İşsizlik Maaşı

En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar oldu?

İşsizlik maaşı en düşük ve en yüksek kaç liradır?

İşsizlik maaşı, işinden ayrılmış ya da çıkarılmış işçiye ödenen önemli bir sosyal yardımdır. Böylece işçi hem işsiz olduğu süre boyunca hayatını idame ettirebilir hem de daha iyi bir iş bulmak için zamana sahip olur. Peki ama en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadardır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki; işten ayrılan her işçi işsizlik maaşı alamamaktadır. İşsizlik maaşı alma şartlarını daha önce yazmıştık. Her şeyden önce; işten ayrıldığınız tarihten önceki 3 yıl içinde en az 600 gün sigortanız olmalı ve son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olmalısınız. Bu iki şartı taşısanız bile; işten nasıl ayrıldığınız da önem arz eder. İşten haklı bir sebebe dayanarak ayrılmışsanız ya da işveren sizi haklı bir sebebi yokken çıkarmışsa, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesabı zor değildir; ancak bazı verilerin bilinmesi gerekir. İşçinin son 4 aydaki SGK primleri esas alınır ve bunların bir aylık ortalaması bulunur. İşte bu rakamın %40’ı işçiye ödenecek olan işsizlik maaşını verir.

En düşük işsizlik maaşı

Bir işçiye kaç lira ödeniyor olursa olsun, onun için sigortaya bildirilen rakam asgari ücretten az olamaz. Bunun anlamı, en düşük işsizlik maaşı için, brüt asgari ücretin esas alınması gerektiğidir. Asgari ücretlinin işsizlik maaşı miktarını daha önce açıklamıştık. Ama kısaca tekrarlamak gerekirse; 2019 için 2.558,40 TL’nin %40’ı yani 1.023,36 TL’den damga vergisi kesildikten sonra kalan kısım olan 1.015,60 TL en düşük işsizlik maaşıdır.

En yüksek işsizlik maaşı

en yüksek ve en düşük işsizlik maaşı

Yukarıdaki hesaptan da görüleceği üzere; işçinin son 4 aylık primi ne kadar yüksekse, işsizlik maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla bu maaşın sınırsız şekilde yükseleceği düşünülebilir; ama durum böyle değildir.

İşsizlik maaşı için bir tavan belirlenmiştir. Bu tavan ise, brüt asgari ücretin %80’ıdır. Öyleyse 2019 yılı için en yüksek işsizlik maaşının 2.558,40 TL’nin %80’ı yani 2.046,72 TL’den damga vergisi düşüldükten sonra kalan 2.031,19 TL olduğunu söyleyebiliriz.

SONUÇ

İşsizlik maaşının miktarı, işçinin son 4 aylık sigorta primlerinin tutarı arttıkça yükselmektedir. Ama işçinin prim miktarı ne kadar yükselirse yükselsin, buna bir tavan getirilmiştir. 2019 yılı için en düşük işsizlik maaşı 1.015,60 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı ise 2.031,19 TL’dir.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. e devlette benim aldigim ucret neden 2029.50 yaziyor asgari ücret alirken patronum agi yi alip almadigini nasıl öğrenebilirim

  1. Mustafa bey bu rakam asgari ücretin brütüdür. Agi için bordronuza bakmanız gerekir.

 2. Merhabalar kurumsal bir firmada calismaktayken işten çıkarımdım bana süresiz iş hakti fesini verdiler 2010taseron 2013 kastro iş fes 05.09.2018. Ne yabmam lazim arabulucuya başvurdum işkur a başvurdum baska bir şey kerekiyormu saygılarımla

  1. Merhaba. Başka bir şey yapmanıza gerek yok, artık arabulucu sonucunu beklemeniz gerekir.

 3. raporluyken işten çıkarıldım 5 yıl çalıştım sadece kıdem ve ihbar tazmınatınımı hak edıyorum cezası varmı teşekurler
  ugurlu_2011@ hotmail.com alirıza

 4. sayın zeynel bey 5 yıl 12 saat çalışıp mesai parasını normal yevmıyeden ödedıler fazla mesai kanunen 1.5 olur ben normalden aldım bu hakkımı nasıl alabılırım.

 5. Merhaba, 11 ay önce 4 yıl çalıştığım ve asgari ücret aldığım işyerinden çıkartıldım. 1 ay işsizlik ücreti aldım. son 11 ay sigortam tavandan ödendi. Kriz nedeni ile tekrar işten çıkartıldım. İşsizlik maaşımın kalan 9 ayı yine asgari ücretten mi yatacak. Yoksa son dört ay mı dikkate alınacak. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Kesilen eski işsizlik maaşınızdan bahsediyorsanız, maaş bağlandığında ne kadar işsizlik ödeneği alıyorsanız, tam olarak aynı rakam üzerinden yatacaktır.

 6. Merhaba eşimin tayini çıktı. Çalıştığım kurum açık pozisyon olmadığından dolayı benim tayinimi çıkarmıyor. Özel sektörde çalışıyorum. Eşimin tayini bulunduğumuz ilin sağlık durumuna elverişsiz olduğu için çıkmıştı. Tayinim çıkmadığı için işten ayrılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim.

 7. Merhaba ben kısmi süreli çalıştığım için asgari ücretin yarısı alıyorum işten çıkarılmam durumunda alacağım işsizlik maaşı nasıl hesaplanacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu