Fazla Çalışma

Ücret bordrosunu imzalamadan önce dikkat!

Bir işyerinde işçi olarak çalışıyorsunuz ve ay başında ücretiniz banka hesabınıza yattı. Takip eden gün muhasebeden ya da insan kaynaklarından gelen bir çalışan bordroyu imzalamanızı istedi.

Özellikle maaşınızı banka kanalıyla alıyorsanız, büyük ihtimalle gönül rahatlığıyla imzalamak üzeresiniz. Ama durun! Bazı şeyleri iki kez düşünmenizde fayda olabilir.

Ücret bordrosu nedir?

Önce, ücret bordrosunun ne olduğuna bakalım. Ücret bordrosu düzenleme yükümlülüğü işverenlere Vergi Usul Kanunuyla getirilmiştir. Buna göre işverenler her ay ödedikleri ücretler için ücret bordrosu düzenlemeye mecburdur.

Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf olan ücretler ile diğer ücret üzerinden vergiye tabi hizmet erbabına yapılan ücret ödemeleri için bordro tutulmaz.

İş Kanununda ücret bordrosu

Konumuz İş Kanunu olduğuna göre ücret bordrosunun bu hususla alakasına da bakmamız gerekecek. İş Kanununa göre işveren iş yerinde ya da banka kanalıyla yaptığı ödemelerde işçisine ücret hesabını gösteren imzalı ya da iş yerinin özel işaretini taşımakta olan bir pusula vermek mecburiyetindedir. Bunu yapmayan işveren hakkında, tespit edilmesi halinde idari para cezası uygulanması gündeme gelir.

Bu da demek oluyor ki Vergi Usul Kanununa göre ücret bordrosu düzenlemekle yükümlü olan işveren, bu bordoyu işçisine vererek İş Kanununun kendisine zorunlu tuttuğu ‘işçiye ücret hesabını gösterir bir belgeyi’ de vermiş olmaktadır.

Ücret bordrosunun işçiye verilmesi

Ücreti elden ya da banka aracılığıyla almak arasında bir fark gözetmeksizin işçinin bu ücret bordrosunun bir örneğini alması gerekmektedir.

mustafabaysal.com/ucret-hesap-pusulasi-nedir

Uygulamada bu belge genel olarak ücret hesap pusulası olarak da anılır. Temelde ücret hesap pusulasının içeriğinde işçinin günlük ya da aylık maktu ücreti, çalıştığı gün sayısı, varsa yıllık izinde geçirdiği gün sayısı, fazla çalışma saati ve miktarı, ulusal bayram ve genel tatil çalışması ve tutarı ile benzeri bilgiler yer alır.

Bordro imzalayan işçi

Özellikle ücretlerin banka kanalıyla ödendiği işyerlerinde işçiler bu ücret bordrosunu düşünmeksizin imzalamaktadır. Ancak ücret bordrosunun imzalanmasın tek işlevi ücretin alındığının kanıtlanması değildir.

Bu aynı zamanda işçi ile işveren arasında, bir ay içinde yapılan çalışmalar ve alınan ücretler konusunda bir mutâbakatı işaret eder.

Ücret bordrosu imzalamanın sonuçları

Ücret bordrosu ya da ücret hesap pusulasının işçi tarafından imzalandığında ortaya çıkacak ve işçinin bilmesi gereken temel sonuçlar şunlardır.

 • İşçi, çalışmasının karşılığı olan ücretini aldığını kabul eder.
 • Bordroda fazla çalışma ücreti tahakkuku varsa işçi mahkemede, bordroda yazılı saatin üstünde fazla çalışma yaptığını ancak yazılı delille kanıtlayabilir.

İmzalı maaş bordrosunun davada önemi

Normal şartlarda işvereninizle davalık olduğunuzda fazla çalışma talebiniz varsa bunu tanık beyanları başta olmak üzere her türlü delille kanıtlayabilirsiniz.

Ama ihtirazi kayıt koymaksızın ücret bordrosunu imzalamışsanız ve bordroda bir saat bile olsa fazla çalışma ücreti varsa; işte bu tutarın üzerindeki fazla çalışma iddialarınızı sadece yazılı olarak ispat edebilirsiniz.

İhtirazi kaydın ne olduğunu daha önce yazmıştık: https://mustafabaysal.com/ihtirazi-kayit-nedir/

SONUÇ

Ücret bordronuzda fazla çalışma tahakkuku varsa bordroyu imzalarken daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde mahkeme aşamasına gelmek durumunda kaldığınızda, yaptığınızı iddia ettiğiniz fazla çalışmaları ispat etmek kolay olmayacaktır.

Çünkü ücret bordronuzda örneğin her ay 5 saat fazla mesai tahakkuku varsa ve siz de bu bordroyu imzalamışsanız; iddianız da aylık 20 saat fazla mesai yaptığınızsa, aradaki 15 saatlik farkı SADECE yazılı delillerle kanıtlayabilirsiniz.

Attığınız bu imza sizi zora sokacak ve normalde tanıklarla ispat edebileceğiniz bir iddiayı yalnızca YAZILI delillerle ispat edilebilir bir hale getirecektir.

Halbuki bordroda imzanız olmasaydı ya da ihtirazi kayıt koysaydınız, fazla mesai iddianızı sözlü ya da yazılı her türlü delille kanıtlama imkanınız olurdu.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. iyi günler ben bir şirkette çalışırım daha doğrusu petrolda pompacıyım ve 24 saat çalışirım sadece normal maaşımı alıyorum izinler fazla mesailer hiç yok artı resmi tatiller vermezler ne yapmam gerekir

  1. Bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz, işten ayrıldığınızda dava açabilir ve geriye dönük 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz.

 2. merhaba,
  işyerinde bu zamana kadar asgari ücret üzerinden bordroları imzaladım ama aldığım ücret bunun üzerinde.
  kanıt olarak da kasa hesabını (elden maaş olarak açıkça kalem olarak belirtilmiş) yönetim kuruluna her hafta mail atarak bilgi verdim.
  ÇASGEME şikayet edersem bu yeterli bir kanıt olurmu?

  1. Bu şikayetten sonuç alamazsınız. Çünkü halen çalışmaktasınız. Ancak işten ayrıldıktan sonra dava açarsanız, bunlar lehinize delil olabilir. Ayrıca işçi şikayetleri Çasgem’e değil İşkur’a yapılmaktadır.

 3. BODRODA ASGARI UCRET GÖÜNÜYOR BEN 1750 ALIYORUM BU BODROYU IMZALADIGIM İÇİN İLERDE DAVA ACTIGIMDA SIKINTI OLURMU
  BİRDE FAZLA MESAİLERİMİ ALAMIYORUM VERMİYOR 500 SAAT MESAI YAPIYORUM BUNLARI NASIL ALACAGIM HALEN ÇALIŞIYORUM

  1. Eğer bordronuzda fazla mesai kalemi de varsa, ileride fazla mesailerinizi için dava açtığınızda sıkıntı olabilir. Fazla mesailerinizi 5 yıllık zamanaşımı nedeniyle dava açarak ve en geç 5 yıl öncesine kadar alabilirsiniz.

 4. MERHABALAR BEN İŞ YERİNDE 8 AYDIR ÇALIŞIYORUM FAKAT ARADA GİRDİ ÇIKTI YAPMIŞLAR 1 AY EVDE KALDIM SONRA TEKRAR İŞE BAŞLADIM 2 AY SONRA İŞ YERİM KAPANACAK VE TAZMİNAT ALAMİCAMI SÖYLÜYORLAR GÜNLÜK 8 SAAT ÇALIŞMAMAIZ LAZIMKEN 9 SAAT ÇALIŞIYORUZ 1 SAAT YEMEK İZNİNİ KULLANMIYORUZ AMA HERGÜN 8 SAAT ÇALIŞTIGIMIZA DAİR BELGE İMZALATIYORLAR EK MESAİ PARAMI ALMIYORUM NE YAPMAM LAZIM?

  1. Büşra hanım toplam kıdeminiz 1 yılı geçmediyse kıdem tazminatı alamazsınız. Ama ihbar tazminatınızın ödenmesi gerekir. Aynı şekilde, hakkınız olduğunu düşündüğünüz fazla mesai ya diğer alacaklarınız ödenmezse, bunlar için de dava açmanız gerekir. İşten çıkarıldıktan sonra tekrar durumunuzu yazarsanız, sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 5. 12. ayda işe girdim Sigortam bir ay sonra başlatılmış normal aldığım ücret 3000 tl ama sigortam askeri yatmakta oranı harcı günde her gün 4 saat fazla mesai yapmaktayım ayrıca şehir dışında da 1 bucuk ay kaldım girdiğim günden beri tarafıma sadece 2000 TL bir para ödendi sigorta şirketleri de çalıştığımız için ödemeleriniz gelmiyor diyerek Altay boyunca bekletildik ve en sonunda tarafıma mail yoluyla çıkışımız verildi diye yazı geldi Şirket gideri için kullanmamız gereken kartı bizlere maaş alansi göstermiştir ancak yapılan harcamaların belgeleri ve dosya numaraları tarafımızda mevcuttur bunun için nasıl bir işlem yapmamız gerekir

  1. Bir an önce ihtarname hazırlayın ve tüm bu detayları da belirterek işverene gönderin. Ardından da tüm alacaklarınız için dava açın. Burada en önemli husus, bir an önce ihtarname çekerek hakkınızı aramaya başlamanızdır.

 6. Bir özel güvenlik bünyesinde 5 yıla aşkın 2 gündüz 2 gece 2 izin şeklinde 2 ayri
  firmada çalıştim.Çalışma saati olarak 240 fazla çalışmaktayım.Ama maaş botrosunda asgari ücret ve 10 saatlik mesai göstermektedir.Elden yol ve yemek parası olarak 350 TL vermektedir.Maaş borusunu bir havta once toplu olarak imzalattilar.Geriye dönük fazla mesai alacağımı alabilirmıyım. Almak istersem çalıştığım yerlerdenmi yoksa özel güvenlik şirketinden istemem gerekir.Iyiçalışmalar.

  1. Murat bey iki taraftan da isteyebilirsiniz. Eğer maaş bordronuzda fazla mesai tahakkuku varsa ve siz bu bordroya imza atmışsanız, işiniz zora girer. Çünkü Yargıtay’a göre bu durumda, işçi fazla mesai yaptığını SADECE yazılı delillerle ispat edebilir. Tek başına tanık dinletmeniz bile yeterli olmayacaktır. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 7. merhaba ;
  ben mali müşavirlik bürosunda 1 yıldır çalışıyorum. fakat hamile olduğum için çıkacağım iki ay öncesnden işveren bana bodroları imzalamamı soyledı yksa çıkışımı verecegını alacagın haklardan mahrum kalırsın dedı. baskı altında imzaladım. dava açsam kazanırmıyım? elimde kanıt olarak kendısının deftere tuttugu o ay verdığı maaş yazılı bu kanıtla hak kazanırmıyım?

 8. MERHABALAR GEÇMİŞ DÖNEME AİT ÖDENMEYEN MAAŞLARIM VAR VE MAAŞ BORDOSUNU İMZALADIM. BU YÜZDEN İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESİH ETMEK İSTİYORUM. ÖDENMEDİĞİNE DAİR HESAP HAREKETLERİM VE SSK DÖKÜMÜMDE MEVCUT. BİR SIKINTI OLUR MU ?

  1. Merhaba. Ödenmediği kayıtlardan açıkça anlaşılabiliyorsa, elbette ki haklı fesih yapabilirsiniz. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

 9. İyi günler. Ben bir senedir aynı kurumda satış personelliği yapmaktayım. Günde 11 saat haftalık 66 saat çalışıyoruz. Her ay bize gösterilen maaş bordrosunu imzamış bulunuyoruz. Böyle bi kanundan haberim olmadığı için rahatlıkla imzalıyordum. Kanundan şu anda haberdarım. Bordroyu imzalamış olsamda ordan çalışan birini şahit gösterdiğimde haklarımdan yararlanabiliyor muyum?

  1. Sibel hanım; yazıdan da göreceğiniz üzere; ücret bordronuzda fazla mesai varsa ve siz de ihtirazi kayıt olmaksızın imza atmışsanız, hayır ne yazık ki tanıkla ispat edemezsiniz.

   1. Fazla mesai 0 olarak görünüyor. Sıfır yazan bordroların aksi her türlü delille ispatlanabilir gibi bir yazı okumuştum. Bu fazla çalışmanın göstergesi değil midir?

    1. Eğer 0 ise, sorun yok demektir. Ama 1 saat bile olsaydı, bunun üzerinde fazla mesai yaptığınızı ancak yazılı delillerle ispat edebilirdiniz.

   2. Bu haklarımı alamazsam eğer, fazla çalıştığım için işten çıktığımda ihbar süresine uymasam da kıdem tazminatı alabilir miyim?

    1. Haklı fesih yapacağınıza göre, hayır ihbar süresini beklemeniz gerekmez. Derhal işten ayrılabilirsiniz.

 10. Selam mustafa bey 1.9.1992 sigortalık başlangıcın var şimdiki çalıştığım yerde başlangıcım 1.5 2009 1.11.2017 de ayrılmayı düşüyorum yıllık ücretlerimde hiç almadım geçen senelerde emekligi hak ettim ama yaş a takıldım 25 yıl doldu 6100 günde primim var maaşım 3000 tl ama asgari ücretten yatıyor işyeri sigortayı tazminat almaya hakkım varmı vede ne kadar alırım

 11. merhaba Mustafa Bey,

  personelimizin ay içindeki çalılması 0 gün raporlu. ve çıkışı yapıldı.

  2 saat mesai ücreti ve 1 gün yıllık izin alacağı var. gün 0 olduğu için bordrosuna bu ücretleri işlemenin bildirge açısından sakıncası var mıdır

  1. Hilal hanım, açıklama kısmında geçmiş dönem fazla mesai ve yıllık izin alacağı yazarsanız, sıkıntı olmayacaktır.

  2. Merhaba Mustafa bey,
   Ben özel bir işyerinde yaklaşık 5 yıldır çalışmaktayım.gunluk yemek saatini çıktığımızda 10.5 saat çalışıyorum.maasim asgari ücretten bankaya yatıyor AMA ben asgari ücretten 200 tl fazla alıyorum.bu geri kalanını elden alıyorum.ne fazla mesai nede agi ‘yi alamıyorum.isverenede söylediğimde begenmiyorsan işi bırak diye tehditvari konuşuyorlar.ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.simdiden teşekkürler.

 12. Meraba ben güvelik görevlisi olarak çalışmaktayım şirketimiz asgari olan ücretimizi bankaya gününde yatırır fakat geri kalanı gecikmeli olarak elden verir ve herhangi bir evrak olmadan imza bile alınmıyor bizim açımızdan ne kadar sağlıklıdır bu durum

 13. Merhaba mustafa bey
  Agi,yi alamıyoruz işveren askeri ücretin içinde dahil yani bankaya yatırdıgım paranın içinde diyor fakat aldığıma dair bugüne kadar herhangi bir belge imzalamadık
  Ve alamadıgıma dair şikayet edebilirmiyim

 14. 2 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum işe girerken bana günlük çalışma saati 10 saat diye bildirmişlerdi bunu bilerek işe girmiştim buna rağmen işverenimden fazla mesai ücretini alabilirmiyim

  1. Onur bey, isterseniz günlük 20 saati kabul ederek girmiş olun. Eğer çalışma süreniz haftalık 45 saati aşıyorsa, fazla mesai ödenmesi yasal bir zorunluluktur ve ödenmiyorsa hakkınızı arayabilirsiniz.

 15. MERHABA MUSTAFA BEY
  BEN BİR ÖZEL ŞİRKETTE YAKLAŞIK 2,5 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM.BU SÜRE İÇERİSİNDE FİRMA İÇERİSİNDE SÜREKLİ GÖREV YERİMİ RIZAM OLMAKSIZIN DEĞİŞTİRDİLER.EN SON OLARAK KENDİ RIZAMI ALMADAN YİNE BİR BİRİME VERDİLER RIZASIZ BİR ŞEKİLDE 5 AYDIR HALEN ORADA ÇALIŞMAKTAYIM.BANA 2018 KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ GÖREV DEĞİŞİKLİK FORMU İMZALATMAK İSTEDİLER İMTİNA ETTİM İMZALAMADIM.DAHA SONRASI FAZLA MESAİ ÜCRET KAĞIDINI İMZALATMAK İSTEDİLER İMZALAMADIM. 2,5 SENEDİR HAFTALIK 55 SAAT ÇALIŞMAKTAYIM VE BU MESAİLER BENİM BODROMDA YOK VE BU AY YATAN MAAŞIM 30 TL FAZLA YATMIŞ BU DURUMDA NE YAPMALIYIM

  1. Murat bey, tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? İşten ayrılmak mı? Bu durumda, yukarıda sayılı gerekçelerle haklı fesih yapmanız gerekir. İşveren alacaklarınızı ödemezse de, hukuki süreç başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 16. ayrıca firma içerisinde idari personele mesai ücreti yok diyorlar 45 saatin üzerinde çalışmaktayım
  sigorta kayıtlarında işçi olarak gözüküyor ve sigortamızda bu şekilde yatıyor bu ay fazla yatan para ile ilgili bodroda ek mesainin yazması örneğin 10 saat iken 3 saat gözükmesi ve ben bunu imzalamam neticesinde ne olur firma beni gözden çıkarmış ama beni sürekli yer değiştirip kendi rızamla ayrılmamı istiyorlar gibi hissetmekteyim
  sene içerinde almış olduğum izinlerde görev yeri sürekli değişiyor. işten çıkarsalar alabileceklerim nelerdir
  2 senedir izin olarak 9 gün kullandırttılar 19 gün iznim halen var kullandırtmadılar

 17. ZEYNEL ABİDİN ÖZKALE BEY
  FİRMA BENİ ŞİMDİ 8 SAAT ÇALIŞTIRMAYA YÖNELİK EVRAK HAZIRLAMAYA VE BUNU KABUL ETTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR BEN BUNU YAZILI BİR BEYANLA KABUL ETMİYECEĞİM
  GEÇMİŞE DÖNÜK HAFTALIK +10 SAAT MESAİ PARAMI VERMEDİKLERİ GİBİ ŞİMDİDE BANA SENİN ÇALIŞMANI HAFTALIK 45 SAAT YAPTIK ÜZERİ ÇALIŞIRSAN MESAİ ALIRSIN BU FAZLA ÇALIŞMA MESAİ KAĞIDINI İMZALA DİYECEKLER GİBİME GELİYOR AMA BEN GEÇMİŞE YÖNELİK MESAİ PARAMI +KIDEM TAZMİNATIMI VE SAHADA RIZASIZ ÇALIŞMAM NETİCESİNDE MAĞDURİYETLERİMİN MADDEN VE MANEN GİDERİLMESİNİ TALEP ETMELİYİM AMA NETİCEDE DURUMUMUZ BELLİ ONLARIN İŞTEN ÇIKARMALARI GİBİ BİR HAMLE GELECEKMİ ONU BEKLİYORUM İYİLEŞTİRME YAPIYORLAR BU GÜZEL SANIYORLAR AMA DEĞİL YÖNETİCİ İKEN İŞÇİ YAPACAKLAR AMA BENİM SGK DA SİGORTA KAYDIM ZATEN İŞÇİ OLARAK VAR ŞİMDİ ONU RESMİYETE KAVUŞTURMAK İSTİYORLAR AMA YİNE İMZALAMAYACAĞIM

 18. Benim çalıştığım firmada maaş bordrosu imzalamıyoruz parayı elden alıyoruz ve işyeri paramı ödemiyor 1aylık maaşımı bende işi bıraktım oyamıyorlar ne yapmam gerekir

 19. Merhaba küçük ölçekli limited şirketinde çalışıyorum bir işçinin maaşını vermemize rağmen maaş bordrolarını imzalattırmadık 1.5 sene kadar işçi arkadaş mahkemeye vermiş 1.5 sene maaş vermediler Pazar günleri dini bayramlarda dahil sürekli mesai yaptım diye mahkeme tebliğatı 2 . Davadan sonra geldi biz fark etmedik bundan sonra neler olabilir bu arada ben Sahibi değilim maaşları ben veriyordum işyerime karşı mahcupluk hissettim

 20. Merhaba. Bir şirkette 4 seneye yakındır çalışıyorum mesleğim kasap. İlk işe girdiğimde şu kadar maaş denildi elden falan bahsedilmedi farkına vardığında ise ihtiyacım olduğu için öyle devam ettim. asgari ücretten yüksek alıyorum .şuan 2500 TL maaş asgari ücretten yatırılıyor gerisi elden veriliyor. 3600 den yararlanmama 200 gün var ama ben bunu beklemeden tazminatımı alıp çıkmak istiyorum çünkü haklarim yeniliyor . Alo 170 i aradım bana verdiği bilgiler işyerine noterden ihtar yollayın maaşının düşük gösterildiği için tek taraflı fesih ediyorum tazminatımı istiyorum diye. İşyeri olumsuz karsilarsa arabulucu larla horusmemi önerdiler . Meslek kodunda daha önce satış temsilcisi yazılmış onu ısrarla kasap olarak duzelttirdim . Meslek kodunda bakılarak kasap in asgari ücretle çalışmayacağı kanaatine getirilirmi. İşyerinden su kişi şirketimizde su tarihten beri kasap olarak çalışmaktadır yazısı var elimde ustalık belgesi için almıştım. Her ay bize masa bordrosu ilmzalatiliyir bankada adıma yatan meblağı eksiksiz aldım diye . Bunu imzaladigim için tazminat alamiyabilirmiyim. Nasıl bir yol izlemeli önerirsiniz halen bu işyerinde çalışmaktayım . Ayrıca mesaileride saat olarak geri kullandiriyorlar para olarak verilmiyor

  1. Merhaba. Alo 170 size doğru bilgi vermiş, bahsedilen yöntemle ilerlemeniz yararınıza olacaktır. Evet, yaptığınız işin niteliği mahkemenin sonucunu etkiler. Hatta büyük ihtimalle işinize de yarar. Ama bu tür durumlarda, hiç kimse size kesin bir sonuç söyleyemez. Hakkınızı aramanız ve sonucu yaşayarak görmeniz gerekir.

 21. Merhaba Zeynel Bey ,
  Benim işyerimde 1,5 sene çalışan personelim’in kıdem tazminatı ile çıkışını verdim fakat son ay hizmet bordrosunu imzalamadı ve beni mahkemeye verdi ama son ay maaşı tazminatını banka hesabına gönderdim bordroyu imzalamadığı için bir sıkıntı çıkarmı.

  1. Merhaba. Eğer son ay maaşını ve diğer alacaklarını banka kanalıyla ödediyseniz sorun olmayacaktır. Endişelenmenize gerek yok; ama işçinin hakkı olduğu halde ödemeyi unuttuğunuz bir kalem varsa, onu bilemem.

 22. Degerli Abidin bey ben 2 yildir bir firmada calisiyorum maasimi elden aliyorum ve maas bordrosunuda hic bir ay imzalamadim gecenlerde usta basi beni tehtit etdi isle ilgili sizi cikarcam diye bunla ilgili tazminatimizi alabilirmiyiz tesekkurler

 23. Merhaba 6 yıldır aynı yerde çalışmaktayim hayvan bakıcısı olarak su an 40 bin tl alacağım var is veren oyalıyor devamlı 60 aydır maaş bodrosu imzalamadim alacağım odugu icin ve hiç izin kullanmadim yillik bayram resmi ve yatılı çalışmaktayim haklarimi almam icin nereye basvurcam

  1. Merhaba, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Mümkünse bir avukattan yardım almanızı öneririm, aksi takdirde hata yapabilirsiniz.

 24. Mustafa bey ,10 yıldır bir iş yerinde on muhasebe personeli olarak calismaktayim …sabah 9.00 da mesaim başlar aksam 19.00 mesaim biter.. c.teside ise sabah 9.00 aksam 15.00 dur mola saatimiz yoktur .çoğu zaman işlerimiz durgun olduğu icin kafamıza gore istediğinz kadr mola veririz… resmi tatiller mesai verilmez …ve işlerimiz yoğun olmadığından molada cok verildiğinden ,gec gönderir evimize çalışanları… cok dinlediğimiz icin yani…Bu durumdan hic memenun degilim gunde 1 buçuk saat mola vereyim erken cikayim ona da izin verilmez…is yoksa cikart tazminatimizu ver diyorum onada razi degil …camera kayitlarimz var kac saat is yerindeyiz belli bizi fazla tuttuğu icin haklı fesih nedenim olabilir mi ? …Bu durumda ne yapmalıyım lutfen beni bilgilendirirmisnz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu