Fesih

Haklı nedenle fesihte savunma alınması gerekir mi?

Haklı nedenle fesihte savunma alınması

İş Kanununun 25inci maddesinde işverenin haklı nedenle derhal fesih halleri sayılmıştır. Bunlardan birisi de, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı fiillerinden dolayı iş akdinin feshedilmesidir.

İlgili maddenin 2nci fıkrasında getirilen bu düzenlemenin önemi; maddenin diğer fıkralarına göre fesih hallerinde işçi kıdem tazminatı hakkına sahip oluyorken, bu fıkraya göre yapılan bir feshin işçinin kıdem tazminatı hakkını yitirmesine neden olmasından kaynaklanmaktadır. Peki böyle bir fesih durumunda işçinin savunmasının alınması şart mıdır?

Haklı nedenle fesih sebepleri

İşverenin haklı nedenle fesih sebepleri oldukça uzun bir konu olup bu konuda bilgi almak için şu yazıya göz atabilirsiniz. Ama buradaki fesih nedenlerinin ortak özelliğinin, bahse konu fiillerin işçinin hatasından, noksanlığından ya da bir yanlışından kaynaklanıyor olmasıdır. O halde böyle bir yanlış fiilin varlığına nasıl karar verilebilecektir?

İşçinin savunmasının alınmaması

Eğer yazımızın konusu, 4857 sayılı İş Kanununun 17nci maddesi uyarıca yapılan süreli fesih olsaydı; bu tür bir fesihte işçinin savunmasının alınmaması başlı başına bir ihlal olurdu ve sırf bu nedenle bile fesih geçersiz hale gelebilirdi.

Ancak mevzu bahis, 25inci madde kapsamında yapılan bir haklı nedenle derhal fesih olduğunda işçinin savunmasının alınmaması tek başına feshi geçersiz hale getirmeyecektir.

Bir Yargıtay kararı şu şekildedir: “… Somut olayda, mahkemece fesih sebebi yapılan eylem nedeniyle davacının savunmasının alınmamış olmasından dolayı feshin geçersiz sayılması gerektiği sonucuna varılmış ise de İş Kanunu’nun 25/II inci maddesi uyarınca yapılan iş sözleşmesi fesihlerinde işçinin savunmasının alınması zorunlu olmayıp, işçinin savunmasının alınmamış olmasından dolayı feshin geçersiz olduğuna ilişkin gerekçe yerinde değildir.” (Yargıtay 22 Hukuk, 2011/1851 E.)

hakli nedenle fesih savunma

SONUÇ

Yukarıdaki Yargıtay kararından da açıkça görüldüğü üzere, eğer iş sözleşmesinin feshi İş Kanununun 25/II maddesi gereğince yapılacaksa, işçinin savunmasının alınmasına gerek yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, feshin 17nci madde kapsamında yapılması durumunda ise işçinin savunmasının alınmasının mutlak bir zorunluluk olduğudur.

 

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Merhabalar ben dün işten çıkarıldım ve konuşup anlaşmamıza rağmen okulum bahane edildi çıkarmamak için uğraşıyorum diyen patronumun iki gün sonra firmayı arayarak çıkışımı verilmesini istediğini öğrendim çok şaşırdım ne yapmam gerekir ?

  1. Şartları varsa öncelikle işe iade davası açabilirsiniz. Bunun dışında da duruma göre kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı gibi haklarınız olabilir. Hangi haklarınızın olduğunu tam anlamak için site içinde biraz araştırma yapmanızı öneririm.

 2. Merhaba yerel bir markette 16 aydır kasiyer olarak çalışıyordum son zamanlarda zorunlu olarak fazla calistirildim ne mesai nede saat olarak geri alamadım 1 yıldır da hiç bir zaman saatinde cikarilmadim en son mağaza müdürüne bünye min kaldirmadi ğini bir çare bulunmasını aksi takdirde başka bir iş aramak zorunda olduğumu bildirdim kapı açık gidebilirsin denildi bende kendime mecburen is buldum cikmadan 2 hafta önce bildirdim fazla mesailerimi istediğimde hakkım olmadığı söylendi eve ihtar gönderilmiş istifamin kabul olmadığına dair bende o şartlar altında çalışmanın mümkün olmadığını haklarimi istediğimi bildiren ihtar gönderdim 1 hafta oldu geçen ayin maaşını da yatirmadilar ilerleyen süreçte ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  1. İhtarnameyi en başta göndermeniz gerekirdi. Yine de geç sayılmaz. Bir an önce dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 3. merhaba,
  çalıştığım banka beni iş kanunu 25/2 den haklı sebeple tazminatsız olarak işten çıkardı. olayın gelişiminde banka müfettişi beni odasına çağırıp hakkımdaki suçlamaları iletip savunma yazmamı istedi. suçlamaları yazılı göstermedi ve savunmam için makul bir süre vermedi. acil yazmamı istedi ben de yazdım. savunmam alındıktan 19 iş günü (32 takvim günü) sonra , olayın disiplin kuruluna iletilmesinden sonra ise 17 iş günü( 30 takvim günü) sonra fesih bildirimi yapıldı. bu durumda hak düşürücü süreninin geçtiğini söyleyebilir miyiz? savunmamda müfettişin yönlendirmesi ve benim o anki psikolojik çöküntüm sebebiyle bazı cümleler benim aleyhimde ve işveren için ispat niteliğinde. ancak savunma alınma usulüne itiraz edebilir miyim? usule uygun olmadığını kanıtlayabilirim ama mahkeme bu durumda usule uygunluğa bakar mı?
  cevap iletebilirseniz çok memnun olurum.
  iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Savunmanız ve olay ile ilgili bir şey söylemem mümkün olmaz. Ancak mahkeme 6 iş günlük süreye mutlaka bakacaktır. Eğer bu süre geçirilmişse ancak işveren yine de haklıysa, tazminatınızı size ödettirecektir. Kanaatimce, feshe yetkili makam/kişi kimse, onun önüne geldikten sonra 6 iş gününün geçirilmemesi gerekir. Buna göre değerlendirmeniz doğru olacaktır.

   1. Zafer bey fesih tarihinden itibaren 1 ay içinde işe iade davası açmaları gerekir. Çıkışa imza atılmasına gerek yoktur. Çünkü çıkış zaten SGK kayıtlarından görülebilir.

  1. Haklı neden değildir ama geçerli neden olabilir. Fakat bunun takdirini mahkeme yapacaktır. İşe iade davası açılacaksa, 1 ay içinde açılması gerekir.

 4. Merhhaba ben iş yeriden iş kanunun 4457 sayılı 25.maddesi 2. Fıkrasının b cild bendi ile işten çıkarıldım ne yapmalıyım

 5. Merhaba ben danışman personeli olarak çalışıyorum , iş arkadaslarimizdan biri korona oldu ve onun nöbet günü benden bı sonraki nobetti ve hem 12 saat kendi yerime hemde 12 saat arkadaşın yerine bakmak zorunda kaldım takı nöbet bitimine 2 saat kala uykusuzluğa dayanamadım bilinçsiz bir şekilde uyumuşum 15 dakika sonra uyandığımda firma yetkilileri beni uyurken görmüş ve bağlı olduğum taşeron firmaya mail atmışlar şimdi onlarda beni en kısa sürede savunmaya çağırıyorlar lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor bilmiyorum . Saygilarimla

  1. Merhaba, ne yaşamışsanız onu söylemeniz yeterlidir. İşçinin günlük 11 saatten çok çalıştırılması hiçbir surette mümkün değildir ve uyumanız doğru olmasa da normal karşılanmalıdır.

 6. Merhaba ben bir iş adamı ile birlikte 11.5 yıl makam şoförü olarak çalıştım fakat bu adam benim sigortamı farklı farklı yerlerde gösterdi yarısı bankadan yarısı elden olarak ve ben bu iş adamından ayrıldım ve 1,5 yıl oldu tazminat vermiyor param yok piyasa kötü vs bu adama nasıl dava açarız yada yanında çalıştığıma dair bir belge yok bunun bir çözümü var mı teşekkürler

  1. Merhaba, öyle ya da böyle dava açarak hakkınızı aramanız ve bu durumu ispat etmeniz gerekir Volkan bey. Bir avukattan yardım alırsanız işleriniz kolaylaşacaktır.

 7. Kurumsal bir şirkette çalışırken işyerine alışveriş sitesinden birini çağırdım ve sattığı ürünü almadığım için aramızda gerginlik olunca üç gün sonra gelip işyerini bastı ve şirket beni kod 29 ile üç gün sonra işten çıkardı (25/II/d). Bu durumda iş bulmam güçleşecek, kimse bana iş vermeyecek, şahıslar geldiğinde ben yoktum, herhangi fiziksel zarar vermemişler, sadece küfür, hakaret vs olmuş, karakolda şikayetçi olmadım, acaba bu kodu değiştirebilme şansım var mı sizce, ne önerirsiniz? Teşekkürler iyi çalışmalar.

 8. Merhaba hocam öncelikle herkese yol gösterdiniz için size çok teşekkür ederim ben ve arkadaşlarım 2016 yılında taşeron firma adına bir kamu kurumuna işmakinası opr olarak işe alındık 7 ay caliştıktan sonra işten cıkarıldık sonradan cok uğraştik bizi geri almadılar ve sonradan teşeron işçiler hepsi kadro oldu 5 yıla yakın oldu biz hakkımızı nasıl aramalıyız teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu