Ücret

İşçiye ödenecek ücretin üst sınırı var mıdır?

İşçiye ödenebilecek en yüksek ücret

İşçilere ödenebilecek en az ücretin devlet tarafından belirlendiğini biliyoruz. Asgari ücret olarak adlandırılan bu miktar 2019 yılı için net 2.020,90 TL olarak belirlenmiştir. Peki işçilere ödenecek en yüksek ücret belirlenmiş midir? Bu konuda bir sınırlama var mıdır?

SGK tavanı

Bu konuda ilk kafa karışıklığı sosyal güvenlik prim tavanından kaynaklanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu tavanı her yıl için belirlemekte ve işçinin ücreti kaç lira olursa olsun, primin en çok belirlediği tavan kadar yatırılmasını istemektedir. Bir başka deyişle işçinin maaşı 20.000 lira da olsa 100.000 lira da olsa, bu işçinin sigorta primi tavan üzerinden yatırılabilmekte ve üstünde prim yatırılamamaktadır. 2019 yılı için sigorta tavanı 19.188,00 TL’dir. Bu rakam, asgari ücretin 7.5 katı olarak belirlenmektedir.

Kıdem tazminatı tavanı

Kıdem tazminatı tavanının nasıl hesaplandığını şu yazımda açıklamıştım. 2018 yılı ikinci altı ayı için bu rakam 5.434,42 TL’dir. Bu rakam ise, işçinin maaşı kaç lira olursa olsun, çalışmış olduğu her bir tam yıl karşılığında alabileceği azami kıdem tazminatı miktarını belirtmektedir. Öyle ki; işçinin maaşı 10.000 TL bile olsa, kıdem tazminatı hesabı yapılırken bu işçinin bir yıl için alacağı kıdem tazminatı miktarı 5.434,42 TL olacaktır.

İşte ücretlerin de bir tavanı olup olmadığı hususundaki tereddüt bu iki sınırlamadan kaynaklanmaktadır. Özellikle sigorta prim tavanının, bazen işçiye ödenebilecek en yüksek ücret olarak düşünüldüğünü görmekteyiz. Halbuki mevzuatımız gereği, işçiye ödenecek azami bir ücret sınırı yoktur. İşveren işçisine asgari ücretten az ödeme yapmamak kaydıyla, dilediği miktarda maaş verebilir. Bu maaş yüzbinlerle ifade edilebileceği gibi milyonlarla da ifade edilebilir.

SONUÇ

işçi ödenebilecek en yüksek ücret

İşçilerin ücretlerine ilişkin temel kısıtlama, onlara ödenecek en az ücretle ilgilidir. İşçilere asgari ücretten az maaş ödenemezken, üstünde ise bir sınır bulunmamaktadır. Dolayısıyla işçi ücreti her hangi bir tavana tabi olmaksızın dilediği kadar yüksek belirlenebilir.

Burada kıdem tazminatı tavanı ve sigorta prim tavanı kafa karıştırmakla beraber; unutulmamalıdır ki bunlar ödenecek olan kıdem tazminatı miktarı ve bildirilecek olan sigorta primi ile ilgilidir. İşçinin ücreti için bir üst sınır kesinlikle bulunmamaktadır.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu