Fesih

İşçinin trafik kazası yapması

Araba kazası yapan işçi

İşini yapması için kendisine araba tahsis edilmiş bir işçinin kaza yapması, her zaman mümkündür. Bazen işçinin kusurundan, bazen de hiç kusuru yokken meydana gelen bir kazanın sonuçları ne olabilir? İşveren, kaza yapan işçisini işten çıkarabilir mi?

Kazada işçinin kusuru önemlidir

Kendisine araç tahsis edilen bir tıbbi ilaç mümessili, bir pazarlamacı ya da bir servis şoförü gün boyunca otomobil ya da minibüs/otobüs kullanmakta ve kaza riskine maruz kalmaktadır. Hatta bu riskleri azaltmak için sigorta ve kasko gibi yöntemlere başvurulmaktadır.

Normal şartlar altında, bu meslekleri icra eden işçilerin bu risklere maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğunu elbette işveren de bilmektedir. Buna rağmen, işçinin arabasıyla bir kazaya karışması durumunda işten çıkarılması mümkün müdür?

Her trafik kazası kendi içinde değerlendirilmeli

İlk olarak, bu sorunun kesin bir cevabının olmadığını belirtmek isterim. Yaşanan her bir kaza olayı tek tek irdelenmelidir. İşçinin kusuru, kaza öncesi ya da sonrası davranışları, daha önceki vukuatları sonucu değiştirecektir.

Yargıtay, trafik kazasında işçinin kusurunu dikkate alıyor

kaza yapan işçinin iş sözleşmesinin feshi

Bir Yargıtay kararında (9 Hukuk, 2007/9635 E.) “Somut uyuşmazlıkta, davacının görevinde kullanmak üzere verilen araçla maddi hasarlı ve yaralamalı trafik kazası yaptığı, trafik kaza raporu ve hazırlık evrakına göre, kusurlu olduğu sabittir. Davacının bu davranışının özellikle araçta bulunan kız arkadaşının yaralandığını bildirmemesi ve araç içinde yaralanan kişiden, işverenin araç sahibi olarak sorumlu olması medeniyle davacının kusuruyla buna neden olduğu, davranışının işyerinde olumsuzluklara yol açtığı sabittir. Kaldı ki işverenin kasko sigortası ettiği aracın hasar bedelini sigorta şirketinden alması, davacıya görevde kullanması için başka araç verilmesi davacının sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı gibi, feshi geçersiz kılmaz. Kasko sigortasının bozulması nedeni ile de işveren zarar görmüştür. Davalı işverenin iş sözleşmesi ilişkisini sürdürmesi beklenmemelidir. Haklı nedenin açılabilecek ihbar ve kıdem tazminatı davasında davacının davranışlarından kaynaklanan geçerli neden vardır. Davanın reddi yerine yazılı şekilde kabulü hatalıdır.” denilmektedir.

SONUÇ

İşyerine ait araçla trafik kazası yapan bir işçi; bu kazasında kişisel olarak kusurlu ise, buna dayanarak işçinin tazminatsız olarak işten çıkarılması mümkündür.

Ancak; kusuru olmaksızın trafik kazasına karışan bir işçinin, sadece kaza yaptı diye kıdem tazminatı ödenmeden işten çıkarılması mümkün değildir.

Her bir trafik kazasının kendi içinde değerlendirilmesi ve işçinin kusuru, kaza sonrası davranışları, varsa önceki vukuatlarına göre bir karara varılması gerekmektedir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. İyi akşamlar mustafa bey bir sorum olacak. Bir iş yerinde 20 aydır çalışıyorum yakın zaman içinde bir kaza yaptım iş yeri aracı ile iş saatinde . kazada kusurun 99 u bana ait ben ufak sıyrıklarla kazayı atlattım yanımdaki iş arkadaşım ağır yaralandı araç pert oldu. Bu olaydan sonra işten soğudum . son 4 ay içinde zaten 270 saatlik fazla mesai yapma sınırını aştık yani yılın ilk günlerinden bu güne bakacak olursak 270 saati 2 ye bile katlayabiliriz. Kaza yaptığım ay dahi hemen hemen her akşam mesai yaptım . o ay içinde sadece 3 pazar izin yaptım normalde günlük çalışma saatimiz 9 saat. Ama ortalama günlük 12 saat çalışma yaptım. Yani şöyleki sadece 25 gün de 94 saat fazla çalışmam var.Ayın yarısı iş yerinde geçmiş kısaca. Şimdi ben bu kazayı ve fazla çalışma saatlerini sebeb sunarak iş akdimi. Fesh edilmesini istemem doğrumudur . doğru ise hangi hakları talep edebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar.

 2. Merhaba. Benmde bir sorum olacakti bilgilendrrsenz sevinirim.. gecenlerde ise girdim sevkiyat isi arabayla 15 gun boyunca calsyordum ta kii kaza gecirene kadar. (Sigortam daha baslamadi bu surecte) isyerinin verdgi mallari tasirken is saatinde, aracla gidiordum 4 yola geldim bu arada 4 yol hepsi sokak tam 4 yolun ortasndayken arabann biri gelip aracin orta kisminin biraz daha gerisne yani tekerlekin yan bolmesne vurdu beni savurdu duvara carpp durdm aracta baya maddi hasar olustu. Tutanak tutkk. Ama isyerim expertz bile daha acklanmadan devamli beni suclu goryo ve para talep edyo bseyler imzalatmya calsyo ama imza atmadm. Isten ckardi beni. Sigorta ve kaskonun hasari karsilamamasi beni etkiler mi benden para talep etmeleri normal mi ?

  1. Adem bey, kaza sonrası işverenin sizden hasar karşılığında ödeme talep etmesi konusunda bir şey diyemem. Ama madem öyle siz de, tutulan tutanak varsa, sgk’ya bildirimde bulunabilir ve sigortasız çalıştırıldığınızı beyan edebilirsiniz.

 3. Merhaba mustafabey bir yakınım sözleşmeli gardiyan olarak çalışmakta motorsiklet kazası geçirip bir gözünü kaybetti bu durumda is çıkışı verilip verilmeyeceğini veya ne gibi olumsuzluklarla karşılaşacağını öğrenmek istiyorum tsk ederim

 4. Merhaba Mustafa bey şirkette 2 araba var ve bunlarda src istiyor bender src olmadigi için is veren abinin arabasinı kullanmam için verdi o araba ile iş icin firma dönüşü yağan yağan yağmur nedeni ile kaydim ve araba da maddi hasar oluştu (10bin kadar ) ve büyük ihtimal ile kusurlu sayılacam abisi arabayı yaptırmamı istedi ve dava acicagini soyledi ama ben bu aracın şirkete ait sanıp ve şirket tarafından bana verildi is icin kullaniken kaza oldu dava açtığında direk bana mı açabiliyor ve is veren beni haklı sebepten çıkartabilir mi tazminatsiz 3 yildir calisiyorum aracın kaskosu yokmuş şimdiden teşekkür ederim

  1. Okan bey tazminatsız olarak çıkarılabilmeniz için öncelikle kazada sizin kusurlu olduğunuza dair düzenlenmiş bir evrak ya da belge olmalıdır. Bir şekilde kusurlu olduğunuz ortaya koyulursa tazminatsız çıkarılmanız gündeme gelebilir.

    1. Bu durum lehinize olabilir; ama neticede öyle ya da böyle şirket tarafından size tahsis edilen bir araç söz konusu olduğu için büyük ihtimalle sonucu etkilemeyecektir.

 5. Mustafa bey çalışmış olduğum şirket sabah 7.30 iş başı dönüş 17:00 18:00 19:00 olmak üzere her gün çalışmaktayım bazı günler hedeflerimiz olmadığı yada tutmadığı takdirde geri dönüş yaptirmuyorlar ve bunlarin hepsi what sapta kayıtlı primlerimizi elden veriyorlar askeri ücretten fazla aldığımız farkı bu yıl vermediler ve sürekli hakaret ediyorlar 2 yıl daha öncesi şirkette çalışmıştım ve yeniden aynı yere başlayarak 2 yıldir da şuan çalışıyorum mesai farklarimi ve tazminatımı alabilirmiyim 2 yıldırda iznimi kullandirmiyor ve daha neleri bana yardımcı olur musunuz saygılarımi sunarım

  1. Merhaba. Fatih bey, yardımcı olmak adına yapabileceğimiz şey ancak yol göstermek olabilir. Çalışmaya devam etmek mi istiyorsunuz yoka ayrılıp haklarınızı almak mı?

 6. merhaba ben büyük şehir belediyesinde asvalt kamyononda çalışıyorum aracı çalışma yerine gelip park ettim imdat (el freni)i çektim ve aracı stop ederek aşağıya indim diğer kayon asvalt boşaltırken arkadaşlara yardım ediyordum.yakalaşık 20/30 dk sonra araç kendiliğinden haraket etti ve önünde park halinde bulunan dört araca hasar verdi trafik polisi geldi işyeri yetkilileri tüm hasarın karşılanabilmesi için aracın içinde oldugum ve konturolümü kaybederek kazaya karıştıgım ifadesiyle trafik polisine beyan vermem dogru oldugunu söylediler bende öyle yaptım iki gün sonra kaza raporu çıktı iş yeri yetkilileri benim için artık bir sorun olmadığını işime devam etmemi söylediler 1 ay sonra beni şirketten çagırdılar ve savunma istediler yetkilileri arayarak yardım istediğimde senin için bir sıkıntı olmaz ver ifadeni gitsin dediler bende polis tutanagındaki ifadesine çok yakın savunmamı yazdım iki gün sonra iş kadimi fesh ettiler 4857/25.2 tazminatımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Aradığınız sorunun cevabını internetten bulamazsınız. Bulursanız da yarım yamalak olur ve sizi zora sokar. Bir an önce bir avukatla görüşün ve süreci başlatın. Böylesi daha doğru olacaktır.

 7. Mustafa bey merhabalar 5 yıldır bi dağıtım firmasında ağır işte çalışıyorum..bu süreçte boyun fıtığı oldum..7 aydır da raporluyum çünkü 2 kez omzumdan ameliyat oldum..devlet hastanesinden aldığım durum bildirir raporum var..doktorum bana artık bu işte çalışmamın bana uygun olmuyacağını söyledi..elimdeki durum bildirir raporu ile kıdem tazminatını hak edebilir miyim??

 8. Mrh Mustafa bey ben 2015 ten bellı kurumsal bır magazadayım.bu zaman ıcınde bel fıtıgım oldu ve varıs oldu son olarak menıskus oldu ayakta durmaktan egılıp kalkmaktan dolayı cok zorlanıyorum.ozel bbır hastaneden uzun süre ayakta calısamaz raporu aldım ve sırketıme verdım ama heyet raporu ıstenmıs benden ne yapmam gerekir mahkemeyemj basvurmayım bılemıyorum su an 10 gün ıstırahat raporum var dınlenıyorum bılgılerınıze ıhtıyacım var.

 9. Mustafa bey yazıyı okudum size yazmadan öncede okumustum aslında ama sunu anlamıyorum heyet raporu alamazsam benim aldığım ayakta uzun sure calısmaz raporuyla iş mahkemesıne basvurabılırmıyım.yada raporu alarak tek taraflı fesih edebılırmıyım noterden sırkete verdıgım raporlarla yapabılırmıyım fesıh.

  1. Burada sizin aldığınız raporun tek ye de çok hekimli olması önemli değildir. Yazıda belirtilen şartları sağlıyorsanız, sağlık nedeniyle fesih yapabilirsiniz. İşveren kıdem tazminatınızı ödemezse de bu defa raporunuzu ve durumunuzu mahkeme değerlendirir ve bir karara varır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu