Ücret

İnsani geçim ücreti 2017’de kaç lira?

İnsani geçim ücreti nedir?

Asgari ücreti herkes biliyordur. Her yıl asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmekte ve ilan edilmektedir. Temel olarak da, bir işçiye ödenebilecek asgari maaş miktarını ifade etmektedir. Peki ama insani geçim ücreti nedir?

İGÜ nasıl belirlenir

İnsani geçim ücretinin resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu daha çok, toplumsal bir duyarlılık oluşturulması amacıyla açıklanan bir rakamdır. İGÜ’yü her sene Türkiye İktisadi Gelişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) açıklamaktadır.

Bu insani geçim ücreti belirlenirken de tüm Türkiye için bir rakam değil, çeşitli bölgelere göre farklı rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise, haklı olarak, yurdun her bölgesinde aynı geçim imkânlarının bulunmamasıdır. Ev kirasından dolmuş ücretine, pazar fiyatlarından okul masraflarına kadar birçok gider kalemi şehirden şehre bile fark etmektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İGİAD; Sağlık Bakanlığı’nın ile Hacettepe Üniversitesinin birlikte yaptığı “Türkiye’ye özgü beslenme rehberi”, “TÜİK tüketici fiyatları” ve “Hane halkı bütçe anketi” gibi 3 temel veriyi kullanarak rakamları hesaplamaktadır.

İnsani geçim ücreti ne kadar?

Yukarıda da söylediğim gibi İGÜ çeşitli bölgelere göre belirlenmektedir. 2017 yılı için İGÜ miktarları şu şekilde tespit edilmiştir:

 

İstanbul                               2.154

Batı Marmara                    1.492

Ege                                        1.657

Doğu Marmara                 1.925

Batı Anadolu                      1.722

Akdeniz                               1.724

Orta Anadolu                    1.560

Batı Karadeniz                   1.479

Doğu Karadeniz                1.576

Kuzeydoğu Anadolu      1.521

Ortadoğu Anadolu          1.678

Güneydoğu Anadolu     1.699

Görüleceği üzere insani geçim ücreti en çok 2.154 TL ile İstanbul için ve en düşük de 1.479 TL ile Batı Karadeniz için belirlenmiştir. Türkiye ortalaması ise 1.666 TL’dir.

SONUÇ

2017 insani geçim ücreti

İnsani geçim ücretinin resmi bir geçerliliğinin olmadığını biliyorum. Hatta, birçok derneğin yaptırdığı sıradan araştırmalardan birisi olarak da görülebilir. Ama özellikle iki açıdan bu sonuçların önemli olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak bu sonuçlar, bölgesel asgari ücretin gerekliliğini bir kez daha kanıtlamaktadır. Anadolu’nun küçük bir kasabasındaki asgari ücret ile İstanbul’da asgari ücretin aynı olması doğru değildir. Asgari ücretin bölgesel olarak tespit edilmesi ve uygulanması gerekmektedir.

İkincisi ise, çıkan sonuçların işverenlere verdiği mesajdır. 2017 yılı için asgari ücret net olarak 1.404,00 TL iken Türkiye’nin en yaşanılır kentlerinde bile insani geçim ücreti bu rakamdan yüksek çıkmıştır. Asgari ücretin bir yasal zorunluluk olduğu ve imkânlar ölçüsünde bunun üstünde ücret verilmesinin vicdani ve doğru bir davranış olacağı kanaatindeyim.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Esim ve ben kamuda memuruz .Haziran 2018 de dogum yaptım kasim 2018den temmuz 2018 e kadar ücretsiz izindeydim .geriye dönük agi alabilir miyim

  2. Hocam kolay gelsin , dilekçeyi vereli 2 ay gibi süre oldu herhangi bir olumlu veya olumsuz geri dönüş sağlanmadi ,maliye bakanlığına dilekçe vereceğim ama elimde şuan ne şirket vergi numarası nede maaş bodrolarim var , ne yapmalıyım ?

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu