İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alırken işe girip çıkmak

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Ancak bu şartlara sahip olunsa ve işsizlik maaşı alınsa bile, işsizin iş bulması durumunda işsizlik ödeneği kesilmektedir. O halde; işsizlik maaşı alırken işe giren ve sonra yine işsiz kalan işçi için, işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alma

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin, bir kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olması gerekir. Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlandığını daha önce yazmıştım, bu bağlantıdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Fakat bu tek başına yeterli değildir. İşçinin aynı zamanda, işten ayrılmadan önceki son 3 yılda toplam en az 600 gün priminin bulunması ve 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması da gerekir.

İşsizlik maaşı alırken işe girmek

İşsizlik maaşı rakam itibariyle çok yüksek tutarları ifade etmemektedir. Daha çok, işçinin iş aradığı dönemde, ona destek olmak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla işsiz kalan işçi, iş aramaya devam etmektedir. İşsizin iş bulması durumunda ise işsizlik maaşı kesilmektedir.

Burada kafa karıştıran husus, işe giren işsizin kısa süre içinde tekrar işsiz kalması halidir. Olayı somutlaştırmak için örnek üzerinden gidelim.

işsizlik maaşı kaldığı yerden devam

İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılında 600 gün primi bulunduğu için 180 gün boyunca işsizlik maaşı almaya kazanan bir vatandaşı ele alalım. Bu vatandaş örneğin, işsizlik maaşı alırken 2nci ayın sonunda işe girmiş olsun. 2 ay işsizlik maaşı alan bu kimsenin işsizlik maaşı kesilecektir.

Daha önce yazdığım bir makaleden de görebileceğiniz üzere; çalışmaya devam eden bu işçi tekrar işsiz kaldığında ona yeniden işsizlik maaşı bağlanması için; en baştan 600 gün prim şartını bir kez daha doldurması beklenir.

Bu işçi 600 günü henüz dolduramadığı için, eski işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edebilecektir. Bunun için İşkur’a başvurması yeterlidir.

İşsizlik maaşının nasıl kaldığı yerden devam edebileceğini bir örnekle açıkladığımız Youtube videosunu hemen aşağıda görebilirsiniz.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almanın ön şartının, işten ayrılmış olunan tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün priminin bulunması olduğunu biliyoruz. Öyle ki; her seferinde en az 600 günü baştan doldurmak kaydıyla işsizlik maaşı defalarca alınabilir.

Ama eğer işsizlik maaşı alırken işe girilirse ve bu nedenle işsizlik maaşı kesilirse, önemli bir ayrıntı vardır. Girdiği yeni işten de ayrılıp işsiz kalan işçi, İşkur’a başvurursa; ikinci kez işsiz kaldığı tarihten ilk baştaki süresinin sonuna kadar tekrar işsizlik maaşı alabilecektir. Yani kesilen işsizlik maaşı tekrar aktif olacak ve başkaca bir şarta gerek kalmadan ödenmeye devam edilecektir.

Bir örnekle somutlaştıralım. İşçi işsiz kalmış ve 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olsun. 3 ay işsizlik maaşı alan bu işçi işe girmiş ve işsizlik maaşı kesilmiştir. Aradan 4 yıl geçmiş ve işçi yine işsiz kalmıştır. Burada iki senaryodan biri gerçekleşir:

 • İşçi tekrar işsiz kaldığı bu seferde, işsizlik maaşı alma şartlarına yine sahiptir. O halde sorun olmaz, işçiye elbette yeni işsizlik maaşı bağlanır.
 • Ancak bu yeni işsiz kalma durumunda, işçi işsizlik maaşı alma şartlarına sahip olmayabilir. Bu durumda işçi, İşkur’a başvurur ve daha önce alamadığı kalan 7 aylık işsizlik maaşını talep ederse, bu maaş işçiye tekrar bağlanır. Burada işçiye, eski işsizlik maaşı ne ise, onun üzerinden ödeme yapılır. Sadece, eğer işçi işsizlik maaşını tavan tutardan almışsa, bu işçiye maaş yine tavan tutardan bağlanacaktır.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

336 Yorum

 1. İşsizlik maaşı alındıktan 2 ay sonra işe girdim ve sonrasında kendi isteğim ile ayrılıp 1 hafta sonrasında başka bir işe girdim. Burda işveren akti feshederse yine işsizlik maaşını almaya hak kazanır mıyım? Kazanırsam kaldığım yerden mi devam ederim? Yoksa yeniden bir 1080 günde kaç gün çalışıldım hesaplaması yapılır?

  1. Ali bey, sorunuzun cevabı yazıda mevcuttur. Örneğin 10 aylığına işsizlik maaşı almayı hak etmişseniz, bahsettiğiniz gibi işten çıkarıldığınızda, bu 10 aylık sürenin sonuna gelmediyseniz işsizlik maaşı alırsınız. Şöyle bir örnek verebiliriz: 8 aylığına işsizlik maaşı bağlanan bir işçi düşünelim. 3 ay işsizlik maaşı alsın ve işe girsin. İşsizlik maaşı kesilir. Sonra 4 ay çalışsın ve tekrar işsiz kalsın. Daha 8 ayın dolmasına 1 ay olduğu için, 1 ay daha işsizlik maaşı alır.

   1. Bende 8 ay işsizlik maaşı hak kazandım . 1 ayını alıcım ay sonunda 170 i arayıp sordum ay basında iş bası yapacağım kalan 7 ayım ne olacak diye tekrar işsiz kaldığınızda kalan 7 ayınızı alabilirsiniz dediler internette gördüğüm bir cok örneği sordum örnekteki gibi ama böyle birşey Yok dediler kazanılmış bir hak çalıştığınız aylardaki maaş alacaklarınız kesilmez kalan 7 ayı zaman ne zaman isterseniz alabilirsiniz istifa etseniz bile dediler

    1. Buse hanım, kalan 7 ayı hem alabilirsiniz hem alamazsınız. Örnekle açıklayayım. 1 ay sonunda tekrar işe girdiniz ve maaşınız kesildi. Yeni girdiğiniz işten 2 ay sonra çıktınız. Bu durumda size 7 ay daha değil; 8 aylık sürenin sonuna kadar olan 5 ay daha maaş bağlanır. Çünkü 3 ay geçmiş durumdadır.

   2. ne alakası var insanları yanlış yönlendirmeyin.kaç ay alınmamış maaş varsa sigortadan çıktıktan itibaren alınmaya devam eder.hak edilmiş bir ücrettir.hiçbir sebebden dolayı alınmamazlık yapılmaz.2 sene geçsede üzerinden işci sigortadan çıkınca kaldığı yerden devam eder

    1. Metin bey, söylediğinizin doğru olduğunu İşkur’dan teyit ettirdim ve yazıyı da ona göre güncelledim. Uyarınız için teşekkür ederim.

     1. Zeynel bey metin bey doğrusunu yazmış arkadaşları yanlış yönlendiriyorsunuz bilerek yapmadığınızı düşünüyorum doğrusu kendimden örnek vereyim 2 yıl önce çıkartıldım 17 gün işsizlik maaşı aldıktan sonra işe girdim kesildi 2 yıl daha çalıştım. işyeri işe gittiğim halde işe gelmedi yalanıyla tutanak tutup işten çıkardı işsizlik maaşına başvurdum 04.01.2018 TARIHLI BASVURUNUZ SONUCU İSSİZLİK ODENEGİ ALMAYA HAK KAZANAMADINIZ. B003 diye mesaj geldi işkurdan tekrar işkurdan 4 gün sonrada gelen mesaj buyrun DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 04.01.2018 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. B003 daha önce 6 ay hakedişim vardı 17 gün almıştım e devletten baktığımda 5 ay 13 gün daha ödeme çıktı doğrusu bu.

     2. Zeynel bey böyle bir mevzuat maddesi var veya işkur işçiyi mağdur etmek istemiyor.

 2. merhaba
  2015 yılının haziran ayında işsiz kaldım.10 ay süre işsizlik maaşı almaya hak kazanıp 105 gün işsizlik maaşı aldım ve yeni bir işe girdim.halen yeni işimde çalışıyorum.
  Fakat yılbaşı gibi buradan çıkartılırsam ne kadar süre ile işsizlik maaşı alabileceğim?
  Hiç bir yerde cevap bulamıyorum.

  1. kalan maaşı alacaksınız .işkura belirtin durumu yardım etsinler işsizlik bölümünde.

 3. 4 aydır İşsizlik maaşı alıyordum işe başladım fakat şuanda işten kendi isteğimle çıkarsam işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim?

 4. işten çıkardığımız bir çalişanımız şu an işsizlik maaşı alıyor ve tekrar iş başı yaptırmak istıyoruz mevzuata aykırı bir durum varmı.İşten çıkarılan çalışan işsizlik maaşı alınca tekrar aynı işine dönebilirmi.

   1. Ben issizlik maasi aliyorum 22 gunluk ilk ay maasi aldim suan bi is gorusmesi yaptim lakin adamlar deneme sureci tanıdılar bu durumda issizlik maasini donduracagim soruya gelecek olursak deneme sureci olumlu olursa issizlik maasini nasil iptal edebilirim kuruluşa mi gitmem gerek alo 170 arasam maasimi keserlermi yada e devletten yapabilirmiyim

 5. 31 aralık 2017 işten çıktım 10ay işsizlik maaş alacam, 1 şubat 2018 de ilk işsizlik maaşı aldıktan hemen sonra 5 şubatta tekrar işe girdim bu işten istifa edip çıkarsam işsizlık maaşım devam eder mi , teşekkür ederim

 6. selam benim şöyle bir sorum olacak,
  ben 2011 yılında ayrıldığım şirketten 1ay 10 günlük işsizlik ödeneği aldım. sonrasında işe başladım ve 2017 yılı haziranda kendim ayrıldım. bu durumda işsizlik ödeneği alamadım. 3 ay sonra tekrar işe girdim giriş tarihim 02/11/2017 çıkartılış tarihim 23/02/2018 bu tarihlerde 5 günlük raporum var bu şekilde işsizlik ödeneği hak ediyormuyum. yoksa yarım kalan maaş mı bağlanır. bağlanırsa o zamanki gibi 500tl üzerinden mi bağlanır.
  teşekkür ederim.

  1. Çiğdem hanım, geçmiş işsizlik maaşınız bağlanır; ancak o zamanki maaş ne ise, o rakam üzerinden ödeme yapılacaktır.

 7. 2017 yılın sonunda şirket devredildi bize tazminat ödendi bundan dolayı ve aynı yerde çalışmaya devam ettik tekrar işe giriş yapmış gibi işsizlik maaşını kaldığım yerden başvurup devam edermiyim hiç baş vurmadığım halde kendim işten çıksam bile

  1. Sema hanım sorunuzu tam olarak anlayamadım. Daha önce işsizlik maaşı aldınız mı?

   1. daha önce hiç almadım çünkü başkasına şirket devredilence tekrar çıkış yapılıp başka bir şirkete başlamış gibi aynı yere devam etti kınık maden suları olarak şirket değişti . daha önce tab gıda idi.patronda değişti tabi.ama diyelimki çıkışımızı verdiler

 8. eski patron bizim çıkışımızı verdi aslında .iş yerini başkası devraldı o işe başka bir şirket olarak tekrar ara vermeden işe başladım başlamasaydım işsizlik alacaktım ama avukat bana işe devam etsin işsizlik maaşı kaldığı yerden devam ediyor o hak kaybolmuyor deyince ben işe devam ettim o şirketten sadece tab gıdayı tamamen satmadı sadece ordaki işyerini devreddi français olarak isim hakkını kullanıyor orasının patronu başkası sadece ben başka işebaşlamş gibi oldum

 9. Isten ayrildiktan sonra iskur a müracaat ettim ve 6 ay süreliğine işsizlik maaşı bağlandı. 1 ay işsizlik maaşı aldim. Ozel guvenlik sertifikam var. Iki sorum olacak.
  1. Gecici süreliğine (1 ay) raporlu personelin yerine guvenlik işine gidesem sonrasinda işsizlik maaşı almaya devam edermiyim?
  2. 6 aylık sure dolmadan bir iş bulur ve çalışmaya başlarsam o güne kadar aldığım işsizlik maaşını geri mi verecegim

  1. Merhaba. Geçici olarak çalışırsanız maaşınız durur. Çalışmanız bittiğinde, işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edersiniz. Bir iş bulursanız, aldığınız maaşı geri vermezsiniz. Sadece maaşınız kesilir. Sonra işsiz kalırsanız, kalan kısmını almaya devam edebilirsiniz.

 10. 4857 sayılı iş kanun.nu 22 maddesi gereğince işveren tarafından 15.12.2017 tarihi itibariyle feshedildi.bunun daha devamı da var bizim iş yeri feshedildi. başkasına devir oldu .Ben yine aynı işime devam ettim.O işyerinde hiç istifa vermeden çıkış yapıldı.Benim işsizlik maaşının hakkının kaybolmayacağını söyledi tanıdık bir avukat..Bende hemen ertesi gün işe giriş yaptım.bu nedenle işsizlik maaşına başvuru yapmadan tekrar aynı işe başladım.Ama ocak 2019 yılında benim günlerim doluyor sigorta prim günlerim o yüzden günlerimi doldurmak için devam ettim.günlerimi doldurduktan sonra bıraksam.İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam etmezmi

  1. Sema hanım, ilk işi bıraktığınızda işkura başvurmalı ve maaşınız bağlandıktan sonra tekrar işe giriş yapmalıydınız. Durumu yine de, en iyi şekilde İşkur’dan öğrenebilirsiniz.

 11. Ben daha önce işsizlik maasi alıyordum sonra işe başladım o İştende ayrıldım tekrar işsizlik maasi almaya devam ettim tekrar başka işe girdim ve son çalıştığım iş veren benim çıkışımi kod 29 ile verdiler şimdi son çıkışim kod 29 dan verildi içerde 2 aya yakın işsizlik maaşım var daha başvurSam alabilir miyim?

  1. Aslan bey, bu sorun olmaz. İşkur’a başvurarak kalan işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 12. Slm ben 22 11 2017 de işsiz kaldım ve işsizlik maaşına başvurdum çıktı şimdi ise 18 03 2018 işe girdim 31 03 2018 çıkış verdiler bu durumda yarıda kalan işsizlik maaşına dilekçe yazsam devam edermi bilgilendirirseniz sevinirim iyi gecele

 13. Merhaba, ben şu an işsizlik maaşı alıyorum, Nisan’ın 13 ünde yeniden işe başlayacağım, bu taktirde Nisan ayına ait 13 günlük maaşımı alabilir miyim. Alabiliyorsam bu bana Mayıs’ın 5 inde mi ödenir?

 14. Merhabalar ben onceden issizlik maasina basvurdum ve 6 aylik issizlik odenegini cikti bunun 3 ayi aldim iceride 3 ayim daha kaldi ise giris yaptim sonra istifa ettim kalan 3 ay issizlik odenegimi tekrar alabilirmiyim tesekkurler

  1. Merhaba, evet kalan maaşınızı alabilirsiniz. İşkur’a başvurmanız yeterli olacaktır.

 15. 10 ay işsizlik maaşı bağlandı. 5 ayını aldım. istifa edersem. kalan 5 ayı alabilirmiyim

 16. Daha once almaya hak kazandigim issizlik maasindan 1 ay maas aldiktan sonra yeni ise basladim 1 yil dolmadan kanunun 25/2 ye gore cikarildim bu durumda issizlik odeneginin kalan aylarini alabilirmiyim

 17. eski patron bizim çıkışımızı verdi aslında .iş yerini başkası devraldı o işe başka bir şirket olarak tekrar ara vermeden işe başladım ama işsizlik maaşı hiç dokunmadim ama şimdi buradan cikarildim 5ay oldu hakkımız yanarım yada işsizlik maaşı alabilirim miyim…

   1. Merhaba ben yedi aydır issizlik maaşı aldım maasım kesildi bu süre içinde iş bulamadım iş kurda iş bulmadı bana tekrar issizlik maaşına başvurabilirmiyim yani devam edebilirmi

 18. Merhaba 4 mayıs 2018 itibariyle işyerimin kapanması dolayısıyla işten çıkarılacağım.30 günlük ihbar süremiz bildirildi 4 Nisa’nda.4 mayıs itibariyle çıkışım veriliyor.tavan uygulamasından 10 ay işsizlik maaşı almaya hakediyorum.fakat Ertesi gün sigortam başlayacak şekilde iş buldum .sigorta boşluğum olmayabilir,çıkartıldığım iş ile bulduğum yeni iş arasında.yinede İŞKUR a başvurup işsizlik maaşı için hemen geri dondurabilir miyim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Pınar hanım, siz İşkur’a başvurun ve işlemler başlasın. İşe girer girmez de tekrar başvurarak dondurursunuz.

 19. Slm ben işdizlik mali alıyordum işe gir cık yaptım tekrar baş vurdum almaya devam ettim 2 ci kez işe girip çıktım alabilirmiyim

   1. Merhaba ben 4 yıldan fazladır aynı iş yerınde çalışıyorum bundan 3 ay önce istifa ettim ve 1 ay sonra aynı işyerınde yenınden çalışmaya başladım hiç işsizlik maaşı almadım eğer işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabılırmıyım bunun süresi ne kadar

    1. Talip bey, en az 120 gün kesintisiz çalıştıktan sonra ve doğru sgk koduyla çıkarılırsanız alabilirsiniz.

 20. Selamun aleykum ben 12.04.2018 de isveren sozlesmesi bitince issiz kaldim 25.04.2018 tarihinde ise tekrar basladim bu 12 gunluk issizligimi alabilirmiyim? Arti ilk is yerimde askeri ucretten gosteriyolardi yani issizlik maasim dusuktu 2 ci isyerimde askeri ucretin uzerinde. 6 veye 7 ay sonra cikis alsam veya bisene sonra issizlik maasim askeri ucret uzerinden mi alirim yoksa askeri ucretin uzerindenmi .

 21. Merhabalar 2018 subat ayinda isten cikarildim 8 ay issizlik hakettim 2bucuk ay aldiktan sonra ise girdim 15gun calistiktan sonra istifa ettim kalan 5bucuk aylik issizlik parami alabilirmiyim

 22. Typ kapsamında bir okulda çalışmaktayım 6 aylık hamileyim 2 ay sonra doğum iznine ayrılacam kurumun ıskur ile typ anlaşması ben doğum iznindeyken bitecek haliyle bende doğum iznindeyken çıkarılmış olacağım 4 aylık doğum parasını alabilirmiyim ve sonrasında işsizlik maaşı bağlanırmi doğum parası toplu yatmakta ve doğum izni bitiminde çalıştığım yere gidip başlayıs yapmam gerekmekte ancak gidince typ süresi dolduğu için giriş yapamayacaklar ne yapmam gerek

  1. Merhaba. Analık iznindeyken işten çıkarılırsanız, 10 gün daha rapor parası ödenir. Sonrası ödenmez ve ödenmişse geri alınır. İşsizlik maaşı ise, diğer şartları sağlayıp sağlayamadığınıza göre değişir.

 23. İyi günler kolay gelsin ben işten çıktım 8 ay işsizlik maaşı kazandım ancak 1 ay sonra tekrar çağırıldim typ olduğu için süreleri 3 ay çalışıp tekrar çıkış verecekler sürem o kadar kalmış ben tekrar işsizlik maaşı alirmiyim 120 günü tamam atlamadan çıkıyorum.

 24. Merhaba. Daha önce 10 aylık işsizlik maaşı almaya hak kazandım. Son 1 ay kala iş buldum 6 ay kadar çalıştım. Şimdi çıkarıldım. Eski işsizlik maaşımı alabiliyor muyum. Yoksa yeni işsizlik maaşına mi devam edeceğim. Yeni işsizlik maaşına devam edersem eskisi siliniyor mu. Teşekkürler

  1. Melisa hanım, yeniden işsizlik maaşı alamazsınız. Çünkü 600 gün şartı, ilk maaşınızı hak ettiğinizde sıfırlanmıştır. Eski maaşı, kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 25. Merhaba ,
  Bana işsizlik maası baglandı 4 ay aldım sonra işe girdim 10 aydır calısıyorum. Şimdi yeniden kalan hakkımı almak için illa iş yerinin çıkarması mı gerekli yoksa kendi istediğinle cıksam istifa etsem de devam eder mi maaşım?

  1. Ece hanım, işten nasıl çıkarılırsanız çıkarılın, eski maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 26. Ayin 15 inde ise basladim işsizlik maasimi ayin 5 inde aliyordum . Önümüzdeki ay işsizlik maasinin gecen aydan 15 gününü alabiliyor muyum .. tesekkurler

 27. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum bi fabrikaya çalışmaya başladım bi buçuk gün çalıştım çıkış aldım ve işkur’a bildirmedim herhangi bir sıkıntı olurmu sadece bir bucuk gün çalıştım sigorta girisi yaptılar şartlar uymadığı için istifa ettim işkur’a maaşımı ipptal ettirip tekrar başvurmam gereklimi bi bucuk gün için lutfen yardım iptal olursa tekrar baglanırmı haber vermem gereklimi bunun için

  1. Serhat bey tespit edilirse, 1,5 günlük maaşınız geri alınır. Yine de isterseniz, durumu izah eden bir dilekçe ile İşkur’a başvurun ve haberleri olsun.

   1. Teşekkür ederim gerçekten allah sizden razı olsun sayenizde birçok insan kafasına takılan soruların cevaplarına ulaşıyor sayenizde iyki varsınız…

 28. Merhaba zeynel bey

  Emekli oldugunuzda kullanmadiginiz kalan işsizlik ucretini devlet size geri oduyormu yoksa o ucret yaniyormu.
  tesekkurler

  1. Erol bey, bu durumda zaten geliriniz olduğunuzdan, işsizlik maaşı tekrar bağlanmaz ve alamadığınız kısım İşkur’da kalır.

 29. Zeynel bey merhaba 2 ay işsizlik ödeneği aldıktan sonra işe başladım 10 ay çalıştıkdan sonra ayrıldım.işsizlik ödeneğimi kaldığı yerden alabilmek için tekrar başvuruda bulundum mesaj geldikden sonra alabilirsiniz dediler 18 gün geçti hala mesaj gelmedi beklemedeymiş nezaman sonuçlanır.

  1. Güven bey, ne yazık ki böyle süreçlerde kurumlar arasında bir standart yok. Beklemekten başka elinizden bir şey gelmeyecektir.

 30. ben issizlik maasini hak edecek durumdayim fakat hamilelikten oturu de bi ise girip dogum raporunu da almak istiyorum issizlik maasim onaylanma suresi nedir 2 hf icinde raporu vermem gerekiio is buldum giris yapilmasini bekliyorum ilk once issizlike basvursam onay gelmeden de ise girsem boyle bi durum soz konusu olabilirmi

 31. Merhaba Zeynel Bey
  18 05 2017 de işten çıkrıldım işkura başvurdum son 3 yılda 1080 gün prim yattığı için işsizlik maaşına hak kazandım. 04.10.2017 tarihinde kendi adıma serbest meslek defteri açtım ve işkur dan gelen SMS ile maaşım kesildi. Serbest meslek defterimi 31.12.17 de kapattım. Önceki kalan işsizlik maaş hakkım 5 ay 10 gün imiş. Fakat ben işkura tekrar başvurumu 22.05.18 de yaptım. İlk başvurumu yasal süre içerisinde yaptığımdan kalan maaş hakkımı alabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

 32. Merhaba,

  Ben işten çıkarıldıktan sonra 2 ay işşislik maaşi aldım. sonra işe başladım. 2 yıl 6 ay olacak çalışıyorum. ama ayrılmayı düşünüyorum. kalan işsizlik maaşımı almak için işten çıkarılmam mı gerekiyor yoksa istifa edersem de kalan hakkımı alabilir miyim? İstifam için haklı sebep yok sadece yoğun iş programı sebebiyle ayrılmak istiyorum. haklı sebep içeren istifalar kabul ediliyor o sebeple belirtmek istedim.

  cvp için şimdiden teşekkürler.

 33. Merhaba aralık ayında 10 aylık işsizlik maaşı hakettim. Bunun sadece 2 ayını alıp işe girdim. Şuanda 5 aydır çalışıyorum fakat çalıştığım kurum beni yine onlara bağlı başka bir yerde görevlendirdi ancak farklı firmalar olarak göründüğü için tekrar sgk giriş çıkışım olacak. Ancak tabi bu sirada issizlige basvurmayacagim cunku hemen giris cikis yapilacak. Yeni gorevlendirildigim yerde memnun olmaz istifa edersem kalan issizlik maasimi alabilir miyim?

 34. Zeynel Bey merhaba, 1170 gunluk araliksiz calismamdan sonra is yerimin kuculmeye gitmesi asil nedeni olmasina ragmen performans dusuklugunu neden gosterip 31.05.18 tarihiyle cikisimi verdi. Ve 1 aylik hamileyim. 10 aylik issizlik maasimi hakkettigim onaylanirsa, 6 ay issizlik maasi alip sonra yeni bir ise girip sigortadan analik parasi ve diger haklarimdan yararlanmak istiyorum. 2-3 ay calisip Dogumdan sonra hem 16 haftalik analik parami hem de cikisimi verdiklerinde kalan 4 aylik issizlik maasimi eski tutarindan tekrar alabilir miyim? Tesekkur ederim.

 35. Mhblar ben isten cikarildim 8 maas almaya hakkazandim bunun 2bucuk ayini aldim sonra ise girdim 2ay calastiktan sonra kendi istedigimle isi biraktim kalan 5bucuk ayimi iskurdan alabilirmiyim

 36. geçen yıl çok cüzi bi maaşa çalışıp işimi kaybetmişken şimdi daha fazla maaşa başka bi kurumda çalıştım ve yine işten çıkarıldım peki bu işsizlik maaşı artar mı geçen yıl ile aynı mı olur

 37. Merhaba ben işsizlik maaş alıyodum ama daha sonra tekrar çalışmaya başladım işsizlik maaşmı alabilyorum onu anladim yanlız belli bir zaman zarfı varmı tekrar ne kadar çalışmam gerekiyo

  1. Feyyaz bey, ne kadar çalışırsanız çalışın, tekrar işsiz kaldığınızda, eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 38. Merhabalar, geçtiğimiz temmuz ayında işsizlik maaşına başvurdum ve nisan ayına kadar işsizlik alabileceğim söylendi. 2 ay 10 gün kadar maaşı aldıktan sonra ücretli öğretmenlik için göreve başladım. Cuma günü okulların kapanmasıyla benim isim de bitmiştir. Tekrar iskura başvursam maaşı devam ettirebilir miyim?

 39. İşsizlik maaşı Almaya Hak kazandım Sonra İş Yerim Devir Etti Anlaştık çalışmaya başladım 1 hafta oldu anlaşamıyoruz Bu Yeni Yerde 1 Haftalık Ssk Var İşsizlik Maaşı Alabilirmiyim

 40. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyor fakat işe girdiğim için dondurdum sonra tekrar ayrıldım tekrar aktif hale geldi ancak SGK çıkış tarihi itibariyle mi ödeme günü olur yoksa başvuru yaptığın tarihten önce mi? yardımcı olursanız sevinirim..

 41. Erhan bey merhaba ben işten ayrıldım işkura başvuru yaptım onay aldım işsizlik maaşını alamadan başka işe girdim anlaşamadım ayrıldım sıgorta girişim 9 gün görülüyor bu durumda alabilirmiyim

 42. İyi günler ben daha önce işsizlik maaşı aldım sonra bir ay sonra yeni bir işe girdim şu anda üç senedir aynı işyerinde çalışıyorum bu çalıştığım işyerinden 3600 den ayrılıp kdem tazminatı ni alıp sonra iskurdan kalan işsizlik parasını alablirmiyim teşekkürler

  1. Hasan bey, bu işyerinden çıkışınız emeklilik olarak verilirse, alabileceğinizi düşünüyorum. Yine de kesin bir şey söylemek güç. İşkur’a sormanız daha doğru olacaktır.

 43. Merhabalar örneğin ayin 1inde ise başladım 5inde para mi alabilir miyim o ayin? Ne kadar sürede bildirmemiz gerekiyor?

  1. Eda hanım, 1’inde işe başlamışsanız, mümkünse aynı gün bildirmeniz gerekir. 5’inde maaş alsanız da, daha sonra aradaki günleri farkı sizden talep edilir.

    1. İşsizlik maaşınızı hak ettiğiniz tarihten işe girdiğiniz tarihe kadar olan kısmı alabilirsiniz.

 44. merhaba beni isten cikardilar ve bana 11 ay issizlik maasi aldim aradan uc ay gecti tekrar ise girdim ve aradan 9 ay gecti isten ciktim tekrar kaldigi yerden issizlik maasi alabirmiyim iyi gunlet

 45. merhaba işe ben 16 ekim 2017 de işe ilk kez başladim 4 aralik 2017 de sıkortam başladı daha öncede bir yıl okulsa sıtaj gordum calıştığımyerde 210 gün pirimim yatmış temuz 15 2017 de elaman çokluğu nedeniye işten çıkartılıyorum neler yapmam gerekiyor ve işşizlik maaşı alabilirmiyim

 46. Selam benim için önemli olan bi konuda yardımcı olursanız memnun olurum.simdi ben bir hastanede tıbbi atık personeli olarak çalışmaktayım (sertifikam var) şimdi işten ayrılsam duyduğuma göre bu görevi yapan personellerin tazminatları normal personelin tazminatından farklı hesaplanır(daha yüksek) diye bir şey duydum sizden ricam bunun nekadar doğruluk payı varmı yokmu.isten ayrılmam yakın o yüzden acil cevaplarsanız çok memnun olurum.tesekurler.

 47. İsizlik maaşım bağlandı ay sonundan başlayarak 4 günlük aralıklarla konserlerde görev yapacağım ve günübirlik bir iş olacak.6 defa 1 günlük sigorta giriş ve çıkışım yapılacak.Bu durumda ben her 4 gün de bir iş giriş çıkışımın yapıldığını bildirmelimiyim? 20 gün içinde 6 defa sigorta giriş çıkışım olacak…(umarım anlatabilmişimdir..)

 48. Merhaba ben issizlik maasi aliyordum işe girip çıktım tekrar basvurdum normalde e devlette detayli gozukuyordu simdi bakiyorum gozukmuyor bu problem mi acaba

 49. Merhaba kolay gelsin benim bir sorum olacakti ben issizlik maasini ayin 5 den 5 e aliyorum ve agustosun 1 de ise girecegim temmuz ayina ait issizlik maasi bana yatarmi yoksa maas gununden once basladigim icin yatmazmi tesekkur ederim

  1. İsmail bey, bu konuda bilgim yok. Ama yatsa bile aynen iade etmeniz gerektiğini düşününce, yatmaması sizin için daha iyi olacaktır.

 50. Merhaba iş yerimden maaş yatmadıgi için haklı nedenle sözleşmemi fesih ederek ayrıldım ve sözleşme fesih ettiğim günden itibaren (aynı gun)başka bir iş yerinde ise başladım burda ki iş yerim 15 gün çalıştıktan sonra çıkış verdi işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilirmiyim kesintisiz 600 günden fazla sigortam var diğer iş yerine geçerken hiç boş günüm yok ilk çıktığım yerden de haklı nedenle noter kanalıyla işten ayrildim

 51. Merhaba geçen sene kasım ayında 4 yıl çalıştıgım işten ayrılarak , 10 ay tavan olarak işsizlik maaşı hakettim ve almaya başladım, 1 ay aldıktan sonra yeni işe girdim ve kesildi sonrasında 6 ay burada çalışıp başka bir işe geçiş yaptım ve 7 ayda burda işten çıkarıldım. İşsizlik maaşım tekrar aktif oldu 2 ay aldıktan sonra tekrar işe başladım burda 4. Ayım doluyor, çıkarsam işsizlik maaşım tekrar aktif olup kalan 7 ayı alacak mıyım?
  Teşekkür ederim

  1. Yiğit bey işsizlik maaşınızın tamamını alana kadar, işe girip çıktıkça işsizlik maaşınızı almanız mümkündür.

 52. merhaba 1.kere ıssızlık maaasını hak kazandım 2 ay aldım ve sonra ıse basladım yaklasık 2 sene calıstım burada en son calıstıgım yer ıcın basvuru yağmıstım ama eskısı devam edıyor bu eskı bıttıkten sonra dıger hakkımıda alabılecekmıyım sımdıden tesekkur ederım yardımınız ıcın.

  1. Ömer bey, en son çalıştığınız yer için yaptığınız başvuru kabul edilirse, artık eskisini alamazsınız. Ama bu başvurunuz reddedilirse, bu defa eski işsizlik maaşınız kaldığı yerden bağlanır. İkisini birden almanız mümkün değildir.

 53. Merhabalar 620günlük bi primim var okullar açılınca başka bi işyerine geçeceğim şuan hala sigortam devam ediyor eylülde başka bi kreşte olacak buradada 1 yıl calisacagim 620 günlük işsizlik ödeneğim silinirmi başka bi ise girip çıkacağım için yoksa 1yıllık çalışmam bu 620 günün ustunemi eklenecek seneye yararlanilirmi issizlikten

  1. Nur hanım 600 günlük sigortanız, işsizlik maaşı alırsanız kesilir. Bunun dışında, yeni bir işyerine geçtiğiniz için silinmeyecektir.

 54. Merhaba
  Ben 4 yıl önce işten çıkarılmıştım 5 ay işssizlik maşı aldım.sonra işe başladım halende çalışıyorum.şimdi işten çıkarılırsam.ozamanki ücreti yinemi alacam.çünkü aradan 4 yıl geçti zam olmazmı kalan işssizlik maşıma

  1. Ali bey şimdi işten çıkarılırsanız ve işsizlik maaşı almaya hak kazanırsanız, yeni maaş bağlanır. Ama şartları sağlayamazsanız eski maaş bağlanır ve evet ne yazık ki zamlanmadan eski rakam üzerinden ödenir.

 55. Merhaba iyigünler önceki işyerinden 3 sene çalıştıktan sonra işten ayrıldım iszilik masim 9 olarak belirlendi 1 masimi aldıktan sonra is girdim ama memnun kalmadım 1 ay çalıştım kendi isteğim üzerine çıkarsam kalan 8 ay isilik masimi alirmiyim ve şartları nedir şimdiden teşekürler

  1. Ömer bey işten ayrıldığınızda işsizlik maaşı alma şartlarına sahip değilseniz, eski işsizlik maaşınız kaldığı yerden devam eder. Tek şart, yeni işyerinden ayrıldığınızda işsizlik maaaşı almaya hak kazanamamış olmanızdır.

 56. Merhaba ben 31.7.2018 de 3 kodu ile istifa göstermişler ve tekrar 1.8.2018 işe giriş yapmışlar bundan benim haberim yok ben bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Ewet ama iş bitmek üzere bitti mi iş ben işsizlik maaşı almam için uygun kodda çıkarırım kendimi yani alabilirmiyim

 57. Merhabalar 3 ay issizlik maasi aldim yeni bir ise basladim 3gun sonra isten ayrildim anlasamadik.issizlik maasim yeniden aktiflesirmi.tsk ederim.

 58. Mrb zeynel bey ben issizlik maasi alıyordum 6 aya bölünmüştü 2inci ayı aldıktan sonra ise girdim ve 2 gün çalışıp ayrıldım geride kalan issizlik maaşından kaldığım yerden devam etmek istediğim için işkur başvurdum forum doldurdum yeni girdim is bilgileniri yazdim için mi red geldi lakin bana rededildi diye msj geldi ben tekrardan geri kalan issizlik maaşından yararlana bilirmiyim e devletten baktigimda ise 6 ay bölünmüş olan issizlik maasi görünmüyor sadece 2 ay aldığım görünüyor bilgilendirirseniz sevinirim tsk ederim

  1. Özkan bey, bahsettiğiniz duruma göre alabilmeniz lazım. İşkura gidip bizzat bilgi almanızı tavsiye ederim.

 59. Merhaba ben 2 ay işsizlik maaşi aldıktan sonra tekrar sigortalı işe başladım;sorum şu 8 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra ikinci 600 gün kuralı ne zaman başlıyor, dondurduğum sürede çalıştığım gün bana 600 gün için sayılırmı.şimdiden teşekkürler

  1. Serhat bey, işsizlik maaşı almaya hak kazanarak işten ayrıldığınız gün, ikinci 600 günlük süre başlamış olur.

 60. Merhaba 10 ay işsizlik maaşı hakkettiğim halde 3 maaş alıp işe başladım ve 3 aydır çalışıyorum. Yazınızdan anladığım kadarıyla istifa etmem durumunda eski hakkım devam ediyor peki çalışma süremde belli bir sınırlama var mı örneğin toplam 6 ay çalıştıktan sonra ayrılsamda işsizlik maaşım devam eder mi

  1. Merhaba. İsterseniz 1 yıl çalışın, işten ayrıldığınızda yeniden işsizlik maaşı alma şartlarını taşımıyorsanız, eski işsizlik maaşı bağlanır. Tabi yeniden işsizlik maaşı alacak kadar çalışmışsanız, artık bu yeni işsizlik maaşı bağlanacak ve eskisi bir daha gündeme gelmeyecektir.

 61. Merhaba Zeynel Abidin özkaya abi işsizlik maaşı alıyordum 2 ay işsizlik maaşı aldım ve ardından hemen yeni işe girdim 1 sene oldu işden çıkmam lazım Sinop’a taşınacağım
  Sigortadan 1999 öncesi olan 15 yıl 3600 prim günüyle kıdem tazminatını almak için evrakı aldım henüz işyerine vermedim bu evrakı işyerine verdiğim takdirde tekrar işsizlik ödeneği alabilirmiyim.

  2. sorum
  Bu 1 yıl çalıştığım işyerine 15 yıl 3600 olan evrakı işyerine verip kıdem ve yıllık izin hakkımı alıp tekrar işkura başvurursam tekrar kaldığım yerden işsizlik ödeneği bağlanırmı çünkü 1 sene önce sadece 2 ay işsizlik maaşı aldım.

  3. sorum
  Yine bu son çalıştığım işyerinde ibranameyi imzalasamda veya
  imzalayıp. alacaklarım saklı yazsam da
  Bu 15 yıl 3600 prim olan evrakı tekrar işyerine götürsem ibranameyi iptal olurmu uzun oldu hakkınızı helal edin yardımcı olursanız çok seviniriz.

  1. Merhaba.
   1- Bu evrakla işten ayrılırsanız işsizlik maaşı bağlanmaz. Ama daha önceki işsizlik maaşınız kaldığı yerden devam eder. İşkur’a başvurmanız yeterli olur.
   2- Sorunuzun cevabını yukarıda vermiş oldum.
   3- Son sorunuzu tam olarak anlayamadım.

   1. Bu son çalıştığım işyerinde memlekete taşınmak için işden çıkışımı verdim ibraname ye imza attım. Fakat öğrendim ki SGK dan 15 yıl 3600 prim hakediş evrakı alıp işyerine verirsem benim kıdem tazminatını. İle yılık izin paramı alma hakkım olduğunu öğrendim. O evrakı ibraname ye imza attıktan 2 gün sonra öğrendim. Bu evrakı işyerine götürsem ibraname iptal olurmu teşekkür ederim.

   2. Zeynel Abidin özkaya abi.
    İbraname de fesih tarihiyle ibraname deki tarih arasında 1 ay süre olması gerekiyormuş doğrumudur bu 1 aylık süre olmazsa ibraname nin hükmü kalmıyormuş doğrumudur. Teşekkürler.

     1. O zaman imza atmış olduğum ibraname geçersizmi oluyor.

      İbraname ye memlekete gideceğimden dolayı bütün haklarımı aldım. Diye imza attım
      para falan bankaya yatırmayacaklar sadece işkurdan maaş alabilmem için çıkış kodunu 4 olarak yapın dedim.yaptılar. ama pişmanım çünkü 15 yıl 3600 prim günü evrakını işyerine verip kendim ayrılsam da işkurdan yine alabilirmişim. Çünkü 1 sene önce 1.5 ay işkurdan maaş alıyordum. Bu işsizlik maaşının işkura tekrar başvurmam halinde aktif hale geldiğini işkurdan öğrendim. Fakat sorun şuki
      18 08 2018 günü bana tutanak tutmuşlardı. işkurdan maaş alabilmem için korktuğum için ibraname ye imza attım
      Sizden ricam ne yapabilirim. Arabulucuya başvurdum. Sizce doğrumu yaptım. Tekrar teşekkür ediyorum.

 62. Merhabalar. 2ay işsizlik maaşı aldım. Sonra yeni bir işe girip erken ayrıldım. Kalan işsizlik maaşımı alabilmek için İŞKUR başvurusunda , ilk işten çıkarılma tarihini mi yazacağım yoksa ikinci işten çıkma tarihini mi yazacağım.

  1. Muhammet bey her hangi bir tarih yazmanız geremez. İşkur’a gittiniz mi? Bizzat bilgi alabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

 63. İnternetten başvuru yapıyorum Zeynel bey. İlk aldığım zamanda internetten yapmıştım. İşten çıkış tarihi soruyor. İlk yaptığımda ilk iş yerimden çıkış tarihini yazmıştım. Şimdi ikinci işten çıktım. Tekrar başvuru ekranına geldiğimde yine işten çıkış tarihi soruyor. Bende eskisini mi yoksa yenisini mi yazacağım kafam karıştı. Eski ödeneğimi almak için başvuru yapacağım. Yeni işte kısa sürdü çalışmam.

  1. Anladım. Ancak ne yazık ki net bilgim yok. Sizin yerinizde olsam İşkura bizzat giderek öğrenirdim. Böylece yanlış bir şey yapmazsınız. Ayrıca öğrendikten sonra buraya tekrar dönüp sonucu yazarsanız, yazımızı okuyacak olan birçok kişi de bundan faydalanabilir.

 64. Zeynel Abidin özkaya abi.
  Ben işden ayrıldım daha yeni 5 gün oldu ibraname yede imza attım
  İşverene noterden ihtar çekmeyi düşünüyorum SGK primlerimizi Asgari den gösteriyor diye faydası olurmu.

  1. Zeki bey işten ayrıldıysanız çok da faydası olmayacaktır. İşverenin ödemediği her hangi bir hakkınız kaldı mı?

   1. Zeynel Abidin özkaya abi ibraname ye memlekete gideceğimden dolayı bütün haklarımı aldım istifa ediyorum diye imza attım. Ama tabiki almadım çünkü böyle anlaştık çıkış kodumu 4 olarak gösterin dedim gösterdiler şimdi beni işveren çıkarmış oldu işkurdan maaş alabilmek için ama bir çelişki var ibraname dediğiniz gibi geçersiz oluyor çünkü fesih tarihiyle ibranamenin düzenlendiği tarih aynı bu arada arabulucuya başvurdum
    kıdem. ıhbar. yıllık izin parası için. Ama bir çelişki var ibraname ye kendi isteğimle çıkıyorum diye imzayı attım. Tamam
    fakat işverende 4 çıkış koduyla işden çıkarmış oldu beni
    haklarımı sizce alma şansım varmıdır.

    1. Zeki bey sorunuzun net cevabı yok. Çıkışınızın 4 ile verilmesi lehinize ama ibraname aleyhinize. 1 aylık süreye uyulmadığı için ibraname de geçersiz. Gerçekten de hakkınızı alamadıysanız yasal yollara başvurun. Durumu nihai olarak takdir edecek olan iş mahkemesidir.

     1. Zeynel Abidin özkaya abi arabulucuya başvuru yapmıştım iptal edilirmi.

     2. Bu konuda net bilgim yok ama elbette iptal edilmesi gerekir. Arabulucu bürosuna uğramanız yeterli olacaktır.

 65. Daha once 3 ay issizlik maasi aldim primim 709 gündü ise tekrar basladim 600 gun ve 4 ay sartini yeniden tamamladm primim primim 1400 gun tekrar mi hesaplanir yoksa kaldigim yerden mi devam eder

  1. Bayram bey priminiz sıfırdan başlar ve örneğin tekrar 600 günü doldurmuşsanız, 600 gün üzerinden işsizlik maaşı bağlanır.

 66. Ben işsizlik maaşi almaya hak kazandım 25 günlük işsizlik maaşi aldım ondan sonra işe başladım 2,5 ay falan çaliştim iş bitti. Çıkışımız verildi ben tekrar kaldığı yerden işsizlik maaşimi alırmıyım tşkler

 67. Abicim ben iki ekimde işe başladim eylül ayinin dolmasi nedeniyle ekimin beşinde geçen Eylül’ün maaşini verirlermi eyer vermezlerse ben kasimin beşinde maaş alicam ödemeler felan bu ayın yedisinde İŞKUR böyle bir detayi düşünümüşmüdür yoksa bi sorunla karşi karşiyamiyım

  1. Sait bey açıkçası net bilgim yok. Ancak eylül ayında işsiz olduğunuza göre, mantıken ekimde bu maaşın size ödenmesi gerekir.

 68. Zeynel Abidin abi.2017 de girdim işe. Toplamda sigortalı olarak 620 günüm oldu. Başkada öncesinde çalışmışlığım yok. İşten çıkarılsam son 3 yılımın olmaması (yalnız toplamda 600 günün üzerinde çalışmış olmam)işsizlik maaşı almama engel değildir umarım. Bir de günlük 12 saat çalıştım yalnız normal çalışanlar ile aynı maaşı aldım. 12 saatin hakkını yasal yollar ile alma şansım var mı. Çünkü bu şekilde çalışan ve çıkanlara fazla çalışma ücreti verilmiyor

  1. Merhaba. Meraklanmayın, 600 günün olması yeterlidir. Tabi son 120 gün ve diğer şartları taşıyacağınızı varsayıyorum. Fazla mesai alacaklarınızı ise elbette alabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra bunun için dava açmayı unutmayın. Hakkınız şimdi verilmiyorsa bile, bunu hukuki süreçle almak en doğal hakkınızdır.

 69. Ben daha önce bi firmada 7 yıl çalıştım ve 15 gün sonra iş buldum sadece 15 günlük işsizlik maaşı aldım,daha sonra bu girdiğim işte 1,5 yıl çalışıp mağazanın kapanmasından dolayı ayrıldım.son çalıştığım yerde aldığım ücret ilk yerime göre bi hayli yüksekti fakat ben işsizlik maaşını diğer arkadaşlarıma göre düşük alıyorum neden son yerimin ücretine göre hesaplanmadı?

  1. Mine hanım, bunu şahsen İşkur’a sormalısınız. Tahminim ise; son işten ayrıldığınızda işsizlik maaşı alma şartlarını taşımadığınız için, eski işsizlik maaşınız kaldığı yerden ve o günkü rakam üzerinden devam ettirilmiş olabilir.

 70. Merhabalar askerden geldigim zaman iskura basvurdum ve maas almaya hak kazandım .. 1 sene boyunca issizlik maası aldım .. simdi eski isyerim beni ise cagırıuo bu sıkı tı olurmu teşekkürler

 71. Merhaba işsizlik maaşi almaktaydim fakat yeni bir iş buldum buradan 27 gun sonra 3 kodu ile isten istifa ettim.. tekrar işsizlik albilir miyim? veya almam icin hangi şartlar gerekli

  1. Evet Ahmet bey, eski işsizlik maaşınızı tekrar alabilirsiniz. Bunun için İşkur’a başvurmanız yeterlidir.

 72. Merhabalar ben issizlik maasi aliyordum fakat is buldum 5 ay aldim issizlik maasi fakat simdiki calistigim isyerinden istifa etmek jstiyorum sartlari cok zorlayici issizlik maasimi kaldigim yerden alabiliyor muyum

  1. Evet Burcu hanım, işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 73. slm nur ben dogum raporu bittikten sonra istifa ettigimde issizlik maşı alabilirmiyim bu 3 sene icinde iki ay boşlugum var birde dogum raporum var sizce issizlik maşı almamda bir problem varmıdır

  1. bebeyime bakacak kimse olmadığından ücretsiz izin talebinde bulunmadan istifa yazdıgımda issizlik ması alabilirmiyim

  2. Merhaba. Diğer şartları sağlıyorsanız, son 120 günde doğum raporu nedeniyle olan boşluklar sizi etkilemeyecektir.

 74. Merhaba,iş yerim kapandı ve işsizlik maaşım bağlandı iki ay maaşımı aldım ve sonrasında İŞKUR vasıtası ile işe başladım üç hafta oldu ancak hiç memnun değilim kendi isteğimle çıkarsam işsizlik maaşım kaldığı yerden devam edermi?yada iş verenim beni çıkarsa maaşım devam edermi?saygılar.

  1. Merhaba. İki durumda da, işsizlik maaşınız kaldığı yerden devam etmesi gerekir. Yine de, İşkur vasıtasıyla işe yerleştiğiniz için, her ihtimale karşın, öncesinde İşkur’dan bilgi almanızı öneririm.

 75. Merhaba.. 2015\11. Ayda işsizlik maaşı hak ettim. 3 ay aldım ve sonra işe girdim kesildi. 5 ay calıştım sonra tekrar işsiz kaldım. Tekrar işsizlik maaş aldım. Son ödeme 2017\3.ay… O tarihten bu tarihe kadar calışmaktayım. Merak ettiğim şu. Şart olarak 3 yılda 600 iş günü doldurmak için işsizlik maaşına ilk başvurdum tarihi yani 2015\11 ay.. İşsizlik maaşını son aldığım tarihmi geceli yani 2017\3.ay.çünkü 5 aylık bi çalışma ne oluyor. Saygılarımla.. Teşekkürler

  1. Merhaba. İlk kez işsizlik maaşı aldığınız 2015/11 tarihini esas almanız gerekir. O dönem, tam olarak hangi tarihte işten ayrıldıysanız, onun üzerinden 600 gün priminizin olması gerekecektir.

 76. Merhaba 31.08.2016 da işsizlik maaşını hakettim.6.5ay aldım sonra 02/2017 de işe girdim ve kesildi.18.10.2018 işten. Ayrıldım 1.işzilik maaşımdan itibaren 597 günüm olduğu için 2.işsizlik maaşına hak kazanamadım. 1. İşsizlik maaşımdan kalan 2.5aylık için işkura başvurdum kalan kısmını alıcam . Peki bu 2.5aylık işsizlik maaşını aldıktan sonra işe girersem kesintisiz 120 gün bir işyerin Sigortalı çalışırsam 2.işszilik maaşına hak kazanıyor muyum yoksa 597 günüm 1.işsizlik maaşını devam ettirdiğim için yanıyor mu

  1. Merhaba. Evet, 2,5 aylık maaşı aldıktan sonra işe girerseniz ve kesintisiz 120 gün çalışırsanız, diğer şartları da sağlamanız halinde (çıkış kodu), tekrar işsizlik maaşı bağlanır. 597 gününüz hiçbir şekilde yanmaz.

    1. Çıkış kodundan bahsediyorum. Örneğin istifa ederseniz alamazsınız, ama işveren sizi haklı bir neden yokken çıkarırsa ve doğru kodla bildirimde bulunursa alabilirsiniz.

 77. İyi günler daha önceden işsizlik maaşı aldım ve 840 günüm var işten ayrıldım tekrar işsizlik maaşı almak istiyorum alabilir miyim yoksa tekrar mı 600 günü doldurmam gerekir

  1. Merhaba. Önceki işsizlik maaşını hak edecek şekilde işten ayrıldığınız tarihten itibaren, yeniden 600 günü doldurmanız gerekir.

 78. Merhabalar
  3 buçuk senedir çalışmakta olduğum iş yerinden çıkarıldım ve 10 aylik issizlik maaşı hakettim. 6 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra işe girdim fakat yeni evlendiğimden dolayı iş seyahatleri sebebiyle işten ayrılıp 2 gün sonra yeni bir işe girdim. Bu işte 3 ay 2 gündür çalışıyorum ancak işveren son 1 ayda çalışma şartlarını ağırlaştırdığı için işten ayrılmak istiyorum. Kendime uygun iş bulana dek istifa edersem kalan 4 aylık işsizlik maaşımı alabilirmiyim?

  1. Merhaba. Evet, kalan aylarınızı her zaman için almanız mümkündür. İşkur’a başvurmanız yeterli olacaktır.

 79. Issizlik maasimi 2 sene once dondurdum 12. Ayda tekrar baglancak 2 sene once 700 tlydi issizlik suandada ayni mi olur

 80. merhaba benim sorum bu 600 günü ve 120 günü aynı şirket te çalışma sartiylami yoksa farklı şirkete çalışmış gün sayisi mı önemli.benim 667 gün 120 günün üstünde pirimim mevcut ben işsizlik maaşı alabilirmiyim.

 81. Merhabalar. Daha önce çalıştığım yerden işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştım. 4 ay sonra yeni bir işe girdim ve 11 aydır bu iş yerinde çalışmaktayım. Son çalıştığım yerden çıkarılmam durumunda kalan işsizlik ödeneğimi önceki çalıştığım yerdeki maaş üzerinden mi yoksa son çalıştığım yerdeki maaşım üzerinden mi alacağım? Bir de istifa etmem durumunda işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyor muyum? Teşekkürler.

  1. Merhaba. İstifa ederseniz ya da daha önceki ayrılmanızın üzerinden en az 600 gün daha prim ödememişseniz, size yeni bir işsizlik maaşı bağlanmaz. Bu işten nasıl ayrılırsanız ayrılın, eski maaşınız o zamanki rakam üzerinden ödenmeye devam edilir.

 82. Merhabalar,
  2016 yılında işsiz kaldım ve işsizlik ödeneğinden faydalandım. geriye 4 ay kala bir işe girdim. ve tam 1 yıl çalıştım (1 ocak 2017- 31 aralık 2017)işsiz kaldım. sonra işsizlik ödeneği için başvuruda bulundum geriye kalan 4 ayım tarafıma ödendi. benim şuan için alacağım yok.
  Tekrar işsizlik maaşı alabilmenin ilk şartı 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödenmesi deniyor.
  Benim almış olduğum işsizlik ödeneği 2016 yılından kalan 4 ay.
  1 ocak 2017 ile 31 aralık 2017 benden işsizlik ödeneği kesildi. 240 gün daha aynı iş yerinde çalışıp çıkartılırsam işsizlik ödeneğinden faydalanabiliyormuyum.
  Teşekkürler.

 83. Ben işsizlik alırken 2. Ayımda yeni bir iş yerine başladım 07.11.2018 de girdim sigortam 08.11.2018 de başlancaktı ben girdim gün çıktım işten yani 07.11.2018 de çıktım ama bilgilerim sigortaya girilmişki benimişsizligim durduruldu hizmet dökümünde gözükmüyor girişim tekrar işsizligim kaldım yerden devam etmesi için başvurdum kabul olmadı başvurum çıkışın gözükmüyor dendi çıktım iş yeride girişini 24 saat içinde iptal ettik diyor bi karmaşıklık var bunu nasıl çözerim neden böyle gözüküyor bana yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Seda hanım, SGK’ya giderek kayıtları ve bildirimleri sorun. Bu da çözüm olmazsa, beklemeniz gerekir.

   1. Sgk yı telefonla aradığımda onlar evet iptalin bizde gözüküyor diyorlar ama işkurun sisteminde çalışıyor gözüküyosun diyorlar ama yinede sgkya gidip yüzyüze görüşmeliyim dimi olaya açıklık getirebilmek için

 84. Merhaba maaşı alabilmem için son 3 yılda 600 günüm ve 120 gün primim de var gidip başvurdum kabul edilmedi sebebi ise istifa olduğu için ama ben istifa etmedim o ayrı konu bende bidaha işverenle görüştüm bunun düzeltebileceklerini söyledim onlarda o zaman tekrar giriş çıkış yani 4 5 gün yatırırsak alabileceğimi söylediler ondan sonra başvurdum ama hala cevap gelmedi işkurdan şimdi ben alabilir miyim unuttuğum noktada var işveren diğer şirketi olan dan yatırdı bidaha nasıl olacak sizce olur mu

  1. Merhaba. Arada boşluk oluştuysa, 4 ya da 5 günlük prim yeterli olmaz. İşten ayrılmadan önce kesintisiz 120 gün priminiz olmalı ki, ancak işsizlik maaşı alabilesiniz.

 85. Merhaba çalıştığım işyerinden istifa ettim, gün kaybım olmadan yeni bir işe başladım. 1 aydır çalışıyorum Buradan da işten çıkartılıyorum. İşsizlik maaşı alabilirmiyim? Aslında merak ettiğim konu 120 günlük kesintisiz prim ödemede tek işveren şartı varmıdır? Teşekkürler

 86. İyi geceler işsizlik maaşımı dondurmustum işe başlayınca bu ayın 3 son iş günümdü ve tekrardan int uzerınden ıstek yaptım fakat işten çıkış tarihini 03.12.2018 olarak yaptım 04.12.2018 yapmam gerekıyordu sanırım ne yapmam lazım işkura gıttım’de gorevlı ınt uzerınden yapılmıs dedı yanı kayıt yapmıssınız beklemenız gerek cep telefonunuza mesaj ile bildirecekler dedi bunun üzerine herhangi bir işlem vb yapmama gerek varmı şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba. Bir şey yapmanıza gerek yok, İşkur çıkışınızı zaten sistem üzerinden görecektir.

 87. Merhaba şuan işsizlik maaşı alıyorum ve iskur aracılığı ile ise başladım 6 ay sadece genel sağlık sigortası var prim yok ve günlük 31 TL alacağım söylendi çünkü ben işsizlik maaşı alıyorum diye işsizlik maaşı almayan 61 TL alıyor bu durum da 6 ay sora işveren beni çıkardığı zaman isden ben işsizlik maaşın bitmiş oluyor boyle bise olabilirmi saçma değil mi

 88. Merabalar işsizlik alırken bi işe girip çıktım tekrar maaşım baglandı şuan tekrar bi işe girsem kısa süre sonra ordanda ayrılırsam maaşım yine kaldım yerden devam edermi

 89. Merhabalar eşim 6 aylık işsizliğe hak kazandı almaya başlamıştı , fakat yeni bir iş buldu 9 gün çalıştı bu işyerinden yoğun çalışma saatleri , günleri sebebiyle istifa etti. İşsizliğe tekrar başvursa kaldığı yerden devam eder mi konu hakkında Bilgi verirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.

 90. Merhaba, işsizlik maaşı her ayın 5inde yatıyor, benimde şuan ayın 5’inden önce bir işe girme ihtimalim var, eğer işe giriş tarihim ayın 5’inden önce olursa Aralık ayına ait alacağım işsizlik maaşı iptal mi olacak? Yoksa sadece günlük kesinti yapılarak yine Aralık işsizlik maaşımı alabilecek miyim? Aradaki 3-4 gün yüzünden Aralık maaşımdan olmak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Günlük hesap yapılacaktır. Dolayısıyla ne zaman işe girmişseniz, ondan sonrası kesilir, öncesini ise alabilirsiniz.

 91. Merhaba
  İşsizlik maaşı alırken iş buldum işsizlik maaşım kesildi ancak yeni işyeri part time çalışma sistemine döndüğü için işten ayrıldım. Kalan işsizlik maaşını almak için ne yapmam gerekir 120 gün sigortalı çalışma şartı varmıdır tekrar alabilmem için
  Teşekkürler
  İyi akşamlar

  1. Merhaba. Hayır, böyle bir şart yoktur. Tekrar işsizlik maaşı başvurusu yapmanız yeterli olacaktır. Maaşınız kaldığı yerden devam eder.

 92. Merhabalar,
  2013 yılında 10 aylık işsizlik maaşımın 6 ayını kullandım işe başlayınca kalan 4 ayım kaldı almadım. İki kere daha işe girip ayrılmak zorunda kaldım işsizlik maaşı da aldım. Şu anda 2013 yılında haketmiş olduğum ve durdurmak zorunda olduğum işsizlik maaşımı alabilirmiyim. Henüz işe başlamadım. Böyle bir hakkım var mı?

  Teşekkürler,
  Saygılarımla

  1. Merhaba. Arada, bahsettiğiniz eski işsizlik maaşınızdan başka, yeni bir işsizlik maaşı aldınız mı?

 93. 2 ay işsizlik aldım sonra 6 ay calıstım ve tekrar ciktim kaldı yerden devam etti ve işsizlik hakkım bitti benim sorum 6 ay calıstıgım dan itibaren mi 600 gunu doldurmam gerekiyor yoksa işsizlik aldığım son tarihten mi itibaren mi

  1. Merhaba. 600 günü işsizlik maaşı almayı hak ederek işten ayrıldığınız o tarihten itibaren doldurmanız gerekiyor.

 94. Merhaba, 2014yılında 3 ay işsizlik maaşı aldım ve işe girdim.işsizlik maaşım kesildi.2019 yılı ocak 3 itibariyle işsiz kaldım.2014yılında hak kazandığım işsizlik maaşını tavan tutar olan 900,31 olarak alıyordum.tavandan alınan işsizlik maaşı tekrar devam ederse yine tavandanmı alınır? Burda maaş hesabı hangi yıldaki primlere göre hesaplanır? Yardımlarınızı rica ederim.saygılarımla

 95. Merhaba, videoda sadece tavandan alınmışsa tavandan devam eder demişsiniz.bu nasıl hesaplanıyor

 96. Merhabalar. İşsizlik maaşı alıyorum şu anda. 01.02.2019 da işe başlayacağım.05.01.2019 tarihinden işe başlayacağım tarihe kadar olan 25 günlük işsizlik parasını 05.02.2019 da yatacak olan maaşlarda hak kazandığım 25 günlük ücreti alır mıyım?

  1. Merhaba. Açıkçası uygulamayı bilmiyorum. Ancak bu 25 gün sizin hakkınızdır. Dolayısıyla mutlaka yatacaktır. Belki 30 gün bile yatabilir, bu durumda 5 günü iade etmeniz de gerekir.

 97. Merhaba ben işten ayrıldım ve işsizlik maaşına başvurdum 3 gün sonra iş buldum ve şirketin SSK şifreleri iptal olduğu için 6 ay boyunca ekranda sigortam görünmedi ben işkura beyanda bulundum fakat ekranda görünmediği için kesemediler 31.12.2018 işten ayrıldım 09.01.2019 da da e devlette görünmeye başladı eski işsizlik maaşım kesildi yeniden bağlandı benim buradaki problemim eskiden asgari ücretle görünüyordu şimdi ise aldığım maaş üzerinden yattı bütün primlerim bana bağlanan maaş da asgari ücretten bu doğru mudur aslında benim 1498 tl almam gerekirken 805 tl yatacak görünüyor

  1. Yani bütün şartları yerine getirdim işsizlik maaşı almak için eski maaşımın bağlanması doğru mudur

 98. Merhaba. Ben eski çalıştığım yerden 07.08.2016 kapandı ve çıkış aldım. Sonra 10 ay kadar işsizlik maaşı hak ettim ve 1 ay sonra işe girdim. Burada 2,5 yıl çalıştım ve bazı nedenlerden dolayı 3600 yasasından faydalanarak işten ayrılmayı düşünüyorum. Sorum şu olacak bu şekilde ayrılırsam eski dondurulmuş işsizlik maaşını alabilir miyim. Teşekkürler

  1. Merhaba. Evet, rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak o zamanki rakam ne ise, onun üzerinden ödenmeye devam edilecektir.

   1. Merhaba hocam, bulunduğum şehrin işkur binasına gittiğimde de oradaki görevli memur hayır o şekilde olmaz yanılmayın dedi. Şu an ne yapacağım bilmiyorum. SSK çıkış kodu ile olduğu için faydalanmam mümkün olmadığını söyledi. Şu durumda ben 3600 yasasından ayrılsam eski işsizlik maaşını alabilir miyim. Teşekkürler

    1. Fatih bey, alabilirsiniz. İşten ayrıldığınızda, eski işsizlik maaşınız için başvurmanız yeterli olacaktır. Tamam, SGK çıkış koduyla ilgilidir ve 15 yıl 3600 günden ayrılırsanız maaş bağlanmaz. Peki siz memura, bunu değil de, yarım kalan ESKİ işsizlik maaşınızı almak istediğinizi söylediniz mi?

     1. Evet söyledim onu da alamazsın diye yanıt verdi. Benim anlamadığım şu hocam. Zaten ortada hak edilmiş bir işsizlik ödeneği var. 3600 yasası vasıtasıyla tek taraflı fes ediliyor, ben yeni ayrılacağım işten ödenek talep etmiyorum ki hak edilmiş olan eski ödeneğin baglanması hususunda başvurdum. Nasıl kesin bir bilgi alacağım onuda bilmiyorum. Teşekkürler hocam

     2. O halde geriye tek bir seçenek kalır. İşten ayrıldığınızda, resmi olarak başvurunuzu yaparsınız ve sonucu görürsünüz. Hatta, böyle bir şey olursa, sonuç ne olursa olsun bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. Böylece biz de uygulamayı tam olarak öğrenmiş oluruz. Sonraki ziyaretçilerimiz için de bunun yararı olacaktır.

 99. Merhaba arkadaşlar

  11.10.2016 tarihinde iş kura işsizlik maaşı için başvurdum ve maaş bağlandı lakin 15.01.2017 tarihinde tekrar işe girdim ve maaş kesildi daha sonra 30.09.2017 tarihinde işten çıkışım verildi ve işsizlik maaşım kaldığı yerden devam etti ve 180 günlük işsizlik maaşımı almış oldum ve 15.01.2017 tarihinden bugüne kadar yine 600 günden fazla günüm oldu sizce maaş ala bilirmiyim

   1. Bilgi için teşekkür ederim

    Yani 2016 yılında çıkışım olduğu için maaşa almaya hak kazandım ama 2017 yılının ilk haftası tekrar işe girdim girdiğim için maaş kesildi sonra 2017 yılını in 10 ayında işten çıkarıldım ve maaşım kaldığı yerden devam etti 2016 yıldan sonra 600 günüm tekrar doldu ama içinde 2017 yılıda var yinde maaş alamaya hak eder miyim en son maaş aldığımda 2016 yılı öncesi ödenmiş primlerim vardı işkur dikkate aldığı başvuru ve işten çıkarıldım günden geriye 600 doğrumu acaba

    1. Evet, işten çıkarıldığınız günden geriye doğru 600 gün olması gerekir. 11/10/2016 tarihi öncesi ise 600 günün hesabında dikkate alınmaz.

 100. Merhaba.
  Ben 2018 yılı 10cu aydan beri işsizim ve işsizlik maaşı alıyorum. 2019 yılı işsizlik maaşlarına yapılan zamlardan yararlanabilicekmiyim? Yoksa 2018 de hesaplanan işsizlik maaşı üzerindenmi devam edecek maaşım?

  1. Merhaba. Maaşınız hangi rakam üzerinden hesaplanmışsa, o rakamdan devam edersiniz. Zamlar sizi etkilemeyecektir.

 101. Iyi günler burda ne demek istemis
  DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 30.01.2019 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. B003 bu

  1. Bunun anlamı, daha önce alırken işe girdiğiniz için kesilen işsizlik maaşınızın başvurunuz üzerine yeniden bağlandığıdır.

 102. Merhaba Zeynel Bey

  31.01.2019 tarihi itibariyle işten kendi isteğimle ayrıldım.Geriye dönük 750 gün kesintisiz prim ödemem var. 04.02 itibariyle yeni iş yerime başlayacağım. Prim ödemesine 1 gün ara verilmiş oluyor,yeni iş yerimde iş akdi feshi olursa hangi şartlarda işsizlik maaşı alabilirim? 120 gün yeni iş yerimde doldurduktan sonra işsizlik maaşına hak kazanabilir miyim?
  Tşkler

  1. Merhaba. Yeni işyerinizde 120 gün çalıştıktan sonra, çıkış kodu doğru şekilde verilirse ve son 3 yılda 600 gün priminiz varsa almanız mümkün olabilir.

  2. Merhaba 25.12.2018 tarihinde işten çıkarıldım. işsizlik maaşı almaya başladım. bugun itibari ile 2 aylık geçiçi iş buldum 2 ay sonra işten çıkarıldığımda tekrar işsizlik maaşı alabilirmiyim

 103. Merhaba, Ben 9yıl çalıştığım işten 30/05/2018 de ayrıldım 1000 TL den işsizlik maaşı bağlandı 05/08/2018 de işe girdim kesildi sonra 28/01/2019 da tekrar işten ayrıldım ancak bu çalıştığım 6 ay boyunca bürüt maaşım 8bin üstü şimdi iskur bana sadece eski bağlanan 1000 TL nin kalanını alabilirsiniz diyor bu yanlış değilmi 2020tl almam gerekmez mi ?

  1. Merhaba. Demek ki, yeni işinizden dolayı işsizlik maaşına hak kazanamamışsınız. Ya son üç yılda 600 günü, ya son 120 günü ya da çıkış kodu şartını sağlamamış olmalısınız. Yoksa yeni maaş üzerinden bağlanırdı.

 104. Selamın aleyküm ben 6 sene bir işyerinde çalıştım ve yaklaşık 3 ay önce ayrıldım ve iskur dan işsizlik maaşına basvurdum başvurum onaylandı ve 2 ay issizlik maaşı aldım… İşkur vesilesi ile bir iş görüşmesine gittiğim belediye tarafından sanki ise başlamış gibi sigorta girişim yapılmış aynı gün benim talebimle çıkış yapıldı tekrar işsizlik ödeneği başvurusu yaptım ama 40 gün olmasına rağmen olumlu veya olumsuz bir cevap verilmedi sizce işsizlik ödeneği alabilirmiyim

  1. Emre bey, bunu bilmemiz mümkün değil. Çünkü öncelikle maaşın neden kesildiğini bilmek gerekir. Doğrudan İşkur’a gidip sormayı denemelisiniz.

   1. Abicim sadece bir gün sigorta girişi yapılmış tekrar çıkış aldım ve başvuru yaptım ama 1 ay geçti yeni başvurum bekleme halind

 105. Merhabalar
  Ben 7 sene çalıştığım işyerinde 04.02.2019 tarihi ile işten çıkarıldım. 06.02.2019 tarihinde İŞKUR dan işsizlik maaşı için başvuruda bulundum. 1 gün sonra işsizlik başvurum sonuçlanmadan 07.02.2019 tarihinde işe başladım. Şuan çalıştığım yerden memnun olmayıp çıkarsam başvuruda bulunduğum işsizlik maaşı tekrardan sonuçlanır mı yoksa son çalıştığım yer mi baz alınır.

 106. Merhaba 5 ay çalıştığım iş yerinden işten çokartıldım ve işsizlik maaşı başvurum onaylandı .9gün sonra iş buldum işsizlik maaşım kesildi.daha sonra bulduğum işten6 ay çalışıp çıkıp başka bir işe girdim 6ay kadar orada çalıştım ve tekrar ara vermeden başka bir işe girdim şimdi hala son iş yerimde çalışıyorum 16 ay oldu hamileliğim nedeniyle istifa edeceğim işsizlik maaşımı almaya devam edebilir miyim kaldığı yerde teşekkürler

  1. Merhaba. Evet, yeniden işsizlik maaşı alma şartlarını taşımıyorsanız, başvurmanız halinde eski işsizlik maaşınız ödenmeye devam edilir.

 107. Mrb 2014 te 600 gun primim vardi isizlik maasi aliyordum 3 ayini aldim tekrar ise girdim… 3 yil calisitim 2 bir hakkim dogdu 8 ay anun tamamini aldim.eskisi yarim kalmisti onu tekrar baglatabilirniyim saygilar

  1. Merhaba. Hayır, yeni bir işsizlik maaşı hak ettiyseniz, eski kalan işsizlik maaşınızı alamazsınız.

 108. Merhaba,
  Ben askerden geldiğimde işsizlik maaşı alıyordum Fuat işe girince kesildi askerden sonra çalıştığım gün sayısı 420 gün etmektedir 600 günü dolduramadım fakat işsizlik maaşı almaya hak kazanamadım bugün bana bir mesaj daha geldi
  DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 18.02.2019 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. Diye eski aldığım maaşı tekrar bağladılar mı şimdi ?

  1. Merhaba, evet aynen öyle olmuştur. Zaten yeni maaşı hak edemediğinizde eski maaşınızı kaldığınız yerden alırsınız. Sizin durumunuzda da böyle olmuş.

 109. Selamlar 6 aylık işsizlik ücreti hak edip hiç almadan 4 ay içinde yeni işe girdim burdanda 11ay sonra ayrıldım şimdi bu gün de son 3yıl 600 günü doldurmuş oluyorum hangi işsizlik ücretini alırım ilk olanı mı 2. Hak ettiğimi mi bu arada ilki tavan dı 2.si daha düşüktü ikisinde almam mümkün değildir değil mi cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. İkinci girişten sonra 600 gün priminiz olmadığında göre, eski maaşınız kaldığı yerden devam edecektir. Ama o maaşa da hiç başvurmadıysanız, 3 ayını büyük ihtimalle alamazsınız. Çünkü 1 ay içinde başvurmanız gerekirdi.

 110. Merhabalar ben issizlik maasi aliyordum yeni bir ise basladim ve bir ay calistim issizlik maas alabilirmiyim yeniden
  Cevablariniz ivin tesekur ederim

 111. Merhaba 27 02 2019 işten ayrıldım ve işsizlik için tüm şartlar uygun ama 13 03 2019 partime başladım ve 3 çalışıp çıktım işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. 27 şubat üzerinden 1 ay geçmeden bir an önce başvurun. Büyük ihtimalle alabilirsiniz.

   1. Merhaba iş veren benim istifa dilekcem olmadan istifa etti diye sgk bildirmiş işsizlikmaaşı haketmedi yazıyor ne yapmalıyım şu an partime çalışıyorum

 112. Merhaba ben issizlik maaşi alıyordum ve iş buldum yırmi gun çalıştım ve anlaşamadık ve çıktım obersi gunu tekrar yine iş buldum ve başladım aradaki yırmi gunu alabilirmiyim

 113. merhaba ben issizlik maaşı alıyorum yeni işe girdim üçgün çalıştım işten çıktım işsizlık maaşı alabilıyormuyum

 114. Merhaba işsizli maaşı alıyordum işe girdim kesildi işten 15 gün sonra işten çıkarıldım başvurdum tekrar bağlandı sonra başka bir işyerine başladım burdan da istifa etmiş olsam işsizlik maaşı tekrar kaldığı yerden devam edermi 6ay bağlanmıştı 2 ay aldım

 115. Merhabalar eşim işsizlik maaşı alırken iş bulup tekrar çalışmaya başladı.saglik nedenlerinden verimli olamadı için iş veren istifa dilekçesini imzalamasını istedi.sigorta girişi olduğu için işsizlik maaşını kesildi .iş kura bilgi verilmesi gerektiğini de bilmiyorduk. Issizlik maasi dondurulma yapiliyor diye duyduk.dilekçe vermediğimiz için ve israfa dilekçesi sebebi tekrar issizlik maasi almamıza engel olurmu

  1. Merhaba. Hayır, sıkıntı olmaz. Eşiniz tekrar işsiz kaldığında, eski maaşını kaldığı yerden almaya devam eder.

 116. merhaba işsizlik maaşı alırken işe girdim sigortam başladı işsizlik kesildi. oradan çıkartıldım maaş yine bağlandı tekrar bi işe girdim ve buradanda çıkartıldım acaba yine maaş bağlanırmı

 117. Merhaba işsizlik maaşı alırken işe girdim maaşım kesildi fakat yeni girdiğim işimden memnun Deglm çıkıp başka bir işe girdigimde ordan çıktığımdada tekrar işsizlik maaşı alabilrmiyim yani işszilik maaşının belli bir iş sayısı var mı

  1. Merhaba. Hayır, bir sınırı yoktur. Yeni bir işsizlik maaşı hak etmedikçe ve hak ettiğiniz maaş tutarınca defalarca bağlanabilir.

 118. Merhabalar,işsizlik ödeneği başvurusu internetten yapılabiliyor mu eğer yapılabiliyorsa başvuru sağlıklı oluyor mu?

 119. Evlilik sebebiyle işten ayrıldım. Fakat işsizlik maaşı almak istiyorum bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim . 600 günüm dolu son 3 yılda ve işten ayrılış tarihim 1 temmuz . Farklı bir işe girip çıkartıldığımda alabilir miyim ? Yada bu çalışmanın kaç gün olması gerekir en az yardımcı olur musunuz lütfen

  1. Merhaba. Yeni bir işe girmeniz, burada en az 120 gün çalışmanız gerekir. Ayrıca işten ayrıldığınız tarihte de son 3 yılda en az 600 gün priminiz de bulunmalıdır.

 120. Merhaba, işsizlik maaşı alırken işe girdim. Bildirimin otomatik olarak yapılacağını düşündüğümden yapmadım. Daha sonraki ayın maaşında, tabloda kesinti yazınca iş kura gittim. (20 Mayıs ta işe girişimi 21 mayıstada işten çıktışım) 5 Haziran’da işsizlik maaşımı tam aldım. 17 Haziran’da da belirttiğim tarihlerde işe girip çıktığımı beyan ettim. Bu ay 300 küsür tl kesinti alacağı da 400küsür gözükmekte ama bana 100tl alacaksınız diyorlar. Hak ettiğiniz paradan kesinti olmayacak bu altı aylık süreçte diyorlar. Öyleyse neden 100lira alıyorum kalan 800tl ti bi sonra ki ay Mı alacağım?

  1. Ayşe hanım cevap vermek isterdim; ama bu kesintinin birçok sebebi olabilir ve verilen cevaplar tahminden öteye gitmez. Neden İşkur’a giderek bizzat sormuyorsunuz?

 121. Merhaba ,
  Ben işten çıkınca 8 aylık issizlik maaşı bağlandı . 7 . ay işsizlik maaş aldıktan sonra işe girdim (Bugün 02.07.2019). Sigortalı olarak çalışıyorum .Fakat geçici bir iş 2 ay sonra işten çıkacağım . Kalan 1 aylık işsizlik maaşımı işten çıktıktan sonra alabilir miyim

 122. Merhaba ben issizlik sigortasından yaralanırken yeni bir ise basladim ve isimden memnun deilim duzgun bir is bulana kadar isten kendi istegimle ayrilirsam issizlik maasi alabilirmiyim

 123. Daha önceki iş yerimden 5, buçuk yıl çalıştıktan sonra işsizlik maaşı bağlatmıştım ve 1ay aldıktan sonra başka bir işe başladım işsizlik maşımıda iptal ettirdim bu iş yerin de 14 aydır kesintisiz çalışıyorum fakat hiç haftalık izin olmadığı için işi kendinim bırakıyorum kalan eski işzizlik maaşımı tekrar alabilirmiyim saygılar

 124. Merhaba, önce ki iş yerimde 3 ayda 1 tam maaş ikramiye ile çalışıyordum. İşten ayrıldıktan sonra, işssizlik maaşım komik şekilde asgari ücret üzerinden ödendi. İkramiyeleri yansıtmamışlar. İşsizlik maaşımı 1,5 ay kullandım ve yeni iş yerimde brüt ücretlerimiz 4500 tl civarı, şimdi sorum şu: 5 aydır brütüm 4500-5000 tl civarında, işsizlik bağlanırken asgari ücret üzerindedi. Şimdi işsiz kalırsam, işsizlik maaşım tekrardan mı hesaplanmalı? Son 4 aya göre, yoksa ilk aldığım maaş mı geçerli?

  Vereceğiniz değerli cevaplar için teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Tekrar işsiz kaldığınızda şu sorunun cevabı önemlidir: Yeniden en az 600 günü doldurup yeni bir işsizlik maaşı almaya hak kazandınız mı? Evetse, yeni, maaşınız üzerinden yeni bir işsizlik maaşı bağlanır.
   Cevabınız hayırsa, eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edersiniz.

 125. Merhabalar 3 aydir issizlik maasi aliyordum. 5 agustos tarihinde yeni bir ise basladim. Su an icin yeningirdigim isyeri ile anlasamiyoruz. Bana memnun degil isem ayrilabilecegimi soylediler. Su an buradan istifa edip ayrilir isem issizlik maasim kaldigi yerden devam eder mi? Degerli desteklerimiz icin cok tesekkur ederim.

   1. Degerli Zeynel Abidin bey peki istifa edip ayrildiktan sonra issizlik odenegimin tekrar aktiflestirilmesi surecibi nasil gerceklestirexegiz?
    Bu arada degerli ilginiz icin cok tesekkur ederim.

    1. Rica ederim. Açıkçası bildiğim kadarıyla, herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Yine de emin olmak için İşkur’a sormanız daha yararlı olacaktır.

 126. Merhabalar bir onceki yorumda sorumu cevapladiguniz icin cok tesekkur ederim. Peki issizlik maasi aldiktan sonra basladigim yerden ayrildiktan sonra tekrar yine iskura issiz oldugumi beyan etmeliyim. Burasa izlememiz gereken adimlar nelerdir?

 127. Ben ekim 2016 da işsizlik maaşına basvurdum 5 ayını aldım ve işe basladım, işten ayrıldıktan sonra bana kalan para en son mart 2018 de yattı. Ben tekrar basvurmak istiyorum 600 günü hangi tarihten itibaren saymalıyım mart 2018 mi yoksa ekim 2016 mı ?

  1. Merhaba. İşsizlik maaşını hak edecek şekilde işten ayrıldığınız tarih hangisiyse, o tarihi esas almalısınız.

 128. Merhaba! Öncelikle bir iş yerinde 3 yıldır çalıştım.. istifa ettim… ve hemen başka bir işe girdim orda da 4 ay çalışıp çıkartıldıgımda işsizlik maaşı alırmıyım

 129. merhaba zeynel bey… ben 5 aydir issizlik maasi aliyorum ve yeni bir ise basladim. ise basladigim gun issizlik maasimin kesildigine dair sms aldim ..ve yeni isimde iki gun calisip ciktim.anlasamadik o yuzden… size sorum tekrardan issizlik maasimi baglatabilirmiyim? kalan 5 ayimi yeni bir ise baslayana kadar alabilirmiyim .tesekkurler

 130. Ben issizlik maasi aliyordum tekrardan isi giri 2 ay calisdik dan sonra ayrildim tekrar yazila bilirmiyim mobil interneten

  1. Merhaba. İnternetten başvuru olup olmadığını bilmiyorum; e-devlet üzerinden deneyen veya tekrar başvurabilen var mı?

  2. Merhaba, ben 10 ay işsizlik maaşı hak ettim, 3 ay işsizlik maaşı aldım ve kendi bulduğum bir firmada İŞKUR’lu olarak çalışmaya başladım, 2 ay çalıştıktan sonra işten ayrıldım, işsizlik maaşım kaldığı yerden devam eder mi?

 131. Merhabalar ben işsizlik maaşı alıyordum bir işe girdim bir günlük sigorta yaptılar işsizlik maaşım kesildi diye mesaj geldi zorunlu sigorta yaptırdılar bir ayim kalmıştı işsizlik maaşımın bitmesine kalan bir ayı tekrar alabilir miyim

 132. Merhaba işsizlik maaşı alıyorum.2 ay sonra süre doluyor ve hala iş bulamadım.işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim?Teşekkürler

  1. Merhaba. İşsizlik maaşını kaç ay boyunca almaya hak kazandıysanız, iş bulamadığınız müddetçe alırsınız. Ama süre dolunca, artık iş bulamamış da olsanız, maaşınız kesilecektir.

 133. Merhaba ben 2015 te isten ciktigimda bana 10 aylik issizlik baglandi 6sini aldim sonra ise basladim tekrar 2018e cikis yaptim issizlige basvurdum kabuln olmadi ama geriye kalan 4 aylik issizligim odendi. Sonra tekrar is bulup devam ettim ve simdi ordan da ayrılıyorum. Simdi benim 600 günüm ilk 6 ay issizlik basvurusundan sonra mi basliyor yoksa sonra aldigim 4 maasin arkasindan mi basliyor. Yani 2015te aldigimdan sonrami yoksa 2018de ayrildigimdan sonrami

  1. Merhaba. İlk aldığınız tarih yani 2015’ten itibaren 600 gün hesabı başlar Melda hanım.

   1. Nasıl mutlu oldum çok teşekkür ederim insanlara böyle açıklama yaparak ne kadar faydalı oluyorsunuz Allah razı olsun. 2018 de aldigimdan sonra olsaydi cok üzülecektim.

    1. Rica ederim, zaten siz başvurunuzu yaparsınız ve İşkur size kesin cevabı verir. Umarım bir aksilik çıkmadan alırsınız.

 134. Mrb ben işsizlik maşı alıyorum maşımı ayın 5de alıyorum bu ayın 20sinde işe gircem 20günlük işsizlik maçım yatarmı

 135. Merhaba 2017 de işten ayrıldıktan sonra tavan ücretten 8 ay işsizlik ücreti bağlantı bunun 1 ayını kullandıktan sonra tekrar işe girdim eylül 2019 tekrar işten ayrıldım işsizlik maaşım tekrar 2019 yılı tavan ücretten mi devam edecek yoksa 2017 yatan brüt ücretin üzerinden tekrar mı hesaplanacak cevaplarınız için teşekkürler

  1. Merhaba. 2017’de bağlanan işsizlik maaşı ne kadarsa, o rakam üzerinden bağlanır ve herhangi bir güncelleme olmaz.

 136. İşten çıkarılıp işşizlik maaşı aldım tekrar aynı işe girme hakkına sahipmiyim

 137. İşten istifa edip çıtım işkura işsizlik maaşı için başvu yaptım ama işsizlik maaşı verilmedi istifa ettim diye şimdi bi işe girsem kaç gün çalışmam gerekiyor işsizlik maaşı alabilmem için

  1. Merhaba. Evet, alabilirsiniz ama bu işyerinde en az 120 gün çalışmanız ve yine 600 gün şartını sağlamanız gerekir.

 138. İşsizlik maaşı alırken işe başladım iş bittimi nediyle geri cıkış verildi işden çıkalı 40 gün oldu yine iş kura aylık almak için başvurabilirmiyim

  1. Merhaba, evet işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam etmeniz gerekir.

 139. İşsizlik maaşı 8 ay alma hakı kazandın 2 buçuk ay aldım ve sonra iş buldum şimdi işsiz kalsam geri kalanı nasıl alırım

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla otomatik bağlanıyor olması gerekir; ama yine de tekrar işsiz kalındığında İşkur’a gitmek yeterli ve garanti olacaktır.

 140. İşsizlik maaşı alırken başka işe girdiği için işsizlik maaşı kesilen işçi yeni girdiği işten istifa etse bile önceki işsizlik maaşını almaya kaldığı yerden devam edebilir mi?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Evet, kanaatimce etmesi gerekir. Neticede, bir önceki durumdan dolayı ödenen işsizlik maaşlarının ilgili kısımları faiziyle geri alınmıştır. İşçiyi bir kez daha cezalandırmanın anlamı olmaz. Yine de bu soruyu doğrudan İşkur’a sormanız halinde, kesin bir cevap alabilirsiniz.

 141. Merhabalar 2 yil once issizlik maasim baglandi ve ben 1 ay sinra yeni bir ise girdim simdi tekrar isyerinin kapanisi nedeni ile issiz kalmak uzereyim eski issizlik maasim 1080 gun ustu 10 aydi yenisi 6 ay baglanicak 600-899 gun nedeninden. Ben bu durumda once yeni odenegimi alip sonra eski maasimida almaya devam edebilirmiyim?

  1. Merhaba. Eğer son işinizden çıkışınız işsizlik maaşı alacak şekilde verilirse ve diğer şartları da taşıyorsanız, tahminimce yeni maaş bağlanır ve eskisi bağlanmaz. Yine de emin olmak için lütfen bir İşkur müdürlüğüne gidin ve sorunuzu tam olarak sorun. Belki farklı bir uygulama vardır. Alacağınız cevabı bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

 142. Merhaba;
  9 yıldır çalışmakta olduğum işyerinin başka şehire taşınması nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldım.4 ay işsizlik maaşı alırken iş buldum ancak sağlık nedenlerimden dolayı kısa
  sürede bırakmak durumunda kaldım.Geri kalan 6 aylık işsizlik maaşımı tekrar alabilir miyim?Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

 143. Merhaba
  İşden ayrıldım ve işsizlik maaşı 8 ay cıktı .işsizlik ödeneği, Bir ay aldım ve işe girdim sgk ‘na işe girdigime dair beyan ettim 45 gün sonra iş bitti ve çıkış verildi hemen ardından yeni bir işe girdim bu iş yerinde kaç ay çalışırsam geriye kalan 7 ay işsizlik ödeneğimi alabilirim lütfen yardımcı olun!

 144. Merhaba Mustafa bey işsizlik ödeneğim 5’inde yatıyor yalnız ayın 1 inde işe gireceğim sigortam başlayacak çalışmadığım günlerin ücreti yatar mı?

 145. Merhaba abi ben 2 buçuk yıldır çalıştığım iş yerinden iş bitimi nedeniyle sigorta çıkışım yapıldı işsizlik maşına başvurmadan 2gün sonrayeni bir işe giriş yaptım şimdi bu işyerinden çıkış yapılmasını istiyorum sadece 1 gün oldu giriş yapılalı işsizlik maaşına başvuru yapsam maaş alabilmiyim

  1. Merhaba, eski işyeri için şartları sağlamışsanız, şu anda da başvurabilirsiniz. Bunun önünde bir engel yokturç

 146. Ben 2019 yılında 180 gün işsizlik maaşına bağlandım 110 gününü aldım sonra tekrar işe başlayınca kesildi ve şuan primim 7500 TL yatıyor ama son 3yıl içinde 600 günüm yok işten cıktığımda nasıl bi senaryo olur

 147. Merhabalar 2017 yılında yarım kalan işsizlik ödeneğine başvurdum ve onaylandı. Onaylanma tarihinden 1 ya da 2 hafta sonra ise girdiğim taktirde aldığım ücret 1 ay üstünden mi değerlendirilmiş olacak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu