Fesih

Şirket Aracı ile Kaza Yapan İşçi

İşçinin iş amaçlı olarak kendisine tahsis edilmiş olan şirket aracı ile trafik kazası gerçekleştirmesinde aşağıda yazılı şartların mevcut olması halinde işveren, İş Kanunu’nun 25/2-ı maddesinde yazılı gerekçeye dayalı olarak sözleşmeyi haklı olarak feshedebilir.

1. İş Kanunumuzun 25/2-ı maddesine göre; İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması işveren açısından haklı fesih sebebidir.

2. İşverenin bu feshi gerçekleştirebilmesi için ortada işçinin 30 günlük brüt ücretini aşan bir zararın olması, bu zararın işçinin kusurundan meydana gelmesi ve işverenin fesih sebebini öğrendikten sonra hak düşürücü süre olan 6 iş günü ve olayın olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde feshi gerçekleştirmesi gereklidir.

*Bu şartlardan birisinin dahi yerine getirilmemesi halinde fesih haksız olacaktır.

 

Buradan şu çıkarımları da yapabiliriz; örneğin şirket aracının fenni muayenesi, trafik sigortası gibi işyerini bağlayıcı hususlarının tam olması gerekmektedir. Kısacası işveren tarafından temel tedbirlerin alınması tabiki genel koşuldur. (Bu hususlardan eksik olması muhtemeldir ki davanın seyrini etkileyecektir)

Netekim Yüksek Yargı Organı’nın  7.Hukuk Dairesi 10.02.2016 tarih ve 2015/5291 E ve 2016/2480 sayılı kararında İşçinin kusursuz olduğunun ortaya çıkması durumunda, işverenin haklı fesih imkânı olmadığı gibi işçinin kusuru belli bir yüzde ya da belli bir oran olarak saptanmışsa; zararın miktarının bu kusur nispetinde azaltıldıktan sonra otuz günlük ücreti aşıp aşmadığına bakılmalıdır.”  şeklinde hüküm vererek işçinin kusuru ile sabit bir kaza da haklı fesih imkanı tanımaktadır.

 

SONUÇ OLARAK;

1- Şirket aracı ile kusurlu bir şekilde trafik kazası yapan işçinin vermiş olduğu zarar işçinin 30 günlük brüt ücretini aşıyorsa iş akdi haklı gerekçe ile tazminatsız olarak feshedilebilir. (Zararın tespiti kanıtlanabilir/belgelenebilir olmalıdır)

2- Fesih, işverenin olayı öğrendiği tarihten itibaren 6 iş günü ve en geç olayın olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde yapılmalıdır.

3- Kazanın meydana gelmesinde işçinin kısmi olarak kusuru var ise, tüm zararın işçinin kusuru ile karşılanması ve o zaman çıkan sonucun 30 günlük brüt işçi ücretini aşması halinde işverenin haklı fesih hakkı doğar.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

54 Yorum

 1. Şirket arabasıyla kaza yaptım şimdi şirket bana ceza keseceğini söyledi emniyet güçleri tutanak tuttu alkol testi 0 çıktı şirket böyle bir ceza kesebilirmi

 2. Merhaba. Şirketin bana verdiği araçla görevimi yapmaya giderken kaza yaptım ama aracın zimmeti bende değil. Şirketteki duvara da ufak çaplı hasar verdim sadece biraz sıvası döküldü. Sirkette taşeron personel çalışıyorum. Şirketin mali işlerine haber verdim sigorta için ilk başta duvarın masrafını poliçemiz karşılayacaktır ama araç masrafını biriminiz karşılayacaktır dedi duvar masrafı fatura edildiğinde sadece kendi şirketlerinin personeline sigorta poliçesi uygulancağını belirttiler taşeron personelim diye poliçe uygulamadıklarını söylediler ama ben taşeron şirketin değil iş veren şirketin aracını kullanıyordum. Olayın üzerinden 3 ay geçti benden savunma ya da başka bişey almadılar. Masrafları ödemek zorunda mıyım? İlginiz için teşekkürler.

  1. Selim bey sizi anlıyorum; fakat böyle spesifik bir soruya cevap vermem mümkün olmaz. İş sözleşmesinden sigorta poliçelerine kadar birçok evrakın incelenmesi gerekir.

   1. Cevabınız için teşekkürler. Bugün iş sözlememi talep ettim şirketim vermedi. Vermemesinin yasal olmağını biliyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

    1. Bu tür durumlar için kanunların öngördüğü bir yaptırım ne yazık ki yok. Bir şekilde işverenin size bu sözleşmeyi vermesi gerekir Selim bey.

 3. Sezonluk otel bünyesinde 5 ay çalıştım sonra bize aynı firmaya ait antalyada otele gideceksiniz dediler ayın 31 inde 22 kodla çıkışımız oldu 3 kişi sonra ben bir başka şehirdeki işe gitmeye mecbur degilim dedim antalyadaki otelinden ayın 1 i ne giriş 2 sine 5 nolu kodla çıkışım oldu bu durumda işsizlik hakkım var mıdır işkurdan ret cevabı geldi

  1. Merhaba, İşkur’dan red cevabının neden geldiğini bilemediğim için yorum yapamam. Çıkış kodunda ya da son 120 gün şartından ya da en az 600 gün prim şartından da olabilir.

 4. Merhabalar efendim şirket aracı ile 6 aydır bende ama bu süreç içinde haftada bir kaç kez bölge mudurum ve izin çevirici arkadaşım aracı benden aldı iş konusunda yerime baksın diye ve bu surucre aracın diğer saag tarafında çökük var bunu ben yapmadım ve şuan işten ayrılacağım kaza tutanağı felanda yok kime sorduysam yapmadım dedim ve benden aracı expertize sokmami istiyorlar bu hasar benden kesilir mi ve ben ne yapmalıyım bu arada araç hasarı 4 ay önce oldu ama 1 ay önce arac resmi olarak zimmeti bana verildi teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba, açıkçası sorunuzun cevabını bilemiyorum. Aranızdaki sözleşme hükümlerinden zararın durumuna kadar birçok duruma göre sonuç değişir. Sonu belli olduktan sonra tekrar yazarsanız, daha doğru cevap verebilirim.

 5. … TURIZM DE PROJE SORUMLUSU OLARAK CALISIYORDUM.SIRKET ARACIYLA KAZA YAPTIM TIR ARACIN ARKA PARKLAR ILE TAMPONUNU KIRDI KAZADAN 1 HAFTA SONRA BENI ISTEN CIKARILAR MAASINI ERECEGIZ DEDILER.AMA MAASIMI KESMISLER SADECE HESABIMA 400 TL YATIRMISLAR MAASIMI KESMELERI MUMKUN OLABILIYORMU..

  1. Ali bey, detayları bilmeden bir şey diyemeyiz. Ancak sonuç olarak maaşınızdan işveren kesinti yapmış. Bu durumda yapmanız gereken arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramaya başlamaktır. Haricinde zaman kaybetmemenizi öneririm.

 6. Merhaba
  13 yıldır çalıştığım şirket 1 gün arayla 22 madde ile giriş çıkış yaptı. Elektronik bölümündeyken güvenlik bölümüne aldı. Her hangi bir şeyde imzalamadım. Bu durumda bana tazminat vermek zorundalar mı ilerde bir sorun yaşar mıyım.

 7. Merhaba ben ücretli öğretmenlikten kod22 ile çıkarıldı. Çıkartılırken bana hic bir sebep soylemediler öğretmenlik mulakatina girecem mülakatta bir sorun olrmu

 8. Merhaba SSK siz çalıştığım firmada ehliyetim olmadan kaza yaptım ehliyetimin olmadığını firma sahibi biliyor 100de 100 kusur bende karşı tarafın hasarını benden talep edebilirlermi

 9. Merhaba kargo firmasinin araci ile dagitimdan gelirken kaza yaptim yolda buzlanma vardi hizim 70 80 arası idi kontrolü kaybettim karşı yola geçip gelen araçla çarpıştım karşı taraf aracima pert çıkacak diyor ben durumda şirket bana masraf yükleye bilirmi artı kullandığımız araçlar kiralik şahısa ait cvpniz için teşekkürler simdiden

  1. Erdem bey tazmin tutarları ciddi boyuta ulaşabilecek, işpatı gerekecek ve sigorta hukukuna girecek önemli bir konuyla karşı karşıyasınız. Sizlere acizhane tavsiyem internetten soruşturmak yerine bu konuyla yakından ilgili bir hukukçuya yüz yüze danışmanızdır. (Kaza tutanak, rapor ve expertizlerini de yanınıza alarak)

 10. Şirket aracıyla kaza yaptım araçta su vardı dağıtım yapıyordum ve çok doluydu duramadim öndeki araca çarptım çok fazla bir hasar yok ancak beni sigortasız çalıştırıyorlardi benden kaza için hak talep edebilirlermi nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Aracın trafik sigortası mevcuttur. Ondan karşılarlar. Sigortasız (Gayri resmi) çalıştığınız için gerekçeli hiç bir yorumda bulunamayız maalesef ki.

  2. Merhaba. Kaza sonrası tutanak vs. tutuldu mu? Öyleyse, işveren sizden para talep ederse, siz de sigortasız çalıştırıldığınız için şikayette bulunabilirsiniz.

 11. Şirket aracımla geri geri çıkarken sol tarafımda ufak alçaklı duvar varmış ve binin kör noktamda olup görmiyerek kazaya neden oldu ve far ve etrafını koruma çerçevesi ve çamurluğu kırıldı 1360 TL değerinde bana ödeme ödeneği çıkardılar bu zararı benmi karşılamalıyım yoksa şirketmi

  1. İbrahim bey, kasko anlaşması yoksa aracın, zarar da yetkili servisçe expertizlenip fatura edildi ise maalesef ki sizin ödemeniz gerekebilir. Araç zimmet sözleşmeniz vb. belgelerde de bu husus yazar mutlaka, yazmasa da pek bir önemi yok. (Belki kesintiye taksit talep edebilirsiniz iş vereninizden)

 12. Babam tır şöförü yağmurlu bir havada sabah 7.00 gibi TIR’la bir iş verilmiş onu götürüyor işıklarda duruyorlar en önde bir servis bankette yolcu alıyor onun arkasındaki kamyonet servisin arkasında durmak solanak arasında şeretde geziyor sonra ani bir frenle duruyor arkasından başka bir servis onun ani durmasından kamyonete vuruyor sonra başka bir otomobil servise 2 otomobili başka bir lüx cip çarpıyor babamda işikkardan kalkalı 100 metre yok lüx cipe çarpıyor sonra bütün araçlar sırayla tekrar çarpışıyor burda babama 100.100 kusurlu bulmuşlar tırın kaskosu yok sigorta 36 bini karşılıyor araç sahibinden 47 bin istiyor sigorta şirketi bu dutum da bu parayı babamın ödemesi gerektigini söylüyorlar babam ve tüm araç sahipleri şucun kamyonet de o ikilemde kaldığı için bu kaza oldu diyorlar kaza 18.12.2018 de oluyor şimdi bu durum da bu parayı ödeme sorumlusu kim babammı şirketim
  Bir de tüm kazaya karışan araçlar şahitliğin de bir dava açıla bilirmi

  1. Mehmet bey böyle bir kaza dosyasıyla ilgili internetten bilgi araştırmanızın faydası olmayacaktır. Tüm fikirler yorumdan öteye gitmez. Bu nedenle bir avukatla yüz yüze görüşerek bilgi almak en mantıklı yoldur.

 13. Şirket aracı ile kaza yaptım arkadan çarptım araçta abs çalışmıyor zırhlı araç olduğu için ayrı fren sistemi de yok araç kızaklayarak çarptım 7 bin TL zarar var deyip tazminatsız işten çıkarıldım ne yapmalıyım

  1. Mehmet bey, yazımızda da belirttik. Kusurunuza göre sonuç değişecektir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmanız gerekir.

 14. Merhabalar,
  Şirket aracı ile kaza yaptım tutanakları tuttuk ve işverene ilettik ancak patron tutanağı inceleyip kazada personel kusurlu maliyeti personelden alın demiş ancak tutanağı eksperte yollamamış, tarafımada tutanak yollandı diye siz kusurlu çıkmışsınız diye çarpıtıcı bir söylem yapıldı, ödemek istemediğimi belirttim ancak patron lararına uyulması gerektiğini yapılacak birşey olmadığını aksi halde iş akdimin feshedileceğini ve hala tutanağın eksperte yollandığını belirtiyorlar. Bu durumda sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için teşekkğr ederim.

  1. Merhaba. Meltem hanım, ne desek sizi yanıltabiliriz. Kararı sizin vermeniz gerekir. Çünkü işverenle karşı karşıya gelmeniz durumunda, bunun sonuçları olacaktır. Bu muhtemel sonuçlara göre bir karara varmalısınız.

   1. Selam Mustafa bey ben şirket aracıyla kaza yaptım arkadan çarptım bı araca karşı tarafın kaskosu sigortası yoktu yinede tutanak tuttuk karşı taraf kendi aracını yaptırmış biryil oldu şimdi aracın deyer kaybını istiyor benide mahkemeye vermiş şirketide benden ücret talep ediyor iş saati içinde oldu kaza önümüzdeki ay içinde mahkeme var ne yapmalıyım zaten istende ayrılalı bir yıl oldu hala issizin cevabınızı bekliyorum tesekkurler

    1. Ramazan bey, eğer siz de davalı olarak gösterilmişseniz dava sonucuna göre zaten nasıl hareket etmeniz gerekeceği belli olur. Ama davanın sizinle bir ilgisi yoksa ve işveren davayı kaybederse, ardından sizden ödemek zorunda kaldığı değer kaybını talep ederse hemen ödemeniz gerekmez. İşveren dava açmalı ve sizden alacağını talep etmelidir. Yine de ayrıntıları bilmeden yapılan yorumlar sizi yanıltabilir, bir avukata danışmanız en doğrusu olacaktır.

  2. Evet Meltem hanım, peşin hükümlü bir yargıya varılamaz, sürecinize zarar vermemek adına. Zira şunu talep edebilirsiniz; patronunuz bir bilir kişi değil, hakim değil, yargı makamı değil. Tramer görüşünü (Kusur tespit raporunu) talep edebilirsiniz kusurunuzla ilgili. Böylelikle de tek kişilik bir hükümden daha şeffaf bir hale getirirsiniz maddi hasarlı kazayı.

 15. Markette calisiyorum araci park etigimden 2dk sonra arac geri giderek bariyerlere vurup durdu makasve egzos kiridi tutanak tuttular parasini benden alirlarmi

  1. Gerekli park etme tedbirini almadığınız için hasar bedelini talep edebilirler. Vicdanen sorguladığınızda da kusur sizde ise bunu bir daha sorgulayıp ortak bir fikirde buluşmanızı tavsiye ederim işvereninizle.

 16. Ben tir soforuyum kazayaptim yaralandim kaza sebebi tir teknik hatadan di polis ifadesinde patronum gozum karardi basimdondu diye verdirdi daha sonra kazadansonra raporlu halde beni calistirdi yoldangelmisdim tekrar yolagonderecekdi takometremdoldu veyorgunoldugumu soyledim raporumun bitdigigun beni isden cikardi hicbirtazminatvermeden tazminat icin mahkemey verdim odabeni once icraya verdi itiraz etdim sonramahkeme verdi neyapmaliyim sonuc neolur

  1. Konu yargıya intikal etmiş. En doğrusu yargı organlarının kararını beklemek olur. (Tavsiyem hukuki destek alınız)

 17. Hava yağmurlu idi özel bir şirketin ambulansını kullanıyorum ve 131 km hızla giderken otoyol kaza yaptım araçta biraz hasar oluştu ve beni işten çıkarıyorlar bunu bahane ederek bu mümkün mü sebep hızlı gitmemmis.
  Not:Ama kaza sağ ön lastiğinin gumlemesi Sonucu öldü trafik tutanağa hızlı idi ondan oldu yazmış ne yapmam lazım tutanağı duzultmeye calissam haklı duruma çıkarmayım araçta 10.000 gibi bir masraf var.

 18. Merhaba

  Arac cukura gırıp jant yamuldu az bisey ben buna baktıgımda bısey yoktu 1 km ilerledikten sonra lastık ındı cukuru soyledıgımden ılerlememem gerekıyor denılıp lastıge hasar verdım dıye tutanak tutabılırlermı sorum?

  1. Tutanak her zaman tutulabilir. Ama tutanak tutulması tek başına bir anlam ifade etmez. Bu aleyhinize kullanılacak olursa ve o zaman yazarsanız, somut bilgi vermemiz mümkün olabilir.

 19. merhaba

  şirket aracı ile lastik cukura girme sonucu lastık hasar alıp yolda ındı jant yamulma sonucu hava kacırarak ınmış bu konuda bana tutanak tutuldu konu ile bilgi verebilirmisiniz?

  lastik hasarı öncesi güzergah dışı 1 km alanın sorgulaması yapılarak ılerlendi sonrasında lastik bahanesi turetıldı gıbı gelıyor bana gecerli sebeb olduğu için?

   1. S.a işyerimde bizi işverene ait başka işyerine giriş yaptılar fakat 22 kodla çıkış vermişler ama daha herhangi bişe imzalamadık evraklar hazırlanacak sözleşme yapıcaz haklarımız devam edecekmiş sözleşmede yazacakmış bi sıkıntı çıkarmı neden 16 kodu ile değilde 22 ile çıkarmış olabilirler

 20. Merhabalar 10 Kasım 2018 cumartesi günü şirket aracı ile bir kaza geçirdim görev sürem dışında gerçekleşen bir kaza oldu arkadan başka bir araca vurdum fakat çalışmış olduğum şirket araçların tamir ücretini kullanmış olduğum araçta sigorta ve kasko olmasına rağmen bana ödetmek istiyor karşı taraf sigortadan yaptırmak istediği için karşı aracın parasını bana ödetemediler fakat şirket aracında bulunan hasar miktarını bana ödetmek istiyor böğle birşey mümkünmüdür yardımcı olurmusunuz

 21. merhabalar
  geçen sene şirket aracı ile maddi hasarlı kaza yaptım kullandığım aracın sigortası ve kaskosu olmadığı için karşı taraf kendi kaskosundan aracını tamir yaptırdı.benim çalıştığım şirket daha sonraki süreçte iflas ettiği için zararı karşılayamadı ve hem eski çalıştığım firmayı ve beni icraya vermişler.şahıs olarak beni ilgilendiren durum nedir.
  iyi günler

 22. Merhabalar bir güvenlik şirketinde güvenlikci şöför tahsildar olarak çalışmaktayım yoğun çalışma ve stres altında çoğu zaman öğle yemeğine bike vakit bulamadan çalışmaktayız iş esnasında 100/100 suçlu olduğum kaza geçirdim karşı tarafın zararını sigorta karşıladı fakat kendi kullandığım aracın masrafını kasko olmadığı şirket bana ödetmek istiyor ödemeyi taahhüt etmesem hasar bedelini benden alabilirlermi şimdiden teşekkür ederim

  1. Bunu sizden ancak dava açarak mahkeme kararı olursa alabilirler. Maaştan/ücretten kesmeyle hayır.

 23. Mrb ESIM 29 ekim pazartesi kaza yaptı lastik patlaması sonucu hakimiyetini kaybederek bariyerlere çarpmış ve kafası çok kötü bir şekilde darbe almış 2 yaşında çocuğu var HIC birşey hatırlamıyor kimseyi tanımıyor çalıştığı firmadan patronları bile HIC gelip sormadılar aracın lastikleri kötü olduğunu fren olmadığını hep söylerdi ben ne yapmam gerek yardımcı olursanisiz sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Geçmiş olsun, bu ciddi bir durum. Bir an önce bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 24. Bende şirket aracıyla mesai saati içinde kaza yaptım kasım ayında da işten ayrıldm ayrılmanın kazayla bi ilgisi yok ve evime icra kağıdı geldi karşı taraf hem beni hem filoyu mahkemeye vermiş sizce ne yapmam lazım

  1. Murat bey, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 25. Ben şirket aracı ile bir kaza yaptım. Şirketin işini yapmaya giderken oldu kaza 100 de 100 kusuru bana verdiler. Ama itiraz ettik çünkü karşı taraf kırmızıda geçti. Benim lambam yeşildi. Bende kusur olursa patron ben ödemem diyo 20 bin TL hasar var araçta. Araçta muayene yok, patron sen ödeyecen bu bedeli derse napmam lazım

  1. Sefa bey bu durumda ödemezsiniz, olur biter. İşveren illa isterse de dava açar ve kararı mahkeme verir.

 26. Sayın üstadım, nazik görüşünüz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince alanımdaki hususlarda değerli üyelerimize yardımcı olmayı bir görev bilirim. Dikkat ettiyseniz bir çok platformda benzer konular pek tabiki tartışılır, yorumlar yapılır. Ama ben istedim ki daha özgün, daha detaylı ve üyelerimizle iletişim halinde bir platform olarak farkımızı koruyalım. Değerli görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

 27. Gürcan bey, vakit ayırarak yayımladığınız bu değerli yazı için teşekkür ederim. Bir insan kaynakları profesyoneli olarak hem araştırmacı hem de yenilikçi kimliğinizle, sitemize verdiğiniz desteğinize minnettar olduğumu bilmenizi isterim.

Başa dön tuşu