Fesih

22 numaralı SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

22 nolu SGK çıkış kodu ne anlama gelir?

İşçinin işyerinden çıkışının verilirken işverence sigortalı ayrılış bildirgesi düzenlenir. Bu bildirgede işçinin hangi nedenle işten çıktığı da ayrıca belirtilir. İşte bu çıkış nedeni, 1’den 36’ya kadar çeşitli kodlarla yapılır. Bu kodlardan birisi olan 22 ne anlama gelmektedir?

İşten çıkış kodları

Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen bu kodların önemi, işsizlik maaşının bağlanıp bağlanmama kararından ileri gelir. Çünkü İşkur, işsiz kalan bir kişiye maaş bağlama kararını bu kodlara göre vermektedir. Daha önce yazdığım bir yazıdan da görüleceği üzere, hangi kodlara işsizlik maaşının bağlanacağı peşinen bellidir.

22 numaralı çıkış kodu nedir?

Bu kod “diğer nedenler” olarak geçmektedir. Bu kod dışındaki 35 kodun tamamı somut olarak bellidir. Örneğinin işçinin istifa etmesi, askere gitmesi, sağlık nedeniyle işten çıkarılması ya da haklı nedenle işten ayrılması gibi birçok çıkış nedeni mevcuttur.

22 numaralı kod ise aslında bir tür torba madde gibidir. Diğer hiçbir duruma uymayan hallerde bu kod kullanılmaktadır.

22 nolu kod ile çıkışı verilen işçinin hakları

sgk 22 kodu nedir

İşte asıl sıkıntı, bu kodun torba niteliğinde olmasından kaynaklanmaktadır. İşkur 22 koduyla çıkışı verilen işçiye işsizlik maaşı bağlamamaktadır. Bu işçinin kıdem tazminatı hakkının olup olmadığını da söylemem mümkün değildir. Çünkü 22 kodunda tam bir belirsizlik vardır. İşçinin neden işten ayrıldığını ya da işverenin onu neden işten çıkardığını bilmek mümkün olmamaktadır.

SONUÇ

22 numaralı çıkış kodu, diğer kodların aksine, kesin bir neden belirtmemektedir. Bu yüzden, bu kodun işçi açısından bir belirsizlik doğurduğunu söyleyebiliriz.

Eğer işten çıkış bildirgenizde çıkış nedeniniz 22 koduyla belirtilmişse, İşkur size işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Bu durumda işverene dava açmanız, haklı olduğunuzu mahkemede kanıtlamanız gerekmektedir. Böylece alacağınız mahkeme kararını İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alma ihtimaliniz de olacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

165 Yorum

 1. Merhaba,
  Peki bu durumda farklı bir hakkımız yok mudur? Bu şekilde işten ayrıldım ve 8 ay oldu. Tekrar başvursam ya da farklı bir şekilde maaş haketme durumumuz olamaz mı? Yeni bir iş bulana kadar devletten hiçbir destek alamayacak mıyım?
  Teşekkürler

  1. Enes bey, yazıda da belirttiğim gibi, işveren aleyhine dava açmanız ve davayı kazanmanız gerekir. Ancak ondan sonra, geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

   1. merhaba hocam 2014 ylında tas ocagı şirketinde aşçı olarak tam 3 bucuk yıl calıstım ve calıstıgım 1 senımde evlendım yaklasık 5 senedir çocuk ıcın tedavı oluyordum bu nden yıllık izinler falan yoktu ancak izin alarak istanbula gidiyordum ıstanbulda cocuk ıcın tup bebek amelıyatı oldum ve basarısız oldu ustune ustune iş yerımden habersızce işten cıkarıldım rapor hastane hersey elımde ancak soz konusu yakın akrabamız oldgukları ıcın tazmınat davası açmak istemedım sadece işsizlik maasaından yararlanmak ıstedım yaklasık 2 sene oldu 22 ıncı maddeden dolaı hıc almadım ancak ıs yerıme gıdersemn bu maddeyı kaldırmak ıstıyorum işsizlik maasından yararlanmak ıstıyom kaldırabılırlermı

    1. Merhaba. Hayır, işyeri bunu değiştiremez. Dava açmanız, kıdem tazminatı vb. haklarınızı hak etmeniz ve kesinleşmiş mahkeme kararını da İşkur’a götürmeniz gerekir.

     1. Merhaba hocam beni isten cikardilar iş yerim cikisimi ssk ya bildirmemiş gecici is gucu desteğine başvurdum red oldu ssk ile görüştüm isten cikisimi geriye dönük 22 kodu ile yaptı şimdi itiraz ettim gecici isgucu destei odemesi alıyorum iskurdan

 2. merhabalar efendım ben işyerımde 5 yıl 7 ay sıgortalı olarak calısıyordum ve gecen hafta çıkışımı vermişler hiç bişey soylemeden cıkıs kodum da 22 patronla aramda kötü bısey olmadı issizlıge yazıldım ama kabul etmedıler bu çıkış kodunu işyerınden tekrardan duzeltıp maaş alabılırmıyım ayrıca tazmınat hakkım olmuyormu sımdı bu kodla bilgi verirseniz sevinirim efendım

  1. 22 koduyla çıkışımız yapıldıgı zaman işsizlik maaşı alamıyoruz yazılan yorumlardan bunu anladım peki bu kod sadece o iş yerinden çıktıktan sonramı işsizlik maaşı alamıyoruz dogrumu başka bir iş yerinde başka yerlerde çalıştıktan sonra başka bir kodla çıkışımız verilirse 22 kod dışında alabilirmiyiz

 3. Merhaba çalıştığım firma TMSF firması performans düşüklüğü adı altında 6 senedir çalıştığım bu firma beni 22. Madde adı altında işime son verdi benim gibi bir çöl arkadaşımda bu madde ile çıkartıldı biZden önceki tüm çıkarılanlara tazminatları verilirken biz niye bu madde ile çıkartıldık bilmiyorum mağduruz hukuki hakkımızı arıyacağız elbet lakin bildiğiniz bu sorunları yaşayıp davalarını kazanan mağdurlar var mı teşekkürler

 4. Merhabalar .
  Bir firmada 5 sene 4 ayögg olarak çalışmaktaydık. Proje silahlı olacağı için ihaleye çıkartıldı ve benim çalıştığım firma ihale kaybetti. Bizim ihbar süremizi başlattı ve 31.12.2017 de sözleşmemiz fesih edildi. Ben yeni gelen firma ile 01.01.2018 itibari ile çalışmaya başadım. Eski firmam sgk çıkış kodumu 22 den vermiş bununla alakalı hukuksal olarak nasıl hareket etmemiz lazım acaba ?

    1. Bu durumda ister eski kıdeminiz için dava açabilirsiniz ve isterseniz de bekleyerek, en son işten ayrıldığınız tarihte tüm kıdeminiz için dava açabilirsiniz. Yine de bir avukata danışmanızı öneririm.

 5. proje değişikliğinden dolayı işyerim “nakil yaptık” bahanesiyle 22. koddan çıkışımı vermiş. konuyla ilgili görüştüğüm 170, nakil işlemlerinin ancak 16 çıkış koduyla yapılması gerektiğini belirtip 22 kodla hak kaybına uğradığımı belirttiler.
  yani olay şu; aynı işverene ait farklı bir firmaya geçişim yapıldı. sonrasında ise tekrar çalıştığım firmada devam ettim. bu süreçte giriş çıkışım yapıldı (22 kod üzerinden) yalnız çok ilginçtir aynı akıbete uğrayan arkadaşıma 16 kod üzerinden işlem yapılmış.
  şimdi 170, hak kaybına uğradığımı söylerken şirketim tam tersine haklarımın saklı olduğunu söylüyor. burada kime inanacağım işin aslı nedir? ve bu durumda yapmam gerekenler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,
   Bu durum ile ilgili sonuç olarak ne yaptınız? Şu an bende aynı sizin yaşadığınız süreç içerisindeyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Merhabalar, personelimiz herşeye mırın kırın etmekte, 2017 nisanda işe alındı, ben her işi yaparım sorun değil dedi. sonra sürekli karşımıza beni hamurhaneye aldınız preste çalıştırdınız, ben diğer arkadaşımla ücret açısından çok geriyim,( kıdem farkı 1 yıl tl olarakta 350 tl daha düşük alıyor) olmaz böyle haksızlık. zamlar ocaktan ocağa olur, siz niye subattan şubata yapıyorsunuz? fark vermeniz lazım. sözleşme hazırladık, yazılı olsun diye ben imzalamam dedi. ve imzalamadı. şubatta zam yaptık ben kabul etmem dedi bordroyu imzalamadı. beğenmiyorsan çık dedim, ben çıkmam siz çıkarın dedi. iyi biz çıkarıyoruz ibranameyi imzala, ben imzalamam diyor. burada bende ibranameyi noterle tebliğ edip, çıkışını yapıcam. ibranameye buradaki yazdıklarımı yazsam işten çıkış kodu 22 desem olurmu? böyle bir insanla çalışmak istemiyorum artık. 11 ay olmuş giresli ihbarınıda vericem, kıdem hakkı henüz yok. bilgi verirseniz sevinnirim.Saygılarımla,

  1. Ayla hanım, profesyonel destek almanızı öneririm. Hata yapmamanız için bu daha iyi olacaktır.

 7. Merhaba, ben 1 yıl bir devler kurumunda askere giden birinin yerine çalıştım ve 31.01.2018 tarihinde cikisim yapıldı. İsimle alakalı herhangi problem yaşamadan bitti bu süreç. Çalışırken 4 aralık tarihinde de çalışıyor olduğum için sürekli kadro başvurusu yaptım. Çalıştığım kurum başvuru yapan herkesten herhangi bir kıdem tazminatı talep etmediğine dair bir yazı istedi. Nisan ayında bir aksilik çıkmazsa işime tekrar başlayacağım. Fakat 2 aylik bir sürede işsiz kaldım ve işsizlik maaşı için başvuru yaptığımda 22 kodu ile işten çıkarıldığımi öğrendim. Bu konu ile alakalı yapmam gereken nedir iş verenim haklı mı yoksa mağdur muyum anlayamadım açıkçası. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Elif hanım, açıkçası 22 numaralı kod belirsiz bir koddur. Bu konuda en doğru bilgiyi yine kurumunuzdan alabilirsiniz.

 8. Merhaba,
  Performans yetersizliği sebebiyle işten cıkarıldım bu kod kaç a giriyor acaba yardımcı olabilirmisiniz

 9. 2010 da girdiğim şirketten 2012 Aralık ayında çıkışım verilmiş ben hala bu şirkette çalışıyorum böyle bir durumdan yeni haberim oldu 22 kodla çıkışım yapılmış hiç bir şekilde haberim yok özel sektörde çalışmaktayım bu bir sucmu suçsa zamanı gectimi ben şuan hala bu şirkette çalışıyorum

 10. Merhaba 5 yıldır özel şirkette çalışmaktayım firmam el değiştiriyor şahıs alıyor acente oluyor ben ise kurumsal bir firmada çalışıyorum fakat 22 kodundan çıkarılıp haklarınız bizde saklıdır deniliyor evlilik askerlik gibi vs durumlarda alabilirsiniz deniliyor buna dair herhangi bir yazı bir sözleşme verilmedi saklı olması gibi . Fakat acenteye geçiş sağlandı ama herhangi birşeye kendim imza atmadım dava açmammı gerekiyor haklarım yeni alan kişiyemi devir oluyor şirketin adın değişmedi sadece hissedarları çoğaldı ortakları oldu

 11. merhabalar patronuma ait iki şirket var. şirketler arasında nakil oluyoruz ama bu sefer 22 nolu koddan çıkış yapılmış.bu çıkıştan hak kaybım olur mu ve hangi yolu izlemeliyim.

  1. Hamdi bey normalde hak kaybı olur. Ama siz çalışmaya devam ettiğinize göre, ileride işten çıktığınızda bu durumu mahkemede izah edebilir ve iki firma arasındaki bağlantıyı ortaya koyabilirseniz, tüm sürelerin tazminatını alabilirsiniz.

 12. Merhaba .Bir sahis firmasin da 8 yillik calisiyorum ve bu firma LTD STi oluyor benim sigortami bu sirkete giris gosteriyolar ve diger sahis firmasindaki sigortamida bir muttet sonra 22 koduyla cikis vermisler ve benin kidem ihbar issizlik maasi alma haklarimin olmadigi bilgisini aldim nasil bir yol izlemem lazim tesekkur ederim….

    1. Halen çalışıyorsanız zaten yapabileceğiniz bir şey yok demektir. İki şirket arasında bir bağ varsa ve siz ileride bunu ortaya koyabilirseniz, işten ayrıldığınızda bu 8 yıllık dönemin kıdem tazminatını da pekala alabilirsiniz.

 13. Hayırlı akşamlar öncelikle 14 ay dur kurumsal şirkette çalışıyorum başka şubeye geçtim 22 kodu kullanılıp çıkışım yapılmış haberim yok diğer dükkanda çalışmaktaydım Nisa’n ayında çıkışım yapılmış nakil yapmışlar mayıs ayımda tekrardan başlatmışlar pazar günü akşamı müdürün hakaretine maruz kaldım bana vurdu ve kovdu bende mahkemeye verdim üç gün üst üste gitmesem cıkışım otomatik olur ama şirket çıkışımı yapmamamış hala mahkemelik oldum şirketle burda ne yapmam lazım

  1. İsmail bey yasal süreci başlattığınıza göre, bundan sonra ayrıca yapmanız gereken bir şey yoktur.

 14. Merhabalar ben çetin 8 ay calisdigim yerden çıkarımdım işsizlik parası alamıyorum çünkü işyeri 22 kod göstermiş 10gun geriye dönük bir anda çıkış gösterdiği için işyerinin muhasebecisi değiştiremiyoruz diyor maaş alamiyorim napmam lazım

 15. Merhabalar. 12 yıldır çalıştığım işyerinden 31 agustosta madde 22 den cikarilmisim. Bugun sgk ya gittigimde emeklilik primiminde doldugunu ogrendim. Fakat issizlik maasini madde 22 nedeniyle alamayacagimi ogrendim.3 bin tl maas aliyordum sigortamin asgariden yatirildigini soylediler.Bu konuda ne yapmaliyim?

 16. Merhaba 4 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum geçtiğimiz ay şirket tüm haklarınız ile bizi farklı bir şirkete devir ettiği yeni kurduğu bir şirkete ve sözleşme imzalattı sözleşmede tüm haklar ile geçiş yapılacağı ve ise ilk giriş tarihim yazıyordu 4 yıl önceki tarih fakat şirket tüm çalışanları 1200 çalışan 22 kod ile çıkış göstermiş herhangi bir hak kaybı olurmu?

  1. Hayır Yasemin hanım, bir sıkıntı olmayacaktır. Özellikle 1200 kişinin birde çıkışının aynı kodla verilmesi ve bunların yeni şirkette devam etmesi zaten başlı başına yeterli bir delil kabul edilir.

 17. Merhaba ben 4 yıldır bir şirkete çalışıyorum şirket devreti ve bize denilen tüm haklarınızla diye işten çıkışım 22 ci kodla yapılmış bi gün sonra yeni şirkete girişim yapılmış ama bodroda işe giriş 2018 olarak görünmekte bodroda ise kid. Es tarih ve giriş tarihi de yeni 15.05 2018 geçiyor bu ne anlama gelmekte ve bir evrak falanda imzalaymadıkları gibi maaşımız da hiç bit değişiklikte yapılmadı

 18. Merhaba 5 yıldır bir şirkette çalışıyordum bizi 2 ay önce aynı firma isim değiştirerek başka firmaya geçiş yaptık sözleşmeye eski giriş tarihimizi yazdık 22 kodla geçirdiler ama ben 3600 günü doldurdum ve yaş haddinden tazminatımı alıp çıkmak istedim SGK 2 aylık gözüküyorsun defi ve çıkış dilekçemi vermedi nasıl ilerlemem gerekiyor

  1. Merhaba. Firmanız tamamen değişti mi yoksa eski sahibi yine aynen devam ediyor mu?

 19. Merhaba ben 12 yıldır kurumsal bir firmada calismaktayım yaklaşık 200 kişi var bunların 70 çalışanını başka şirkete 22 kodlu çıkışla başka şirkette aktardılar aktardıkları şirket faal dirumdaydı amcak orda yeterli sayıda personel olmadığı için ihalelerde sıkıntı oluyodu tüm özlük haklarımız 22.ci madde bağlamında saklı kalmak kaydıyla SGK nakliniz yapılmıştır diye imzaladık bu durumda haklarım kayboluyomu

  1. Ömer bey, iki şirket de aynı işverene aitse bir sıkıntı olmayacaktır. Değilse bile, ileride hangi şekilde geçişinizin yapıldığını gerekirse mahkemede açıklayabilirsiniz.

 20. Merhabalar emekli calişanim ayni sahsa. ait 2 sirket a sirketinden ayrilip b sirketinde calismaya basladim bir gun arayla giris cikis yapildigini ogrendim 22 madde cikis nedeni hak kaybim olurmu
  Tazminatla ilgili

 21. Merhaba belediye şirketinde çalışıyoruz belediyenin 2 adet şirketi var bizim çalıştığımız şirket taşeron yasasından dolayı taşeron personeline ayrıldı bizi diğer şirkete gün ve hak kaybımız olmadan geçirdiklerini söylediler ayrıldığımız şirket sadece belediyenin geçtiğimiz ise yerel yönetimlerin ortaklığında fakat iki şirketten ayrı ayrı yönetim kurulu kararıyla bütün makinalar dahil devir yapıldı bizim haklarımızın kayıp olmadığı yönetim kurulu kararında iki şirket tarafından kabul edildi çıkış kodumuz 22 bu arada şirketler özel şirket 22 nolu kod diğer olduğu için kafamıza takıldı ilerde bir işten çıkartılmada kıdem ihbar tazminatlarında bir kaybımız olurmu elimizdeki yönetim kurulu kararları bizim için faydalı olurmu sonuçda yönetim değişsede kurum kalıcı olduğu için sorun olmayacağı söylendi

 22. Merhaba ben yaklaşık 9 yıldır özel bir şirkette çalışıyordum 1 senesi asker de olmak üzere 8 yıl 10 05 2019 giriş 09 11 2013 askere gidiş tarihim bunun için bana 4200 lira tazminat ödediler
  01 12 2014 �şe giriş tarihim 05 10 2018
  Tarihinde işime son verdiler. Nedenini dolaylı olarak söylemeselerde keyfi olarak çıkardılar 2014’ten 2018’e kadar Bana 11 bin lira tazminat ödemek istediler Ben de kabul etmedim sizi mahkemeye vereceğim dedim askere gittiğim zaman kıdem Tazminatımı ödemediniz dedim bunlar da bunun üzerine sen böyle yapıyorsan eğer biz de çıkışını başka nedenlerden ötürü gösteririz dediler �ŞKUR’a gittiğimde kod 22’den çıkışımı yapmışlar sizce davamda devam etmelimiyim devam edersem kazanma şansım ne kaybetme şansım ne yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yılmaz bey, neredeyse hiçbir ayrıntıya hakim olmadan yorum yaparsak, ancak sizi yanıltmış oluruz. Lütfen bir avukatla görüşerek yolunuzu belirleyin.

 23. Merhaba İstanbul üniversite bölünüp İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa olarak ikiye ayrıldı ve buradaki 113 işçi Cerrahpaşa üniversitesi ne aktarıldı 14 Ekim çıkış verilip 15 Ekim de Cerrahpaşa üniversitesi ne geçiş yapılmış ve bu geçiş 22 Bolu SGK kodu ile. Yapılmış ve iki üniversite arasında bütün hakları saklı kalması koşuluyla protokol yapılmış burda hak kaybı söz konusu olurmu teşekkür ederim

  1. Merhaba. Protokolü görmeden bir şey diyemeyiz. Yine de, her şey resmi yapıldığı için, büyük ihtimalle bir sıkıntı çıkmayacaktır.

 24. 3 yildir …’ta taseron bir sirket bunyesinde calismaktayiz ve taseron firma bizleri 22 nolu koddan cikis yapmis fakat ayni isyerinde calisiyoruz sadece sirketimiz degisti bize denilen tum haklarinizla birlikte geciyosunuz hic bir sıkınti soz konusu degil dediler bununla ilgili tazminatimizda herhangi bir kayip soz konusu olabilirmi?

  1. Merhaba. Bir sıkıntı olmayacaktır. Olsa bile, gerekirse dava açarak iki şirket arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilir ve haklarınızı yine alabilirsiniz.

 25. Merhabalar 8 yıldır bir işletmede çalışmaktaydım dün itibariyle patronum 22 kod ile çıkışımı yapmış.bu yıla kadar hiçbir yıllık iznimi kullanmadım askeri ücretli 7,5 saatten fazla olarak 3 saat daha çalıştım 8 yıl boyunca Hiç bir mesai ücretimi alamadım .Nasıl bir yol izlemem gerekir İzmir’de önerilecek avukat varmıdır lütfen acil cevap

  1. Merhaba. Önerilecek tek şey, bir avukatla görüşerek, özellikle işe iade başta olmak üzere tüm haklarınızı öğrenmek ve yasal süreci başlatmaktır.

 26. Çalıştığım işyerinden benim çıkışımı verdiler ve kodum 22 gözüküyor bana maaş hariç hiçbir ödeme yapılmadı ben buraya dava açabilir miyim dava açarsam ne gibi bir sonuç elde edebilirim? Bu firmada 4 yıl 2 ay çalıştım…

 27. Merhaba ben13 yıldır bir şirkette çalışıyorum biray önce aynı kişiye ait başka bir şirkete nakilimiz yapıldı nakil 22madee uzerrinden yapılmış haklarimda bir sıkıntı olurmu bize devir alan sirket tüm haklariniz korunma altına alınarak devriniz yapılmıştır yazılı belge verdiler

  1. Merhaba. Bir sıkıntı olmayacaktır. Hele ki, elinizde böyle bir belge varsa, ileride gerekirse, bu evrakı da kullanabilirsiniz.

 28. Merhaba 12 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum 4ay önce 22 kodla başka şirkete aktardılar yaklaşık 200 kişıyiz bunların 70 ini aktardılar ve şimdi yine 22 kodla aynı şirkete geri aldılar tüm özlük haklarınız saklı kalmak şartıyla kağıt imzalattırdılar bi hak kaybı olurmu teşekkürler

  1. Merhaba. Net cevap veremeyiz ama işyerinin devri söz konusu ise, hele bu kadar büyük çapta işçi geçişi söz konusu ise, yasal olarak bir kaybınız olma ihtimali oldukça azdır.

 29. Merhaba, 2,5 yıldır bir işyerinde çalışmaktayım. 1 ay önce 9 arkadaşımla birlikte 22.koddan habersiz çıkışımız yapılmış aynı gün başka bir işyerine giriş yapılmış hiçbir hak verilmeden, 3 hafta sonra da tekrar 4. Koddan çıkış yapılmış ve fabrika şimdi kapanma aşamasında haklarımızı nasıl alabiliriz. Bize bir yol gösterirmisiniz.

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapamazsınız. Ancak çıkışınız verilirse ya da haklı nedenle fesih yaparsanız, hukuki süreçle hakkınızı arayabilirsiniz.

 30. Cevap verdiğiniz içi teşekkür ederim. Bugün itibariyle 4. Kotla fesih yapıldı. Tazminatları veremeyeceklerini, ancak fabrika satıldığında verebileceklerini söylediler. Hiçbir yere imza atmadan fabrikayı terk ettik. Dava açarak haklarımızı alabilirmiyiz.

  1. Fabrikayı terk ettiyseniz işi bırakmışsınız demektir. Bu durumda bir an önce ihtarname çekmenizi ve duruma göre bir an önce hukuki süreci başlatmanızı öneririm.

 31. 15yildir bir özel firmada çalışıyorum 17 08 2018 tarihinde 22 den çıkış yapmışlar benim haberim yoktu iş yerinde hala çalışıyorum benim hak kaybimin olmaması için ne yapmam gerekiyor

 32. Merhaba 15 yildir özel bir şirkette çalışmaktayım 17.08.2018 tarihinde 22 kapsamından çıkış yapılmış 18.08.2018 tarihinde tekrar giriş yapılmış benim bunlardan haberim yoktu.06.01.2019 tarihinde haberim oldu.ayni işyerinde hala çalışmaktayım daha sonra benim herhangi bir hak kaybım olurmu..teşekürler..

  1. Merhaba. Aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorsanız, bunun bir etkisi olmaz. Neticede size ödenen bir tazminat vb. olmadıkça veya ibraname imzalamadıysanız, bu süreler için tazminat haklarınız devam edecektir.

 33. Öncelikle merhaba, Ben 6 yıldır bir is yerinde çalışıyorum 2 ocakta çıkışım yapılmış 3 ocakta girişim yapılmış burdaki muhasebeci aynı patronun başka bir şirketine aktardık seni diyor elimize ise başladığımız tarihinden itibaren bütün haklarımızın korunduğu yazan imzalı kaşeli sözleşmeler verildi ama biz 170i aradığımızda bizi cikis nedeni 22ci maddeden diğer nedenler dolayısıyla çıkarmışlar 16cin maddede nakil yapmamışlar benim tazminatım yandı mi

  1. Merhaba. Tazminatınız yanmaz, ancak ileride olumsuz bir durum olursa ve kıdem tazminatı için dava açmak zorunda kalırsanız, iki işyeri arasındaki bağlantının mahkemede ortaya konulması gerekebilir. Bu zor olmayacaksa, sıkıntı olmayacaktır.

 34. Benim 31.12.201i de 22.koddan cikis yapilmis 01.01.2019 da giris yapilmis sirkek ayni cati altinda toplanmak icin yapmis kollati olan bir sirket isim degismis ayni zamanda sicil numarasi degismis 6 seneligim nasil bir yol izlemem lazim

  MERHABA SGK KAYDINIZI YAPTIGIMIZ SIRKETLERIMIZIN AYNI CATI ALTINDA TOPLANMASI NEDENI ILE … OLAN ANA SIRKETIMIZE 01.01.2019 TARIHINDE ISE GIRISINIZ GERCEKLESMISTIR. DIGER SIRKETIMIZDEN CIKISINIZLA, ILK ISE GIRIS TARIHINIZ ITIBARI ILE OLAN HAKLARINIZDA HERHANGI BIR KAYBA UGRAMANIZIN SOZ KONUSU OLMADIGINI, TUM YASAL HAKLARINIZIN BAKI KALARAK DEVAM EDECEGINI BIR KEZ DAHA BILDIRMEK ISTERIZ.SGK’DAN ALINAN BILGININ ACIKLAMAMIZA TERS DUSMESININ NEDENI ISE SIRKET SICIL NUMARASININ FARKLI OLMASINDAN KAYNAKLIDIR. … CATISI ALTINDA DA AYNI IMZA YETKILISI ILE BIRLIKTE CALISMAYA DEVAM EDECEGIMIZI B B002 boylede bir mesaj var elimde şirket yolladi

  1. Merhaba. O halde sıkıntı yapmanıza gerek yok. Yine de bu mesajı mutlaka saklamanızı ya da ekran görüntüsünü almanızı öneririm. İleride belki gerekebilir.

 35. Merhabalar işveren beni 31.12.2018 tarihi de sigorta mi iptal etmiş ve geriye dönük bir aylık sigortamida iptal göstererek ödememiş 22 kodundan çıkarttığı için işsizlik maaşına alamıyorum. Diğer haklarimda kaldı. Ben sigorta iptal olunca ise gitnedim. Nasıl bir yol izlemem lazım. Teşekkür ederim.

  1. Hikmet bey, yapmanız gereken arabulucuya başvurmak ve burada sonuç alamazsanız iş mahkemesinde dava açmaktır. Bu süreç dışında, hakkınızı arayabileceğiniz bir yok yoktur.

 36. Merhabalar,
  16.11.13 tarihli işe girişim var aynı şirket içerisinde nakil işlemim oldu. Fakat şuan ssk çıkış bildirgem gelmedi 16 dan mı 22den mi çıkış yapıldı bilmiyorum. Şirket içi transferlerde 16dan çıkarmak zorunlu mudur yasal hak açısından? Ve ya 22den çıkarıldıysam evlenicem yakında tazminat hakkı açısından sıkıntı olur mu?

 37. Merhabalar 09.01 itibariyle isten karsilkli el sıkısarak ciktim kidem ihbar ve diger haklarimi aldim ama sirket isten cikisimi 22den cikarmis ve bugunde son gunu. bankadan aldigim dekont ile issizlik maasi alabilir iyim. Yada sirketle imzaladigmiz protokol gecerlimidir.

  1. Merhaba. Bana kalırsa, geçerli olması lazım. Tabi protokol içeriği aleyhinize ise bir şey diyemem. Ama İşkur’a bunları verdikten sonra değerlendireceklerdir. Kesin bir şey söylemek çok güç. Umarım lehinize bir sonuç olur.

   1. Bugun iskura gittim karsilikli anlasildigi icin protokol ikale sozlesmesi yerine gectigi icin issizlik maasi alamiycagimi dile getirdiler.simdi bir diger sorum bi firmaya girsem 1 ay sigorta yaptirsam cikis islemi oldugunda issizlik maasi alabilirmiyim. İskura sordum bu soruyu bi kisi alabilirsin dedi.bir diger kiside soruyu gecistirdi. 120 gun sarti kalktigi icin issizlik maasi alabilirmiyim.ilginiz icin tesekkur ederim

 38. Zeynep Abidin Özkala
  Sen başka konuşuyon SGK başka konusuyor , senin patron olduğundan şüphe ediyorum , sgkda görevli 22 kodlu cıkıs sebebiyle ayrılan hiçbir hak talep edemez diyor , sen diyosunki kaldığı yerden günler devam eder , tazminatı yanmaz , hiçbirlerim bildiğin yok milleti oyalama burda

  1. Nevzat bey, SGK derken kastınız nedir? Hangi alacak bakımından sordunuz? Size bu cevabı kim verdi? Tam olarak hangi soruyu sordunuz?

 39. Merhaba ben iyiyim 2 koduyla işten çıkarttım işverenin bana tazminat hakkımı vermediği için benim yapmam gereken nedir acabaşirketi arıyorum şirket bize geri dönüş yapacağını söylüyor ama daha dönüş yapılmadı şirkete ihtarname çektim yine cevap gelmedi bana yardımcı olabilir misiniz

 40. Merhaba ben dilek Çelebi beni sirketim22kodu ile işten çıkarma bana hiçbir haber vermeden 21.12.2018 tarihinde şirket tazminatimi ödemedi ihtarname geçtim ve cevap gelmedi şirketi arıyorum size dönüş yapılacak deyip telefonu kapatıyor 1ay geçti cevap yok benim yapmam gereken nedir bana yardımcı olursanız sevinirim

 41. Merhaba,
  2018 temmuz ayında bir arkadaşım işten ikale sözleşmesi kapsamında 22 kod ile çıkarıldı, ayrıldığı günün ertesi gün başka bir işe girdi.Yaklaşık 20gün çalıştı gösterildi ve çıkışı verildi.İşsizlık maaşı başvurusu yaptı ve maaş almaya başladığını söylüyor.
  Bu konu doğru olabilirmi ?atladığımız bir konumu var ?

  syg

  1. Merhaba. Eğer iki iş arasında boşluk yoksa, yani giriş ve hemen ardındna çıkış verilmişse, bu pekala mümkündür.

 42. YAKLAŞIK 6 YILDIR TEKSTİL FİRMASINDA ÇALIŞIYORDUM ANCAK 05.11.2018 TARİHİNDE HABERİM OLMADAN 22 NOLU SGK ÇIKIŞ BAŞLIĞINDAN ÇIKIŞIMI VERMİŞLER HERHANGİ BİR ŞEY İMZALATMADAN SORMADAN DAHA SONRA 13.11.2018 DE ŞİRKET İSMİ ÜNVANI DEĞİŞTİRİP TEKRAR GİRİŞ YAPTIRMIŞLAR VE BENİM BİLGİM DIŞINDA ŞUANDA KIDEM TAZMINATI TALEP EDEMIYOR MUYUM ?

  1. bu işin peşine düşmek istiyorum 6 yıllık tazmınat alma hakkım ve de haberim olmadan çıkış yaptırılmış neler yapabilirim ?

   1. Merhaba. Halen çalışıyorsanız, sorunuzun cevabı değişikliğin neden yapıldığına göre değişir. Ezbere bir şey söylemek doğru olmaz, önce gerekçeyi öğrenmek gerekir.

 43. merhaba
  bizim şirket kısmen devredildi ve 22 kodu ile sgk dan 31,01,2019 da çıkış yapılıp 01,02,2019 den itibaren yeni şirkete giriş yapıldı. sgk bütün haklarımızı kaybettiğimizi söylüyor ama şirket bize daha önce işe başlangıç tarihinden itibaren bütün haklarımıza sahip olduğumuza dair bir belge imzalattı. bu belgenin geçerliliği varmı yoksa sgknın dediği gibi bütün haklarımızı kayıp ettğimizmi geçerli oluyor. imzaladığımız belgede giriş çıkış yapılacağından söz edilmedi. yalnız 4857 sayılı iş kanunu 6, maddesine dayanrak devredildiğini yazıyor. bize açıklık getirebilirmisiniz

 44. Merhabalar halen çalışmakta olduğum iş yerinde 31.10.18 de çıkış yapılmış ertesi gün tekrar işe girişim olmuş. Nakil sebebiyle böyle bir şey yaptıklarını söylüyorlar sgk yı aradığım zaman diğer nedenlerden dolayı yazdıklarını söylüyorlar. Tazminatım ve işten çıkarılma durumunda işsizlik maaşından yararlanabiliyor muyum?

   1. Bu nedenden değil yakın zamanda düğünüm olacak ayrılmak durumundayım tüm haklarımı kaybediyor muyum

    1. Hayır, bu durum haklarınızı etkilemez. Ama işveren bunu bahane ederse, gerekirse dava açarak hakkınızı ararsınız.

 45. 14.01.2019 tarihinde emekliliği mi hakettim işyeri ocak ayında ayit 17 günlük prim yatırmış 13 ğün eksik işyeri 22 nolu çıkış yapmış bunaramen emeklilik dilekçemi veremiyorum nasılbiryol izlemeliyim

 46. Merhabalar, Bugün itibariyle sigortamı kontrol ettiğimde 15. maddeden sigortam sonlanmış ve 16. maddeden sigortam başlamış olarak görünüyor. Size sorum geçmiş yıllara ait tazminat haklarım kaybolur mu ?

 47. Merhabalar 25.12.2018 tarihinde iş yerimle anlaşmalı olarak kıdem aldım ihbar ve yıllık izin bırakarak ayrılık yaptık ama kodumu 22.madde olarak göstermişler ve işsizliğe başvurduğumda alamadım bu konuyu arabuluculuğa taşıdım bugün telekonferans ile görüşme yaptık şirket avukatı arabulucu ve ben şirket avukatından kodumun değiştirelmesini yoksa konuyu mahkemeye taşıcağımı belirttim oda anlaşma olarak ihbar yatıralım bize geri ver böylelikle kodun değişir işsizlik alabilirsin dediler sizce işsizlik alabilirmiyim yoksa altından birşey çıkar mı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Şunuda ekleyim görüşmede arabulucunun tuttuğu tutanak ve işverenin kabul ettiğini onayladığı işsizlik maaşı tutanağı tarafıma gönderilecek ve ben o tutanakla sgk ya başvurursam işsizlik alabileceğim söyledi sizce böyle birşey mümkün mü

  2. Merhaba. Böyle bir konuda ben yorum yapamam. Hele bankadan yatırmak ve sonra geri almak gibi konular varsa, benim söyleyebileceğim bir şey yoktur. Kararı kendiniz vermelisiniz.

 48. Merhaba, 31.12.2018 tarihinde Saa 16:55’te Çalışmakta olduğum iş yeri mesaj yoluyla isim değişikliği nedeniyle tüm yasal haklarınzla birlikte yeni isim (… Altında toplanacağız bir mesaj geldi bir süre sonra ssg dan gelen mesajla iş aktimin sonlandığını öğrendim bunun üzerine ssg yı arıyarak giriş çıkış yapıldığı gün kaybınız olmadığı nı belirttip çıkış kodumun 22 den göstermesi diğer nedenlere yasal sürecim nedir haklarım yanarmı

  1. Merhaba. Bu durum size olumsuz yansımaz. Hele ki işverenden gelen mesaj varsa, bir sorun olmayacaktır. Mesajın ekran görüntüsünü ve mümkünse kendisini saklamanızı öneririm.

 49. İş yeri 4 Şubat da 22 koduyla iş çıkışı verdi be işssizlik maaşı alamayacağımıza dair bugün iş kurdan mesaj geldi dava mı etmeliyiz yoksa iş yeri ile görüşsek bu kodu değiştirebilir mi

 50. 1.5 yıldır çalıştığım iş yeri isim değişikliği ve şahıs değişikliği olacağını söyleniyordu. Nitekim duyduklarımız gibi oldu ve iş yeri ismi değişti patronlar hala işyerinde ve aynı şekilde devam ediyor sadace daha önce iş bağlantıları olan başka bir şirket ismi altında çalışıyoruz. Bizlere sözlü olarak diğer firmaya geçişiniz olacak denilmişti ve sgk dan 02.04.2019 tarihinde bana bu mesaj geldi 4-A KAPSAMINA AIT isin SonlanmasI NEDENIYLE ISTEN AYRILIS BILDIRIMINIZ, 25.03.2019 TARIHINDE YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GUVENLi GUNLER DiLERiZ. Bende alo 170 i aradığım da 22 madde den iş fesih işlemi gerçekleşmiş denildi mesajın geliş tarihi ile fesih tarihi arasında geriye dönük bir farklılık var bende muhasebecimize sorduğum da kendisinin de burada çalışan olduğunu bizle beraber kendisinin ve diğer çalışanların bütün haklarımızda kayıp olmadan diğer firmaya geçecek bir iki gün içinde geçiş işlemi çıkış tarihi ile aynı olarak giriş yapılacak merak etmeyin cevabını aldım. Sonuç olarak haklarımızın kaybetmediğimizin ve diğer firmadan alacağımızın garantisini nasıl öğrenebiliriz bu arada diğer arkadaşlarımızda mesaj gelöesede 22 maddeden iş çıkışı yapıldığını biliyorum. Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Buna dair size kimse garanti veremez. Ama aynı işyerinde çalışmaya devam eder ve ileride iş sözleşmeniz sona ererse, işveren sorun çıkarsa bile, mahkemede iki işyeri arasındaki ilişkiyi ortaya koyarsanız haklarınızı almanız mümkün olabilir. Yine de varsayımlar üzerine kesin bir şeyler söylememiz doğru olmayacaktır.

   1. 22 madde kimden yana işçiden mi işveren den mi hala anlamış değilim az önce diğer arkadaşlarımızda dün 02.04.2019geriye dönük tarih yani 25.03.2019 tarihi olarak 22 maddeden iş akti feshi gerçekleşmiş daha yeni bir giriş yok sadece yeni iş yerine aynı tarihle giriş yapılacak deniliyor bununla birlikte biz ne yapabiliriz. İşveren bizlere iş çıkışını ve maddesini yazılı olarak bildirmek mecburiyetinde değilmi İş sahibimiz ve işyeri ismimiz de değişti ama yazdığım gibi eski patronlar işe devam ediyor. Biz işçiler olarak eski halarımızın devam etmesi için yapmalıyız. Teşekkür ederim

   2. Bugün muhasebecimiz iş yeri sahibi ve avukat ile konuştuk sizlerin toplu olarak çıkışı yapıldı bunun içinde bütün haklarınız yeni iş yerine devredilecek uygun olması içinde 22. Maddeden çıkışınız 25.03.2019 da yapıldı yine girişiniz aynı tarih ile bir iki gün içinde yapılacak herhangibir hak kaybımız olmayacak sonuçta bende sizinle aynı işyerinde çalışıyorum dedi. Doğruluk payı nedir bize 22.madde den çıkş için bildirim yapmaları gerekiyor. Teşekkür ederim

 51. Mrhaba ben 13 yıldır kurumsal bir firmada çalışmaktayım ancak 2018 haziranda organizasyon değişikliği nedeniyle tüm özlük hakları saklı kalmak kaydıyla nakiliniz yapılmıştır diye imza attık aynı patronun başka şirketine aktardilar 200 çalışan var yaklaşik 70 kişiyi aktardilar aralık 2018 de tekrar önceki şirkete aktardılar 22 kodla bu tarihe kadar maaş bodrosu giriş tarihimiz doğruydu ve kapalı bodroydu ancak 2019 ocak bodro değisti normal A4 kağıdi olmuş ve giriş tarihi 01.12.2018 olarak değişmiş 170 i aradığımızda tüm haklarımızı kaybettiğimizi söyliyorlar şirket yetkilileri ile görüştügümüzde sıkıntı yok diyorlar kime inanacağımizı şaşırdık bu durumlar normalmı ilk işe giriş tarihimA şirketi .01.05.2007 B şirkete geçiş tarihi 01.07.2018 tekrar A şirketi 01.12.2018 ???????

  1. Merhaba. Kağıt üstünde haklarınızı yitirmiş görünebilirsiniz. Ama ileride sorun yaşarsanız da, davanızı açar ve hakkınızı ararsınız. Bu kadar çok işçinin aynı anda geçişinin yapılması vs. lehinize delil olacaktır. Yine de şu aşamada, geleceğe ilişkin net bir şey söylemek hiç kimsenin yapabileceği bir şey değildir.

 52. merhabalar 27 gün önce taşaron iş yerim değişti eski taşaron ve yeni taşaron sahibi aynı değişen sadece elbiseler oldu asıl iş verende aynı 9 aylık işçiyim şirket beni bezdirme politikasına gidiyor küçük elbiseler sözlü olarak sen burada istenmiyorsun gibi sözler söyleniyor.
  asıl iş verenim O …
  eski taşaron iş verenim İ…
  yeni taşaron işverenim D
  fazla mesailerim var İ taşaronundan almam gereken
  hiçbir hak ödenmeden tarafımıza bizi bizden habersiz D taşaronuna ilettiler
  ben 30 gün dolmadan işverenler İ D ve O ya işe iade davası açmak istiyorum bu mümkün mü şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Bir avukata yüz yüze danışmanızı öneririm. Muvazaa ve benzeri konuların değerlendirilmesi gerekir.

 53. 19 ay bir iş yerinde çalışıyorum rahatsızlığım nedeniyle hastaneye gitdim doktorum yatış verdi ikincisi gün 22 koşuysa beni işden çıkış vermişler ne yapmam lazım

 54. Merhaba
  5 gün önce 11 yıl çalışmış olduğum işyerinden 22.maddeden (diğer nedenler) ıkale sözleşmesi yaparak anlaşmalı bir şekilde istifa ettim isyerini mahkemeye vermemem şartıyla Tüm haklarımın 1 ay sonra maaş hesabıma yatacağını söylediler
  Sizce anlaşma ne yönde sonuçlanacaktır
  Haklarimi alabilecek miyim?
  Saygılar

  1. Merhaba. Özkan bey, bu sorunun cevabını size kimse veremez. Anlaşmayı yapan sizsiniz, bekleyip görmeniz lazım.

   1. Peki diyelim ki anlaştığımız gibi olmadi benim olan haklarımı yatırmadılar (kıdem-ihbar-izin parası vs.)
    Zaman aşımı aleyhime söz konusu olur mu?
    Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsam nasıl bir yol izlemeliyim?
    Tavsiyeniz nedir??
    Teşekkürler.

    1. Zamanaşımı hem ücret hem de tazminat alacakları için 5 yıldır. Dolayısyla alacaklarınız zamanında ödenmezse, istediğiniz zaman arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz.

    2. merhaba ben bir şirkette temizlik personeli olarak çalışıyorum üç yıl bitti dördüncü yılına girdim başka bir firmaya bizi tüm haklarimizla beraber devrettiler ama çıkış kodumuzu 22 diğer nedenlerle belirtmişler bunun için ne yapmam gerek teşekkür ediyorum.

     1. Merhaba. Bunun için şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. İleride, bu kod nedeniyle ıkıntı yaşayacak olursanız, aksini ispat etmeniz mümkün olabilir. Ama SGK çıkış kodu 10 gün içinde değiştirilebilir, bu süre geçmediyse işverenden ricada bulunarak değiştirmesini de isteyebilirsiniz: mustafabaysal.com/sgk-cikis-kodu-degisikligi-nasil-yapilir

 55. Merhaba 13 aydır çalıştığım güvenlik şirketi sözleşme imzalamama rağmen bize danışma memuru olarak benim onayımı almadan sigortada 22 kodunda giriş çıkış yaptı.gorevimi değiştirdi ben görev değişikliği ni kabul etmedigimi yazılı olarak ilettim alo 170 haklarımin sıfırlanıyor dedi tazminatı mi almak için ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Görev değişikliğini kabul etmiyorsanız; öncelikle iş sözleşmesindeki hükümler gereği böyle bir hakkınız olduğuna emin olmanızı öneririm. Sonrasında ise haklı fesih yapabilirsiniz.

 56. Beni isveren kendisi isten cikardi 22. Kodla fakat herhangi bir evrak imzalamadim suan aldigim herhangi bir tazminat soz konusu degil acaba albilirmiyim yada nasil bir yol izlemem gerekiyor. Saygılarımla.

 57. Merhaba;
  Ben 3600 Den yararlanarak noterden ve de elden 3600 Den çıkış belgelerimi ayrılmak istediğim işyerine gönderdim ve de elden de teslim ettim.Daha sonra işyeri müdürüm alacağım para konusunda teklifte bulundu Ve kabul ederek karşılıklı anlaştık.Akabinde uzlaştırmacı şahitliğinde anlaştığımızı belgeleyerek imzaladık.Fakat daha Sonra iş çıkışımın yapılıp yapılmadığını öğrenmek için sgk yı aradığımda çıkışımın 22 maddeden verildiğini öğrendim.Bu durumda işyerinde elimde anlaşmsmız olmasına rağmen haklarımı vermeme hakkına sahip mi?

  1. Merhaba. Çıkış kodunuz şu aşamada kıdem tazminatınızı etkilemez. Ama arabulucu tutanağında ne yazdığını bilemiyorum; önemli olan nasıl bir tutanağa imza attığınızdır.

   1. İşletme Müdürü ,ben ve arabulucunun imza attığı belge de yazan;
    Anlaştığımız toplam ücret ve ücretin ayın kaçında hangi banka Ve ıban numarasına yatırılacağını içeren bir belgedir.Ayrıca bu para ödendikten Sonra benim şirkete hiçbirşekilde dava açamayacağımı belirten bir madde var.
    Bu durumda yine de ödeme yapmama ihtimalleri olabilir mi

    1. Bunu bilemeyiz; ama ödeme yapmazlarsa, elinizde arabulucu tutanağı da olduğuna göre, hakkınızı mahkemede aramanız hem mümkün hem de daha kolay olacaktır.

 58. Merhaba Zeynel Bey,

  13.06.2017 tarihinden beri özel bir şirkete bağlı çalışıyorum. İşe giriş döneminde İş sözleşmemizde fazla mesai yapmam gerektiğine dair maddeleri onayladım. Fakat 26.07.2019 tarihiden iş yerime yazılı ve mail aracılığıyla fazla mesai yapmak istemediğimi bildirdim. İşveren sözleşmemizde daha önceden imzalamış olduğum sözleşme maddelerinin geçerli olduğunu ve işin bu şekilde olduğunu ve dilekçemi işleme almadıklarını sözlü olarak bildirdi. 06.09.2019 itibariyle iş verenime mail aracılığıyla günlük 7.50 saat haftalık 45 saat çalışacağımı bildirdim. İşverenim bu durumda bana nasıl bir yaptırım uygulayabilir. Kanunen işçiye tanınmış bir hakkı hiçe sayıyorlar. Çıkışımı verdikleri durumda dava açma hakkım olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 59. Merhaba, maaşım sözleşmede 5’i ile 10’u arasında yatması gerekirken 3 aydır maasım ödenmediği için kurumumua ihtar çektim, haklı fesihte bulundum.
  Fakat beni 22 numara ile çıkış yapmişlar. Arabuluculuga basvurdum anlasma yoluna gitmediler. İşsizlik maaası almaya çok ihtiyacım var. İhtarın ve maas bordrom ile işkura gitsem bana yardımcı olurlar mı, tesekkür ederim

  1. Merhaba. Keşke yardımcı olsalar; ama zannetmiyorum. Bu tip durumlarda mahkeme kararı arıyorlar. Yine de mutlaka giderek şansınızı denemenizi öneririm. Belki kanaat kullanabilirler. Süreçten bizi de haberdar ederseniz, çok memnun oluruz.

 60. Merhaba zeynel bey .Çalıştığım isyerine danışma elamanı olarak 4.11.2014 yılında başladım. Daha sonra danışma departmanı güvenlik departmanı olarak değişti. Ve bize 03.10.2018 yılında çıkış verip 04.10.2018 yılında bir gün sonrasına giriş yapmışlar. Çıkış koşuda 22 olarak bildirmişler. Halen güvenlik departmaninda çalışmaktayim. Ama çıkış yada tekrar giriş yaparken imza atmadım bu şartlarda 2018 yılından önceki haklarimi kaybetmiş oluyirmuyum.nasil bir yıl izlemem gerekli yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  1. Merhaba. Neden kaybedesiniz? İmzaladığınız bir evrak var mı? Ödenmiş ve geri alınmış kıdem tazminatı vb. bir ödeme var mı? Bir de olası bir dava aşamasında tanık vb. deliller de bulabilirseniz, sıkıntı olmayacaktır.

 61. Merhaba biz özel güvenlik görevlisiyiz 3 kişiyi iş deyişliği sebebiyle işten çıkardılar bize başka iş yeri önerdiler biz kabul etmedik çıkış bildirgemizi istedik bizi oyaladılar 2 gün bizde gidip rapor aldık sonra 7 güne dönük çıkış verdiler işten çıkış sebebide 22 madde yazmışlar biz dava açarsak kazanırmıyız yardımcı olırsanız sevinirim

 62. Merhaba ben çalıştığım iş yerinden 30.11.2019 da kod 22 den çıkış yapılıp aynı firmanın farklı fabrikasına 01.12.2019 tarihinde giriş yapılmışım bu iş yerine girişim 11.05.2018 yılı bu aralıktaki tazminat ve yıllık izin haklarım yanıyormu herhangi bir bilgi verilmedi ve herhangi bi kağıt imzalatılmadı bana iş yerimden

 63. Merhaba ben 10 yıldır özel güv görevlisiyim aynı firmada. beni 10 yıl çalıştığım projeden aldılar başka projeye verdiler.22 kod dan çıkış vermişler ama ssk pirimi 30 gün üzerinden yatmış .birde bodromda kıdem tarihinde degisiklik yok .ama170 danışma hattını aradım bana bu kottan hak kaybı yaşarsın dediler.yorumlarsanız sevinirim teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   Alo 170 YALAN söylemiş! Bu koddan direkt hak kaybı yaşarsın demek yerinde bir yorum olmayıp konunun yargıya intikal edip çözümlenmesi demektir.
   1- Yer – proje değişikliği yazılı olarak sunuldu mu? Kabul mü ettiniz veya reddettiniz mi?
   2- Sözleşme maddelerine bakıldı mı?
   3- İstifa yazdınız mı?
   4- ”Sen bizden haber yeni bi proje için” vb. bekle diyerek 4-5 gün sizi beklettiler mi? (Devamsızlıktan işlem yapabilmek adına)

   Bu gibi hususlar sorgulanmadan hak kaybın olur hiç uğraşma tarzı yorumda bulunmak maalesef ki konunun uzmanı olmayan, devlet adına gibi görünen ama PARA KARŞILIĞI BİR ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞANI OLAN bir garip danışman (!)’a yakışacak sözlerdir. Özetle; istifa vermediyseniz 5 yıl süreniz var, arabulucuya gidip gerekirse yargıya taşıyarak hakkınızı aramanızı öneririm. Aksi halde patronunuzun oğlu, damadı, gelini lüks Jeeplere binip dönemi 50 bin lira olan özel okullarda çocuklarını okutmaya devam edecek sayenizde… Karar sizin tabi ki….

 64. Merhaba zeynel bey.. Ben 16.12.2019 tarihinde iş yerinde soğuktan dolayı yüz felci geçirdim işe dönüş tarihinde 08.01.2020 22.ncı maddeden çalıştığım firma isim değişikliğinden dolayı 31.12.2019 isten cikartilmisim ve bana 6 iş gününde bildirim yapmadı ve ssk dan öğrendim sadece ben degil 60 kisi çıkartılmış ve 01.01.2020 tarihinde sskya girişimiz yapılmış 22 maddeyi arastirdigimda ve ssk ya sorduğumda hic bir hakkimin olmadığını tazminat kıdem alacağını beyan etti bu konu hakkında bilgilendirme yaparsanız sevinirim..teşekkürler.

  1. Merhaba. İşveren sizi işten çıkarıp bir gün sonra tekrar işe mi almış? Bu durumda hangi koddan göstermiş olursa olsun, haklarınızın zayi olmayacağı kanaatindeyim. Neticede ilgili kodun aksini gerekirse mahkemede ispat etmeniz her zaman mümkündür.

 65. Merhabalar benim 9 yıldır çalıştığım iş yerim bayilikler vermeye başlamıştı 6. ayda bizi verdikleri şirkete 16 nakil kodu ile giriş yapmışlardı tekrardan 11. Ayda 22 kodu ile çıkış yapmışlar alo 170 konustuğumda 9 yıllık emeğim bosa gitmiş olabileceğini söylediler yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba Seda hanım,
   Alo 170 zaten hak arayan işçileri genelde vazgeçirme yetmişi olarak işlem görmeye başladı maalesef.
   Diğer nedenler genelde işçi ile işverenin şartlarda anlaşarak ikale (Bozma) sözleşmesi ile biten iş sözleşmeleri için kullanılan bir koddur. Yargıya her türlü açıktır. Eğer istifa yazmadı iseniz, herhangi bir ikale sözleşmesine imza atmadıysanız konuyu mutlaka yargıya taşımanızı öneririm. İşyerleri arasında organik bir bağ varsa işinize iade edilirsiniz, yoksa da tüm tazminatlarınızı (Bankaların uyguladığı en yüksek mevduatı baz alarak hesaplanacak faizle) yargı kararı ile almaya çalışınız. Bu şekilde iş akdi fesih pek bir hukuka uygun görünmüyor zira.
   Bu işlerde de mutlaka bir hukukçu ile hareket ediniz.
   Tabi karar sizin…

 66. Merhaba güvenlik görevlisi olarak çalıştığım iş yerinden kimlik kartımın tarihi geçtiği için çıkarıldım ihbar kıdem hiçbir hakkımın olmadığını söyledi şirket çıkış nedeninide 22.kod göstermiş işsizlikten de faydalanamıyorum sizce ne yapabilirim

  1. Merhaba,
   Bu konu sizin için de her ne kadar takip ve kontrol gerektirse de (Zamanında yenileme yapabilmeniz adına) değişen bazı usuller var. Yargıtayın bir kararı doğrultusunda Ögg kimlik kartı süresi dolan işçi ancak kıdem tazminatı ödenmek suretiyle işten çıkarılabiliyor. Zaman geçirmeden bir arabulucuya başvurmanızı ve konunun takipçisi olmanızı öneririm. Bazı Güvenlik şirketleri ısrarla 10-15 sene önceki merdiven altı zihniyette ısrar edebiliyorlar maalesef…

 67. Merhaba ben bir guvenlik firmasinda calismaktayim 2005 yilindan beri.28.02.2006 22 kod ile cikisim yapilmis , devaminda 30.06.2008 tarihinde de 22 kod ile cikisim yapilmis ayni sirkette calismaya devam ediyorum. 170 hattini aradigimda 15 yildir ayni isyerinde calistigi beyan ettim bana soyledikleri 22 kod dan 2 tane cikisin var 2008 oncesi tazminatlarini alamazsin gibi beyanda bulundu. Dogruluk payi nedir. Bununla ilgili calistigim sirketle kodun duzeltilmesi adina nasilbir gorusme yapabilirim

 68. Merhaba ben 2 yıl bi markette çalıştım 1 yıl sigortasız 1 yıl sigortalı çalıştım bu 1 yıl sigortalı çalışmamın içerisinde 4 ay Doğum iznine ayrıldım iznim bitince işime geri dönecektim patronum dalga gecer gibi oyaladı beni su gün alırım bu gün gel falan yaptı bende sinirlendim çocuk gibi dalga geçme dedim sonra baktım ki e devletten sigorta çıkışım verilmiş 22 kodla bende dedim benim tazminatımı verin vermem dedi her neyse şimdi benim ne gibi haklarım var bu yaptıklarını yanlarına bırakmak istemiyorum resmî gün ve tatillerde çalıştım fazla mesai yaptım hiç ücrete yansımadı ayrıca maaşı hep elden aldım karta yatırmadılar agi falanda almadım ben nasıl hak iddia edebilirim acaba yardımcı olurmusunuz

  1. İlk iş olarak Alo 170’i arayıp şikayet edebilirsiniz. Akabinde adliye içinde bulunan arabuluculuk bürosuna başvurup hakkınızı talep edebilirsiniz. Anlaşma sağlanmazsa iş mahkemesine dava açacaksınız.

 69. Bir işyerinde aslen 6 yıl resmiyette 1 yıl sgklı olarak martın 15 ine kadar çalışıyordum corona virüsü sebebiyle işlerin azaldığını onlar haber verene kadar gelmememi söylediler 13 nisanda sgk ya uğrayarak çıktı aldığımda mart ayının 18 inde 22. Maddeden çıkış verildiğini öğrendim tarafıma hiç bir bilgi verilmedi hatta bütün çalışanlar olarak işkuru kısa çalışma ve işsizlik için başvuru yapmamızı söylediler bende bu durumdan habersiz olarak başvuru yaptım sizce bende ödenek alabilir miyim işverenin haksız olarak belirlediği bu kod kişilerin hayatını etkiliyor bunun için de yapabileceğimiz bir şey var mı

 70. İep programında işe başladım Korona virüs sebebiyle 2 ay çalışıp ayrıldım çıkış kodum 22 herhangi bir cezai işlem olurmu

 71. Slm ben meb bağlı bir şirkette rehber personel olarak çalışıyodum covıd 19 dan dolayı çıkarıldık ama işveren 22 koduyla çıkış yapmıs ne yapmamız gerekıyo iş yerının bu kodu değiştırmek gibi bişey söz konusu olamazmıs milli eğitim bakanlığı karar veriyomus doğru mu acaba

 72. Merhaba aynı işyeri sahibi şehir dışındaki şubesine aldı bir aylığına 22madde den.bir ay sonra tekrear eski subeme geldim.calismaya devam ediyorum.ilerleyenn yıllarda isden cikarildigimda odonem öncesi ve sonrası tazminat haklarımı alabilirmiyim???

  1. Merhaba, evet bu durum sıkıntı olmaz. Özellikle iki işyeri arasında bir bağ olduğunu ortaya koyabilirseniz; davalık olsanız bile hakkınızı almanız mümkün olacaktır.

 73. Merhaba işyerinde 8,5 yıl çalıştım ve hiç birşey belirtilmeden işten çıkarıldım bütün haklarımı aldım ama beni 22 kodla çıkardıkları için işsizlik maaşı alamıyorum ayrıca bu sıkıntılı dönemde pandemi döneminde çıkarıldım ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı SGK çıkış kodlarına göre bağlanır ya da bağlanmaz. Fakat işveren yanlış kod bildirmişse, mahkeme kararıyla işsizlik maaşı almak mümkündür. Sitemizde buna ilişkin yazılar bulabilirsiniz. Pandemi döneminde işten çıkarılmanıza dair şikayeti ise Alo 170’i arayarak iletebilirsiniz.

 74. Merhaba 2020 yılının nisan ayında 22.ci maddeden çıkışım yapılmış ama normal çalışmaya devam ettim giriş çıkış yazılı bildirim sunulmadan tek taraflı yapılan bir fesih bu durumda ne yapmam gerekir

  1. Merhaba, öncelikle bunun sebebini işverene sormanız gerekir. Diğer tüm eylemler, ancak bu bilgi edinildikten sonra yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu