Kıdem Tazminatı

Askerlik süresi kıdem tazminatı hesabına eklenir mi?

Kıdem tazminatında askerlik borçlanması olur mu?

Kıdem tazminatı bilindiği üzere, işçinin kıdemiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. İşçinin çalışmış olduğu her bir yıl karşılığında son brüt ücreti kadar kıdem tazminatı ödendiğinden, işçinin kıdem süresi ne kadar fazlaysa, alınan kıdem tazminatı da o kadar fazla olmaktadır. Peki işçinin askerde geçirdiği süreleri borçlanması halinde, askerlik süresi kıdem tazminatı süresine dahil edilir mi?

Kıdem tazminatının hak edilmesi

Kıdem tazminatı alınabilmesinin ilk ve en önemli şartı, işçinin kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. Bu bir yılın hesabının nasıl yapılacağını daha önce yazmıştım. Ancak bu tek başına yeterli değildir. İşçinin iş sözleşmesinin de kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermesi gerekir. Hangi hallerde kıdem tazminatı alınabileceğini de şu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Kıdem tazminatının hesaplanması

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşçiye çalışmış olduğu her yılın karşılığında, son brüt ücreti kadar tazminat ödenir. Bir yıldan artan süreler de kısmi olarak hesaplanır. Buradaki brüt ücret ise giydirilmiş brüt ücrettir. İşçinin çalışmış olduğu her bir günün kıdem tazminatında önemi olunca, askerlik süresi de önem kazanmaktadır. Çünkü askerlik süresini kıdem süresine saydırabilen bir işçi daha çok kıdem tazminatı alabilecektir.

Tek bir durumda askerlik süresi kıdem tazminatına sayılır

Önce tersten başlamak isterim. Birazdan bahsedeceğim hâl dışında, askerlik süresi kıdem tazminatı hesabına dahil edilmemektedir. Bir başka deyişle, aşağıda belirteceğim durum size uymuyorsa, askerlik süreniz hiçbir şekilde kıdem tazminatına esas süreye eklenmeyecektir. Peki bu durum nedir?

  • İşçi, kamu kurumunda çalışıyor olmalıdır.
  • Emeklilik nedeniyle / 15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılıyor olmalıdır.
  • Askerlik süresi için SGK’ya başvurarak askerlik borçlanmasını ödemiş olmalıdır.

Görüldüğü üzere ilk şart, bir kamu kurumunda çalışıyor olmaktır. Ancak bu yeterli değildir, ayrıca askerlik süresi için daha önceden SGK’ya başvurarak askerlik borçlanması yaptırmış olmak gerekmektedir. Bu da yeterli değildir; son olarak da işten EMEKLİLİK nedeniyle ayrılmış olmak gerekmektedir. 15 yıl ve 3600 gün gibi, yaş şartını sağlamadan emeklilik için işten ayrılanlar da bu hakka sahip olacaktır.

Yani işçi kamu kurumunda çalışsa, askerlik borçlanmasını yapsa bile örneğin işveren tarafından çıkarılmışsa ya da haklı nedenle iş akdini feshetmiş olsa yine bu haktan faydalanamamaktadır.

Yargıtay ne diyor?

askerlik süresi kıdem esas

Konunun daha iyi anlaşılması ve hukuki delil olması nedeniyle iki Yargıtay kararını sizinle paylaşmak istiyorum.

“Açıklanan yasal gerekçelere göre askerlik dönemine ilişkin fark kıdem tazminatı isteklerine ilişkin uyuşmazlıkların çözümünde; askerlik borçlanmasının yapılması ve ayrıca iş sözleşmesinin kamu kuruluşunda çalışır iken emeklilik suretiyle SONLANMASI GEREKMEKTEDİR.” (9 Hukuk, 2008/16848 E.)

“Somut olayda; davacı bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek askerlik borçlanmasını ödemiş ve toptan ödemeye de hak kazanarak 1475 SK’un 14/4 maddesinde düzenlenen şartlarla uzlaşmıştır. Daha önce dairemizce işçinin iş akdini feshinin ardından yeniden işe girip çalışması durumunda askerlik borçlanmasının ikinci kez gündeme gelebileceği düşüncesinden hareketle aksi yönde kararlar verilmişse de ; konu zaman içinde yeniden değerlendirilmiş İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukukundaki gelişmeler de dikkate alınarak toptan ödeme almak amacı ile, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleriyle işten ayrılan işçilerin, YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLANMASI İÇİN YAŞ ŞARTINI GERÇEKLEŞTİRMEMİŞ OLMALARI HALİNDE DE, muvazzaf askerlik süresi hizmet süresine dahil edilerek kıdem tazminatının belirlenmesi gerektiği kanaatine varılmıştır…” (9 Hukuk, 2009/21 E.)

SONUÇ

Eğer özel sektörde çalışırken işten ayrılmış ve askerlik sürenizin kıdem tazminatı hesabına dahil edilip edilmeyeceğini merak ediyorsanız; size kısa ve net bir cevap verebilirim: Bu mümkün değildir.

Askerlik süresinin kıdem tazminatına esas süreye eklenmesi ancak tek bir durumda mümkündür. Eğer işçi kamuda çalışırken işten ayrılmış, askerlik süresini SGK’ya borçlanarak ödemesini yapmış ve işten EMEKLİLİK nedeniyle ayrılmışsa; ancak bu halde askerlik süresi kıdem tazminatı hesabına dahil edilmektedir.

Yukarıdaki tek durum dışında, askerlik süresi hiçbir şekilde kıdem tazminatına esas süreye dahil edilememektedir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. merhaba mustafa bey ben bi giyim magazasinda calisiyorum.7 ay once bir islem hatasi yaptim 500 tl kart cekimini yaptim sanip yapmamisim sirket fark ettti ve benden o parayi kesti tutanak ta yazdi ancak aylar sonra ayni konu icin yine tutanak yazildi savunma yazdim. yakinda evleniyorum tazminat alip cikicam sirf bu parayi vermemek icin yapıldığını dusumuyorum bu sebepten tazminatsiz cikarilirmiyim yardimci olun lutfen 10 yillik calisanim o para benim icin cok onemli

  2. İyi akşamlar İzmir büyükşehir belediyesi nın iştiraki izelman aş da çalışmaktayım askerlik borçlanması yaparsan kıdem tazminatı na eklenmez diyor lar . Biz ödemiyor uz . demektedir . Ne yapmalıyım

  3. 20.01.2000 giris sigorta giriş tarihim.5754 gün prim ödemem var.Bu sartlarda kıdem tazminatı alma hakkım ne zaman doğar? SGK Alo 170 de farklı cevaplar alınca aklım karıştı.Bu sartlarda tüm ihtimaller dahilinde kıdem tazminatımı almamın bir yolu var mıdır?

    dogum tarihim:25.05.1980

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu