İhbar Tazminatı

İhbar tazminatı alabilir miyim?

İhbar tazminatı, her halde ve şartta alınan bir tazminat değildir. Hatta çift taraflı bir tazminattır ve işçi hak edebileceği gibi işveren de hak edebilir. Biz de daha rahat anlaşılması için bir ihbar tazminatı şeması hazırladık. Şema yardımıyla kolaylıkla bu sorunun cevabını bulabilirsiniz: İhbar tazminatı alabilir miyim?

İhbar tazminatı şartları

İhbar sürelerinin ne kadar olduğunu ve bildirimli feshin ne olduğunu daha önce açıklamıştık:

mustafabaysal.com/ihbar-sureleri-kac-haftadir

mustafabaysal.com/bildirimli-fesih-nedir

İşte işçi ya da işveren, kim bildirimli fesih yapacaksa, bunu belirli bir süre önceden karşı tarafa ihbar etmekle yükümlüdür. Bu yükümlülük yerine getirilmezse, karşı taraf ihbar tazminatı talep etmek hakkına sahip olur.

İhbar tazminatını işveren de isteyebilir

İhbar tazminatının ön şartı, iş sözleşmesini fesheden taraf olmamaktır. Çünkü ihbar tazminatı hak edecek olan taraf her zaman, iş sözleşmesini sona erdiren tarafın karşısında yer alan taraftır.

Örneğin işçi iş sözleşmesini sona erdirse; ama işverene zamanında bildirimde bulunmasa, ihbar tazminatına işveren hak kazanacaktır.

İhbar tazminatı alma şeması

ihbar tazminatı zamanı

İhbar tazminatının ne olduğundan, hangi hallerde hak edileceğinden ve nasıl hesaplanacağından yukarıda bahsettik.

Şimdi, ihbar tazminatını hak edip hak etmediğinizi kolayca anlayabilmeniz amacıyla oluşturduğumuz ihbar tazminatı şemasını sizinle paylaşacağız.Aşağıda yer alan ve bilgisayarınıza indirebileceğiniz ihbar tazminatı şemasıyla, ihbar tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı hızlı ve güvenilir bir şekilde görebileceksiniz.

Ayrıca konuyla ilgili olarak; aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

mustafabaysal.com/ihbar-tazminati-nasil-alinir

mustafabaysal.com/kidem-tazminatinda-ve-ihbar-tazminatinda-zamanasimi

mustafabaysal.com/kidem-ve-ihbar-tazminati-odemesinden-hangi-kesintiler-yapilir

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ihbar tazminatı şemasını görüntüleyebilir ya da indirebilirsiniz:

drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQdW1xdHhkUVNidTQ

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bi fabrikada çalışıyordum asgari ücret altı calistiriyorlardi. Ben de bunu öğrendim gittim şikayet ettim bir ay sonra işten çıktım bir aylık maasimi yatirmadilar bugün dilekçenin sonucu geldi işverenle konuşun ihbar tazminatinizi alın vermezse yargıya başvurun diyor ne yapmalıyım 2015 aralıkta ise başladım 2016ekimde bıraktım işi bana yardımcı olun

  1. Özlem hanım dilekçede de denildiği gibi, işveren ödeme yapmazsa dava açmanız gerekir. Bu şikayet sonucu davada lehinize delil olacaktır.

 2. Özel sektörde çalışıyordum 5 ay sonra isten çıkarıldım uyarı falan yapılmadı sadece mesai bitiminde aradılar ve çıkışımın verildiği söylendi tabi bu dönemde hamileyim tazminat alabilirmiyim işçi mahkemesine başvursam böyle bir hakkım varmı

 3. 2 ocak 2017 de is basi yaptigim is yerinde 2aylik deneme suresiyle 30 haziran 2017 ihbar surem tebli edilerek 14 temmuzda is aktimin fes edilecegi soylendi 6 aylik calismayi doldurmusmu oluyorum yoksa deneme suresi yuzunden bu sure dahami dusukmoluyor ihbar tazminati hak edebilirmiyim iki haftaliknsure 4 haftaya uzarmi?

  1. Ahmet bey, deneme süresi de kıdeminizden sayılır ve bu süre de dahil edilerek ihbar süresi hesaplanmalıdır.

 4. Mustafa bey 2aylik deneme süreli girdiğimiz işte 4ay çalışıp işverence cikarildigimizda 15gun 2saat iş bulmamız için izin veriyor peki ihbarda vermek zorundami

  1. Cem bey, size verilen bu günler zaten ihbar süreleridir. İşveren size, 15 gün önceden bildirimde bulunmuş ve günde de 2 saat iş arama izni vermiş. Artık, ihbar tazminatı ödemesi gerekmez.

 5. Merhaba
  5 aylik calismanin ardindan ayin 19unda isten cikarildim. 2 gun raporsuzdum. O ay 28i son gunumdu. Ama maasimdan daha az odeme aldim. 15 gun ihbar gunu + 17 is gunu mu hesaplaniyor? Teknik olarak hafta icleri tum ay calismis oldum. Ama maasim yine de eksik?

  1. Gökçe hanım, tam anlayamadım. Biraz daha net açıklayabilirseniz, yorum yapmaya çalışırım.

 6. 1/09/2014 tarihinde girdigim işyerinde 21/10/2016 tarihinde dogum iznine ayrildim.10/08/2017 iş başi yaptim ve ihbar çalışiyorum , bu durumda raporlu oldugum surec tazminattan cikariliyormu? Cikariliyor ise ihbar suresininde düşmesi gerekmezmi ki bide 1 eylülde 3 yılım doluyor bu durumda yillik izinde hak kazanabiliyormuyum.

  1. Merhaba. Doğum izninden kastınız analık izni ise, bu süre kıdem tazminatı hesabına dahil edilir. Doğum sonrası ücretsiz izin alsaydınız, bu sürenin düşülmesi gerekirdi. Yıllık izne ise zaten hak kazanmış durumdasınız. Bunun için 1 yıllık kıdem yeterlidir.

 7. Dört yıldan fazla aynı iş yerinde ssk lı olarak çalışmaktaydım ve bugün işi bıraktım. İşim satış pazarlama patronum ürünleri götürüp başka bir yere sattığımı çaldığımı söyledi sözde ürünleri sattığımız mağaza ürünleri benden almadığını başka birinden aldığını beyan etti ve çoğu mal faturasız sadece fiş le çıkıyor bizden. Hırsızlıkla itham edilince iş yerinin arabasını telefonunu vs. ne varsa bırakıp işi bıraktım. İş verenim önceden işi bırakacağımı belirtmediği için benden bir şey talep edebilir mi ? Benim yapmam gereken nedir teşekkürler.

  1. Doğukan bey, hırsızlık ithamında bulunulduğu için öylesine çıkar giderseniz, işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Gerçekten de böyle bir şey olmadıysa, haklı nedenle derhal fesih yapmalı ve tazminatlarınızla haklarınızı talep ederek işten ayrılmalısınız.

 8. Merhaba ankara dan sevil ben
  20/01/2016 tarihinde özel bir şirkette oranın sözde ortağı tanıdık olduğu ıçin beni arayıp yeni ortak olduğum firmaya çaya telefona bakacak eleman arıyoruz dediği için işe başladım.
  11 ay o birimde çalıştım bu süre içinde iş yerinin merkez ofisi olan bölümde ne zamn çaycı bayan izin alsa beni rızam olup olmadığını sormaksızın yarın buraya geliyorsun diyerek itiraz hakkım olmadan çalışmaya devam ettik.
  geçtiğimiz şubat ayında sincan da fabrika açıldı oraya alındım fakat oraya gtmeyi kendim istedim yoksa iş yeri merkezi olan birimde mutfakta ve temizlik işinde kalmam için ısrar edildi hayır bn burada çalışamam dedim ve fabrikaya gitmek istedim fabrikada tek çalışan bayan ben olduğum için gelen yemek servisi 3 katlı büro temizliği ve çay her iş bana yüklendi depo gelen giden işler aynı zamanda bir çok hakarete de maruz kaldım gerek çalışan imalat elamanları gerek merkez deki muhasebe elamanı sözlü hakaretlerde bulundu 3-4 ay içinde elaman sayısı attı ve ben yetişemiyorum artık mutfağınıza bayan alın dedim 7 ay gbi süre sonra bayan eleman alındı bayan alındıktan 1 ay sonra beni tekrar merkez buroya sekreter olarak getirdiler ama burada sekreterlik de yaptırmıyorlar daha çok getir götür işinde kullanılıyorum 1 aydır buradayım 03/11/2017 de bugün itibarıyla tekrar sincan fabrikaya çay temizlik elemanı olarak geçmem için karar alındığını söylediler ben sizin mutfağınızda çalışamam buraya işe alınmam bu şekilde değildi dedim ki benim görev kodum temizlik elemanı olarak kayıtlı olduğunu söylüyor muhasebe bunun benim aleyhime kullanılması doğrumu böyle bişeyden bilgim yoktu
  sanırım yıldırma psikolojisi uygulanıyor ayrıca asgari ücret ten 150 tl fazla maaş aldığım halde ssk asgari ücretten yatırılıyor işten kendim ayrılsam 2 yıllık tazminatı alabilirmiyim ne yapabilirim bir yol gösterirmisiniz lütfen

 9. Merhaba 2011 den bu yana halen çalıştığım iş yerinde meslek kodumun yalnış girildiğini gördüm ve düzeltilmesi için insan kaynaklarına mail yolladim aradan 14 gün geçmesine ramen hala cevap alamadım ve düzeltme olmadığını gördüm bu sebeple işten ayrılsam ihbar ve kıdem tazmina ti ala bilirmiyim.Bir konuda işimiz gereği şirket arabası kullanıyoruz ve otopark ucret lerini kendimi ödeyip ay sonunda fisleri toplayım şirket e veriyoruz bu otapark ücretini de bize 1 ay sonra yatırıyorlar verdiğimiz para elimize 2 ay sonra geçiyor bununla ilgili ne yapıla bilir .

  1. Merhaba. Meslek kodunun doğru bildirilmemesi, sizin açınızdan herhangi bir kayba neden oluyor mu? Olmuyorsa, haklı fesih nedeni de olmaz. Diğer konuda ise, süregelen uygulama var ve siz bunu fiilen kabul etmiş durumdasınız. Bunun da haklı fesih gerekçesi olduğunu düşünmüyorum.

   1. Mustafa bey oncelikle cevabınız icin cok tesekkurler ederim.Beden işçisi olarak gösteriliyorum ama onla alakalı bir iş yapmıyorum meslek lisesi mezunuyum pos cihazi tamir bakim kurulum guncel lenmesi isleri yazarkasa kurulum ariza ve bakim uye is yerlerine promosyon malzemesi dağıtımı .Subelerin gorsel reklam afişlerinin uygulaması değiştirilmesi. Sirketin verdiği aracı kullanmak.Bize vermiş oldukları kartlarda saha teknisyeni unvanı var meslek kodun değiştiğinde ister istemek maaş inda ona gore artması gerekmektedir diye düşünüyorum.

    1. Rica ederim. Alacağınız maaşla, meslek kodunun doğrudan bir ilgisi yoktur. Gerçekte ne iş yapıyorsanız, maaşınız zaten ona göre belirlenir. İleride, SGK’nın mesleklere göre asgari ücret uygulaması başlarsa, o zaman belki hak iddia edebilirsiniz. Şu anda meslek kodunun yanlış girilmesinin bir yaptırımı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu