodunuzu nasıl bildirdiği değil, gerçekte çıkış gerekçenizin ne olduğudur. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, davanızı açmanızı öneririm.

 197. Merhaba çalıştığım fabrikada 5yıl taşeron 5yıl kadrolu olmakla birtikte toplamda 10 yıl süre ile çalıştım ve hala çalışmaktayım. Kadroya geçerken tüm haklarımızla geçtiğimiz söylendi. Ancak taşeronda iken kadrolularla aynı işi yapmamıza rağmen sosyal haklarımız verilmedi. İşi bırakan arkadaşlar mahkemeye verdiler geriye dönük tüm haklarını aldılar. Biz hala çalışmaktayız işi bırakmadan bizde mahkemeye verebilirmiyiz. Yoksa işi bırakmış olma şartı varmı.

  1. Erol bey zamanaşımına ortalama 1 yıl varsa, bu da demektir ki, en çok 1 yıllık ücret farklarınızı alabilirsiniz. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 198. iyi günler.Ben bir şirket şantiye sinde çalışıyordum. Şantiye şartları çok kötü olduğu işin başımızdaki Formen ve ekip toplu iş bıraktık. Çalışırken çok sık başım dönüyor ve sinirli bir halim herkez tarafınfdan bilinmekteydi.İşten çıktıktan sonra aşırı derece de başım dönmeye başladı.4 gün sonra hastaneye gittiğimde doktor Vertigo ve Major depresyon var dedi 3 tane ilaç yazdı. Beyin Tomografi ve Emar istedi. 24 GÜNLÜK ÇALIŞMAM OLDUĞU İÇİN SİGORTAM YOKMUŞ.140 lira ilaç parası verdim.2 haftalık İş Akdi meselesi varmış ve işten çıkış vermediler. Bu YÜZDEN 54 milyonluk devlet sigortasınıda yapamadım.Şu anda doktora gideli 11 gün oldu ve ben tomografi ve emar pahalı olduğu için yaptıramıyorum.Çalışırken hastalandığımı düşünerek her hangi bir maduriyet tazminat vb yapabilirmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Serkan bey bu oldukça teknik bir konu ve size evet ya da hayır diyerek yanlış yönlendirmek istemem. Bir avukata danışmanız daha doğru olacaktır.

 199. iyi günler ben işyerimde 04.2008de işe başladım ve sadece askerlik için ayrıldım geldigimde tekrar hemen basladım ve 10.2016da işyerinden ayrıldm bana sskdan istiyolar diye kendi rızamla işten ayrıldım diye imza attırdılar sonrada tazminatımı vermediler işyerimde çalıstıgım süre boyunca ne nöbet parası ne fazla mesai ne yemek parası hiçbir ücret alamadım bende mahkemeye verdim dilekçemde bunların hepsini yazdım ara arada sigortamı kestiler onuda söyledim şikayet ettim sgkya ifademi falan aldırlar şuan 10 ayda mahkemem var tazminattan dolayı sizce dava nasıl sonuclanır ?

  1. Ahmet bey bunu bilmem mümkün değil. Ama 8 yıllık kıdemi olan bir işçinin, öylesine istifa etmesinin olağan olmadığını Yargıtay ve mahkemeler görmelidir. Bu kapsamda, davayı kazanma şansınızın olduğuna inanıyorum.

 200. 798 saat fazla mesaimiz ve resmi tatil günlerindeki mesailerimizi alamadık bunun yanı sıra nikah izni yıllık izinde kullanılmadı ve çalıştığım günlerde çalışmadı diye işe gelmeme tutanağı tutarak çıkışım verildi çalıştığım günleri ispatlamam gerekiyormuş işçilerden kimse şahitlik yapmıyor çünkü işinden olacaklar.
  çalıştığımız firmalardan da kimse şahitlik yapmıyor onlarda hala çalışıyorlar.
  Mahkemeden kamera kayıtlarını talep etsek alabilir miyiz. İspatlamış olabilir miyiz.
  Bunu bir kaç avukata söylediğimde 1 aylık kamera kayıtları olur fazlası olmaz dedi.
  ama olay ocak ayında da yaşandı mahkeme kararı ile kamera kayıtlarını alamaz mıyız.?

  1. Rabia hanım, meraklanmayın ve davanızı açın. Uzun süreli çalışıyorsanız, mahkeme bu tutanaklara değer vermeyebilir. Yıllardır çalışan bir işçinin nedensiz yere işe gelmemesi ve tazminatlarını yakması hayatın olağan akışına terstir. Mutlaka dava açın ve tüm haklarınızı talep edin. Neticeyi şimdiden bilemesek de, hakkınızı mutlaka aramalısınız.

   1. Teşekkürler ben zaten davayı açtım 10. ayda mahkemem var kamera kayıtları hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem. kayıtları almamızın hiçbir yolu yok mu?

 201. 12 saat çalıştırıp 8 saat göstermişlerdir ve sigortamın benim maaşımdan kesilerek yatırılmıştır ne yapmam gerekiyor

  1. Durumu acilen ALO 170 hattına iletip şikayetçi olmanızı, gelen rapor doğrultusunda da İş mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 202. slm ben 4 yildir bir restoran çalışıyorum ssk mi 2 yıl yatırmışlar ve beni işten ayırdılar ve kendi isteğimle ciktimi belirtimizle tazminatımı 12 çalıştırıp yılık izinlerini yapmış gibi gösterdiler tazminatımı nasıl ala bilirim bu konuda yardımcı olursanız minettar kalam tsk

 203. 2013 hazirandan buyana calıstıgım iş yerımden haziran 2017 de ayrılacagım. fakat her yıl girdi çıktı yapıldıgı için tazminat hakkım varmı ve temmuzda alacagım içeriden maaşım oluyor temmuzdan sonra acsam dava olur mu ? okudugum bir yazıda girdi cıktı yapılması tazmınat hakkını iptal etmıyor dıyordu. Cevaplarsanız sevınırım. teşekkur ederım

 204. Merhabalar. Ben bir markette 1 yıl 9 ay çalıştım. Bundan 6 ay önce eleman eksikiğinden dolayı tezgah arkadaşımla 1 ay boyunca full attım ve izin kullanmadım. Fazla mesailerim yatırıldı ama 4 gün alcağım vardı verilmedi. 6 ay geçtikten sonra alcak izinlerimi kullanmak istediğimi geçerli bir sebebim olduğunu ve işe gelemeyeceğimi belirttiğim halde mağaza müdürüm yine izin vermedi ve beni insan kaynaklarına gönderip tutanak tutturdu. Yanımdaki elemana izin istediğim aynı hafta içerisinde alacak izin kullandırıldığı ve bana kullandırılmadığını ve haksızlık yapıldığını dile getirdim ama kabul etmediler. Bugün de istifa vermek istedim istifamı onlar istediği gibi düzenledi ben kendi istifamı kendim yazmak istiyorum dedim izin vermediler. Onların söylediklerini yazmak zorunda kaldım. Mağaza müdürüyle anlaşamadığım için kendi rızamla istifa ediyorum gibi bişey yazdırdılar. Sorum şu; ben onlara dava açsam kıdem tazminatı alabilir miyim??

  1. Aynur hanım biraz daha anlaşılır yazabilir misinz? Madde madde tam olarak hangi haklarınızı alamadığınızı düşünüyorsunuz?

 205. hocam ben 5 yıldan fazla bir süredir bir güvenlik şirketinde çalıştım güvenlik şirketi fesih nedeniyle bizi işten çıkardı 5 yıldır tazminatlarımız ödenmedi evlilik çocuk parası fazla çalışmalar resmi tatiller falanda verilmedi son yılın 21 günlük iznimde verilmedi şu an ne yapmalıyım 3 bin tl verelim mahkemeye vermeyin dediler ben işsizlik maaşı için başvurumu yaptım bide işkura anlattım bi ihbarname gönderdiler sizce ne yapmalıyım.

  1. Cihat bey, 5 yıl önce işten ayrıldıysanız, ücret alacaklarınızın tamamı zaman aşımına uğramıştır. İşsizlik maaşı başvurusu için de geç kalmışsınız.