Dilekçeler / Tutanaklar

Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

Askere giden işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır ve bunun için işverene vereceği bir işten ayrılma dilekçesini kullanması gerekir. Böylece işveren, işçisinin askere gideceğinden haberdar olur ve kıdem tazminatını ödemesi gerekir.

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı

Normalde işten kendisi ayrılan ve haklı nedeni olmayan işçi kıdem tazminatı alamaz. Ancak bunun 3 temel istisnası vardır. Bunların ne olduğunu daha önce yazmıştık: mustafabaysal.com/istifa-eden-isci-kidem-tazminati-alabilir-mi

İşte bu istisnalardan birisi de işçinin askere gitmesidir. Askerlik vatani bir görev olduğu için, İş Kanunu askere giden işçiyi korumak istemiştir. Bu nedenle, bu işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

askerlik dönüşü işe başlama

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı şartları

Askere giden her işçi kıdem tazminatı alamaz. Çünkü kıdem tazminatı almanın ilk ve en önemli şartı, işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmaktır. Bu bir yıllık kıdem şartı sağlanmadan, diğer her şey geçersiz olacaktır. O halde; askere gidecek olan işçi, işten ayrıldığı gün itibariyle en az bir yıllık kıdeme sahip olmalıdır ki, kıdem tazminatını hak edebilsin.

İlgili Makaleler

Dilekçe ne zaman verilmeli?

Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi için belirlenmiş bir teslim süresi yoktur. Burada önemli olan, askerlik şubesinden evrak alındıktan sona makul sürede işvereni haberdar etmektir. Bu süre ne işvereni zora sokacak kadar kısa ne de işçinin çok erken işi bırakmasına sebep olacak kadar uzun olmamalıdır.

Askerlik kıdem tazminatı dilekçesi örneği

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır. Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

Askerlik nedeniyle işçinin işten ayrılması durumunda kıdem tazminatının ona derhal ödenmesi gerekir. İşçinin bu dilekçeyi, makul bir süre önce işverene vermesinde fayda vardır. Dilekçeyi aşağıdan indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQM3BKRFBuYlpjSXM

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

298 Yorum

 1. Mustafa Bey merhabalar ;

  Devlet kurumunda 4/D üsrekli işçi kadrosunda görev yapmaktayım . 2019 yılı içeriisnde bedelli askerlik hizmetimi yerine getirdim. Askere gitmeden önce kurum üzerinden il sağlık müdürlüğünden görüş talep ettim. Görüşte ….. ilgili tarihler arası 21 günlük bedelli askerlik hizmetimi yerine getiriceğeim. 11 yıllık tazminatımı alabilirmiyim diye sordum . Bana gelen cevapta olumsuz olarak geldi. Şimdi mahkemelerin işçi şehine sonuçlandığını bedelli de olsa tazminatını alabildiğini gördüm. Elimdeki evraklar ile mahkeme yolu ile tazminatımı talep edebilirmiyim? Teşekkürler . kolay gelsin.

  1. Merhaba, davanızı 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde açabilirsiniz; ancak ben size bu konuda görüş beyan edemem. Hakkınızı aramak istiyorsanız öncelikle bir avukatla görüşmeli ve ona göre karar vermeli ya da şansınızı bizzat denemelisiniz.

 2. Hayırlı akşamlar benim işe giriş tarihim 2003 Beş yıldır çalışıyorum 4900 pirimin var kendim çıksam Kıdem tazminatı alabiliyor muyum Teşekkürler

 3. Merhaba efendim
  01/02/2014 de resmî kurumda işe başladım şirket elemanı oldugumuz için girdi çıktı göstermişler yılda 1 kere ssk dökümde farklı şirketler geldi gitti fakat ben aynı kurumda çalıştım ve halende çalışıyorum 31/12/2021 de askerlik tecil sürem bitiyor sonrasında 2 ay daha tecil hakkım var askerlik sünüs kağıdımı almaya 16/02/2022 de gideceğim kanunlara göre 2 ay öncesinden bildirimde bulunmam yazıyor sünüs kağıdımı almadan da böyle bir bildirim yapamıyorum sanırım işten ayrılma dilekçemi En son ki şirketemi yoksa bağlı oldugum kuruma mı yazmam gerekiyor bu yeni gelen şirkette 3 yıllık çalışan gözüyor olucam fakat ben 7 yıldır aynı kurumda aynı işi yapıyorum haklarımın ölmemesi için basıl bir yol izlemeyelim yardımcı olursanız tazminatımı almak istiyorum geri geldiğimde de işe başlama hakkım varmı tazminayitımı aldığım halde

  1. Merhaba, evet hem kıdem tazminatınızı alabilir hem de dönüşte son çalıştığınız şirkete başvurarak işe alınmanızı talep edebilirsiniz. Ama sizi alma ya da almama hakları vardır: mustafabaysal.com/askerlik-donusu-ise-baslama
   Askere gitmeden önce kıdem tazminatı için kamu kurumuna başvurmanız gerekir. Bunun usulünü de şu yazımızda açıklamıştık: mustafabaysal.com/taseron-iscisi-kidem-tazminatini-devletten-nasil-alacak

 4. İstifa dilekçeme sadece askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum diye yazdım kıdem tazminatıyla ilgili hiçbirşey yazmadım tazminatı almamda sıkıntı olurmu acaba yoksa dilekçeyi yenilemem mi gerekir ?

  1. Dilekçenizi yenilemenizi tavsiye ederim. Ek’ine de silüs belgenizin fotokopisini mutlaka ekleyin.

 5. Merhabalar,
  7 yıllık çalışanım ve bedelli askerlik sebebiyle eylül 13’te işten ayrılmam gerekiyor.
  Ayrılma tebligatı için bugünden sitenizdeki bulunan formu ve e-devletten verilen asal bedelli sınıflandırma sonucunu vermem yeterli olur mu?
  Sevk belgesi zaten 6 Eylül’de çıkıyor, onu da ayrıca teslim ederim diye düşünüyorum.
  Bir de elden teslim ettikten sonra teslim ettiğime dair kaşeli imzalı bir kağıt almalı mıyım? Vermezse noterden tüm bu işlemleri yapacağım sanırım.

  1. ……./……./201…. tarihi itibariyle, askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum. E-Devlet tarafından verilen ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonucu sureti ektedir. 6 Eylül itibarı ile yine E-Devlet tarafından verilecek olan Askerlik Sevk Belgesi tarafınıza sunulacaktır.
   1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi gereğince tarafıma kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödenmesi gereken diğer tüm haklarımın ödenmesini talep ediyorum.
   Saygılarımla arz ederim.

   Ek-1: Asal Bedelli Sınıflandırma Sonuç Belgesi

   Form yazısını yukarıdaki gibi güncelledim, yeterli olacak mıdır?

  2. Merhaba. Evet form ve eki evraklar yeterli olmalıdır. İşyerinden alabiliyorsanız, teslim alındığına dair bir evrak almanız da iyi olur. Burada sıkıntı, ne zaman işten ayrılabileceğinizdedir. Şu yazımıza açıklamıştık: mustafabaysal.com/askere-gidecek-olan-isci-ne-zaman-isi-birakabilir/
   Bu nedenle, işten ayrılmadan önce, mümkünse, işten ayrılacağınız tarih konusunda işyeriyle mutabık kalmanızı ve sonra harekete geçmenizi öneririm.

 6. Merhaba
  Bir yıl çalıştığım bir firmadan askerlik nedeniyle ayrıldım.Çikis yaparken istifa dilekçesi ve ibraname imzalattılar fakat istifa dilekçesinde askerlik nedeniyle çıkıyorum diye bir ibare yoktu dilekcemi de sülüs kağıdı olmadan kabul etmeyeceklerini söylediler.silüs kagidimi işten ayrıldıktan iki hafta sonra alabiliyorum o zaman silüs ve dilekcemi versem kıdem tazminatını alabilir miyim yoksa istifa dilekçesi ve ibraname imzalayıp işten çıktığım için bu hakkımı kaybettim mi

  1. Merhaba. Burada işverenin iyiniyeti ön plana çıkacaktır. Bekleyin ve kıdem tazminatınız ödenmezse tekrar yazın, somut olayların üzerine bir değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

 7. merhaba, özel bir bankada çalışıyorum ve bedelli askerlik yaptım. askerden döndüm hala ücretsiz izindeyim. kıdem tazminatı almak için askere giderken başvurmamıştım. şimdi başvurma imkanım var mı acaba?

 8. Merhabalar kolay gelsin 10 aylık çalıştığım şirkette benim askerlik günün belli olmadığı halde bana pisikolojik baskı ve sana bütün haklarını vereceğiz dediler ve bana askerlik nedeniyle işten ayrıldığımı dilekçe yazdırdılar ve ikinci dilekçeyi ben yazmış gibi kendileri yazıp imzamıda kendileri atmış ve işten çıktığımda bana hiç bir ücret vermediler ne yapmam lazım bana yardımcı olur musunuz

 9. 1 yıldır bir yerde çalışıyorum şu anda asker kaçagıyım ne kadar tazminat alabilirim ve ne zaman işten ayrılmam gerek

 10. Merhabalar Kolay Gelsin..06.10.2018 Tarihinde bedelli askerlik için askere gideceğim. 21 eylül’de yani bugün sülüs belgemi aldım… işten 05.10.2018 tarihinde ayrılacagım.. yani gitmeden bir gün önceye kadar calısacagım. Bu arada ücretsiz izin değil istifa ederek tazminatımı almak istiyorum… cıkacagım gün mü istifamı vermem lazım şimdiden vereyimmi ? Birde istifaya neler yazmalıyım tam olarak ? Şimdiden teşekkür ederim.

 11. Merhaba .
  Kasım ayında askerim sulus kagidim gelmeden isten erken ayrilma gibi bir durumum varmi

 12. Merhaba,
  Bedelli askerlik sebebi ile ücretsiz izin almaksızın işten ayrılmak istiyorum fakat iş yerim tazminat vermeyeceğini belirtiyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir

 13. Şuanki is yerinden başka bi yere sürgüne gönderiliyorum.3 araba değişme lazım ise gitmem için sorum şu 28 ağustosta yani iki gun sonra tecilimi bozsam noterden askerlik sebebiyle iş feshi onaylı belgeyi iş yerine vermem halinde tazminat için sıkıntı çıkarırlar mi Kasım celbine gidebilirmiyim bide

 14. Merhaba,1,5 senedir çalıştığım iş yerinden asker gitme nedeniyle işten ayrılacağım ama bankalara olan borcumdan dolayı 4/1 maaşım kesiliyor,kıdem tazminatı hakkı kazanıyorum fakat iş yerim bana bu paranın tamamını icraya direk göndericeğiz diyor böyle bişey yapması mümkün mü ben kıdem tazminatımı nasıl alacağım bana vermeleri gerekmiyor mu ? bana bir yol gösterirmisiniz.
  teşekkürler.

 15. Merhalar askerlik için yatması gereken kıdem tazminatım maaş aldığım hesaba mı yatmak zorun da ? başka kullanmış olduğum banka hesabına yatmasını istesem oraya yatırabilirler mi?

 16. Merhabalar askere gitmek için işten ayrılacağım 1.5 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum benim sorunum maaşımda haciz var ve 4/1 ücreti kesiliyor benim kıdem tazminatım bankaya yatarsa el konulucak bunu iş yer bana elden verebilir mi veya başka söyliceğim kişin hesabına atabilir mi ? şimdiden teşekkürler iyi akşamlar.

  1. Oğuzhan bey işveren bunu yapabilir ama bu durumda suç işlemiş olur. Çünkü kendisine icra müdürlüğünden gelen bir yazı varsa, bunun gereğini yapmak zorundadır.

   1. Cevabınız için teşekkürler Zeynel bey peki bunu alabilmem için ne yapmak gerekiyor alamam beni zor duruma sokucak nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler.

 17. Merhabalar
  Ağustos 2012 tarihide ise girdim Ağustos 2018 de askere gitmeyi planlıyorum Mayıs 1 de tecili bozdurdum. Kuruma 6 seneye yakın hizmet verdim askere gideceğimı temmuz ayında söylemek istiyorum bunlar bana sen bize geç haber verdin o sebeple ihbar tazminatını kesiyoruz diyebilir mi derse nasıl bir yol izlemem gerekir

  Askerlik sebebi ile ayrıldığımi gösteren dilekçeyi askerlik şubesinden mi alacağım 2.nüsha yapmam mi lazım

  1. Kaan bey, ihbar tazminatı talep edemezler. Ama yine makul süre önce işverene bildirmenizi öneririm. Askerlik şubesinden alacağınız evrakın fotokopisini vermeniz bile yeterli olmalıdır.

 18. Merhabalar
  Ben ağustos ayında askere gitcem ama isten nisan ayında ayrılmak istiyorum 2 sene çalıştığım yerden kıdem tanzimat alirmiyim

  1. Yakup bey, bu biraz da işverenin takdirindedir. Ama normal şartlar altında, işverenin bunu kabul etmesi beklenir.

 19. Merhaba,
  Askerlik nedeniyle işten ayrılacağım ancak tazminat almaya hak kazanmak için askerlik görev yerimin belli olduğunu gösteren dökümanın gerekli olduğunu söylediler.
  Askere gitmeden 1 ay önce işten ayrılmış olmak ve tazminatımı almak istiyorum. Mümkün müdür?
  Saygılarımla, teşekkür ediyorum…

 20. Ben bir kurumda taşeron olarak çalışıyordum şimdi 4/d işci kadrosuna geçtim fakat mayıs ayında askere gideceğim askerden sonra aynı işime devam edebilecekmiyim.

 21. merhaba 4 mayıs 2018 de askere gidicem özel bir şirkette 1yıl 9 ay dır calışmaktayım istifamı nasıl yazmalıyım kıdem tazminatı+ihpar tazminatı alabilirmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Resul bey dilekçe yazımızda mevcut. Kıdem tazminatı alabilirsiniz ama ihbar tazminatı alamazsınız.

   1. Zeynel Bey merhaba,

    Aynı durum bende de mevcut, normalde ihbar sürem 1 ay, istifa dilekçemi şimdi vermem mi gerekiyor yoksa sülüs belgesi çıkınca mı vermem gerekir. Yani askere alımdan 10 gün önce sülüs belgesi çıkacak, istifa dilekçemi o tarihde verdiğimde firma benden ihbar tazminatı keser mi ?

    Teşekkürler.

    1. Hakan bey, askerlik nedeniyle işten ayrılacak işçi ihbar süresine tabi olmaz. Dilediğiniz zaman dilekçeyi verebilirsiniz.

 22. Selamlar 3 haziran 2017 de işe girdim Mayıs 2018 de askere gideceğim çalıştığım firma kurumsal bir firma bir yilimi doldurmadan bana tazminat öderler mi ve ayrıca 1 yıl dolmadan benim yıllık izin kullanma hakkım var mı yasalarla göre şimdiden teşekkür ederim

  1. Dursun bey 1 yılınız dolmadan kıdem tazminatı alamayacağınız gibi yıllık izin hakkınız da olmaz.

 23. Merhabalar.

  Ben tecilimi bozdurup askere gitmek istiyorum. Fakat mayıs celbinin başvuruları geçtiğinden en erken Ağustos ayında gidebilirim. Şimdi Askerlik şubesine gitsem, bana bu gerekli belgeyi verirler mi?

 24. merhaba ben 1 yıl 4 aydır çalıştığım kurumdan askerlik sebebi ile ayrılacağım
  fakat aynı zamanda ocak ayı sonunda yüksek lisans kazandım ve kayıt yaptırdım
  kendim lisans mezuniyetimden sonra mazeretsiz tecil ile askere gitmemiştim
  şimdi o tecili bozdurup işten çıkıp tazminatımı alıp sonra yüksek lisansım sebebiyle yeniden tecil ettirebilir miyim
  askere gitme sebebiyle iş verenim tazminatı ödedikten sonra yeniden tecil ettirip gitmezsem iş verenimin bana dava açma veya başka yasal hakları var mıdır ?

  1. Yusuf bey, böyle bir durumdan işveren haberdar olursa elbette dava açarak tazminatı geri isteyebilir.

   1. BENDE AYNI DURUMDAYIM SONUÇ NE OLUR ? BEN SONUÇTA YASAL HAKKIMI KULLANIYORUM SEVK KAGIDIMI VERIP CIKTIM ANCAK NISANLIYDIM EVLENMEM GEREKTI OKUYORDUM TECILI BOZDURDUM GITMEDIM

    1. Zafer bey, böyle bir durumda, sizin özel halinizi değerlendirecek olan mahkemedir. Net bir şey söylemem mümkün olmaz.

 25. Merhaba ;
  2017 Yılında da aynı dilekçe geçerli midir ? kanun maddesinde bir değişiklik var mıdır ?

 26. Merhaba mustafa bey bir sirkette 2 yil civari calismaktayim.ilk soeum kidem hesaplanirken 1yildan sonra ay olarak hesapmiyormu ornegin 1 yil 10 ay calistigim sure .1 yillik brut ucretmi alirim yoksa 1 yillik brut ucret arti 10 aylik mi ? Ikincisi is yeri ile ugrasmak istemiyorum direk noterden ihtar cekerek para talep edemez miyiz ? Ayrica bu kidemi vermek zorunda vermezse direk icraya gidilemez mi simdiden tskler

  1. Merhaba. Kaç gün çalışmışsanız tamamını alırsınız. Ay değil günler bile hesaba katılmalıdır. İhtarname çekebilirsiniz; ama ödenmezse dava açmaktan başka yolunuz yok.

 27. öncelikle merhaba benim ocak birde tecilim bitiyor ocak ikide askerlik şubesinden işlem yaptırmak zorundayım ve benim o an sülüs kagıdımın verilip takribi 4-5 gün içinde birliğime teslim olmam gerktiği söylendi kasım 22 de çalıştıgım yerde senem doluyor ben askeri şubeden aldıgım kagıdı firmaya verdikden sonra benden ihbar süresi talep edilirmi yada önceden firmaya haber vermem zorunlumu kagıdı getirmeden (önceden haber verirsem tazminat ödememek için işten çıkarılmam söz konusu)

  1. Kemal bey, önceden haber vermenize gerek yok. Evrakı aldığınızda verebilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 28. merhaba özel okulla bir yıllık sözleşmem var.sözleşme bitmeden okulun son gününe kadar istifaya zorladılar ben direndim. sözleşmem sona erdi. aynı zamanda tecilim sona erdi ve askerlik zamanım geldi ve ermeden önce yazılı bir irade beyanında bulunmadım . sözlü olarak sözleşme yenilemeyeceğimi söyledim. bu konuda tek kayda değer somut belge sözleşme bitmeden okuldan sözlü olarak izin alıp askerlik şubesine gidip sevk öncesi hazırlık formunu doldurmak oldu. bana o günün tarihini belirten ve muhtemel sevk tarihimin bulundu belgeleri verdiler. bu açık bir irade beyanımıdır yoksa sözleşmem kendiliğinden sona ermiş olup kıdeme hak kazanma ihtimalim yok mudur bu arada okulda bir çalışan mesaj ile sözleşmeniz yenilenmeyecektir askerlik sebebiyle sizin tarafınızdan yenilenmemiştir yazmış kendi itiraf etmiş yani 😀 ama sms delil niteliğindemidir üstüne kayıtlı olduğundan emin olduğumu söyleyebilirim. yakında ihtar çekeceğimde sizlerin değerli görüşlerini öğrenmek istedim.bu arada 14 günlük izin hakkımıda kullandırmadılar. bunun ücretinide talep edeceğim.

  1. Ali bey kaç yıldır aynı okulda çalışıyordunuz? Ayrıca öğretmen olduğunuz için 14 gün yıllık izin hakkınızı muhtemelen yaz tatilinde kullandırmışlardır.

 29. mustafa bey merhaba kasım 2017 celbi ile askere gideceğim çalışmakta olduğum iş yerinde 2 yıldan fazla süredir çalışıyorum yarın itibariyle yine yarın tarihli istifa dilekçemi versem ihbar tazminatı konusunda benden tazminat talep edebilirler mi? kanunen işyerine belirli süre sonra işten ayrılacağımı belirtmem gerekiyor mu ?

 30. Mustafa Bey merhaba, askere gideceğim tarih belli olmadan aylar önce işverenime sözlü olarak söyledim. silüs tarihim belli oldugu zaman da dilekçemi verecektim. fakat işverenim benden ihbar süremin parasını isteyeceğini söyledi. benim ihbar süremi başlatmam istifa etmem anlamına gelmiyor mu? bunu ona nasıl izah ederim

  1. Burak bey bir şey izah etmenize gerek yok. Askere giden işçi ihbar süresini beklemek zorunda değildir. İsterse işvereniniz dava açabilir; ama sonuç değişmeyecektir.

 31. Merhaba,
  Kasım dönemin de askere gideceğim, şuan askerlik durumumda Sınıf ve Tertibat bekleniyor yazısı yazmaktadır. Kasım döneminde askere gideceğimi gösteren belge ile işten askerlik nedeniyle ayrılmam mümkün mü ? Henüz askerlik yerim belli olmadı bu ayın 25’inden sonra belli olacak ve ben bu ay sonu işten ayrılmayı planlıyorum. Belirttiğim evrakla işten ayrılabilir miyim ?

 32. Merhaba Mustafa Bey,

  Kasım celp öneminde askere gideceğim. Gideceğim yer açıklandığı zaman(ilgili evraklara eriştiğim zaman) işyerinden ayrılmayı düşünüyorum. Yazıya eklemiş olduğunuz örnek dilekçede “kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince…” ibaresi bulunuyor. İşyerinin bana henüz ödemediği yemek ücretleri ve maaşım bulunuyor. Verilecek örnek dilekçede tüm bu alacaklarımı yazmak mı hukuksal açıdan daha iyi olur yoksa belirttiğiniz “857 sayılı İş Kanunu gereğince…” ibaresi tüm bu maddeleri kapsıyor mu? Kıdem tazminatımın yatırılmaması durumunda konuyu mahkemeye taşımayı düşünüyorum. Bunun için dilekçemde özellikle belirtmemi tavsiye ettiğiniz bir ibare var mıdır?

  1. Merhaba. Maaştan başkaca haklarınız da olabilir ve tek tek belirterek kendinizi kısıtlamak yerine dilekçedeki ibare yeterli olacaktır.

 33. Mustafa bey merhaba ben 2016 senesinin 12. Ayinda muayene oldum yerim belli oldu 2017 mayis ayinda gitmem gerekiyordu fakat ailesel problemlerden dolayi gidemedim. Şuan sigortali çalışıyorum 1 yilimin dolmasina 1 ay kaldi askerlik kidem ve ihbar tazminati alabilmem için askerlik şubesinden sülüsmü almam lazim yoksa askere direk alirlarmi.

  1. Ahmet bey, askerlik nedeniyle işten ayrıldığınızda, size kıdem tazminatınızın işveren tarafından ödenmesi gerekir. Tabi 1 yılı da doldurmuş olmalısınız. Bunun için işverene, işten ayrılırken bir dilekçe vermeniz ve dilekçeye askerlik evrakını eklemeniz yeterli olacaktır.

 34. Mustafa Bey merhaba,
  Ben 4 Kasım 2015 te ise basladim 2017 Kasım ayinda askere gidiyorum gelecek yılın izin parami almak icin 5 Kasım’a kadar calismak istiyorum. İs yerimde tutulmus tutanaklarim var bu yuzden is yerime askere gidecegimi soylemedim. Tazminat vermemek adina isten cikartma yoluna gitmek isteyebilirler endisesi ile. Ben 5 Kasım günü aynı gün isi biraktigimi soylesem herhangi bir hukuksal problemle karsilasma durumum olusurmu acaba ? Yardimci olursaniz sevinirim. İyi günler dilerim.

  1. Burak bey, 5 kasımda işten ayrılabilirsiniz ve böylece izin hakkınızı da kazanmış olursunuz. İşten ayrılmak için ihbar süresi beklemeniz gerekmez. Ama mümkünse işverene verdiğiniz dilekçeyi kayıt altına alın, böylece aksi iddia edilirse ispatlama şansınız olur.

   1. Mustafa Bey verdiğiniz cevap dolayısıyla çok teşekkür ederim. 5 Kasım günü e-mail yolu ile bölge müdürüme askerlik sebebi ile istifa ve ek-1 olarakta silüsümü yollasam ardindan kargo ile yazılı yollasam uygunmudur sizce.

    1. Elbette olabilir; ancak kargo bilgilerinde belirtmek suretiyle mutlaka evrakın içeriğini kayıt altına alın.

 35. Mustafa Bey merhabalar

  4 yıldır özel bir şirkete çalışmaktayım ve kasım celbinde askere gideceğim. Askere gideceğim yer ekim ayının ortasında açıklanacağı için simdiden istifamı versem ek olarak da askerlik durum belgesi(gideceğim celbi gösteren evrak) versem tazminat kısmında sıkıntı yaratır mı?

 36. Merhaba Mustafa bey bir sorum olucaktı şimdi ben bir işyerinde 2,5 yıldır çalışıyorum askerliğim bu yıl sonuna kadar tecilli ama ben eylül sonu gibi işten çıkmak istiyorum. Askerlik tazminatını alabilirmiyim öyle bir şansım varmı. Amacım 1 kaç ay köye gidip ailemle zaman geçirmek ondan sonra askere gitmek lütfen şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Onur bey, işverenin bu durumda ödeme yapma zorunluluğu olmadığı kanaatindeyim. Ama işveren isterse ödeme yapabilir. Konuşup durumunuzu anlatmanızı tavsiye ederim.

   1. Tecilimi bozarsam askerlikte sevk tarihimi ben seçebilirmiyim. Mesela seçebildim diyelim kasım ayını verdiler ama ben eylül gibi işten çıkmak istiyorum askerlikte verdikleri belge ile tazminatımı alıp çıkabilirmiyim peki şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 37. Hocam merhabalar 16/02/2017 tarihinde işe başladım bundan önce de 20 eylül 2016 ve 30 aralık 2016 tarihlerinde 3,5 aylık stajımı aynı şirkette yaptım okulumun bitmesiyle askerlik tecilim kalktı 6 aylık bir işçi gerekli belgeleri götürdüğü taktirde askerlik için tazminat alabilir mi ?
  Teşekkürler

  1. Caner bey, askere giden işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için, o işverenlik bünyesinde en az 1 yıllık kıdemi olması şarttır. Bu nedenle alamazsınız.

 38. merhaba mustafa bey 20.07.16 tarihinde işe başladım.25.07.17 tarihinde işi bırakıp 07.08.17 tarihinde askere gidecem işyerinde ön konuşma yapıldı kıdem tazminatı gibi bişe verilmedigi söylenildi sizce ne yapmalıyım?

 39. Mustafa bey merhaba ben 2.5 yıldır çalıştğım bir firmadan askerlik nedeniyle ayrılacağım . askere gideceğim yer belli e devletten gözüküyor ancak mayıs celbinin 2.grubu çıktığım için sevk belgemi çıkartamıyorum sevk belgem 2 hafta sonra çıkıcak işyerinden bu hafta içinde ayrılacagım sevk belgem olmadan askerlik sebebiyle işten ayrılabilirmiyim ayrıldıktan 2 hafta sonra sülüsü vererek tazminat alabilirmiyim işten ayrılırken ne yapmak gerekiyor askerlik dilekçesi vererek ayrılıcağım sanırım

  1. Merhaba, normalde sevk belgesini işyerine vererek ayrılmanız gerekir. Ancak işveren kabul ederse, daha önce de ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İşverenle görüşerek sorunu çözmeniz daha mantıklı olacaktır.

 40. Mustafa Bey Merhaba,

  Aynı işyerinde 1 yıldır çalışıyorum.Sözleşmeli asker olarak askere gideceğim. Tazminat almaya hakkım var mı?

  Teşekkürler

  1. Sözleşmeli askerlikten kastınız, ücret karşılığı meslek olarak askerlik ise, hayır kıdem tazminatı alamazsınız.

 41. Merhaba Mustafa Bey;
  askerlik sebebiyle işten ayrılarak kıdem tazminatımı almak istiyorum fakat çürük raporu vermeleri ve askere alınmama ihtimalim bulunuyor bu konuyla ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum.

  1. Merhaba,
   Mustafa bey bugün online olamadığından ben cevap vermek istedim. Askerliğe ilk adım Silüs (Askerlik şubesinden kıt’a ya sevk kağıdı- YÜSEM) almanız ile başlar. Askerlik şubenize yoklama için başvurduğunuzda ilk muayeneniz için gönderir. Tabip büyük bir kusur görmezse askerliğe elverişlidir der. O rapora istinaden de şubeniz sizi askere alır ve yukarıda bahsettiğim belgeyi verir. Artık birliğinize katılmaya hazır askersiniz. (Tüm bu işlemler esnasında işinizdesiniz de. Yani işten çıkmıyorsunuz)
   Akabinde işverene o belgeyle başvurup kıdem tazminatınızı alırsınız. Daha sonra acemi birliğinde çürük raporu verilir, eve gelirsiniz, o ayrı konu. Kıdem tazminatınızı bağlamaz… Eğer daha ilk adımda şubeden 1. seviye sağlık kuruluşunda hekim askerliğe elverişsizdir derse; işinizden ayrılmadan çalışmaya devam edebilirsiniz. Kıdem tazminatı sorunu da olmaz.

 42. Mustafa Bey Merhaba
  1)Çalıştığım iş yerinden askerlik sebebi ile ayrılacam dönüşte de aynı yerde çalışmak üzere iş yeri sahibi ile anlaştık işten ayrılırken dönüşte çalışacağım için kıdem tazminatı hakkım saklı kalmasını istiyorum,(askerlik dönüşü karar değiştirmelerine karşı tazminatımın yanmasını istemiyorum) bu durumu bir dilekçe ile bildirmem gerekir mi.
  2)çıkış bildirgesinde muhasebecim hangi kod ile bildirmeli haklarımın yanmaması için yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Fatih bey askerlik için ayrılacağınız için böyle bir yazılı evraka gerek yok. Dönüşte işe başlatılmazsanız tazminatınızı istersiniz, başlatılırsanız da zaten önceki süreleriniz yanmaz. Bunun için kullanılması gereken kod ise 12 olmalıdır.

 43. Mustafa bey, 06/07/2015 tarihinde işe başladım. Askerlik tecilimi bozdum ve Allah nasip ederse 8. ayda asker olacağım. Henüz gideceğim yer belli olmadı yani sülüs çıkmadı henüz. Fakat ben tecilimi bozdurdum ve askerlik nedeni ile işten ayrılmak istiyorum. Bu şartlar altında tazminat alabilir miyim? Yok daha askerliğine 3-4 ay var diyip yok verniyoruz diyebilir mi?

  1. 3 ay önceden vermeyebilirler. Ama iyi niyet gösterip ödemeyi de tercih edebilirler. Kanaatimce, yasal olarak ancak siz askerlik için işten ayrılmak zorunda olduğunuz gün ödemek zorundadırlar.

 44. Merhaba hocam 4 mayısta askere gidiyorum gideceğim Tarihde 14 ay çalışma sürem doluyor nisan ayının maaşını Mayıs 15 de alacağım yani askerde. Tahmini tazminatı da 15 mayısta alırım. Açıkçası is yerine güveniyorum verdiğim istifa dilekçesi ni işleme koymazlarsa ne kadar süre içerisinde tekrar dan noter vasıtasıyla gondermem gerekir isleme koymazlarsa ne yapmam lazım. Ve sadece net kıdem tazminatı mi alabiliyoruz yoksa hem kıdem hemde ihbar tazminatı mi alabiliyoruz. Yardım olursaniz sevinirim.

  1. Selim bey ihbar tazminatı alamazsınız. Diğer durum ise sizinle işveren arasındaki güven ilişkisine bağlıdır. Ama belirttiğiniz tarihte ödeme yapılmazda ihtarname çekebilirsiniz.

 45. merhaba 05.05.2016 işe başladım mayıs 4 teslim olmam gerikiyor ben nisanın 16 gibi sülüsü götürsem iş gün kalıyor biraksam kidem tazminatini alabiliyormuyum

  1. Numan bey, bu durumda bir yılınızı doldurmadığınız için kıdem tazminatı almanız mümkün olmaz.

 46. Bende 18.08.2012 de başladım 01.08.2017 de askere gidecem nekadar tazminat alırım acaba hesapliyamadim burutum 1900 mus baktım yardimci olurmusunuz

 47. benim oğlum 2012-2014 yılları arasında bir kamu şirketinde şirket elamanı olarak çalışmakta iken askere gitti fakat kıdem tazminatını almadı şimdi ise uzman çavuş olarak bingölde görev yapmaktadır çalıştığı sürelere ait kıdem tazminatını şimdide almak istiyor bu konuda yardımc olurmsunuz

  1. Bir dilekçeyle kamu kurumuna başvurmalı ve kıdem tazminatı talep etmelidir. Ödenmezse, dava açarak kıdem tazminatı alabilir.

 48. Merhaba Mustafa bey bir kamu kuruluşunda 30 aydır çalışmaktayım mayıs ayında askere gideceğim şu an işten çıksam tazminatımı alabilirmiyim.Yani işten ayrılmak için belirli bir süre varmı biraz dinlenmek istiyorum.Şimdiden teşekür ederim.

 49. mayıs ta askere gideceğim ve subatın sonuna çıkış almak istiyorum akeriyeyi arayıp tazmınat için bilgi aldım dediler kimlik kartında gel aldığım beldiyi şimdi versem kabul olunurmu askere gitmeme 2,5 ay var yardımcı olursanız sevinirim

 50. Mrb Mustafa Bey 04.16.2016 tarihinde 5 yıllık kesintisiz sigortalı çalıştığım firmamdan uzun dönem askerlik ten dolayı ayrıldım. ayrıldığım dönemde askerliğim bittikten sonra iş kur yetkilileri bana işsizlik maaşı alabileceğimi iletmişlerdi. Benim askerliğim 29.04.2017 tarihinde sona eriyor, Bu dönemde haala işsizlik maaşı alma hakkım var mı öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkürler.

  1. Evet Olgun bey alabilirsiniz, ama askerlik bitiminden itibaren 1 ay içinde başvurmayı unutmayın.

 51. hocam merhaba 4 seneden beri özel bir hastanede çalışıyorum. martta sülüsüm gelicek mayısta askere gideceğim peki sülüsüm elime ulaştıktan sonra hemen tazminatım ile işten ayrılabilir miyim. bir de hemen tazminatımı yatırmazlarsa bir yere imza atmamamılıyım.

 52. Merhaba. Ben kamu kuruluşunda taşeron olarak çalışmaktayım. Askerlik sebebi ile işten ayrılmam gerekiyor fakat döndüğüm de tekrar aynı işime devam etmek istiyorum bunun için ne tür bir dilekçe vermeliyim ne yapmalıyım?? Şimdiden teşekkürler

 53. askerden geldikten sonra tekrar aynı işime devam edebilmek için tazminatımı almamam mı gerekiyor?Mustafa Bey yardımcı olur musunuz?

  1. Hayır Abdullah bey, tazminatınızı alabilir ve dönüşte de işyerine tekrar başvurabilirsiniz. Uygulama bu şekildedir.

 54. merhaba mustafa bey şubat ayının 1inde askerim içerde kasım aralık ayından alamadığım maaşım var bunları dilekçede belirtmem gerekirmi 2. bi sorum burda örnekte yazan iş kanunları kalktı diye okudum bunları dilekçemde belirtmem şartmı mümkünse bi örnek yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Mevzuatta her hangi bir değişiklik olmadı Emir bey. Dilekçenizde maaşlarınızı belirtseniz de belirtmeseniz de zaten size ödenmesi gerekir.

   1. Merhaba mustafa bey taşeron şirkette 4 yıl 8 ay çalışıyorum net brütüm 2.800 TL askere gitsem ne kadar tazminat alırım?

 55. Hocam Merhaba
  Ben markette calısmaktayım subat ayında askere gıdecem 19:07:2014 tarıhınden ıtıbaren calısmaktayım.kıdem Ve ıhbarname tazmınatı alabılırmıyım.ıhbarname tazmınatı almak ıcın dılekce vs vermem gerekıyor mu. Birde bnı ssk da gırdı cıktı yapmıslar bu tazmınatımın mıktarını engeller mi

 56. Merhabalar
  Bir şirkette Elk. Müh. olarak görev almaktaydım. Askerlik sebebiyle işten ayrılacağım. Ayrıca Yıllık izin kullanmadım. Normal maaşımla birlikte elden de para makbuzu karşılığında 500tl alıyordum. Kıdem tazminatı hesaplanırken elden aldığım paranında hesaplanması gerekmez mi? Yani firmayla görüştüm benim maaşımı tamamını bankaya yatırın dedim ancak yok işte SGK ya daha fazla para öderiz fln dedi bende çok üstünde durmadım. Şuanda ben o para makbuzlarının fotosunu çektim çalışma bakanlığına ve mühendisler odasına bildirsem ne kadar haklı çıkarım? halen de çalışmaktayım. bu hafta ayrılacağım işten? Cevap için şimdiden teşekkürler?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı hesabında işçiye ödenen fiili ücret esas alınmalıdır. Makbuz fotoğrafları açacağınız bir davada ancak işinize yarar. İşveren hakkınızı ödemezse dava açabilir ve aradaki farklı talep edebilirsiniz.

 57. mrb mustafa bey 3,5 senedir özel şirkette çalışıyorum şubatta askerim sülüs ü alınca işten ayrılacağım kıdem tazminatı ne kadar alabilirim veya nasıl hesaplanıyor. tşklr

 58. Mrb mustafa bey.ben bir kamu kurumunda belirsiz süreli kadrosunda çalışan bir işçiyim.mayıs ayında askere gideceğim ama işyerimden askere gitmeden 2 ay önce ayrılabilirmiyim…geldiğimde devam etme durumum mevcut.bilgilendirirseniz sevinirim

 59. Peki bu dilekçeyi gitmeden ne kadar önce vermemiz gerekiyor yani işi ne zaman bırakırsak bu haktan yararlanabilirim

 60. Hocam bir sorum olacak. 5 aydır çalışıyorum yalnız 1 ay sonra askere gideceğim. kimileri 6 aydan önce tazminat hakkın yok diyor yalnız askerlik durumum nedeni ile tazminat alma şansım varmı?

  1. Doğrusu 6 ay değil, 1 yıl olacak. Bir yılınızı doldurmadan kıdem tazminatı alamazsınız.

 61. Merhaba Mustafa bey ben askerlik nedeniyle işten ayrılacağım ama ben şehirdışında çalışıyorum celp dönemim geçti şuan bulunduğum şehirde muayene olmayacağım
  İkamet ettiğim şehirde olacağım ailemi görmek için
  Demem o ki işten ayrılırken askerlik için ayrılacağım ama muayene olmadığım için herhangi bir evrak veremiyorum iş yerime
  Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım Mustafa bey. Teşekkür ederim

  1. İşverenle görüşmeli ve durumu aktarmalısınız. Anlayış göstermeleri mümkündür. Yine de evrak vermenizin çok önemli olduğunu söylemeliyim.

   1. Ama iş yerimin bu esnekliği yapmaz ve tanımazlar bana
    Ben ikamet ettiğim yere gittikten hemen sonra muayene olup göndereceğim
    Öte yandan bazı sitelerde endindiğim bilgiye göre iş yerinin askerlik nedeniyle ayrılan personeline 1 hafta içinde evrak belirtme zamanı tanıyor doğruluğunu bilmiyorum

 62. Hocam Merhaba ,
  Bir satış firmasında mağazada promotor olarak çalışıyorum.şubat 2 de asker olucam ve bu firmada3.5 yıldır çalışıyorum eğer firmama silusu gönderdikten sonra ne kadar zaman içinde tazminatı yatırmaları gerekiyor tahminen ben askere gittikten sonra mı yatırılıyor yoksa önce mi?

  1. Coşkun bey, normalde kıdem tazminatının derhal yatırılması gerekir. Ama makul bir süre de beklenebilir.

 63. Merhaba, ben özel bir üniversitede 2013 yılından beri kadrolu olarak okutmanlık yapıyorum. Tecil sürem ise şubat 2017’de doluyor. Askerlik nedeniyle işimden ayrıldıktan sonra askerlik dönüşü kadromu geri almamı sağlayan bir kanuni hakkım var mıdır, yoksa tamamen okulun insiyatifinde midir? Olası yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Uğur bey, 4857 sayılı İş Kanununa tabi değilseniz, bu haklar sizin için geçerli olmayacaktır. Sorarak emin olmanızı öneririm.

 64. İyi günler Mustafa bey 25 ocak 2017 askerlik nedeniyle işten ayrılacağım kıdem tazminatımı almak için dilekçeyle işten ayrılacağım dilekçemi hazırlayıp vereceğim dilekçemi verdiğim gün işten ayrılabilir miyim bir sıkıntı yaşar mıyım sonrasında

 65. Hocam merhaba ben askerlik nedeniyle işten ayrılacağım Türk Telekom’un taşeron firmasında çalışıyorum pekte güvenmiyorum
  Şuna sayfada bulunan sizin hazırladığınız çıkış dilekçesi kabul etmeseler ne yapabilir sonrasında

 66. Hocam iyi günler iyi çalışmalar Türk Telekom’un taşeron firmasında çalışıyorum askerlik nedeniyle işten ayrılacağım hazırladığınız dilekçeyi kabul etmeseler akabinde ne yapmamız gerekir t.ederim

  1. Kabul edilmezse, aynı dilekçeyi noter vasıtasıyla gönderirseniz kendinizi garantiye almış olursunuz.

     1. Evet tavsiye ederim. Alıcı ile ilgili bölümlerini doldururken içeriğiyle ilgili bilgiyi de yazmanız yararına olur.

     2. Hocam son olarak işten ayrılırken askerlik belgesini çıkış ile belirtmemiz gerekiyor
      Peki belirtme süresi var mıdır

 67. 31.12.2016 da tecilim bitecek ve mart’ın ilk haftası askere gidecegim. Ocak ayında istifamı versem yinede tazminat alabılırmıyım yani sülüs ü beklemek zorunda mıyım. Bir kaç yerde okudum yargıtay kararına göre 3 ay önceden istifa edilse bile tazminat alınabiliyormuş varmı böyle birşey şimdiden teşekkürler

  1. Ömer bey ben öyle bir Yargıtay kararına rastlamadım. Normalde bu kadar önceden ayrılınması işverenin takdirindedir.

 68. Hocam merhaba
  İşten ayrılırken işverenin hazırladığı çıkış evrağını (tüm haklarımı aldım yazılı evrağı) imzalamadan ayrılsam ne sıkıntılar olur
  Ve sonrasında birşeyler yapabilir mıyız

  1. Bu evrakı imzalamadıysanız zaten bir sıkıntı olmayacaktır. Bazı durumlarda imzalasanız bile çok fark etmemektedir. Şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz.

 69. mrh Hocam. ben üç yıldır aynı firmada çalışmaktayım. büyükşehir belediyesi bünyesinde taşeron olarak. askerlik giriş çıkışlar yapılarak ama gün kaybı olmadan calışmaytayız. askere gıtmek için başvuru yapıldıgında. işsizlik maaşı alabılır mıyız?

 70. Merhaba hocam ben 02.02.2017 askere gidecem ve iş yerinden ayrılıp tazminatını nasıl alabilirim silus belgesi mi vermem lazım?

  1. Evet, askerlik şubesinden alacağınız ve askere gideceğinizi gösterir bir belgeyi işverene vererek ve dilekçenizde kıdem tazminatı istediğinizi belirterek işten ayrılabilirsiniz.

 71. Selamun aleykum 01.02.2017 de askere gitme dururum var eğer çıkarsa smdi ben işten çıkmak istiyorum 2 sene tam dolmadı sorum şu işten şubeden aldığım kagitla çıkabilir miyim tazminatli bir şekilde gideceğim yazıyor hazır asker olarak gozukuyorumm bu silus belgesi değil muayene olduktan sonra şubeden verilen kağıt muhtemel tarihde yazıyor bu ay sonunda bırakmak istiyorum işverenime söyledim silussuz ciksam zararı olurmu çıkınca silusu verirsem

 72. Merhabalar yorumlarin hepsino okudum fakat sorumun cevabini bulamadigim icin sotmak istedim ben subat 20q7 de askere gidicem ve yaklasik 1 sene 9 aydır ayni isyerinde calisiyorum sorum su askerlik sevk kagidi ile isten cikabiliyormuyum isveren kabul etmeuebilirmi yada diyelim kabul etti ben dilekce verdikyen sonra dersrki biz dilekceyi almadik sen 3 gundur ise gelmedin sni tazminatsiz cikatiyoruz bem dilekce verdigimi nasil ispat ederim ve cikarken bisi imzalamam gerekiuormu yanlis birseye imza atip tazminatimi yakmak istemiuorum son olarak sorum ise ben tazminatimi bagli oldugum tasaton sirkettenmi yoksa bunyesinde calismis oldugum ana sirketyenmi alicam

  1. Dilekçe verildiğinin ispatı önemlidir. Ancak bu biraz da sizin işverenle aranızdaki güven ilişkisiyle ilgilidir. Aranızda bir sorun çıkarmayacaksa, dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak da yollayabilirsiniz. (Zarfın ilgili bölümüne içeriğinin ne olduğunu yazmalısınız.) Kamu kurumunda çalışıyorsanız kamu kurumu ödeyecektir. Özel sektör ise, taşeron şirketten talep etmeniz gerekir. Diğer konular için şu yazıya göz atabilirsiniz.

 73. Selam hocam ekim 23 de askerlik nedeniyle işten ayrıldım ekim 31 de askerlik görevine başladım ve hâlâ tazminatı alamadım ne yapmam lazım bunun bi süresi var mı acaba

  1. Süresi yoktur. Ancak işten ayrıldığınız tarihten itibaren 10 yıllık zamanaşımı var. Dolayısıyla 10 yıl içinde dava açarak alabilirsiniz.

 74. Merhaba hocam şubat 2017 askere gidiyorum aralıkta işten ayrıldım askerlik sebebiyle silüsüm çıkmadı ancak iş yerimden isteniyor bu durumda nasıl bir belge götürebilirim

  1. Askerlik şubesinden hangi belgelerin alınabildiğini tam olarak bilemiyorum ama askere sevk belgesi gibi bir belgeyi işvereniniz kabul ederse, bunu verebilirsiniz.

 75. 2,5 yıldır özel bi hastanede görev yapmaktayım tecilimi bozdurdum şubat 2017de askere gideceğim 20 ocakta işten ayrılmayı düşünüyorum işten yarılmak için dilekçeyi ne zaman yazmalıyım 1 ocakta yazsam geç mi ya da erken mi mesela?
  Buraya ya da mail adresime belirttiğim bilgilerle örnek bi dilekçe gönderebilmeniz mümkün müdür?
  İşveren tazminatı kaç gün içinde ödemeli bunun yasal bi süresi var mı?

  1. Dilekçe örneği burada zaten var. Bunu kullanabilirsiniz. Kıdem tazminatınızın derhal ödenmesi gerekir. Özel bir süresi yoktur.

 76. Merhabalar Mustafa Bey;
  Askerlik tecilimi 24.11.2016 tarihinde kaldırdım aldığım sevk belgesinde 02.02.2017 askerlik sevk tarihim
  6 yıldır çalışmış olduğum iş verene mail yolu ile sevk belgemi bildirdim ocak ayındaki silüs evrakımı bekliyorum
  iş verene sevk belgemi bildirirken herhangi bir tazminattan bahsetmedim silüs belgem ile mi belirtmeliyim
  ve sevk belgem ile işten çıkış yapabiliyormuyum silüs evrakımı beklemelimiyim ..

  1. İşveren kabul ediyorsa sevk evrakınızla yoksa diğeriyle çıkabilirsiniz. Benim tavsiyem, işyerine bir dilekçe vererek ve kıdem tazminatınızı açıkça isteyerek işten ayrılmanız yönündedir.

 77. Merhaba Mustafa bey . Yazışmaları gördüm birde ben bilgi edinmek istedim.
  Hastanede görev yapmaktayım. Sözleşmeli taşeron olarak. Subat ayında askere gidicem. İşten ayrılma nedenim askerlik. Askere gitmeden önce sülüs belgesi ve bir dilekçe ile ayrılış yapıcam. Bana söylenen ; dilekçe örneği tüm haklarımın saklı kalmasına dair bir dilekçe yazıcakmısın. Geri döndüğümde tekrar işe başlamam için denildi. Geri döndüğümde baslıyabılırmıyım . Yada öneriniz varmıdır ne yapmam gerekir.

  1. Askere giderken kıdem tazminatı almayıp dönüşte devam etmeniz mümkündür. Ancak kıdem tazminatınızı aldığınıza dair bir evraka imza atmamanız faydanıza olur.

 78. Merhaba 18.03.2013 tarihinde başlamış olduğum devlet kurumunda askere gitmek sebebi ila ayrılıcağım 2017 şubat ayında gideceğimi söylediler askerlik şubesinden işyerine yazıcağım dilekçe veya kaç gün önceden bırakacağım veya tazminat alırsam geri alırlarmı beni iş yerine bana kısa ve öz bilgi verebilirmisiniz sayın bilgiç.

 79. işten çıkış ve askere gidiş tarihi arasında en fazla 90gün olmalıdır demişlerdi bu gerekçeyle işsizlik maaşı alamadım. Askerden gelince de işe başladım 5 aydır çalışıyorum işten çıkarılma durumunda işsizlik alabilir miym ne kadar alırım ? askere gitmeden önce 10yıl aynı iş yerinde çalıştım.

  1. işten çıkarılma durumunda işsizlik maaşı alıp alamayacağınız, o anki çıkış gerekçenize bağlıdır. Bir de şu yazıdan işsizlik maaşı şartlarıyla ilgili genel bilgileri edinebilirsiniz.

 80. merhaba kolay gelsin 01.06.2016 tarihinde baslamis oldugum isten isveren tarafindan 28.11.2016 tarihinde is yerine gitmekte oldugumuz servis ucretinin fazla olmasini gerekce gostererek 647 lira ihbar tazminatı ile sozlesmeyi feshetmek istedi biranda bende imzalamadım bu gerekceyle beni isten cikartabilirmi

  1. Bu gerekçeyle çıkartacaksa, işyerindeki kıdeminiz 1 yılın üstündeyse kıdem tazminatınızı da ödemesi gerekir. Hatta bunları ödese bile şartları varsa işe iade davası açma hakkınız da mevcuttur.

 81. merhaba. askerlik için işten ayrıldığım süre 90 günü geçmektedir. işsizlik maaşı hiç almadm 10yıl çalıştıktan sonra askere gittim.askerden sonra tekrar işe başladım 5aydır çalışıyorum. işten ayrılma durumunda işsizlik maaşım nasıl hesaplanır

 82. Merhaba 2017 subat ayinda askere gidiyorum fakat calistigim yerde 7-8 ay gibi bir sure oluyor tazminat alabilirmiyim yada işmi 1 ay onceden biraka bilirmiyim.

  1. Eğer işyerinde kıdeminiz 1 yıldan az oluyorsa, ne yazık ki kıdem tazminatı alamazsınız.

 83. merhaba erkek arkadaşım 7 senedir aynı firmada çalışmakta, askere gideceği için işten ayrılacak, ancak iş yeri bi kerede ödeyemeyiz demiş, parça parça öderiz demişler, bu mümkünmüdür? yasal olarak ödeme süresi nedir? imza atılmalımıdır? vekaletle başkasımı parayı almalıdır? biraz aydınlatabilirmisiniz ?

  1. İşçi rıza gösterirse taksitle ödenebilir. Ancak işçinin onayı olmazsa mümkün olmaz. Para almadan ya da banka hesabına yatırılmadan imza atılmamalıdır.

 84. merhaba kasımda askere gidicek olan kişilerden askerlik belgesi için e-devlet çıktısının örneğini atabilecek kimseler varmı fotoğrafını benim e devlet şifremde yazmıyor bilgilerim karşılaştırmam gerekiyor subeye gidemiyorum iş yerinden kaynaklı yardımcı labilecek arkadaşlar varsa sevinirim

 85. Merhaba Mustafa bey Ben im sülüs belli olmadan çıkamaz mıyım askerlik şübesinden kağıt getirip vererek 1 ay erkenden ?

 86. Mustafa bey iyi günler 01.02.2017 sevk tarihim bana verdikleri belgeyi mi iş yerine suncam yada sülüs kağıdımı mı ? 15-20 ocak arası sülüs yanı askerlik yerim bellı oluyor belli olduktan hemen sonra sı yanı ertesi gün iş yerine dilekçemi yazcam napmam gerek dilekçeyi ne zaman yazcam ?

  1. Asıl sorum şu sülüsim bellı olduktan sonra yanı 15-20 ocak arası bellı oldugu günden sonrakı gün napmam gerek

   1. İşverene dilekçe vererek, ne zaman işten ayrılacağınızı bildirin ve evrakı ekleyin. Dilekçede tazminatınızı da talep edin.

 87. Kamuda taşeron olarak calisiyorum ihalemix 3 yillik ocakta bitiyor belirli süreli olduğunda ihbar tazminat alabilirmiyim ve kıdem tazminati alabilirmiyim giriş 1.12.2013

  1. Kıdem tazminatı alabilirsiniz. Daha önce de farklı firmalar altında aynı kurumda çalışmışsanız ihbar tazminatınızın da ödenmesi gerekir.

 88. Merhaba Mustafa Bey Türk Telekom a ait bir taşeron firmada 1 yıldan beri çalışıyorum. İşten ayrılacağım zaman da 1 yıl 6 gün çalışmış oluyorum. 2017 Şubat ayının ilk haftasın da askere gidiyorum. Benim ayni zamanda 14 günlük kullanmadığım izinim var onunda ücretini alma hakkım varmı. Ve İş Yerine Dilekçemi verdiğim zaman yapmam gereken işlemler nelerdir. İş yerinden dilekçeyi verdiğime dahil evrak almam gerekir mi. Ayrıca işten ayrılmadan önce kaç gün öncesinde dilekçemi vermem gerekir. Yardım ederseniz sevinirim. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

  1. Askere sevk ile ilgili belgenizi aldığınızda işyerinize dilekçenizi verebilirsiniz. Ama bir yılını dolmadan vermeyin. Dilekçe verdikten sonra evrak kayıttan geçirmeniz yararınıza olacaktır. Yıllık izin ücretlerinizin de ayrıca ödenmesi gerekir.

   1. Sevk belgemi, tecilimi aralık ayının ilk haftasin da bozup alacağım, işten 16 ocak 2017 de ayrılmayı düşünüyorum . Zaten Şubat ayının ilk haftası askere gideceğim. 16 ocakta dilekçemi versem olurmu. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 89. mustafa bey merhaba.

  askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda işveren bana derse ki ; kıdem tazminatı hakkından vazgeçersen seni işe alabiliriz. böyle bir durum varmı yoksa tazminatı alıyım mı ?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı hakkından vazgeçilemez. Hesabınıza kıdem tazminatı aktarılıp siz bu parayı iade etmedikçe ileride her zaman bu hakkınızı mahkeme kanalıyla talep edebilirsiniz.

 90. Merhaba, ben 27.02.2016’da suan hâlâ calistigim isyerine giris yaptim. Brut maasim 3-4bin arasinda degisiyor. Aralik 2016 veya ocak 2017’de askere gitmek icin istifa edip belge verdigim takdirde tahmininize gore ne kadar tazminat alabilirim. Ve odememe gibi bir durumlari olmaz degil mi.

  1. Merhaba. Askere gitmek için işten ayrılacağınız tarih itibariyle işyerinde 1 yılınızı doldurmadığınız için ne yazık ki kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

 91. merhabalar 06,02,2009 tarihinde girdiğim ve halen çalışmakta olduğum şirketten askerlik nedeniyle ayrılacağım yalnız 17,10,2012 yılında patron ile anlaşmazlık nedeniyle sebebi ise maaşıma 400 tl zam almıştım ve ertesi ay 200 tlsini kesmişti bunu sorduğum esnada çok zam yaptım vs o yüzden 200 kestim dedi ve anlaştığımız miktarı vermedi kandırıldım yani ve o sinirle döndüm arkamı gittim 4 gün sonra geri çağrıldım hiçbrşy olmamış gibi devam ettim 19,10,2012 de geri geldim ve devam ettim bu süre içinde çıkış-girişim yapılmış ve ben hçbrşye ne imza attım ne de bana bi tebliğde bulundular çıkışın verilidi vs diye bkaç ay sonra öğrendim ve haklarımın devam ettiğini tazmınatımın 2009 dan olduğunu yanmayacağını söylediler şimdi askere giderken avukata vermem gerekir mi çnk sıkıntılı bir şirket tazminat konusunda vermemek için herşeyi yapıyorlar

  1. O dört günlük ayrılış esnasında, istifa ettiğinize dair bir yazınız varsa, o dönem öncesi kıdem tazminatınız yanar. Ancak böyle bir dilekçeniz vs. yoksa, tamamının ödenmesi gerekir.

 92. Merhaba ben 01.29.2016.tarihin den İse Giriş yaptım ve Askere gitmek istiyorum muane oldum 02.05.2017 askerim Beni senem dolmadan çıkara bilirlermi tazminat vermemek için Askere gidicem die

  1. Merhaba, bunu bilmem mümkün değil. Ama bir yıl dolmadan çıkarırlarsa, kıdem tazminatı alma şansınız kalmaz.

 93. Askerlik yerim belli oldu 09.12.2016 da teslim olacagım. Ben ekim ayı sonunda iş yerimden ayrılmak istiyorum.Bunun için askerlik durum belgemi ve istifa dilekçemi versem yeterli olurmu.Şuan sınıflandırılmış yükümlü gözüküyorum.Asker adayıyım

  1. Ekim sonu itibariyle dilekçenizi kabul etmek işverenin takdirindedir. Ancak askerlik görevinizin fiilen başlamak üzere olduğunu gösterir belgeyi işverene sunarsanız, bu takdirde kıdem tazminatınız ödenmek zorundadır.

 94. Ben 26 aydir calisiyorum yarin istifami vericem askerlik icin yukaridaki dilekcediki her seyi yazicam
  Bu tazminati neye gore hesapliyorlar
  Kullanmadigim izinlerimde var
  Yardimci olursaniz cok sevinirim..

 95. Merhaba mustafa bey tecilimin bitmesine 2 ay var ve ben tazminatımı aldım. Tekrar tecil ettirirsem bir sorunlar karşılaşırmıyım ?

    1. İşvereniniz bu durumu tespit ederse sizden kıdem tazminatını geri talep etme hakkına sahiptir.

 96. Merhabalar,
  1 seneyi aşkın çalışıyorum. Kasım celbinde askere gideceğim. Hakettiğim tazminatları aldığım takdirde, askerliğim bitiminde işverenin beni tekrar işe alma zorunluluğu var mıdır?
  Teşekkürler

 97. Merhaba önceikle ben şubatta askere gitmek için başvuru yaptım ancak sağ elimde problem olduğu için gataya sevk edildim ve gata askerlikten beni muaf tuttu ben iş yerimden ayrılmak istiyorum muaf olsam da yine tazminat hakkım bulunuyor mu iş yerinden cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Muaf olmanız durumunda bu gerekçeyle kıdem tazminatı alamazsınız. Askere gitmek için işyerinden ayrılmanız gerekir.

 98. Merhaba Mustafa Bey Türk Telekoma ait bir taşeron firmada çalışıyorum.2 Kasim da askere gidiyorum ve sevk belgem çıktı yarin çıkış almak icin gideceğim yalniz şirketime güvenmiyorum dün arkadaşım ayni sebeble yukarıdaki dilekçe örneğiyle istifasini yazdi ancak herhangi bir belgealmalmaa verilmedi haklarını ayin 15 inde maasinla yatar denildi. Benim ayni zamanda 14 günlük kullanmadigim izinim var onunda ucretini alma hakkım var mi.yada çıkış almaya gittiğimde yarın bir belge istiyim mi ama muhtemelen vermeyecekler.yardım ederseniz sevinirim.çok teşekkür ederim yardımlarınız için

  1. Merhaba. Siz bu dilekçe örneğiyle kurumunuza başvurun ve sonrasında makul bir süre bekleyin. Ama ödeme yapılmazsa mutlaka ihtarname çekin ve haklarınızı talep edin.

 99. iyi aksamlar mustafa bey. 15.12.2014 de işe başladım. şubat 2017 de askere gitmeyi düşünüyorum. hiç yıllık izin kullanmadım. tazminata ek olarak yıllık izin ücretini alabilirmiyim. askerlik dönüşü aynı işyerine başvuru yapsam işe giriş önceliğim olurmu…

 100. İyi günler Mustafa Bey. Öncelikle yapmış olduğunuz bu bilgilendirmeler için teşekkür ederim.Memleketimden farklı bir şehirde Bir Kamu Kurumunda taşeron firma üzerinden 2013 Temmuzdan beri çalışmaktayım.Şubat 2017 de askere gitmeyi düşünüyorum.31 Aralık 2016 tarihi itibariyle de işten ayrılmayı düşünüyorum.Belki herkesin sorduğu soruyu sorucam ama bu tarihte işten ayrılmam problem olur mu? Kurum net bir cevap vermiyor. İkinci sorum 8 hafta önceden bildirmem gerekiyor mu İhbar tazminatı için. Yine kurumum ihbar tazminatının kalktığını söylüyor. İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba, teşekkür ederim. Biraz erken ayrılmak istediğinizden, bu durumun kurumun takdirinde olduğunu düşünüyorum. İhbar süresi konusunda uzmanlar hemfikir değil. Ama bana kalırsa, belirli bir süre önceden bildirimde bulunmanızda zarar olmaz. Ayrıca ihbar tazminatını kurumunuzun bu durumda ödeme zorunluluğu yoktur.

 101. Selamun aleykum ben kasım11 2015 te işe baslıdım ve askerlik nedeniyle yılımın dolmasına 5 gun kala askerlgim baslıyor tazminat alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Aleykum selam. Kıdem tazminatı almanın ön şartı 1 yıllık kıdemdir. Bu durumda almanız mümkün olmaz.

 102. Merhabalar mustafa bey. 2 yıl 2 ay lık özel bir şirkette çalışmışlıgım var askerlik sebebi ile tazminat hakkım oldugunu biliyorum. İşveren bu konuda açıkcası zorluk çıkaracagını düşünüyorum. Bu konuda 21 ekim 2016 da sülüs yani askerlik yerlerimizin belli oldugunu belgeleyen evragı noter üzerinden …. şirketinden şu tarihde askerlik görevi sebebiyle ilişkimin kesilip içinde bulundugumuz ayın 21 günlük maaşı ve 2 yıl 2 ay gibi süre çalışmışlıgımın karşılığı olan kıdem tazminatımın (misal 15 gün içinde ) var olan banka hesabına yatırılmasını talep ediyorum şeklinde noter onaylı dilekçe verme hakkım varmıdır? Garanti olması acısından. Yorumlarsanız sevinirim .

 103. Merhaba Mustafa Bey. Kasım ayı itibari ile askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılıyorum. Bir kamu kurumunda Taşeron olarak çalışmaktayım. Kıdem tazminatını alabilmek için, Askerlik sevk belgesini şirketemi vereceğim, yoksa çalıştığım kamu kurumunamı ? Şirket, Kıdem tazminatının torba yasa ile çalıştığın kurum tarafından ödeneceğini söylüyor. Fakat kurum, “Sen bize bağlı değilsin, şirketin öder” diye cevap veriyor. Ne yapmam gerekiyor. Bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim…

 104. kaynak isleri yapiyorum ve işyerinde havalandırma yok bu iş adımı fes edim tazminat alabilirmiyim

  1. İş sağlığı güvenliği bakımından kaynak işinde havalandırma gerekiyorsa, bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz.

 105. Mrhb Ben 04.11.2016 da askere gidceğim ama bu ay ayrılmam gerek dedem vefat etti ananem tek onu hiç görmedim onlardan hellik teyzelerimde helalik alcağım sülüs istiyorlar bi belge yokmudur tazminat almak için 3 senedir çalışıyoru bi fabrika sektöründe lütfen yardımm

  1. Bu durum, işvereninizin takdirine bağlıdır. Yaklaşık bir buçuk ay önceden ayrılırsanız, kıdem tazminatınızı ödemek istemeyebilirler.

   1. Sülüsmü İllah 3senedir çalışıyorum ama bu ay çıkmam gerekk ? askeri şubesinden ne almam gerek çıkmam için

 106. merhaba ben 2016 mayısın 7 sinde askere gidicem nisanda işten cıkarsam tazminatımı alabilirmiyim yada nasıl alabilirim beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. İşvereniniz uygun görürse alabilirsiniz. Ancak normal şartlar altında, askere sevk belgenizde yazan tarihten birkaç gün önce ayrılmanız daha doğru olacaktır.

    1. Söylediğim gibi, bu tarihte çıkış yapmanızın işvereninizin takdirinde olduğu kanaatindeyim.

 107. merhaba, taşeron işçisi askerlik nedeniyle işten ayrılır ve işe geri dönerse askere gitmeden önceki süreler izin hakedişlerinde dikkate alınır mı, şimdiden teşekkürler.

  1. Eğer aynı kamu kurumunda çalışmaya devam ederse, daha önceki kıdemi yıllık izin hesabında dikkate alınmalıdır.

 108. Hocam merhabalar, ben yaklaşık 1,5 yıldır sigortalı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. Kasım ayında askere gideceğim, bu yüzden de eylül ayının başında askerlik nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalarda askerlik nedeniyle işten ayrılmak için sülüs belgesi gerekli diye öğrendim. Sülüs belgeleride malumunuz teslim olmadan 1-2 hafta önceden çıkmış oluyor. Bu durumda işyerinden tüm haklarımı alarak ayrılmam için işyerine vereceğim istifa dilekçesine Kasım ayında askere gideceğimi belirten yoklama kağıdımı versem uygun olur mu? Teşekkürler..

  1. Bu durum tamamen işyerinizin takdirindedir. Ancak işyeri için bağlayıcı olan, kanaatime göre, askere gitmeden kısa süre önce alınan askere sevk belgesi olsa gerek. İşvereninizle görüşmenizi öneririm.

   1. lisans mezunuyum yaklaşık 1.5 senedir özel bir şirkette çalışıyorum, askerlik durum belgemde celb 2018 şubat yazıyorve sınıfandırma 29.01.2018 olarak görünmekte ; ben işten ocak ın başında ayrılmak istiyorum iş yerim askerlik durum belgemi kabul etmiyor ve silüs belgesi istiyor ; silüste askere gitmeden 1 hafta önce çıkan bir belge ; lisans mezunu olmayanlara sınıflandırma tarihi yazan yerde sevk tarihi yazdığı için kabul ediyorlar bu çok saçma askere gitmeden bir ay önce işten ayrılmak ve tazminatımı almak istiyorum . ne yapmalıyım sizce teşk ederim

 109. Mustafa bey 2 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. Askerlik sebebiyle ayrılmak istiyorum. Fakat askere gitmeden nekadar süre önce ayrılmalıyım. Birde askerliğim tecilli idi tecili bozdurup askere gidersem kıdem tazminatı hakkım olurmu. Teşekkürler.

  1. Kıdem tazminatının tecille bir alakası yoktur. Kanunen belirlenmiş bir süre yok, askeriyeden alacağınız askere sevk belgesini sunmanız bence yeterlidir.

   1. Peki tazminatı nekadar süre içersinde almam gerekir. İşveren süreyi geciktirebilirmi

   2. Mustafa bey ben resmi olarak 1 yil 6 aydir çalışıyorum. Ayni zamanda ogrenciyim, bu yil son senem mezun olup kasimda askere gitmeyi düşünüyorum. Mezun oldugumda ortalama 2 yil gibi bir sure calisiyor olacagim. Ben haziranda mezun oldum diyelim kasimda askere gitmek icin belge alabilir miyim? Aylar öncesinden askere gitmek icin belge veriliyor mu? Aslinda ayni soruya cikiyor, askere gitmeden ne kadar once ayrilmaliyiz

    1. Öyle olacağınızı zannetmiyorum. İşvereniniz, askere sevk belgenizi kabul edecektir. O yüzden haziran ayında ayrılırsanız, kıdem tazminatınızı ödeyip ödememek işvereninizin takdirinde olacaktır.

 110. Merhaba efendim şimdi ben 18.06.2012 tarihinde kurumsal bir taşeron şirkette çalışmaktayım.sözleşmem 31.10.2016 da sona eriyor ve ben askerlik için ayrılıp kıdem tazminatı almak istiyorum yalnız kasımın ilk haftası askere götürüldüğü için askerlik şubesi bana sen 27.28.10.2016 da gelirsin sana bir belge veririz bu tarihte askere gidicek diye sülüs değil. Anlamışsınızdır durumumu şimdi ben Nasıl bir yol izleyeyim.yardımcı olabilirmisiniz.

  1. O yazıyı işyerinize vererek kıdem tazminatınızı talep edin. Ödemek istemezlerse ihtarname ile talep edersiniz. İyi günler.

   1. Yalnız müfettiş bey askerlik gidiş tarihinden önce çıktığım için herhangi bir sorun yaşarmıyım

    1. Hayır yaşamazsınız, zaten doğal olan askere gitmeden makul bir süre önce işten ayrılmaktır.

 111. Merhaba, Benim 1 sene, 10 ay, 28 günüm var. İşten ayrıldığımda tahminen ne kadar tazminat alabilirim. ?
  Asgari ücret ile çalışıyorum

  1. Merhaba. Buradan net bir rakam söylemem mümkün değil. Ama her yıl için, en son brüt maaşınız kadar almalisiniz.

 112. Merhaba hocam ben kurumsal sirkette bes alti aylik personelim agustosta askere gidicem bu mevladan bende faydalanabilir miyim acaba yani tazminat verirler mi ki yada gerek yok mu askere gidicegimi belirtmeme ?

  1. Kıden tazminatı için ön şart 1 yıllık kıdemdir. İşyerindeki çalışma süreniz bir yılın altında ise kıdem tazminatı alamazsınız.

 113. Merhaba,
  Bu sene ağustos celbi ile askere gideceğim. Bir buçuk senedir bir kamu kuruluşunda taşeron firmanın çalışanıyım. İş yerimden temmuzun sonunda çıkacağım. Dönüşte tekrar çalışma hakkım var mı? (istifada askere gitme notunu belirtip ekte sülusu sunacağım.) Kıdemi talep etsem mi etmesem mi ikileminde kaldım. Edince bir hakkım olmayacağını söylediler. Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Sevgilerle…

  1. Kıdem tazminatınızı alarak askere gidebilirsiniz. Dönüşte de işvereniniz sizi uygun bir kadroda işe başlatmak zorundadır. İşe başlatmazsa ayrıca bir tazminat daha ödemek zorunda kalır. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

   1. Mustafa bey merhaba ben 15 subat 2013 te işe girdim 15 ekim 2016 ya kadar çalışıp işten çıkıp askere gidicem kıdem tazmınatımı ne Zaman werırler

  1. Ali bey, önemli olan askere gideceğinizi resmi olarak gösteren bir evrakı işvereninize sunmanız ve askere gitmek için işten ayrılmanızdır. İşvereninizin bu konuda iyi niyetli yaklaşması gerekir.

 114. Askerlik sebebi ile işten ayrılacağım kıdem tazminatımı alabilmek için en az kaç gün çalışmış olmam gerek.

  1. Mehmet bey işyerindeki kıdeminiz en az bir yıl olmalı… aynı işverene ait başka işyerlerinde çalışmalarınız varsa bunlar birleştirilir.

 115. Merhaba avukat bey.. Agustos ayinda askere alinacagim. Ben isyerimden biraz daha erken ayrilmak istiyorum fakat sevk kagidinin 15 temmuzda cikacagini soylediler askeri subeden. Ben 6 haziranda isyerimden ayrilmak istiyorum. Bu durumda askerden sonra isime tekrar devam edebilmem icin, ayrilmak icin askeri durum belgesi vermek faydali olur mu ?

  1. Ender bey, öncelikle avukat olmadığımı ifade etmek isterim. Eski bir İş Müfettişi olarak, bildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bana kalırsa, askerlikle ilgili belgeyi işyerinize vermeden işten ayrılmamanızda fayda var. Aksi takdirde, bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Ya da işyerinizle konuşun ve onlar bu durumu kabul ederse, durumu açıklayan bir dilekçeyi işyerinize vererek erken de ayrılabilirsiniz. Ama unutmayın, işinizin garanti olması için askerlik evrakını işyerine sunmanız yararınıza olacaktır.

 116. 4 gun once muvazzaf askerlıgımden dolayı ıstıfa ettım.bugun maasım yatmıs ama kıdem tazmınatım yatmamıs ıstıfadan kac gun sonra yatırılmalı

  1. Bunun belirli bir süresi yoktur. Ancak makul bir süre bekledikten sonra hâlâ kıdem tazminatınız yatmamışsa, noterden göndereceğiniz bir ihtarname ile tazminatınızı talep edin. Yine de ödenmezse dava konusu yapabilirsiniz. Ancak bana kalırsa hepsinden önce, işyerinizle bağlantıya geçip ne zaman ödeneceğini sormanız en doğru hareket olacaktır.

 117. Mustafa Bey özel sektörde 2002 den buyana kadrolu olarak çalışıyorum fabrikada mutahit işçisi varken kadrolu işçi cikartilabilirmi

  1. Mehmet bey, sizin durumunuzdan bağımsız olarak söylüyorum, bir işyerinde “işten kadrolu işçi çıkarılır ya da taşeron işçisi çıkarılır” gibi bir kural da uygulama da yoktur. O nedenle bu sorunuza cevap vermem mümkün değildir.

 118. MERHABALAR.İŞ YERİNDEN CIKACAGIM ZAMAN NOTERDEN İHTARNAME ÇEKERSEM BIRDE CALISTIGIM KURUMA AYNI EVRAKLARI VERMEM GEREKIRMI YOKSA NOTERDEN IHTARNEME CEKTIGIM ZAMAN IS YERINE GITMEME GEREK VARMI.SAYGILARIMLA

  1. Noterden ihtarname çektiğiniz zaman aynı evrakları işyerine vermeniz gerek yok; çünkü zaten noterden ihtarname çekmenizin amacı, resmi olarak işvereninizi bilgilendirmektir. İhtarname noter kanalıyla işvereninize ulaşacaktır. O konuda rahat olabilirsiniz. Ayrıca eğer işten ayrıldığınız bildirmek için ihtarname çekiyorsanız, tabi ki işyerine gitme zorunluluğunuz yoktur.

 119. Ağustosta askere gidicem nisanda iş yerinden çıkmak istiyorum. Ama askerlik şubesinden hastaneye sevk belgesi aldığım için askerlik durumu belgesi alamaz mıyım

  1. Emre bey işvereninize, askerlik görevinize dair bir evrak sunmanız gerekir. Onun dışında askerlik durum belgesi alıp alamayacağınız konusunda fikrim yok ne yazık ki.

 120. Merhaba.ben 2014 agustostaynda bankada ise bsladm.ilk grdgmde askerlikte 2016 kasima kadar tecil sarti vardi bankanin benimde 2016 kasima kadar tecilliydi askerlgm.fakat isyerndki baski dan dolayi tecilimi bozdurup mayis ayina cektim bnkaya haber vermedim 1 hafta snra istifa etcem tazminat alablrmym.prim gunum 605.saygilarimla

  1. Yasin bey elbette alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, askerlik evrakınızı eklediğiniz bir dilekçeyi işyerinize vermektir. Buna rağmen ödemek istemezlerse noterden ihtarname çekerek ödemelerini talep edebilirsiniz. Bu durumun prim gününüzle alakası yok, önemli olan işyerinde en az 1 yıllık kıdeminizin olmasıdır.

   1. Tesekkur ederim avukat bey bir sorum daha var ihtarname cekeyim dediginiz gibi ama ben notere gitdigimde kime ihtarname cekecem bankada bagli oldugum bölgeye mi yoksa bankanin genel mudurlugunemi yoksa bolgemdekiinsankaynaklarii muduru olan sahsin isminemi

    1. Yasin bey öncelikle avukat olmadığımı belirtmek isterim. İhtarnamede muhatap bölge de olabilir genel müdürlük de, ancak sizi kim işe almışsa o makamı muhatap alabilirsiniz.

  1. Elbette yeterli olması lazım. Önemli olan, askere gideceğinize dair resmi bir evrakı işvereninize sunmanızdır.

    1. Evet böyle yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. İhtarnamede verilen süre içerisinde hesabınıza kıdem tazminatınızı yatırmazlarsa bir avukata başvurmanız yeterli olacaktır.

 121. Merhaba abilerim is yerimden askere gidecegim icin kidem tazminatimi aldim. Henuz askerligime 2 ay var ve suan askerligi tecil ettirmeyi dusunuyorum tecil ettirirsem herhangi bir sorunla karsilasabilirmiyim ?

  1. Murat bey merhaba, ayni durumla ben şu an karşı karşıyayım tecrübenizi benle paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

  2. İşyerinize Askere gideceğinize dair bir belge verdinizmi askere gitmenize daha 2 ay varken tazminatınızı nasıl alabildiniz ?

  1. Veysel bey iş yeri ödemeyi kabul etmek zorunda. Aksi takdirde noter kanalıyla ihtarname gönderin ki; işinizi garantiye almış olun. Ardından dava yoluyla alabilirsiniz.

  1. Evet, önemli olan askere gideceğinizi kanıtlayan bir belgeyi işverene sunmanızdır.

   1. sülüs olması şart değil dimi tecili bozdurduktan sonra bi evrak vs aldığım esnada yeterli olur mu yoksa sülüsü mü beklemek zorundayım

    1. Askere sevk belgelerinin tam olarak nasıl adlandırıldığını bilemiyorum. Ancak, askerlik göreviniz nedeniyle artık işten ayrılmanız gerektiğine işaret den bir belge kabul edilmelidir.

  2. Mrb haziran 12 de askere gidecem bayramdan iki gün önce işten cikacam bir sorun olur mu tazminat için

Başa dön tuşu