Devlet Memurları Kanunuİzin

1’nci derece akraba düğün izni

Ülkemiz kültüründe düğüne katılmak, bir eğlenceden öte görev olarak görülür ve ciddiye alınır. Böylece başkalarının da kendi düğününe gelmesi beklenir. Böyle olunca gerek memur ve gerekse işçi için şöyle bir soru gündeme gelir: İşçi ya da memur için akraba düğün izni var mıdır?

Akraba düğün izni

Burada akraba tanımını tam yapmak gerekir ki; sorununu cevabı da tam verilebilsin. Bu sorunun muhatabı olan akraba kavramına aşağıdaki kişi girmeyecektir; çünkü bunlar için öngörülmüş düğün izni zaten vardır:

  • Çocuklar

Evet, çocuk haricindeki diğer tüm akrabaların durumu bu hususta aynı olup aşağıda izah edilmiştir.

Memur için akraba düğün izni

Devlet memurları için öngörülen ücretli mazeret izinlerinin neler olduğunu şu yazımda açıklamıştım: https://mustafabaysal.com/memur-mazeret-izinleri/

Oradan da görüleceği üzere memurun mazeret izinleri arasında evlilik izni var olsa da yalnızca şunların evlenmesi durumunda kullanılabilir:

  • Memurun kendisinin evlenmesi
  • Memurun çocuğunun evlenmesi

Her iki durumda da memura 7 günlük ücretli mazeret izni verilir.

İşçi için akraba düğün izni

Bildiğiniz üzere memurlar ile işçiler farklı kanunlara tabi olup memur hakları söz konusu olduğunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ve işçi hakları söz konusu olduğunda 4857 sayılı İş Kanunu’na bakmak gerekir.

İşçiler için İş Kanunu’nda öngörülen ücretli mazeret izinlerini de daha önce kaleme almıştım: https://mustafabaysal.com/iscinin-evlilik-babalik-olum-izni/

O yazıdan da görüleceği üzere, işçiye yalnızca kendisinin evlenmesi halinde ücretli mazeret izni öngörülmüş olup bunun süresi de 3 gündür.

1. derece akraba düğün izni

Birinci derece akraba düğün izni

Çalışanların genel olarak merak ettiği husus ise 1’inci derece akrabalarının düğünleri için izin alıp alamayacaklarıdır.

Bu 1’inci derece akrabalar teknik olarak çocukları, anne ve babayı ifade eder. Ancak bu soruyu sorunlar amca, teyze, dayı, hala, dede, torun, kardeş ve kuzenleri de kastediyor olabilir.

Ancak şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki; memurlar ve işçiler için düğün izni olarak sadece şu durumlar geçerlidir:

  • Memura çocuğunun düğününde 7 gün ücretli izin verilir.
  • İşçiye hiçbir yakınının düğünü için ücretli izin verilmez.

Ancak işçiler için şunu hatırlatmak gerekir ki; özellikle kamu kurumlarında ve bazen de özel sektör işyerlerinde toplu iş sözleşmeleriyle (TİS) özel hükümler getirilebilir ve işçiye daha geniş evlilik/düğün izin hakları verilebilir.

SONUÇ

O halde “akraba düğün izni” konusunu kısa yoldan ve net şekilde sonuca bağlayalım:

  • Birinci dereceden ya da beşinci dereceden fark etmeksizin, özel sektörde İŞÇİLER için akraba düğün izni yoktur.
  • MEMURLAR için ise akrabalar arasında yalnızca çocuğunun evlenmesi halinde 7 günlük ücretli mazeret izni vardır.

O halde; kardeşten kuzene kadar, başkaca hiçbir akraba için ne memurlarda ne de işçilerde izin hakkı olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat unutulmamalıdır ki; özel sektörde işçinin böyle durumlar için ÜCRETSİZ izin ya da yıllık izin talep etme hakkı bulunur ve işveren uygun görürse işçisine bunun için ücretsiz izin verebilir.

Benzer şekilde memur da akrabasının düğünü için varsa yıllık izin hakkını kullanmak isteyebilir ve yine amiri uygun görürse ona da bunun için yıllık izin verilebilir.

Akraba düğün izni hakkında sık sorulan sorular:

Kardeşi evlenen memura kaç gün izin verilir?

Devlet Memurları Kanunu’nda, kardeşi evlendiği için memura verilecek özel bir izin türü bulunmaz.

1. derece yakın akraba kimdir?

Birinci derece akrabalar; anne, bana ve çocuklardır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu