İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşsizlik maaşı alırken çalışılabilir mi?

Kendi kusuru olmaksızın işten çıkarılan ya da haklı bir gerekçeye dayanarak işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilmektedir. İşçinin işsiz kaldığı dönemde, maddi olarak biraz rahatlaması için verilen işsizlik ödeneğinin miktarı da işçinin çalışırken aldığı ücrete göre değişmektedir. O halde, işsizlik maaşı alırken çalışan bir işçi aldığı maaşları iade etmek zorunda mıdır?

İşsizlik maaşı şartları

Bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Yine de kısaca ifade etmek gerekirse; işçinin işten ayrıldığı günden önceki 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olması halinde işçiye işsizlik maaşı ödenebilmektedir. Ama aynı zamanda bu işçinin ya haklı bir nedenle işten çıkarılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşçinin bu süre zarfında bir gün bile olsa çalışmaması gerekir. Çalışacaksa da, İŞKUR’a başvurmalı ve işsizlik maaşı ödemesini durdurmalıdır. Bu konuda bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir.

“4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ellinci maddesine göre, sigortalı, işsizlik maaşından yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girerse ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeden yeniden işsiz kalırsa daha önceden hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. Anılan hüküm gereğince, işsizlik ödeneği alınırken çalışılan süreye isabet eden işsizlik ödeneğinin davalı kurumca istenebileceği gözetilerek, çalışılan beş günlük süreye isabet eden işsizlik ödeneğiyle faizi hesaplanarak bu miktardan davalının sorumluluğuna karar verilmesi gerekirken…” (10 Hukuk, 2009/3751 E.)

SONUÇ

işsizlik maaşı alan işçinin çalışaması

Yukarıdaki Yargıtay kararından da açıkça görüleceği üzere, işsizlik maaşı alırken çalışan işçiden işsizlik maaşı geri alınır. Ancak işçiden bu durumda tüm işsizlik maaşının alınması mümkün değildir. İşçi kaç gün çalışmışsa, o kadar güne karşılık gelen ücret İŞKUR tarafından geri istenecektir. Yine de böyle bir durumla karşılaşmamak adına, işsizlik maaşı alırken çalışılmaması ve çalışılacaksa da mutlaka İŞKUR’a bildirilmesi işçinin yararına olacaktır.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

120 Yorum

 1. Merhaba eşim evlilik nedeniyle işten ayrıldı daha sonra 1 ay kendini biyerde çalıştı gösterdi işten çıkış verdirdi kendisine ve işsizlik maaşı aldı bir aylık sürede ise biz balayında ve evdeydik işyerine hiç gitmedi balayı fotoğraf ları ve benimle olduğu na dair ben şahidim bunu ihbar nereye edebilirim dava sonunda işyeri ve kendisi ne kadar ceza alır

 2. Merhabalar işsizlik maaşı alırken çalıştım ,8 ay işsizlik aldım ama o işyerinde 2 yıla yakın çalıştım sigortam yapılmadı şimdi işszilik maaşını cezası ile geri ödesem geriye dönük sigortamı alabilirmiyim yani 2 yıllık sigortamı yaparlarmı

  1. Merhaba, bunun için hizmet tespit davası amanız ve davayı kazanmanız gerekir. Sonrasında SGK tarafından İşkur’a herhangi bir bildirim yapılıp yapılmadığını ise bilmiyorum.

 3. Merhaba ben üç aydır işsizlik maaşı alıyorum maaşı aldığım süreçte eski çalıştıpım yerden arkadaşım oruç tutup zorlandığı için bi gün bana yardıma gelmememi istedi bende gittim gitiğim güne şansıma sigortacılar geldi tc mi alıp kağıda yardım amaçlı geldiğimi yazıp imzamı aldılar acaba ne olur ceza gelirmi verdikleri maaşı geri isterlermi teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba, bu konuda benim tahminde bulunmam mantıki olmaz. Ancak çalıştığınız kanaatine varılırsa, evet hem işsizlik maaşınız kesilir hem de ödenen işsizlik ödeneği faiziyle geri talep edilir.

 4. Merhaba.4 yıl çalıştıgım yer beni işten çıkardı.başka pozisyonda çalıştırmak için biraz beklememi söylediler ve aylarca beklettiler sonuç yok. bu durumda işsizlik maaşındanda faydalanamadım.bir buçuk yıl işsiz kaldım.şuan yine işsizim yaşımdan öyürü iş bulamıyorum 6 ay işsizlik maaşı süresi çok az ne yapabilirim.

  1. Merhaba, eski işyerinizden alacağınız varsa hakkınızı hukuki yollarla aramalısınız. Bir avukatla görüşün, ona göre hareket edin. Düşünmek ya da beklemek size bir şey kazandırmayacaktır.

 5. Ben 600 TL işsizlik maaşı aldım bu yetersiz oldu kira elektrik doğalgaz su ödemek için bir iş yerinde arkadaşın yerine 15 gün çalıştım ve işsizlik maaşım kesildi

 6. Merhabalar çalıştığı halde sigortasını iptal ettirip hem maaş hemde işsizlik sigortası maaşı almanın cezası nedir?

 7. Mrb.Şimdi ağustos 19 unda işe başlayacağım.işssizlik maaşı alıyorum.Peki eylül ün 5.inde 19 unda işe başlamama rağmen ağustos ayının işssizlik tam maaşını alabiliyor muyum ?

 8. Issizlik maasi alirken baska bir isletmede calistim 1 ay kadar calistigim yer 8 ay gecmesine ragmen hala odeme yapmadi mahkemeye versem alacagimi alabilirmiyim ve haksiz cikarmiyim acaba ?

  1. Merhaba. Evet almanız mümkün olabilir; ama dava ile alırsanız, işveren de İşkur’a şikayette bulunursa, İşkur ilgili dönemlere ait maaşları faiziyle geri isteyebilir.

 9. Selamlar ben inşaat mühendisiyim işsizlik maaşı için başvurdum ve onayladı. Malum inşşat sekörünün durumundan dolayı iş bulamıyoruz. Benim sorum harçlık çıkarmak için aynı zamanda ufak tefek broşür reklam website işleri yapıyorum. işsizlik maaşı almama aykırımı bu durum ? Sigortalı olarak çalışmıyorum.

  1. Merhaba. Ali bey, teknik olarak, gelir getirici her türlü faaliyet işsizlik maaşı alınmasına engeldir.

 10. Ben yaklaşık bir sene önce İstanbul’daki işimden çıkartıldığım için işsizlik maaşı aldım 3-4 ay geçtikten sonra sigortasız bir işte çalıştım ve dün evime SGK dan bir tebliğat geldi ve ifade çağırmaktadırlar “gitmeyeceğim halde doğabilecek her türlü sorumluluğun tarafınıza ait hususunu bilgilerinize rica ederim.” denilmektedir. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba. Mutlaka gitmenizi ve neyle ilgili olduğunu öğrenmenizi öneririm. Çünkü gitmemenin size hiçbir katkısı olmayacaktır.

 11. Bundan yaklaşık 4’5 ay önce işsizlik ödeneği aliyordumve bi teseron firmaya iş görüşmesine gitim ve TC mi falan verdim ama anlasamadim ve çalışmadım bunlarda benim ssk mi yapmışlar ve benim haberim yok ve ben işsizlik maaşı aldım o dönem şimdi iskurdan bi kağıt geldi aldığınız işsizlik ödeneğini faiziyle geri iade edeceksiniz deniliyor bu taşeron firmayla görüştüm ilgilenmiyor benim de durumum yok ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Bu firmada çalışmadıysanız; ama bunlar sizi çalışmış gösterdiyse, acilen bir avukatla görüşmenizi öneririm. Hem SGK boyutu hem de İşkur boyutu olan bir dava açılması gerekebilir.

  1. Merhaba. Bunu derhal yapmanız gerekir. Zaten yapmasanız bile, İşkur sistem üzerinden fark edecek ve maaşı kendiliğinden kesecektir.

 12. Merhabalar 8 ay sigortasız çalıştım başlarda maaşımı düzenli ödediler sigorta yapıcaz dediler ancak daha sonra hep aksadı maaşım ve borcum olduğu için maaşımı ödemedikleri için işsizlik maaşı almaya devam ettim habersizce işyerini kapattılar ve içeride alacağım bi miktar para kaldı ıkı aydır telefonları açmıyolar açınca yarın diye diye oyalıyolar lütfen fikir verin ne yapabilirim paramı almak ve bu şerefsizlere iyi bi ders vermem için şimdiden teşekkürler

 13. müvekkil işçinin çalıştığı iş yerinde dönem dönem çıktı girdiler yapılıyor.. işçide bundan haberdar .. engel olmaya gücü yetmiyor.. bu arada madem sigortam yatmıyor işsizlik paramı alayım diyor.. 8 ay işsizlik parasını alıyor.. sonra aynı işyerine tekrar girişi yapılıyor.. bir süre daha çalışıyor ve iş akdi daha sonra feshediliyor.. Biz şimdi kesintisiz çalıştı diye davamızı açtık.. işverense işten gerçekten ayrıldığını, işsizlik parası almasının da buna delil olduğunu söylüyor.. müvekkil çalışıp gelir elde ediyorken SGK dan işsizlik ödeneği alarak haksız bir kazanç elde etmiştir bunu kabul ediyorum.. fakat bunun cezası işverene bundan kazanç sağlamak mıdır? müvekkilin iş akdi kesintisiz olduğuna göre kıdem, ihbar, yıllık izin fazla mesai de kesintisiz mi olur yoksa ?? örnek karar var mıdır acaba? ya da başına benzer olay gelmiş bir meslektaşım?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar..

 14. yani şöyle söyleyim ayın nisan on 5 inde işsizlik maaşı aldim nisan ‘ın 22 sinde ise girdim mayısın 5 inde tekrar işsizlik maaşı alırsam kaç günlük ceza yerim

 15. merhaba ben 22 nisanda ise gircem mayıs ‘ta alacağım issizlik maaşından 22 günlük parayı hak etmiş oluyormuyum

 16. Meraba ben işsizlik maşı alırken 3gun sigortalı çalıştım çıkışımı verdiler bende isaura verdim .masumu alabilirmiyim

  1. Merhaba. İşten çıkışınız verildiyse, elbette maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 17. Merhaba su an işsizim ve işsizlik maaşı aliyorum ben gemiciyim yabanci bayrakli gemide calistigim zaman sigortam yatmiyo yani sigortasiz calisiyorum sigortasiz calisir ken issizlik maasi ni alabilirmiyim

  1. Evet sigortanız olmadığı sürece İşkur maaşınızı öder. Ama ileride şikayet vb. bir nedenle, bu süreçte çalıştığınız ortaya çıkarsa, İşkur ödediği paraları faiziyle birlikte geri ister.

 18. Merhaba. Şuan işsizlik maaşı almaktayım. Öğretmenim ve bir özel okulda haftada iki günlük bir iş buldum. İşkur müşteri hizmetlerinden net bir bilgi alamadım. İşe başlayıp ilk iki gün sigortam yapıldığında işsizlik ödeneği hemen kesilir mi. Yoksa bir her iki gün işsizliği dondurup iki gün sonunda tekrar işsizlik başvurusu yapmam mı gerekir. Bu şekilde işsizlik maaş ödeneğin bitene kadar devam edebilir miyim? Ne yapabicağıma dair kimse net bilgisi yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Suç olduğu söylenemez; ancak ileride İşkur bunu tespit ettiğinde, ödediği işsizlik maaşını sizden faiziyle birlikte geri talep edecektir.

 19. Merhaba, ben işsizlik maaşı alırken işe başladım. Hatta maaşı aldıktan sonraki gün sigortam başladı. Bir daha da gidip işsizlik maaşını sorgulamadım, sigorta başlayınca otomatik kesileceğini düşündüm. Ancak bu işe başlangıcı bildireyince cezai yaptırım okuyormuş. İşe başladıktan sonra maaşı almamama rağmen ceza alır mıyım

  1. Merhaba. Bunun herhangi bir cezası yoktur. Maaşınızı almadıysanız, sorun olmayacaktır.

  2. merhaba ben 22 nisanda ise gircem mayıs ‘ta alacağım issizlik maaşından 22 günlük parayı hak etmiş oluyormuyum

 20. Merhaba Sn Yetkili ; 31/12/2018 tarihinde işten çıktım.İşkurdan işsizlik ödeneği onay mesajı aldım 5 şubat 2019da ilk maaşımı alacağıma dair…
  Fakat 01/02/2019da yeni bir işe girişim olacak.. işe gireceğimi işkura bildiricem.Maaşım tam olarakmı yatar yahut 4gün eksikmi alırım yada hiçmi alamam 🙁 evliyim durumum iyi değil
  5 Şubat 2019da yatacak olan maaşımı çekeyimmi yoksa İşkurun bama vereceği bilgiye göremi hareket edeyim(İşe girdiğimi bildirdikten sonra bana maaş odeneğimle ilgili bilgi verirlermi onuda bilmiyorum..YARDIM VE BİLGİNİZ İCİN SİMDIDEN TEŞEKKÜRLER.
  Saygılarımla..

 21. Merhabalar eşim işsizlik maaşı alıyor Birgün luk arkadaşının yerine dolmuş a çıktı onun yerine ama o gün de ceza yemiş bu durumda ne olur maaşı kesilir mi bir daha alamaz mi bilgi verirmisiniz suan çok korkuyo kesilecek diye bide bugüne kadar aldığı maaşı da geri isterler diye bi söylenti duymuş doğru mu içimizi biraz rahatlatsaniz.teşekkür ederim simdiden

  1. Merhaba. Cezayı kim kesmiş? Eğer bu ceza sonucu SGK tarafından geriye dönük bir sigorta girişi yapılmazsa bir şey olmaz. Öyle ya da böyle beklemeniz gerekir, endişe etseniz de bunun bir yararı olmayacaktır.

 22. Şuan issizlik maaşı alıyorum aralık 1de işyri actım işkura bildirim yapmadım ocak ayında bagkurumu yatıracağım.sisteme ödeme yaptıgım zamanmı sigortalı sayılıyorum.ozaman aralık ayı işssizlik maaşını hak edermiyim yoksa cekersem faiziyle geri ödermiyim

  1. Emre bey, ödeme yapmak başka bir şeydir, sisteme girmek başka bir şey. Siz ne zaman Bağkur başlangıcı bildirdiyseniz, o tarihten itibaren işsizlik maaşını hak etmemişsiniz demektir.

 23. Merhaba nişanlım şuan calışıyor ve evlenecegimiz için işten çıkacak yani istifa edecek bu durumda işsizlik maaşı alabilir mi eğer alabilirse tekrar işe giremediği zaman bu paranın istenme ihtimali var mı

 24. oğlum ,meb,e bağlı özel bir kurstan ayrıldı işsizlik maaşını 2018 temmuzdan itibaren alıyordu,bu arada ders ücretli olarak tekrar bu kursta işe başladı,bir kaç gün önce meyiline iş kurdan işkur aylığının kesildiği bildirildi.oğluma iş yerinde ders ücretli çalışırsan işkurdanda maaş alabiliciğini söylemiştir,bunun yasal dayanağı varmı benim ne yapmam lazım.teşekkürler

  1. Merhaba. Oğlunuz işbaşı eğitim kapsamında çalışmıyorsa, sigortası yapıldığı anda maaşının kesilmesi normaldir.

    1. Yani İşkur tarafından maaşı ödenerek, iş başı eğitim alması için bir işyerinde çalışması demektir.

 25. İyi günler ben işsizlik maaşı alıyorum bu gün. Bir babamın yerine işe gittim sigortacılar geldi ve kaydı mı aldılar bütün işçilerdende aldılar ceza yermiyim yada ceza yememek için ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Size bir ceza gelmez ama işsizlik maaşınız kesilir. İşyeri sahibine ise sigortasız işçi çalıştırmaktan idari para cezası gelecektir.

    1. Siz bu işyerinde sigortasız çalıştığınıza göre, bildirmenize gerek yok. Zaten, SGK tarafından gerekli bilgi İşkur’a sağlanacaktır.

     1. Büyük. İhtimalle sigorta giriş çıkışı olacak tekrar baş vurursam maaşım devam eder mi teşekkür ederim

 26. Nişanlim issizlik maaşı aliyor ama askere gidecek askerde işsizlik maaşı alabilir mi ?

  1. Merhaba. Askerdeyken işsizlik maaşı kesilir; ancak dönüşte almaya devam edebilir.

 27. İşsizlik maaşı alırken yeni bir ise girdim. Ancak sigortamim yapılmasını istediğim halde yapılmadı ve bana maaş ödemesi yapılmadı sen zaten maaş alıyorsun daha sonra getiririz su an durumum müsait değil işsizlik maaşı hakkın bitince verelim bu işi de kaybetmemek etme denildi ve yol parası ve yemek verelim denildi. Ise 15 mayısta girdim ve 5 ağustosa kadar işsizlik maaşı aldım yani haziran temmuz ve ağustos aylarında işsizlik maasimi 1611.23 lira olarak aldim. 6 ağustosta sigorta mi başlattı fakat eksik yatırdığını fazla mesai yaptırdığını ve ödemesi gerektiğini durumu kendisine sordum ve kabul etmeyerek 2 ekimde işten cikartildim.Beş ay çalıştim iki buçuk ay sigortalı gösterildi ve şimdi onu şikayet edeceğimi soylememin akabinde işsizlik maaşı alırken calismam ve iş yerinden para almamam doğrultusundacalistigim süre zarfında aldigim işsizlik maaşını geri faizeiyle ödemem gerekiyor mu

  1. Nagehan hanım, bu durum İşkur tarafından tespit edilirse ya da şikayet sonucu ortaya çıkarsa evet, ödenen işsizlik maaşları sizden faiziyle birlikte geri istenir. Aslında, çalışırken bir yandan da işsizlik maaşı almak başlı başına bir hata olmuş.

 28. Merhaba dün itibariyle işten çıkarıldım 5 yildir ayni yerde calisiyordum işsizlik maaşına başvurucam ama son 2 ay sigorta primim 15 gün olarak gözüküyor işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba. Son 120 günde eksik gününüz varsa, ne yazık ki işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

  1. Onur bey tespit edilirse, ödenen işsizlik maaşları sizden yasal faiziyle birlikte geri istenir.

   1. Merhaba 5yil ozel bir sirkette calistim cikartildim issizlik maasi alirken iskurun duzenledigi isbasi egitim programi araciligiyla işe basladim 1 ay calistim daha sonra sirketle karslikli olarak anlasarak ayrildim ve iskur issizlik maasimi kesmis..Geri almam mumkunmudur?

 29. Merhaba,1 Eylül itibariyle yeni iş yerimde sigorta girişim yapılacak,bu durumda 5 eylülde almam gereken işsizlik maaşını alamıyorum doğru mudur? Yoksa 1 eylüle kadar olan kısım hakedilmiş mi sayılıyor?
  Teşekkür ederim.

  1. Merve hanım, 1 Eylül’e kadar olan kısmı hak edersiniz ve işe başladığınız güne kadar olan kısım ödenir.

 30. Merhaba 1 ay sonra bir yılım dolucak askerlik sebebiyle işten ayrılıcam bir yılımı doldurduktan sonra ve yıllık izinde kullanmadım yani tam olarak sormak istediğim şu ; ben hangi haklarımı alıcam bir yıllık kıdem tazminatı yani 30 günlük brüt ücret ve yıllık izin parasını mı alıcam başka bir hakkım var mı acaba ??

 31. İyi günler herkese.Benim sorum, işsizlik ödeneği alırken,toplasanız en fazla 20 gün ayda 1 veya 2 olarak,8 ayda calismisimdir.Bu sürede günlük SSK yapılmış.Simdi ise iskura aylık 175 TL,30 ay vadeyle ödüyorum. Bana bu 8 ayda ödediği parayı faiziyle geri istiyor ve üzerine faiz koyup taksitlendirme yapıyor.15 ayını ödedim.Simdi genel af var diyorlar, işkur para cezasinida kapsıyor mu.tesekkurler

 32. issizlik maasi alirken baska bir isyerinde calismaya basladim.issizlik maasim kesildi.Simdi bu isyerinden memnun olmayip kendi istegimle ayrilirsam issizlik maasini kesildigi yerden almaya devam edebilirmiyim.

 33. Ben çalıştığım şirketten ocak ayında işten çıkarıldım işsizliğe başvurup işsizlik maaşı alıdım Nisa’n ayı da işe çağrıldım tekrar işe başladım ana işsizliğim yatmaya devam ediyordu sonradan farkına vardık ki sigortam yatmıyormuş ben çalıştığım şirketi mahkemeye vermeyi düşünüyorum bu parayı da aldım diye mesül olurmuyum onu mahkemeye verebilirmiyim

  1. Mehmet bey şirketi sigorta tespiti için mi mahkemeye vereceksiniz? Evet böyle bir hakkınız vardır. Ama işveren de işkura şikayette bulunursa haliyle size ödenen işsizlik maaşları da geri istenecektir.

    1. İşkur dava açmaz; ama ödediği maaşları faiziyle birlikte resmî yazı ile talep eder. Başka bir yaptırımı yoktur.

 34. Iyi günler Zeynel bey ben işten 15 temmuzda ayrıldım ve 26 temmuzda işsizlik maaşı için başvurdum ve 1 gün sonra maaşımin bağlandığına dair iskurdan sms aldım ve kontrol ettiğimde ödeme planım bile hazırlanmış fakat 3 saat sonra işten çıkış tarihim olan 15 temmuzdan 1 gün sonra 16 temmuzda yeni ise baslamam olduğunu iddia ederek maaşımin kesildiğine dair mesaj aldım bunun sebebi ne olabilir cevaplarsanız memnun olurum

  1. Mehmet bey bunu İşkur’a sordunuz mu? İki ihtimal vardır: Ya bir yanlışlık olmuştur ya da bir başka işyerinde sigorta girişiniz yapılmıştır.

 35. Benim cezalı işsizlik geri ödemem var.postaneye yatıram ama hangi hesaba yatacak bilmiyorum

 36. Selam hocam, kapıcı ilanı üzerine başvuran kişi şu an için işsizlik maaşı aldığını bu yüzden sigorta istemediğini maaşı nıda banka değil elden almak istediğini, durumunun çok iyi olmadığını beyan etti , bizde kendisine iyi niyetinden dolayı anlayış gösterdik, ancak 6 ay sonra işten ayrıldı birde istifa mektubu bıraktı, şimdi bizden 6 aylık sigorta ücreti 1 yıllık kıdem tazminatı ve 10 günlük çalışmasına karşılık tam maaş istiyor. Ayrıca kendisine tahsis ettiniz konutu boşaltmiyor. Biz cezamiza raziyiz SGK ile görüştüm cezamiz belli bu işin karşı tarafa yaptırımı ne olur. Ona elden rüşvet vereceğine devletime cezamiz öderim daha iyi ..

  1. Abdulkadir bey, işçinin kıdemi 1 yılın altında olduğuna göre kıdem tazminatı ödemeniz gerekmeyecektir. Ama sigorta konusunda yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki yok.

 37. Merhaba ben 1.5 sene bir yerde sigortalı calisdim işten cikartildim 575 Gün sigortalı olduğundan işsizlik maaşı alamadım 600 günün dolması lazımmış şimdi yeni işe başladım 4 aydir da sigortam yatıyor toplam sigortalı gunum 675 gün oldu bu işten çıkartılacak gibiyim işsizlik maaşına basvursam alabilirmiyim işten cikartilsam

 38. Merhaba iki yerden sigorta yattığı zaman işsizlik maaşı için gün sayımı nasıl yapılır?

 39. Merhaba ben işşizlik maaşı alıyordum Şubat ayı nin 6 sında sigorta lı olarak işe başladım ve ise başladığım gün çalışma bakanlığı ni aradım durumu bildirdim işsizlik maaşı min kesilmesini talep ettim buna istinaden bir gün sonra çalışma bakanlığı ndan ve işkur dan ayrı ayrı mesaj geldi maaşınız 6 Şubat itibariyle durduruldu diye ama ay sonu postaneye gittim bana Şubat ayının maaşı mı tam olarak verdiler ne yapmalıyım benim bir hatam müdürüm varmı acaba 6 günlük maaş yerine tam ay maaş aldım ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Adem bey, İşkur’a giderek görüşmenizi ve gerekirse dilekçe vererek, iade yapmak istediğinizi belirtmenizi öneririm.

 40. İşizlik maaşı alıyorum 23 de işe basladım sigortasız oldum 22 gün postaneye yTarmı acaba

 41. işsizlik maaşı alan birisi 1 hafta sonra sigortasız olarak çalışmaya başladı. şikayette bulunmak istiyoruz fakat bu kişi sürekli olarak masa başı çalışmıyor. bütün gün müşteri müşteri dolaşıyor. bu kişinin firmada sigortasız çalıştığını yetkililer nasıl kanıtlayabilir. benim kanıt sunmam gerekir mi? gerekirse neler yapmak gerekir?

  1. Mehtap hanım, siz sadece şikayette bulunun. Gerisi Çalışma Bakanlığı görevlilerinin işi olacaktır.

 42. Merhaba,
  3 yıl önce işten çıkarıldım. işe iade davası açtım 1.5 ay işsizlik maaşı aldım sonra yeni bir işe başlayarak işsizlik maaşımı kestirdim. işe iade davam sonuçlandı ve beni eski işyerime geri çağırdılar. bende sigorta günüm dolduğu için sgk dan kağıt alarak tazminatımı aldım ve yeni işyerimden ayrıldım. eski işyerime geri başladım 3 gündür de çalışmaktayım. sorum şu beni işe alan eski şirketim bir kaç gün sonra beni tekrar işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim? kısa süre önce sgk dan kağıt alarak diğer iş yerinden çıkmam bir engel olurmu? umarım anlatabilmişimdir. teşekkürler

  1. Merhaba. Engel olmaz; ama işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru son 120 gün kesintisiz sigortanızın olması ve işsizlik maaşı aldığınız tarihten bu yana son 3 yılda en az 600 gün priminizin bulunması gerekir.

 43. 04.12.2017 tarihinde işsizlik maaşına başvurdum ve kabul oldu 11.12.2017 de yeni işe başlayacağım sigortam 20.12.2017 de başlatılacak bu ay sonu işsizlikten yatan maaşı ceksem geri ödemek zorunda kalır mıyım cünkü işe sigortalı olarak başladıktan sonra 15 gün icinde haber veriniz diyor bu gün dolmadan yatan maaşı cekmek sorun olur mu?

  1. Osman bey, size maaş bir aylık verilir. O halde, aldıktan diyelim ki 7 gün sonra işe girmişseniz, kalan 23 günü iade etmeniz gerekir.

 44. merhaba. ben 1 ay işsizlik maaşı aldım işsizliğimin 2. ayın 2. haftası iş buldum ve çalışmaya başlayacağım. şimdi işe başlayınca işkura bildireceğim fakat sigortasız olduğum bu 1 haftanın ücretini alabiliyor muyuz yoksa hak kazanmak için 1 ay mı dolması gerekiyor. teşekkürler.

  1. Hakan bey, 1 gün de olsa ne kadar işsiz kalmaya devam ettiyseniz, size o kadarının ödenmesi gerekir.

 45. İşsizlik maaşı alan ve sigortasız çalışan kişiyi şikayette bulunurken ne yapmamız gerek iş yeri adresini bilmiyorum sadece telefon numarası var işsizlik maaşı alıpta sigortasız çalışan kişinin t.c numaraaı var iş adeesi olmadan nasıl şikayette buluna bilirim…

  1. Enis bey, işyeri adresini bilmeden yapacağınız şikayet sonuçsuz kalacaktır. Diğer türlü, yetkili memurlar, işçinin çalışmaya devam ettiğini nasıl belirleyebilir?

 46. bilgiler için çok teşekkürler, 16 haziran 2017 tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya hak kazandım (askerlik sebebi ile işten ayrılma) 1 ağustos 2017 tarihinde yurt dışında çalışmaya başladım.
  bunu herhangi bir kuruma bildirmedim, baktığım kadarıyla hala ödeneğim yatıyor.
  bu durumda herhangi bir cezai işlem gerçekleşir mi?

  1. Hakan bey, geriye dönük ve faiziyle tahsil edilir. Bir an önce bir dilekçe vererek maaşı durdurmanızı öneririm.

 47. İşszilik sigortası almaya hak kazanılması durumunda işten çıkartılıyor veya iş yerin kapanıyor işsizlik için müracat etmiyor.İşten ayrılma tarihinden sonra 20 gün içinde iş bulup çalışmaya başlanılıyor. Yeni iş yerinde 10 gün sonra çıkartılıyorsun bu durumda işsizlik maaşı alınabiliyormu.Alınamıyorsa 15 yıldır zorunlu olarak fona para kesiliyor bunun nasıl bir açıklaması var. Cevabı mail olarak gönderebilirmisiniz.

  1. Tanju bey, bu durumda işçinin işsizlik maaşından faydalanabileceği kanaatindeyim. Önemli olan, ilk işten ayrıldığında, işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyor olmasıdır.

 48. İşsizlik maaşı almakta olan birisini işsizlik maaşı aldığı sürece kayıt dışı çalıştıran işverenin durumu ne olur.
  Vereceğiniz bilgi için teşekkürler.

  1. Adnan bey, işsizlik maaşından bağımsız olarak, bir işçiyi kayıt dışı çalıştırmanın cezaları vardır. Bu ise süreye, işverenin durumuna göre onlarca asgari ücrete kadar varabilir. İşsizlik maaşının geri alınması ise işçi ile İşkur arasındaki bir ilişkidir.

 49. İşsizlik maaşı alıp da sigortasız çalışanlar nereye ihbar veya şikayet ediliyor. Resmen emek hırsızlığı, yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Merhaba. Bu durumda şikayetin Alo 170’e yapılması gerekir. Onlar, İşkur’a bildirecektir.

 50. Selam Mustafa Bey;

  Ben askerlikten dolayı işten ayrılmıştım 31 temmuz 2017 de işsizlik maaşı için başvurdum 4 eylülde işe başlangıç oldu daha işsizlik maaşını almadım ama 15 gün süresi geçmiş oldu . Tekrar dilekçe versem bu hakkım devam eder mi yoksa bi daha yararlanamadığım bu maaşdan yararlanamam mı?

  1. İbrahim bey, çalışmaya başladığınız için işsizlik maaşınız kesildiyse ve tekrar işsiz kaldıysanız, eski maaşa her zaman başvurabilirsiniz. Ama bunun için, ilk başta kaç ay işsizlik maaşı almayı hak ettiyseniz, bunun süresinin bitmemiş olması gerekir.

 51. Haziranın başında sigorta girişimi yapıldı işsizlik maasim son ayı zaten haziran ama bn haziran in 29da iskura bildirdim bu son ayı da alabilecekmiyim yada iskur benden faiziylemi istiycek bu son ayı

  1. Ömer bey haziran ayı için işsizlik maaşı aldınız mı? Öyleyse, bu ayın işsizlik maaşını işkura yatırmanızı öneririm. Aksi takdirde, ileride faiziyle birlikte tahsil edilecektir.

 52. 600 gün sigortalılık süresi ni ve 120 gün kesintisiz çalışma şartını yerine getirdim ihbar süresinde yeni bir iş buldum ve işyerinden tazminatlı çıkış yaptım ihbar almadım.işsizlige başvuru yapmadan yeni bir işe başladım deneme süresi içinde anlaşma sağlanamadı ve ben işi bıraktım. 1 hafta sigortalı çalıştıktan sonra o işyerinden ayrıldım sonra işsizlik maaşına başvuru yaptım kabul edildi fakat bir haftalık çalışmış olduğumu bildirmedim çünkü girişimin yapılmadığını sanıyordum ama yapılmış şimdi bu bir haftalık sigorta girişim işsizlik maaşı almamı engellermi

  1. Merhaba. Bu konuda en doğru cevabı İşkurdan alabilirsiniz. Ama kanaatimce, 1 hafta çalışmış olmanız engel değildir. O 1 hafta hariç diğer süreler için işsizlik maaşı alabilirsini.z

 53. 600 gün sigortalılık süresi ni ve 120 gün kesintisiz çalışma şartını yerine getirdim ihbar süresinde yeni bir iş buldum ve işyerinden tazminatlı çıkış yaptım ihbar almadım.işsizlige başvuru yapmadan yeni bir işe başladım deneme süresi içinde anlaşma sağlanamadı ve 1 hafta çalıştıktan sonra o işyerinden ayrıldım sonra işsizlik maaşına başvuru yaptım kabul edildi fakat bir haftalık çalışmış olduğumu bildirmedim çünkü girişimin yapılmadığını sanıyordum ama yapılmış şimdi bu bir haftalık sigorta girişim işsizlik maaşı almamı engellermi

 54. BEN İKİ AY ÖNCE İŞTEN ÇIKARTILDIM VE HER AYIN SON GÜNÜNDE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMAYA BAŞLADIM, ANCAK 15 GÜNDÜR BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORUM VE ÇALIŞTIĞIM YERDEN MEMNUN DEĞİLİM ŞUAN ÇALIŞTIĞIM YERDEN AYRILSAM, ÖDEME GÜNÜ GELMEYEN İŞSİZLİK ÖDENEĞİMİ ALMAYA DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

  1. Zafer bey, çalıştığınızı bildirmeniz gerekirdi. Bildirdiyseniz, ikinci bir dilekçe vererek işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim açıklamanız için Mustafa bey, peki ne zamana işten ayrılırsam tekrardan işsizlik maaşı almaya devam edebilirim? Süresi nedir?

    1. Başlangıçta kaç aylığına size işsizlik maaşı bağlanmışsa, bu sürenin sonuna kadar işten ayrılmanız durumunda size tekrar işsizlik maaşı bağlanacaktır.

 55. Ben işsizlik maaşı alıyorum ama ayda 750 tl ye ssk sız çalışıyorum ssk ya kendim gidip durumu anlatsam ne olur

  1. Ahmet bey işsizlik maaşınız kesilir. Neden böyle bir şey yapmak istiyorsunuz?

 56. Selamlar ikibucuk sene önce işten çıkartıldım ve işsizlik maaşı almaya başladım fakat işsizlik maaşı hakkım daha üç ay varken işe başladım ve 20 aydır aralıksız çalışıyorum. Sormak İstediğim şu anda kendi isteğim ile işi bırakırsam iki sene önceden hakkım olan üç aylık işsizlik maaşını tekrardan bağlatabilirmiyim. Saygılarımla

Başa dön tuşu