Çalışma Koşulları

İşçi savunması nasıl yazılır?

Sebebi ne olursa olsun, işçiden savunma istenmesi rastladığımız bir durumdur. Savunma alınmak istendiğine göre, ortada bir fiil ya da davranış olması gerekir. İncelenen konuda işçiden savunma istendiğinde, savunma nasıl yazılır?

İşyerinde savunma istenmesi

Önce çok temel bir bilgi vermek isterim. İş Kanununa göre, işçi işten çıkarılmadan önce kural olarak savunma alınması gerekmez. Bunun tek bir istisnası vardır.

Eğer fesih İş Kanununun 17nci maddesi kapsamında yapılacaksa, yani bildirimli fesih söz konusuysa, işçinin savunmasının alınması gerekir.

Yoksa, işverenin haklı nedenle derhal fesih yapma hakkının olduğu durumlarda savunma alınması şart değildir: https://mustafabaysal.com/hakli-nedenle-fesihte-savunma-alinmasi-gerekir-mi/

Savunma yazısı örneği

Eğer sizden bir konuda savunma istendiyse ve siz bir savunma örneği arıyorsanız, yanlış yolda olduğunuzu söylemeliyim.

Çünkü savunma, ancak belirli bir iddiaya karşı verilir ve her bir olay diğerinden farklı olacaktır. İnternette bulabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir savunma yazısı örneği olmaz.

Bu tür savunma yazısı örneklerine itibar etmemeli ve kendi savunmanızı kendiniz yazmalısınız. Peki ama nasıl?

Savunmada neler yer alır?

En başta da söylediğim gibi; savunma alınıyorsa, işçinin bir fiili ya da davranışı işveren tarafından doğru bulunmamış demektir.

İşçiye yöneltilen iddia neyse, işte savunma metninde de bu iddialara cevap verilmelidir. Örneğin işe gelmeyen işçiden savunma istenmişse, bunun nedeni açıkça savunma metnine yazılmalıdır. Mesela bu devamsızlık sağlık raporu alındığı için olduysa, savunma ekine raporun bir örneği koyulmalıdır.

Ya da işçinin performansı beğenilmiyorsa; işçi nasıl çalıştığını, diğer işçilerle olan performans kıyaslamasını ve aslında performansının iyi olduğunu ortaya koymalıdır.

işçi savunması nasıl yazılır?

Savunma yazısında üslup

İşçiye yöneltilen iddia ne olursa olsun, savunma metnindeki dil sakin ve kibar olmalıdır. İşvereni sinirlendirecek, iftiralar içerecek ya da hakaret içeren savunmalar, işçinin işini daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle savunma yazısındaki üslup yapıcı olmalı, tahrik edici ve kavgacı olmamalıdır.

Savunma isteme süresi

İşveren işçiden savunma istediğinde, genelde bunun için bir süre de belirler. Bu süreye uyulmasını öneririm. Özellikle makul kabul edilebilecek sürelerde, işi sürüncemede bırakmadan savunma yazmak önemlidir.

Ama eğer işverenin size savunma vermeniz için tanıdığı süre, gerçekten de imkansız bir süre ise aceleyle bir savunma yazmaktansa hiç yazmamanız yararınıza olacaktır.

Yine de buradaki makul ya da çok kısa süreyi belirlemek o kadar da kolay değildir. Savunma vermeme kararından önce, size gerçekten de yetersiz süre verildiğinden emin olmanız gerekir.

savunma yazmak

SONUÇ

Savunma nasıl yazılır? Bu soruyu sorarken aradığınız cevap, bir savunma örneğiyse ve siz bu örnek savunmayı kullanmayı düşünüyorsanız, bundan hemen vazgeçmelisiniz.

Çünkü herkesin kullanabileceği örnek bir savunma yoktur. Savunma dediğimiz şey, size iletilen iddialara cevap vermenizden ibarettir.

O halde sert ve kırıcı bir üslup tutmadan, tüm iddialara olabildiğince cevap verdiğiniz, varsa belgeler eklediğiniz bir savunma yeterli olacaktır.

Bu savunmanın görsel olarak çekici olması ya da şekilli durması önemli olmadığı gibi, bunlara takılmaktansa, savunmaya odaklanmanız daha doğru olacaktır.

O halde aynı soruyu bir daha soralım: Savunma nasıl yazılır? Savunma; doğru bir üslupla, iddiaların tamamına cevap vermeye çalışarak, verilen süre içinde ve varsa belgeler eklenerek hazırlanır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. Selamun Aleyküm 2 hafta önce patronun oğlu ile tartışmıştım onun üzerine savunmam istendi ağır bir laf etmedim tek dediğim senin işin ne sen yaptır bu yüzden bende savunma imzalamadım o olayın içinde oda beni tehtit etti onlar zaten çıkaramazlarda ben tazminatlı çıkış isteyebilirmiyim.

  1. Merhaba. Yukarıda anlattığınız tartışma yüzünden mi? Açıkçası, bahsettiğiniz durumun size haklı fesih hakkı vereceğini düşünmüyorum.

 2. İyi günler iş yerinden savunmam istendi nedeni ise mesai saatinde kahvede oyun oynamak.Sormak istediğim savunma metninde oyun oynandığına dair şahitler var ibaresi.Herhangi bi görsel gösterilmedi ve işveren bu durumda görsel fotoğraf göstermek zorunda değil mi.İkincisi olay günü amirimiz işini bitiren gidebilir dedi bizde işi bitirip kahveye gittik.

  1. Merhaba,
   savunma metninize ” olay günü amirimiz işini bitiren gidebilir dedi bizde işi bitirip kahveye gittik.” şeklinde beyan vermeniz yerinde olur. Şahit konusuna pek takılmayın, fotoğraf şartı olmaksızın işveren her zaman kanıtlayabilir.

 3. Mrb ben çelik hasır fabrıkasında operatörüm 1.5 yıldır bu fabrikada çalişiyorum. İlk iş görüşmemde servıs işini sordum var dedı. Böburlenerek servıs,yeme,içme hepsi bize ait dedi. Yaklaşık 1 yıl servıs gelmedi kalktığı durak 3.5 klm uzagımda kalkıyordu. Neyse o 1 yıl içinde sürekli yürüdüm otostop çektım. Taki bu hastalık çıkana kadar. Virüs olduğu için kimse beni arabasına almıyodu. Bunu bıldırdım işyerıne servısı biraz daha yakına gönderdiler. Öyle 4.ila 5 ay beni alıyordu servis sonra tekrar iptal etıler bende işe gıdemıyom 2 gundur evdeyım niye gelmedın işe dıyorlar ney le gelim diyorum kapatıyor teli bugun ise hakımda tutanak tutmuşlar. Dıye duydum.zaten önceden ne zaman servısı sorsam halederız. Sabret gibi cümleler kuruyorlardı şimdi ben işimi bıraksam tazmınat alırmıyım alırsamda ne kadar alıcam bıde benden savunma isteyebılırler ne yazayım daha böyle üsluplu bı dille.
  Yardımcı olursanız sevınırım saygılar.

  1. Merhaba, savunma için yukarıda yazıdıklarınıza benzer şeyler yazmanız kafidir. Açıkçası virüs döneminde servis konusu ayrı bir sorun oldu ve ne yazık ki kimin haklı olduğuna ileride mahkemeler karar verecek. Şu aşamada fikirlerimiz tahminde öteye gitmez ve sizleri yanıltabilir.

  2. Merhaba benim de 3 gün önce tutanak tutuldu. Konu ise ben ile çalışma arkadaşım beraber işlenirken yanımızdan diğer çalışan arkadaş gelip bizden yok yere lâf taşıyıp başka bir çalışan arkadaşa sibel. sana yüzü şeytanlara benziyor diyip bana çamur atması ve bu yüzden o arkadaş hıçkıra hıçkıra ağlayıp müdüre bizi şikayet etmemeye gitti. Velakin o ağlayan bizi şikayet eden arkadaş ta üretimde sürekli bana karşı bir sekememezligi ve her noktasında beni görüp laf söylemeleri uyumsuz bir şekilde çalışmama hep müdahale etmesi benimle uğraşmasına rağmen ben idareye gidip onu şikayet etmedim ve üstelik daha önce bana sataşıp uğraşırken midir isten kovacakken ben uyarın işten kovmayın ekmeğine baksin dediğin halde hala da bir hamle bulup beni şikayet etti nasıl bir savunma yazabilirim bende

 4. merhaba ben is yerinde bir bayanla tartıştım o beni tehdit etti bende bagardim onun tehdit ettiğini kimse duymadi benim bagardigim duyuldu o yüzden tutanak imzattirdilar ama itiraz etmek savunma vermek istiyorum nasıl yazılır savunma acilen yardımcı olur musunuz .?

  1. Merhaba, ne yaşanmışsa onu yazmanız yeterlidir. Savunma yazmanın özel bir yöntemi olduğu söylenemez.

 5. Amirimiz öncülüğünde sabah toplantısı yapıldı. Üretim bölümümüzde hatalar olmaya başlamış. Onun sebepleri ve neyden kaynaklanabileceği ile ilgili toplantıydı. Biz Bu hataların bilerek veya isteyerek yapılmadığını dikkat dağınıklığı, moral bozukluğu, kafamızdaki soru işaretleri neden oluyor dedik. Sebeplerini servisin almaması, çay molasında çayın olmaması, 3 haftadır aynı yemeklerin gelmesi veya gece vardiyesindeki sabahtan kalan yemeklerin ısıtılıp önümüze koyulması vs dedik. Bunlar mazeret olamaz. Çalışmayacaksanız s. Ktirin gidin dedi. Bende nasıl böyle konuşabilirsin haddini aşma sana bu yetkiyi kim verdi diyerek sesimi yükselttim ve odadan ayrıldım. Bununla alakalı insan kaynaklarına dilekçe yazmak istiyorum nasıl yazabilirim

  1. Merhaba, Akın bey yapmanız gereken burada yazdıklarınızı daha detaylı olarak açıklamaktan ibarettir. Bunun için özel bir dilekçeye vs. ihtiyacınız yok.

 6. Merhaba geçen gün mağazanın önünde ki korkulukta oturup sigara içmişim farkında olmadan bunu yönetici kamera kayıtlarını izlerken görmüş ve benden savunma yazmami istiyor sizce ne yazmalıyım

  1. Merhaba, bu tür durumlarda ne yaşanmışsa onun yazılması en doğru yöntemdir. Haricinde bir şey yazmanızın bir faydası olmayacaktır.

 7. Mrb ben bir firmada vardiya amiriyim gece vardiyasında depodan iplik almaya gittim portifle ben depodayken makinanın biri arıza vermiş bir gün sonra ise geldim hakkımda tutanak tutuldu iş yerine zarar verdi diye işinin başında durmadı diye savunmam istendi bende portifle depoya gittim kameradan bakın dedim muhasebeci bana savunma portif kullandığını yazma portif ehliyetin yok sen zarar edersin dedi portif kullanmayın ca işveren kullanacaksınız diyor savunma ma portif kullandigimi yazayimmi saygilar

  1. Merhaba, böyle durumlarda ne yapıyorsanız ve yaşanmışsa onu yazmalısınız. Ehliyetliniz olmadığı halde forklift kullanmanız sizin değil işverenin sorunu olacaktır.

 8. Temizlik görevlisiyim.Fakat bana bulaşıkçılık yaptırıyorlar.Yapmak istemeyince her işi yapmak zorundaymışız. Bel fıtığım var fakat raporum yok. Yapmak istemiyorum. Tutanak tutacaklarını işten atacaklarını söylüyorlar.Savunma isterlermi ne yapabilirim.

  1. Merhaba Ayşe hanım,
   gerçekten ne biliyorsanız ve ne yaşadıysanız uygun bir üslupla onu yazmanız yeterlidir. Nerede ve nasıl kaybettiğinizi (İhtimalleri) hatırlıyorsanız özellikle belirtin.

 9. Merhaba gıda sektöründe çalışmaktayım sorumlu olduğum yer iş yerinin ortak kullanım alanı mesaim bittiği zaman aydınlatmaları kapatmadığım gerekçesiyle savunmamı istediler bu durumda nasıl bir cevap vermeliyim. Ortak alan olduğu için kapatmadım farklı bir düşüncem yoktu yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Merhaba, İsmail bey neden olayı olduğu gibi anlatmayı denemiyorsunuz? Başka bir şey söylemenize gerek yok.

 10. Bugün sefim bana savunma istiycegini soyledi gerekçesi yarışma fotosunu telefondan sirket telefona çekmiş olmam nedenidenormalde 7 gün olan yarışma fotosunu bana 1 ay boyunca çektirmiş normalde son hafta sadece 1 kere telefondan telefona cektim çünkü mağazada istemediler şimdi ben savunmayı nasıl yazicam ilk kez başıma geliyorda

 11. İşyerinde kasada sterlin takmadığım için savunmam tutuldu ama mağazada bulunan müdür ve yardımcısı sterlin takmadığı hâlde savunma tutulmadı sizce savunmayı yazmalımıyım yazacaksam ne yazmalıyım

  1. Müdür ve müdür yrd. makamları üstlerine karşı sorumluluk taşır, bu şekilde referans göstermeniz bir anlam taşımaz. Elbette ki personele örnek ve rol model olmalılar ama maalesef hesap sorma makamı üstleri/raporlama yaptıkları kişidir.
   İş güvenliği kapsamında değerlendirileceğinden siperlik mutlaka takmalısınız. Savunma konusunda ise bir şey diyemeyeceğim maalesef, söz artık sizde.

 12. Merhabalar ay sonu yaklaşıyordu fazla measimi yazmam gerekiyordu şefimiz izinde olduğu için bana fazla mesai formları dolabımın içinde anahtar da şurada diyerek telefonda formları alıp doldurmam gerektiğini söyledi formları aradım dediği dolapta bulamadım sonra kendisini tekrar aradım oda her yere bak orada bi yerde dedi bende dolaplara bakarken kapalı bi zarf görüp içine baktım belki ordadır diye zarfın içinde bordro lar vardı çalıştığımız yerde herkes aynı statüde ve herkes aynı işi yapıyor (elektrik teknisyeniyim) ama bordroda yüksek maaş alan bi kaç kişi gördüm bu konuyu kendime yakın hissettiğim bi diğer çalışan arkadaşımla paylaştım oda gidip tüm personellere anlatmış şimdi bu konu ile ilgili benden savunma isteniyor ne yazmam gerekiyor savunma ma

 13. Merhaba ben bir.kurumsal firmada soforluk yapiyorum 6 yildir son 1 bucuk vaya 2 yildir bana sirketemizi acip vaya kapatma gorevi verdiler bunun icin da abzu yerlerin temislik isinide eklediler yasadigim olay ise sirketi kaptirken cay ocagini acik unuttum cay kazani.zarar gordu bunun.icin benden savunma.isteder ne yapmam gerekiyoyor soforluk icin girdim firmada temizlik ve danismada guvenlik. Vb danisma.da isleri yapiyorum is olarak yaptigim.is cogalmaya basladi ve sorumluluk da artigi icin ama.kasten yaptigim bir is degil di tamamen unutkanlik

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Bu işi yapmak için işe girmiş olmasanız da, fiilen yürütmekte olduğunuz ve itiraz etmeden kabullendiğiniz bir iş var. Sebebi ne olursa olsun, işi yaptığınıza göre buna benzer sonuçlarına da katlanmanız beklenir. Bundan böyle daha dikkatli olmanız yararınıza olacaktır.

 14. Marhaba,
  Yardımınıza ihtiyacım olan bir konu var.
  2,5 yıldır çalıştığım işyerinde büyük mobbing altında çalıştım. Maddi imkanlardan dolayı çalışmaya devam etmek zorunda kaldım. Mobbing durumundan dolayı personel sirkülasyonu çokça yaşanan bir yer.. fakat her zaman olduğu gibi yöneticiler mobbing uygulandığını kabul etmemekte. Zamanla pozisyonumda yaşadığım farklı görevler üzerime büyük bir kaygı oluşturdu. bedenimi ve ruhumu yıprattı. Nefes almadan ara vermeden tabiri caizse motor gibi çalıştırılıyoruz. Tepemizde hata yapmamız bekleniyor ve okuduğunda da herkesin içinde fırçalanıyoruz. Son zamanlarda yaptığım hataların bu sebepten çıktığını benden istenen savunma yazısında bahsetmek istiyorum. İstifa ile tazminatsız çıkışım olsun istemiyorum. Savunmamı şekillendirmemde yardımcı olur musunuz ?

  1. Şeyma hanım, savunmanızı ya da feshinizi mutlaka bir avukatla ve yüz yüze şekillendirmelisiniz. Buradan size vereceğim en önemli tavsiye şu yazıyı okumanız olur: mustafabaysal.com/yargitay-kararlarinda-mobbing-kavrami/
   İşçinin üzerindeki satış/üretim baskısı vb. her husus mobbing olmayabilir. Mobbing için sistematik bir yıldırma amacı gerekir. Durumunuzu yazıdaki hususlara göre tekrar değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

 15. Merhabalar Mustafa bey,
  Ben bağımlıların çalıştığı bir merkezde halkla ilişkiler olarak çalışmaktayım iki ay önce danışanın biri benimle yeterince ilgilemedi diye şikayet etmiş ve sorumlum bana iletti. Ama ben elimden gelenin fazlasıyla yapıyorum bazı insanlar bunu yeterli görmemekte. 11 ocakta da farklı bir danışan bana baktı rahatsız oldum kendimi değersiz hissettim gibi bir ibare kullanmış ve mutfak personeli odanın çok kirlenmesinden dolayı iki defa sil dememden dolayı şikayet etmiş ve uyarı almış. Şuan bunlardan dolayı iş yeri benden savunma istiyor ve savunmanın içerisinde 19. Madde yer alıyor sizce nasıl bir savunma yazmalıyım ve bana yaptırımı ne olur. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba, bu tür durumlarda yapılacak en iyi savunma, olan ne ise onu yazmaktır. Buna benzer tutanaklardan ya da şikayetlerden çekinmeniz gerek yok; yeter ki gerçekten de görev kapsamanıza aykırı bir fiiliniz mevcut olmasın.

 16. Peki böyle Bir sebebten işten çıkarılabilir mi 24 Şubat 2020 den beri çalışıyorum ve ilk defa böyle birşey oldu

  1. İşveren işçisini çıkarmak isterse her zaman çıkarabilir. Burada önemli olan işverenin dayandığı gerekçenin geçerliliğidir. Bu nedenle sizin bu sorunun cevabını düşünmenize gerek yok. Eğer işveren sizi çıkarırsa ve siz hukuki yollarla hakkınızı ararsanız, sorunun cevabını vermesi gereken taraf işveren olacaktır.

 17. Merhaba iş yerimde sorumlu oldugum bölümde hata sonucu üretici firma şikayette bulundu hata yapılan makinenin sorumlusu olduğum için savunmam istendi fakat patronun sürekli makinaya dokunmayacak uzak duracak diye konuşmalarından dolayi sorumlusu oldugum makinelerden uzak kaldım çalisan personellerin hatasindan savunmam istendi ne yapmalıyım

 18. Merhabalar
  Askeri bir şirkette misafir karşılamadaydım. pazar günü yemek çıkmadığı için yaklaşık 200 metre ileride yemek getiren kuryeden yemek almaya gittim. normal şartlarda girişi terk etmem yasak. kısa süreliğine de boş bıraktım. bunu da amir fark etti ve tutanak tuttu. işten kovulma sebebi olarak gösteriliyor. savunmamı nasıl yazabilirim.
  Teşekkür ederim
  Saygılarımla

  1. Mehmet bey merhaba, işinizin niteliğini, kuralları ve yerinizi terk etmenizin sonuçlarını bilmem mümkün değil. Ancak tavsiyem, tam olarak ne olmuşsa, savunmada da onu yazmanız yönündedir.

 19. Merhabalar bir şirkette gıda sektöründe çalışıyorum 7 senedir başka bir iş arayışına girdim yönetim bizi çagırdı çalışmak iistiyormusunız istemiyormusnuz DİE sordular acaba isten kovulma sebebi midir?

  1. Merhaba, başka bir iş aramak mı? Bu elbette tazminatsız fesih sebebi olamaz; tabi başka gerekçeler mevcutsa bu konuda bir şey diyemem.

 20. Hırsızlıkla suçlandım ve savcı görüntüleri izledi takipsizlik verdi İş mahkemesine verdim sonuç ne olur yardımcı olurmusunuz

 21. Bu pandemi döneminde işyerinden 10 aydır uzak kaldım ve yarım maaş alıyoruz bu ay son maaş olarak ve iş yerinde çalışan arkadaşlarımız var buna istinaden bir süre bizim ve bir süre öbür arkadaslarinin çalışması gerekmiyor mu hep sabit kco da kalan bizler olduk bu durumda kendimizi nasıl savuna biliriz

 22. Merhaba iyi sabahlar benden istifa istediler ben ürün çeklenmeden 2 adet buzdolabı poşeti attım ama bana sormuşlardı ama ben siyah poşet olarak algıladım ama 1-2 dakika sonra söyledim 2 koli buzdolabı poşeti attım diye ama benden istifa istediler ama işe ihtiyacım var onun öncesinde dolap satmıştım sabah bana içeriye söylediklerini içerden aldıklarını söylediler benden içerden aldıysanız tamam dedim ve bu yüzden azar işittim ve başkasının hatası yüzünden azar yedim ne yapmalıyım

 23. Merhaba ben market çalışanıyım bulunduğum markettin sorumlu kişisiyim biz hem kasa hem mal açma hem insanlarla ilgilenme hem temizlik yapma hem sevkiyat almakla kısacası a dan z ye herşeyi yapmakla görevliyiz ve gelen sevkiyatta bir ürün fazla geldiği için ve ben bunu bu ürün bana fazla geldi diye bildirmediğim için savunmamı istediler ne yazmam gerekiyor acil bilgi verebilirmisiniz rica etsem

 24. Ben tasarondan sözde kadroyagecenlerdenim bana 3 tutanak tuttular sonuna birdaha tekrarinda is haddiniz fesedilecek diye postayla evime geldi ve 5 yevmiye kesdiler bizim sozlesmemiz de ucretkesme koytu ve sozlesme bitti ve yeni sozlesme imzalamadik beledyinenin yan kurulusunda otobus soforu olarak calisiyorum. Ben savciliga suc duyurusunda bulundum sonuc ne olur sizce tesekkurler

 25. İş yerim bana sözlü yada yazılı olarak ikazda bulunmadan ihtarname göndermiş WhatsApp dan gönderdi ama bu evrak resmi ölümü acaba

  1. Merhaba, o halde siz de whatsapp’tan ihtarnameye cevap yazabilirsiniz Mustafa bey 🙂 Öyle ihtarnameye böyle cevap ancak olur…

 26. İs kur üzerinden Şok markette çalışıyorum. Son 5 günüm kaldı 3 aylık sürenin dolmasina. Sonra işten ayrilacagim. Cepte şok uygulaması üzerinden işyerine bir sipariş geldi. WhatsApp tan attıkları bir görselle ürünleri hazırlayıp teslim etmemiz istendi. Ürünleri hazırlarken 2 adet olan ürünü 1 adet olarak çantaya koymuşum. Bu hata sıklıkla oluyor diğer arkadaşlarım bu hatayı çok yapıyor. Bu defa ben yaptım. Ve mağazalar genel sorumlumuz alın savunmasını demiş. Çantayı da iki kişi birlikte hazırladık. Ama o ürünü alırken kamerada ben görünmusum.. yani o ürünü ben eksik koymuşum.. bu yüzden savunmak isteniyor.
  Mağazada 1 müdür yardımcısı ve 1 kadrolu çalışan varken. Ve bu hata sıklıkla olurken. işkur kursları olan benim savunmam isteniyor. Canımı çok sıktı. Ustelik bayram günü çalışıyorum ve iskurlunun bayramda çalışıp çalışmayacağı ile ilgili yazılı bir evrakta vermediler. İskurlu bayramda kesin calismaz diye birsey yok dediler ve bende demek ki gitmem gerekiyor diyerek iskurumu yakmak için gittim.

 27. Meraba Mustafa bey ben bu iş yerinde vardıyalı çalısıyom 2019 Aralık ayından beri çalışmaktayım.Vardiyeli sistem çalışıyo ,diye vardiyanın usta yardımcısı gelip vardiyayı teslim ettikten sonra soyunma odasına gelipte siz bu gün naptiniz, siz hiç çalışmıyoruz demesi benim çok ağrıma gitti onu uyarmama ramen çok fazlasıyla üstüme geldi ve üzerime yürüdü ben orda gayet sakindim ,bayan oldu yerde baş baş batıyor ve sınır krizi geçiriyor bunların hepsi kameralarda kayıtlı.Patron ve Usta karar alıp beni işten ücretsiz uzaklaştırma yapıyorlar ben bunun için ne yapmalıyım

  1. Merhaba, ya bunu kabul edeceksiniz ya da işyerine gidip çalışacaksanız. İşyerine alınmazsanız da hemen notere gidip durumu ihtarname ile kayıt altına alacaksınız. Açıkçası iki seçenekten birisini seçmeniz gerekir.

 28. Merhaba Mustafa bey,

  Tarafıma hiç bir tespit tutanağına ya da şahife dayanmayan hatta aksine olayın anlatıldığı gibi olmadığını kanıtlayacak şahitlerim olmasına karşı aynı olayı anlatan iki farklı tarihte iki farklı anlatımla( olay,yer ve kişiler değişerek) mail yolu ile iki savunma istendi. Mail yolu ile savunma istenebilir mi? Tebliğ yapılmış sayılır mı? Tespit tutanağı ya da şahit dahi olmadan savunmamda aksini belirtmeme ilk anlatımı yalanlayan olay anındaki ismi atfedilen kişilerin savunma istenişen olayı yalanlayıcı beyanları olmalarına karşın ihtar çekilebilir mi? Olayın gerçekleşmedisinden sonra işveren tarafından kaç gün içinde savunma istenmelidir? Süre var mı? İkinci mailde bana sadece savunma için 3 saat verdiler. Bir de hangi savunma istemine cevap yazmalıyım? Çok teşekkürler.

  1. Merhaba. İşveren sizden herhangi bir konuda savunma talep edebilir, bunu çok da irdelemenize gerek yok. Siz de gereken savunmayı yaparsınız elbette. İşverenin az süre vermesi, gerek yokken savunma istemesi vs. sizin sorununuz olmamalı. Siz yalnızca cevabınızı verin, ileride bu ihtarlara göre işlem yapacak olan işverendir ve usule aykırı yaptığı her iş de onun aleyhine olacaktır. Siz savunmanıza, ne olmuşsa onu yazın.

 29. merhaba bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum dışarda dururken tesadüfen şirketin genel müdürü geçmiş ve sakal vardı güvenlik te diye operasyon yöneticisini aramış oda beni aradı fotoğraf istedi sakalım yoktu fotoğraf gönderdim savunma yazmamı istediler genel müdürde tatilde tesadüfen bizim ile gelmiş bizim şirketin önünden geçmiş ne yapmalıyım acaba

 30. Hocam öncelikli olacak merhaba size bir sorum olacaktı,
  Örneğin 04.04.2021 de şirkete gidip savunmamı yazmamı istediler bu savunmaların ne kadar sürede silinme yada geçersizlik durumu oluyor cünkü 3 savunmadan sonra tazminatsız iş feshinden bahsediyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu