Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı ödeyen kamu kurumu, taşeron şirkete rücu edecek mi?

Kıdem tazminatını ödeyen kamu kurumunun taşerona rücu etmesi

Bilindiği üzere kamu kurumlarında görev yapan taşeron işçilerinin kıdem tazminatları artık kurumlar tarafından ödeniyor. 11.09.2014 tarihinden itibaren işten ayrılan bir taşeron işçisi gerekli evrakları topladıktan sonra kamu kurumuna başvurmakta ve kıdem tazminatını almaktadır. O halde artık taşeron firmaların sorumluluğunun sona erdiğini söyleyebilir miyiz? Kamu kurumları bu şirketlere rücu etmeyecek mi?

Taşeron işçisinin kıdem tazminatı

Kamu kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan taşeron işçilerinin kıdem tazminatlarının artık kurum tarafından ödeneceğini daha önce yazmıştım. Bunun için işçinin izlemesi gereken yolu da açıklamıştım. Kısaca özetlemek gerekirse; 11.09.2014 tarihinden önce işten ayrılan bir taşeron işçisi kıdem tazminatını şirketinden almak istediğinde önemli sorunlarla karşılaşıyordu. Daha önceden çeşitli firmalar bünyesinde uzun yıllardır çalışan işçinin tüm kıdem tazminatını şirket tek başına ödemek istemiyordu. Açık bir kanun hükmü olmadığı için kamu kurumu da doğrudan ödeme yapamıyordu.

Bunun üzerine işçi kamu kurumunda dava açıyor ve kıdem tazminatını yıllar sonra mahkeme kanalıyla alıyordu. İşçi kıdem tazminatına yıllar sonra kavuşurken kamu kurumu da vekalet ücreti ödemek zorunda kalıyordu. Sonrasında ise kurum, taşeron firmalara rücu ederek ödediği kıdem tazminatını geri istiyordu.

Yeni sistem dava sürecini ortadan kaldırdı

11.09.2014 tarihinde mevzuatımızda yapılan değişiklik sonrasında, taşeron işçisinin kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü açıkça asıl işveren durumundaki kamu kurumlarına verildi. Böylece işçiler için uzun mahkeme süreçleri ve devlet için de ödenen gereksiz vekalet ücretleri dönemi sona erdi.

kıdem tazminatı taşeron rücu

Ancak uygulamada önemli bir tereddüdün hasıl olduğunu görüyorum. Bunun nedeni ise, alt işverenlerin yani taşeron firmaların kıdem tazminatı bakımından sorumluluğunun kalkıp kalkmadığı konusunda yaşanan kafa karışıklığıdır. Kanun, kıdem tazminatının kamu kurumunca ödeneceğini belirttiği için taşeron şirketlerin sorumluluğunun kalktığı düşünülmektedir.

Halbuki bu sorumluluk, kaynağını İş Kanununun 2nci maddesinden almaktadır ve bu madde hâlen yürürlüktedir. Bu maddeye göre alt işveren işçisinin alacaklarından asıl işveren ve alt işveren birlikte sorumludur. Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta ise, taşeron işçilerinin doğrudan alt işverenin işçisi olduğudur. Bu nedenle asıl sorumluluğun her zaman taşeron firmada olduğu tartışmasız bir gerçektir.

SONUÇ

Taşeron işçilerinin kıdem tazminatlarını ödeme yükümlülüğü 11.09.2014 tarihinden itibaren kamu kurumlarına verilmiştir. Ancak bu, taşeron firmalarının sorumluluğunu ortadan kaldırmak amacıyla yapılmış bir düzenleme değildir. Amaç, kıdem tazminatı için muhatap bulamayan taşeron işçisinin mağduriyetinin giderilmesi ve kamu kurumunun gereksiz dava giderlerine katlanmasının önüne geçilmesidir. Alt işveren işçisinin kıdem tazminatını ödeyen kamu kurumu vakit kaybetmeden, sorumlulukları oranında alt işveren şirketlere rücu etmekle yükümlüdür.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Is yerimiz mesai paralarinin 5 saatini banka ya kalan saatleride ekden veriyor bazen 400 tl ye yakin mesai parasi aliyoruz elden bununla ilgili nasil tazminatlarimi alip isten ayrilabilirm

Başa dön tuşu