İhbar Tazminatı

İhbar süresi içindeki tatil günleri

İhbar süresi; işçinin ya da işverenin iş akdini sona ermesi sonucunda ve belirli şartlarda gündeme gelen bir tür yükümlülüktür. İşçinin ihbar süresi kadar daha çalışması gereken bu süreçte, ihbar süresi içinde yer alan hafta tatili veya resmî tatiller hesaba dahil edilir mi?

İhbar süresi

İş Kanunu’nun 17’nci maddesi kapsamında yapılacak bir fesihte, tarafların ihbar süresi yükümlülüğü doğar. Bir başka deyişle; taraflardan herhangi birisi ortada haklı bir fesih nedeni yokken iş akdini sona erdirmek isterse, belirli bir süre önceden karşı tarafa bunu bildirmekle yükümlüdür.

Bu süre, iş akdini sona erdiren işçi de olsa işveren de olsa, işçinin o işyerindeki kıdemine göre belirlenir.

Kısaca özetlemek gerekirse ihbar süreleri aşağıdaki gibidir:

  • İşyerindeki kıdemi 6 aya kadar olan işçi için 2 hafta
  • Kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl arasında olan işçi için 4 hafta
  • Kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar olan işçi için 6 hafta
  • Kıdemi 3 yıldan çok olan işçi için 8 hafta

Kıdemi TAM 6 ay, 1,5 yıl veya 3 yıl olan işçinin ihbar süresinin ne kadar olması gerektiğini merak ediyorsanız, şu yazıma göz atabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/ihbar-sureleri-kac-haftadir/

İş günü ne demek?

İş Kanunu’nda bazı yerlerde, sürelerden bahsederken iş günü kavramı kullanılırken bazı yerlerde ise sadece “gün” ifadesi kullanılır.

İş Kanunu örneğin “sürekli ve süreksiz iş ayrımını belirlediği” 10’uncu maddesinde, haklı nedenle derhal fesihteki hak düşürücü süreyi belirlediği 26’ncı maddesinde, muvazaa raporuna itiraz süresini tespit ettiği 3’üncü maddesinde ve işverenin haklı fesih hakkını belirttiği 25’inci maddesinde “iş günü” ifadesini kullanmıştır.

ihbar süresi iş günü

İhbar süresine iş günü dahil mi?

İş Kanunu’nda belirtilen herhangi bir süreyi değerlendirirken, kanun metninde geçen ifadeyi esas almamız gerekir. Haliyle özel olarak iş günü şeklinde belirlenmeyen bir süreyi, iş günü olarak anlamamız mümkün olmaz.

İhbar sürelerinin belirlendiği 17nci maddede de iş günü ibaresi kullanılmadığından, bu sürenin hesabında sadece iş günlerinin dikkate alınması doğru olmayacaktır.

İhbar süresinden tatil günleri düşülmez

O halde diyebiliriz ki; işçinin tabi olduğu ihbar süresi haftalık belirlenir ve bu süreye rast gelen hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri süreden düşülmez.

İhbar süresi kullanma örneği

İşçinin 4 haftalık ihbar süresine tabi olduğunu ve işten ayrılmayı düşündüğü tarihin de 16 Haziran olduğunu varsayalım.

Bu işçinin yapması gereken 16 hazirandan geriye doğru 4 hafta saymak ve en geç 18 mayısta işverene ihbar bildiriminde bulunmaktır.

İhbar süresi 28 iş günü değildir

Bunu özellikle tekrar vurgulamak istedim ki; yukarıdaki örnekte olduğu gibi 16 haziranda işten ayrılmak isteyen bir işçi, geriye doğru 4 hafta saymak yerine 28 iş günü sayarsa, hatalı işlem yapmış olacaktır.

ihbar tazminatı iş günü

İhbar tazminatı da iş günü üzerinden olmaz

İhbar süresi hesaplanırken hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri dışlanmadığına göre, ihbar tazminatı hesaplanırken de bunların düşülmesi ya da süreye eklenmesi doğru olmaz.

İşçinin tabi olduğu ihbar süresi kaç hafta ise, ihbar tazminatı da tam olarak bu sürenin karşılığı kadar olacaktır.

Örneğin işçinin ihbar süresi 8 hafta ise; bu 8 haftalık sürenin içinde kaç tane hafta tatili ya da kaç tane resmî tatil olduğuna bakılmaksızın, ihbar tazminatı doğrudan 8 haftalık ücret tutarınca ödenecektir.

SONUÇ

İhbar süresi hesabı iş günü üzerinden yapılmaz ve ihbar süresine denk gelen hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ihbar süresini etkilemez.

İşçinin ihbar süresi kaç hafta ise, o kadar süre kadar çalışılması gerekecektir. Bu süre içinde kaç tane hafta tatili olduğunun, kaç genel tatil gününün mevcut olduğunun ya da ne kadar bayram günü olduğunun önemi olmayacaktır.

İhbar süresi hesaplanırken; örneğin işçinin ihbar süresi 4 hafta ise, iş akdinin sona ermesi istenen tarihten geriye doğru 28 gün sayılması yeterli olacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu