Fesih

İşçi tutanaksız işten çıkarılabilir mi?

Tutanaksız işçi çıkarılır mı?

Çalışma hayatında tutanaklar oldukça önemlidir. Genelde işçi bir hata yaptığında ya da yasalara aykırı bir davranış sergilediğinde tutanak tutulur. Tutulan tutanaklar ileride işçinin aleyhine kullanılabileceği gibi, işçinin işten çıkarılmasına da neden olabilir. Peki ama tutanak tutulmadan işçi işten çıkarılabilir mi?

Çalışma hayatında tutanak

Tutanakların asıl önemi, bir fiilin varlığını ispat edebilmelerinden gelir. Doğru düzenlenmiş bir tutanakta işçinin adı ve soyadı, olayın gerçekleştiği yer ve tarih, olayın gelişimi ile olaya şahit olanların isimleri ve imzaları bulunur. Çünkü tutanak tutmaktaki temel amaç, gerçekleşen bir davranışı kayıt altına almaktır ve bunu yaparken eksik bilgi girilmesi, tutanağın etkisini azaltacaktır.

İşçi kaç tutanaktan sonra çıkarılabilir?

Bu sorunun cevabını daha önce yazmıştım. Burada da kısaca değinmem gerekirse; böyle bir kuralın olmadığını söyleyebilirim. Her somut olay kendi içinde değerlendirilmeli ve ona göre karar verilmelidir. Bazen sadece tek bir tutanak yeterli olabilirken, bazen 3 tutanak bile yeterli olmayabilir. Dolayısıyla, işçinin işten çıkarılmasından önce tutulması gereken belirli bir tutanak sayısından bahsedemeyiz.

Tutanak tutmadan işçi çıkarılır mı?

Hem işverenlerin hem de işçilerin en çok yanıldığı noktalardan birisi de budur. Çalışma hayatındaki genel algı, işçinin tutanak tutulmadan işten çıkarılamayacağı yönündedir. Ancak bunun doğru olmadığını söyleyebilirim. Çünkü önemli olan, ne zaman tutanak tutulması gerektiği bilmektir. Bunu bir örnekle açıklamak isterim.

İşçinin art arda 3 iş günü işe gelmediğini varsayalım. Böyle bir durumda, her bir devamsızlığın ya da en azından ilk devamsızlık ile son devamsızlığın birlikte tutanak altına alınması gerekir. Çünkü işveren, işçisini devamsızlık nedeniyle işten çıkardığında ve işçi mahkemeye gittiğinde, işveren mahkemede bu devamsızlığı kanıtlamak zorunda kalacaktır. Burada en önemli ispat aracı da elbette tutanak olacaktır.

Ancak işçinin işyerinde bir başka işçiye saldırdığını ve bu saldırıya ilişkin görüntülerin var olduğunu düşündüğümüzde, illa ki tutanak tutulmasının şart olduğunu söyleyemeyiz. Eğer ortada açık kamera görüntüleri varsa, işçi işten çıkarılabilir ve ileride mahkeme aşamasında bu kamera kayıtları yeterli delil olarak kabul edilir.

SONUÇ

Evet, tutanak çok önemli bir ispat aracıdır. Mümkün olduğunca, her olumsuz fiilin tutanak altına alınmasını da tavsiye ediyorum. Ama işçinin, ortada bir tutanak yokken de çıkarılması mümkündür. Her olayın özel olarak değerlendirilmesi gerekir. Bazı durumlarda tutanağın varlığı şartken, tutanağa gerek bırakmayacak derecede açık ve başka yollarla ispat edilebilen hallerde elbette ki tutanaksız olarak da işçi işten çıkarılabilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

  1. Merhaba ben özel bir dershanede çalışıyorum 32. Haftadan sonra doğum iznine ayrılacağım işe tekrardan dönmeyi düşünmüyorum 32. Haftadan sonra kurum beni işten çıkardığı taktirde annelik izninde alınan ücreti alabilirmiyim yoksa çıktığım için hakkım olmazmı

Başa dön tuşu