Fesih

Sözlü istifa olur mu?

İstifa, işçinin haklı bir gerekçesi yokken işi bırakmasıdır. Genelde yazılı olarak yapılsa da, istifanın bazen sözlü yapıldığını biliyoruz. Peki ama sözlü istifa geçerli midir? İstifa illa yazılı olmak zorunda mıdır?

İstifa kavramı

İşçinin işten ayrılması genel olarak istifa olarak adlandırılsa da, İş Kanunu bakımından istifa, işçinin ortada haklı bir nedeni yokken işten ayrılması olarak kabul edilir. Örneğin işçinin haklı nedenle işten ayrılması teknik olarak bir istifa değildir.

İstifanın önemi

İstifanın en önemli sonucu, ihbar süresini gündeme getirmesidir. Şu yazımızda açıkladığımız üzere, istifa edecek olan işçinin, belirli bir süre önceden işverene bildirimde bulunması gerekir. Aksi takdirde, işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.

Yargıtay’a göre istifa ile ilgili kurallar

Yargıtay kararlarını incelediğimizde, istifa ile ilgili şu tespitlere rastlayabiliriz:

  • İstifa iradesi karşı tarafa ulaştığında, iş akdi sona erer. Örneğin posta ile gönderilen bir istifa mektubu, işverene ulaşınca hüküm ifade eder.
  • İstifanın illa ki işverence kabul edilmesi gerekmez.
  • İstifa dilekçesi veren işçi çalışmaya devam ederse, gerçek bir istifa söz konusu olmaz.
  • Şarta bağlı istifa olmaz. Bu tip beyanlar ikale olarak değerlendirilir.

İstifa yazılı olmak zorunda değildir

Evet, istifa beyanının yazılı verilmesi her zaman daha doğrudur. (mustafabaysal.com/isci-istifa-dilekcesi-ornegi) Böylece, olası bir uyuşmazlıkta hem istifa tarihi hem de içeriği rahatlıkla belirlenebilir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Ama yine de İş Kanunun öngördüğü bir istifa şekli yoktur. Bunun anlamı, istifanın mutlaka yazılı verilmesinin gerekmediğidir.

Sözlü istifa olursa dikkat edilmesi gerekenler ve ispatı

sözlü istifa

Diyelim ki işçi sözlü olarak istifa etti ve daha sonra işverenle aralarındaki uyuşmazlık iş mahkemesine taşındı. Burada Yargıtay hangi hususlara dikkat eder ve neye göre karar verir?

Böyle bir durumda bazen işveren işçinin istifa ettiğini iddia ederken, bazen de işçi istifa ettiğini ve zamanında işverene bildirdiğini beyan edebilir.

Hangi durum olursa olsun, bunun ispatlanması gerekecektir. Bu ispat tanık yoluyla yapılabileceği gibi, bazen de mahkeme somut olaya göre kendisi takdir edecektir.

Sözlü istifanın varlığını ya da yokluğunu ispat etmesi gereken, bu durumun varlığını iddia eden taraf olacaktır. Örneğin işçinin haklı fesih yapmadığını ve aslında sözlü olarak istifa ettiğini iddia eden bir işveren, bu iddiasını ispat etmek zorunda kalacaktır.

Örneğin işveren işçisinin istifa ettiğini iddia etse de, 10 yıllık bir işçinin ortada bir neden yokken istifa etmesini hayatın olağan akışında aykırı bulan Yargıtay, burada istifanın olmadığı sonucuna varabilecektir.

SONUÇ

Yazının başında sorduğumuz sorunun cevabını verelim: Evet, sözlü istifa olur. Ama bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bunun temel nedeni ise, ispat ile ilgili olacaktır.

İşçi istifa ettiğini ya da etmediğini mahkeme önünde ispat etmesi gerektiğinde, bu konuda çok zorlanacaktır. Halbuki yazılı olarak verilen ve kayıt altına alınan bir istifa beyanı, hiçbir şekilde tereddüde yer bırakmayacaktır.

İşverenler açısından da aynı şey geçerlidir ve bir işçi istifa ederek işten ayrılıyorsa, işverenin yapması gereken, mutlaka yazılı bir istifa dilekçesi almak olmalıdır.

Not: İstifa yazılı olarak da verilse, bazen geçersiz olabilir. Zorla istifa alınması halinde, bunun sonuçlarını daha önce yazmıştık. O yazımıza da göz atabilirsiniz: mustafabaysal.com/zorla-istifa-dilekcesi-imzalatilan-iscinin-haklari

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

      1. Yaklaşık iki senedir çalıştığım iş yerinde sigorta giriş çıkış yapıldığını fark ettim bir buçuk aydır sigortasız çalıştıyorlarmış fark eder etmez sordum girişi yaptılar ama kabul etmedim tekrardan işe alıp istifa olarak çıkarmışlar kıdem ve itibar tazminatı alabilir miyim ? Son ayının maaşımı almadım

  1. Bu site eskıden daha guzeldı daha dolu bılgıler vardı. sımdı hep paraya donmus. takıp etmıyoruz eskısı kadar

    1. Merhaba, elimizden geldiğince tüm yorumlara cevap veriyor ve mümkün olduğunca soruları cevapsız bırakmıyoruz. Yine de eleştiriniz için teşekkür ederiz.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu