İşsizlik Maaşı

İşçiye kaç lira işsizlik maaşı ödenir?

İşsizlik maaşı kaç lira?

İşçinin işsiz kalması ve bazı şartları taşıması durumunda işçiye ödenen işsizlik maaşı hususunda en çok merak edilenlerin başında bu maaşın miktarı gelmektedir. İşçinin daha önce çalışırken aldığı maaşa göre mi belirlenir yoksa başka bir kıstası mı vardır? Üst sınırı var mıdır? Gelin, bu soruların cevabını birlikte bulalım.

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik maaşı alma şartlarından bahsedelim. Şu yazımda paylaştığım bilgileri özetlemek gerekirse; işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren geriye dönük son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması gerekir. Ayrıca işçinin son 3 yılda en az 600 gün SGK primi de bulunmalıdır. Bir de işçinin işten haklı bir nedenle ayrılmış olması ya da işverenin onu kusuru olmaksızın işten çıkarmış olması gerekmektedir. Bu üç şartı bir arada taşıyan bir işçi, işsizlik maaşına hak kazanacaktır.

İşsizlik maaşı ne kadar?

Bu, işçinin son 4 aydaki maaş miktarına göre değişmektedir. İşçinin, işsizlik ödeneği alabilmesi için; işten ayrıldığı günden geriye doğru 120 gündür bir işyerinde çalışmış olması gerektiğini yukarıda yazmıştım. Örneğin işten ayrıldığı günden geriye dönük 119 gündür bir işyerinde çalışıyor görünen olan işçi hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacaktır.

İşsizlik Sigortası Kanununun 50nci maddesine göre;  günlük işsizlik ödeneği, işçinin son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu halde; işçinin son 4 aydaki brüt maaşları toplanacak ve 120’ye bölünerek bir günlüğü bulunacaktır. Çıkan rakamın da %40’ı alınacaktır. İşte bu rakam işçiye ödenecek işsizlik maaşıdır. Ancak burada da bir üst sınır getirilmiştir.

Yapılan hesapta bulunan rakam ne olursa olsun; işçiye ödenecek işsizlik maaşı miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez. Bu ne anlama gelir?

İşsizlik ödeneğine üst sınır asgari ücretin %80’idir204672

Bunun anlamı 2019 yılı için brüt asgari ücret 2.558,40 TL olduğuna göre, işsizlik ödeneğinin üst sınırının aylık 2.031,19 TL olduğudur. İşçinin aylık maaş ortalamasının yüzde kırkı isterse 10.000 TL olsun, bu işçiye en çok 2.031,19 TL işsizlik maaşı bağlanacaktır. İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesilecek, maaş başka bir kesintiye tabi tutulmayacaktır.

SONUÇ

işsizlik maaşı tutarı

İşsizlik maaşının temel belirleyicisi, işçinin son 4 ayda aldığı brüt maaş ortalamasıdır. İşçi, işten ayrıldığı günden itibaren geriye dönük 4 ay boyunca SGK’ya bildirilen brüt maaş tutarlarının aylık ortalamasını bulmalı ve çıkan rakamın yüzde kırkını almalıdır. Sonuç, işçiye ödenecek işsizlik maaşı miktarını verecektir.

Ancak işçiye ödenecek işsizlik maaşı tutarı 2019 yılı için hiçbir şekilde üst sınırı, yani 2.031,19 TL’yi geçemeyecektir. (Bu rakam, binde 7,59 oranında damga vergisi kesilmiş net halidir.)

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu