İşe İade

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçinin yapması gerekenler

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçinin iş sözleşmesi üç halde sona erebilir: İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması, işçinin vefatı ve işverenin işçiyi işten çıkarması. Bunlardan üçüncüsü yani işçinin işten çıkarılması genelde işçi için zorlu bir sürecin başlangıcıdır.

Bu süreci zorlu yapan ise işten çıkarılan işçiyle onu işten çıkaran işvereni arasındaki anlaşmazlık olacaktır. İşveren işçiyi iki temel nedenle işten çıkarır. Birincisinde işverenin hiçbir nedeni yoktur ve işçiyi sebep göstermeksizin işten çıkarmıştır. İkincisinde ise haklı bir nedeni olduğunu düşünüyordur. Ama işçi hangi nedenle işten çıkarılmış olursa olsun, bu durumda yapması gereken bazı önemli işler vardır. Bunları sizin için bir rehber niteliğinde olması amacıyla adım adım yazdım.

ADIM 1- İhtarname çekmeyi unutmayın!

İşten çıkarıldınız. Ama işveren sizin kendi isteğinizle işten ayrıldığınızı iddia edebilir. Hatta belki elinde sizin bu yönde imzanız olan bir evrak bile vardır. Bu durumun bir takım sonuçları olacaktır. Her şeyden önce işten ayrılanın siz olduğunuz işveren tarafından kanıtlanırsa ihbar tazminatı alamayacağınız gibi işverene bunu ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

O halde işten çıkarılır çıkarılmaz ilk işiniz noterden bir ihtarname çekmek olmalı. Bu ihtarnamede özetle; işten çıkarıldığınızı, bunun sizin kusurunuzla olmadığını ifade etmeniz ve ödenmemiş haklarınızı talep etmeniz gerekir. İhtarnamenin noterden çekilmesinin zorunlu olup olmadığı ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz.

ADIM 2- Toplayabildiğiniz kadar evrak toplayın

İş Mahkemelerinde tanık dinleme ve tanık ifadelerine göre karar verme durumu oldukça yaygın olmasına rağmen unutmayın ki evrak, belge yani yazılı delil her zaman önceliklidir. O nedenle lehinize olabilecek her türlü yazılı evrakı işyerinizden temin etmeye çalışın. Ücret bordroları, puantaj cetvelleri, mesai çizelgeleri, tutanaklar vb. evraklar önemlidir.

ADIM 3- Tanıklarınızı hazırlayın

İş Mahkemelerinde tanık dinletilmesi önemli bir usuldür. O nedenle sizi destekleyecek, maruz kaldığınız haksızlıklar varsa bunlara şahit olmuş, hâlen çalışan ya da işten ayrılmış kişilerle görüşerek tanıklarınızı bulun.

ADIM 4- İşyerinde çalışan işçi sayısını ve işyerindeki kıdeminizi öğrenin

Bu neden önemli? Çünkü işe iade davasını açabilmeniz için ilk şart işyerinizde çalışan işçi sayısının en az 30 kişi olmasıdır. İkinci şart ise sizin o işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmanızdır.

ADIM 5- İşe iade davasını mutlaka açın

Bir avukatla görüşmenizde fayda olduğunu unutmayın ve işe iade davasını hafife almayın. Bu davayı açtığınızda işvereniniz sizi işten çıkarmasının geçerli bir sebebini mahkemeye sunmak zorundadır. Sebep sunmaz ya da sebebi mahkemece geçerli bulunmazsa işe iadenize karar verilir. Bu durumda işveren sizi işe başlatmazsa 8 aya kadar ve çalışamadığınız süreler için 4 aya kadar olmak üzere toplamda 12 aya kadar ücretiniz tutarında tazminata hak kazanabilirsiniz.

ADIM 6- İşe iade davasından sonra ödenmemiş tüm alacaklarınız talep etmeyi unutmayın!

İşe iade davasını kazanır ve işe başlatılmazsanız; yeni bir dava daha açarak kıdem tazminatınızı, ihbar tazminatınız talep etmeyi unutmayınız. Bunların dışında ödenmemiş genel tatil / bayram ücreti, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti vb. olduğunu düşünüyorsanız bunları da dava dilekçesinde talep edin.

Önemli Not: Artık dava açmadan önce zorunlu ARABULUCULUK başvurusu yapılması gerekmektedir. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz: mustafabaysal.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

264 Yorum

 1. Ben yeni çalışmaya başladım 1 ay oldu ofis elemanıyım inşaat firması da doğumum yaklaştı dogum izni Nasıl kulanırım

  1. Özlem hanım, işe ne zaman girdiğinizden bağımsız olarak doğum izniniz mevcuttur. Yapmanız gereken, şirketinize durumunuzu izah ederek ücretli izne ayrılmak. Bu konuda işvereninizin takdir hakkı yok. Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta doğum izninizi almak en doğal hakkınız.

   1. merhaba ben mehmet nuri akay calısmıs oldugum sektörde sebebsiz yere işten çıkarıldım ve işten çıkarıldıgımı sosyal medyadan öğrendim ve tarafıma hiçbir sekilde haber verilmedi ne yapmam gerekıyo 8 aydır calısmıs bulunuyorumne

 2. Ben 15yıldır özel bır sektörde calısıyorum isımız agır dökum isı ben gırerken ise sapa saglamdım 8yıl önce benımde kayma oldu 6tane pilatın takıldı ve 3yıl oldu ben agır iş yapamaz raporu aldım bu ayın 24de sendıka secımlerı var bende adaylımı acıkladım kasımın 3de facadan sonra tehtıt aldım mudurların adamlarından cek adaylını dıye cekmedım 11, 11, 2015 te iş ten cıkarıldım ne yapmam lazım

  1. Birol bey işten çıktıktan sonra yazıda belirttiğim aşamaları takip etmelisiniz. Ama bu arada unutmamanız gereken şey; işe iade davası açmak için 1 ay süreniz olduğudur. Bu süre geçtikten sonra işe iade davası açamazsınız. Ama ücret alacaklarınızı 5 yıl, tazminat alacaklarınızı 10 yıl içinde dava yoluyla alabilirsiniz. İşvereninizle anlaşamıyorsanız yapmanız gereken şey, hakkınızı dava yoluyla almak olacaktır.

 3. merhaba cenazem dolayısıyla işten izin aldım.fakat ekstra 3,4 gün daha izin istedim diye işveren beni işten çıkardı.çıkardıgına dair kağıtda verdi.tazminatım için de 900 tl den fazla veremiyeceginide söyledi.2 yıl orda çalıştım.bende sgk ya şikayet ettim görüşme yapılmış tebliğatı bekleyin dediler.sizce sonuç ne olur.

  1. Gülçin hanım, buradan sorunuza cevap vermem ne doğru olur ne de hakkaniyetli olur. Çünkü işten çıkarılma sürecinizi, özlük dosyanızı vb. bilmem mümkün değil. O nedenle cevap veremiyorum.

   1. Merhaba calıstıgımız şirket ihaleyi kaybetti bize herhangi bir yazılı ıhbarname vermedi Mayıs 3 de yeni proje calıstıgımız yerde projelerine başlayacak burun haklarımız dıger firmada oldugu için haklarınızı alın gelin iş için konusalim diyor fakat eski şirket de bize istifa edin cıkısınızı vereyim ihbar tazminatını ödemem ama kıdem tazminatında tamamını deil %80 ini veririm ayrıca işkurdan aylık almanız için yazı ayarlarım diyor nasıl bir yol cizmemiz gerekir

    1. Merhaba, eski firma ile anlaşmazsanız önce arabulucu ve sonra belki de dava yoluyla hakkınızı arayabilirsiniz. Burada benim bir yorum yapmam doğru olmaz, neticede kararı vermesi gereken sizsiniz. Bir avukatla görüşerek alacaklarınızı tahminen hesaplatıp eski şirketle görüşmeniz doğru bir yol olabilir.

 4. Mrb ben emekli biriyim meslek AŞÇI 9aydir bi firmada çalışıyorum 27/06/2016 tarihinde işime son verildi maaş lar çift bordro olarak odeniyor du bi yasal olan bir de yasal olmayan bnm nasıl bi yol izlemem lazım

  1. Hangi konuda ne yapmak istiyorsunuz? Kıdem tazminatı mi? Sigorta mi? Ücret mi alamadiniz? Daha detaylı yazarsanız cevap vermeye çalışirim.

   1. merhaba 4 senedir calsiyorm isler yok diye cikaracaklar tazmnat ve ihbar tazmnat hakkinda bilgi alabilirmiyim isten cikarken cikisimi imzalayacakmiyim

    1. Hangi gerekçeyle işten çıkarıldığınızı ya da çıkarılacağınızı bilmeden bir şey söylemem mümkün olmaz ne yazık ki.

   2. MUSTAFA BEY,
    16.12.2009 tarihinde yurt dışında TİKA bünyesinde bir hastane yapımı işinde elektrik işleri grup şefi olarak çalışmaya başladım. Çalışmış olduğumuz firma 306 gün sonunda işimiz devam etmesine rağmen bizi işten çıkardı. Arada 46 gün yine yurt dışında çalışmış olmamıza rağmen sigortamız yatmadı. Sonrasında alt taşeron firmamız 09.12.2010 tarihinde bizi Türkiye’den işe giriş yaparak sigortalı gösterdi. Buradan da alacaklarımızı alamadığımız ve firmanın durumu iyiye gitmediği için işten çıkarıldık. Fakat işten çıkarken istifa ya da ibraname herhangi bir belge imzalamadık. Alamadığımız alacaklarımız için senet aldık. Davası halen devam ediyor. Toplam 5 senetten 4 ü tahsil edildi ancak son senedimizi henüz tahsil edemedik. Tahsil edemediğimiz 1 senet var. Bu döneme ilişkin bir tazminat davası açabilir miyim? Dava durumu olacaksa sizinle yüz yüze görüşmek isterim.

    1. Ali bey, anladığım kadarıyla alacaklarınız için senet almışsınız zaten. Bu durumda bunlar icra yoluyla tahsil edilir ya da edilecektir. Elinizde senet olduğuna göre, zaten ayrıca dava açmanız mantıklı olmaz. Ama size verilen senet miktarının, ödenmesi gereken tazminat vb. alacaklardan daha az olduğunu düşünüyorsanız, evet bunun için ayrıca dava açmanız mümkündür.
     Ama ücret alacaklarınızın zamanaşımına uğradığını ve tazminat alacaklarınızın da 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu unutmayın.

 5. Mrb iyi akşamlar ben 3 yıldır bi kurumda çalışıyorum yönetici olarak ama su anda ellerinde hiç bir kanıt ve belge olmadan iftara atarak işten çıkartıyorlar ne tutanak var nede bir savunma istemeden peki benim başka kurumlarda çalışmış olduğum kıdem tazminatında dava açtığımdan buradan ala bilirmiyim birde burada fazla çalışma imza çizelgemde mevcut belgelerin tüm asıllarını aldım bu bana iftira atarak işten çıkaranlardan dava açıla bilirim veya tazminat yardımcı olabilirmisin

  1. Elbette dava açabilirsiniz. Zaten mahkeme, işverenin çıkarma gerekçesini inceleyecektir. Haksız bir çıkarma varsa da haklarınızı size ödetecektir.

 6. merhaba ben bir şirkette çalışıyor idim 10 kasımda işten çıkarıldım şirket patronu yurt dışına gitti iş için ben işten çıkraıldığımda hiç bir evrak imzalamadım ne de aldım ayın 5 inde maaşlar yatıyor oradaki kardeşine ihbar süresi ücretini söyledim tamam dedi kendisi o konu ile ilgileneceğim dedi bu telefon konuşmaları kayıt olarak hepsi elimde mevcut tanıklar bile var bugün telefon ile konuştuğumda bunu bakacaz dedi ben şimdi ne yapmalıyım sizce bu konulardan hiç bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa bey yazıda neler yapılması gerektiğini zaten açıkladım. Sizin de bu yolları takip etmeniz gerekiyor. Ancak telefon kayıtlarının delil olarak kabul edilmeyeceğini söylemek isterim.

 7. merhaba mustafa bey işyerinde 1800 lira olan maaşımı haftalık olarak veriyolar fakat sürekli bir hafta aksatıp vermiolar 16 17 hafa alamadıgım haftalıgım ve bir sürü mesaim var fakat çalışdıgım firma bir sürü a.ş acmıs ve bu şirketide 50.000 sermayeyle kurmus avukatla görüştük fakat bir şey alamassınız dedi bu arada çalışdıgım işyeri farklı biryerde resmi çalışdııgım yer cok farklı biyerde yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avukatın, alamazsın demesinin nedenini bilemiyorum. Ama uzman bir avukat inceledikten sonra, burada bir şey yazarsam sizi yanlış yönlendirmiş olabilirim.

 8. Merhaba,
  İşyeri dışında yemekte iş arkadaşımla tartışıp kavga ettik. Kavga ettiğim yerde kamera kayıtlarını izlemişler. O sebepten dolayı İşyeri beni tazminatsız olarak işten çıkardı. Bunu kanunen yapma hakları varmıdır? Neticesinde işyeri dışında olmuş bir olay..

 9. Merhaba Mustafa bey ben 2016 şubat ayında iş kazası geçirdim ve be baş parmağım koptu 3 ay rapor kullandım raporum bitti işbaşı yaptım 10 gün çalıştıktan sonra beni işten çıkardı bu raporluyken biz mahkemelik olmuştuk davcılığın açtığı davaydı bu davamı geri almadığım için çıkarıldım fakat bu beni biz küçülmeye gidiyoruz diye çıkardı fabrikada bakımcı kadrosunu kapattım gösterdi ve beni normal çıkardı tazminat ve kıdemi verdi burada beni kötü niyetten çıkarmış olmuyor mu ? Teşekkür ederim şimdiden .

  1. Cahit bey işten çıkarılmanızın üzerinden 1 ay geçmediyse ve diğer şartlarınız da varsa işe iade dava açabilirsiniz.

 10. merhaba 19 ay calistm 31.12.2016 isten cikarldim fesih gozkuyor. tazminatim odenmesse eger belirli bir basvuru suresi varmi is mahkemesine dava acmam hic bir imzada atmadim e devlete sgk dökumum var tsk.ler

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı için, işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde dava açabilirsiniz.

 11. Merhaba ben 6 yildir kamuda hobi firmasinda tam sigortalı calisiyordum.firma sozlesmesi bitti denilip isten cikartildim 29 aralik 2016 .sordukca farkli cevaplar aldim bana haksizlik yapildigina dair yazili tlf kayitlarim var iki sebep sundular sonrada sunduklari iki sebebi kendileride inkar ettiler.kendi cikarlari yuzunden bana haksizlik yapildigini dusunuyorum.fakat cikarilma sebebim madde 18 görünüyor. Bununla alakali yasal olarak hem tazminat hem ihbar yönünde nasil bir yol izlemeliyim .

  1. İşe iade davası açabilirsiniz ama süresi geçmiş görünüyor. Diğer haklarınız için bir an önce mahkemeye giderek haklarınızı talep etmeniz gerekir.

 12. 01/11/2016 tarihinde işe başlangıç tarihim.
  31/01/2017 bugün itibari ile işten çıkarılcam.
  sebebi de ekonomik kriz olarak söylediler.
  2 ay yarım maaş aldım geri kalan duruyor. yapmam gereken neler yardımcı olur musunuz..

  1. İçerideki maaşlarınızın ödenmesi gerekir. Ayrıca size ihbar süresi de kullandırılmalı. Kıdeminiz az olduğunundan kıdem tazminatı ya da yıllık izin ücreti hakkınız bulunmamaktadır.

 13. 1 eylül 2015 te işe girmiş işçimi işlerimizdeki ciddi düşüş sebebiyle işten çıkarmayı düşünüyorum izleyeceğim yol nedir işçim sendikacı gibi hertürlü mahkeme vs açar hakları neyse ben vermeye razıyım ne yapmam gerekiyor bu arada küçük işletmeyiz toplamda 2 işçi ve patron olarak çalışılan bir işyeriyiz

 14. 28 01 2015 TARİHİNDEN BERİ MALİ MÜŞAVİRLİK BÜROSUNDA TEMİZLİ CAY VE YEMEK İŞİNSE ÇALIŞIYORUM 18 02 2017 TARİHİNE KADAR PROBLEM YOKTU BEN ARTIK MOLA SAATLERİMDE SERVİS YAPMIYACAĞIMI ŞİMDİKİ ÇALIŞAN VE DAHA ÖNCE ÇALIŞANLARA SAĞLANAN BU HAKKI BENDE İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM BANA MUTFAK GÖREVLİSİ OLDUĞUM VE YAPMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ TARTIŞTIK DSONRA YEMEK MOLAMIN SAATİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNİ SÖYLEDİ BİR HAFTA BEKLETTİ BEN 10SAAT ÇALIŞIYORUM SAATİMİ DEĞİŞTİRMEDİ AMA SERVİS YAPTIRMAYACAĞINI SÖYLEDİ O GÜNDEN BERİ BENİ SÜREKLİ ÇALIŞTIRIYOR 03 03 2017 DE DOKTORA GİTTİM BENDE HEM BOYUN HEMDE BEL FITIĞI VAR GEÇEÇ SENEDEN RAPORLARIM VAR KENDİDE DOKTORUNA GÖSTERDİ YENİ EMARLARIMI ALMADIM SÜREKLİ TEMİZLİK YAPTIRIYOR ENSON 08 03 2017DE KOLUMUN AĞRIMASI ÜZERİNE BANYO SİLME VE KİTAP TOZLARINI ALMA İŞİNİ AĞRIM VAR DEYİP RED ETTİM KENDİSİDE BENİMLE DALGA GEÇEREK ARTIK BİR SAAT MOLA KULLANDIĞIMI BOŞ DURDUGUMU HATTA UYUDUĞUMU SÖYLEDİ YİNEDE KENDİSİNE BEN SİZE MOLA HAKIMDAKİ DÜŞÜNCELRİMİ SÖYLERKEN SİZ DÜŞÜNCEM DESEYDİNİZ BUNLAR OLMAZ TARTIŞMAZDIK DEDİM YİNE BANA SÖYLEYİŞ TARZINI BEYEN MEDİM DEDİ İŞ SÖZLEŞMEN VAR DEYİP DURU YOR BENİM BUNDAN DAHA BİRKAÇHAFTA ÖNCE HABERİM OLDU İŞTEN ÇIKARMIYOR AMA ÖNCEKİ GİBİ DAVRAN MIYOR SÜREKLİ GERGİNİM NE OLACAĞINI BİLMİYORUM BU YAZDIKLARIM OLAYLARIN BİR KISMI NEYAPMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. Merhaba, bu tip durumlarda, çalışmaya devam edilirken yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Çünkü İş Kanunu uygulamalarında yanlışlık varsa, bu işçiye işten haklı nedenle ayrılma hakkı verir. Ancak çalışırken koşulların düzeltilmesi oldukça zordur. Bunun için Alo 170 e şikayette bulunabilirsiniz ancak hem çözümü zordur hem de sizin şikayet ettiğiniz büyük ihtimalle anlaşılacaktır.

 15. merhaba ben 5 yıldır bir bebek mağazasında çalışıyorum 31.01.2017 tarihinde mağaza kapattı gösterilmiş ve bizim sigortadan çıkışımız yapılmış 01 02 2017 tarihinde ismi değişen mağazada işe başlamış gösterilmişiz ve şu anda bizim bütün haklarımızın yandığını ve hiç bir hak talep edemeyeceğimizi söylüyorlar bu konu hakkında ne işlem yapmalıyız.

  1. Merhaba, bu şekilde bir fesih bildirimi olmaz.
   ”şu anda bizim bütün haklarımızın yandığını ve hiç bir hak talep edemeyeceğimizi söylüyorlar ”
   İşte bunu yanlış söylüyorlar. Kıdem ve ihbar tazminatınızı ödemeleri gerekmektedir. Habersiz asla olmaz. İşverene yazılı olarak en azından bir ihtarla başvurun, gerekirse hukuki süreci başlatın…

 16. merhabalar ben buğün çalıştığım şirkrttrn çıkarıldım bana tam bir ay sonra yani 24 06 2017 gel tazminatını vs al dediler sebebi bir ay sonra kıdem tazminatı hak ediyormuşum işe giriş tarihim 15 05 2013 çıkış 24 05 2017 nasıl bir yol izlemeliiym ve noterden ihtarname çekmem gerekiyor mu eğer böyle bişey vasra örnek olarak bir yazarsanız çok sevinirim yardımcı olursanız mutlu olurum çok teşekkür ederim

  1. Uygulama doğru, takip eden ayın 20’sine kadar işveren banka kanalı ile haklarınızı öder. Tutarda anlaşın, kontrol edin yeter. Şuan için beklemekten başka birşey yok.

 17. 5 ay calistigim iş yerinden kanuni haklarim odenecegi seklinde yazili aciklama ile cikarildim.sebep isyeri huzurunu bozmak olarak gosterildi fakat hicbir is arkadasimin imzasi yok. Uc yoneticimin ortak aldigi bir karar.bir delile dayandirilmadan cikarildigim için ve usulune uygun cikarilmadigim icin ( onceden bilgilendirmek, iki kez yazili uyari vs) hakkimi aramak istiyorum. Nasil bir yol izlemeliyim

  1. Betül hanım haklarınız ödendi mi? Zaten işyerindeki kıdeminiz 6 ayın altın olduğu için, maaşınız dışında sadece ihbar tazminatı hakkınız var. Bu da ödenirse, boş yere dava açmanıza gerek yok.

 18. Selam ben 01.01.2004 yılından beridir kamu hastanesinde çalışmaktayim primim 4000 ni geçik işten çıkmak istiyorum kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminatımı alabilirmiyim veya ne yapmam gerekiyo

  1. Özcan bey, şu durumda alamazsınız. 25 yıl ve 4500 gün şartlarını birlikte sağlamayı beklemeniz gerekir. Eğer ilk sigortalılık tarihiniz 08/09/1999’dan önceyse bu durumda istifa ederek de kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 19. hocam iyi günler mevcut iş yerinden ayrıldım 5 yıl için 16500 tl anlaşarak aldım
  ve hiç bir alacağımın kalmadı beyanlı yazı verdim ama az oldunu düşünüyorum dava aça bilirmiyim

  1. Ali bey, ibraname imzaladınız mı? İmzaladıysanız, alacaklarınız bankadan mı yattı? İşten ayrıldıktan kaç gün sonra ibraname imzaladınız? Cevabım bu soruların cevaplarına göre değişecektir.

 20. merhaba hocam 8 yıldır özel sektörde asgari ücretle çalışıyorum iş yeri beni nedensiz işten çıkarıyor iş yerinden hangi alacakları ve ne kadar ücret çıkış parası talep etmeliyim?

 21. Merhaba, ben 02.10.2012 yilindan itibaren bir otelde calisiyorum. 5 gun raporluydum ve sonrasinda 3 gun ise gelemedim cunku cocugumun bakicisi gelmedi, is yerine haber verdim ama izin vermediler. Bu durumda isten tazminatsiz cikarma haklari oluyor mu? Ben tazminatimi nasil alabilirim?

 22. merhabe murat bey ben 3 ay calıstıgım yerden habersizce ısten cıkarıldıgımı soyledıler ama ayın ortasında cıkarıldım.
  maaas 2500 alıyorum ve yemek parası gunuk 15 tl bana ısten cıkarken ıhberı fılan verecegız dedılar faat sadece 1300 tl yatırdılaar .şimdi ne yapmam gerekıyor normalde yatması gereken mıktar sızce ne kadar olmalı.

 23. Slm murat bey 4.5 yıldır hastanede çalışıyorum bayrama 2 gün kala bir tebligat aldım asılsız yalanlarla dolu ve bayram dönüşü ise gittiğimde benim işten cikarildigimi söylediler ve tazminat vermeyeceklerini söylediler daha önce işe girdigimin 1 yılı bana zorla hata yaptığım takdirde beni işten çıkartmayı talep Edip hiçbir haktan yararlanamayip diye imza attım ve ben ise dönmek için tebligat gönderdim ne yapmam gerekiyor

 24. Merhaba ben 24 yaşında yaklaşık 5 senedir inşaat sektöründe çalışıyorum işten çıkarılma durumunda alacağım bir hak var mı? Yalnız nerdeyse her ay sigorta da çıkış yapılıp tekrar giriş yapılıyor bu durumda haklarımi savunabilir miyim? Teşekkürler.

 25. Selam murat bey ben 27 yasinda inssaat sektorunde meslek sahibi isciyim bana bi yardimci olurmusunuz ben bir yillik sozlesme ile 2500 dolar maasla yurt disina ciktim ve sekiz aylikken isbitimi cikisi verdiler ve benim 15 qunluk ihbar parami tazminatimi odeyecekler benim amacim bi yillik sozlesmem var ve isin suresi 2 yil daha var haksiz yere nedensin cikis aldim sizce mahkemeye versem kalan bi yilima kadar aylik parami alabilirmiyim . Yardimci olursaniz sevinirim murat bey

  1. Merhaba. İş sözleşmeniz var mıydı? Varsa, imzalamış mıydınız ve elinizde bir sureti var mı? Sitemizdeki -bize sorun- kısmındaki iletişim formundan detaylı olarak yazarsanız, sizi yönlendirmeye çalışırım.

 26. iyi günler mustafa bey.eşim devlet hastanesinde yaklaşık 15 yıldır veri giriş elemanı olarak çalışıyor.Adana şehir hastanesi yapılma sebebiyle eşimin çalıştığı hastanede çalışan bütün taşeron işçiler bu hastanede çalıştırılmak isteniyor.Amaç hiç kimse işsiz kalmasın,mağdur edilmesin düşüncesi olsa da malesef bazı kirli eller devreye girip mağduriyetler yaşanmasına sebep oluyor.Bunlara bir örnek verecek olursak eşim gibi veri giriş elemanı olarak çalışan bir çok arkadaşı hasta yönlendirme veya taşıma işi verilerek mağdur ediliyorlar.Ayrıca bütün haklarımı aldım ve feraget ediyorum,hatta gelecekte dahi olsa bana bu hak ilerde verilsede ben bu haktan peşinen feragat ediyorum manasına gelen birçok kimsenin manasını bilemediği gayrikabili rucü olarak ibra ettim diye beenden sözleşmeye imza atmamı istiyorlar. Bununla da yetinmeyip normalde sabah 7.30 akşam 4.30 ve bunca yıldır vardiyasız çalışmış olan bu insanlara vardiyalı çalışacaksınız diyerek, ayrıca sendikalı olarak aldıkları maaşları düşürerek,15 yıl çalışmış olan ve 21 gün yıllık izin hakkı olan bu insanların yıllık izinleri başta olmak üzere bir çok özlük hakları sıfırdan başlanacak diye yüklenici firmayla anlaşmış.Kısacası özetlemeye çalıştığım ve daha birçok mağduriyetler,zor çalışma şartalrıyla birlikte veri giriş elemanı iken suçsuz ve sebepsiz bir şekilde başka bir göreve geçirilmeyi kabul etmedik.Bu durumda bize sunulan hasta yönlendirme veya diğer işi kabul ediyorsanız evet diye sözleşme imzalayın etmiyorsanız ise hayır etmiyorum diye imza istiyorlar.sözleşme olmasada bize verilen görevi kabul etmiyoruz diye imza atmadan şifayen söylememiz bize sıkıntı yaşatır mı? ya da bu durumda sırasıyla yapacaklarımız konusunda yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla TEŞEKÜRLER…

  1. Merhaba. Sizi gayet iyi anlıyorum. Ama gerçekçi olmak gerekirse, ne yapabilirsiniz? Teklifi kabul etmeyerek haklı fesih yapabilir ve haklarınız için dava açabilirsiniz. Ancak bu durumda bile, asıl işveren değişiyorsa ya da taşeron firmanız değişiyorsa ya da taşeron firmanın eleman ihtiyacı eskisine göre farklılıklar gösteriyorsa, sıkıntı yaşayabilirsiniz.
   İmzaladığınız evraklar, evet ileride sizi sıkıntıya sokabilir; ama bunu çok da dert etmenize gerek yok. Çünkü, bu tip ön kabul içeren evraklara artık hukuken değer verilmiyor.
   Peki ne yapmalısınız? İlla ki işten ayrılacaksanız da, bunu bir ihtarname çekerek ya da onlar sizi çıkardığında derhal bir ihtarname ile cevap vererek yapmalısınız. Böylece işten çıkışınızı/çıkarılışınızı kayıt altına almış olursunuz.

 27. Selamünaleyküm, Günaydın ben 26 nisan günü işe başladım iş veren buğün itibariyle haberim olmadan çıkışımı vermiş bir sebep olmadan şimdi ben yasal haklarımı alabilirmiyim,

  1. Aleyküm selam. Hasan bey, işverenin bir haklı gerekçesi yoksa, size ihbar süresi kullandırması gerekirdi. O halde, ihbar tazminatı alma hakkınız olabilir. Ayrıca ödenmemiş ücret vb. haklarınızın da ödenmesi gerekir.

 28. merhaba mustafa bey: ablam bir iş yerinde 6.5yıla yakındır çalışıyor. kendisinin yıllık izninin çoğu kullandırılmamış. iş yerinde çalıştığı bölüm kapandığı için başka bölüme yine aynı iş yerinde vermek istediler. kıdemi yüksek olanları almak istememiş o bölümün sorumluları. tam bu sırada bir arkadaşı ablama iftira atmış ve kendisinin tehdit edildiğini belirtmiştir. elinde hiç bir kanıt yok sadece iki tane şahit bulmuş iş yerinden. ablama ve onun bir arkadaşına ikisine birden atılmış bu iftira. daha sonrasında da işyerindeki ablamla ilgilenen yönetici ablamı arayarak onu işten attıklarını söylemiş ve de şeriatın kestiği parmak acımaz demiştir. ablam sa bu sırada hasta olduğu için raporlu durumda idi. rapor bittiği takdirde onu işten atacaklar mış. kendisinden durumla ilgili savunma istemişler savunma yazmış böyle bir şşey olmadığına dair ve konunun 6 ay önce olan bir konuya dair olduğunu. ayrıca ablam bu durum bildirildikten sonra 10 gün rapor almıştı. bu tarih içerisinde atamazlar. fakat gittiği tarihte atarlarsa ve sure de 6 iş gününü geçtiği için sizce işten atıldığında dava etse ne olur. ya da iş yerine gidince ne yapsın lütfen cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. 6 iş günü içinde fesih işlemi gerçekleştirilmesi gerekse de, bu süre yönetimin olaydan haberdar olmasıyla başlar. Ama bunun dışında da, hangi gerekçeyle çıkarılırsa çıkarılsın, ablanız hakkını aramalıdır. Davada çıkış gerekçesini ortaya koyması gereken işveren olacaktır.

 29. Merhaba Mustafa Bey. sezonluk eleman olarak 4.5 aydır bir otelde çalışıyorum. otelin kapatılması bahanesiyle bir hafta sonra işten çıkarılacağım. bu aylar süresinde sadece yarım aylık maaşımı verdiler. içeride 4 aylık alacağım var. içeride kalan paramı almak için ne yapmalıyım? turizm sektöründe benim gibi binlerce çalışan var. lütfen yardımcı olun. bir de önümüze tüm haklarımı aldığımıza dair bir ihbarname koyup imzalatmak istiyorlar. ne yapmalıyız? daha önce işten çıkan arkadaşlar paralarını alamadığını söylüyorlar. gerçekten devletimiz bu konuda bu kadar aciz mi? bir takip yolu yok mu?

  1. Merhaba. İbraname imzalamayın, ama imzalasanız da banka hesabınıza yatan bir para olmadığı için her zaman aksini ispat edebilirsiniz. Maaşınızı banka aracılığıyla alıyorsanız, dava açtığınızda çok rahat kazanabilirsiniz. Bu konuda neden bir sıkıntı olsun ki?

 30. Merhaba,ben 2005 yılından beri bir inşaat firmasında çalışıyorum.2005 yılında sadece sigorta girişim yapıldı ve ilk yıllarda hep boşluk , giriş çıkışlarla dolu ve bu süreler tam olmamakla beraber bazı primlerde başka çalıştığımız başka işverenler tarafından yatırılmıştır.İşten Çıkarılma korkusuyla ses çıkarılmadı.Yaklaşık 5 yıldır Sigortam devamlı yatıyor diyebilirim.(8 ay işsizlik maaşı var)Yaklaşık 4000 TL maaşla çalıştığım halde primlerim asgari ücretten gösterilmiştir.
  Ama işveren hesabıma (2009 )hesap açım tarihimden itibaren her hafta genelde cumartesi para transferi yapmıştır fakat hepsinde maaş ödemesi yazmıyorMuhasebeden imzaladığım maaş vs.herhangi bir evrak ,boş kağıt bulunmamaktadır.Bundan 1 sene öncesi işsizlik maaşı aldım ve 2 aydır tekrardan aynı işyerinde işe başladım.
  *İşten(2 aydır maaşımı kısmi ve geç alıyorum) istifa ederek ayrılırsam işsizlik maaşı öncesi için kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim?
  *Eksik primlerimi işletebilirmiyim?
  *Nasıl bir yol İzlememi önerirsiniz?

   1. hayır Daha önceki ayrılışımda kıdem tazminatı vs. almadım.Ayrıca elimde aslı mimarlar odasında bulunan hizmet sözleşmelerinin otokopileri var bunlarda işverenim(mimar) tarafından mühürlü ve mimarın yokluğunda bana bildirim yapılacağını belirtir ismim yazıyor.(2007 yılından itibaren bu sözleşme otokopileri elimde)ayrıca inşaat teknikeriyim.

    1. Bu durumda, bahsettiğiniz hususları mahkemede ispat etmeniz durumunda kıdem tazminatı alabilirsiniz, ihbar tazminatı hiçbir şekilde alamazsınız. İzlemeniz gereken yol, ayrıntılı olduğu için burada yazmam çok zor. Dilerseniz iletişim formu doldurarak detaylı cevap isteyebilirsiniz.

 31. Merhaba ben 6 senedir yatılı bölge ortaokulunda pansiyonda çalışmaktayım bu sene okullara 13 gün kalla pansiyonlardan sorumlu daire başkanı okulumuza ziyarete geldi toplam 11 işçi çalışıyorduk okul idaresine bu işçi sayısını 6 kişiye getirip yarısı bayan yarısı erkek olacak dedi sözleşmemiz bitmeden 7 arkadaşımızın işine son verdiler bizde dava aştık haklarımız ne olacak beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

  1. Bayram bey, dava açtığınıza göre bu konuda en doğru bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.

 32. Merhaba
  Bir işyerinde 4 sene çalışarak işten çıkarıldım ve işsizlik maaşı aldım.Şimdide AYNI iŞYERİ’inde tekrar 3 aydır çalışıyorum.Fakat maaşımı alamıyorum.
  Bu sebepten işimi haklı sebepten fesih edersem;İşsizlik maaşından önceki çalıştığım 4 sene için ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmiyim.
  Not:Daha önce kıdem ve ihbar tazminatı alınmamıştır.Maaşımla ilgili herhangi bir evrak imzalamadım.

  1. Hanifi bey, haklı fesih yaparsanız, evet önceki dönem kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İhbar tazminatı alamazsınız.

   1. Anladım tşk ederim.
    Peki aynı durumda işveren çıkışımı verirse issizlik maaşından önceki 4 sene ve tekrardan işe başladığım aylar beraber toplanarak kıdem ve ihbar tazminatı alabilirim miyim?

     1. 28/10/2017 tarihinde *16* çıkış kodu ile (işçinin aynı işverenin başka işyerine nakli)çıkışım yapıldığını gördüm ve muhasebeciyi aradım tekrar girişim yapılmış 29/10/2017 tarihli.Bende yeni iş girişi için evrak vs. vermedim imzada atmadım,işe girişimi yapmayın gerekirse dedim.
      Yukardaki durumlar devam etmekte.4 ay oldu maaş alamıyorum
      Hiç birşey yapmadan işi bıraksam yani gitmesem ne olur.Kıdem ve İhbar Tazminatı durumum ne olur.Çok karamsar bir durumdayım beni aydınlatırsanız?

   2. Teşekkür ederim.Peki ihtarname çekersem çalışma süresi olarak aradaki işsizlik maaşı aldığım zaman aralığını belirtmeme gerek varmı hani o ara boşluķ var.Yoksa ilk işe giriş tarihi ve ihtarneme cektigim gün aralıgını mı belirtmeliyim.
    Bu husus çok önem taşır mı?

    1. Önemli olan haklı fesih nedeninizdir. İlk işe giriş tarihini belirtmeniz yeterli olacaktır.

 33. murat bey bir yıl içerisinde ararıklı 2 bazen 3 bazen 4 ay maaşlarımı geciktiriyorlardı şifen istiyordum ödemyorladı bende noterden ihtar günderdim ihtardan 2 ay sonra kalan maaşlarımı üdediler ve beni gürevini yapmiyor diye iş ten çıkarıldım aynı iş yerinde 14 yıldır çalışıyorudum işsizlik başvursu yaptım red cevabı aldım işveren bana senin günderdigin ihtarname istifa anlamına gelir onun için hiç bir hak talep edemesi diyorlar lütfen bana yardımcı olurmusunuz 14 yılık emegim var

 34. Merhaba
  Özel bir inşaat firmasında 7 sene çalışarak işten çıkarıldım ve 8 aylık işsizlik maaşı aldım.Hizmet Dökümüme baktığımda tam bir yılı (360 günü) doldurmadan çıkış yapılmış, 3-5 gün sonrada tekrar giriş yapılmış.ve her sene aynı şekilde tekrar etmiştir.Yani tam yıl olarak yatmamış.(Bu sebepten dolayı zaten 10 ay yerine 8 ay işsizlik maaşı aldım.).İşten ayrılalı yaklaşık 1 yıl olmuştur.

  Bu husus kıdem ve ihbar tazminatı almama engel olur mu? Not:Daha önce kıdem ve ihbar tazminatı alınmamıştır.

 35. Merhaba 04.12.2014 yılında bir ilçe belediyede taşeron olarak işe başladım 31.08.2016 tarihinde tazminatımı ödeyip işten çıkardılar, 01.01.2017 de yine taşeron olarak karayollarında işe başladım halende devam etmekteyim, sorum şu malum taşerona 3 yıllık sözleşme gündemde bakanlık derseki 1 kasım 2015 öncesini (seçim) sözleşmeye alacağız bu durumda ne, yapmam gerekir

  1. Merhaba. Varsayımlar üzerine konuşmanın yararı olmayacaktır. Öncelikle, bir düzenleme olursa, bunun içeriğini görmek gerekir.

 36. Merhaba, çalışma arkadaşıma, departmana yeni başlayan departman arkadaşımıza işimizde yaptığımız hesaplama ile ilgili yardım etmemesi için mail attım. Bu maili müdür gördü. İyi niyet kurallarına aykırı deyip savunmam alındı ve 25/2 maddeden çıkarıldım. İş kanununda departman arkadaşına yardım edeceksin şeklinde bir madde var mı? İşe iade ve tazminatları kazanma olasılığım yüksek mi?

  1. Rıdvan bey, gerekçe çok geçerli görünmüyor. Ama yine de ayrıntıları bilemem. Kaç yıldır bu işyerinde çalışıyordunuz? İstanbul’da iseniz, talebiniz halinde sizi iyi bir avukata yönlendirebilirim.

   1. Zeynel bey 3 yıl çalıştım. Yönetici pozisyonundaydım.benim bağlı olduğum müdür var. Çalışma arkadaşımın düşüncesini etkileyip, takım çalışmasına uygun olmayan davranış olarak değerlendirildi.müdürün kendisine direk bağlı ancak bana hiyerarji olarak bağlı olmayan birine işi öğretmemek adına attığım mailin görülmesi üzerine çıkarıldım. Kötü niyetli bir fesih süreci olarak değerlendirileceğini düşünüyorum.

    1. Açıkçası bana da öyle geldi. Yine de bir avukatla görüşmelisiniz. Tek bir sebepten tazminatsız çıkarılmanız çok mantıklı değil. 1 aylık süreyi kaçırmadan işe iade davası açmalısınız. Avukat ihtiyacınız var mı?

 37. Merhaba.
  Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
  7 aydır çalıştığım iş yerinden haber verilmeksizin (15.09.2017) tarihinde aniden çıkartıldım ve maaşımı haklarımı alamadım.
  Çalıştığım süre zarfında kayıt dışı mesailerim oldu ve bunlarda verilmedi.
  Maaşım 3000 lira olduğu halde sigortamı askeri ücretten gösterip elden verdiler.
  Bu doğrultuda haklarımın tahsili için ne tür bir yol izlemeliyim.
  Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

 38. Merhaba,
  2012 yılında bir bilişim şirketinde çalıştım. Haberim olmadan bir gün “”iş akdiniz yetersiz performans gerekçesi ile sona erdirilmiştir”” diye bir yazı elime tutuşturularak işime son verildi. Ben de bilişim sektöründe iş fazla olduğundan haklarımın neler olduğu ile ilgili herhangi bir bilginin peşine düşmedim. Ancak yukarıda yazılan yorumları görünce herhangi bir hakkım olup olmadığını merak ettim. İş esnasında yazılı sözlü herhangi bir uyarı almadım. Direkt kapıya konmak zoruma gitse de 5 yıl öncesi için herhnagi bir girişimde bulunmadım.
  Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler.

  1. İş ilişkiniz bittikten (Fesih Tarihi) 1 ay içerisinde başvuru hakkınız bulunmaktaydı. 5 yıl geriye yönelik olarak ancak varsa alacak haklarınız için dava açabilirsiniz. (İspat önemlidir)

 39. Merhaba
  Yaklaşık 14 aydır bu firmada elektrik teknisyeni olarak çalışıyordum.20.09.2017 tarihinde şirket iş sonu belirterek çıkışını vermiş ve beni haberim olmadan başka firmaya geçirmiştir.sigorta hizmet dökümü ne bakarken bunu öğrendim.sirketten tazminat,senelik izin ve mesai haklarının verilmesini istedim.bizde tazminat yok diyerek beni santiyeden kovdular.3000 TL maaş aliyorken asgarisini bankaya yatırıp kalanını elden veriyorlar.bu süreçte ne yapmam gerekir.

 40. 1 yıldır çalıştığım iş yerinden memnun kalmama sebebi ile işten çıkarıldım. Sigortamı asgari ücretten ödeyim maaşımın asgari koşmak banka kalanı elden veriliyordu. Kıdem ve ihtar tazminatı alabilmem için ne yapmalıyım

 41. Merhaba,7 buçuk aydır bir firmada sekreter olarak calısıyorum.son 2 3 aydır,şirkette çalışan üst birimdeki kişiden sözlü tacize ugruyorum,ben basından beri görevimi yapıyorum engel olunuyo,kötüleniyorum,ve bana işim olmayan seyler yaptırılıyor,emir veriliyor.genel müdüre sikayet edilmek zorunda kalıyorm.yani kısaaca bu kişi benm işten cıkmam için ugrasıyor.mobbbing uyguluyor.en son yetkisi olmamasına ragmen seni işten cıkaracagım seklınde itamda bulundu,benim performansımı düşürüyor.ne yapmam gerekir?çıkarılmayımı bekleyeyim?haklarım var varsa ne sekılde talep edecegim.yardm ltf.

  1. Esma hanım, açıkçası işten ayrılana kadar yapabileceğiniz bir şey yok. Ama çıkarılırsanız, bu durumda açacağınız davada talep edebileceğiniz birçok hakkınız olacaktır.

 42. selam.
  Ben haksız yere işten çıkartıldım ve işe iade davası açtım dava sürecim devam etmekte, asıl sorum şu emekliliğime 4 yılım kala tamda işe ihtiyacım varken çıkarıldım kariyerim altüst oldu manevi yada farklı bir dava açabilir miyim.

 43. 2016 2017 YILLARINDA TAŞERON İŞÇİSİ OLARAK 9 AY ÇALIŞTIM SON KHK İLE ÇIKAN YASADAN YARARLANA BİLİRMİYİM

 44. Merhaba. Şuan 3 senedir çalıştığım ilaç fabrikasından 3 aydır maaş alamıyorum. ve fabrikanın küçülmeye gideceğini söylediler ve 1 hafta içinde benimle beraber 50 – 60 kişiyi işten çıkartılacağı söylendi.. ve 2 ay önce yanımda çalışan arkadaşım ihtar çekerek 3.500 TL gibi ekstradan bi para almaya hak kazandı. şimdi benim sorum şöyle hocam.. Ben işten cıkarıldıgım zaman bu 3.500 tl lik mevlayı almaya hak kazanabiliyormuyum. yoksa elimi onlardan önce çabuk tutup ihtarmı çekmeliyim. şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

 45. Merhaba ben markette işe başladım 25.09.2017 tarihinde benim söylememe rağmen sigortamı 12.10.2017 tarihinde başlattılar.Burda çalışmamı kanıtlayacak iş sözleşmesinin nüshası ile maaş kartındaki evrakta bankaya başvuruş tarihi yazıyor.Ayriyeten 18.12.2017 tarihinde mesai paralarımı istediğimde beni direk işten çıkardılar,19.12.2017 tarihinde işe gelme diye beyanda bulundu müdür bey, iş bulmam için bana süre verilmedi,bende ardından sgk’ya 20.12.2017 tarihinde dilekçe verdim dilekçemde sigortamı eksik yatırdıklarına dahil ve mesai paralarını istediğimden 19.12.2017 tarihinde işime son verildi diye yazdım.İş verende bana 19.12.2017 ve 03.01.2018 tarihinde işe gelmedi diye noterden ihbarname göndertmiş bende.Arabulucuk daire başkanlığına başvurdum.17.01.2018 tarihinde işvereni ve beni bir araya getirecekler, mesai ücreti ve ihbar tazminatını talep edicem.Ve şuan sigortamda 15 gün gelmedi gözüküyor.Sizce ne olur?

  1. Merhaba. Açıkçası ne olacağını bilmemiz mümkün olmaz. Ama büyük ihtimalle anlaşamayabilirsiniz. Bu durumda da son sözü mahkeme söyleyecektir.

 46. Iyi aksamlar ben sözlü olarak ışten 13 mart 2017 de çıkarıldim 16 mart 2017 de noterden yazı gönderdim. 14 nisan 2017 de ise geri dönüş davası açtım. Mahkemem sonuçlandı 4 + 5 Ödeme ve ise başlama kararı çıktı 14 aralık 2017 de noterden ise iademi gönderdim fakat işveren 5 şubat 2018 de istinaf mahkemesine başvurmuş gerekçe olarak isci 30 günlük sureyi kaçırmıştır sahitleri sahte sahitlik yaptilar demis sureler hakkında bilgi alabilir miyim teşekkürler

  1. Handan hanım, mahkeme süreciyle ilgili bir şey söylemem zor. Neticede iş mahkemesi talebinizi kabul etmiş. İstinaf için yorum yaparsam sizi yanıltmış olurum.

 47. 04 11 2017 tarihinde başlamış oldugum iş yerine ilk ay ssk pirim günüm yatmado edevletde 21 gün eksik yazıyor ve diger ay tam aldıgım maaşımın sonraki ay beni işten cıkardılar ve yine emeggimin karşılıgını alamadım 10 gün geriye dönük cıkışımı verdiler hemde pirim günü yatırmadılar maaş alamadım yani hiç bir yere imza atmadım ve atırmadılarda ne yapmam lazım

 48. Merhaba ben 5 yıl dır calıştığım şirket ortakların anlaşamaması nedeni ile kapanıyor cıkış larımızı yapıp tazminat larını şuan ödeye miceklerini soyluyorlardahasonra ödüyecek lerini söylü yorlar neyap mam gerekli şirketkapanınca kimi matap bula bilirim öden mediği takdirde teşekkürler

  1. Sedat bey, şirketin sahibi kim ise, yine onu muhatap almanız gerekecek. Çıkışınız verilmeden şimdiden bir hak talep etmeniz zaten mümkün değildir.

   1. Merhaba çalıştığımız işyeri 3 5 kişiyi tazminat ödemeden çıkarıp yeniden ise baslatacagini belirtiyor.
    1 yıllık çalışmamız var kabul etmez isek isten çıkaracağını söylüyor ne yapmalıyız?

    1. Kenan bey, bu elbette yasal değil. Kabul etmezseniz ve işten çıkarılırsanız hakkınızı aramaktan başka yapabilecek bir şey yoktur.

 49. merhaba ben 2.5 yıl servis şöförlüğü yaptım.şirket şubat ayını 25de işten çıkarılmişım mart 8de beni muhasebeye çagılıyorum iş ten çıkarıldın bu evrakları imzalaman gerekmektedir dendi yaklaşık 10 ay gibi zaman içinde giriş çıkışlar yapılıyor bunu bilmekteyim tazminat vermemek gibi niyetlerivar kendi- isteyimle özel nedenler sebebiyle ayrıldıgım tüm haklarımı aldım diye imza attım.şubat ayın 25 den çıkış martın11 de ödemeyapılması gereken 16 gün vermeyeceklerini söylüyorlar ne yapabilirim ayrıca tam gün çalışıp 1600tl maaşın parttaym gösterip 340tl bankaya kalanı elden vermekteler.hakkımı nasıl alabilirım.teşekkürler şimdiden.

  1. Yılmaz bey, durumunuz nereden tutsak elde kalıyor. Hem az sigorta primi, hem sigortasız çalıştırma ve ayrıca diğer usulsüzlüler. Bir an önce arabulucuya başvurmalı ve sonuç alamazsanız hakkınızı mahkemede aramalısınız.

 50. Merhaba. Ben 14 subatta bir kafenin muhasebe elemani goreviyle ise basladim ve 6 nisanda sabah personellerle birlikte kahvalti yaparken isveren gorup kafenin icinde bagira cagira beni isten kovdu. Hicbir sozlesmeye imza falan atmamistim. Simdi bu durumda benim haklarim neler? Ne yapabilirim?

 51. Şimdi ben bir iş yerinde 4 yıl çalıştım işten çıkardılar kıdem tazminatı ödediler ihbar ve fazla mesayilerimi ödemediler dava aça bitirmişim bir sonuç çıkarmı

 52. Merhabalar ben özel eğitim kurumunda çalışıyodum 7 aydır. Bir hafta önce rahatsizligimdan dolayı 7 günlük bı rapor aldım ise tekrar döndüğümde rapor aldığım için işten cikarildim . Bende aniden işten cikarildigim için arabuluculuk ofisine başvuru yapıp daha önce haber verilmeden işten cikarildigim için 1 maaş kadar bı tazminat hakkım olduğunu öğrendim. Sizce sonucu ne olur doğru mu yapmışım bide başka biyere basvurmama gerek varmı ? (Çıkarken hiç bir şekilde hiç birşeye imza atmadım )

  1. Evet, doğru bir süreç izlemişsiniz. Sonuç hakkında ise bir yorum yapmam doğru olmayacaktır.

 53. Selâmün aleyküm avukat bey ben 9 yıl 10 ay 15 gündür hastanede temizlik şirketinde çalışıyordum taşörön kadrosu geldi başvuru kabul oldu sınava girdim sınavım başarılı oldu ve son gün 1 nisanda şartları tanımadığın için kadroya hak kazanamadin diye mesaj geldi işten atildim sebebiyet 2012 yılında hırsızlık suçundan 6000 tl para cezası yedim bunuda ödedim dava kapandı ve Memnu hakkımı aldım adliyeden bu yeni çıkan resmi Gaste yayınında 30377 resmi gastede bu suçluları ise alınabilir diyor fakat almadılar ben şimdi nasıl hareket etmem lazım ise geri dönüş davası açsam sonuç nasıl gelebilir

  1. Adem bey, işe iade davası için bir ay süreniz olur. Ama mutlaka bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm. Detayları bilmeden yorum yaparsak, sizi yanlış yönlendirebiliriz.

 54. merhaba öncelikle iyi çalışmalar 16/02/2018 de işe girdim işe girdikten bi sure sonra hamile oldugumu öğrendim bu durumu ısverenıme tabıkıde bıldırdım .Suan hayla çalışmaktayım fakat isverenım işyerınde 10 gun kendı ısı oldugundan dolayı 1 saat erken gelip bir saat gec çıkmamı soyledı bende kabul etmedım cünkü sabah 10 da akşam 7 de paydos edıyorum bunun yanı sıra askeri ucretten sıgortam yatıyor ve aldıgım para 1000 tl bende hamıle oldugumdan dolayı kendımı zorunlu hıssetmemden dolayı çalışmaya devam edıyorum bunun yanı sıra ılk basta ıse gırmeden once 1 e gıden oglumu okuldan kımsenın alamayacagını benım gıdıp onu almam gerektıgını soyledıgım kendısının de bu durumu kabul ettıgı halde bu durumun onda sıkıntı yarattıgını soyluyor demem okı 11 mayıs 2018 de ısıne son vermek ıstıyorum dedı sozel olarak ben kabul etmedığım takdırde benı 11 mayıs gunu ısıme son verıp ısten cıkarabılırmı

  1. Merhaba, işveren sizi işten çıkarabilir; ama siz de bu durumda hakkınızı ararsınız. Arabulucuya başvurabilirsiniz ve sonuç alamazsanız mahkeme gidersiniz.

 55. Merhabalar 20 Nisan günü çalıştığım firma tarafından aranıp işten çıkarıldığım söylendi ve evraklarım yollandı mailime. İncelediğimde bi ibraname ile karşılaştım. İbraname de 21 günlük Çalışma ücretimin ve 9 günlük yıllık iznimin nisan ayı maaş döneminde kıdem ve ihbar tazminatımın ise şirketin belirlediği ödeme döneminde ödeneceği yazıyordu. Bende imzalamadım ibranameyi. Yalnızca yasal sorumluluğum olan işten çıkış belgemi ve yıllık izin föyümü imzaladım. Ve hiç bir alacağımı alamıyorum. Mart ayı çalıştığım ücreti maaş günüm 1 i olmasına rağmen 21 ine kadar bekledim hala alamadım. Aradığımda bugün bugün diye diye oyalandım. Dün 205 tl yol ücreti yatırmışlar normalde maaşla yatardı aradım maaşım yok bu para ne dedimmyol ücreti maaş bugün yatacak dediler yine yok. 3 yıl çalıştım bu firmada 3 yıl boyunca hep düzensiz ödemeler yaptılar ve alacaklarımı alıp bi an evvel kurtulmak istiyorum nasıl bi yol izlemeliyim

  1. Münevver hanım, daha fazla beklemektense, bir an önce arabulucuya başvurmalısınız.

 56. Merhaba, ben 11 aydır … mağazasında çalışıyorum. Benden işverenim şubat ayında ihbarname sunup imzalamamı istedi imzaladım ama 15 gün süreç tanımadılar ve hala çalışmaktayım. Önlem için aldıklarını sonrasında söylediler beni şuanda işten çıkarmış olsalar şubat ayında imzaladığım ihbarname geçeli sayılacak mı ? Şuan beni tekrar işten çıkarmak işyerlerini söylediler ama 15 gün tanımadılar heran çıkartılabilirim ve ne yapmalıyım bilmiyorum sorduğumda geçiştiriyorlar 15 gün sürecimi başlatmıyorlar .. yardımcı olursanızok sevinirim

 57. Merhaba hamile bir çalisan olarak 38. Haftama kadar calistim daha sonra 38. Haftamada rapor verdigim halde iş yeri beni cikarmis fakat benim haberim olmadi sigorta analik rapor ücretlerimi ödedi fakat şimdi geri istiyor bu durumda ne yapmaliyim

 58. Hocam sorum şu. Farklı şubede çalışan bir bayana farklı şubede çalışan bir bay işçi iş yerinin tamamen dışında gece vakti ilgi çekici mesajlar atmışsa ve bayan arkadasta bunu iş yerine taşıyıp müdürlerine iletmişse bay arkadaş işten çıkarılma kararı ne kadar doğrudur sizce?Ve bu durumda bay arkadaş ne yapmalı. ..üstelik bay arkadaş o şirketin 8 yıllık personeli. .. bu konuda neler yapılabilir bi acil dönüş lütfen hocam …teşekkürler

  1. Buna net cevap vermemiz mümkün değil. Cevap hem mesajın içeriğine hem de işçilerin görevlerine göre değişir.

 59. Merhaba ben ve kardeşim ayni is yerine çalışıyoruz. Ben 5 aydir kardesim de 18aydir orada çalışıyor. Çalıştığımız yer devretti. Ve devredilirken tum özlük haklarimiz ayni kalacak şekilde imzaladık kagitta yazanlar böyle idi. Ve bizim çıkışımız haberimiz olmadan 15.03.2018de isci istifa etti olarak verilmiş kağıt veya baska bir evrak imzalamadık primlerimiz de her ay eksik yatmakta bu durumda ne yapabiliriz? Kardesimin işsizlik almasida mümkün degil artık bu durumda
  Kardesim tazminatini alabilir mi ? Sikayetci olsak sonuc alabilir miyiz? İsverene bunu söylediğimiz de sgkdan ceza yememek icin böyle yaptik dedi ama biz magdur olduk ne yapabiliriz???

 60. Merhaba 2 senedir çalıştığım iş yeri haksız sebeplerden dolayı 2 tutanak tutmuştu gerekli savunmamı yazıp tutanaklarda haklı çıktığımı ve tutanakların düştüğünü söylediler daha sonra hasta olduğumu söyleyip rapor alıp maça gittim ve televizyon kameraların da görüntülendim fabrikaya gittiğim de bununla ilgili tutanak tutuldu ve elinde görüntülerin olduğunu söylediler tutanağımı yazdım tekrar yanlarına gittiğim de 3 tutanağımın olduğunu ve iyi niyeti su istimal ettiğimi 29.maddeden dolayı işime son verildiğini söylediler daha önce işine son vereceğiz bilgisini de vermemişlerdi diğer tutanaklarımın düştüğünü söylemiştiniz dediğim de öyle bir şey olmadığını söylediler imza atıp çıkışımı gerçekleştirdim mahkemeye başvursam her hangi bir hak talep edebilir miyim?

  1. Aydın bey böyle sorulara kesin cevap vermemiz imkansız. En iyisi bir avukatla görüşmelisiniz.

 61. merhabalar fabrikada press hane bölümünde çalışıyorum arge bölümüne alındım iznim doğrultıusunda imzam ile fakat halen aynı bölümde çalıştırılıyorum ve iş yerimde iş sağlığı güveliği adına hiç birşey yok bir arkadaşımızın parmağı koptu bir kaç gün önce bende bölüm amirime bunu dile getirdim 20 kg ve üzeri yük kaldırdımızı makinaların güveliksiz oldugunu vb.. beni sözlü olarak kovdu tam olarak 10 buçuk aydır çalışıyorum arife günü çıkartıcaklardı fakat rahatsızlıgımdan dolayı rapor aldım 4 haftalık ihbarıını ve hakedişiini vericez sadece dediler.. borcum da çok ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz 3 aya düğün yapıcam ve huzurum piskolojim bozuldu iş değiştirme yüzünden aram bozuldu ailemle allah rızası için yardımcı olun.

  1. Murat bey ne olmuş olursa olsun, bu saatten sonra yapabileceğiniz tek şey arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmaktır. Süreç uzun da sürecek olsa, eğer hakkınızın tam olarak ödenmediği kanaatindeyseniz, yapmanız gereken şey budur.

 62. Iyi günler ben yaklaşık 4 aydır rapor alıyorum 1 ay 1 ay o şekilde ayağım kırık olduğu için iş yerim de 4 şendir çalışıyordum işten çıkarırlar mi herşeyimi verip bilgi almak için yazıyorum

 63. 20 aydır çalıştığım işyerinden eleman çıkarıcaz işler durgun diye işten çıkarıldım.daha çıkış evraklarını hazirlamadan yeni elemanlar alındı.cikis evraklarını imzalamaya gittiğimde aynı neden tekrarlandı .kıdem ve ihbar tazminatı mi asgari ücret üzerinden hesaplayıp ki 2500 maaş artı mesaiye çalışıyordum imzalamış istediler kabul etmeyince aradaki fark elden yasal kısım banka aracılığıyla yatırıldı.sadece çıkış evrakını imzalayıp ihbarnameyi imzalamayı kabul etmedim.israrla çıkış nedenine dair bir evrak istedim ama alamadım.yillik iznimi ctesi mesaisiz full çalıştığımız halde kullandığım izinlerden düştüler ki 20 ayda 15 gündü.simdi ben isyerim için haksız ve yalanla işten cikarma için ise dönüş davası acabiliyormuyum. Sigortami asgari ücret üzerinden fazla mesailerimi ki bu bazı aylar 100 saat üstü oluyordu ve günlük saat ücretiyle hesaplanıyordu cumartesi 8 saat mesaisiz pazar günleri resmi tatil günleri çalışmalarımı işyerinde uygulanan çirkin davranış ve tutumları belirtmem gerekiyormu.İsten çıkarılmak değil yalanla yapılmasına çok üzüldüm.Yardim ve önerilerinizi bekliyorum

  1. İşyerinde çalışan en az 30 işçi varsa elbette işe iade davası açabilirsiniz. Ama 1 aylık süreyi kaçırmayın. Bir avukattan destek almanız yararınıza olacaktır.

 64. Ben 02 06 2016 yılında işkazası geçirdim işyerim matti manevi hiçbir yardımda bulunmadı buzaman zarfında 5 kere amaliyat oldum 22 03 2018 yılında tek taraflı hesih yapıldı bende mahkemeye verdim matti manevi tazminat davası açtım işe iade davasıda açtım 13 06 2018 de 6 cı amaliyatı oldum bana buhususta bilgi verirmisiniz

 65. Ben 20 gunluk bir ise girdim vardiya sefiinin hakaretlerine maruz kaldim ve bu hakaretleti kalbul etmedigim icin isime son verildi nasil bir dava acabilirim haksiz yere isten cikarildim cunku

  1. Merhaba. Yapabileceğiniz tek şey, ihbar tazminatı ile ödenmeyen ücret alacaklarınız varsa bunları talep etmekten ibarettir.

 66. Hoçam ben işten cıkarıldım iş verenin gerekcesi ise işler düşük beklenilen cironun altında kalmamız aniden bu gerekceyle cıkarıldım 9 aylık emegim var sıgortam var sözlü olarak cıkışım verildi hiçbir belge verilmedi ne yapmalıyım madur oldum

 67. BRHB ben 3 senedır sigortaliyim aynı işyerinde içten atıldim ne yapmam gerekiyor daha önce sigorta girişim yok

 68. merhabalar hocam suan calisiyorum bugun isyerinde bir calisanin sayesinde bir duyum aldim benim yerime isci alacaklarmis bugun anlasmislar bana kimse ikaz vermedi 15 gun oncede simdi bunlar direk beni isten cikardiklari zaman ne yapmayaliyim cok zoruma gitti essek gibi calis bir kalemde sil bilgilendirirmisiniz hocam ise gireli 9 ay oldu ilginixe tesekkurler

 69. Merhaba,biz üç kardeş aynı yerde calismaktaydik işveren tarafından sigortalarimiza son verildi ve işsizlik ödeneği almak için başvurduk fakat istifa ettiğimiz gerekçesiyle yararlanamıyoruz.muhasebeci bizim adınıza istifa vermiş ,10 gün içinde düzeltilebilir miş fakat süre geçti ne yapabilirim,şikayetçi olursam işyerine nasıl bir ceza uygulanır teşekkürler…

 70. Hocam saygilar
  5 yildir ayni isyerinde calismaktayim. Zaman zaman isveren nakil yapiyor sigortalarimizda. 2 sene once isveren nakil icin cikis yapip gun kaybi olmadan tekrardan almasi geregiken 10 gun sonra yapilmis girisim. Bu 10 gunluk boslugumu hizmet dokumumde goruyorum. İhtar cekip cikarsam eger kidem tazminatim vb haklarimdan faydalanabikirmiyim? Simdiden tesekkurler.

 71. Merhaba, firmamda yapılan bazı uygulamaların yasal olup olmadığıyla ilgili desteğinizi rica ediyorum.
  Ünlü bir teknoloji markasının çağrı destek hattında çalışıyorum yaklaşık 2 yıldır çalışmaktayım .Firma performansı düşen çalışanlarını belli bir dönemi kapsayan eğitime alıyor.Bu dönemin başlangıç ayında eğer performansı düzeltip o bölümden ayrılamazsanız savunmanız alınıyor eğer ikinci ve üçüncü ay da çıkamazsanız yine savunmanız alınıyor en son 3 üncü verdiğiniz savunma da kabul edilmezse iş akdi feshi gerçekleşiyor ve sizi tazminatsız işten çıkartıyor firma.

  Bu performans iyİleştirme dedikleri süreç 6 ay.Bu yaptıkları yasal mı ? birde performans olarak değerlendirdikleri şeyler direk çalışanla ilgili değil.
  Şöyle izah edeyim;müşteri temsilcisi müşteriyle görüştükten sonra müşteriye anket gidiyor müşteri anket içerisinde hem markayı hem temsilciyi değerlendiriyor birde müşterinin yorum yazdığı bir alan var. şimdi diyelim ki müşteri bir sorun yaşamış ve ürünüyle ilgili markaya sinirleniyor ama danışmandan memnun bu müşteri ankette markayı değerlendirirken olumsuz bildirim bırakıyor ama danışmanla ilgili kısma olumlu bildirim bırakıyor hatta yorum kısmına danışmandan memnun olduğunu yazıyor ancak bu anket danışmanın sisteminde olumsuz olarak düşüyor ve oranını düşürüyor tabi danışmanında olumsuz anketleri var ama konu çalışanı tek bir şey üzerinden değerlendirip 6 aylık sürece sokmak ve bu oran yüzünden danışmanın anket şansı yaver gitmezse işten çıkarılması.

  Ayrıca saatlik ücret üzerinden çalıştığımızı söyleyip yoğunluğun olmadığı dönemde full time haftada 40 saat çalışan bazı danışmanları zorunlu 30 saate çekti bu da maaşta düşüşe neden oldu tabi bu konununda yasal olup olmadığıyla ilgili bilgi verirseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz.

   1. teşekkürler dönüşünüz için son sorduğum soru için bir yönlendirmeniz var mı acaba haftalık çalışma saatini 40 saatten 30 saate düşürme hakkında

    1. Bu durumun yasal olup olmaması tamamen iş sözleşmenizle ilgilidir. Sözleşmenizde sizin bu tür çalışma süresi değişiklikleri için özel olarak onayınız alınmışsa, işveren dilediğinde bu değişiklikleri yapabilir. Ama böyle bir onayı peşinen vermemişseniz, her seferinde onayınızın alınması gerekir. Aksi halde yapılan iş yasal olmayacaktır.

 72. Meb 4 yıldır bi iş yerinde calisiyorum usta başı bağırıp çağırıyo sebepsiz yere ayrıca sabah ve öğlen molasini eksik yaptırıyor ikindi 30 dakikalık molayı iptal etti haksızlık yapıyor işten çıksam tazminatımı alabilirmiyim

 73. Merhaba

  Ben 1sene 9 aydır bir firmada çalıştım. İşveren beni işten çıkarttı ama herhangi yazılı belge vermedi. Bana 30unda söz ile söylendi ve 1 gün daha çalış dendi. İhbar süresi çalışma olmadı ihbar ve tazminat alabilir miyim.

  1. Evet Murat bey, eğer işverenin haklı bir gerekçesi yoksa, hem ihbar hem de kıdem tazminatınız için yasal yollara başvurabilirsiniz.

 74. 2 gun once patronum birden 20 agustos yani bayrama kadar kendine is bak o zaman kadar calis burda dedi boylece kendini ihbar tazminatindan kurtardi oysa isten cikarilmam icin gecerli 1 sebep yok . 1 sene 2 ay dan beri yaklasik calisiyorum bu firmada . Yillik iznimi kullanmadim . Yillik izin ucretimi istiyorum dedim ve hakkimi ver dedim . Hakkini alacaksin ama yillik izin ucreti alamazsin ayin 20 sine kadar calis ondan sonra da yillik iznini kullanirsin diyor boyle sacma 1 sey olabilir mi hem beni gecersiz sebepten isten cikariyor hemde su tarihe kadar calis ardindan izne cikarsin diyor boylece yillik izin ucreti alamazsin diyor bu cok sacma isci kanununda boyle 1 sey var mi ? Yani isten cik deyip hemde izin yap ardindan bana odemek zorunda deil mi yillik iznimi

  1. Sibel hanım fesih bildirimi işçiye yazılı yapılmalıdır. İşverenin sözlü beyanının geçerliliği yoktur. İşten çıkarıldıktan sonra arabulucuya başvurarak hem ihbar tazminatı hem de yıllık izin ücretinizi talep edebilirsiniz.

 75. ben 4yıldır aynı iş yeride calişiyor rum bugün maaş bordrosunda maaşimi düşük mesailerimi yüksek gösterdik leri için açıklama istedim ve bana hakaret ederek açıklama yapmayacak larini söyleyerek oda sından kovdu sonrada bana hakaret ettin diyerek tutanak düzen leyip işten çıkarttılar ben tazminat ve işsiz lik maaşı alabilir miyim

 76. Zeynel Abidin bey merhaba bir işyerinde (03.03.2016 giriş tarihi) (fesih tarihi 27.06.2018) bu tarihler arası 12yıl 3ay çalıştım. 27.06.2018 itibari ile 56 gün ihbar süremi başlattılar. 22.08.2018 tarihinde ihbar süresi dolacak, tazminatımı yöneticinin hesabına yatıracaklar. ihbar süresi dolduktan sonra paramı vermezlerse ne yapmalıyım, paramı alıncaya kadar çalışmaya devam etmeliyim yoksa nasıl bir yol haritası belirlemem gerek beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Necmettin bey tazminatınız neden sizin değil de bir başkasının hesabına yatırılacak? Ayrıca tazminatınız ödenmezse çalışmaya devam etmezsiniz, arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 77. Mrb ben 4 aydr bi işyerinde calsyrm haksız yere isten çıkardılar ne yapmalıyım tazminat alabilirmiyim

 78. Iyi gunler hocam 7 yildir ozel bir firmada calisoyorum bu firmada yaklasik 300 kisi calisiyor calisma saatlerimiz 3 vardiya olarak 8 saatir calismak uzere oldugum 3 11 vardiyasina geldim teslim aldigim makinada ayarli olan mallarin benden onceki vardiyada calisan elemanin yanlis kesmis oldugunu dusunup mallari sevkiyat bolumunde konrol ettim ve bozuk oldugunu gordum sirket imajini dusunerek o mallarin buzuk hâlde musteriye gitmemesi gerektigini dusunup sevkiyattan mallari alip bölüm ustasina gostererek durumu izah ederip ayiklatip musteriye bozuk gitmemesi gerektiğini soyledim fakat bolum ustasi bu mallari bana ayikla diye talimat verdi bende başkasının bozuk kestigi mallari ben ayiklamak zorunda degilim ayrica kesen kisiye ayiklatlmasi gerektigini ve o kisiyi uyarmak herektigini dusunup ustanin talebini red ettim usta pisigolojik baski uygulaya basladi ve ben soylersem ayiklarsin aksi takdirde seni patrona sikayet ederim gibi sozler kullanmaya basladi ve patrona sikayet etti bu sekilde isten cikarilirsam bir hak talep edebilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz durum nedeniyle işten çıkarılırsanız açıkçası haklı olduğunuzu söyleyebilirim. Eğer çıkarılırsanız bize tekrar yazın, sizi ona göre yönlendirelim.

 79. Selam 8 ay calistigim işyerinden sebepsiz yere işten cikarildim.hicbirsey ımzalamadim.ihbar tazminatı agi yardımı vermediler.her ay maaş imizi bankaya yatırıp bizden çekip getirmemizi istediler ve öyle yaptık. Ne yapicam bilmiyorum.ilk ise başlarken anlaşmamız olan 600tl .550 olarak verildi işveren hicbir sözünde durmuyor cok mağdurum ne yapabilirim teşekkür ederim

 80. merhaba ben 1 yılı geçkin işyerinde çalışıyorum genel müdürüm sebepsiz yere yasal hakları verilerek tek taraflı iş akdinin feshi işlemleri yapılması rica olunur. diyerekten yöneticilerime ve bana mail attı ve 2 gün oldu resmi olarak çıkartmadılar içerdeki iznini kullan diye zorluyorlar bende hayır tüm haklarımı ve izin ücret hakkımı talep ediyorum dedim ama halen bir işlem yapmadılar bu durumda ne yapmam gerek ve benim haklı çıkma olasılığım nedir.

  1. Emrah bey, işten çıkarılana kadar yapabileceğiniz bir şey yoktur. İşveren size resmi olarak bildirim yapmadıkça ya da çıkışınızı resmen vermedikçe, yıllık izin kullanmanızı talep edebilir.

 81. 11.08.2018 tarihi aksami babamı kaybettim durumu patronuma ileterek haber vererek memlekete gittim savcılıktan aldığımız ölüm emrini muhasebeye göndererek ailem ıyi degil diyerek yıllık iznimi talep ettim ama verilmedi ise dönmem iştendi ailem ıyi olmadığı icin gelemedim işten cikisim verildi 31.08.2018 de kağıt geldi işten çıkışım verilmiş bu kanuna uygun bir davranış mi lütfen yardım edin

  1. Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Açıkçası işverenin yaptığı kağıt üstünde yasalara uygun. Ancak inanıyorum ki; hakkınızı yasal yollarla ararsanız, mahkeme sizi haklı bulabilir. Bunun bir garantisi yok; ama mutlaka şansınızı denemenizi öneririm.

 82. Merhaba ben bir iş yerinde çalışıyordum izinli olduğum gün işveren benim cikisimi vermiş.daha once de bu is yerinde 12 ay calistim hic baska yere girmeden yine ayni sirkete basladim 8 ay sonra aynı iş yerine germistim yani sorum şu girdi cıktı yaptı bu şirket kıdem ve ihbar hakkım gittimi hocam saygılar

 83. Merhabalar hocam , 2012 yılından beri çalıştığım özel okuldan , 01.09.2018 başlangıçlı sözleşmem olmasına rağmen 19.09.2018 günü sözleşmemin fesh edildiği söylendi.Ayrıca fesh kağıdımda hiç bir şekilde neden fesh edildiği konusunda bir sebep yazmıyor.Sadece sözlü olarak küçülmeye gidildiği yüzünden 5 öğretmen çıkarıldığı eğer çıkarılmaz ise okulun kapanabileceği söylendi.Siz bu konuda ne dersiniz sayın hocam.Saygılar

 84. Merhaba şirketim beni işten çıkarmak istiyor. Sebep veya tutanak sunulmadı ve imzalamadım, bi anlaşmazlık oldu iş sebepli özür diliyerek sıçarım böyle işe dedim. 6 ayı geçti çalışma sürem haklarım nedir ne yapmam gerekiyor

 85. Merhabalar 2016 kasim ayinda isten ayrıldım taminat vermediler. Biz seni çıkartti gozukelim issizlik maasi al dediler bendende istifa kagidi aldilar. Simdi sorum su kendileri çıkartti gözüktü issizlik maasi aldim ben tazminatimi talep edebilirmiyim 2 sene oldu istifa kagidi yazmamin bi anlami varmi

 86. Merhaba geçen sene aralık ayında başladığım eğitim danışmanlığı işimden çıkarıldığım. Yani 10.ayımın içerisindeyken. Bana 1 ay kadar iş bulmam için ihbar süresi verdi ancak haliyle gitmek istemiyorum artık ne yapabilirim ?

   1. İşe iade derken işe gitmem artık zaten dediğim gibi ay sonuna karar müddet verildi ama ben gitmek istemiyorum

 87. Merhabalar ben bugün 90 aydır çalıştığım iş yerinden çıkarıldım.ihbarımı sorduğumda sözleşme sonu denildi. Sözleşme mi istedim biraz beni oyaladı bundan sonra verdiler ama ihbarla ilgili hiçbir şey Yazmıyordu sözleşme sonu diye bir şey var mı. Teşekkürler

  1. Ayşe hanım, 90 aylık belirli süreli sözleşme olması çok mantıklı değil. Bir an önce avukata danışarak yasal süreci başlatmanızı öneririm. Özellikle işe iade başvurusunu araştırmalı ve şartlara sahipseniz, 1 aylık başvurusu süresini kaçırmamalısınız.

 88. Merhaba 10 yıldır calıştığım firma bir gün mesaiye kalmadım diye beni tazminatsız işten çıkardı. 10 yıldır bir tek olumsuz davranışım olmadığı halde mesailerede devam etiğim halde bir mesaiye özel işim olduğu amirime söyledim halde izin vermediler. Hocam şimdi ne yapmalıyım

  1. Bu durumda arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. İşe iade şartlarını taşıyorsanız, acele etmenizi öneririm.

 89. Hocam ben çalıştığım şirketten 11 24 2011 işe giriş 8 11 2018 de işten ayrılmam gerekiyor ve şimdi işten istifa et bizi uzlaşmacı ya şikayet et bizde sana önceden anlasdigimiz rakamı vereyim yanlız rakam komik 5565 tl burutu olan birine 28 bin al yıllık izin ucretimide vermiyecekmis hakkım ne imza vereyim mi hakkımı nasıl alırım yardım bekliyor yorum ben Erkan oğlumun mailinden yazıyorum

 90. Mrb 2014 2016 yılları arasında çalıştığım fabrika son zamaara doğru maaşı düzensiz yatırmaya başladı ve son 2 aydır da maaşlarimizi alamadık bunun üzerine ihbar çektim ve çektiğim gün gitmedim ise beni devamsız göstererek 29 nolu kodla çıkardılar bunun üzerine mahkemeye başvurdum fakat hiç bir netice alamadım çünkü karşı taraf iflas etmiş olarak gösteriyor kendini ben de daha fazla uğraşmak istemedim mahkemeden fesh ettim .benim sormak istediğim bu kodu değiştirebilir miyim degistirebilirsem de nerelere basvurmam gerekiyor işsizlik maasimi da alamadım hak etmeme rağmen kod yüzünden şuan da çalışmıyorum isşizim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba. Bu kodu değiştirmezsiniz. Eğer davayı devam ettirseydiniz ve kazansaydınız, bu mahkeme kararını İşkur’a götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirdiniz. Ama siz mahkemeyi de devam ettirmediyseniz, ne yazık ki bu hakkınız da yok demektir.

 91. Merhaba ben 2018 17aralik ise alindim ve 19 aralik işe giriş işlemlerim yapıldı 20sinde ise başladım daha yarım saat çalışmadan seften tlfn geldi şirkete gidin mağaza müdürü uygun görmedi çıkış işlemlerinizi yapsınlar dedi daha bir gün bile çalışmadan bu olay oldu bu konuda ne yapabilirim??

  1. Merhaba. İş sözleşmesi imzalamadıysanız, 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. İmzaladıysanız ve orada deneme süresi öngörülmüşse, yapabileceğiniz bir şey yok demektir.

 92. Öncelikle iyi günler ben 3 yıldır özel sektör de çalışmaktayım ve çalışırken iş kazası geçirdim 3ay raporluydum bu süreçte iş yeri bana hiç yardımcı olmadı ne maddi ne manevi ve raporum 05.11.2018 tarihinde bitti benimde maddi durumum olmadığından dolayı işe 8 gün geç kaldım açıkçası rapor paramı alamayınca gidemedim iş yerini aradım yardımcı olmadılar ve beni diğer nedenlerden dolayı işten çıkarıldı m ve ben bu iş yerinde 3 yıldır ne mesai nede izin parası nede yıllık izin ücreti ni ödemedi benim ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. İşverenle anlaşma ihtimaliniz yoksa, bir an önce bir avukatla görüşmenizi öneririm. Böylece hukuki süreci başlatabilirsiniz.

 93. Merhaba. Ben 2002 2004 yillari arasinda bir insaat firmasinda calistim. Birgun ansizin isten cikarildim. Hicbir sebep gostermeden. Tabi ozamanlar hakkimizi arayacak durumlarda yoktu. Simdi hakkimi arayabilirmiyim nasil yaparim?

 94. 102 gün özel sektör de çalısmaktayım.Iş bitiminden dolayı işçi çıkarıliyor ve beni de çıkardılar.Şimdi ne yapmalıyim is arama hakkı var mı ya da ne gibi haklara sahibim??

  1. Merhaba. Sözleşmeniz belirsiz süreli ise, size ihbar süresi kullandırmaları ve bu sürede de iş arama izni vermeleri gerekir.

 95. 72 gün özel bir sektör de çalışmaktayım.Iş bitimi olduğundan işçi çıkarıyorlar bende ameliyat oldum 30 gün rapor verdiler rapor parasını da hak edemedim.03.09.2018 giriş tarihi 31.12.2018 çalısma süresi yazıyor ama bizi 14.12.2018 de çıkardılar.ihbar süresi olur mu iş arama hakkı alabilir miyim?

  1. Merhaba. Sözleşmeniz belirli süreli miydi? Yani sözleşmede bitiş tarihi açık olarak belirtilmiş miydi?

 96. Ewt 31 aralık kadar çalışabilirsin diye giriş kartı verdiler ama ondan 2 hafta önce çıkardilar

  1. Önemli olan, iş sözleşmesinde süre belirtilip belirtilmediğidir. Bunu bilmeden cevap yazamayız.

 97. Mrb 2014 Nisan 1 de özel sektörde işe başladım genel müdürümüz bayan bana takıntı yaptığı için 30 Kasım 2018 cuma sabah 10 da pişkin şekilde işten çıkarıyorum seni haklarını ihbarını verecem dedi sebepte bana küçülmeye gidiyoruz dedi fakat 3 gün sonra öğrendim ki tesaron firmadan yerime bayan almışlar daha haklarımı alamadım ama verecekler ben yinede küçülmeye gidiyoruz diyipte yerime başka birini aldıkları için haksızlık olduğunu düşünüyorum bu durumda mahkemeye versem nasıl sonuç alırım tazminatımı aldıktan sonrami vermeliyim yada almadanmi mağdur edilmeyecem ama bana iş yok kapatacaz dediği halde beni çıkarıp yerime başka birini almaları ne yapmalıyım

 98. Slm ben 2014 yılında sözleşmeli olarak bir kamptta özel güvenlikşirkkrtinde çallışıyordum 2016 haksız yere işten cıkarıldım ve şuan arkadaşlarım kadrro aldı ben hiçbir başvuru yapmadım şuuan ne yapabilirim

 99. Merhaba ben 1 ekim 2018 de ise girişim oldu ve 8 aralık 2018 de işten çıkarıldım ama benim sigortada primimi eksik yatırmışlar ve mesai ücretimi ödemediler bu durumda iki aylik maaşımı verdiler beni isten çıkardılar bu durumda ne yapmalıyım benim ne gibi bir hakkim olabilir sigortamin eksik primini ve brüt ucretini dava açsam yükseltilir mi

  1. Merhaba. Evet, ama bir avukattan yardım almanızı öneririm. Kısa süreli çalıştığınız için ispat ve yarar noktasında profesyonel destek almanız iyi olacaktır.

   1. Elimde banka dekontları var ve biz puantaj sistemi ile çalıştığımız için ben bu puantajlarin hepsini sakladim imzali bir sekilde ve aralik ayında 8 günlük calisma bedelimi ödemedi o yüzden ben hakkımı alabilir miyim

 100. Merhaba ben bir markette 1 sene 6 ay çalıştım ama 12 saat olduğu için çok yoruluyodum aynı zamanda 24 yıldır şeker hastasıyım ve engelliyim bir yakınım kyk nın yurdunda iş olduğunu 9 saat olduğunu söyledi yani bana aracı oldu ve marketten çıktım onların sözüne güvendim o işe başladım beni 2 ay çalıştırıp kovdular işten benim gibi 2 arkadaşımı da çıkardılar ve şuan mağdurun bana açıklama bile yapmadılar lütfen yardımcı olun ne yapmalıyım orda birçok usulsüz şeyler olmasına rağmen hiç konusturmadilar beni ve patronum bana memurlara defalarca yalan söyletti bu konuda çok huzursuzdum ama işe ihtiyacım olduğundan hep sustum şimdi ise kiram var kredim var 1 kızım var onun giderleri ve geçimim yani anlıyacağınız çıkmazdayım

 101. Merhabalar
  Yarı devlet yarı özel bir bankada sınırsız süreli sözleşmeli işçi statüsünde yurtdışı şubesinde 4 yıldır çalışmakta idim Sözleşmemiz kktc hükümlerine tabi ama genel müdürlük İstanbulda 21 Aralık akşamı ülke müdürlüğünden bir yetkili insan kaynaklarından bir tebellüğ belgesi geldiğini imzalamam gerektiğini ve artık benimle çalışmayacaklarını pazartesi gelmene gerek yok denilerek sosyal medya daki paylaşımlarım İn devlet büyüklerini küçük düşürme ve banka itibarını sarsıcı nitelik taşıdığını söyledi diğer bankalarda da birkaç kişi varmış aynı bölgede yarın pazartesi izlemem gereken yol nedir nereden dava açabilirim

  1. Merhaba. Bir avukatla görüşmenizi öneririm. Çünkü iş sözleşmenizin incelenmesi ve hangi ülke kanununa tabi olduğunuzun tespit edilmesi gerekir.

 102. Ben işyerinde kavga ettim karşımdaki kişi bana vurdu işveren beni çıkarırsa ihtar tazminatı alabilirmiyim almam icin ne yapmaliyim

 103. Merhaba işten çıkarıldıktan sonra hırsızlıkla ilgili bir suçlama yapmaya kalktılar ama çalışırken böyle bir sıkıntı ama tazminatımı istedim diye bana böyler bir iftira atmaya kalktılar işyerinden 7 şahidim var bunla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim arabulucuya başvuru yaptım

  1. Merhaba. Bundan böyle yapmanız gereken, arabulucuda uzlaşamazsanız dava açmak olacaktır. Sonrasında şahitler elbette yararınıza olur ama sonucu bilmek mümkün olmaz.

   1. Peki işten ayrıldıktan sonra hakkımızda tutulan tutanaklar işe yarar mı elimdeki kanıtlarımı mahkemeyemi yoksa ara bulucuyamı başvurmam gerekir ara bulucuda nasıl bir tavır izlemeleyiö

 104. Ben 05.08.2014 tarihinde beri taşeron bir firmada calisiyorum. Ve 31.12.2018 tarihinde 18. maddeden işten çıkarıldım. bana söyledikleri 16. Maddeden girdi çıktı olacaksınız ama 18. Maddeden cikarilmisim ve 1 haftadır sigortasız çalışıyorum is evrakları istiyorlar yeniden iş başı yakmak için ne yapmalıyım yeniden evrakları doldurup ise baslamalimiyim hakların kayıp olurmu.

 105. Merhaba peki bu hırsızlık suçundan dolayı suçlamayı ara bulucuya mı yapabiliyorlar yoksa mahkeme yoluyla mı yapabiliyorlar. İş yerinden çıktıktan sonra yapılan ya da tutulan tutanaklar işe yarar mı ? Bide benim çıkışımı verdikleri halde haber vermediler haber vermedikleri gibi beni sigortasız olarak çalıştırdılar bununla ilgli ne yapabilirim . Arabulucuda nasıl bir tavır izlemem gerekiyor napmalıyım ? Benimde kendimde kanıtlarım var belgelerimi ara bulucuya suna bilir miyim .

  1. Merhaba ben 1 yıl 2 aydır özel sektörde çalışmaktaydım. İşverenim ben ve 5 arkadaşımı 31.12.18 tarihinde işten çıkardı . Ama bu işten çıkarmayı bize bildirmedi bizde 1.1.19 tarihinde işe gittik bize yine birşey söylenmedi biz sorduğumuz da ancak ozaman işten çıkarıldığımızı öğrendik ve bizi sigortasız olarak çalıştırdılar . Ondan sonra haklarımızı da ödemediler . 4 numaralı koddan dolayı bizden işten çıkarmışlar . Biz ara bulucuya gittik ara bulucu kağıtlarımız işyerine ulaştıktan sonra bizi işten çıkarmalarına rağmen haklarımzıı ödememek için hırsızlık gibi bir iftira atmaya kalkışıyolar bunu yapabilirlermi ?

 106. Merhaba bn bugun sefim bana dogumdan sonra ise gelme kendine is bak dedi bni cikarmaya yetkileri varmi bn isimi gayet iyi yapiyorum hamike kaldim diye boyle yapiyolar ne yapmam gerek yardimci olun

 107. Merhaba işsizlik maaşını hakedişime yani 600 günü doldurmama 1 ay kala işten çıkarıldım işsizlik maaşı almak için nasıl bi yol izlemeliyim yardım ederseniz sevinirim iyi günler

  1. Merhaba. Tek yol, yeniden işe girmek ve bu işyerinde 120 gün boyunca çalışmaya devam etmektir. Başka bir çare ne yazık ki yok.

 108. Merhaba
  Eşim ise iade davası sürdüğü.donemde hamile kaldi ve şuan 1 yasinda oğlumuz var. Işe iade davası daha yeni sonuçlandı. Işten çıkarıldıktan 2 gün sonra hamile olduğunu öğrendik. Şimdi iae iade davasını kazandık. Hamilelik hanlarından yararlanabilir miyiz

  1. Merhaba. Hamilelik haklarından kastınızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım; ancak geçmişe dönük yararlanabileceğiniz bir hak olduğunu zannetmiyorum.

 109. Merhaba , 4 yıldır ayni firmada ayni projede calışiyorum,30 un altinda calısân sayısi , projeye devam ederken yerime boşta olan başka bir calısan getiriliyor ve iş cıkışım veriliyor ,usulsuz ve makul bir durum degil , hukuki olarak hic bir hakkim yok mu bu durumda

 110. İşten çıkarıldı ama tazminatını odemediler tüm haklarımı aldım diye imza attirdilar şu tarihte yatacak dediler yatırdılar ne yapmaliyim

 111. Merhaba beni bugün işten cıkardılar 29 kod ile rapor alıyorum diye hiç bir hakkımı vermediler mahkemeye git dediler ben ne yapmalıyım yaklaşık 3.5 senedir çalışıyorum…

 112. 23.01.2017 tarihinden itibaren belediyede çalışıyordum dün iş çıkışım verildi sebepsiz ne yapmam gerekiyor

 113. Merhabalar 1 yıldır çalıştıgım firmada bana istifa yazdırmak istediler ben yazmak istemeyince magaza anahtarımı teslim alıp magazadan gönderdiler bu durumda beni suçlayabilecekleri bir durum olabilir mi çıkarılmış oluyor muyum tam anlamıyla ve şuan ne yapmam gerekir

  1. Merhaba. Böyle bir iş başına gelen işçinin yapacağı en doğru hareket, bir an önce notere giderek işverene ihtarname göndermek ve bu durumu kayıt altına almak olacaktır.

 114. Meraba 5 bucuk aydir calisiyorum bu sali firmam bayramdan sonra isten cikarilicaksn is bak dedi ihbar tazminati hakediyomuyum bayramdan sonrasina kadar sure verdigi icin birde maasimiz askari ucret yatiyor mesaileri elden aliyoruz bunla ilgili ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Size 2 hafta ihbar süresi verilmesi gerekir. Verilmezse, iki haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı hak edersiniz. Elden alınan mesailerle ilgili, sigorta hizmet tespit davası açarak, bu miktarların da SGK kayıtlarına girmesini sağlayabilirsiniz. Ama bu uzun bir süreç olacaktır.

 115. Merhaba. Lojistik bir firmada tie şoförlüğü yapmakatayim. Bu esnada mudur bey beni yanina cagirdi ve beni mazot satmakla sucladi. Elinde hic bir isbat yok bu esnada bende ses kayitina aldim bunu duyan mudur beni isten cikardi.17/6/2019 ama cikis felan imzalamadim ne yapmam gerskiyor yardimci olurmusunuz tesekkur ler..

 116. Yaklaşık 2 senedir bir fabrikada çalışıyorum makine 60 milyar gibi yuksek bir rakam zarara uğradı Bu benim bilerek yaptığım i one sürdüler ama bu herkesin başına gelebilir makine bozulabilir yüklü miktar olabilir bu sadece benim başıma değil herkesin başına gelebilir. Tazminatsiz işten cikarildim benim bu konuda tazminat veya mahkemeye verme gibi hakkım var mı

  1. Merhaba. Bir avukatla mutlaka görüşmenizi öneririm. Burada önemli olan, verilen zararda sizin kusurunuz olup olmadığıdır. Bu konuda eminseniz, hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. Peki tazminatsiz cikarildim işsizlik maaşı alabilirmiyim ben sadece savunma yazdık çıkış kağıdı felan verilmedi imzalamadim .
    İşsizlik maaşı ve sigortadan yararlanabiliyormuyum

    1. Bu sorunun cevabını, İşkur’a işsizlik maaşı için başvurarak hemen ve en kesin şekilde alabilirsiniz.

     1. çalışmış olduğum iş yerinden tazminatsız işten çıkartıldım ve işşizlik parası alamassın diyorlar sorum şu başka bir iş yerine girsem orda çalışırken kaklı sebebli işten çıkarılırsam eğer iş kurdan işssizlik parası bu sefer alabilirmiyim

 117. iki buçuk yıldır çalıştığım şirketten çıkarılıyorum ve ben bu sirkete iki yılda taşeron çalıştım yani toplamda 4.5 yıl 42 gün ihbar süresi tebliğ ettiler haklarınızı vericez diyorlar ne yapmalıyım güvenlik belgemiz yok güvenlik belgeli şirket ve elemanlar gelecekmiş öyle gerekce sunuyorlar

 118. Mrb bir site içersinde lojman verilerek ailem ile birlikte eşyamızı taşıdık. İşe alındım. Sitede teknik görevli olarak çalışmaktayım. İş sözleşmemiz de lojman verildiği belirtilmemiş ve süresiz iş sözleşmesi. 8 buçuk ay çalıştım habersiz sebepsiz işten çıkarıldım. İşten çıkarılma sebep kodu 4 şimdi ben ailem ile madur kaldım evi ev tutup taşımam lazım ev kirası depozitosu nakliyesi beni daha senem bile dolmadan zor durumda bıraktılar. Sadece kalan maaşım ve 4 haftalık ihbar ücreti vereceklermiş. Ben yatılı kaldığım için geceleride çalışmaktayım. Biyerde su patlıyo tamir ediyom bariyer bozuluyo tamir ediyom geceleri. Zorunluymuş. Ama mesai harici par vermediler. Sormak istediğim aniden evsiz kaldığım için bir hak idda edebilirmiyim bunun için bi ödeme alabilirmiyim. Birde 8 buçuk ay geceleride hazır kıta görev yaptım karşılığını alabilirmiyim. Ben haricinde site çalışanları şahit ve oturanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu