SGK

Sigorta hizmet tespit davası nasıl açılır?

Sigortasız çalışmak zorunda kalan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra dava açmak isteyebilir. Böylece geriye dönül sigortasının yapılmasını sağlayabilir. Bu durumda açılması gereken dava, hizmet tespit davasıdır. Peki hizmet tespit davası nasıl açılır?

Hizmet tespit davası nedir?

Hizmet tespit davası, işçinin sigortasız çalıştığı dönemlerini kayıt altına almak ve SGK kayıtlarına işlenmesini sağlamak amacıyla açtığı bir dava türüdür.

Bu davanın kendine göre özellikleri vardır. Özellikle hak düşürücü süre ve ispat bakımından dikkatli olunması gerekir.

Hizmet tespit davasında zamanaşımı süreleri

Hizmet tespit davası hak düşürücü süreye tabidir. Bu süre kural olarak 5 yıldır. Yani, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde hizmet tespit davası açılmazsa, bir daha açılamaz.

Tabi 5 yıllık hak düşürücü sürenin bazı istisnaları vardır. Bunların neler olduğunu daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/sigorta-hizmet-tespit-davasinda-hak-dusurucu-sureler

İşverenin sigortasız çalışmayı kabul etmesi

Hizmet tespit davasıyla ilgili yanlış bilinen en önemli husus, işverenin rıza göstermesi halinde her şeyin kolay olacağı şeklindedir.

Örneğin işçi 3 yıl önce işten ayrılmış olsa ve eski işverenini ikna etse bile, SGK dava olmadan geriye dönük sigorta kaydı yapmamaktadır.

İşveren hatasını kabul etse ve idari para cezasına razı olsa bile, SGK hizmet tespit davası açılmadan ve bu dava kazanılmadan geriye dönük sigorta kaydı yapmamaktadır.

kahverengi adalet tokmağı

Sigortasız çalışmanın ispatı

Hizmet tespit davasında en önemli husus, bu çalışmanın ispatlanmasıdır. Dava açıldığında işverenler genelde çalışmayı inkâr eder.

Çünkü sigortasız işçi çalıştırma çok yüksek idari para cezalarını beraberinde getirir: mustafabaysal.com/sigortasiz-isci-calistirmanin-cezasi-ne-kadar

Böyle olunca işçinin sigortasız çalıştığını bir şekilde mahkemede ispat etmesi gerekir. Bunun için elbette varsa, yazılı ve görsel deliller büyük önem arz eder: mustafabaysal.com/sigortasiz-calisma-nasil-kanitlanir

Ancak birçok olayda bunlara erişmek zordur. İşte burada tanıklar devreye girer. İşçinin çalışma arkadaşları, komşu işyerlerinin çalışanları ya da müşteriler işçi lehinde tanıklık yaparsa, sigortasız çalışmanın tespiti ve hizmet tespit davasının kazanılması ihtimali artar.

beyaz zemin üzerinde açık kahverengi adalet tokmağı

Hizmet tespit davası nereye açılır?

Hizmet tespit davası iş mahkemesinde açılmalıdır. Hangi yer mahkemesinde dava açabileceğinizi daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/is-davasi-hangi-yer-mahkemesinde-acilir

Avukat olmadan hizmet tespit davası

Yasalarımıza göre, dava açmak için avukat tutmak zorunlu değildir. Kişi kendisi de dilekçe hazırlayabilir ve bizzat dava açabilir.

Ancak hizmet tespit davası gibi önemli bir davada, imkân dahilinde avukat tutmak her zaman faydalı olacaktır. Böylece süreç daha doğru şekilde takip edilebilir.

Hizmet tespit davası nasıl açılır?

Eğer davayı avukat aracılığıyla açacaksanız, sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Avukatının sizden gerekli evrakları isteyecek ve davayı açarak takip edecektir.

Ama davayı bizzat açacaksanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

  • Bir dava dilekçesi hazırlamalısınız.
  • Dilekçede sigortasız çalıştığınız dönemleri ve bu dönemlerdeki ücretinizi yazmalısınız.
  • Her türlü delillerinizi ve varsa tanık bilgilerini dilekçede belirtmelisiniz.
  • Dilekçeyi iş mahkemesine vermeli ve gerekli masraf ve harçları yatırmalısınız.
  • Sonrasında ise duruşmalara girmeyi ihmal etmeden süreci takip etmelisiniz.

SONUÇ

İş mahkemesine dava açmadan önce zorunlu arabuluculuk başvurusu yapmak gerekse de, hizmet tespit davası için böyle bir zorunluluk yoktur.

Dolayısıyla dilekçenizi hazırlayarak doğrudan dava açabilirsiniz. Hizmet tespit davası için avukat tutmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ancak böyle bir imkânınız yoksa, aşağıdaki dilekçe örneğini kullanarak doğrudan kendiniz de iş mahkemesinde hizmet tespit davası açabilirsiniz.

mustafabaysal.com/hizmet-tespit-davasi-dava-dilekcesi-ornegi

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu