Kıdem Tazminatı

Asgari ücretlinin bir yıllık kıdem tazminatı ne kadar?

Ülkemizde çalışanların önemli bir kısmı asgari ücretle çalışıyor. Haliyle, asgari ücretlinin kıdem tazminatı miktarı da merak konusu oluyor. Biraz aşağıda izah edeceğim üzere, aslında her asgari ücretlinin kıdem tazminatı her zaman aynı olmasa bile, genel olarak asgari ücretli kıdem tazminatı miktarını sizin için hesapladım.

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı, İş Kanunu’na tabi bir işçinin belirli şartların varlığı halinde hak edebildiği ve işverenin de ödeme yükümlülüğünün bulunduğu bir tazminat türüdür.

Kıdem tazminatı alma şartları

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önce çok ayrıntılı şekilde yazmıştım. Kısaca ve öz olarak ifade etmek gerekirse; kıdem tazminatı almanın ilk ve en önemli şartı kıdemdir.

Yani işçinin, işveren bünyesinde çalıştığı süre en az 1 yıl olmalıdır. İşçinin işverenlik bünyesindeki kıdemi bir sene olmadığı müddetçe, diğer şartları bakılması bile gerekmez.

Eğer bir senelik şart sağlanıyorsa, bu defa diğer şartlar incelenmelidir. Fakat bu o kadar uzun bir konudur ki; hemen yukarıda işaret ettiğim yazıma bakmanız daha faydalı ve mantıklı olacaktır. Bu konuya bu yazıda girmemin bir anlamı olmadığı kanaatindeyim.

Kıdem tazminatı hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplama hem çok kolay hem de çok zor bir iştir. Kolaylığı hesaplamanın basitliğinden gelirken, zorluğu ise giydirilmiş brüt ücret kavramının tespitinin her zaman kolayca mümkün olmamasından ileri gelir.

Kıdem tazminatı hesaplama konusunu da daha önce yazmış ve bir örnekle de izah etmiştim. Aynı derece ayrıntılı olmasa da kıdem tazminatı hesaplamanın temel esaslarına burada da değinmem gerekir.

Çalışılan her yıla kıdem tazminatı

İşçinin çalıştığı her yıl ve bunun küsuratları için kıdem tazminatı hesaplanır. Bir başka deyişle; örneğin yıllık izinde bir tam yıldan artan süreler dikkate alınmazken, kıdem tazminatında artık süreler de kısmi olarak hesaba katılır.

Her yıla bir aylık ücret tutarında kıdem tazminatı

Herkesin bildiği ve bir şekilde duyduğu hesaplama yöntemi, işçinin her yıl için bir aylık ücreti kadar kıdem tazminatı hak ettiği yönündedir. Bu bilgi doğru ve fakat eksiktir. Buradaki aylık ücret iki ön sıfatı haizdir:

asgari ücret kıdem tazminatı ne kadar?

 Asgari ücretlinin brüt maaşı

Biliyoruz ki işçinin eline geçen maaş NET olsa bile bunun bir de BRÜT kısmı vardır. Örneğin 2023 yılı için asgari ücret net 8.506,80 TL iken brüt 10.008,00 TL’dir.

Brüt ücretten SGK primi ve işsizlik sigortası primi kesilir, kalan miktar işçiye ödenecek net ücreti ifade eder.

Giydirilmiş brüt ücret

O halde anlamış olmalısınız ki; asgari ücretlinin kıdem tazminatı hesabında kullanılacak olan aylık ücreti, brüt ücret olan 10.008,00 TL’dir.

Fakat bu rakamın değişmesi mümkündür. Mümkün dememin sebebi; bu rakamın bazı işçiler için değişebileceği ve fakat bazı işçiler için aynı kalacak olmasıdır.

Asgari ücretli, maaşı dışında bazı sürekli ödemeler alıyorsa, bunlar da kıdem tazminatı hesabına dâhil edilmelidir. Buradaki ana kriter, hesaba dahil edilecek ödemenin arızi olmamasıdır. Kıdem tazminatına esas ücrete dahil olması gereken ödemeleri ve dahil olmaması gerekenleri şu yazımda izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminatina-esas-ucretin-hesaplanmasi/

Aşağıdaki ödemeler, düzenli olarak ödendikleri müddetçe, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır:

  • Prim
  • İkramiye
  • Yol yardımı
  • Yemek yardımı
  • Yakacak yardımı
  • Bayram ödemeleri

Aşağıdaki ödemeler ise, arızi nitelikte oldukları için, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz:

  • Fazla mesai ücreti
  • Genel tatil ücreti
  • Hafta tatili ücreti
asgari ücretli bir yıllık kıdem tazminatı

Asgari ücretli kıdem tazminatı ne kadar?

2023 yılı için asgari ücretlinin bir yıllık kıdem tazminatı miktarı tam olarak 10.008,00 TL’dir. Ancak bu rakam, başkaca sürekli ödemesi olmayan işçi için geçerlidir.

Örneğin asgari ücretliye her ay brüt 1.000,00 TL de yemek kuponu veriliyor olsa, bu asgari ücretlinin bir yıllık kıdem tazminatı 11.008,00 TL olacaktır.

Bu işçiye her yıl kurban bayramında bir kez 6.000,00 lira bayram yardımı ödeniyor olsaydı, bu rakamın bir aya tekabül eden 500,00 lirası da hesaba dahil edilecek ve asgari ücretlinin bir yıllık kıdem tazminatı bu defa 11.508,00 TL olacaktı.

SONUÇ

Asgari ücretlinin bir yıllık kıdem tazminatı tutarı, genel olarak 10.008,00 TL’dir. Ancak işçinin yıl içinde aldığı diğer arızi olmayan ödemelerin miktarına göre, kıdem tazminatı miktarı da artacaktır.

O halde şöyle söylemek yanlış olmayacaktır: Asgari ücretlinin bir yıllık kıdem tazminatı miktarı EN AZ 10.008,00 TL’dir.

Asgari ücretlinin saat ücretini öğrenmek isterseniz de şu yazıma göz atabilirsiniz: https://mustafabaysal.com/asgari-ucretli-iscinin-saat-ucreti-ne-kadar/

Asgari ücretlinin kıdem tazminatı hakkında sık sorulan sorular:

2 yıl çalışan asgari ücretli ne kadar kıdem tazminatı alır?

2 yıl çalışan asgari ücretli EN AZ 20.016,00 TL kıdem tazminatı alır.

5 yıl çalışan asgari ücretli ne kadar kıdem tazminatı alır?

5 yıl çalışan asgari ücretli EN AZ 50.040,00 TL kıdem tazminatı alır.

10 yıl çalışan asgari ücretli ne kadar kıdem tazminatı alır?

10 yıl çalışan asgari ücretli EN AZ 100.080,00 TL kıdem tazminatı alır.

Kıdem tazminatından hangi kesintiler yapılır?

Kıdem tazminatından SADECE binde 7,59 oranında damga vergisi kesilir. Örneğin her 1.000 liralık ödemenin 7,59 TL’si damga vergisine gidecektir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu