Ücret

İşçinin maaşı haczedilebilir mi?

İşçi maaşına haciz koyulabilir mi?

İşçinin başkaca borçlarında dolayı hakkında icra takibi yapılabilir ve bu takip sonucunda maaşına haciz işlemi de uygulanabilir. Böyle bir şey mümkündür; ancak işçinin maaşının tamamına haciz koyulması işe mümkün değildir. O halde işçinin ücretinin ne kadarı haczedilebilir

Haciz nedir?

Haciz, icra müdürlüğü vasıtasıyla, borçlunun borcunun zorla tahsil edilmesidir. Bu bazen borçlya ait bir malın satılması yoluyla olduğu gibi bazen de maaşının belirli bir kısmının zorla kesilmesiyle olmaktadır. Böyle bir durumda işverene icra müdürlüğünden yazı gelmekte ve işveren de yazıda belirtilen kadar miktarı işçinin maaşından keserek icra müdürlüğünün hesabına yatırmaktadır.

İşçi maaşına haciz mümkün

İlgili Makaleler

Maaş, işçinin tek geçim kaynağı olsa da; borcundan dolayı işçinin maaşına haciz koyulması mümkündür. Ancak İş Kanunu, bu haczin miktarını sınırlamıştır. Buna göre işçinin maaşının en çok dörtte birine haciz koyulabilir. Bundan fazlasının haciz yoluyla kesilmesi yasal değildir. Bu hususta örnek bazı Yargıtay kararları şu şekildedir:

“O halde, mahkemece, 4857 Sayılı Kanunun 35 inci maddesine göre, işçinin almakta olduğu maaşının ancak 1/4’ü haczedilebileceğinden, öncelikle şikayetçi borçlunun işçi statüsünde çalışıp çalışmadığı araştırılarak, işçi olması halinde maaşının 1/4’ünden fazlası haczedilemeyeceğinden şikayetin kabulüne…” ( 12 Hukuk, 2010/33364 E.)

“4857 Sayılı Kanunun 35 inci maddesine göre, işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez, maaş üzerinde birden fazla haciz bulunması halinde dahi kesinti ¼’ten fazla olamaz. Önceki dosya haczi sona ermeden sonraki haciz için kesinti yapılamaz. Görüldüğü üzere yasa, işçinin aylığının ¼ ünün haczine olanak vermektedir…” ( 12 Hukuk, 2009/20792 E.)

Kıdem ve ihbar tazminatının tamamı haczedilebilir

Burada kafa karıştıran bir husus da, kıdem ve ihbar tazminatlarının niteliğidir. Maaşın ancak dörtte birinin haciz edilebilmesinin sebebi, onun ücret niteliğinde bir ödeme olmasından kaynaklanmaktadır. İkramiye, prim ya da toplu sözleşme farklar da böyle kabul edilir.

Ancak kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ücret niteliğinde ödemeler değildir. Bu nedenle; işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarının tamamı üzerine haciz işlemi uygulanabilir ve işverenler de böyle durumlarda gerekirse bu ödemelerin tamamını işçiye yapmak yerine icra müdürlüğüne göndermek zorundadır.

İşçi muvafakatname vermişse iş değişir

işçinin maaşı haczedilebilir mi

Burada önemli bir ayrıntıyı da hatırlatmak isterim. İcra hukukunda muvafakatname diye biline bir uygulama vardır. Bu uygulamada borçlu, maaşından belirli bir miktarda kesinti yapılmasına icra müdürlüğü nezdinde muvafakatname vermektedir.

Bu muvafakatnamenin önemi şudur; eğer işçi maaşına haciz geldikten sonra alacaklıya muvafakat vererek maaşından ¼ oranından fazla kesinti yapılmasına onay verirse, artık işçinin maaşının ¼ ünden fazlası da kesilebilir. Ancak işçi, daha maaşına haciz gelmeden önce bu muvafakatnameyi imzalamışsa, bu durumda muvafakatname geçersiz sayılır. Bir Yargıtay kararı şu şekildedir:

“Somut olayda işçi olan borçlu 23.10.2008 tarihinde evinde yapılan menkul haczi sırasında; maaşından her ay 400,00-TL. kesilmesine muvafakat etmiş ve 14.03.2009 tarihinde bu doğrultuda maaşına haciz konulmuştur. Bu muvafakat yukarıda belirtilen ilkeler çerçevesinde maaş haczinden önce (menkul mal haczi sırasında) olduğundan geçersizdir. O halde, şikayetin kabulüyle emekli maaşı üzerindeki haczin kaldırılmasına karar verilmesi gerekirken şikayetin reddine dair hüküm tesisi isabetsizdir.” ( 12 Hukuk, 2010/8484)

SONUÇ

Öncelikle sorumuzun cevabını verelim; evet işçi maaşı haczedilebilir. Ancak haciz miktarı, işçinin maaşının ¼ ünü geçemez. Yani işçinin kaç lira borcu olursa olsun, en çok maaşının dörtte birine haciz koyulabilir.

Ama işçi, maaşına haciz koyulduktan sonra, daha çok miktarın kesilmesi için muvafakatname imzalamışsa bu durumda ¼ ünden fazlası da haczedilebilir.

Son olarak; kıdem ve ihbar tazminatlarının bu kurallara tabi olmadığını ve tamamının haczedilebileceğini söylemem gerekir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

119 Yorum

 1. Efendim kolay gelsin iyi çalışmalar özel sektörde asgari ücret li olarak çalışmaktayım maaşımin 4/1 haczedilmekte ve icra dairesine ödenmektedir benim sorum çalıştığım işyerinde prim sistemi ugulamasi vardır eğer kotayı tutturuksak prim alıyoruz kazandığım prim parasından kesinti olurmu.yani primimden kesinti yapılırmı.

 2. Mrb öncelikle kolay gelsin benim maasimda haciz var 8 ve 9 ayda yeni dosya olarak kesilmeye baslandi yalniz benim maasim 8 nci ay en fazla 2.050 lira iken 851 lira kesildi 9 ncu ay ise enflasyon zammı ile maasim 2.142 lira oldu ama 1.240 lira maas aldım bodromu daha goremedigimden ne kadar kesildi bilmiyorum ama yine 4/1 den fazla olduğu kesin insan kaynaklarına sorduğumda dosya nda sendikadan gelen tüm paranın alınır diye bir ibare var dedi bu mumkun mu yani yakacak olsun bayram parası olsun yani hepsini alabilir mi onlarında 4/1 alması gerekmez mi sizce bu yasal mi ?

   1. Sendika ikramiyesi yakacak gece zammı yani sosyal hakların sendika sözleşmesinde olan herşeyi ediyorlarmış benim bu ayki sosyal haklarim dahil net maasim 2.142 lira ama 797 lira icra kesintisi olmuş

    1. Normalde kesilmemesi gerekir. Ama icra müdürlüğünden gelen yazının içeriğine bakmak gerekir. Orada, bu ödemelerin tamamının haczedilmesi istenmişse, bir avukata danışmanızı öneririm.

 3. merhaba bir soru yöneltmek istiyorum cevaplayana çok teşekkür ederim,
  maaşın 4/1 den fazla kesinti yapılabilir mi ? fazla mesai nin tamanını haczedilmiş bu normal mi ?

 4. Merhabalar ozel sektorde çalışıyorum maaşıma bu ay haciz geldi net aldigim maaş 2100 lira fakat yatan maasim 754 lira 4/1 inden cok fazla kesilmiş nasıl bir yol izlemeliyim.saygilarimla.

  1. Cihan bey, bu tutarın tamamı ücretiniz ise, yapılan uygulama yanlıştır. Ya da daha önce icra dairesine taahhüt imzaladınız mı?

    1. Bu durumda işyerine dilekçe vermenizi ve mümkünse İcra Dairesinden gelen yazıyı incelemenizi öneririm. Yazı içeriğinde ne kadarlık bir kesinti yapılması istenmiş?

 5. Merhaba,
  Kamuda işçi olarak çalışmaktayım. Maaşımda 1600 TL nafaka, 750 TL muvafakat verilmiş haciz, 1000 TL noterden verilmiş temlikname (borca karşılık) var. (net maaş 3500 TL)Elime neredeyse hiç para geçmiyor ve takdir edersiniz ki geçim zorluğu çekiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 6. merhaba zeynel bey ben apartman gorevlisiyim 2014 te bir araba aldım senetle borcumu odedım senedımı ıstedım kaybettik dükkanı tasıdık o esnada kayboldu denildi sıkıntı olmaz meraklanma dediler ve bende guvendım borcuma karsılık yazı alamadım gecen sene aram acıldı bu sahısla ve bugun bana 4600 tl seneti icraya vermis ve 2014 yılından ıtıbaren faiz konulmus avukat parasıyla 7000 tl olmus benim bunu odemem zoruma gidiyor ne yapmam lazım parayı elden verdim verdigime dek hic bir kanıtım yok sahidimde yok ayrıca bankadan ipotekli kredili evim var buna haciz konulurmu ayrı yetten 2 adet ihtiyac kredilerim var maasa haciz geldigi zaman bu krediler de hesaplanır ona goremı hesaplanır odenecek tutar en kısa zamanda yardımcı olursanız sevinırım cunku 5 gunum var itiraz etmeme simdiden tesekkürler

  1. Yasin bey konu icrayla ilgili ve bizim uzmanlık alanımız dışında. Bir avukatla görüşmelisiniz.

 7. Merhaba. Özel bir şirkette maaşlı olarak çalışıyorum. Bundan 3 ay önce maaş hesabımda bulunan bir miktar paraya vergi dairesine olan borcumdan dolayı bloke koyuldu. Vergi dairesine gittim konuşmak için bana blokenin kalkması için dilekçe yazmamı ve maaş haczi talebinde bulunmamı söylediler aksi takdirde bloke kalkmaz dediler bende dedikleri gibi yaptım maaş haczim için dilekçe yazdım. Fakat iş yerime gelen haciz kagıdında mesailerim dahil 3/1 ine haciz konulması demiş. Ayrıca alacagım ikramiye ve primlerin hepsinin haciz yoluyla kendilerine yatmasını talep etmiş iş yerimden. Maaşım 1900 tl artı agi ve sosyal yardımlar ikramiyem dahil 2500 tl ve artı mesai alıyorum yani aylık 3500 tl falan oluyor. Bu 3/1 kesintiye tekrardan bir dilekçeyle itiraz edip 4/1 yaptirabilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Tarık bey bir avukata danışmanızı öneririm. Ama bildiği kadarıyla, borçlu taahhüt verdiğine, artık 1/4 kuralı işlemiyor ve daha fazlasına da haciz koyulabiliyor.

 8. benim de bir dosyam var daha maaşıma haciz işlemi gerçekleşmedi uyarı geldi ne yapmam gerekiyor asgari ücret alıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba. Haciz gelirse yapabileceğiniz bir şey yok. Maaşınızın 1/4’üne kadar olan kısmı haczedilebilir.

 9. merhaba zeynel abidin özkale ben günlük işlerde yani yomiyeli çalışıyorum ayda 20 gün kadar aylık gelirim askari ücret dahi olmuyor haciz gelir mi teş

  1. Rüstem bey, borcunuz varsa haciz elbette gelebilir. Bir avukata danışırsanız, daha iyi olur.

 10. İyi günler. Ücretli Öğretmenlik yapıyorum. Maaşım her ay değişmekle birlikte asgari ücretin altında bir maaş alıyorum. Buna rağmen maaşım haciz var. 1.320 tl maaş aldığım halde 1/4 kesiliyor. Elime de çok komik bir rakam kalıyor. Sizce ne yapmalıyım? Asgari ücretin altındaki maaşlara da haciz konulabiliyor mu?

 11. Merhaba.ben hastanede tasorende calisordum.su an hastaneye isci daim edildik.tasoren kan maasimin1/4 u kesiliyodu.garanti bankasindan icraliktim.taseron sirketin muhasebesi 1.4 ini kesip geri kalan parayi bankaya yatirip maasimi cekiyodum.simdi kadrolu oldum .sirket yok.benim maasimi kim keser.hastanemi yoksa bankami.beni aydinlatrsaniz cok sewinirim.tesekkurler.

  1. Mustafa bey, maaşınızı hangi birim ödeyecekse, kesintiyi de o yapacaktır. Şirket ile artık bir bağlantınız kalmayacak.

  1. Evet Hasan bey, borcunuz ne kadar olursa olsun, her ay en çok 1/4’ünü kesebilirler.

 12. İyi günler Mustafa bey benim birikmiş nafaka borcum var 7376tl özel sektörde askeri ücretle çalışıyorum iş yerime yazı geldi her ay 209 tl ve maaşımın 4/1 kesilecek yazıyor benden nekadar kesinti yapılır

 13. 2 vergi dairesine totalde 35 bin tl borcum var maaş hesabım dahil bütün heswaplarıma e haciz geldi ve maaşımı çekemiyorum bunun için nereye itiraz etmem gerekiyor hangi yolu kullanmam gerekiyor.Vergi dairesini arayıp bunun yasal olmadıgını söylediğimde yasal masal bilmem itiraz et o zaman diyor.

  1. Merhaba. Ne yazık ki bu yasal bir durumdur. Vergi dairesine gidip süreç hakkında yüz yüze bilgi almanızı öneririm.

 14. Merhaba kolay gelsin ben senetle yaptığım bi alışverişten maaş haciz aldım maaşım1750toplam borcum 1091 tl masimin 4/1kesilecegi söylendi yanlız 20 günlük bi çalışmış ligim var bu Ay isten ayrıldım toplamda 20 günlük para alacağım 1405 tl kadar benim anlamadigim yatacak maaşımin 4_1 imi yoksa avans ödemesi dahilmi

  1. Merhaba. Ne kadar alacağınız varsa, bunun 1/4’ünü kesip icra müdürlüğüne gönderebilirler.

 15. Maasima bu ay haciz geldi.maasim 2500.1000 lira ay icinde avans aldim.1500 kalan alacagim.2500 uzerinden mi yoksa yatacak 1500 uzeendenmi kesnti olucak

  1. Aykut bey, 2500 liranın 1/4’üne kadar kesinti yapılabilir. Kalan alacağınız için de aynı oran geçerlidir. Ama tazminat alacaklarınız varsa, bunların tamamın el koyulabilir.

 16. Merhabalr maasımda haciz var 4de1 kesiliyor fakat ben işi bırakmak istedim ..muhasebecisi dediki son maaşın tamammini icra ya yatiracagim ..yani 17 günlük maaşımı ..
  Tamamını keseceklermis doğrumu efendim acaba ..tamamı kesilebilrmi

  1. Merhaba. Böyle bir şey yapılamaz. Ancak tazminat haklarınız varsa, bunların tamamı haczedilebilir.

 17. Asgari ücretle çalışıyorum. Bana haber verilmeden.. İş yerime bildirim yapılmadan maşımın. 4/1 i kesildi. Üstüne üstlük yaptığım mesailer ve agimi de katarak 4/1 ini haczetmişler..maaş. Bodromda kesinti gözükmüyor..işyerimin haberi yok.. Bu yasalmı.. Mesai ve agiminde 4/1 inide haczedebilirlermi

  1. Hakan bey, kesintiden işverenin haberi yoksa 1/4 oranında bu kesinti nerede yapılmış? Hangi aşamada para tahsil edilmiş?

 18. Merhabalar kredi kartından dolayı maaş haczi olacağına dair tarafıma kağıt geldi… maaşımı aldığım banka hesabımda 6 bin tl tutarında bloke koyuldu nekadar yatarsa okadar hesapdan düşüyo… borcum olan banka ayrı maaş aldığım banka ayrı bununla ilgili ne yapmam lazım…

 19. Merhaba mustafa bey benim bir bankaya 47 bin tl borcum var yanlız bu borç maaşımdan kesilirken yol parası ve yan gelirlerim hesaba dahil edilirmi yoksa sadece brüt üzerindenmi kesilir bodromda kesintisiz hali brüt olarak 2049.00 görünüyo acil cvp verirseniz sevinirim

  1. Nimet hanım, size ücret olarak net ne kadar ödeme yapılacaksa, bunun dörtte biri kesilecektir.

 20. 2110 TL maaşım ( 228 TL agi ve 300 TL yemek yol çocuk yakacak ) bu ek ödemeler ile birlikte 2110 maaşım icra kesintisi miktarı aylık nedir

 21. Iyi günler ben esimden ayrildim is yerinden den ayrıldım isyerimden 75.000 bin tl tazminat alacağım var bunu ayrıldığım esimde benimde hakkım var diye dava actı bunu ala bilirmi eski esim beni aydinlatirsanin cok memnun olurum.

  1. Mehmet bey, bu durum medeni hukukla ilgili ve benim uzmanlık alanım değil. O nedenle yardımcı olamayacağım.

 22. Merhaba.ben hastanede tasorende calisordum.su an hastaneye işçi kadrosuna geçtim.maaşımda haciz vardı haciz yazım kuruma ulaştı. Bu ay ikramiye verilecek haciz işlemi ikramiyenin tamamına mı yoksa 1/4 mi uygulanır.

 23. Merhaba Mustafa bey benim bir bankaya 5200 TL borcum var maaışıma geçen ay haciz geldi ve 1/4 kesinti yapılıyor fakat banka avukatı beni arayarak tamamını yatırmamı ve dosyayı kapatmamı istiyor aksi taktirde evdeki bazı eşyalara haciz memuru göndereceğini söylüyor böyle bir şey yapabilirmi SAYGILARIMLA.

  1. Raşit bey, bu durum icra hukukuyla ilgili ve açıkçası uzmanlık alanımız değil. Bir avukata danışmalısınız.

 24. Mustafa bey kamuda kadrolu işçiyim bankaya borcumdan dolayı maaşımın 1/4 üne icra konuldu. Lakin 52 günlük tediye ikramiyeminde tamamına el konuldu. İkramiyemin tamamına el konulması yasalmı eğer değilse ben bunu nasıl değiştiririm.

 25. Merhaba, işveren maaşımın bir kısmını elden makbuzla veriyor. 2 sorum var;
  1-) Noter onaylı haklı fesih ihbarıyla iş ten anında ayrılabilir miyim?

  2-)Emeği geçen bir kurum olduğu için sadece noter ihbarını verip ayrıldıktan sonra ben herhangi bir mahkeme süreci başlatmak zorunda mıyım? İçerde kalan maaşımı da hibe ederek işten ayrılırsam…
  Daha sonrasında işveren sözleşmemde yer alan bir maddeyi öne sürerek benden tazminat talep edebilir mi?
  (Nitelikli bir iş olması sebebiyle 20000 liralık tazminat maddesi bulunmaktadır.) Bu talebi haklı feshim, direk fesh edecek midir?

  Teşekkürler

 26. merhaba, maasim uzerinden birden fazla haciz var net maasim 2600 lira ancak her ay elime 4/2si kesilmis sekilde maas geciyor. yasal hak 4/1 olmasina ragmen durum bu olduguna gore, bu durumu nasil bertaraf edebilir, maasimi nasil 4/1 kesintili hale getirebilirim? yardiminiza ihtiyacim var, simdiden tesekkürler.

  1. Mert bey, ikiden fazla da koyulabilir. Ama maaşınızın dörtte birinden fazlası haczedilemez. Yalnız, icra müdürlüğü nezdinde muvafakat verdiyseniz, durum değişir.

 27. Merhaba benim iki banka kredi karti ve sekiz avm toplam 10 yerle icraligim simdi maas haczi gelirse asgari ucretim olan 1600 agi dahil 1725 tl den ne kadar elime gecer bir diger sorumda ikiden fazlada haciz konur demissiniz biri bitmeden diger alacakli maas haczi uygulayabilirmi son olarak maas haczi yasarken diger alacaklilar ev haczi vs gibi bir islem yapabilirmi cevaplarsaniz sevinirim

  1. Serkan bey ev haczi elbette olabilir. Ama kaç haciziniz olursa olsun, maaşınızın en çok dörtte biri haczedilebilir.

 28. İyi günler benim çalıştığım son şirkette maaşıma haciz konulmuştu aldığım maaş 1818 lira maaş alıyodum kesinti olduğu için hacizden dolayı şirket 1043 lira yatırıyodu yani 774 lira kesiyodu fakat bu 4 1 değil fazla kesiliyodu bi yere sordum dedilerki bürütten hesapla öylede hesaplıyodum 635 lira kesilmesi gerekiyoken fazla kesiliyodu ve ben kesinlikle bi talimat vermedim nedendir muhasebede mi sıkıntı var yoksa başka kanun mu var

  1. Adem bey daha önce borcunuz için icra dairesinde muvafakat vermediyseniz, icra müdürlüğüne dilekçe vererek kesintinin durumunu sorun.

 29. Merhaba alacağım için 13 ağustos itibariyle icra takibi başlattım, bundan sonraki süreç nasıl işler? karşı tarafa tebligatın gitmesi ve eline geçtikten sonra bir süre geçmesi gerekiyor mu? eğer bir süre varsa ve bu süre dolduğunda ben ne yapmalıyım?

  1. Hilal hanım sorunuz icra hukukunu ilgilendiriyor ve bu konuda ne yazık ki bileğimiz yok. Bir avukattan profesyonel destek almanız iyi olurdu.

 30. İyi günler benim maaşımda1/4 oranda icra kesintisi var ayrıca devletin verdiği tediyenin tamamına haciz kararı koymuş icra dairesi bu yasalmı

  1. Hasan bey, tediye ücret olarak kabul edilmelidir. Ama belki de icra dairesi uygulamasında bir tür tazminat olarak görülüyorsa, tamamına haciz koyulmuş olabilir. İcra dairesine itiraz etmenizi tavsiye ederim.

 31. İyi günler benim 13 günlük tediyeninin tamamına el koymuş icra dairesi 4/1 değilmi yasal olan geri alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu bir tür ikramiye ise, ücret gibi değerlendirilmesi gerekir ve kanaatimce kesilemez Enes bey.

 32. Her 3 ayda maas harıcınde ıkramıyeler yatıyor bır maas tutarında bırde senelık ızın kullanmayanların senelık ızın paraları bunların 1/4 unumu yoksa tamamını haczedebılıyormu

 33. merhaba,
  ben 2016/10 ayda boşanma davası açtım. tedbir nafakası konmuş 300tl bende bu vakte kadar imkanım olmadığı için ödeyemedim. para toplanmış 10,000 civarında olmuş. icrayla banka hesabıma bloke konmuş. asgari ücretle çalışıyorum.
  şimdi maaşım yatsa da çekemiyorum. ne yapmam lazım? birde tedbir nafakası + icra gelmiş 10 bin için maaşımdan ne kadar kesebilirler. bilgi verebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

 34. merhaba,
  benim hem üniversite zamanında kyk dan aldığım kredi duruyor hemde bir şebekeden borcum var bu durumda aldığım ücrette 1600 tl. nasıl bir kesinti söz konusu olur? vergi dairesi e haciz koyabilir mi tamamen yoksa oda 4\1 i kadar mı kesinti yapar? vergi dairesiyle bunu konuşsak yada yaptırabilirmiyiz. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu durumda maaşınızın 1/4’ü haczedilebilir. Ne kadar borcunuz olursa olsun, icra müdürlüğünde muvafakat vermezseniz, bu orandan fazlası kesilemez.

 35. merhaba. benim halen maaşımın 1/4 ü nafaka haczinden dolayı her ay kesiliyor ancak diğer alacaklılarda kalan 3/4 maaşımın 1/4 üne kesinti yapmak istiyor. bu mümkün mü? teşekkür ederim

  1. Merhaba. Belki de teknik bir ayrıntı vardır. Böyle bir soruyla ilk kez karşılaşıyorum, size en iyi cevabı bir avukat verecektir.

 36. Merhaba

  Benim bir bankaya kredi borcum var ve ben asgari ücretle çalışıyorum, denildiği gibi maaşın 1/4 haczediliyor ancak bir mali müşavir konu hakkında beni şöyle bilgilendirmişti eğer üzerine kayıtlı hiçbir mal varlığı yok ve asgari ücretten kesinti yapılıyorsa maaşın %10’u kadar kesinti yapılabilir maddeler içerisinde böyle bir madde bulunuyor demişti lütfen beni bu konuda aydınlatır mısınız? Önceden iş adamı olan ve iflas eden kayınpederimden kaynaklı ciddi borç sıkıntısı yaşıyoruz. Teşekkür ederim…

  1. Merhaba. Hacer hanım, avukat olmadığım için bu konuda ayrıntılı bilgim yok. Bunu ilk defa duydum. Böyle bir bilginin doğruluğunu teyit edebilecek olan da yine bir avukat olacaktır.

 37. Mrhb maasim 4/1kesiliyor 3ayda bir aldigimiz ikramiye yani teyidi diyorsunuz .tamamimi kesilir 4/1 mi bu soruyu bircok arkadas burda sormus bunu net bir sekilde cevaplarmisiniz

  1. Merhaba. İlave tediyenin tamamı haczedilemez ama 1/4’ü haczedilebilir. Şu Yargıtay kararı açıktır: “Somut olayda icra müdürlüğünce, borçlunun işyerinden almakta olduğu maaşının 1/4’ü; maaş dışındaki prim, nema, ikramiye ve teminatların 1/4’ü dışındaki haciz ile ilave tediyelerin tamamı üzerine haciz konulduğu, borçlunun şikayetinde bu kalemlerin 1/4’ü oranında haciz konulmasını kabul ederek, 1/4’ü dışındaki haciz ile ilave tediyelerin tamamı üzerine konulan haczin kaldırılması isteminde bulunduğu görülmektedir.

   Bu durumda borçlunun maaşı üzerine konulan haciz dışındaki söz konusu alacak kalemleri yönünden 1/4’ü aşan kısmın haczine ilişkin şikayetin kabulü gerekirken, şikayetin tümden reddi isabetsizdir.” (12 Hukuk, 2015/18836 E.)

   Kararda da görüleceği üzere, Yargıtay ilave tediye üzerinde konulan haczin 1/4’ü aşan kısmını iptal etmiştir.

 38. MERHABA ,
  BENİM A BANKASINA İCRAM VAR DEVAM ETMEKTE AMA MAAŞ ALDIĞIM BANKAYADA İCRAM VAR ANCAK İKİ TARAFADA KESİNTİ YAPILIYOR MAAŞ ALDIĞIM BANKADA MAAŞIMA BLOK KOYMUŞ GEREKEN MİKTARI ÇEKİYOR ANLAMADIĞIM ŞU SUAN DA ÖDEMEKTE OLDUĞUM A BANKASINA ÖDEME YAPILMAKTA ŞİRKETTEN ANCAK MAAŞ ALDIĞIM BANKADA BLOK KOYUP 1/4 DÜNÜ ALABİLİRMİ İCRA YOLLAYAN AVUKATLADA GÖRÜŞTÜM OLABİLİR DEDİ BANKAYLA GÖRÜŞTÜM EŞ ZAMANLI KESİNTİ OLAMAZ DEDİ BENDE MAAŞ BODROSU VE İCRA ÖDEDİĞİM A BANKASININ EVRAKLARINI İSTEDİ AMA HALA KESİNTİ DEVAM EDİYOR NE YAPMAM GEREKİR KARIŞIK OLMUŞ OLABİLİR..

  1. Merhaba. İcra hukukunu ilgilendiren teknik bir konu olduğu için, en doğru bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz.

 39. Iyigunler 12 yıl önce çocuklarımın babası tarafından dolandirildim anlaşmalı boşanalım sen işyerini ac işi ben takip ederim dedi çek alındı kredi çekildi krediyle ticari araç alındı 2009da kriz çıkınca borçlar ödenmedi çek yüzüne birbuçuk yıl cezaevinde kaldım cezaevindeyken o şahıs başkasıyla evlendi borçlar icralar benim üzerime toplum yararına proje kapsamında ise başvuru yaptım oğlumun biri askerde maaşımdan kesinti yaptırmama gibi bir hakkım varmi tesekkurler

  1. Merhaba. Bu konuda en doğru bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz; ama anladığım kadarıyla bu mümkün değil gibi görünüyor.

 40. Merhabalar benim sorum şu şekilde olucak benim bir tazminat borcum var şahısa 120 bin TL kadar birde vergiye var hangisi ilk ala bilir birde ben KYK da kadrolu işe başladım maasin 4/1 icra koyuluyor bunda hem fikirim fakat sendikadan gelen ikramiyelerimin hepsine el koyulucakmis bu konuyla ilgili yapılacak hiç bir şey yok mudur ne bilim dilekçe yazsak mahkemeye basvursak bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursaniz sevinirim

 41. Merhabalar benim öğrenmek istediğim bir konu var benim maasimda icra var 4/1 i kesiliyor ayriyeten taahutten kesiliyor sendikadan aldığımız bir ikramiye var 3 ayda bir benim bu ikramiyeninda 4/1 i kesiliyor ama 2019 yılı itibarı ile bir dilekçe ile sendikadan alınan ikramiyenin kesilemeyecegini söylediler sadece maaşa icra koyuluyormus böyle bir şey varmı 3 ayda aldığımız ikramiyeyi tam olarak alabilirmiyiz yoksa 4/1 i kesilmeye devam edecek mi.

  1. Merhaba. Nasıl bir yazıdan bahsettiğinizi anlayamadım; ancak ikramiyeler icraya kesilebilir.

 42. merhabalar benimde bir sorum olacak . uzun süre esnaflıkla uğraştım ve bağkur yatırdım .şimdi bir fabrikaya girmeyi düşünüyorum icra dosyalarım çok çalışmak istediğim fabrika ağır sanayi demir çelik fabrikası net maaş 2400 tl ama ben mesai yapıp maaşı yükseltmek istiyorum . fabrikanın desteği çok ikramiyeler yakacak yardımları fazla mesai derken ortalama 4000 tl civarı aylık elime geçecek. sorum şu: 2400 tl üzerinden mi 1/4 ü kesilecek yoksa 4000 tl üzerinden mi 1/4 ü haczedilecek. bu arada hiç bir icra dosyasına tahahütte bulunmadım ve üzerimde hiç bir mal varlığım yok.teşekkürler.

  1. Merhaba. Fazla mesai de bir tür ücrettir ve bunun da dörtte biri kesilebilir. Dolayısıyla, alacağınız maaşın toplam dörtte birine kadar kesinti yapılabilir İbrahim bey.

 43. Kamuda çalışmaktayım maasimda haciz var 1/4 kesinti yapılıyor aylık 1000 TL fakat maasim 3200 TL ikramiyelerle 4000 TL oluyor ikramiyeden kesinti yok fakat 1. Ay ve 5. Ay ikramiye ödemesi yapılıyor bu arada kesilen para maaşına gore çok elime geçmemiş paradan kesinti yapılıyor bu dogrumu? Birde aylık 1000 TL nafaka kesintisi olacak nafaka kesintisi sonrasımı 1/4 yoksa tüm maastanmi 1/4 aydinlatirsaniz sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba. Tüm maaşınız ne kadarsa, onun dörtte biri haczedilebilir. Ancak neden daha fazla kesildiğini buradan bilemeyiz. İlgili birime sordunuz mu? Size gerekli açıklamayı yapabilirler ya da hata varsa düzeltebilirler.

 44. Merhabalar ben işci bir insanım ve asgari ücretle calişiyorum maaşm 2018 kadar 4/1 kesiliyordu şimdi ise 800lıra kesiliyor avukatı aradım ve eski bir dosya oldugu için ve yeni kanun gelmiş oyle dediler yanı anlıyacagınız maaş 2019 da 2 aydır 1200 alıyorum sızden ıstegım ben ev gecındırıyorum ve okuyan bir evladım evim kıra napmam lazım varmı oyle bir kanun benı bir bılgılendırırmısınız Allah rıza için

  1. Merhaba. Değişen bir kanun yok. İcra dairesinde borcunuz için muvafakatname vermiş olabilirsiniz. Böyle bir şey yoksa en çok dörtte biri kesilebilir.

 45. Merhaba. Suan ben yevmiye usulu calisiyorum. Calistigim gun uzerinden sigortam yatiyo ve odememi aliyorum. Maasimda birde haciz var. Diyelim ayda 10 gun calistim. Alacagim 750 tl nin 500 tlsini icraya kesiyo isveren. Icra dairesine asgari ucret olarak belirtmis maasimi ama ben calistigim gun kadar odeme aliyorum. Yani sabitlemisler asgari ucretin 1/4 une boyle birsey yasal mi ? Yoksa aldigim net odemenin 1/4 u kesilmesi gerekmez mi ?

  1. Merhaba. Fiilen aldığınız ücret ne ise, onun üzerinden kesinti yapılması gerekir. Ama sigortanız asgari ücret üzerinden yatırılıyorsa, bu durumda İcra Müdürlüğünün asgari ücret üzerinden kesinti talep etmesi de normal olacaktır. Öncelikle sigortanızı kaç lira üzerinden yatırıldığını öğrenmelisiniz.

   1. Sigortam asgari ucretin ne ustunde nede altinda ama isyeri aylik asgari ucretin 1/4 ini gondermek gerekli diyor. Kac gun calistigimin onemi yok onlar icin sabitlemisler.

 46. Iyi günler
  Benim 8 adet icra dosyam var 1 yil önce isten cikarildim bu zamana kadar calisamadim suan asgari ucretli bir ise girmek uzereyim sorum şu ; asgari ucretten agi dahil aldigimiz net 2020 tl ücretten mi 4/1 i kesiliyo yoksa agi hariç gerie kalan net ücretten mi 4/1 i kesiliyo

  1. Merhaba. Talha bey, işyeri hesabınıza kaç lira gönderecekse, ilgili ayda bunun dörtte birini kesecektir.

 47. Bir bankaya 34bin borcum var icralık oldum. Evime haciz gelmiş ben yokken kağit birakmislar. Aradım avukatlarını evdeki eşyaların hepsi ev sahibinin eşyali evde oturuyorum gelsenizde fark etmez dedim. Ancak maaşıma haciz koyarsiniz oda benim işime gelir fark etmez dedim. Fakat şöyle birsey soyledi. Eger maaşına haciz gelirse 34bin olan borcun üzerine faiz işler dedi bu ne demek oluyo ? Sonuçta haciz yolu ile olsada borç odeniyor olmuyor mu neden faiz işlesin ana paranin üstüne?

  1. Merhaba. Bu konu icra hukukunu ilgilendirdiği için, en doğru cevabı bir avukattan alabilirsiniz.

 48. Merhaba. Vakıfbanktan Çekmiş Olduğum Bireysel Kredilerim var Ve Bu Bireysel Kredilerin Aylık Kesintisi Maaşımın 3/4 Yani ben 3000 Türk Lirası Alıyorum ve 2500 Kesilmeye Başlandı Haciz Yok Henüz. Bu Kesintilerin 1/4 Olması Düşürülmesi İçin Nasıl bir Yol İzleyebilirim.

  1. Merhaba. Öncelikle işyerinize nedenini sormayı denediniz mi? Burada tatmin olmazsanız icraya giderek oradan da öğrenebilirsiniz. Bu miktarı düşürmek için, önce neden bu kadar çok kesinti yapıldığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

 49. Merhabalar benim bir sorum olacak 2 tane icra dosyam var ve uyap portaldan baktığımda ilk icramın bu ay 30 tl son ödenecek tutarı var sıradaki icra 30 tl ödendikten sonra mı kesintiye başlar yoksa son kalan 30 tl borçla beraber mi kesinti yapar ?

 50. Merhaba. 3 yıl önce iflas ettim. Haliyle banka borçlarım , vergi Bağkur ve SSK borçlarım var. Banka hesaplarım blokeli. Kurumsal bir firmada işe başlayacağım yakında asgari ücretle.
  1) banka hesaplarım blokeli olduğu için maaş çekmemde sıkıntı olur mu?
  2) asgari ücret yanında ek olarak yol ve yemek parasıda yatıracaklar. Asgari ücretmi kesintiye uğrar yoksa genel toplam üZerinden mi kesinti olur?

 51. Bir iş yerinde 2 ay calistim maasina icra geldi ayrildim bu ayda 10 gün calistim 10 günlük alacağımi hepsinimi leser yoksa 4/ 1 inimi

  1. Merhaba. Size ödenecek olan ücret ne ise, onun en çok dörtte biri kesilebilir. Bir günlük ücret alacağınız olsaydı bile, bunun tamamı değil; en çok 1/4’ü kesilebilirdi.

 52. selam hocam ben asgari ucret +sendika farkiyla 2890 tl maas almakdayim benden aylik ne kadar para kesilrr icraya saygilar efendim.

  1. Ücretin ve yan ödemelerin dörtte biri,
   Ödenecek İcra Tutarı = 2890/4 = 722,50 TL (Yan ödemelerinize ve varsa diğer haklarınıza göre değişebilir, en sağlıklısı İnsan Kaynakları Biriminize sorunuz)

 53. Merhaba maaş hesabım bulunan bankadan 80000 civarı kredim var, ödemekte güçlük çekiyorum üzerime ev araba VS hiç bir şey yok, maaşımın dışında evdeki eşyalara haciz gelirmi ailemle birlikte yaşıyorum üzerime elektrik su faturası filan da yok yardımcı olup beni aydınlatırsanız sevinirim

 54. Hocam merhabalar nasilsiniz ? Ben haftanın 5.6 günü yömyeli olarak çalışıyorum 17:12:2021 tarihinde iş yerine icra kağıdı geliyor üzerinde 7 gün içerisinde bildirim yapin diye belirtilmiş iş yeri benim o anki calisdigim ve çalışmadığım 4 günlük yomyeden 264 TL kesiyor bu kesinti yasalmidir kesebilir mi hukiki hakkım var parasında değilim hukuksuz işlem yapıldığını düşünüyorum yardımcı olur musunuz. Açıklama 7 gün içerisinde işçinin haczi veya farklı bı durumu varmı diye bilgilendirme yapması gerekirken benim calisdigim ve daha çalışmadığım günlerimi kesiyor rica etsem saygilarimla

  1. Merhaba, bu durumda işveren sizi ücretinizin dörtte biri kadarını ancak kesebilir ve gönderebilirdi. Lakin hangi yazı geldi, yazıda ne diyordu? Bunları bilmeden yorum yapamam. Yalnızca yukarıdaki temel kuralı hatırlatabilirim Zafer bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu