İşsizlik Maaşı

Bağkur sigortalısı işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı, işini kaydeden ve iş arama sürecinde olan işsize destek amacıyla getirilmiş ve 10 aya kadar alınabilen bir tür destektir. İşkur tarafından ödenen işsizlik maaşı, Bağkurlulara da verilir mi? Bağkur sigortalıları da işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce klasik anlamda işsizlik maaşı alma şartlarından bahsedelim. İşçi olarak çalışırken işsiz kalanları ilgilendiren bu şartlar şöyledir:

 • İşçinin işten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün priminin bulunması
 • İşçinin işten ayrıldığı tarihten önceki son 120 gün boyunca bir işverenin yanına çalışıyor olması
 • İşçinin haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması ya da işverenin haklı bir nedeni yokken işçiyi çıkarması. Burada SGK çıkış kodları önem arz eder ve hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlanabildiğini şu yazımızdan görebilirsiniz: mustafabaysal.com/hangi-sgk-cikis-kodlarina-issizlik-maasi-baglanir

Bağkurlular için işsizlik maaşı

 

Bu konuda mevzuatın biraz kafa karıştırıcı olduğunu söylemeliyim. Bunun sebebi, 08/03/2017 tarihinde yürürlüğe giren 6824 sayılı Torba Kanunla 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa bir madde eklenmiş olması ve bununla bağkurlulara işsizlik maaşı hakkı getirilmesidir.

Şimdi diyeceksiniz, madem böyle bir kanun değişikliği oldu, kafa karışıklığı bunun neresinde?

Sorun şu ki; değişiklik yapılmış olsa da, ilgili kanun maddesinin son fıkrasında “Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasların, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşleri alınarak Kurum tarafından belirleneceği” ifade edilmiş; ancak bugüne kadar hiçbir düzenleme yapılmamıştır.

Esnaf ahilik sandığı

İşte yukarıda belirttiğimiz torba kanunla birlikte, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa eklenen Ek Madde 6 ile Esnaf Ahilik Sandığı kurulmuştur.

Esnaf ahilik sandığı; Esnaf Ahilik Sandığının gerektirdiği görev ve hizmetler için mali kaynak sağlamak, piyasa şartlarında kaynakları değerlendirmek, bu Kanunun öngördüğü ödemelerde bulunmak üzere kurulmuş bir sandıktır.

Bu sandıkla ilgili temel bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Esnaflardan sandık için prim tahsil edilir.
 • Sandığın gelirleri, genel bütçeye dahil edilmez.

Kimler esnaf ahilik sandığı üyesi olur?

Burada kişilere bir tercih hakkı bırakılmamıştır. Aşağıdakiler hariç tüm bağkurlular esnaf ahilik sandığı üyesi sayılacaktır:

 • İsteğe bağlı sigortalılar
 • Jokey ve antrenörler
 • Köy ve mahalle muhtarları
 • Tarımsal faaliyette bulunanlar

marangoz esnafı

Esnaf ahilik sandığı prim oranı

Esnaf ahilik sandığına üye yapılanlardan her ay, ödemeleri gereken normal primleri üzerinden %2 oranında esnaf ahilik sandığı primi alınacaktır.

Bağkurlu işsizlik maaşı alma şartları neler?

İşte otomatik olarak esnaf ahilik sandığına katılımı sağlanan bağkurlulardan her ay prim kesilecek ve bu primlerden de üyelerine işsizlik maaşı ödenecektir. Bunun şartları ise şöyledir:

 • Esnafın bağkuru sona ermiş olmalıdır.
 • Sigortalılığın sona ermesinden önceki son 120 gün boyunca sürekli çalışılmış olmalıdır.
 • Bu sigortalının, sigortalılığı sona ermeden önceki 3 yılda en az 600 gün faaliyetini sürdürmüş olması gerekmektedir.

çömlek ustası esnaf

Esnaf işsizlik maaşı ne zaman ödenir?

Yukarıdaki şartları taşıyan bağkurluların başvuruları en geç, başvurularını takip eden ayın sonuna kadar sonuçlandırılır ve bunlara her ayın 5’inde işsizlik maaşı yani esnaf ahilik sandığı ödeneği verilir.

İşsizlik maaşı alan bağkurlu yeniden iş kurarsa, işsizlik maaşı kesilir. İleride tekrar işi bıraktığında, yukarıdaki şartları yeniden sağlarsa, baştan ödenek bağlanır. Ama sağlayamazsa, bu kez eskiden kalan işsizlik maaşı ödenmeye devam edilir.

SONUÇ

Yukarıda Bağkur için işsizlik maaşı alma şartlarını uzun uzun anlattık. Ama bütün bunlar ŞU AN için anlamsız.

Çünkü kanun maddesi çıkarılmış olsa da, gerekli alt düzenlemeler kurumlar tarafından yapılmadığı için, şu aşamada bağkur sigortalılarına işsizlik maaşı ödenmemektedir.

Bu durumu daha iyi anlayabilmeniz için, madde madde özet yapalım:

 • Bağkurlular için ödenecek işsizlik maaşı desek de, bunun mevzuattaki adı işsizlik maaşı değil “esnaf ahilik sandığı ödeneği”dir.
 • Esnaf ahilik sandığı ödeneği yani bağkurlular için işsizlik maaşı yasalarımızda vardır; ancak uygulanmamaktadır.
 • Çünkü SGK ve İşkur başta olmak üzere, aradan 2 yıldan uzun süre geçmiş olsa da, uygulama esaslarını çıkaramamıştır.
 • Bağkurlular için işsizlik maaşı uygulaması bugün yürürlüğe girse bile, ilk işsizlik maaşını alan kişi ancak 600 gün sonra alabilecektir.
 • Çünkü bağkur sigortalısının işsizlik maaşı alabilmesi için, önce en az 600 gün boyunca esnaf ahilik sandığına prim ödemesi gerekecektir.

O halde sorumuzun cevabı tekrarlayalım. Bugün itibariyle, işi bırakan bir Bağkur esnafı hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamaz.

Ama yukarıda belirttiğimiz alt mevzuatlar çıkarılırsa bu mümkün olacaktır. Mümkün olduğunda da, bu yazıyı sizin için güncelleyeceğiz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

 1. mehaba ben 3 yıl bağkurlu idim daha sonra iş yerimi kapattım işe başladım 15 ay çalıştıktan sonra işime son verildi, işsizlik maaşını hakkediyormuyum acaba

  1. Merhaba. Yaşar bey, doğrudan İşkur’a başvuru yapın ve böylece kesin cevabı alırsınız.

 2. Merhaba 4 senedir çalışıyom iş yerımm kapandı işsizliğe yazıldımm daha önce çiftçi bağkurluydum 2ay işsizlik aldım ve şu an bağkurlu oldugum için otomatık açılıyormuş ve aldıgımm işsizliğide gerı ödüyecekmişim öyle bi saçmalık olurmu ben çalışup hakettım işsizliği
  nasıl oluyo dedımm yasa öyleymiş

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı alırken Bağkurlu mu oldunuz? Bu durumda maaşınızın kesilmesi ve hatta ödenen kısmın iadesinin istenmesi normaldir.

   1. Daha önceden bagkurluydum 2011.2014 sonra ssk lı işe gırdım dondurdum su durumda

 3. Merhaba
  2017 Ekim sigorta girişim var. 2018 Mayısda çıkışım yapılıp hemen Bağkur girişim oldu. 2019 Nisa’n ayında Bağkur çıkışım olup sigorta girişim başladı. İşden çıkışım verilirse işsizlik maaşı alabilir miyim?

 4. Merhaba eşim 1 sene öncesine kadar bağkur unu ödüyordu 2014 den beri 1080 gün olmuş ama dükkanı kapattı bağkur ödeyemedi issizlik maaşı alabilir mi ne yapmaliyiz

  1. Merhaba. Şu anda Bağkurlulara hiçbir koşulda işsizlik maaşı ödemesi yapılmamaktadır Nurhan hanım.

 5. Sgk li olarak calistigim is yerinden cikarildiktan sonra issizlik maasi almaya basladim. Fakat sgk cikisinin hemen sonrasi onceki ciftci bagkuru otomatik acilmis bilgim disinda. Iskur ciftci bagkurunun acik oldugu donemdeki issizlik odemesini geri alabilir mi?
  4447 sayili kanunda issizlik maasinin kesildigi durumlari aciklarken bagkur icin acik secik bir ifade bulunmamaktadir.

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabını almak için beklemeniz gerek. Çünkü ben de kesin cevap veremem. Mantıken kesmesi gerekir; çünkü Bağkurlu olduğunuz anda çalıştığınız kabul edilir. Ama kesilirse, gerekli itirazı yapabilir ve durumu açıklayabilirsiniz.

 6. 15 sene sigortalı olarak çalıştım. 20.06.2019 da işten çıkartıldım. 25.06.2019 da başka bir yerde iş başı yaptım. Yalnız aradaki 4 günlük açıgı üzerime olan ticari işletmeden dolayı otamatikman bağkura geçirdiler. Bunun parasınıda ödedim. Sorum yeni işimden ayrılsam işsizlik parası alabilirmiyim. 4 günlük bağkur sıkıntı yaratırmı.arkadaşım ticari işletmesi oldugu halde şuan işsizlik parası alıyo. Tşkler şimdiden cvbnız için.

 7. Bır yıl önce iş yerimi kapattım basit üsül 1600 gün bagkur yatırdım sımdı başvuru yapabılırmıyım

  1. Merhaba. Yazının sonuç bölümünde de belirtildiği gibi, şu aşamada bu mümkün değildir. Tekrar okumanızı öneririm.

 8. Basit usul vergi mükellefi ayrıca bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor işsizlik maaşı alabilmek için istenilen şartları taşıyor
  İşten çıkartılıyor işsizlik maaşı alabilmek için vergi mükellefiyetini kapatırsa işsizlik maaşını alabilirmi ?

  1. Merhaba. Evet, benzer bir husus yakın zamanda bir ziyaretçimizin başına gelmişti. Sıkıntı yaşamamak için en doğrusu, önce üzerine kayıtlı işyerini kapatmak yani işyeri terk yapmak ve böylece Bağkuru otomatik olarak sonlandırmak ve bundan birkaç gün sonra da SSK yani 4/a çıkışı yapılarak işsizlik maaşına başvurmak olacaktır.

 9. Bir bağkurlunun işsizlik maaşı almaması durumun ne kadar vahim olduğunu gösteriyor
  Sonuçta esnaf keyfi işyeri kapatmıyor
  Her ne kadar SSK lının mağduriyeti varsa bir bağkurlununda en az okadar var

Başa dön tuşu