İhbar Tazminatı

İhbar tazminatı ödeme süresi var mıdır?

İhbar tazminatı ne zaman ödenmelidir?

Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçinin işten ayrılmak istemesi ya da işverenin onu işten çıkarmak istemesi durumunda karşılaşabilecekleri bir tazminat türü de ihbar tazminatıdır. Bu tazminat ne zaman ödenmelidir?

İhbar tazminatı hangi hallerde hak edilir?

İhbar tazminatının en belirgin özelliği hem işveren hem de işçi tarafından hak edilebilmesidir. Genellikle yanlış şekilde, ihbar tazminatına sadece işçinin hak kazanabileceği zannedilse de tersi durumlar da söz konusudur.

Çünkü ihbar tazminatı; İş Kanununun 18inci maddesine göre iş sözleşmesini fesheden tarafın uyması gereken bildirim sürelerine uymaması halinde, bu süreler kadar karşı tarafa ödediği bir tazminattır. Daha geniş bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz.

İhbar tazminatı için ödeme süresi var mı?

Kıdem tazminatı ödemek için bir süre olup olmadığını daha önce yazmıştım. Aynı şekilde ihbar tazminatı için belirli bir ödeme süresi olup olmadığı da merak edilmektedir. Bu konuda ilk olarak şunu söylemem gerekir ki; gerek İş Kanununda ve gerekse Yargıtay kararlarında ihbar tazminatının ödenmesi için belirlenmiş kesin bir süre yoktur.

Bu elbette, işverenin ya da işçinin ihbar tazminatını dilediği zaman ödeyebileceği anlamında gelmez. İş Kanununda sayılı haklardan bazıları iş sözleşmesinin sona ermesine bağlıdır. İhbar tazminatı da bu haklardandır. İhbar tazminatında söz edebilmemiz için önce iş akdinin sona ermiş olması gerekir. İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı hakların ödenmesi açısından bahsedilebilecek tek kural ise, bu alacakların derhal ödenmesi gerektiğinden ibarettir.

SONUÇ

ihbar tazminatı zamanı

İhbar tazminatı ödemekle yükümlü olan işçi ya da işverenin bu tazminatı ödemesi için, kanunlarda belirlenmiş kesin bir süre yoktur. Kural olarak ihbar tazminatının, bu alacak oluştuğu anda ve derhal ödenmesi gerekir.

Şahsi kanaatim, böyle bir durumda ihbar tazminatı alacağı olan tarafın karşı tarafa makul bir süre vermesi yönündedir. Bu makul süreyi ilgili kendisi belirleyecektir. Bir hafta ya da bir ay olarak ve hatta daha uzun belirlenebilecek olan bu sürenin geçmesinden sonra ödeme yapılmazsa, dava yoluna gidilebilecektir.

 

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Merhaba ben 2012 ve mayıs girişim ve 2018 nisan cikisim sizce nekadar tazminat alabilirim bunun içind e çalıştığım firma bana ihpar yok diyor sadece kıdem tazminatınız var dediler

 2. Merhaba benmobilya iscisiyim işten cikarildim işe başlama tarihi 15.022018 işten çıkarılma tarihi 21.11.2018 beni iş yeri işten çıkardı Ekim ayı ve Kasım ayı maaşını ihpar tazminatı fazla mesai bunların hiçbirini almadım hala sizce ne yapmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim alicaklarimi ne zaman nasıl alabilirim hepsini almak istiyorum

 3. Merhaba bir sirkette 6 bucuk ay calistim ansizin isten cikarildim 3 ay gecmesine ragmen hix bir belge imzalatma dilar her hangi bir tazminatta odemediler ne yapmaliyim yardimci olurmusunz saygilar

 4. Merhaba ben bir firmada mühendis olarak 4 ay calıştım ve işten çıkarıldım..sozlememde ihbar onelim 1 ay fakat bana iki haftalık ihbar tazminatı verceklerni söylediler kabul ettim..çıkarken tüm haklarımı aldığıma dair imza attım.. tazminat hesaba yatar dediler 10 gun geçti yatmadi.. o kağıtları imzaladığım için yatirmamalari durumunda haklı olurlar mi ? Yardımcı olursanız sevinirim saygilarmla

  1. Merhaba. Evrakta neler yazdığınız bilmediğimiz için bir şey diyemeyiz. Belki elden aldığınıza dair beyanınız vardır ya da başka bir husus olabilir. İşverenle tekrar görüşerek sorunu çözmeniz daha doğru olacaktır.

 5. Merhaba aralık 2018 de çıkışım verildi kıdem tazminatımı aldım ama ihbar tazminatımı alamadım çalışma sürem 3 yıl 4 ay 4. Maddeden çıkışımı verdi işsizlik maaşı alıyorum ihbar tazminatımı almam için ne yapmalıyım

 6. Merhaba 1 yıldır bi firmada çalışıyorum nikah çıkışı yapcam 1 yılı geçmesi lazım para alman için diyorlar bu doğru mu bide para ödenirse nikah çıkışı yaptığım için ne kadar sürede yatar hesaba??

   1. Nikahım olduktan 1 yıl sonra mı yatacak param Yani???bi arkadaşım evlendi 3 ay oldu o aldı nikah çıkışı parasını

    1. Yazımızı bir daha okumanızı öneririm. Hiçbir yerde, ödeme süresinin 1 yıl olduğuna ilişkin bir ibare bulunmamaktadır.

 7. Ben yazıyı okudum sizin yazdığınız cümleyi soruyorum nikah tarihiniz üzerinden 1 yıl geçmeli yazmışsınız parayı almak için 1 yıl mı beklicem diye o yüzden sordum parayı ne zaman alabilirim bunu merak ediyorum

  1. Yorumumdaki “İşe gireli en az bir yıl olmalı; ama nikah tarihiniz üzerinden en çok 1 yıl geçmelidir.” ibaresi, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı almanın şartıdır. Ödeme ile ilgili sorunuzun cevabı ise diğer yorumda da belirttiğimiz yazıda vardır: “Burada illa ki bir süreden bahsedilmesi gerekirse şunu söyleyebilirim ki; kıdem tazminatı kural olarak derhal ödenmelidir. O halde işçinin işverene, en azından bir iş günü süre tanıması beklenir.”
   https://mustafabaysal.com/kidem-tazminati-ne-kadar-surede-odenmelidir/

 8. Merhaba mustafa baysal bey tazminat parası ne zaman yatıyor ve 2020.12.31 çıkışım verilmiş 6 yıl çalışıyom ortalama net toplam kaç para alabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu