İzin

İstifa eden işçiye yıllık izin ücreti ödenir mi?

İstifa eden işçi izin ücreti alabilir mi?

İşçinin istifa etmesinin birçok olumsuz sonucu olduğu bilinmektedir. İş Kanunu bazı önemli haklar söz konusu olduğunda, işçinin istifa etmesi halinde bu haklardan yararlanmamasını öngörmüştür. Bu ise, genel bir kanaatin oluşmasına neden olmuştur: İstifa eden işçi hiçbir şey alamaz. Bu ne kadar doğrudur? İstifa eden işçiye yıllık izin ücreti ödenir mi?

Yıllık ücretli izin

Daha önce de açıkladığım gibi, yıllık izin süreleri işçinin kıdemine göre değişmektedir. 14, 20 ve 26 gün olarak belirlenen bu süreler, en az olup artırılması mümkündür. Yıllık ücretli iznin her sene mutlaka kullandırılması esas olmakla birlikte; buna rağmen izinlerin bir kısmının kullandırılmaması ve işçi işten ayrıldığında bakiye yıllık izni olması halinde, geriye dönük kullanılmayan izinlere ait ücretler işçiye ödenmektedir.

İstifa eden işçi

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İstifa etmekten kasıt, işçinin haklı bir nedeni yokken işten ayrılmasıdır. Bunun ise iki temel sonucu vardır. İstifa eden işçi ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı alamaz. İstifa edildiğinde kıdem tazminatı alamamanın üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Ama bu işçi, ihbar tazminatını hiçbir şekilde alamayacaktır. Görüldüğü gibi, istifa eden işçi en önemli iki hakkından birden olmakta ve ihbar tazminatı alamadığı gibi kıdem tazminatı da alamamaktadır.

İstifa eden işçinin bütün hakları gider mi?

işçi istifa yıllık izin hakkı

Bu çok yanlış bir inanıştır. Bazı haklar işçinin işten nasıl ayrıldığına bağlı olarak değişirken, bazı haklar mutlaktır. İş akdi nasıl sona ermiş olursa olsun bunların ödenmesi gerekir. İşçinin geriye dönük maaş alacakları, ücret alacakları ve yıllık izin ücreti alacağı bunların başında gelir. İşçi isterse, çok büyük hata olarak kabul edilebilecek bir davranışından dolayı kovulmuş olsun, yine de bu haklarının ödenmesi gerekir.  Çünkü bu haklar, iş akdinin sona ermesiyle otomatik olarak ortaya çıkan ve hiçbir şarta bağlanmamış haklardır.

SONUÇ

İstifa eden işçinin, bütün haklarını kaybedeceği inanışı son derece yersizdir. İstifa eden işçi her halde ihbar tazminatını ve çoğu zaman kıdem tazminatını yitirir. Ancak yıllık izin ücreti, işçinin işten nasıl ayrıldığına göre ödenip ödenmeyen bir alacak değildir. Çalıştığı süre zarfında izinlerinin tamamını kullanmayan ve işten ayrıldığında yıllık izin ücreti hak eden işçiye, hesaplanan tutarın derhal ve şartsız olarak ödenmesi gerekir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

183 Yorum

 1. Merhaba 05.07.2021 tarihinde sigorta girişim var 04.06.2023 tarihinde işten çıktım son olarak haziran 2022 de yıllık izin kullandım yıllık izin ücreti hakkım var mı?teşekkürler

 2. Merhabalar ben farklı iş bulduğum için 17.03.2020 girdiğim işten 14.05.2023 de ayrıldım tazminat alamadım 14 günlük maaşımı ve 16 günlük yıllık izin paramı alamadım tazminatımı ve bu maaş haklarımı alabilirmiyim bu konuda ne yapmam gerekiyor

 3. Mustafa bey ayrıca hiç bir alacağım yoktur yazılı ibrane imzalatiyor imzalamazsaniz çıkış kağıdı veremeyiz dediklerini önceki çıkanlardan biliyorum.ayrildigimda hem maaş bakiyem hem son ay pirim alacağım kalacak.hakkimin kaybolmasindan korkuyorum nasıl bir yol izlemeliyim?
  Cevaplarınız ve emeğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, böyle önemli bir konuda sizi buradan bilgi vererek yanıltabilirim. İmkanınız varsa, bir avukattan destek almanız hata yapmanızı engelleyebilir.

 4. 08.03.2021 işe giriş/28.03.2023 istifa.
  14 gün yıllık izin/5,5 gün resmi tatillerde çalıştığım serbest zaman izmim var.iş arama izni süremide ihbar süremin kısalması için 6hafta 72 saat/9=9 iş günü kullanmadan çalışacağım.benim hesaplamam 10 nisan da ihbar sürem doluyor ve işten çıkışımı yapmalılar.ik ne mailime ne tlfla bilgi vermeyip, amirime 14 nisan da çıkabilir demiş.bu konuda ne yapabilirim hangi tarihte ihbar sürem doluyor? yanıtlarsanız sevinirim.

 5. merhabalar
  16 mart 2022 sigorta başlangıç tarihim ve 16 mart 2023 ise işten ayrılış tarihim olacak.çalıştığım firmaya işten ayrılacağımı bugün bildireceğim. işveren bu süreyi beklemeden 1 yılımı doldurmadığım için iş akdimi sonlandırmak isterse böyle bir durumda kıdem ihbar ve izin parası haklarımı alabilir miyim? biraz karışık bir durum sanırım

  1. Merhaba. Yargıtay içtihatlarına göre ihbar süresinde iş akdi haksız yere sona erdirilen işçi için kıdem hesabı, ihbar süresinin sonu olarak yapılır. Böyle bir şey başınıza gelirse, hukuki olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 6. Merhaba yıllık izinde yıllık izin harici bayram izin kotası var istifa halinde bunlar çiftmi sayılıyor

   1. merhaba şunu demek istedim benim yıllık izinim 125 gün ama birde yıllık izinimin altında sistemde bayram mesai kota izini yazıyor buda 92 gün yazıyor bu bayram izinlerinin hesaplaması işten çıkışta neyden nasıl hesaplanıyor yıllık izinden farkı nedir onu merak etmiştim

    1. Bayram izni diye bir uygulama yasal olarak olmaz Zafer bey. Bu nedenle yorum yapamıyorum. Bu sorunuzun cevabını ancak işverenden alabilirsiniz.

 7. Merhaba, bu ay başında 49 kod ile işime son verildi ama bunu dayandıracakları herhangi yazılı vb. uyarı yapılmadı ve haliyle hem kıdem hem de ihbar tazminatı için dava açmayı düşünüyorum. Peki benim içeride ki 28 günlük yıllık izin hakkım maaş günü yatması gerekir değil mi?
  Teşekkürler

  1. Merhaba, yıllık izin ücreti tüm diğer konulardan bağımsızdır ve her halde ödenmesi gerekir.

 8. Merhaba ben 13 nisan 2020 de işten kendi isteğimle ayrıldım 18 sene çalıştım 2020 senesi için 26 gün izin halkın vardı bana iznimle ilgili bir ödeme yapılmadı ise baslama gunumu baz aldılar böyle bir şey sozkonusumu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 9. Merhaba. 07/11/16 tarihinde işe girdim. Ve 07/11/19 tarihinde istifa mı vermeyi planlıyorum. (içeride bu yıl ki yıllık iznim mevcut) Eğer aynı gün çıktığımda içeride ki yıllık izinleri in ücretini hak kazanmış olur muyum? Yoksa 08/12/19 tarihinde sabahtan istifamı verirsem eğer o zaman mı hak kazanmış olurum? Teşekkürler

  1. Merhaba, sizin yerinizde olsam yılı doldurduğum günde değil de, en azından bir gün sonra işten ayrılırdım. Böylece olası bir tartışmanın da önüne geçmiş olurdum. Tabi, özel durumunuz vs varsa, buna göre karar vermesi gereken sizsiniz.

  2. Merhaba;

   benim durum benzer ama daha kotusu ):

   2 yil 11 aydir calisiyorum istifa edersem ihbar surem 3 yili doldurmamis gibi 6 hafta olarak hesaplanacak ve cikis tarihimle beraber 3 yili doldurmus olacagim. Bu durumda ihbar surem 8 hafta olmaz degil mi? Ayrica cikis tarihim ile son yıl izin hakkimi da almis olacagim degil mi?
   Saygilarimla.

 10. Kolay gelsin. Benim sorum 14 mayis 2013 de is basi,15 mayis 2018 de isi biraktim. Yani 5 sene calistim. Bu isyerinde 2.5 sene sigortam yatti. Geri kaln 2.5 senem yatmadi. Arti hicbir sekilde yillik izin kullanmadim, ve en sonunda benim olmadigim bir yerde bana kufur ettigi icin patronum isi biraktim. Aradan 1.5 sene gecti amavhala arkamdan konusmalarindan dolayi mahkemeye vermek istiyorum. Nasil bir yol izlemem lazim. Ve herhangi bir hak talep edebilirmiyim. Ve suan baska bir ildeyim. Nasil bir yol izlemem gerekli.Yardimci olursaniz tesekkur ederim.

 11. Merhaba

  Ben 17 Eylül 2018 tarihinde bir fabrikada işe başladım ve 23 Eylül 2019 tarihinde Pazartesi günü kendi isteğimle işi bıraktım. 17 Eylül-21 Eylül tarihleri arasında kullanmaya hak kazandığım yıllık izinlerimi kullanmayıp çalışmaya devam ettim. Acaba çalıştığım ekstra 5 günün ödemesini ne zaman ve ne kadar alırım, veya böyle bir hakkım var mı? Çıkış yaparken bana alabileceğimi söylediler ama hala bekliyorum, en son aradığımda maaşların henüz hesaplanmadığını söylediler. Cevaplarsanız sevinirim.

  Teşekkür ederim.

 12. Merhaba beş yıl özel şirkette calşıyorum istifa ettim kendi isteğimle acaba kıdem ve yıpranma payı yatar mı vede yıllık iznime bi ay kala istifa ettim acaba yıllık iznimnde parası yatar mı

  1. Merhaba. İstifa ettiyseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Ayrıca kullanmadığınız yıllık izniniz yoksa, bir ay bile kalsa, dolmayan yıl için de izin parası almanız mümkün olmaz.

 13. Merhaba Zeynel bey bir senedir özel sektör de çalışmaktayım bugün tam bir sene oluyor ise başlayalı …iş verenim bize sormadan bayram ve arife günlerin de fazla mesai yaptırıyor ayrıca iş yerinde çalışan çok laubali insanlar bulunmakta müdürden çok elemanlar baskı uygulamak ta ve müdür de buna izin vermekte hatta bazen midir bile rencide edici sekilde konuşmakta ben bu iş yerinden istifa etmeyi düşünüyorum senelik izin hakkim bugün başlayacağına göre ben bu iş yerinden istifa ettigim takdir de hangi haklarım olduğunu bilmek istiyorum .. saygılar..

  1. Merhaba. Kullanmadığınız yıllık izin ücretine hak kazanırsınız. Bunun haricinde belki kıdem tazminatı alabilirsiniz; ama işveren bunu kabul etmezse hukuki yollara başvurmanız ve haklı nedenle fesih yaptığınıza mahkemeyi ikna etmeniz gerekir.

 14. zeynel bey merhaba sorum şöyle:
  işyerinde 40 gün yıllık izin alacağım var istifa edecem ve parasını talep edecem diye düşünüyordum ve bunu işverenimle konuştum bana dedi ki 40 gün maaşın işler 40 gün sonra gel hesabını kestir….
  izin parasını ödemem bu şekilde alırsın diyor…
  bu şekilde yapmaya hakkı var mı kanunen sonuçta paranı ödemiş oluyorum diyor..
  asıl sorun ben iş buldum eskii iş yerim bu şekilde yaptığı için yeni yere başlayamıyorum ssk iki tarafta da olamıyor…
  ne yapabilirim ne yapmalıyım teşekkürler…

  1. Merhaba. Yani işveren size yıllık izne ayrıl, sonra işten ayrı diyor, doğru mu anlıyorum? Bu kanaatimce işvereni hakkıdır. Neticede yıllık izin talebinizi karşılamış oluyor. Siz ne yapabilirsiniz? Önünüzde 3 seçenek var.
   1- Çalışamaya devam eder, 40 gün sonra işten ayrılırsınız.
   2- Hemen şimdi haklı fesih yaparsınız ki işler bu durumda karışır.
   3- Şu anki işveren sorun etmeyecekse ve diğer işveren için de sorun yoksa, diğer işyerinde işe başlarsınız.

   Aynı anda 2 yerde sigortalı olunmasında hukuki bir engel yoktur: https://mustafabaysal.com/ayni-anda-iki-farkli-isyerinde-calisma/

 15. Merhaba. Adı duyulmuş bir kurumda hemşire olarak çalışmaktayım. Kurumumuz bayramda çalıştığımız saatleri mesaimizden düşmüyor. Yani aylık 200 saat çalışıyorsak bayram harici bizi yine 200 saat çalışmak zorunda bırakıyor. Hastanenin yaptığının yasal süreçte bir doğruluğu var mı?

  1. Merhaba. İşveren böyle yapabilir; ama yapmış olduğunuz hem fazla mesai ücretini hem de genel tatil ücretini ödüyor mu? Yıllık fazla mesai toplamının 270 saati geçemeyeceği kuralına uyuyor mu? Cevaplanması gereken sorulardan bazıları bunlardır.

 16. Merhaba iyi günler. Hemşire olarak bir kurumda 11 aydır çalışıyorum ve Eylül 13 te tam 1 yıl olmuş oluyor. Özel nedenlerden istifa edeceğim. Eğer şimdi istifa verirsem 20 günlük ihbar süremi tutarken 1 yıl tamamlanmış olacak, yani ihbar süresi içerisindeyken yıllık izin hakkım oluşur mu? İhbar süresi bitince bana yıllık izin ücreti verilir mi?

  1. Merhaba. Evet, 1 yıllık sürenin hesabında ihbar süreniz da sayılır ve 1 yılı böylece doldurursanız size yıllık izin kullandırılması ya da izin ücreti ödenmesi gerekir.

 17. Merhaba rehabilitasyon merkezinde yıllık sözleşmeli çalışan öğretmenim bir yılım doldu ve işten özel sebebim nedeni ile ayrılıyorum. Acaba Yıllık izin hakkımı maddi şekilde alabilmem mümkün mü ?

 18. Merhaba işe girişim 31 Ağustos ve istifa ettim 31 ağustosta çıkışım verilecek ve yeni başlayacağım ise 2 Eylül’de gireceğim yıllık izin ücretini alabilirmiyim ve işveren bu 14 günlük süreyi SGK primi olarak yatiracak mi 2 Eylül’de yeni işime girişte sıkıntı yaşarmıyım

 19. Merhabalar. Oncelikle Iyi gunler dilerim. 2 yil 2 aydir calisiyorum. 6 haftalik ihbar surem var gunluk 2 saat is arama hakkini toplu olarak kullanmak istiyorum. 36 gunun 8 gunu bu hakdan dusuldugunde kalan 28 gunde 20 gun calisip isi birakirsam is veren benden ihbar tazinatinin tamamini mi isteme hakki doguyor yoksa 8 gunluk sureninmi ihbar tazminatini isteme hakki oluyor. En azindan is arama hakkini karistirmasak bile istifa dilekcemin ardindan ihbar suresinin birazinda calisp geri kalaninda isi birakirsam geri kalan sureyimi istiyebilir benden cevaplarsaniz sevinirim. Kolay gelsin

  1. Merhaba. İhbar süresini eksik kullanırsanız, sizden bu sürenin tamamı tazminat olarak talep edilebilir. Ama iş arama iznini toplu kullandığınızda, ihbar süresini eksik kullanmış olmazsınız ki. Yani iş arama izin saatleini birleştirip, toplu olarak kullanabilirsiniz. Bu yasal hakkınızdır. mustafabaysal.com/yeni-is-arama-izni-nedir

 20. Merhaba, 17.08.2016 da full time olarak ise başladım. Daha sonra yıl içinde part time çalışmaya gecis yaptim . Geçen yıl part time çalışmaya geçiş tarihim olan 01.10.2017 de yıllık iznim verildi. Bu yıl 20 ağustosta istifa etmek istiyorum. Yillik izin ücreti talep edebilir miyim

 21. merhaba ailevi nedenlerden dolayı ise gidemedim biraz sıkıntılı süreçti 12 günü geçti ve otelin bundan bilgisi vardi sözlü olarak belirli bir süre verdiler ama o süreden önce beni işten çıkarmışlar yıllık iznimde vardi şimdi sorum gelemediğim gün yıllık izinden sayilmazmi işten çıkardılar tazminat hakkım bittimi

  1. Merhaba. Kesin cevap veremem. Hakkınızı arayabilirsiniz; ama mazeret olmaksızın 2 iş günü üst üste işe gitmemek bile tazminatsız çıkarılmak için yeterlidir.

 22. 16 yıllık çalışan bir işçi, Emeklilik dolayısıyla işten ayrılırsa 16 yıl içerisindeki kullanmadığı tüm izin günlerinin ücretini alabilir mi ?

  1. Merhaba. Evet, kullanamadığı her bir yıllık izin gününün ücretini alması gerekir. Buna 16 yıl önceki izinleri de dahildir.

 23. merhaba çalıştığım iş yerinden istifa edeceğim fakat, çalışma sürem 1 yıl 10 ay oluyor yani 2 senem dolmadan istifa etmiş oluyorum. 1. yılın 14 günlük yıllık iznimi kullandım kalan son yılın iznini ise kullanmadım çünkü kullanıldığı taktirde maaştan belirli bir miktar kesileceğini söylediler. 2 ay dolmadan 14 günlük yıllık izin ücreti alınabiliyor mu veya bir kısmı maaşa yansıtılır mı ?

  1. Merhaba. Yıl dolmadan yeni izin hak edilmez. İşveren vermek isterse ve işçi de rıza gösterirse bilemem. Ama bu kullanılan iznin adı teknik olarak yıllık ücretli izin olmayacaktır.

 24. Istifa etmk istiyorum ama 56 gun ihpar sürem varr yeni senemin dolnasinada az kaldi dolduktan sonra verdigim zaman yillik izin parasini yatirmalari gerekirmi

  1. Merhaba. Evet, senenizi doldurup ayrılırsanız, yıllık izin ücretinizin ödenmesi gerekir. Ayrıca 1,5 yıla kadar ihbar süresi 56 gün değil 4 haftadır.

 25. merhabalar 2015 eylül ayında bir mağazada part time olarak işe başladım hala orada devam ediyorum fakat bu ay sonu çıkmam gerekiyor ağustos 2018 de yıllık izine dair bir mail aldım daha önce böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum.
  27 gün olarak gözüküyor part time olsam da ücret olarak alma hakkım var mıdır

  1. Merhaba. Elbette, part time olmanız buna engel olmaz. İşten ayrılırken, hak ettiğiniz yıllık izin ücretinin size ayrıca ödenmesi gerekir.

 26. Merhaba

  13.02.2017 ise başlama tarihim 01.06.2019 tarihinde istifa etmeyi düşünüyorum senelik iznimin ücretini alabilir miyim.??

 27. Taşerondan kadroya gectim. Memurluğu kazandıgımdan dolayı istifa ettim içerde 20 gün yıllık iznim kaldı. kullanmadıgım izninin ücretini idareye sözlü olarak başvurdum öyle bir hakkın yok dediler.inanmadım doğru mu acaba eğer izin ücretini alabiliyorsam nereye başvuracagım. İdaredeki personel kaba bir dille git istersen dava AC dedi

  1. Merhaba. Kullanmadığınız yıllık izniniz varsa, bunların ücretinin işten ayrılırken size ödenmesi gerekir. Ödenmezse arabulucu başvurusu yaparsınız ve yine uzlaşma olmazsa dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 28. Merhabalar;
  19/07/2016 yılında bir firmada işe başladım 14/06/2019 tarihinde istifa etsem 6 haftalık periyotta 3.senelik yıllık izinlerimi hak etmiş olurmuyum? 3.senenin parasını çıkarken alabilir miyim?

 29. Merhaba,
  01.12.2016 tarihinde işe başladım ve 20.01.2019 tarihinde evlendim.1 ay önce tüm çalışanlar için yeni bir sözleşme hazırladılar.Ben ve bir arkadaşım imzalamadık.Onu işten çıkardılar. Beni ise yedeğim olmadığı için henüz çıkaramıyorlar.Ama bir hafta içinde çıkmam gerek çünkü evlilik tazminatıma ihtiyacım var. Şimdi ;
  1.Sözleşmeyi imzalamadığım için evlilik tazminatımı almama gibi bir durum söz konusu mudur? Zaten yedeğimi bulunca hemen çıkaracaklar ama bir haftadan uzun sürecek 🙁
  2.İçeride 17 gün yıllık iznim var bunu vermek zorundalar mı ?
  3.ihbar sürem var mıdır?
  Teşekkürler..

 30. Merhabalar 5.7.2017 tarihinde işe başladım 20.8.2018 tarihinde ilk iznimi kullandım 14.2.2019 tarihinde istifa dilekçesi verdim 1.3.2019 tarihinde çıkışım yapılacak ikinci yılı doldurmama 4ay 5 gün var izin hakkı talep edebiliyormuyum beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba, hayır talep edemezsiniz. Bir tam yıl dolmadıkça yıllık izin hakkı gündeme gelmez.

 31. Kendi isteğimle istifa ettim 14 günlük yıllık iznim içerde bunu ihbar süremden düşülecek izin parası yine de verilmesi gerekiyor mu teşekkürler

 32. Merhaba, 17 Nisan 2017 tarihinde başladığım işimden mart sonunda istifa etmek istiyorum. İstifa dilekçemi verdikten sonra 6 hafta ihbar sürem var. Nisan sonu işten ayrılış tarihim olursa ihbar süresinde 2. yılımı doldurduğum için yıllık iznim yüklenir mi? Yoksa istifa dilekçemi verdiğim tarih mi baz alınır? Yardımınızı rica ederim.

  1. Merhaba. İhbar süresi de kıdemden sayılır ve bu süreyle birlikte 2 yılı doldurduğunuzda yıllık izni hak etmişsiniz demektir.

 33. Merhaba isten kendi istegimle ayrilacagim iceride 140 gun yillik.iznim.var.brutten mi.netten mi.yatar tam.olarak anlayamadim..

 34. Ben yurtdışında çalışıyorum 15ay oldu istifa ettim normalde izin hakkı 6ayda 15gun 6ayda 15gun izin kullandım iki defa şu an izinimin dolmasına 3aya kala istifa ettim 3aylik izin parasını alabilirmiyim acaba

  1. Merhaba. Sözleşmenizde böyle bir hüküm varsa olabilir; ancak İş Kanununda 6 aylık periyotlarla değil, yıllık periyotlarla yıllık izne hak kazanılır.

 35. Merhabalar;
  İş yerinden kendi isteğimle ayrılacağımı söyledim içeride birikmiş senelik iznim yok ama 2019 nisan ayında 14 günlük senelik izne hak kazanıyor olacaktım.Sonuçta 9 ay çalışmışlığım var burada 14 değilde haliyle biraz daha az gün hak ediyorum bunun ücretini alabilirmiyim?

  1. Merhaba. Kısmi yıllık izin uygulaması yoktur. Yıllık izne ya tam olarak hak kazanılır ya da hiç kazanılmaz Ferhat bey.

 36. Kendi isteğimle işten ayrılırsam izin hakkımı kaydermiyim yani işten çıktığımda 3 senelik çalışandim ayrıldım tekrar geri işe girdim şuanda 2 sene mi daha doldurdum 5 senelik çalışan oluyormuyum

 37. Merabalar. Düzensiz ve kesintili maaş aldığım için 6 yıldır çalıstığım işyerine çıkış bildirdim. Ve 1 ocak 2019 itibariyle çalısmayacağım. Sözlü ve yazılı olarak bildirmeme rağmen gereken hiçbişey yapılmadı. Bende iş akdimi bitirdiğimi söyledim. 2018 yılı için hakettiğim izin paramı alabilir miyim. Cvplarsanız çok sewinirim

  1. Merhaba. 2018 için hak edilen izin diye bir şey yoktur Serhat bey. İşe giriş tarihiniz ne ise, onun üzerinden yıllık izin hesabı yapmalısınız.

 38. Merhaba ben 4 ay önce kamuya gececegimden dolayı istifa ile ayrıldım kullanmadığım 41 günlük yıllık izin paramı talep ettim odemediler arabulucuya gelmediler süreçte mahkeme açacağım benim korkum kazansam bile bu parayı odememe gibi bir durum olurmu

  1. Merhaba. Davayı kazanırsanız, icra yoluyla alacağınızı tahsil edebilirsiniz. İşveren iflas edip kaçmadıysa ya da kaçmayacaksa, endişelenmenize gerek yok.

 39. Merhaba efendim ben işten istifa ettim elden bana 4000binlara para verdiler 2senedir calısıyom ama yıllık izinlerim ve mesayi paralarımı alamadım simdi dava acsam alabilirmiyim acil cevablarmısın.

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz; ama ne tür evraklara imza attığınızı bilemiyorum. Bir avukata danışarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

 40. Merhaba
  İs yerinden istifa edeli 19 gun oldu ama hala izin gunlerimin parasini yatirmadilar. Parayi bankadan alicagim icin bankada ki hesaplarda herhangi bir hareket gorulmemektedir. Bununla ilgili olarak nereye şikayette bulunabilirim. Yada bu paranin yatirilmasi ile ilgili bir sure var mi ?
  Tesekkurler

  1. Merhaba. 19 gün, beklemek için yeterli bir süre. İşverenin ödemeyeceği kanaatindeyseniz, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 41. Merhaba. Kurumsal bir firmada 22 ay çalıșıp ișten çıktım. Yillik iznimiz 14 gun. Bir gun bile kullanmadim. Bu durumda 2. Yilimi doldurmadigim icin, isverenim bana 14 gunluk izin parasi mi vermeli yoksa ilk yildan sonra 14 gun uzerine her ay belli bir miktarda izin gunu ekleyip odeme mi yapmali? Tesekkurler

 42. Merhaba ben ihbar suresini noter onaylı veya resmi olarak is verene bildirmedim ama gerekli kişiye yoneticiye bildirdim 17 gün önceden isten ayrilacagimi bildirdim veya tamam denildi bana ben hic bir sekilde yillik izin veya resmi gün tatili kullanmadm bu yüzden is verenimden bi ücret talep etme hakina sahipmiyim 3 yıldr aynı isyerindeyim eylül ayinda 3cü senem doldu ama 2015 girisliyim 2016 da girdi çıktı yapılmış haliyle ve suan 2 senelik gozukuyorum e devlet uzerinden 14 gün eksik yatmış sigortam da.OKUDUGUNUZ IÇIN SAYGILAR SEVGILER VERECEĞİNİZ BILGILER ICIN SIMDIDEN TEŞEKKÜR EDERIM

  1. Merhaba. Kullanmadığınız ne kadar yıllık izniniz varsa bunların ücretini ve ödenmeyen tüm alacaklarınızı elbette talep edebilirsiniz.

    1. Öncelikle arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Burada uzlaşamazsanız, mecburen iş mahkemesinde dava açarak hakkınızı aramalısınız.

 43. Merhabalar 2001 yılında işe girdim.2013 7. ayında istifa ettim.İstifa sebebim : Yıllık izin vermiyorlardı bu yüzden istifa ettim.Yıllık izin ücretlerimi kıdem tazminatımı alabilir miyim? Bunun için bilgilendirebilir misiniz ? Teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Merhaba. Hacı bey, istifa etmek yerine haklı fesih yapmalıydınız? O dönem her hangi bir evrak, istifa mektubu vb. imzaladınız mı?

 44. Yıllık izin paranı alamazsın ama maaşın işler aynı hesaba gelir diyorlar sizce neden böyle yapıyolar kafam çok karıştı bi yardımcı olursanız sevinirim

 45. Merhaba . Beni 1 ekimde işten çıkardılar , ama çıkışımı yapmamışlar şimdide yıllık iznini kullandiralim çıkışını öyle yapalım diyolar,filminizin paranı alamazsinnama maaşım işler o güne kadar diyolar.kidem tazminatım ve ihbar tazminatım sıkıntıya gidermi sizce kabul etmelimiyim

  1. Merhaba. Yıllık izin kullandırmak istiyorlarsa, bırakın kullandırsınlar. Zaten bu dönem için maaşınızı alabileceksiniz. Sizin açınızdan fark eden bir şey olmayacaktır.

 46. merhaba yıllık izin suremin dolmasına 3 ay var ve ben işten ayrılmak istiyorum kalan süreyi doldurmadan ücret hakkı talep edebilir miyim teşekkür

  1. Merhaba. Şahin bey, yılınızın dolmasına bir gün bile kala ayrılsanız, ne yazık ki yıllık izin ücretine hak kazanamazsınız.

 47. Merhaba ben çalıştığım firmada birinci yılını tamamladım ama yılık iznini kullanmadım kendi isteğimle ayrılmama halinde bunun parasını alabilirim ve vermemeleri haline nasıl bir yol izleyebilirim.

 48. Merhaba 4 yıllık part olarak çalıştığım şirketten istifa edip ayrıldım normalde ayin 2sinde son gun çalıştım ve 3 gibi çıkış mailini gönderdi hafta sonu gibi evraklar hazır die imzalamaya çağırdı ben 13 gibi gidebildim bana hic hak talep edemediğimj söylediler bende imzalamaya gittim yeni yıldan 14 gün iznim vardi bana 6 gün izin girmiş ve bu konuda hiç bir bilgim yoktu kendilerine sordum neden böyle birşey yaptınız die şirket böyle istedi filan gibi şeyler söylediler herşeyi imzalattılar bende artık onlardan gercekden kurtulmak için imzaladım allaha havale ettim eğer imzalamasam tazminat alabilirmiydim ve ayrıca yıllık izin neden kullandırma gereği duyuyorlar kullanılınca daha azmi para ödüyorlar geri kalan yıllık iznim hangi paraya göre hesaplanacak onuda bilmiyorum bu nasıl is hiç birşey anlamadim bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  1. Başak hanım, evrakları görmeden ya da bazı bilgilere sahip olmadan buradan bilgi verirsek sizi yanıltmış oluruz. Mümkünse, bulunduğunuz yerde bir avukatla görüşün ve durumunuzu yüz yüze izah ederek bilgi talep edin. Böylesi daha doğru olacaktır.

 49. Merhaba 4sendedır bır şirkette çalıştım fakat geçen ay ıstıfa yazdımm geçen sene yılllık ızın kullanmadımm gecen senenın yıllık ıznın parasını alabılırmıyım ??

  1. Mehmet bey kullanmadığınız kaç gün yıllık izniniz varsa tamamının ücretini işverenin size ödemesi gerekir.

 50. Merhaba şirkete giriş tarihim 09.09.2016
  Buna ramen 10.08.2018 daha hiç bir senelik iznime çıkmış değilim senelik izin talebim devamlı (eleman eksik seni senelik iznine çıkartamıyoruz ) gibi bahaneler oluyo 2 haftadırda haftalık iznime çıkamıyorum yine aynı bahaneleri sunarak. ben şimdi işten ayrılsam kıdem tazminatı ve senelik izin tazminatı haklarımı alabilirmiyim konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşükkür ediyorum

  1. Merhaba, 10/09/2018 tarihinde Hale’n yıllık izin kullanamamış olursanız haklı fesih hakkınız olur. Çünkü işverenin size izin kullandırması için daha vakti var.

 51. Meraba ben bu sene istifa ettim gecen seneden kalma 8 gün senelik izmim vardı istifa ederken hic bi hak talep etmiyorum yazdırdılar yani yönetici ne derse onu yazdım istifada bu kelimeyi kullandıgın icin ücretimi ödemiyolar dogru mu yoksa hakkımı almaya ugraşım mı bi bilgi verebilirseniz cok sevinirm .

  1. Büşra hanım bu ifade, sizin hakkınız olan maaş ve yıllık izin ücreti gibi haklarınızı kesinlikle zayi etmez. Kullanmadığınız yıllık izinlerinizi kullanmış gibi imza atmadıysanız hakkınızı aramanızı öneririm.

 52. Merhaba 1.5 yillik calisanim ve istifa edicem benim sirketten ne gibi alacaklarim olabilir gecen sene resmi tatillerin ucretlerinide odemediler yani 10 gun icin mesai 200 tl ytirdilar tesekkurler

  1. Müjdat bey resmi tatil ücretleri halen ödenmemişse bu bir haklı fesih sebebidir. Ayrıca bunun dışında haklı fesih gerekçeleri de varsa, bunları gerekçe göstererek bir fesih yapmanız halinde hem kıdem tazminatı hem de kullanmadıysanız yıllık izin ücreti talep edebilirsiniz.

 53. Merhaba ben geçen seneki yıllık iznimi kullanmadım bu senede 19.08 de yıllık iznim tekrar doluyordu fakat yarın 07.08 çıkışım verilecek. Bu senenin yıllık izin parasinida alabilir miyim acaba yada nasıl bir yol izlemeliyim? Tesekkurler

 54. Merhabalar
  Ben 26 temmuz 2017 işe başladım. 01 eylül 2018 işten ayrılacağım. 5 günlük yıllık izin kullanacağım. Ağustosun 17 nde ihbar dileçemi versem 15 gün önceden haber verildiği için. İçeride kalan 9 günlük yıllık iznim hesabıma maaş ile beraber yatar mı ? Yani iznimin ücretini almak için her hangi bir dilekçe yazmama gerek var mı yoksa direk hesabıma yatar mı?

  1. Merve hanım izin ücreti için işçinin ayrıca bir talepte bulunması gerekmez. Kullanılmayan yıllık izinlerin ücretinin zaten ödenmesi gerekir.

 55. iyi günler. Ben 01.09.2016 tarihinde işe başladım. 1 yıllık izin hakkım olan 14 iş gününün 13,5 gününü kullandım. 24.07.2018 tarihinden istifa etmek istiyorum. İhbar süresinde çalışırsam ya da ihbarımı ödersem ne gibi yükümlülüklerim olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

  1. Elif hanım önünüzde zaten iki seçenek var. Ya ihbar süresinde çalışacaksanız ve işten öyle ayrılacaksınız Ya da ihbar süresinde çalışmayacaksanız ihbar tazminatı ödeyeceksiniz.

 56. 5 gün babalık izni kullandım. dönüşüm cuma gününe denk geliyordu bende firmayı arayıp Cuma günü gelemeyeceğimi yıllık izinden kesilmesini talep ettim ancak dönüşüümde tutanak tutup savunma yazdılar birde cumartesi günü için zorunlu mesai tutamağı tuttular şimdi ben işten istifa etsem tümmhaklarımı alabilirmiyim

  1. Özcan bey, talebiniz yazılı olmadığı için ve resmen onaylanmadığı için haksız duruma düşersiniz.

 57. Merhaba,
  11 haziran da istifamı verdim ancak 8 haziran itibariyle şirket çıkışımı verdi. Bunun yanısıra 2 haftalık iznimi kullandığım mazeret izinlerini düştüklerini söyleyip yatırmadılar. Bu durumda ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 58. Merhaba asgari ucretin altinda calisiyorum ama bodromda askeri ucret odeniyo gorunuyo isimi sevmeme ragmen 1.5 senedir verilen sozler tutulmadi zam istedim bari asgari ucret olsun dedim vermeyince bu sartlarda calisamicam dedim temmuz 31 de ayrilcam ustelik hic bir zaman tam zamaninda maas alamadim haziran masimi halan almis degilim yarisi duruyo benim sorum ben isverenden kidem tazminatimi istesemalirmiyim ve senelik izin parami lutfen yardim edin

 59. 04.07.2009 tarihinde ise girdim 26.06.2018 tarihindede isime son verildi 56 günlük ihbar alacağım 4 temmuzdada 21 gun yıllık ızin hak edecektim 21 gun izin ucretini bana öderlerdi.
  Teşekkürler.

 60. Merhaba
  04.07.2009 tarihinde ise girdim 26.06.2018 tarihinde isime son verildi 4 temmuzdada 21 gun hak edeceğim izin ucretimi sirket bana verecekmi?
  Teşekkürler.

 61. Ise başlangıç tarihim 11.11.2013,agustos sonu işten ayrılacağım.gecen seneden 2 gün izin hakkim kalmıştı.bu sene için agustosta ayrilirken izin ücreti alma hakkim var midir

 62. Merhaba çalıştığım ozel sirkette sorumluyum ve benim bi ust amirim bagirip hakaret ederek konusuyor ve kamera kayitlarinda ustume yurumesi ve tehditli el hareketleri var.isten cikmam icin benimle ugrasiyor 8 yillik emegim var mahkeme yolu ile kidem tazminati alabilirmiyim.kamera kaydi ve whatsap dışında delilim yok kamerada ses kaydedilmedigi icin karasizim

 63. Merhaba,
  01.07.2014 tarihinde girmiş olduğum işimden 22.06.2018 tarihi itibariyle istifa ettim. İşyerim 2 aylık ihbarımı kullanmamı talep etti. Bu 2 ay içinde yıllık izin hakedişim olacak Mıdır? Veya hakedişimden bir gün önce ihbarımı bitirme hakları olabilir mi? Tamamen onların inisitafinde midir ihbar sürem?

  Teşekkürler

  1. Hamit bey, ihbar süresi de kıdemde sayılır. Eğer ihbar süresi içinde yeni yıllık izninizi hak ederseniz, bunun size kullandırılması ya da ücretinin ödenmesi gerekir. İhbar süresini kim zamanından önce sona erdirirse, karşı tarafa ihbar tazminatını öder.

 64. 16.08.2004 işe girişim daha iyi şartlarda bir işe başlamak için 16.06.2018 de istifa edeceğim kullandığım yıllık izinlerin ücretini işveren alabilir mi kıdem tazminatı almadan ayrılıyorum 1999 sonrası sigorta başlangıç olduğu için

 65. Zeynel bey cok tesekkur ederim benim bi sorum daha olacakti. Ben 4d kadrosuna nisan ayinda gecmistim fakat sozlesme imzalamadik daha bu hafta imzaliycaz. Ama ben baska kuruma 4b li olarak atandigim icin bu sozlesmeyi imzalamayi düşünmüyorum. Imzalamadigim icin kidem tazminati alabilir miyim

 66. Merhaba zeynel bey, ben istifa etmeyi dusunuyorum ve ihbar suremi bildirdim 16 günlük de yillik izin alacagim var yillik iznimi kullanmadam ayrilmam gerekiyor cunku 4b li olarak baska bi hastaneye atandim, fakat isyerimden yillik izin ucretini alabilir miyim diye sordugumda biz ucret olarak yatirmiyoruz diyor, boyle bisey var mi yasal mi yani yaptiklari.

  1. Emine hanım, yıllık izninizi kullanmanız istenirse, kullanmanız ya da bundan feragat ettiğinizi beyan etmeniz gerekir.

 67. Teşekkür ederim cevabınız için Zeynel bey. 25 mayıs günü öğleden sonra mesaim bitiyor. 26 mayıs günü mesaim yok ve 27 mayısta da aynı şekilde. Tarihi 1 gün ileriye geçirmek ve mesaimin olmadığı gün istifayı vermek açısından bir sorun olmaz herhalde. Çünkü iş yeri müdürü bir sonraki çalışma saatimi yazmak istemeyip, iş çıkış gününü 25 mayıs yıllık iznimin olduğu gün yapmak istiyor. Ben de bir sonraki haftaya da kalmak tahammül etmek istemiyorum.

  1. Sizin yerinizde olsam, gerekirse haftaya da kalırdım. Çünkü neredeyse yarım maaş tutarında bir alacaktan bahsediyoruz, riske atmayın.

 68. Merhaba, bodromda 25 Mayıs 2017’de işe giriş tarihim yazmakta, ben 25 Mayıs 2018 tarihinde mesaimi bitirdikten sonra istifa etmeyi düşünüyorum. Yıllık iznimi hiç kullanmadım. Yıllık izin ücretimi tam 1 yılımı doldurduğum gün için alabiliyor muyum? Bu durum kesin olsun diye 25 mayıs mesai saati bittikten sonra 26 mayıs tarihinde istifamı versem bir farklı durum olur mu?

  1. Deniz hanım, sizin yerinizde olsam 26 mayıs itibariyle işten ayrılırdım. Böylece işinizi garantiye almış olursunuz.

 69. Merhabalar
  İşe 14.06.2017 de başladım, 05.05.2018 de istifa ettim. Yıllık izin ödemesi alabilirmiyim, teşekkürler

 70. Merhaba
  19.10.2010 yılından beridir yönetici olarak çalışmakta olduğum işyerinden toplam 60 gün yıllık izin alacağım vardır.eleman yetersizliğinden dolayı iş yüküm çoğaldı ve mobing gibi gelmeye başladı.hal böyle iken iş yerinden ayrılsam, kıdem+yıllık izin ödenirmi.
  Saygılarımla

  1. Salih bey, yıllık iznin kullandırılmaması haklı fesih için tek başına yeterlidir. Ödenmezse, dava yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 71. Merhaba ben nisanda 4d kadrosuna gecmis bulunmaktayim, fakat simdi de 4b li olarak atandim, atandigim yere bir hafta icinde baslamam gerekiyor, bu durumda ihbar suresi calismak zorunda miyim

  1. Evet, ihbar süresini çalışmanız gerekir. Aksi takdirde sizden ihbar tazminatı talep edilebilir.

 72. Yeni bir is bulma sebebiyle istifa edeceğim. 1 senem doldu yıllık iznimi kullanmadım. İş yeri müdürüm bu hakkımın ödenmesini şirketin inisiyatifine kaldığını belirtti. Açıkçası vermek istemiyorlar. Gıda mühendisi olmama rağmen bazı zamanlar haftalık iznimi dahi kullanmadığım oldu ve resmi tatillerde çalıştım. İdari kadroda olduğum için fazla mesai de yapsam mesai parası almayacağımı söyledi. Maaşım düşük olması sebebiylede izin kullandıracağını söyledi. İsten çıkıyorum artık bu haklarımı alabilir miyim. Yoksa hakkımı mahkemede mi aramaliyim. Bu izin haklarimi kaybeder miyim.

  1. Hanife hanım, işyerinde 1 yılınız dolduysa ve işten ayrılıyorsanız, işveren size yıllık izin ücretini ödemek zorundadır. Bu hususta işverenin bir takdir hakkı yokturç

 73. Ben istifa ettim 1 ay oluyor. İzin ücretimi talep ettim Ançma yeni devir alan yöneticilerim bizden öncesine biz karışmayız diyorlar hakkımı vermiyorlar eski yöneticim de onları ödemesi yapmasını tamamen devrettiğini söylüyor. Sizce ne yapmalıyım ücretimi alabilmek için

 74. Merhaba,
  Yaklaşık iki yıldır bir işyerinde çalışıyorum. İçerde iznim kalmadı. 15 gün sonra yıllık izin bakiyem güncellenecek ve 14 gün iznim olacak. Ancak izin hakediş tarihinden 1-2 hafta önce işten ayrılmam durumunda, yakın tarihte hakedeceğim izinler için bir talepte bulunabilir miyim?

  1. Metin bey, 1 gün önce bile ayrılsanız, bir yıl dolmadığı için yeni izinlerinizi hak etmemiş olursunuz.

 75. İstifa ettim içerde 29 gün yıllık iznim var ücret tutarının 1470 olduğu söylendi. Bu hesaplamaya haftalık izinleride katmam gerekir mi yoksa 29 günden mi hesaplanıyor

  1. Erdinç bey, maaşınızın bir aylık tutarı ne kadar ise onu 30’a bölün ve çıkan rakamı 29 ile çarpın. İşlem bu kadar basittir.

 76. İşe doğum izni alan kişinin yerine girdim ve bir sözleşme imzalamadık. Ağustos ayında işe dönecek,ben ayrılacağım ve benim 1.yılım temmuzda doluyor. İzin yapmadığımda ücretini alabilir miyim? Sözleşme yapmadığım için soruyorum.

  1. Gül hanım, 1 yılınızı tamamlarsanız, iş sözleşmeniz olsa da olmasa da yıllık izin ya kullandırılmalı ya da çıkarılırken ücreti ödenmelidir.

 77. 4 yıllık çalıştığım yerden herhangi bir evrak imzalamadan çıktım yıllık izinlerimi kullanmadım geriye dönük haklarımı bilmediğim için isteyebilir miyim dava açabilir miyim alma imkanım olur mu

  1. Yeşim hanım bu elbette mümkündür. Bir an önce bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 78. Merhaba 26.04.2012 yılında iş başı yaptığım iş yerinden 26.04.2018 tarihinde istifa etmek zorunda kaldım aile sebeplerinden dolayı kıdem tazminatı alabilir miyim bide 6yıllık olduğum için 21 gün yıllık izin hak edişi parasını alabilir miyim

  1. Murat bey, haklı nedenle fesih yapmadıysanız tazminat alamazsınız. Ama kullanmadığınız yıllık izinlerin ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

 79. 18 yas alti isciler isten cikmalari durumunda yıllık izin ücretlerini alabilirlermi ? Alırlarsa kac gün uzerinden alirlar ?

 80. 1 sene 70 gün aynı iş yerinde çalışıyorum yıllık iznimi henuz kullanmadim. Is yerinden ayrılmam dahilinde yıllık iznimin ücretini verirler mi

 81. habersiz işe gitmediğim için işten çıkarıldım yıllık izin haklarımı alabilirmiyim

 82. merhabalar ben 24 04 2017 tarihinde ise başladım 30.05.2018 tarihinde işten ayrılmak istiyorum ihbar tazminatı ödememem için ne zaman bildirmem gerekiyor ayrılacağımı ve yıllık izin ücreti alabilirmiyim alırsam hafta sonlarıda katılıyor mu bu ücrete

  1. Ümit bey, kullanmadığınız yıllık izniniz kaç gün ise, o kadarlık ücret alırsınız. İhbar süreniz ise 4 haftadır.

 83. Ben yarın işi bırakıcam iş yerine haber vermedim iki yılım doldu izin falan kullanmadım paramı alabilirmiyim

 84. 24.10.2016 tatihinde işe girdim ve artık memleketime dönmem gerekiyor. hiç yıllık izin kullanmadım ve 30.04.2018 tarihinde istifa etmek istiyorum , yıllık iznimin karşılığının ödenmesini istiyorum bunu dilekçeye yazmam gerekiyormu ve dilekçem nasıl olmalı

  1. Mustafa bey, bunu dilekçeye yazsanız da yazmasanız da, kullanmadığınız yıllık izinlerin ücretlerinin size ödenmesi gerekecektir.

 85. İyi çalışmalar ;

  05.06.2014 tarihinde çalışmaya başladığım firmadan 20.02.2018 tarihinde istifa edeceğim 2015 , 2016 ve 2017 senelik izinlerimi kullandım. 2018 senesi için yıllık izin hakkım var mı ?

  Teşekkürler.

 86. merhaba, 4 yildir ayni sirkette calisiyorum ve giris tarihim 5 mart idi.1 mart itibariyle sirketten ayrilacagim bu durumda yillik izin parami 4 gun sebebiyle kayipmi ediyorum?

  1. Merhaba. Evet, son izninizi hak etmemiş olacağınızdan, bu seneye ait izin parası alamazsınız.

 87. Merhaba. Çalıştığım iş yerinde 2 yılım doldu. İstifa edeceğim. Ihbar sürem 6 hafta çıkıyor. Ancak ben çalışmak istemiyorum. 14 gün yıllık iznim var. 14 gün yıllık izini ihbar süresinden düşmesini istiyorum. Böyle bir şey isteme hakkım var mı?

 88. ben 2001 den itibaren haydarpaşa numune hastanesinde çalışıyorum.kadroya geçiş sürecinde evrak vermedim işi bırakmayı düşünüyorum yıllı iznim de var 54 gün kısaca haklarım nelerdir.tazminatım nasıl hesaplanır

  1. Ulaş bey bu durumda ihale bitiminde, kıdem tazminatınızın ödenmesi ve ihbar süresi kullandırılması gerekir. 54 günlük izin ücretiniz de ayrıca ödenmelidir.

 89. Merhabalar 2 yılı geçkin süredir çalıştığım firmadan istifa ederek ayrıldım içeride 21 günlük izin hakkım kaldı firma ile görüştüğümde izin talep etseydin kullansaydın dediler istifa ettiğin için tüm haklarından feragat etmiş olursun ayrıca yıllık izin ücreti hiçbir şekilde paraya dönüştürülemez dediler yıllık izin ücretimi alabilir miyim? yardımlarınızı rica ederim.

  1. Merhaba. Tamamen yanlış bilgi vermişler. Yazıda da gerekçelerini zaten açıkladık.

 90. Selamlar 23.10.2012 de işe girişim 5 gün diğer yıldan 14 günde bu yıldan yıllık iznim var kendimi işten çıkarttırmak istiyorum tazminatımı alarak fakat 19 günlük yıllık iznimi nasıl alırım ? almasam ücreti yatarmı Teşekkürler

  1. Özkan bey, işverenin bunu, işten ayrıldığınızda ödemesi gerekir. Ödemezse dava açarak alabilirsiniz.

 91. Merhaba ben 1.12.2016 da işe başladım ve 15.11.2017 de işten istifa ettim. 21 gün ihbar çalıştırıyorlar 06.12.2017 de tamamen işyerimle ilişiğim kesilcek. Bu sebeple yıllık izin ücreti alırmıyım?

  1. Mustafa bey, iş sözleşmenizin sona erdiği tarih itibariyle 1 yılınız dolduğu için yıllık izin ücretinizin ödenmesi ya da iznin kullandırılması gerekir.

 92. Mustafa bey merhaba ben 9 – 10 aylık bir çalışanım fakat bazı nedenlerden dolayı işten ayrılıp başka yere başlayacağım tabi bunu önceden çalışacağım yere bildireceğim sorum; bu süre zarfında işten ayrılsam yıllık izin parasından faydalanan bilirmiyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey, işyerinde bildirimde bulunmanız gerekir. İşten ayrıldığınız tarihte, 1 yılınız dolmuşsa yıllık izin ücreti hak edersiniz, dolmamışsa hak edemezsiniz.

 93. Merhabalar iyi günler dilerim.ben çalışmış olduğum işyerinden kendi isteğim ile istifa ettim lakin tazminat hakkım olmadığını biliyorum benim hak ettiğim izn günlerim fazla mesai haklarım vardı bunları isteme hakkım varmı vat ise talep edebilirmiyim..

  1. Serkan bey elbette talep edebilirsiniz. Kıdem tazminatı ile diğer alacaklar farklı konulardır.

 94. İyi çalışmalar. 2013 yılında üniversite okumak için 11 kamu işçisi olarak çalıştığım GLİ den istifa ettim. Aynı ve ya farklı statüde geri dönebilir miyim? Teşekkürler.

   1. Bilgi için mail attığımda tüzüğümüzde böyle bir madde yoktur tarzında bir cevap aldım. Bunun anlamı nedir? (istifa eden işçinin geri dönmesi)

    1. Böyle bir madde olmadığına göre, sanırım sizi tekrar işe almayacaklarını söylüyorlar.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu