İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı kaç defa ödenebilir?

İşsizlik maaşı kaç kere alınabilir?

İşsizlik ödeneği; kanunun öngördüğü şartlara sahip olarak işten ayrılan işçiye ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşı hem sigortalılık süresi hem de işten ayrılma biçimi bakımından özel şartlara tabidir. Burada gündeme şöyle bir soru gelebilir: Bir işçi kaç defa işsizlik maaşı alabilir? Bunun bir sınırı var mıdır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Daha önce yazdığım bir makalemde işsizlik ödeneği almanın şartlarını açıklamıştım. Burada da temel olarak tekrar etmem gerekirse ilk şart, işçinin belirli bir sigorta prim gününe sahip olmasıdır. Buna göre; işçi işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında bir işyerinde çalışıyor olmalı ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olmalıdır.

İkinci şart ise işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. İşçinin ya haklı bir nedenle işten ayrılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda örneğin istifa eden bir işçinin ya da işyerinde kavga ettiği için haklı bir gerekçeyle işten çıkarılan işçinin işsizlik maaşı alamayacağını söyleyebiliriz.

İşsizlik maaşı kaç defa alınabilir?

İşçinin işten ayrıldığını ve yukarıda belirttiğimiz şartları haiz olduğunu varsayalım. Bu işçi elbette işsizlik ödeneği alacaktır. Peki aynı işçi bir süre sonra tekrar işsiz kalsa ve yine gerekli şartlara sahip olsa ne olacaktır? Bu işçi bir kez daha işsizlik maaşı alabilir mi?

Bu sorunun cevabını İşsizlik Sigortası Kanununun 50nci maddesinde buluyoruz. Maddeye göre işçi, öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir. Bunun anlamı nedir?

Bunun anlamı, işsizlik maaşının hak edildiği ilk işeten ayrılıştan sonra kanunun öngördüğü şartlardan olan sigortalılık süresinin sıfırlanmasıdır. Bunun daha iyi anlaşılması için bir örnek yapalım.

İşçi 25.08.2005 tarihinde işten ayrılmış ve 600 günden fazla sigorta primi olduğu için işsizlik maaşı almış olsun. İşsizlik maaşını alan işçi bir süre sonra diyelim ki 01.04.2016 tarihinde işe başlamış ve 01.09.2016 tarihinde işten ayrılmış olsun. Görüleceği üzere bu işçinin geriye dönük son 120 günlük primi yatırılmıştır. Bu durumda toplamda zaten 600 günden fazla primi olan bu işçi işsizlik maaşı alacak mıdır? Hayır.

Çünkü 600 gün hesabı artık ilk işsizlik maaşıyla sıfırlanmıştır ve o tarihten bu yana işçinin yeniden en az 600 gün priminin olması gerekecektir. İşçimiz ise bu yeni 600 günlük prim şartını henüz doldurmamıştır.

İşsizlik maaşı defalarca alınabilir

işsizlik maaşı kaç defa alınır

Evet, işsizlik maaşı defalarca alınabilir. Ancak bunun için; 120 günlük geriye dönük çalışma ile son üç yılda en az 600 gün prim şartının her seferinde sıfırlanacağını bilmek gerekir. Bunu, her seferinde sıfırlanan bir kronometre olarak düşünebiliriz. İşçi, işsizlik maaşını bir defa hak ettiğinde artık yeni bir en az 120 gün ve üç yılda 600 gün yarışına daha başlamaktadır. Yukarıdaki örnekteki işçi bir daha işten ayrıldığında, ilk işsizlik maaşını aldığı tarihten itibaren tekrar 600 gün primini doldurmuşsa ve işten ayrıldığı günden önce kesintisiz 120 gün boyunca bir işyerinde çalışmışsa yine işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı tek defaya mahsus bir ödeme değildir. Şartlarının oluşması durumunda defalarca ve hatta sınırsız sayıda ödenebilir. Ancak unutulmaması gereken, işçinin ilk işsizlik maaşını hak ettiği tarihten sonra ikinci işsizlik maaşını alabilmesi için “bu iki tarih arasında” en az 600 gün primi doldurması gerektiğidir.

Yani her işsizlik maaşı hak edildiğinde, işsizlik maaşının temel şartı olan en az 600 prim günü şartı sıfırlanmakta ve baştan başlamaktadır. Yine en az 600 prim gününü dolduran ve işten ayrılan bir işçi de, diğer şartlara da sahipse, elbette ikinci kez ya da defalarca işsizlik maaşı alabilecektir.

Burada bir ayrıntıyı hatırlatmak isterim. İşsizlik maaşı alırken çalışmaya başlayan ve işsizlik maaşı kesilen bir işçinin, daha sonra yine işsiz kaldığında eski işsizlik maaşını almaya devam etmesi mümkündür. İşsizlik maaşının nasıl kaldığı yerden devam edebileceğini öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hak edip etmediğinizi öğrenmek ve ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi görmek için sitemizdeki işsizlik maaşı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

117 Yorum

 1. SELAM BENİM BİR SORUM OLACAK 16 YILLIK ÇALIŞTIĞIM ŞİRKETTEN İŞYERİNİN İHALESİ BİTTİĞİNDEN DOLAYI TAZMİNATLI 31/07/2020 TARİHİNDE ÇIKIŞ VERİLDİ .ÖNCELİKLE PANDEMİ MAAŞI SONRA İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALDIM ANCAK 03/05/2021 TARİHİNDE BU ÖDENEK HAKKIM BİTTİ . SİGORTALIK PRİM SÜREM DOLDU SADECE EMEKLİ OLMAM İÇİN YAŞ BEKLİYORUM ŞİMDİ TEKRAR İŞSİZLİK PARASI ALMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 2. Merhabalar,
  İşsizlik maaşımı alırken başka bir işe girdim işsizliğim kesildi 9 ay sonra işten ayrıldım kalan işsizlik maaşımı sonuna kadar aldım, ikinci bir işsizlik maaşı hak etmem için hangi tarihi baz almam gerekir son aldığım işsizlik maaşı mı yoksa ilk aldığım mı teşekkürler.

 3. Selam 30.07.2017 tarihinde ilk kez işsizlik maaşına başvurdum ertesi gün onaylandı ama bir sonraki gün iş buldum ve 170 arayarak bildirdim ayın sonunda 5 günlük işsizlik maaşı aldım ve 30.04.2019 tarihinde işten çıkartıldım işsizlik maaşına başvurdum 3 sene içersinde 600 gün prim günü olmadığı için onaylanmadı 590 gün olmuş 10 gün eksik şaka gibi :)))) ama benim 2017 tarihindeki onaylanan işsizlik maaşı ödeneğinin bağlanması gerekmezmi ben 12 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandım ve sadece 5 günlük maaş aldım bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 4. Merhaba kolay gelsin bana 2014 te 10 ay issizlik maasi baglanmisti ama ben iki ay maas aldiktan sonra yeni bir ise girdim suan o maasi yeniden baglatsam aldigim maasta bi artis olurmu yoksa o zamanki maasimmi gecerli olur cevaplarsaniz tesekkur ederim

  1. Merhaba. O zamanki maaşınız üzerinden tekrar maaş bağlanır, herhangi bir güncelleme olmaz.

   1. Merhaba ben şuan işsizlik maaşı alıyorum ama Mayıs 10 da bitiyor tekrardan başvuru yapabilirmiyiz değilim i

    1. Merhaba. Evet başvurabilirsiniz; ama son 3 yılda en az 600 gün şartını sıfırdan bir daha bağlamdan maaş bağlanmayacaktır.

 5. Merhaba daha Once 2013 yılında 6 ay işsizlik maasi hak ettim fakat 2 ay kullandım ta 2017 ekimine kadar çalıştım ekim 2017 de işten çıkarıldım 6 ay işsizlik hak ettim hepsini aldim 13 şubat 2019 da işten istifa ettim şimdi 2013 yılindan kalan 4 aylık işsizlik maaşımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Hayır, araya yeni işsizlik maaşı girdiği için, artık eski işsizlik maaşınızın kalanını alamazsınız.

 6. Hocam kolay gelsin issizlik maaşı ile ilgili kafa karışıklığı çok oluyor daha önce de yazmıştım ikinci kez başvuru yapacağım ama emin değilim bu konuda ilk issizlik maaşını aldığımız tarihten sonramı son üç yıl baza alınıyorsa issizlik maaşı bittiği tarihten sonramı bu konu insanın kafasını karıştırıyor kesin bi bilgi verende yok siz yardımcı olurmusun çok tessekkurler

  1. Merhaba. Ömer bey, daha önce işsizlik maaşı alacak şekilde işten AYRILDIĞINIZ gün ne ise, o gün üzerine 600 gün prim gerekir. Örneğin 05/06/2018’de işten ayrıldınız ve temmuzda işsizlik maaşına başvurup 10 ay boyunca aldınız. 600 gün saymaya 05/06/2018 tarihinden itibaren başlanacaktır.

 7. ben iki iş yerinde sigortalı gösteriliyorum işsizlik maaşına nasıl hak kazanırım ne kadar bağlanır (asgari ücretten görünüyorum)

  1. Merhaba. Tek işyerinde çalışan bir işçi nasıl hak kazanıyorsa, aynı şekilde hak kazanabilirsiniz Erhan bey.

 8. Merhaba. Ben 4,5 yıl bir yerde çalıştıktan sonra 2016 ağustos ayında iş yerimi mahkemeye verdim dava 2018 haziranda kazanarak sonuçlandı. Tazminatı aldım. 2016 ağustos _2017 mayısta çalışmadım. 2017 mayısta tekrar çalışmaya başladım halen çalışıyorum. O işsiz geçen 9 ay için avukatım iş kura yönlendirdi. İşsiz kaldığım dönemi toplu alayım diye 15 gün sonra yanıt gelecek işkurdan mesajla.fakat sormak istediğim soru şu ben onu aldıktan sonra şuan ki işimden olurda çıkarılırsam falan ödenek alabilecek miyim tekrar başvurursam burdada 2 yıl oldu.geçmişe yönelik almam burdaki 2 yıldır çalıştığım günleri etkilemez değil mi sonuçta ben geçmişteki 4,5 yıldaki günlerimin ödeneğini alacağım. Yanıtlarsanız çok sağolun.

  1. Merhaba. Bunun yeni işsizlik maaşına şöyle bir etkisi olur; eğer geriye dönük işsizlik maaşı alırsanız, o eski işten ayrılma tarihinden itibaren 600 gün şartı yeniden başlar ve şimdi bir daha işsizlik maaşına başvurmak isterseniz en az 600 günü tekrar doldurmanız gerekir.

   1. Merhaba bu yeni başladığım yerdede 600 gün oldugu için misal 1 yıl sonra olduda işten çıkarılma durumum olursa ki 900 küsür gün edecek öyle birşey olursa. tekrar başvurabiliyorum doğru mu anladım acaba .. Yani ben bu parayı bugün alsam toplu hooop sayacı sıfıra çekip aldığım günden itibaren sen işte bu 4,5 yılın 9 aylik odenegini yeni aldın yeni girdigin isteki 600 gün bizi ilgilendirmez 600gün tekrar lazım sayacın sıfırladı demezler değil mi. 🙂

 9. merhaba ben 2017 agustos ayında ısten cktım 2017 eylul ayında ıssızlık maasına basvurdum 2017 aralık ayına kadar 4 aylık ıssızlık maasına baglandım son maasım olan ıssızlık maasımın 11 gununu almadım 19 ocak 2018te ıse gırdıgım ıcın su anda 2016 2018 arası 878 gunum var ıssızlık maası alabılırmıyım ısten cıksam yoksa benım ıssızlık maasım ıse gırdıgım 19 ocak2018den ıtıbaren 600 gun sartımı olması lazım

  1. Merhaba. İşten çıktığınız 2017 ağustos ayından itibaren 600 gün olması gerekir. Olmadıysa, kalan işsizlik maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

 10. Merhaba ben 2016 nin 6 ci ayinda issizlik maasi almaya basladim son maasimi da aldim ayni yilin yani 2016 nin 8ci ayinda bu gune 608 gunum var son 4 ay yani 120 gun de kesintisiz sigortam var tekrar issizlik maasin dan faydalana bilirmiyim

  1. Merhaba. 600 gün şartını tekrar sağladığınız için, son 120 gün ve çıkış kodu şartını sa sağlarsanız elbette alabilirsiniz.

 11. Merhaba ben 10 ay işsizlik maaşım vardı 3 ay aldım ve tekrar işe başladım burda 1 sene 1 ay çalıştım ve şuan kalan işsizlik maasimi alıyorum 4 ay kaldı şimdi tekrar işe başlasam 3 yıl sonra tekrar işsiz kaldım da bu kalan 4 ayı mi almaya devam edeceğim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Evet, aynen öyle olacak. Ama alacağınız maaş güncellenmeyecek ve yıllar önce bağlanan miktar ne kadar ise, onun üzerinden ödenecektir. Ama siz bu arada, yani son işten ayrıldığınızda, işsizlik maaşı alma şartlarını baştan sağlarsanız (600 gün ve 120 gün gibi), bu kez eski işsizlik maaşınız bağlanmaz ve yeni maaş bağlanır.

 12. Merhaba benim son 3yilda toplam 630 günüm var hiç işsizlik maaşı bugüne kadar başvuru yapmamıştim başvuru yaparsam işsizlik maaşı alabilirmiyim acaba saygilar

 13. Meraba 1997sigortam 2017yılında işten ayrıldım kendi isteyimle 6ay işsizlik maaşı aldım sonra işsizlik maaşını dondurdum başka işe girdim 11ay çalıştım oranda çıktım tekrar işsizlik maaşına başladım şuanda işsizlik maaşı kesildi tekrar nasıl başlarım saygılar. 10ay aldım işsizlik maaşını

  1. Merhaba. Eski işsizlik maaşınızı tamamlamadıysanız, İşkur’a başvurarak kalanını alabilirsiniz. Tamamladıysanız, yazımızda belirttiğimiz şartları baştan sağlamanız gerekir.

 14. Merabalar 1300 gün Primm var 6 ay işşizlik maaşı aldım bu ay son bitecek. 2ci kez işşizlik maaşı alabilmem için illa 600 gün primmi ypmm lzm tekrardan. misal 2.3bin primimiz var İşşizlik maaşı aldığımızda sadece gerekli olan 600 gün primmi sıfırlanıyor yoksa ne kadar prim çalışma günümüz varsa geriye dönükmü sıfırlanıyor

  1. Merhaba. İkisinin arasında işsizlik maaşı bakımından fark yok. İşsizlik maaşı almanızı sağlayan işten ayrılmanız üzerinden, tekrar 600 gün sigorta doldurmadan işsizlik maaşı alamazsınız.

 15. Merhaba,
  120gün kesintisiz sskm var ama 600günü dolduramadm 592 günde kaldım işsizlik maaşı için hiç şansım yokmudur yinede bi başvuru yapsam?

  1. Merhaba. Siz yine de başvurun, neticede başvuru ücretli değil. Ama 600 gün olmadıkça işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 16. Merhaba. Ben 30.11.2016 da isten cikarildim. Iskur 8 ay maas bagladi. 30.12.2016 da ilk maasimi aldim.
  29.06.2017 de tekrar ise basladim ve 15.08.2018 de isten ayrildim ve son 2 aylik maasimida aldim. Bu calistigim tarihler arasi 407 gun yapiyor. Su an benim yeni issizlik maasi icin hangi sartlari tasimam gerekiyor detayli bir sekilde anlatirsaniz minnettar kalirim. Tesekkur ederim.

  1. Merhaba. 30/11/2016 tarihinden sonraki sigorta gün sayınız en az 600 gün olmalıdır. Bunun dışında son 120 gün ve çıkış kodu şartlarını da sağlarsanız, yeniden işsizlik maaşı alabilirsiniz Tolga bey.

 17. Slm merhaba 1998 gırıslı sıgortam var 2016 gırdıgım ısyerınden 3600den faydalanarak ısden cıkıcam ıssızlık maası alabılırmıyım

  1. Ercan bey, 15 yıl ve 3600 günden faydalanarak işten çıkan işçi, işsizlik maaşı alamaz.

 18. Merhabalar. 2015 aralık ayında işten ayrıldım ve işsizliğe başvurdum. 2015 aralık ayından 14 gün olmak kaydıyla maaşı almaya başladım 2016 nisanda ise başladım kasım ayında tekrar başladım ve 2017nisan ayında bitirdim. 2016-2017-2018 yıllarında 600 günü tekrar doldurdum. Bu 600 gün 2016 yılında mı başlıyor yoksa son işsizlik maaşından sonramı basliyor

  1. Sezgin bey, son işsizlik maaşınızı hak ettiğiniz gün; yani işsizlik maaşının ilk defa bağlandığı günden itibaren sıfırlanır ve tekrar 600 gün olması gerekir.

 19. Geçen yıl işsizlik maaşı aldım işe başladığımda maaşım kesildi
  …..şu an çalışıyorum ve kasım ayında tekrar işten ayrılacam bu durumda geriye dönük son 3 yılda 720 iş günüm oluyor aceba tekrardan işsizlik maaşı alabilirmiyim.teşekürler

  1. Timur bey, kasımda işten ayrıldığınızda, işsizlik maaşı alma şartlarına sahip olursanız, size yeni bir işsizlik maaşı bağlanır. Ancak herhangi bir nedenle bu şartları sağlayamazsanız, bu kez de yarım kalan işsizlik maaşınız devam ettirilir.

 20. 2014 yılında 10 ay işsizlik maaşı hak ettim 1,5 ay aldıktan sonra işe başladım 2017 yılında başladığım işten ayrıldım 6 ay işsizlik maaşı aldım maaşım bittikten sonra işe başladım şimdi 600 günü doldurmaya 120 günüm var şimdi çıkış yaparsam 2014 yılında yarım kalan maaşım devam edermi

  1. Müslüm bey, böyle bir soruyla ilk defa karşılaştım. Araya, bir işsizlik maaşı daha girdiği için bilemiyorum. İşkur’a sorup aldığınız cevabı bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

 21. merhaba işsizlik maaşı süresi kasımda doluyor tekrar maaş bağlanırmı 2 ci maaş cevap alabilirmiym

 22. Merhaba ikinci kez işsizlik maaşi alma hakkım war mi sigorta primim tam tamına 600 gün doldu 4 ay kesintisiz 600 gün içinde kafamdaki soru 600 primi doldurup 600 günü gecip 4 ay daha mi çalişmak lazım yanı 6120 olmasi lazım

  1. Merhaba. Daha önceki işten ayrılmanızdan sonra 600 gün priminiz oldu mu? Öyleyse bu yeterlidir. Son 120 gününüz de kesintisiz ise işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 23. Merhaba Zeynel bey

  2010 yılında 10 aylık işsizlik maaşına başvurmuş ve 8 ay işsizlik maaşı almıştım. Kalan 2 ayı almadan tekrar ile başladım. Son 3 yıldır çalışıyorum. Şuan işsiz kalmış olsam önceki dönemden kalan 2 aylık maaşı mı alacağım. Yoksa sıfırdan yeni işsizlik naaşı ile yeni 8 ay mı alacağım. Bilgilerinizi rica ederim

  1. Merhaba. Şu an işsiz kaldığınızda, yeniden 600 gün / 120 gün ve çıkış kodu gibi şartları sağlarsanız, yeni maaş bağlanır. Yok bunları sağlayamazsanız, bu defa eski maaşınızın kalan kısmı bağlanacaktır.

   1. Zeynep Bey;
    2015 / 4 ayda işe girdim, bu bağlamada bu ay sonu işsiz kalsam. Yeniden 6 aylık bir işsizlik maaşı bağlanır mı?

    1. Eğer 600 gün priminiz varsa, son 120 gün kesintisiz prim ödenmişse ve işveren de doğru çıkış kodunu SGK’ya bildirirse, yeniden 6 ay ya da kıdeminize göre daha çok işsizlik maaşı bağlanır.

 24. Mrb.2017 ocakta işten çıkarıldım.10 ay işsizlik maaşı aldım.. 2018 Martta başka bir işe başladım ve 6 ay sonra 31 Ağustosta işten çıkarıldım. Işsizlik maaşı tekrar alabilirmiyim acaba.tesekkurler

  1. Şenay hanım ilk işsizlik maaşından sonra yeniden 600 gün prim şartını sağlamadan alamazsınız.

 25. Merhaba 3 yıl 8 aydır çalıştığım işyerimden istifa ederek ayrıldım bu süre zarfında hak ettiğim işsizlik maaşım daha sonraki çalışma sonrasında alabiliyormuyum yoksa süre sıfırlanıp tekrar mı başlıyor

 26. Merhaba, 18.09.2017 tarihinde 4 yıldır çalıştığım yerden istifa ederek ayrıldım. 24.10.2017 tarihinden bu yana başka bir şirkette çalışmaktayım. aybaşı buradan ayrılacağım. bu şartlarda işsizlik maaşı hakedebiliyor muyum?

 27. merhabalar 2018 180gün, 2017 220 gün, 2015 220 günüm var işsizlik maaşı almaya hak kazanıyormuyum ?

 28. Zeynel bey merhaba;
  4 yıllık çalışmam sonucunda 2004 yılında işyerim kapandığı için işsizlik maaşına başvurdum ve 6 ay aldım.Yeni bir işyerine girdim ve 3.5 yıl orda çalıştm ve bir işyerimde haziran ayının 13nde kapandı.Sigortamda eksik günüm yok.İşkura tekrar başvuru yaptım aynı gün bu ama önce geldi28.06.2018 TARIHLI BASVURUNUZ SONUCU İSSİZLİK ODENEGİ ALMAYA HAK KAZANAMADINIZ. B003
  Sonra
  DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 28.06.2018 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. B003 geldi.
  170i aradım 2 ay daha alabilirmisim.Benim hakkım sadece 2 aynı kalıyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mustafa bey, demek ki önceki maaşınızdan sadece 2 aylık süreniz kalmış. Dolayısıyla, sadece kalan kısım ve o zamanki maaş üzerinden ödenecektir.

 29. Slm ben 2015 te 2 inci ayda issizlik aldim 10 ay simdi suan 2018 deyiz simdi isten cikarilsam yeniden issizlik alabilirmiyim burda 180 gunum tam 873 gunum var alabilirmiyim acaba

  1. Yaşar bey, şartları sağlıyorsunuz. Ama önemli olan, işverenin sizin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceğidir.

 30. Merhabalar,
  Ben 11 aydır işsizlik maaşı aldım. Şuan hala işsizim. Bu durumda tekrar başvurup işsizlik maaşı alma hakkım var mıdır?

  Saygılarımla

 31. Benim su an ki issizlik maaşım bir ay sonra bitiyor. Ve hala işim yok tekrar alınabilir mi ..

  Son olarak … issizlik maasi alan kisi . Sigorta günleri eksilir mi. Teşekkürler.

  1. Feyyaz bey işsizlik maaşı alan kişinin sigorta günleri elbette eksilmez. İşsizlik maaşınız bittiğinde ise tekrar işsizlik maaşı almanız için en başa dönmeniz yani yine en az 600 gün prim şartını doldurmanız gerekir.

 32. 6 aylik hak ettiğim işsizlik maaşıni 31.01.2015 te almaya başladım 4 ay aldıktan sonra işe başladım tekrar geriye kalan iki ayı 31.01.2016 de aldım. 01.05.2016 işe başladım Şuan 2.ye basruvacam gün hesaplaması yaparken hangi tarihten itibaren yapacam ilk maaşı aldığım günden itibaren mi yoksa 01.05.2016 dan itibaren mi? Not: ilk 4 aydan sonra dondurdum arada gün var onlar ölüyor mu? Teşekkürler saygılar

  1. Mehmet bey, ilk işsizlik maaşınızı almaya hak kazandığınız işten çıkış tarihiniz ne ise, o tarihi esas almanız gerekir.

 33. Merhaba ben ilk işsizlik maaşı mi 650 gun prim ile 2016 Mart ayında aldım ikinci başvuru için 1200 gün prim yeterli olurmu
  İşsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Ferdi bey, ilk işsizlik maaşınızı aldığınız işten ayrılma tarihiniz üzerinden hesap yapmalısınız. O tarihten itibaren 600 gün daha prim yatırılmış olmalı.

 34. 20 günlük bir işsizlik maaşı aldım tekrar ıssız kaldığımda 600 günlük primi doldurmam gerekiyormu

  1. Aygün hanım, tekrar işsiz kaldığınızda, eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 35. gecen sene çalıştığım iş yeri kapandı işkura başvuru yapmamıştım hakkımı kabetmişmi olurum ? 2 hafta sonra başka bir işe başladım şuan işi bıraksam geri dönük hakkım olurmu

  1. Fadime hanım, kaç ay işsizlik maaşı hak etmiştiniz ve ilk işten ayrılmanızın üzerinden tam olarak kaç ay geçti?

 36. Merhabalar, 30.04.2016 yılında çıkışım oldu ve 6 ay işsizlik maası aldım. Tekrar hak kazanmam için 3 yıl geçmesi gerekir mi. Su an son 3 yilda 600 den fazla günüm mevcut.

  1. Sinan bey, işsizlik maaşını hak ederek işten ayrıldığınız tarihten itibaren 600 günü doldurduğunuzda yine işsizlik maaşı alabilirsiniz. Tekrar 3 yıl geçmesi gerekmez.

 37. merhaba 2011 yılında başvurmuşum işsizlik parasını almayı haketmişim gidip almamışım kaç yıl süresi bunun acaba geriye dönük çünkü yıl 2018 baya zaman geçmiş hakkım yanmışımdır.

 38. Merhaba geçen sene 10 ay işkur maaşı aldım bitti ekimde işe başladım şuan orasida iflas etti kapanıyor 5 aylık bir sgk var işkur maasi tekrardan alabilirmiyim

  1. Burcu hanım, en az 600 gün prim şartınız sıfırlanmıştır ve 5 ayınız olduğunuz söylüyorsunuz. Bu durumda mümkün görünmüyor, yine de işten ayrılınca İşkur’a sorabilirsiniz.

 39. Merhaba prim 600 olmadığı icin işsizlik maaşı alamiyorum. Bi kez daha basvuru yapabilir miyim ?

 40. merhabalar ben 2015 de işten cıkarıldım 10 ay maas baglandı yanlız 5 ay aldım ve işe başladım işim taksi ek 6 sgk olarak calıstım işten ayrıldım geri kalan 5 ayım baglanırmı tesekkurler

 41. Aralık 2017 de işsizlik maaşı başladı bu tarihten sonra tekrar ne zaman işsizlik maaşı başvurusu yapılır teşekkürler

 42. Merhabalar,
  Ben 2017 aralık ayında işsizlik maaşı almaya hak kazandim ve 2018 Şubat ayında yeni bir işe başladım 1 hafta çalıştım şuan ayrılmak istiyorum bu durumda ayrılırsam işsizlik maaşı hakkımın geri kalanını almaya devam edebilir miyim? Lütfen acil yardımcı olabilir misiniz

 43. 10 ay boyunca işsizilk maaşı aldık. bitime 10 gün kala ameliyat olduk. tekrar alma şansımız nedir. alabilirsek ne yapmamız gerekmektedir.

 44. Merhabalar
  Ben 2016 yilinda sartlari saglayarsk 6 ay boyunca issizlik maasi aldim. Daha sonata yeni bir ise basladim ve 152 gun calistikdan sonra isveren tarafindan cikisim verildi. Issizlik maasi icin basvuruda bulundum yalniz olumsuz bir cvp aldim.
  Yukaridaki yaziniz durumumu ozetliyor tekrar 600 gun sartinida saglamam gerektigini soyluyor ama sorum su
  Bu durumu aciklayan iskur ile ilgili yonetmelik veya herhangi bir madde var mi durumu sizin yazdiginiz gibi mi acikliyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 45. efendım ben issızlık maasım onaylandı 1 ay aldım sonra baska sırketde calıştıgım için kesıldı istıfa etsem tekrar alabılırmıyım tesekkur ederım cevabını hıçbıryerde bulamadım yardımcı olurmusunuz

  1. Ümit bey, cevabı oldukça basit. Daha önce kaç ay almaya hak kazandıysanız, yeni işyerinden istifa ettikten sonra, toplam hak ettiğiniz sürenin sonuna kadar almaya devam edersiniz. İşkur’a başvurmanız yeterli olacaktır.

 46. 15.03.2017 de sebep gösterilmeden 04 koduyla işten atıldım ve bu ay dahil olmak üzere işsizlik maaşını aldım,bugün itibariyle sigortalı bir işe girersem ne kadar zaman geçtikten sonra tekrar işsizlik maaşı almaya hak kazanırım ? son 3 yılı baz alırsak 600 gün problemi kalmıyor ?

  1. Muhammet bey; yazıda da açıklandığı üzere, işsizlik maaşı aldığınız işten ayrılma tarihiniz neyse, bu tarihten sonra tekrar 600 gün geçmedikçe, işsizlik maaşı alamazsınız.

 47. merhaba ben 29.12.2015de ilk işsizlik maaşımı almaya başlayıp 27.05.2016 son maaşımı aldım.bu esnada tüberkoloz ve üst solunum yollarından dolayı çalımadım.tedavim yeni bitti ve şu an işsizim.ilk maaşımdan beri herhangi bir işte çalışmadım,acaba 2ci kez maaş alabilme şansım varmıdır.

  1. Cüneyt bey, tekrar işe girip çalışmadığınıza göre, işsizlik maaşı alamazsınız.

 48. Merhaba,
  En son işsizlik maaşımı Ocak 2016 da aldım. Şubat ayından beri çalışıyorum. 210 günden fazlam var.toplam 3 yılda 600 gunum doluyor yıne alabılır mıyım?

  1. Merhaba. 600 gününüz dolarsa ve diğer şartları da sağlarsanız, elbette yine alabilirsiniz.

 49. Ben 05.07.2013 Tarihinde işe giriş yapmış olup ilk defa sigorta girişim yapılmıştır. 29.02.2016 Tarihinde işten ayrılmış olup iş kura başvuru tarihi 11.03.2016 da iş kura müracaat ettim işsizlik maaşını almaya hak kazandım 27.10.2016 tarihinde son işsizlik maaşımı aldım. 8 ay boyunca Ondan Sonra 09.12.2016 tarihinde başka bir şirkette işe girdim Sigorta girişim 09.12.2016 Tarihli olmak kaydı ile bugün itibarı ile 27.09.2017 Tarihini baz alarak işten ayrılmış olsam tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim ve Kaç Ay Ala Bilirim bu konu da yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

  1. Merhaba. Daha önce de size cevap vermiştim. İlk maaş aldığınız tarih neyse, onun üzerine 8 ay ekleyin. İşte bu tarihi geçirmediyseniz, bu tarihe kadar yine işsizlik maaşı bağlanır. Örneğin 2 gününüz kaldıysa, 20 gün için işsizlik maaşı alırsınız.

 50. Mustafa Bey Merhaba,

  toplamda 980 gün ssk primim ödenmiş 29.02.2016 Da işten ayrıldım 11.03.2016 da iş kura başvurdum işsizlik maaşına hak kazandım toplamda 8 ay işsizlik maaşı yani 27.10.2016 ya kadar aldım ondan sonra 09.12.2016 yeni işe girdim 25.09.2017 de çıkışım olur ise tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim kaç ay ala bilirim yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

  1. Remziye hanım, hesabı siz de yapabilirsiniz. 8 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız. O halde, maaşa hak kazandığınız tarih üzerinden 8 ay geçince artık alamazsınız. Ama 8 ay daha geçmediyse, 8 aylık sürenin sonuna kaç gün kaldıysa, o kadar süre ile yine maaş bağlanabilir.

   1. Zeynel Bey Merhaba,

    Ben 05.07.2013 Tarihinde işe giriş yapmış olup ilk defa sigorta girişim yapılmıştır. 29.02.2016 Tarihinde işten ayrılmış olup iş kura başvuru tarihi 11.03.2016 da iş kura müracaat ettim işsizlik maaşını almaya hak kazandım 27.10.2016 tarihinde son işsizlik maaşımı aldım. 8 ay boyunca Ondan Sonra 09.12.2016 tarihinde başka bir şirkette işe girdim Sigorta girişim 09.12.2016 Tarihli olmak kaydı ile bugün itibarı ile 27.09.2017 Tarihini baz alarak işten ayrılmış olsam tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim ve Kaç Ay Ala Bilirim bu konu da yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

 51. ben 10 ay önce işsizlik maaşı almak için başvurdum kabul edildi fakat iş bulunca arayıp durdurdum .sonra 10 çalıştım şuan istifa ettim tekrar alabilirmiyim durduğum parayı

  tşk

  1. Merhaba. İşsizlik maaşını kaç ay boyunca almayı hak ettiyseniz, o süre içinde tekrar alma şansınız vardır. bu süre geçtikten sonra, ne yazık ki alamazsınız.

 52. İyi günler. Benim işsizlik maaşı için gün şartlarım uyuyor fakat işten çıkarılma şekliyle bahsettiğiniz şey kafamda soru işareti bıraktı. 3 yıl içinde 2 işyerinde çalıştım biri özel sektör diğeri işkur. Özel sektörden okulumdan dolayı staj görmem gerektiği için ayrılmak zorunda kaldım maaşa başvurmamda sıkıntı yaratır mı?

  1. Merhaba. Önemli olan son işyerinizden nasıl ayrıldığınız ve işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildirdiğidir. Yine de beklemektense, İşkur’a gitmeli ve bir an önce işsizlik maaşı başvurusunu yapmalısınız. Unutmayın, İşkur’a bir ay içinde başvurmazsanız, hak kaybına uğrarsınız.

 53. Slm ben bir kez işsizlik maaşı aldım 2009 da ikinci kez alabilirmiyim 2014 te 268 gün sigortam var 2015 te 140 gun sigortam var 2016 247 gun sigortam var 210 gün sigortam var alabilirmiyim işsizlik maaşını iyi akşamlar

  1. Yılmaz bey, ilk işsizlik maaşınızı aldığınız tarihten sonra en az 600 gün sigortanız varsa ve diğer şartları da taşıyorsanız elbette alabilirsiniz.

 54. Mrb size bı sorun olacak ben işsizlik maaşı almak icin aynı ildeki işkura mi baş vurmam gerekiyor mesala ben muglada calısıyorum işten çıkarıldım dondum memlekette ordaki işkura mı baş vursam daha iyi olur çünkü işkur bana iş bulsa memlekette oldugum için orda çalışmak isterim

  1. Ne guzel anlatmissin helal olsun vallahi kac gundur baska yerlerde bu sorunun cevabini ariyordum tertemiz yazmissin helal olsun valla.

   1. Merhaba. Aslında sorunuzun cevabı basit. Artık işkur başvuruları internet üzerinden online yapılıyor. Bu başvuru esnasında da özgeçmiş düzenleme bölümünde size “Çalışmak istediğiniz şehirler” soruluyor. Bu bölüme, hangi ilde çalışmak istiyorsanız, o ilin adını yazabilirsiniz. Hatta buraya birden fazla il de yazabilirsiniz. Böylece, istemediğiniz bir yer için size iş teklifi gelmez.

     1. Merhaba, eşiniz tarafından size verilmiş resmi noter vekaletnamesi olmadıktan sonra, size ödeme yapılmayacaktır.

Başa dön tuşu