İş Sözleşmesi

Kısmi süreli iş sözleşmesi nedir?

İş Kanunu farklı çalışma biçimleri öngörmüştür. Bunlardan birisi de, esnek çalışma sisteminin bir sonucu olan kısmi süreli çalışmadır. Peki ama kısmi süreli iş sözleşmesi nedir ve ne anlama gelir?

Kısmi süreli çalışma kavramı

İş yerinde tam süreli iş sözleşmesiyle yapılmakta olan emsal çalışma süresinin üçte ikisi oranına kadar gerçekleştirilen çalışma, kısmi süreli ya da part time çalışmadır.

Bir başka deyişle; İşçinin haftalık çalışma süresinin, tam süreli çalışmakta emsal işçiye göre büyük ölçüde daha az belirlenmiş olduğu bir sözleşmedir (2/3 oranında).

Part time işçinin çalışma süresi

Part time çalışma süresi her işyeri için değişebilir. Çünkü buradaki temel kıstas, o işyerindeki genel çalışma süresinin 2/3’ünün geçilmemesidir.

Örneğin işçilerin haftada 45 saat üzerinden çalıştığı klasik bir işyerinde, kısmi süreli çalışanların haftalık çalışma süresi 30 saati geçemeyecektir.

Ama bir başka işyerinde işçilerin çalışma süresi haftalık 40 saat belirlenmişse, bu kez kısmi süreli çalışanlar en çok 27 saat çalışabilecektir.

Kısmi süreli çalışanların maaşı

Kısmi süreli çalışan işçilerin maaşı, elbette çalıştıkları süre miktarınca ödenecektir. Ancak bu işçiler için de, saatlik ücret asgari ücretten az belirlenemez.

Kısmi süreli çalışanların maaşlarıyla ilgili yaşanan bazı sorunları yazmıştık, aşağıdan kontrol edebilirsiniz:

mustafabaysal.com/kismi-sureli-calismada-maas-hesaplama

kısmi süreli çalışma dilekçesi

Kısmi süreli çalışmada hafta tatili

Bu konu da çok kafa karıştıran konulardan birisidir. Haftanın bir ya da iki günü işe gelen bir kısmi süreli çalışan, hafta tatili ücretine hak kazanır mı? Tartışmalı olan bu hususta yazdığımız şu yazı size fikir verecektir:

mustafabaysal.com/kismi-sureli-calisanlarin-hafta-tatili

Kısmi süreli / Part time çalışma koşulları

Kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçi, haklı bir neden olmadıkça, sırf iş sözleşmesi kısmi süreli olduğu için tam süreli emsal işçiye göre farklı bir işleme maruz kalamaz. Kısmi süreli / part time çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir alacakları, tam süreli işçiye göre çalıştığı süreye orantılanarak ödenir.

İşyerinde görev yapan işçilerin niteliklerine uygun açık yer varsa; işçilerin kısmi süreliden tam süreli sözleşmeye veya tam süreliden kısmi süreli sözleşmeye geçme istekleri işverence dikkate alınmalı ve boş yerler zamanında duyurulmalıdır.

Kısmi süreli çalışan bir işçiye fazla çalışma ya da fazla sürelerle çalışma yaptırılması mümkün değildir.

Kısmi süreli iş sözleşmesi örneği

Kısmi süreli / part time iş sözleşmesi örneğini sizi için hazırladık, aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

mustafabaysal.com/kismi-sureli-is-sozlesmesi-ornegi

SONUÇ

Kısmi süreli iş sözleşmesi, esnek çalışma sistemlerinin bir sonucudur. Amaç, işçiyi ihtiyaç olduğu kadar çalıştırmak ve mümkün olduğunca her bir çalışma saatinden verim almaktır. Bunun bir seviye üstü esnek çalışma sistemi için şu yazıya bakabilirsiniz: mustafabaysal.com/cagri-uzerine-calisma-nedir

Part time iş sözleşmesinin en temel özelliği haftalık çalışma süresinin EN ÇOK 30 saat olabilmesidir. Bunun haricinde, çalışma süreleri günlük 11 saati geçmemek üzere farklı günlere dağıtılabilir.

Hatta örneğin haftada 22 saat çalışacak bir işçi için, 2 gün 11’er saatlik çalışmalar bile mümkün olacaktır. Kısmi süreli çalışmayla ilgili bazı yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz:

mustafabaysal.com/kismi-sureli-calisanlar-issizlik-maasi-alabilir-mi

mustafabaysal.com/kismi-sureli-calisan-ise-iade-davasi-acabilir-mi

mustafabaysal.com/part-time-calisan-iscinin-ihbar-suresi

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba ben turizm de 12 ay faal olan otelden 6 dan fazla çalıştim ve 1.5 ay askı beklerken çünkü kadroya almamak ve haklarına tecavüz etmek için bunu yapıyor lar bütün oteller 12 ay açık olanlar zehir zıkkım olsun hakkmz neyse sadede gelelim beni ihbarsz bir şekilde haksız yere işten attılar ise iade davası açmayı düşünüyorum maddi durumum iyi değil bu durum da avukat talebinde bulunabilirmyim ve is sözleşmesi belirli mi belirsiz mi oluyor bu durum da kafama takılan soru ? leri var anladnlstrsanz sevinirim teşekkürler.

    1. Merhaba. Elbette, adli yardım talep edebilirsiniz. Sözleşmenizi görmeden bir şey söylemek zor ama 6 yıldır çalışıyorsanız belirsiz süreli iş sözleşmesi olması çok yüksek ihtimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu