Fazla Çalışma

Fazla mesai ücretleri haczedilebilir mi?

İşçinin fazla mesai ücreti haczedilebilir mi?

İşçinin çeşitli borçlarını ödeyememesi halinde, hakkında icra takibi yapılması muhtemeldir. Böyle bir durumda icra takibi aleyhinde sonuçlanan işçi için icra müdürlüğü işverene yazı göndermekte ve işçinin maaşının ¼ ünün kesilerek kendi hesabına gönderilmesini istemektedir. Peki işçinin fazla mesai ücreti alacağının da ¼ ü kesilerek icra dairesine ödenmeli midir?

Fazla mesai ücreti

İşçinin bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde yaptığı çalışmalar fazla çalışma olarak adlandırılmaktadır. Bu işçiye fazla mesai ücreti olarak, normal saatlik ücretinin en az %50 artırımlı hali ödenmektedir.

İşçinin icra borcu

Daha önce de yazdığım gibi, işçinin ücretinin ¼ ünün haczedilmesi mümkündür. İşveren gelen resmi yazı sonrası, işçinin ücretinin ¼ ü icra dairesinin hesabına yatırılırken kalan kısmı işçiye ödenmektedir. Böylece işveren yasal sorumluluğunu yerine getirmiş olmaktadır.

Fazla mesai ücreti de ¼ e tabi mi?

İlk bakışta bu sorunun cevabı “evet” olarak görülmektedir. İşçi ücretlerinden ¼ oranında icra kesintisi yapılabildiğine göre fazla mesai ücretinden de yapılması gerektiği düşünülebilir. Mantıksal olarak doğru olan bu önerme, hem doğru hem yanlıştır.

fazla çalışma icra

Çünkü internette yer alan Yargıtay kararlarına bakıldığında, işçinin fazla mesai alacağının haczedilemeyeceği gibi bir algı ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise kararlarda geçen 6772 sayılı Kanununun 4üncü maddesidir. Bu maddeye göre fazla mesai ücretleri haczedilememektedir.

Ancak 6772 sayılı kanun kamu kuruluşlarını, bunların şirketlerini ve KİT’leri kapsamaktadır. Özel sektör çalışanları bu kanun kapsamında değildir.

SONUÇ

İşçinin fazla mesai ücretinin haczedilip haczedilemeyeceğini ikiye ayırarak cevaplamak gerekir. Kamu kurumunda, bunların yarısından fazlasına iştirak ettikleri şirketlerde, kitlerde ve diğer kamu işyerlerinde çalışan işçilerin fazla mesai ücretleri haczedilememektedir.

Ancak özel sektörde çalışan işçilerin fazla mesai ücretlerinin ¼ ünün, tıpkı normal maaşları gibi, haczedilmesi mümkündür. Çünkü fazla mesai ödemeleri de ücret olarak kabul edilmektedir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu