Fesih

İşçinin alabileceği azami rapor sayısı

Rapor almak işçinin en doğal haklarından birisidir. Diğer insanlar gibi işçi de hastalanabilir ya da başka sebeplerle sağlık raporu alabilir. Peki ama işçi en fazla ne kadar rapor alabilir? İşçinin alabileceği azami rapor gün sayısı var mıdır?

Bu soruya iki aşamalı cevap vermek istiyoruz. İlk olarak mevzuatta bu sorunun cevabını bulacağız ve ikinci olarak da işçilerin kıdemlerine göre alabilecekleri en çok rapor gün sayısını tek tek yazacağız.

Raporlu işçinin çıkarılması

İşçinin sağlık raporu aldığı için işten çıkarılması normal şartlar altında mümkün değildir. Çünkü işçi hastalanabilir ya da sağlık raporu verilmesini gerektiren bir durum yaşayabilir. Her şeyden önce, sağlık raporu vermek ya da vermemek, konunun uzmanı olan tıp doktorlarının elindedir.

Ancak işçi sık sık rapor alıyorsa ve aldığı bu raporların işyerine olumsuz bir etkisi oluyorsa bu durumda işveren işçisini buna dayanarak işten çıkarabilir. Aksi takdirde, sağlık raporu aldığı için işçi işten çıkarılamaz. Sık rapor alan işçinin hangi şartlarda işten çıkarılabileceğini şu yazımızda izah etmiştik: mustafabaysal.com/sik-sik-rapor-alan-iscinin-isten-cikarilmasi

Sağlık raporu nedeniyle fesih

İşçinin sırf sağlık raporu aldığı için işten çıkarılamayacağını ve ancak belirli şartlar sağlanırsa işten çıkarılmasının mümkün olduğunu hemen yukarıda zikretmiştik. Fakat öyle özel bir durum vardır ki; bu şart sağlanırsa işçinin derhal işten çıkarılması mümkün olacaktır.

İş Kanunu’nun 25 inci maddesine göre; işçinin sağlık raporu nedeniyle işe gelmediği süre, bildirim sürelerini 6 hafta aşarsa işveren işçisini derhal ve haklı nedenle işten çıkarabilir.

İşçilerin kıdemine göre azami rapor alabilecekleri süreler

Her işçi için tek tek hesaplama yapmaya gerek olmadığından, işçilerin kıdemlerine göre aşağıda yaptığımız hesaplamalar her işçi için geçerli kabul edilebilir. Buna göre; işçiler kıdemlerine göre en çok aşağıdaki süreler kadar rapor alabilirler.

 • İşyerindeki kıdemi 6 aydan az olan işçiler 8 hafta
 • İşyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl (dahil) arasında olan işçiler 10 hafta
 • İşyerindeki kıdemi 1,5 yıldan çok 3 yıla kadar (3 yıl dahil) olan işçiler 12 hafta
 • İşyerindeki kıdemi 3 yıldan çok olan işçiler 14 hafta

Kesintisiz raporlar bu sayılara ulaştığı anda işçi artık işveren tarafından İş Kanunu’nun 25/1 maddesi gereğince kıdem tazminatı ödenerek; fakat ihbar süresi kullandırılmadan işten çıkarılabilir.

işçi azami rapor gün sayısı

İşçi aralıklarla rapor alırsa ne olacak?

 

Evet, diyelim ki işyerinde 3 yıldan çok kıdemi olan işçi raporlu olduğu gerekçesiyle işe 13 hafta gelmedi ama 14 üncü hafta gelip çalıştı. Bir ay sonra bir daha rapor aldı ve örneğin 5 hafta daha gelmedi. Bu durumda işçinin kesintisiz olarak sağlık nedeniyle işe gelemediği süre 14 haftayı aşmamakla birlikte toplamda aşmaktadır.

Bu konuyla ilgili açık bir mevzuat hükmü ya da Yargıtay karar bulamamakla birlikte; işçinin bir yıl içerisinde aldığı rapor sayısı toplamının, yukarıda belirtildiği gibi ihbar süresini 6 hafta aşması halinde bile eğer arada kesintiler varsa, işçinin 25/1 kapsamında işten çıkarılamayacağı kanaatindeyiz.

Bir başka deyişle; işçinin aldığı rapor sayısı yukarıda belirtilen sürelere KESİNTİSİZ ulaştığında işçi artık derhal işten çıkarılabilecektir.

İşçinin alabileceği en çok rapor sayısı

İşte mevzuatta azami rapor sayısı öngörülmese bile, yukarıda belirtilen süreler FİİLEN birer rapor süresi sınırlaması olarak kabul edilebilir.

Bunun anlamı; işçiler için belirlenmiş bir azami rapor süresi olmadığı; fakat işçinin kesintisiz şekilde belirli bir süreyi aşan sağlık raporu alması halinde işten çıkarılabileceğidir.

işçi en çok kaç gün sağlık raporu alabilir?

SONUÇ

İşçinin ARALIKSIZ olarak raporlu olduğu için işe gelmediği takdirde işten çıkarılmasına sebep olacak süreleri, işçilerin kıdemini esas alarak yukarıda yazdık.

İşçinin raporlu olduğu bu sürelerin aralıklı olması halinde ise ne olacağına dair açık bir mevzuat hükmü bulunmamakla birlikte; bir yıl içerisinde alınan rapor gün sayısı toplamının yazımızda belirtilenler kadar olması halinde bile, raporlar arasında kesinti olduğu için işçinin işten çıkarılamayacağını düşünüyoruz.

O halde şu soruyu tekrar sormakta yarar var: İşçi en çok ne kadar rapor alabilir? Yazımızda bahsettiğimiz 8, 10, 12 ve 14 haftalık süreler “işçinin derhal işten çıkarılabileceği” kesintisiz raporlu olunan süreyi ifade eder. Fakat işveren bu hakkını kullanabilir de kullanmayabilir de.

Sorunun cevabı şöyle verilse doğru olur; İş Kanunu bakımından işçinin alabileceği azami bir rapor gün sayısı YOKTUR. İşçi yılın TAMAMINI da raporlu geçirebilir.

Bu durumda işçinin dikkat etmesi gereken, aldığı KESİNTİSİZ rapor süresinin tabi olduğu ihbar süresini 6 hafta geçecek kadar olmamasıdır. Böyle olması halinde işverenin onu kıdem tazminatını ödeyerek ve derhal işten çıkarma hakkının olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca işçi sağlık raporu aldığında, belirli şartlar dahilinde ona iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir. İşte işçinin aldığı rapor gün sayısının bir önemi de buradan ileri gelir ve işçi belirli bir günden sonraki raporları için rapor parası alamayabilir. Rapor parasının ne kadar süre ile ödeneceğini açıkladığımız yazıya aşağıdaki bağlantıdan göz atabilirsiniz:

mustafabaysal.com/gecici-is-goremezlik-odenegi-ya-da-rapor-parasi-kac-gun-odenir

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

102 Yorum

 1. Mustafa bey çok afedersiniz kesintisiz derken üst üste alınan raporlarımı kasdediyorsunuz

 2. yukarıda belirtilen rapor süreleri toplam çalışma süreleri boyunca mı hesaplanıyor ? örneğin 9 yıldır SÜREKLİ İŞÇİ olarak çalışan biri bu 9 yıllık sürede en fazla 14 hafta yani 98 gün mü rapor alabilir ? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, yazımda da izah ettiğim üzere bu süreler esasen KESİNTİSİZ alınan raporları kapsar. Haliyle raporlar arasında kesinti olması durumunda, bu sürelerin yıl bazında vs. değerlendirilmesi mümkün olmaz.

 3. Merhaba. 21.9.2020 iş kazası geçirdim. Şikayetçi oldum. Şimdi ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu al dendi, aldım(6 ay) gündüz işe gelme, akşam gelsin diye mobing uygulamaya başladılar. Yasal olarak ne yapmam lazım. Teşekkür ederim

  1. Refik bey, işyerinde haksız bir uygulama varsa ya bunu kabul ederek çalışmaya devam etmeli ya da haklı fesih yaparak işten ayrılmalısınız. Açıkçası sorduğunuz sorunun cevabını yine ancak ve ancak siz bilebilirsiniz.

 4. Merhabalar tek hekim rapor süresi 40 gün imiş şuanda rapor alamıyorum ne yapmam gerek dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

 5. Merhabalar. İşkur ile işe başladım. Ayak parmağım kırıldı ve 4 gün rapor aldım. Rapor bitimi doktor muayenede 10 gün daha rapor yazdı çalıştığım yer kabul etmeyerek bana istifa dilekçesi yazdırdı yoksa sicilini etkiler bir daha işkurdan işe giremezsin dedi. 9 günden sonrası çıkarılma sebebi midir?

  1. Merhaba, böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum. İşkur’a doğrudan sorarak daha net bilgi alabilirsiniz.

 6. Merhabalar, 24.05.2013 yılından beri aynı şirkette çalışmaktayım. 1 aydır boyundan fizik tedavisi görmekteyim ve raporluyum. Ve bu yıl içerisinde de aralıklarla alınmış olan toplam 20 daha raporumda bulunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü işten çıkarılır mıyım?

 7. Merhaba 3 4 haftalik hamileyim doktor oturarak calismami soyledi fakat isim geregi boyle bir imkan yok. Bir doktor tek seferde 40 gunu asmayan rapor verebiliyor demissiniz. Farkli doktorlardan rapor almamiz durumunda surec nasil isler

 8. Daha onceki firma mütahitleri ödeme yapmisti örnegi var ödemeyi sgk nin yapmasi gerek diyor. Sgk da 3 gün ve üzeri odeme yapabliyor yasaya gore

 9. Slm taşeron firmada bir fiil araliksiz 24 yildir çalismaktayim gecen ay icinde 2 defa doktor 10 gün arayla 2 gün ve 2 gün istirahat verdi toplam 4 gün bir ayda 4 gün sgk 2 gune ödeme yapmıyor yasaya göre iş verende 4 gunumu toplam 4 gun girdigi icin ödeme yapmadı ne yapmaliyim iş verenin ödemesi gerek.

 10. Merhaba Ben 2009’ Senesinden Bugüne kadar, kamuda Şofor Olarak Çalışmaktayım Veya, Çalışmaktaydım Diyeyim.!
  Mayıs 2019’da Hiç sebep göstermeksizin Belediye Aniden Sürgün etti beni ve arkadaşlarımı..
  Şoförlükten ÇÖPÇÜLÜK’e
  Bu Durum Çok Zoruma gitti ve birşeyler yapabilmek veya yaptırmak adına Rapor Aldım Rapor Tarihlerim sırasıyla Şöyle
  İlk Raporum, Başlama 13/05/2019,Bitiş 17/05/2019
  İkinci raporum, 20/05/2019, 29/05/2019 bitiş
  Mayıs ayında bukadar Haziran Ayında senelik İzinimi Kullandım ( 22 Gün ) İzin bitiminde Tekrar rapor Aldım Temmuz Ayında
  Başlama 09/07/2019 Bitiş 18/07/2019
  Başlama 19/07/2019 Bitiş 28/07/2019

  Raporları Mecburiyetten Aldım Hastaneden Yani Raporlar Tamamen Gerçek
  İş Veren yani belediye Bu Raporlarla ilgili herhangi bir yaptırım Yapabilirmi
  Ki zaten Pazartesi günü Yani 29-07-2019’günü iş başı yapmam gerekiyor Ve Ben belediyeye gidip ilgili makam ile son kez konuşacağım Olmaz ise İşten Çıkışımı İsteyeceğim Dile Kolay Kurulduğundan beri belediye’ye hizmet etmekten başka birşey yapmadım emeğmin Karşılığı Bu değldi yazıklar olsun Hergün İşsizlik Artıyor Ve Bizde Dahil Oluyoruz.

  1. Merhaba. Geç cevap için kusura bakmayın, gözümüzden kaçmış. İşçi rapor aldığı için işten çıkarılamaz. Ama işveren raporların gerçek olmadığını düşünüyorsa, hakem hastaneye sevk etmek gibi seçenekleri değerlendirebilir. Burada tabi, her şeyden önce idarenin işçiyi çıkarmak için somut gerekçelere ihtiyacı olacaktır. Dolayısıyla durumunuz hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz.

 11. Ben özel bi avm de çalışıyorum eklem vardiyali olduğu için çok yoruluyoz birden fazla iş yapiyorz yıllık izinime dört ay var kas skismasindan dolayı ağır kaldırdığımda ağrım oluyo on beş gün rapor alırsam bir sorun olurmu daha önce işi hiç aksatmadim hiç rapor almadım

  1. Merhaba. Özge hanım, rapor almak yasal olarak sıkıntı olmaz. Ama bazen işverenler bunu sorun yapabiliyor. Burada önemli olan, raporun gerçek olmasıdır. Şu yazımızdan da bilgi alabilirsiniz: mustafabaysal.com/sik-sik-rapor-alan-iscinin-isten-cikarilmasi

 12. Biz sitede 4 kapıcıyız bir arkadaşımız 5 gün rapor aldı 20 gün hastanede yattı ve tekrar 10 gün rapor aldı aralıksız işyeri onu işten çıkartabilirmi ve hastanede yattığı sürede raporlu sayılırmı ve en önemlisi biz onun yerine bakmak zordundamıyız

 13. Iyi günler ben üç rapor aldım ardından bir üç daha alabilirmiyim bir gün çalışmam gerekiyormu

  1. Merhaba. Teknik olarak, arada illa boşluk olması gerekmez. Önemli olan, doktorun kanaatidir.

 14. 2018Agustos ayında çalışmaya başladım.Evde geçirdiğim küçük bir kaza sonucu omuzumda yırtık ve ödem oluştu.8 Şubat’ta doktor rapor verdi.Pazartesi kontrolüm var. Ameliyat olmam gerekebilir.İş yerinde ki arkadaşlar yönetimin yerime eleman baktıklarını söyledi.Ameliyat olursam ve rapor uzarsa işten çıkarma hakları var mı?Böyle bir durumda benim yasal haklarım ne olur?Kısa çalışma süremden dolayı tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim?

 15. Merhaba;
  Ben 25.11.2018 tarihinde nöbet geçirdim ve bunlara istinaden kırıklar oldu ameliyat vs 3 ay rapor aldim 22.02.2019da doluyor fakat hala iyilesmedigim için tekrar rapor verecekler üsteki yazılardaki gibi 12.haftam dolacak birdaha raporda ve firmam bana kıdem verip ihbarsız işten çıkarabilir diyorsunuz ve işsizlik maaşı baglanacakmi bu konu hakkinda bilgi ve tavsiyeniz ne olur

  1. Evet, diğer şartları sağlıyorsanız ve işveren çıkışınızı sağlık nedeniyle olacak şekilde SGK’ya bildirirse işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 16. Öncelikle Merhabalar Ben 2 sene 2 aydır Bir kurumsal şirkette calisiyorum Çalıştığım iş süresinde Ara ara Hastalandıgim için Rapor Alıyordum SSkdan Yada Aile hekiminden Bugün işyerinde Şirket doktoru beni Hastaneye sevk ettiği halde Bölüm sefimiz beni önceki kullandığım raporlardan dolayı tehtit eder gibi konuştu müdüre soyliycegini ve işten cikarilmami Bu durumda Ben İstemediğim taktirde imza atmadigim taktirde beni işten çıkarabilirler mi bu çalıştığım sürede 1 senede aralıklarla nakadar rapor alabilirim Ve aldığım rapor gunleri 1 Günü geçmemiştir Yardımcı olursanız sevinirim Şimdiden teşekürler Hayirli Geceler

 17. Merhaba bu hafta hastalandım pazartesi hastaneden rapor aldım bugün yani salı günü tekrar işe gidip tekrar sevk aldım çünkü iyileşmemiştim yöneticime sevki imzalatırken hepiniz aynı anda mı hasta oluyosunuz diye bana birden çıkıştı geçen haftalarda da çalıştığımız yerden bi kızı hamile diye işten çıkartılmasına sebep oldu sırf aynı şekilde sevk aldı diye böyle bi hakkı var mı yani benide işten cıkarma gibi bi hakka sahip mi

  1. Merhaba. İşçi sırf rapor aldı diye işten çıkarılamaz. Çıkarılırsa, kanunen doğan haklarını işverenden talep etme hakkına sahip olur.

 18. Merhaba, özel bir kurumda öğretmenim. 7 haftalık hamileyim. Mart ayı sonunda sözleşmem bitiyor. Rapor alursam okulu maddi zarara uğrattığım gerekçesiyle işten çıkarılabileceğim söylendi. Düşük riskim var. İzin vermiyorlar. Rapor almaya mecburum. Yeni sözleşme yapılmazsa kurum bana sözel olarak yenilemeyeceğini söyler. Yazılı evrak vermez. Bu durumda ne yapmalıyım ?

  1. Merhaba. Doktor uygun görür ve işçiye sağlık raporu verirse, sırf bu nedenle işçi işten çıkarılamaz. Ancak yazıda da belirttiğimiz rapor gün sayısına ulaşılırsa, o zaman işverenin derhal fesih hakkı gündeme gelebilir.

 19. Merhaba ben 2018 Nisan 18 de boyun fıtığı ameliyatı oldum aradan 2 ay geçtikten sonra 2 . ameliyatı oldum toplamda 5.5 ay parça parça raporluydum ve işime döndüm 2 ay çalıştıktan sonra agrilarim artmaya ve sağ kolumu istediğim gibi kullanamiyordum bunu dan dolayı doktor EMG cekinmemi istedi bende bu sürede 10 gün rapor lu isim ve tekrar doktor umun EMG sonucuna göre tekrar rapor vermesi durumunda iş den cikarilirsam ihpar ve tazminat durumunu etkiliyor mu cevap iniz la beni bilgilen direbilirmisiniz saygılarımla

  1. Merhaba. Geçmiş olsun, yazıda belirttiğimiz rapor sayısına ulaştığınızda işveren sizi çıkaracak olursa, kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir ama ihbar tazminatı alamazsınız.

 20. Merhaba.Heyet raporları da bu gün sayılarına dahil mi?yoksa heyet raporu harici raporların mı 10 hafta olması işvereni haklı duruma getiriyor?Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, bütün raporlar bu sürelere dahildir. Raporun türü önem arz etmez.

 21. Merhaba 14 hafta 7gün üzerinden mi hesaplanmakta?yani 98 gün mü?doğum sonrası 30 günlük heyet raporum var ve doğum sonrası depresyon nedeniyle doktorum 60 gün daha rapor vermek istiyor ve hastaneye yatırmak bir süre.Bu sürede işveren haklı fesih hakkı elde etmiş olur mu?özel sektör için soruyorum.Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Takdir edersiniz ki, böyle sorulara kesin rakam veremiyoruz. Ama evet 1 hafta 7 gündür ve hesabınızı da ona göre siz yapabilirsiniz.

   1. Çok teşekkürler tek merak ettiğim heyet raporunun da bu sürelere dahil oluo olmadığı?

    1. Rica ederim, raporun tek hekimden ya da heyet raporu olması sonucu değiştirmez.

 22. Merhabalar benim doğum iznim Ocak 15 te bitti doğum izni sonrası 6 ay ücretsiz izin kullanma hakkım var fakat ben 18 inde tekrar operasyon geçirdim ameliyat oldum hastane bana 45gunluk heyet rapor verdi. Bu 45 günlük rapor benim 6 aylık ücretsiz süremi etkiler mi 6 aydan 45 günü düşer mi. Bide iş yeri bunu sorun edebilir mi

 23. Merhaba,
  4 yıllık çalışanım 2018 haziran ayından itibaren 2019 1 ocak tarihine kadar parça parça 80 gün raporum var, bu durumda 1 yıl maksimum 14 hafta rapor hakkı 2018-2019 yılı şeklinde mi yoksa haziran 2018 – haziran 2019 arası şeklinde mi?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba. 1 yıl hesabı, ilk rapor aldığınız tarihten itibaren hesaplanmalıdır. Yani haziran ayını esas almalısınız.

 24. Merhaba ben sürekli rahatsızlandığım için parça parça rapor aldım 1 ay içerisinde en fazla ne kadar rapor alınabiliyor bunun için bir sınır varmı çünkü aile hekimim rapor hakkın doluyo gibi birşey söyledi öğrenebilirmiyiö

 25. 3 aylik işçiyim ameliyat oldum 35 gun raporuydum doktor 14 gun daha rapor veriyo işten atarlarmi

 26. 2018 yılı içerisinde 9 defa toplamda 27 gün raporlu olduğum için 4857 nolu 17. 18. Ve 24. Maddelerle işten çıkartılacağımı söylediler. Şuanlık çıkış işlemim için imza atmadım alacaklarımın hesaplanıp görmek istediğimi söyledim. Sormak istediğim bu şekilde işten çıkartmaları kanunen doğru mu.? Mahkemeye versem ekstra bir kazancım olurmu işe geri dönüş ya da maddi olarak.? Hesaplamalar yapılınca imza atmalımıyım atmamalımıyım.?

  1. Merhaba. Sadece rapor almış olmanız, işverene geçerli fesih nedeni vermez. Ama başka hususlar varsa, bunları bilemem. İşe iade için şartlarınız varsa, elbette bu hakkınızı kullanabilirsiniz. İmza konusunda ise bir şey diyemem; çünkü evrakları görmeden yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirebilirim. Bu hususların tamamı için avukata yüz yüze danışmanızı öneririm.

 27. Merhabalar ben parça parça rapor aldim mesela sizin yazinizda azami süre diyor yani bu 1 yıl icinmi geçerli yoksa tüm çalışma hayatı icinmi 3 yıldır bı firmada çalışıyorum ve bu 3 yılda azami süreyi aştım tazminatsız cikarabilirlermi yani öğrenmek istediğim her yıl yenileniyormu

  1. Merhaba. Buradaki kısıt süre 1 yıldır. Yani raporun ilk gününden itibaren 1 yıl hesap edilmelidir.

 28. Merhaba Kolay gelsin Bende bel fıtığı Çıktı Toplamda parça Parça 40 gün rapor almışım şuanda Fizik tedaviye Tekrar Gitsem Eğer Bana istirahat Raporu vermezmi Sistem ?

  1. Merhaba. Açıkçası bu konuda bilgim yok. Ama tek hekim raporu alsanız bile, tek hekimden aldığınız rapor sayısı 40 günü geçtiği için, rapor parası alamayacağınızı söylemem gerek.

 29. Merhaba ben 4 d li işçiyim 6 defa 1 aylik heyet raporu aldım ve 7 . alicam kurumum bununla ilgili bir yazı var 6 defadan fazla alamazsınız diyor ve aynı statüde başka bir kurum bizim böyle bir yazıdan haberimiz yok diyor bilgiendirebiirmisiniz

 30. iyi günler bende 10 yıldan fazladır bir fabrikada çalışıyorum gecen ay ufak bir kaza geçirdim ve ayağımdan ameliyat oldum 45 gün rapor verdi doktor ancak fizik tedavi görmem gerekiyormuş o yüzden 10+10 yine rapor verdi doktor bu koşullarda işten çıkarılırsam kıdem ve ihbar tazminatlarımı alabilirmiyim

  1. Yücel bey bu raporlar nedeniyle işten çıkarılırsanız, evet kıdem tazminatınızı ve ihbar süresi kullandırılmazsa ihbar tazminatı alma hakkınız olur.

 31. Ağustos aynin 12 sinde ameliyat oldum 1 hafta raporluydum tam işe başlıyacağım günde ayağım alçıya alindi ve hep konturolu şekilde 1 aydirda onun için raporluyum ve işbaşı tarihim belli değil ve 2 senedir o isyerinde çalışıyorum benim rapor sürem uzarsa daha nekadar daha iş göremezlik parasi alabilirim

 32. Merhaba 2.5 yıllık çalışanım 1 ocaktan itibaren parça parça toplamda 32 gün rapor aldım.şimdi toplamda yine parça parça rapor alsam 8 günüm mü kaldı yoksa kıdemimden dolayı 60 güne kadar hakkım var mı

 33. Merhaba 25 mayıs 2014 iş giriş tarihim ortalama 4 sene oldu aynı iş yerimdeyim bu sene toplam da 36 gün raporum var 16 haftalık sogum raporum hariç.şimdi tekrar rapor almam gerekiyor 4 günüm mü kaldı acaba toplamda 40 günü geçmemesi lazım degil mi birde heyet raporu normal rapordan ayrı mı oluyor yani 25 gün heyet raporu bu 40 günlük rapordan ayrı mı oluyor bilgi verirseniz çok sevinirim

 34. İş yerimde 4 senedir çalışıyorum bu yıl içerisinde aldığım toplam rapor 36 gündür.4 gün daha rapor alma hakkım mı kalıyor geriye.birde toplamda 20 gün heyet raporu alsam bu ayrı mı oluyor 40 günlük rapora dahil ediliyor mu heyet raporları bilgi verirseniz seviniri

 35. Bu yıl Rahatsızlığımdan kaynaklı parça parça 45 güne kadar raporluydum ve arasan 1 ay geçti tekrar rapo almadım şuan da tekrar rahtasızlığım söz konusu ve 10 günlük tekrar raporlu olmak zorunda kaldım 2.5 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım bi problem arz edermi

   1. Teşekkür ederim aydınlattığınız için sadece 30 günlük zaman dilimi art arda sonrakiler parça parça farklı tanılardan zeynel abidin bey anladığım kadarıyla buda bi problem yaratmıyıcaktır

 36. Calisan hamile ve dogum rapor zamani yani 32. Hafta gelmeden 36 gun raporlu ise ondan oncede 8 gun baska tarihte raporu varsa. Ise baslayali bun itibari ile 8 ay olduysa. Kesinliklide hic bir rahatsizligi olmadigi halde hamilelik disinda baska sebeplerden rapor aldiysa. Sirket olarak nasil bir yol izleyebiliriz.

 37. Merhaba ben özel sektörde çalışıyorum hafta içi mesai saatlerimiz hafta sonu izin kullanmaktayım pazartesi ve salı hastanede olduquma dair rapor aldım fakat iş yerinde 45 saatlik çalışma süresi dolmaması nedeni ile cumartesi zorunlu mesai uygulaması yapıldı böyle bir uygulama dogrumudur.

 38. MERHABA özel bir işyerinde çalışıyorum Ameliyat oldum 1 ay rapor aldım heyet raporu sonrasında 10+10 günlük daha rapor aldın işten çıkarılmama sebebi mi not işyerindeki gün sayım ameliyat olduğum gün itibari ile 6 ay

  1. Tuncay bey kıdeminize göre, eğer art arda aldığınız rapor gün sayısı 10 haftayı aşarsa, kıdem tazminatınız ödenerek işten çıkarılabilirsiniz.

 39. Merhaba ben özel bir hastanede çalışıyorum, normal haftalık çalışma saatımız 50 saattir, fakat bazen 60-70 saat çalışabiliriz… pazartesi çalıştım, salı, Çarşamba, perşembe ve cuma raporluydum, cumartesi ve pazar çalıştım… iş veren benim haftalık çalışma saatime sadece 2 gün rapor yansıtmış çünkü ona göre ben 50 saatten fazla çalışamam… SGK da 4 gün raporluyum ama ve 3 gün çalıştım… yapılanlar doğru mu acaba?

  1. Leyla hanım, SGK’dan 4 gün raporlu iseniz ve 3 gün çalışmışsanız bir sorun yok demektir. Sizin haftalık çalışma saatinize neden 2 gün yansıtıldığını anlayamadım. Bundan işverenin nasıl bir kârı olabilir ki?

 40. Merhaba.ameliyat oldum ve 1 ay rapor aldım.bu 40 günlük rapordan sayılıyormu yoksa dahil değilmi

 41. Ben 2defa olmak üzere 10günlük rapor aldım toplam 20gün motor kazası yaptım mesai saati dışında kaburgakemiğim çatlak iş yerinde sorun oldu beni işten çıkarırlarmı

  1. Kadir bey, rapor aldığınız için işten çıkarılmanız yasal olmaz. Ama başka sebepler varsa, bir şey diyemem.

 42. Merhaba benim bi buçuk yık oldu ve aralıklarla 55 gün rapor aldm işten çıkarılırmym tazminatsız

  1. Selin hanım, hayır bu bir fesih gerekçesi olmaz. Yazıda belirtilen raporların kesintisiz olması gerekir.

 43. Şimdi ben guvenligim şirket. Sigortami yatırmadi 3 ay boyunca bunu ispatlamam için bişey gerekirmi yada şahit olurmu bide 6hafta derken biraz açık olursak ne demek yani 1ayda 4 hafta var onu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

 44. Merhaba,2 sene 3 aydır bir markette çalışıyorum. 4 kişi çalıştığımız markette müdür konumunda çalışan kisi belinde fıtık olmasından dolayı 10 gün rapor aldı ve ameliyat olup raporu uzatacağını söyledi. Onun yerine ben hergun 12 saat çalışmak durumundayim vücut yorgunluğum ve islerimden dolayı 1 hafta senelik iznimi kullanmama engel olduğu için 10 gün rapor almak istiyorum. Aldıgım takdirde işverenin işten çıkarma gibi bir durumu olması mümkün mü

  1. Ayşe hanım, 10 gün rapor aldı diye işçi işten çıkarılamaz. Ama raporunuzun sahte olduğuna kanaat getirirse, işveren sizin hakem hastaneye sevk edilmenizi de isteyebilir.

 45. Merhaba, 7 aydır belediye şirketinde çalışmaktayım. 12 haftalık hamileyim doğum öncesi izni olan 8 haftayı kullanmama 20 hafta var. Saha da çalışıyorum.çalıştığım kurumda biraz esneklik konusunda sözlü rica da bulundum fakat rica etmeme rağmen işe yaramamanın aksine, daha çok iş yükü bindirdiler. Doktorum rapor verebilceğini söyledi en fazla ne kadar rapor alabilirim? Rapor aldığım takdirde işten çıkarılma gibi bir durum söz konusu mudur? Bilgi rica ediyorum, teşekkürler

  1. Fatma hanım, işçi rapor aldı diye işten çıkarılamaz. Ama rapor belirli bir günü aştığında olabilir. Yazıdaki süreleri dikkate almanızı öneririm.

 46. Merhabalar ozel bi okulda 3 yildir calisiorum.1 yillik sozlesmeler yapiliyor.her yil eylul ayinda sozlesmemiz yenileniyor.seneye icin sozlesmemi yenilemeyeceklerini soylediler.sozlesmem bittiginde hic bir hakkim olmadigini.beni isten cikarmadiklarinu sadece sozlesmenizi yenilemiyoruz.seneye calisacagimiza soz vermedik dediler..

 47. Benim belimde 3 fitik var ve ben saglik kurulundan hastada lomber diskopati mevcut olup belini zorlayici hareketletden kacinmasi uygundur… saglik kurulu raporum var ben isyerime yerimin degismesini beni belimi zorlamayacak hafif bir ise vermeleri istedim fakat calistigim bolumde devam etmemi yerini degistrmicez bu sekilde calismaya devam etcegimi soylediler yapamiyorsan istifa eder cikarsin diyorlar benim bu konuda bilginize bana nasil bir izliyicegime yardminiza ihtiyac var simdiden tesekkurler

 48. Fatih bey 5 yildir ptt de buro elamani olarak calisiyorum.10 gun once iki dizimden amaliyat oldum.raporluyum bu arada is yerimde gorevim degistirilmis.ne yapmaliyim.yasalmidir yaptiklari. Tsk ederim.

 49. Merhaba.esimle tup bebek tedavisi yaptik.2018 yilinda 13 gunluk raporu var.2014 yilindan beri ayni yerde calismakta.tekrar rapor alirsa cikarilacagina dair bi kac laf dolasmakta.suan hamile ve dusuk tehlikesi var.cikarilma durumunda ihbar ve kidem alabilirmiyiz? Veya ise donus davasi acabilirmiyiz?

 50. Merhaba 11 yıldır aynı isyerinde çalışmaktayım ve normal şartlarda belimde kireçlenme ve aşırı ağrılar var uzun süre ayakta durmakta zorlanıyorum ve bazen isyerinde ağır çalışma ve ağır kaldırırken belimde incilmeler oluyor bu sebeble doktora gitmiyorum çalışmam gerek ve bir aileye bakmakla yükümüğüm şimdi doktora gitsem ve ağır işlerde çalışamaz raporu alsam ne olur şirketim beni çıkartmak zorunda ve tazminat ödemesi yaparmi

 51. İş arkadaşım bir günlük hasta olduğundan rapor aldı ve bir günlük maaşı kesildi bu iş verenin haklı olduğunu gösterir mi yoksa personel parasını istemeli mi 6 ayı geçti çalışma günü

 52. Ben 7 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işimin ağırlığından dolayı belimde fitik çıktı şuan tedavi görüyorum tekrar dan bu işi yapmak istemiyorum çünkü ne kadar dikkat etsemde yaptığım iş ağır tekrardan sagligim bozulacak ayakta uzun sure kalamiyorum fitiktan dolayı çok ağrı yapıyor bu işyerinden çıkmak istiyorum SSK’DAN iş göremezlik kağıdı alsam işyerine versem kendi isteğimle çıkıp tazminatımı alabilirmiyim

 53. Eşim başka ilde kamu personeli olarak çalışıyor uzak olduğumuzdan dolayı problemler oluyor 4 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum tazminat alabilirmiyim.

  1. Fatih bey, bu durum bir haklı fesih sebebi değildir. Bu gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

Başa dön tuşu